Unicredit banka - sve o tome

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#1351 Re: Unicredit banka, all about

Post by probook »

idanaa wrote:Na sajtu pise da je omjer 1:1,5 pa se sad bojim da cemo platiti izlazak vjestaka a kredit nam nece biti odobren. Godinama smo vec njihov klijent i firma u kojoj radim takodjer posluje sa njima. Nadat je se.
Onda ti je to tako i ne trebas traziti tu kredit. Idi u druge banke. U Rajfajzen daju max 80% vrijednosti nekretnine, tako da i nju zaobidji.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1352 Re: Unicredit banka, all about

Post by drndalo »

idanaa wrote:Na sajtu pise da je omjer 1:1,5 pa se sad bojim da cemo platiti izlazak vjestaka a kredit nam nece biti odobren. Godinama smo vec njihov klijent i firma u kojoj radim takodjer posluje sa njima. Nadat je se.
Gledaj, i na tarabi moze pisati ***** pa obicno nije... Salu na stranu, tu ces se morati cjenkati ko na autopijaci... Doslovno.

Otidji i u svoju banku, nekome sto "visem", i iznesite problem, godinama ste komitenti, zaposleni, redovni... Znaju kolike su vam plate i kada svakog mjeseca, znaju koliko podizete s racuna, dakle vide vam visegodisnji cash-flow... Jel stan novogradnja ili stari stan? Vecina novogradnji ima bar u reklamama da je sam stan koji se kupuje garancija za kredit za sebe... Dakle 1:1...

I jasno im stavite do znanja da ako vam oni nece uzaci u susret, mijenjate banku za sve svoje racune. Pa vidite kako disu... Nije bas da im pristojni komitenti stoje u redovima za kredite >50.000 KM koje uz to i mogu vracati... Pitajte i imaju li oni svog procjenitelja, jer vam ne pada na pamet placati procjenu a da vam oni ne odobre kredit...

Istovremeno posjetite par banaka koje nude nesto slicno i trazite i od njih ponudu za to, uz dodatak da bi mozda oboje presli kod njih i sa platama ako malo "zaslade" ponudu... Trazite pismene ponude, da ih mozete koristiti u drugim bankama za cjenkanje... Pa ako treba i nazad u prvu se vratiti da poboljsaju svoju zadnju ponudu jer imate bolju...

Dakle cjenkanje do krvi... Kreditni odbor moze odobriti svasta sto ne pise na website-u, a ako niste pitali nece vam ni ponuditi...
zrakomlat
Posts: 10240
Joined: 23/09/2012 17:22

#1353 Re: Unicredit banka, all about

Post by zrakomlat »

idanaa wrote:Pozdrav. Da li neko zna kakve su sanse da banka unicredit odobri gotovinski hipotekarni kredit u omjeru 1:1 stana i hipoteke... dakle vrijednost stana 54.000 toliko kredita dizemo. Da li je nekome odobreno slicno?
A jel baš mora da bude hipotekarni? Neke banke daju i potrošačke u tom iznosu. Pretpostavljam da je veća kamata, ali nema hipoteke, procjene i drugih troškova i zajebancija.
idanaa
Posts: 18
Joined: 27/09/2010 10:25

#1354 Re: Unicredit banka, all about

Post by idanaa »

drndalo wrote:
idanaa wrote:Na sajtu pise da je omjer 1:1,5 pa se sad bojim da cemo platiti izlazak vjestaka a kredit nam nece biti odobren. Godinama smo vec njihov klijent i firma u kojoj radim takodjer posluje sa njima. Nadat je se.
Gledaj, i na tarabi moze pisati ***** pa obicno nije... Salu na stranu, tu ces se morati cjenkati ko na autopijaci... Doslovno.

Otidji i u svoju banku, nekome sto "visem", i iznesite problem, godinama ste komitenti, zaposleni, redovni... Znaju kolike su vam plate i kada svakog mjeseca, znaju koliko podizete s racuna, dakle vide vam visegodisnji cash-flow... Jel stan novogradnja ili stari stan? Vecina novogradnji ima bar u reklamama da je sam stan koji se kupuje garancija za kredit za sebe... Dakle 1:1...

I jasno im stavite do znanja da ako vam oni nece uzaci u susret, mijenjate banku za sve svoje racune. Pa vidite kako disu... Nije bas da im pristojni komitenti stoje u redovima za kredite >50.000 KM koje uz to i mogu vracati... Pitajte i imaju li oni svog procjenitelja, jer vam ne pada na pamet placati procjenu a da vam oni ne odobre kredit...

Istovremeno posjetite par banaka koje nude nesto slicno i trazite i od njih ponudu za to, uz dodatak da bi mozda oboje presli kod njih i sa platama ako malo "zaslade" ponudu... Trazite pismene ponude, da ih mozete koristiti u drugim bankama za cjenkanje... Pa ako treba i nazad u prvu se vratiti da poboljsaju svoju zadnju ponudu jer imate bolju...

Dakle cjenkanje do krvi... Kreditni odbor moze odobriti svasta sto ne pise na website-u, a ako niste pitali nece vam ni ponuditi...
Mi smo prvo trazili kredit 60.000 pa nas je zvao kreditni savjetnik rekavsi nam da nema pokrice za toliki kredit. Kaze procjena se krece od 1200-1300KM po m2 a stan je 45m2 tako da nas je pitao koji je minimalan iznos koji bi nam trebao pa smo rekli 54.000 tako da je omjer 1:1 i rekli smo da planiramo taj stan prosirivat odnosno praviti jos jednu sobu od nekih 15-20m2 tako da ce stan dobiti jos na kvadraturi ali to svejedno ne stoji u ZK trenutno. Inace zgrada je napravljena nekad pocetkom 90-ih sto i nije tako staro kakvih zgrada ima... i da oni imaju svog procjenjitelja ciji izlazak placamo prije odobrenja kredita nekih 200-250KM...
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#1355 Re: Unicredit banka, all about

Post by Vitezanin »

Ljudi, putujem krajem mjeseca u par zemalja u kojima nema Unicredit banke. Koliko sam shvatio - nema naknade ako se skida lova s bankomata Unicredit (i partner banaka) u inozemstvu. Dosad sam npr uspješno skidao lovu s bankomata u Bukureštu, Berlinu itd.

Ima li negdje neki link s popisom zemalja gdje Unicredit nema bankomate i poslovnice, ali ima partnerstva s lokalnim bankama? Kopam po netu i ne mogu naći.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1356 Re: Unicredit banka, all about

Post by drndalo »

Koje zemlje? Bio je nekad spisak... Npr. u Turskoj nikad nije bio Unicredit, ali je bila Yapikredi banka... Provjereno pod istim uslovima...

Inace ti je i ako nemas jeftinije i lakse dici pare na bankomatu, nego mijenjati gotovinu u mjenjacnicama i bankama, cak i kad je skuplje od Unicredit grupa bankomata. To izbjegavas koliko mozes placanjem karticom direktno na prodajnom mjestu...
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#1357 Re: Unicredit banka, all about

Post by problemnatravunu »

Vitezanin wrote:Ljudi, putujem krajem mjeseca u par zemalja u kojima nema Unicredit banke. Koliko sam shvatio - nema naknade ako se skida lova s bankomata Unicredit (i partner banaka) u inozemstvu. Dosad sam npr uspješno skidao lovu s bankomata u Bukureštu, Berlinu itd.

Ima li negdje neki link s popisom zemalja gdje Unicredit nema bankomate i poslovnice, ali ima partnerstva s lokalnim bankama? Kopam po netu i ne mogu naći.
Nadam se da imas Yes paket, to je onaj sa barem 6 KM mjesecne naknade, inače zaboravi na dizanje para sa "njihovih" bankomata (Unicredit grupacije) u inozemstvu bez naknade
merkato
Posts: 168
Joined: 04/08/2012 23:55

#1358 Re: Unicredit banka, all about

Post by merkato »

Mene interesuje ovo gore za kredit..vidim da vas ima koji raspolazete Informacijama.

Kupujem stan 70 000,kredita trazim 75 000 .

Vjestak je stan procijenio na 74 900.. rata Ce mi biti 470 km .. moja plata je iznad 1100 km, drzavna .

uzela je samo moje papire,i kaze da Ce kredit vjerovatno biti cjepkan - znaci mozda 55 000 stambeni hipotekarni,a ovaj ostak Ce ici kao nenamjenski pod istom kamatom

Trebam li se plasit da ga nece odobriti?

Doduse muza nisu nista trazili od papira,misle da je moje dovoljno,ali me lovi panika
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#1359 Re: Unicredit banka, all about

Post by Vitezanin »

drndalo wrote:Koje zemlje? Bio je nekad spisak... Npr. u Turskoj nikad nije bio Unicredit, ali je bila Yapikredi banka... Provjereno pod istim uslovima...

Inace ti je i ako nemas jeftinije i lakse dici pare na bankomatu, nego mijenjati gotovinu u mjenjacnicama i bankama, cak i kad je skuplje od Unicredit grupa bankomata. To izbjegavas koliko mozes placanjem karticom direktno na prodajnom mjestu...

U Turskoj sam prošle godine upravo na tom bankomatu skidao lovu, ali sad ne mogu nigdje naći informacije o tim "partnerskim" bankama. A za Yapikredi sam našao na njihovom web siteu, sad mi treba info za banke u Armeniji i Gruziji. :)

Cilj mi je podići lovu samo jednom u obje zemlje da bude dovoljno.
Last edited by Vitezanin on 18/07/2017 12:02, edited 1 time in total.
User avatar
Vitezanin
Posts: 3785
Joined: 27/08/2009 21:53
Location: https://angotrips.blog

#1360 Re: Unicredit banka, all about

Post by Vitezanin »

problemnatravunu wrote:
Vitezanin wrote:Ljudi, putujem krajem mjeseca u par zemalja u kojima nema Unicredit banke. Koliko sam shvatio - nema naknade ako se skida lova s bankomata Unicredit (i partner banaka) u inozemstvu. Dosad sam npr uspješno skidao lovu s bankomata u Bukureštu, Berlinu itd.

Ima li negdje neki link s popisom zemalja gdje Unicredit nema bankomate i poslovnice, ali ima partnerstva s lokalnim bankama? Kopam po netu i ne mogu naći.
Nadam se da imas Yes paket, to je onaj sa barem 6 KM mjesecne naknade, inače zaboravi na dizanje para sa "njihovih" bankomata (Unicredit grupacije) u inozemstvu bez naknade
Nemam. :D Teta na šalteru mi je to predložila, ali to mi se apsolutno ne isplati. To je 72 KM godišnje, a ja sigurno neću toliko potrošiti na provizije kod skidanja love s bankomata u drugim zemljama za godinu dana. Plus, eventualno jednom godišnje sam u nekoj zemlji gdje Unicredit nema svoje poslovnice, a i plaćam karticom. Nikako mi ovo nije isplativa opcija.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#1361 Re: Unicredit banka, all about

Post by problemnatravunu »

Isti slučaj :thumbup:
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#1362 Re: Unicredit banka, all about

Post by pinkman »

Vitezanin wrote:
drndalo wrote:Koje zemlje? Bio je nekad spisak... Npr. u Turskoj nikad nije bio Unicredit, ali je bila Yapikredi banka... Provjereno pod istim uslovima...

Inace ti je i ako nemas jeftinije i lakse dici pare na bankomatu, nego mijenjati gotovinu u mjenjacnicama i bankama, cak i kad je skuplje od Unicredit grupa bankomata. To izbjegavas koliko mozes placanjem karticom direktno na prodajnom mjestu...

U Turskoj sam prošle godine upravo na tom bankomatu skidao lovu, ali sad ne mogu nigdje naći informacije o tim "partnerskim" bankama. A za Yapikredi sam našao na njihovom web siteu, sad mi treba info za banke u Armeniji i Gruziji. :)

Cilj mi je podići lovu samo jednom u obje zemlje da bude dovoljno.
Pa podigni ovdje i ponesi sa sobom. Ako vec dizete novac u inostranstvu, onda treba duplo biti oprezan da bankomat ne bi "progutao" karticu.
User avatar
kafanski_covjek
Posts: 2329
Joined: 09/10/2016 18:38

#1363 Re: Unicredit banka, all about

Post by kafanski_covjek »

android aplikacija im je odron, ni dan danas im ne radi notifikacija kod transakcija
probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#1364 Re: Unicredit banka, all about

Post by probook »

merkato wrote:Mene interesuje ovo gore za kredit..vidim da vas ima koji raspolazete Informacijama.

Kupujem stan 70 000,kredita trazim 75 000 .

Vjestak je stan procijenio na 74 900.. rata Ce mi biti 470 km .. moja plata je iznad 1100 km, drzavna .

uzela je samo moje papire,i kaze da Ce kredit vjerovatno biti cjepkan - znaci mozda 55 000 stambeni hipotekarni,a ovaj ostak Ce ici kao nenamjenski pod istom kamatom

Trebam li se plasit da ga nece odobriti?

Doduse muza nisu nista trazili od papira,misle da je moje dovoljno,ali me lovi panika
Na koliko godina uzimas? Je li kamata fixna ili promjenljiva?
User avatar
Del_Boy1
Posts: 2517
Joined: 19/01/2013 14:37
Location: TK

#1365 Re: Unicredit banka, all about

Post by Del_Boy1 »

probook wrote:
idanaa wrote:Na sajtu pise da je omjer 1:1,5 pa se sad bojim da cemo platiti izlazak vjestaka a kredit nam nece biti odobren. Godinama smo vec njihov klijent i firma u kojoj radim takodjer posluje sa njima. Nadat je se.
Onda ti je to tako i ne trebas traziti tu kredit. Idi u druge banke. U Rajfajzen daju max 80% vrijednosti nekretnine, tako da i nju zaobidji.
Evo sberbanka nudi hipoteku 1:1 na iznose do 100.000 KM, pa pogledaj.

https://sberbank.ba/bs/stanovnistvo/stambeni-kredit
idanaa
Posts: 18
Joined: 27/09/2010 10:25

#1366 Re: Unicredit banka, all about

Post by idanaa »

merkato wrote:Mene interesuje ovo gore za kredit..vidim da vas ima koji raspolazete Informacijama.

Kupujem stan 70 000,kredita trazim 75 000 .

Vjestak je stan procijenio na 74 900.. rata Ce mi biti 470 km .. moja plata je iznad 1100 km, drzavna .

uzela je samo moje papire,i kaze da Ce kredit vjerovatno biti cjepkan - znaci mozda 55 000 stambeni hipotekarni,a ovaj ostak Ce ici kao nenamjenski pod istom kamatom

Trebam li se plasit da ga nece odobriti?

Doduse muza nisu nista trazili od papira,misle da je moje dovoljno,ali me lovi panika

Slicna situacija kod nas s tim da kod nas nije vjestak izasao ali nam je receno kako cijene idu za taj stan dakle procjenjen je na nekih 54.000 a mi trazimo 54.000. Danas dobili odobrenje za snizenje kamate i manje troskove obrade kredita. Vjestaka ocekujemo uskoro. Pitala sam hoce li nam biti odobren kredit, kaze nece da nas obeshrabruje ali ni da nam daje laznu nadu. :( 40.000 ide kao stambeni za hipoteku 5.000 za otplatu starog kredira a ostatak je nenamjenski.
merkato
Posts: 168
Joined: 04/08/2012 23:55

#1367 Re: Unicredit banka, all about

Post by merkato »

idanaa wrote:
merkato wrote:Mene interesuje ovo gore za kredit..vidim da vas ima koji raspolazete Informacijama.

Kupujem stan 70 000,kredita trazim 75 000 .

Vjestak je stan procijenio na 74 900.. rata Ce mi biti 470 km .. moja plata je iznad 1100 km, drzavna .

uzela je samo moje papire,i kaze da Ce kredit vjerovatno biti cjepkan - znaci mozda 55 000 stambeni hipotekarni,a ovaj ostak Ce ici kao nenamjenski pod istom kamatom

Trebam li se plasit da ga nece odobriti?

Doduse muza nisu nista trazili od papira,misle da je moje dovoljno,ali me lovi panika

Slicna situacija kod nas s tim da kod nas nije vjestak izasao ali nam je receno kako cijene idu za taj stan dakle procjenjen je na nekih 54.000 a mi trazimo 54.000. Danas dobili odobrenje za snizenje kamate i manje troskove obrade kredita. Vjestaka ocekujemo uskoro. Pitala sam hoce li nam biti odobren kredit, kaze nece da nas obeshrabruje ali ni da nam daje laznu nadu. :( 40.000 ide kao stambeni za hipoteku 5.000 za otplatu starog kredira a ostatak je nenamjenski.

Mi smo danas ukljucili muza kao suduznika ..ne razumijem zasto..al hajd.. vidjet cemo sljedece sedmice hoce li biti gotovo,ja imam zivce do petka jos..onda ludim
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#1368 Re: Unicredit banka, all about

Post by drndalo »

Zato sto onda u papirima vas dvoje garantuje za kredit, a ne samo ti... Nesto kao zirant da lakse shvatis. Nije bas isto ali pojednostavljeno...
idanaa
Posts: 18
Joined: 27/09/2010 10:25

#1369 Re: Unicredit banka, all about

Post by idanaa »

merkato wrote:
idanaa wrote:
merkato wrote:Mene interesuje ovo gore za kredit..vidim da vas ima koji raspolazete Informacijama.

Kupujem stan 70 000,kredita trazim 75 000 .

Vjestak je stan procijenio na 74 900.. rata Ce mi biti 470 km .. moja plata je iznad 1100 km, drzavna .

uzela je samo moje papire,i kaze da Ce kredit vjerovatno biti cjepkan - znaci mozda 55 000 stambeni hipotekarni,a ovaj ostak Ce ici kao nenamjenski pod istom kamatom

Trebam li se plasit da ga nece odobriti?

Doduse muza nisu nista trazili od papira,misle da je moje dovoljno,ali me lovi panika

Slicna situacija kod nas s tim da kod nas nije vjestak izasao ali nam je receno kako cijene idu za taj stan dakle procjenjen je na nekih 54.000 a mi trazimo 54.000. Danas dobili odobrenje za snizenje kamate i manje troskove obrade kredita. Vjestaka ocekujemo uskoro. Pitala sam hoce li nam biti odobren kredit, kaze nece da nas obeshrabruje ali ni da nam daje laznu nadu. :( 40.000 ide kao stambeni za hipoteku 5.000 za otplatu starog kredira a ostatak je nenamjenski.

Mi smo danas ukljucili muza kao suduznika ..ne razumijem zasto..al hajd.. vidjet cemo sljedece sedmice hoce li biti gotovo,ja imam zivce do petka jos..onda ludim
Pa da u slucaju da ti izgubis posao imaju pravo njemu da skidaju s plate ili ako ti nemas dovoljno na racunu...

Nama dolazi procjenjitelj danas. Slijedece sedmice bi trebali znati sta ce biti. Evo bas me interesuje da li ce i kod vas odobriti sobzirom da je slicna situacija...pa samo javi :)
probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#1370 Re: Unicredit banka, all about

Post by probook »

Meni se lakše bilo dogovoriti u Union banci. Cekam odluku ovih dana. U unicredit nisu dali 10% kredita da ostane na racuni za troskove, a to je meni trebalo posto sam dao kaparu za nekretninu.
User avatar
ferratilis
Posts: 7278
Joined: 25/11/2013 16:48

#1371 Re: Unicredit banka, all about

Post by ferratilis »

Ima li ljudi koji primaju platu u dolarima? Ubice nas ovaj pad vrijednosti :(

Image
merkato
Posts: 168
Joined: 04/08/2012 23:55

#1372 Re: Unicredit banka, all about

Post by merkato »

Kod nas jos Nista :| :roll:
idanaa
Posts: 18
Joined: 27/09/2010 10:25

#1373 Re: Unicredit banka, all about

Post by idanaa »

merkato wrote:Kod nas jos Nista :| :roll:
Mislim da odbor zasjeda srijedom pa da bi do cetvrtka trebali znati...
merkato
Posts: 168
Joined: 04/08/2012 23:55

#1374 Re: Unicredit banka, all about

Post by merkato »

idanaa wrote:
merkato wrote:Kod nas jos Nista :| :roll:
Mislim da odbor zasjeda srijedom pa da bi do cetvrtka trebali znati...


Izvini ja ne napisa da sam ja u raifaisen..dosla ovdje cisto da vidim iskustvo sa drugim .ali svejedno isto je to sve nazalost nisam
probook
Posts: 4591
Joined: 13/10/2013 22:38

#1375 Re: Unicredit banka, all about

Post by probook »

I sta bi na krajusa kreditom :mrgreen:
Post Reply