UN DIJETA

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

jasminasab
Posts: 704
Joined: 10/05/2006 16:51
Location: Sarajevo

#451 Re: UN DIJETA

Post by jasminasab »

Ja opet na dijeti, 8. dan - 1kg manje. :D
Barbra Streisand
Posts: 10
Joined: 09/07/2007 12:47
Location: sarajevo

#452 Re:

Post by Barbra Streisand »

akyx wrote:Image

Image
A nije se ni hirurg posjetio. A takodjer otvorila je i fitness centar. Odnosno bogati muz. I sad iritira narod svojim f centrom i jos iritantnijim neizbjeznim smijehom u svim prigodama. Ma dajte koja dijeta i Indira? Ovo je pod noz plus Botox plus amfetamini da ne jede i da se kikoce non stop. ;-)
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#453 Re: UN DIJETA

Post by pesak »

ma ajurveda..

MRŠAVITE LAKO UZ AJURVEDU
Ajurveda drži da postoji 5 važnih postupaka od univerzalne važnosti kod osoba koje pate od prekomerne težine. Iako različiti ljudi imaju problem sa težinom iz različitih razloga, ovih 5 saveta odnose se na osnovne životne navike koje utiču doslovno na svakoga. Ovih 5 saveta se lako primenjuju i mogu da unesu velike promene u Vaš život i zdravlje, jednom kada ih primenite.

Savet 1. Jedite laganu večeru sa lako svarljivom hranom.

Svako ko ima problem sa težinom mora da zna da je bukvalno nemoguće napraviti ozbiljniji napredak, ako nastavi da jede obilne večere koje sadrže tešku hranu!

Nije moguće prenaglasiti ovu činjenicu. Ajurveda nas uči da je varenje manje snažno uveče; uz to, odlazak na spavanje nekoliko sati kasnije od normalnog, usporava varenje, metabolizam i cirkulaciju. Telo jednostavno ne može pravilno da asimiluje obilne večernje obroke. Rezultat je slabo varenje većeg dela hrane, što ima za posledicu stvaranje toksina, masti i višak kilograma.
Za većinu ljudi koji jedu manje tokom dana, koriste biljke, pilule, posebne praškove i napitke, pa čak i vežbaju, teško je da prevaziđu ovu najozbiljniju od svih grešaka u nastojanju da se smršavi.

Uveče naročito izbegavajte: sir, jogurt, jake deserte, crveno meso, ostatke hrane bilo koje vrste, hladnu hranu, industrijska obrađenu hranu.

Za večernji obrok izbegavajte ili smanjite: živinsko meso, ribu, deserte.

Večernji obroci treba da budu vegetarijanski, topli, lagani i tečni. Ako imate ozbiljan problem sa težinom, osnova večernjeg obroka treba da bude 1) bistra supa, 2) žitarice skuvane u vodi (na primer pirinač, kinoa, kus-kus, ječam), i 3) povrće kuvano na pari, pečeno na plotni ili u pećnici ili kratko dinstano na maloj količini ekstra čistog maslinovog ulja. Ako morate da uzmete desert, preporučujem Vam desert od skuvanog voća zaslađen malom količinom organskog šećera.

2. Neka najobilniji obrok u danu bude ručak sa raznovrsnom, toplom i kuvanom hranom.

Ručak je vreme kada naše telo najbolje može da svari i pravilno asimiluje veće količine hrane usled činjenice da je varenje najsnažnije u podne i da imamo mnogo aktivnih časova da metabolišemo hranu pre odlaska na spavanje. Ručak je najvažniji obrok u danu i obrok koji zahteva od nas najviše planiranja i pripremanja.

Ručak treba da se sastoji od tople, kuvane hrane sastavljene od raznih ukusa i jela. Topla hrana je od suštinske važnosti jer se lakše vari i asimiluje. Hladna hrana potiskuje varenje (setite se hemije - niska temperatura usporava hemijsku reakciju, a varenje je hemija!). Rezultat redovnih obroka koji se sastoje od hladne hrane jeste slabo varenje, gomilanje ame (nesvarenih molekula koji začepljuju kanale), i dobijanje na težini.

Unošenje raznovrsne hrane je od suštinske važnosti za ishranu; uz to sprečava pojavu žudnje za nekom hranom - krah mnogih dobronamernih dijeta. Žudnja za hranom se obično javlja zbog neuravnotežene dijete koja obuhvata samo nekoliko vrsta namirnica. Dijete ograničene pretežno na ugljene hidrate ili proteine ili masti na kraju vode do pothranjenosti tkiva koja našem mozgu s pravom šalju signale gladi. Iako smo upravo pojeli velike količine hrane, neki delovi našeg tela i dalje su neuhranjeni i gladni. Na nesreću, ako to ne shvatimo kada primimo signale gladi, možda ćemo posegnuti za hranom još bogatijom ugljenim hidratima kao što su teški deserti, dok nam u stvari trebaju supe od zelenog povrća i mahuna.

Dobar, uravnoteženi ručak takođe nam pomaže da osećamo manju glad uveče, čime nam postaje lakše da se držimo te veoma važne lagane večere.

3. Tokom dana često pijte vruću vodu.

Pijuckanjem vruće vode tokom dana pomažete čišćenju digestivnog trakta i celog tela od blokada i nečistoća. Uzimanje vruće vode pomaže smanjivanju žudnje za hranom između obroka. Poznavala sam ljude koji su izgubili preko 25 kilograma primenjujući samo ovu preporuku.

Većina ljudi mogu da primene preporuku sa vrućom vodom ako nabave dobar termos i povremeno sipaju iz njega toplu, prethodno prokuvanu vodu.
Takođe, moguće je već prokuvanu vodu držati u posebnom lončiću koji stoji sve vreme na maloj ringli za zagrevanje ili postrani - na klasičnom šporetu na drva. Tako se održava temperatura vode i povremenovo iz lončića pijucka.

Voda koja najviše pročišćava jeste ona koja se kuvala deset minuta. Kuvanje vode deset minuta smanjuje njenu gustinu (obično ćete videti sitan prah na dnu šerpe koji se sastoji od nataloženih materija iz vode) i energizuje vodu. Pijenje vruće vode iz slavine na radnom mestu je bolje nego ne piti vodu uopšte, ali ona nije tako efikasna kao skuvana voda.

4. Izbegavajte ostatke hrane

Mahariši ajurveda smatra da vraćanje hrane u frižider nakon kuvanja ozbiljno narušava svojstvo namirnica i njihovu svarljivost. Čak i ako je zagrejete nakon što je izvadite iz frižidera, ona je već izgubila svoju životnu svežinu.

Iz hrane dobijamo više od samih molekula. Takođe, iz naše hrane dobijamo svežinu, životnu snagu (pranu) i inteligenciju prirode. Fizika nam govori da postoji klasičan svet molekula ali i kvantno mehanički svet vibracija. Vibracije sa dubljih polja koja čine životnu silu prirode i inteligencije uništavaju se hlađenjem skuvane hrane. Kao rezultat toga, uzimanje ostataka hrane od prethodnog obroka lagano dovodi do nepravilno svarenih otpadnih materija nazvanih "ama", koja se gomila u telu izazivajući toksine, blokade, višak kilograma i vode do mnogih bolesti.

Obrnuti princip sažima esenciju ajurvedskih smernica u ishrani.
"Jedite svežu hranu, sveže pripremljenu"

Zbog našeg aktivnog života, i uslovljenostima kupovine i kuvanja, ova jednostavna tvrdnja teško se može postići, ali svaki korak u tom pravcu će nam pomoći da savladamo problem težine i celokupnog dobrog zdravlja.

Najprikladniji način da spremite domaći, gotovo svež obrok od čistih, zdravih sastojaka za ručak svakoga dana, je da preko noći u zemljanoj posudi skuvate ječam i sočivo (dobra kombinacija za topljenje sala). Ujutru dodajte iseckano povrće i malo začina proprženog na maslinovom ulju (probajte kumin, crni biber, svež đumbirov koren, korijander i kurkumu). Stavite u termos sa širokim otvorom i ponesite za ručak. Dodajte malo raženih krekera (još jedna žitarica koja topi salo prema Ajurvedi), i sveže voće za dobro izbalansiran, čist i hranljiv ručak.

5. Krećite se!

Nedavno sam u jednim novinama o zdravlju pročitala odličan naslov "Prestanite sa dijetama i pokrenite se!"

Vežbanje je protivotrov za gotovo sve što nas boli. Ono poboljšava varenje, metabolizam, eliminaciju, ten, zategnutost tela i snagu, čvrstinu kostiju, i pomaže nam da normalizujemo težinu. Ono je takođe emocionalno pozitivno jer može biti ugodno, povećava sigurnost i donosi nam veću energiju, svežinu i uspeh tokom dana.

U najmanju ruku, svakog dana odvojite malo vremena da izađete i prošetate. Pogledajte Vaš rokovnik i idite u šetnju kad god možete da je uglavite u raspored obaveza. Koristite svaku priliku za šetnju. Naročito je dobro šetati nakon obroka, a posebno je zdravo šetati nakon večere.

Dodatni saveti:

a) Idite u krevet do 22:00. Metabolizam otpadnih materija dešava se nakon 22:00, a smanjen je ako smo budni i aktivni, ili jedemo širom poznatu "večernju užinu", u to vreme.
b) Dodajte u svoje obroke začine koji poboljšavaju varenje i tope salo kao što su svež đumbir, kumin, crni biber, kurkuma i piskavica.
c) Uvek u kući držite DOBRE grickalice kako bi sprečili sebe da jedete loše grickalice. Primeri dobrih grickalica su sveže voće, suvo voće, koštunjavi plodovi, sveže isceđeni sokovi od povrća i integralni krekeri.
d) Svakog dana praktikujte meditaciju i jogu kako bi um i telo ostali izbalansirani smanjite žudnju za hranom. (Na osnovu stotina naučnih istraživanja koja su dokumentovala njenu korisnost za zdravlje, mojim pacijentima preporučujem tehniku TM-a.)
e) Šetajte ujutru. Vežbanje bilo koje vrste na jutarnjem suncu ima snažan i pozitivan uticaj na um, emocije i energiju tokom dana.
f) Dva puta godišnje se podvrgnite Pančakarma tretmanima. Mahariši ajurveda preporučuje da se pančakarma (masaža, toplotni tretmani i terapije unutrašnjeg čišćenja Ajurvede) obavlja dvaput godišnje kako bi se sprečilo gomilanje nečistoća i eliminisanje njihovih taloga iz telesnog tkiva. (Nedavno proučavanje objavljeno u Alternative Therapies in Health and Medicine, dokumentovalo je smanjenje od 50% količine jedinjenja PCB u krvi koje izaziva kancer, nakon primene petodnevnog Mahariši tretmana za pomlađivanje, specifičnog programa pančakarme.)
g) Uzimajte uglavnom organsko ekstra čisto maslinovo ulje. Organski gi je takođe prihvatljiv u malim količinama (1-2 kšč dnevno), ali ga ne treba uzimati ako patite od viška težine i/ili imate povišeni holesterol. Izbegavajte bilo kakvo neorgansko biljno ulje, naročito kukuruzno i sojino ulje. Ulja su možda najvažnija grupa namirnica sa kojom je potrebno pravilno postupati, zato što nečista ulja mogu da doprinesu pojavi mnogih bolesti, ako se ne koriste pravilno.

Zdravlje se može steći ili izgubiti, u zavisnosti od toga kako živimo svakodnevni život. Ohrabrili bi svakog sa problemom gojaznosti da sam preuzme inicijativu i krene uz spiralu zdravih aktivnosti. Brzo ćete biti nagrađeni većom svežinom, srećom i lakšim, zdravijim telom.

Uz preporuke o dnevnoj rutini za zdrav način života i ispravnoj ishrani, Mahariši Ajurveda Beograd - Centar za prevenciju stresa nudi i specijalne tretmane Panćakarme koji direktno uklanjaju višak masnog tkiva i uspostavljaju idealnu težinu.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#454 Re: UN DIJETA

Post by madner »

Ima ona dijeta hodanja glavnom ulicom u ljetnom periodu. Uvlacenje stomaka trosi kalorije, a cesto okretanja vrata povecava taj efekat. :D
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#455 Re: UN DIJETA

Post by pesak »

to !!! :lol:
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#456

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 08/07/2023 19:43, edited 2 times in total.
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#457 Re: UN DIJETA

Post by pesak »

nisam. stalno osciliram.
jasminasab
Posts: 704
Joined: 10/05/2006 16:51
Location: Sarajevo

#458 Re: Re:

Post by jasminasab »

Barbra Streisand wrote:
akyx wrote:Image

Image
A nije se ni hirurg posjetio. A takodjer otvorila je i fitness centar. Odnosno bogati muz. I sad iritira narod svojim f centrom i jos iritantnijim neizbjeznim smijehom u svim prigodama. Ma dajte koja dijeta i Indira? Ovo je pod noz plus Botox plus amfetamini da ne jede i da se kikoce non stop. ;-)
Meni je ona bas simpaticna. Buhahaha :lol: :lol:

Salu na stranu, ja sam uspjela smrsati pomoci un-dijete, s tim da je se ne pridrzavam strogo (ne drzim vodeni dan, spageti zalutaju u vocni, sladoled u povrce i sl.). Prosle godine sam smrsala 7kg (jedan konfekcijski broj) za mjesec dana koliko sam bila na "dijeti", od cega sam vratila 2kg tek prije mjesec jer sam se prejedala u Turskoj. :lol: Sad sam ponovo na dijeti i jedva cekam da idem kupit novi kupaci pocetkom avgusta. 8)

Sto se tice uvlacenja stomaka, to nikako nije zdravo. Pitaj trbusne plesacice. (Ozbiljno.) :)
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#459 Re: UN DIJETA

Post by madner »

Ne znam jel zdravo, ali sto se mora mora se. :D
aidaa_princess90
Posts: 225
Joined: 25/01/2008 13:49

#460 Re: UN DIJETA

Post by aidaa_princess90 »

zelim Vam ispricati sto se desilo mojoj prijateljici prosle godine. Pocela je sa UN dijetom i bilia je prezadovoljna rezultatom,kile su se topile,salo sa stomaka je potpuno nestalo.Prvih 45 dana je bila prezadovoljna,dobro je podnosila sve.Nije osjecala nikakve vreste tegoba.Medjutim jednog dana joj je bio vocni dan i onesvijestila se.Otisla je ljekaru,uradila krvnu sliku.Krvna slika i nalazi su joj bili zaprepascujuci. Cim je vidjela svoje nalaze,prestala je sa UN dijetom.Medjutim tegobe su tek pocele.Naglo se udebljala,cak je dobila 8 kg vise nego sto je imala.Zato nisam zagovornica un dijete.
pesak
Posts: 4343
Joined: 22/08/2005 20:58
Location: internet

#461 Re: UN DIJETA

Post by pesak »

babyline wrote:@pesak
pa to sto osciliras ti je najgore od svega. stvarno, puno je stetnije nego da drzis svoju kilazu i lagano mrsas, nista ekstremno. samo onoliko kolko mozes da zadrzis. inace pridrzavanjem raznih dijeta stetis zdravlje i otvaras vrata novom debljanju (procitaj malo detaljnije o ovome i tkz. jo-jo efektu- zasto je opasan) :!:
pa jeste. pocela sam sa vezbama... ubrzavam metabolizam. ako nista, makar cu biti snagator.. sto i nije tako lose.
mozda bi trebalo da ucim i neku borilacku vestinu.
walkabout
Posts: 7869
Joined: 19/05/2007 00:46

#462 Re: UN DIJETA

Post by walkabout »

welcome back pesak... :-D
nije te bilo dugo... :roll:
LANANA
Posts: 84
Joined: 13/09/2007 16:22
Location: SARAJEVO

#463 Re: UN DIJETA

Post by LANANA »

Glas za UN dijetu.
Ja probala sve i kod mene jedino to pali.A ta što je pala u nesvijest morala je da osluškuje svoj organizam jer niko nemože da iz čista mira padne u nesvijest a da prethodno nema tegobe koje upućuju na to.Dijeta joj je izgovor da optuži dijetu a ne sebe za loše zdravstveno stanje-nisam se ja dovde dovela,dijeta me dovela.Krivi su tamo neki kji to propagiraju a ne ja.
Izvinjenje ako sam bila malo surova
franceska
Posts: 320
Joined: 22/08/2008 20:05

#464 Re: UN DIJETA

Post by franceska »

Cula sam da je ova dijeta veoma ucinkovita. Kazu skine se ogroman broj kilograma za 3 mjeseca, ali je problem sto cim se prestane (a cula sam da se mora prestati nakon 90 dana), kilogrami se isto tako vrate :-? Mislim da je ovo problem svih rigoroznih dijeta.
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#465 Re: UN DIJETA

Post by d2 »

vrate se ako se nastavis razvaljivati hranom... ja sam bio 3 mjeseca i sletio 20 kila, prvih mjesec i po nakon dijete sam vratio 2 kile, nakon 2.5 mjeseca sam vratio 5 medjutim zadnjih mjesec je malo malo bilo razvaljivaljenj rostiljem i pivom... ne treba ocekivati cuda, normalno jedi nakon dijete i sve ce biti ok, ja cu za jedno 15 dana ponovo nastaviti jer je protekao period od tri mjeseca izmedju 2 dijete, planiram skinuti jos oko 15 i to je to.
franceska
Posts: 320
Joined: 22/08/2008 20:05

#466 Re: UN DIJETA

Post by franceska »

d2 wrote:vrate se ako se nastavis razvaljivati hranom... ja sam bio 3 mjeseca i sletio 20 kila, prvih mjesec i po nakon dijete sam vratio 2 kile, nakon 2.5 mjeseca sam vratio 5 medjutim zadnjih mjesec je malo malo bilo razvaljivaljenj rostiljem i pivom... ne treba ocekivati cuda, normalno jedi nakon dijete i sve ce biti ok, ja cu za jedno 15 dana ponovo nastaviti jer je protekao period od tri mjeseca izmedju 2 dijete, planiram skinuti jos oko 15 i to je to.
Pa koliko imas kila :?
Nisi tamo u oglas to stavio :lol: :lol: :lol:
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#467

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 14/06/2023 21:30, edited 2 times in total.
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#468 Re: UN DIJETA

Post by d2 »

franceska wrote:
d2 wrote:vrate se ako se nastavis razvaljivati hranom... ja sam bio 3 mjeseca i sletio 20 kila, prvih mjesec i po nakon dijete sam vratio 2 kile, nakon 2.5 mjeseca sam vratio 5 medjutim zadnjih mjesec je malo malo bilo razvaljivaljenj rostiljem i pivom... ne treba ocekivati cuda, normalno jedi nakon dijete i sve ce biti ok, ja cu za jedno 15 dana ponovo nastaviti jer je protekao period od tri mjeseca izmedju 2 dijete, planiram skinuti jos oko 15 i to je to.
Pa koliko imas kila :?
Nisi tamo u oglas to stavio :lol: :lol: :lol:
imao 131 sada sam na 117

sta da ti napisem, ćelav, 117 kila, svaki dan dize tegove, aktivno vozi bicklo 2-3 puta sedmicno - rekla bi kakav intelektualac i pobjegla bi glavom bez obzira :lol:
jasminasab
Posts: 704
Joined: 10/05/2006 16:51
Location: Sarajevo

#469 Re: UN DIJETA

Post by jasminasab »

To nije UN-diet (kao United Nations dijeta), nego un-diet (kao ne-dijeta), malo se informisi...
goga+
Posts: 23
Joined: 14/08/2008 13:37

#470 Re: UN DIJETA

Post by goga+ »

Jedeš malo,
skidaš salo,
tek onda meriš šta ti je ostalo
pjega
Posts: 327
Joined: 11/05/2007 11:08

#471 Re: UN DIJETA

Post by pjega »

Imam pitanje za sve vas koji ste vec ne-dijeta veterani.

Kafu ne mogu bez mlijeka, a bez kafe ne mogu. Da li je kafa sa malo mlijeka ipak dozvoljena?

Takodje, s obzirom da se po programu moze jesti poprilicno, nisam sigurna kako je zaista moguce da ljudi koji nemaju puno viska kilograma mogu smrsati. Matematika je jednostavna. Unosis manje nego sto trosis. Ne postoji drugaciji misteriozni recept. Ako ja zelim smrsati samo par kilograma, a ne reduciram kaloricnu vrijednost onoga sto jedem svaki dan, ne znam kako da vjerujem da cu smrsati. Razumijem kako za ljude koji smrsaju 20-30 kg ovo moze biti redukcijska dijeta, ali sta je za sve ove druge.

Ima li iko iskustava gdje je smrsao samo 5 kg npr?
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#472 Re: UN DIJETA

Post by d2 »

pjega wrote:Imam pitanje za sve vas koji ste vec ne-dijeta veterani.

Kafu ne mogu bez mlijeka, a bez kafe ne mogu. Da li je kafa sa malo mlijeka ipak dozvoljena?

Takodje, s obzirom da se po programu moze jesti poprilicno, nisam sigurna kako je zaista moguce da ljudi koji nemaju puno viska kilograma mogu smrsati. Matematika je jednostavna. Unosis manje nego sto trosis. Ne postoji drugaciji misteriozni recept. Ako ja zelim smrsati samo par kilograma, a ne reduciram kaloricnu vrijednost onoga sto jedem svaki dan, ne znam kako da vjerujem da cu smrsati. Razumijem kako za ljude koji smrsaju 20-30 kg ovo moze biti redukcijska dijeta, ali sta je za sve ove druge.

Ima li iko iskustava gdje je smrsao samo 5 kg npr?
ja sam pio normalno kafu sa mlijekom sva tri mjeseca... ako bi zivjela tacno po dijeti zivot bi ti bio pakao, ne smeta ti nista sto ces naliti malo mlijeka ili staviti malo secera

pa mozes li prestati nakon sto sletis 5 KG ? to bi se trebalo desiti vec nakon prvih 15 tak dana...
ja sam za 3 mejseca sletio 20 kg
Ali_G
Posts: 4641
Joined: 02/03/2002 00:00

#473 Re: UN DIJETA

Post by Ali_G »

Fino da je neko postavio ovaj post o masnom tkivu. Mene interesuje da li neka ustanova u Sarajevu radi mjerenje kolicine masnog tkiva? Citao sam o nekim metodama pomocu linijara, sublera cega vec ne, ali da li postoji nesto savremenije, neki aparat? hvala

A sto se tice te kafe s mlijekom i secerom, nista ti za program nece znaciti sto mijesas kafu sa tim. Da smrsas 5kg bolje ti je da uzmes neki dugorocni plan na mjesec-mjesec i po i da se normalno hranis pa da ti to postane navika. Smrsas 5kg za dvije sedmice i onda sjednes pojedes malo vise i opet jovo nanovo. I naravno fizicka aktivnost. Hodanje, trcanje, plivanje, teretana. Da ne budete ko zalosne vrbe nakon sto izgubite kile.
Zoya
Posts: 23153
Joined: 09/06/2008 14:54

#474 Re: UN DIJETA

Post by Zoya »

Odlucila sam dakle poceti sa ovom dijetom, od sutra, to jest danas. Wish me luck.
P.S. molim vas da me cesto podsjecajte da sam na dijeti, na primjer, pitajte me koji mi je dan po redu i kako napredujem, jer sam kao osoba takva da mi mora neko stalno govoriti i bodriti me da bih ustrajala u necemu :D :D .Eto ja cu vas obavjestavati blagovremeno o rezultatima(ako ih bude bilo). Mnogo sam pozitivna i radujem se unaprijed :-? :run:
d2
Posts: 6237
Joined: 15/03/2007 04:52
Location: Grbavica

#475 Re: UN DIJETA

Post by d2 »

samo naprijed draga zoya, ja sam sletio 20 kila sa UN dijetom od 20.3. do 20.6. na raspolaganju sam za sve savjete :thumbup:
uurrrrrrrraaaaaaa juuuuuuriiiiiis :D
Post Reply