Uloga MMF-a u BiH!!!

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

statixx
Posts: 8807
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#26 Re: Uloga MMF-a u BiH!!!

Post by statixx »

Ci-Nick wrote: Druga stvar, bolje je zemlju dovoditi u red novcem nego oružjem i bolje da nas sređuje MMF nego NATO.
Zato se može reći da je uloga MMF-a u BiH je pozitivna.
Tacno, a treba napomenuti i proces tranzicije i nedostatak strucnog kadra kada je rijec o prelasku na trzisnu ekonomiju i trzista kapitala. Samo razmislite o zakonskoj regulativi, hoce li nam Amir Zukic i slicni napisati istu. Pa vidjecete sad haosa sa ovim upitnikom.

Mi nemamo ni strategiju razvoja, nemamo industrijsku politiku, Sarovic se koprca koliko moze. Ali u svakom slucaju treba biti svijestan da ta strategija mora biti uskladjena i odgovarati transnacionalnim korporacijama i medjunarodnim finansijskim institucijama.

Nama je finansiranje potrebno zbog nedovoljne domace akumulacije. Kako drugacije sprovesti obnovu i razvoj, modernizovati privredu itd. Ono sto usporava ove procese su politicka korupcija i kriminal.
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#27 Re: Uloga MMF-a u BiH!!!

Post by Russki »

ma gdje ba uloga mmfa pozitivna ? jeste normalni vi ?
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#28 Re: Uloga MMF-a u BiH!!!

Post by JoseMujica »

Russki wrote:ma gdje ba uloga mmfa pozitivna ? jeste normalni vi ?

de ba manite se glupavih teorija zavjera...da ne upumpa mmf svake 2-3 godine po pola milijarde propali bi ko kauč

ne znam na temelju čega vi formirate takva mišljenja, ali morate uzeti u obzir da dva entiteta svake godine naprave deficit 200 do 500 miliona KM...svi drve o nekakvom vanjskom dugu no niko ne računa da nemamo ni predstave koliki je unutrašnji dug itd itd.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#29 Re: Uloga MMF-a u BiH!!!

Post by Alfons Kauders »

Jah, IMF ne valja... Jer nam daje pare po 1%...

Bolje se zaduziti mimo IMF-a po 6%...

Because... Reasons...

IMF je nesto najbolje sto nam se moglo desiti.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#30 Re: Uloga MMF-a u BiH!!!

Post by Last December »

JoseMujica wrote:
Russki wrote:ma gdje ba uloga mmfa pozitivna ? jeste normalni vi ?

de ba manite se glupavih teorija zavjera...da ne upumpa mmf svake 2-3 godine po pola milijarde propali bi ko kauč

ne znam na temelju čega vi formirate takva mišljenja, ali morate uzeti u obzir da dva entiteta svake godine naprave deficit 200 do 500 miliona KM...svi drve o nekakvom vanjskom dugu no niko ne računa da nemamo ni predstave koliki je unutrašnji dug itd itd.
Trololo, pa jel misliš da ti oni upumpavaju jer te vole :izet: . Tolike pare se upumpavaju jer znaju da će iz naše prebogate države izvući i do 10 puta veću korist. Nema tu nikakve ljubavi, samo biZmis, ha ja.
Last December
Posts: 686
Joined: 13/10/2014 11:55

#31 Re: Uloga MMF-a u BiH!!!

Post by Last December »

Sarajmen wrote:Mišljenja sam da u Bosnu i Hercegovinu naša dijaspora upumpa novca na godišnjem nivou , isto ako ne i više od visine zaduženja kod MMF-a .
Istina je, MMF pokrije samo troškove administracije, a narod preživljava od rodbine iz Minkena.
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#32 Re: Uloga MMF-a u BiH!!!

Post by Ci-Nick »

Russki wrote:ma gdje ba uloga mmfa pozitivna ? jeste normalni vi ?
MMF ima i negativnu ulogu jer radi u interesu krupnog kapitala, ruši trgovačke barijere, gazi nejake,.. ali nema goreg vlasnika od države i domaćih lopova. Kroz privatizaciju je država mogla doći do minimalno 10 milijardi KM i sa tim novcem mogli smo podići kompletnu infrastrukturu, i putnu i obrazovnu i zdravstvenu i vodovodnu. Ali sve se pokralo.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#33 Re: Uloga MMF-a u BiH!!!

Post by stakasa »

Ci-Nick wrote:
Russki wrote:ma gdje ba uloga mmfa pozitivna ? jeste normalni vi ?
MMF ima i negativnu ulogu jer radi u interesu krupnog kapitala, ruši trgovačke barijere, gazi nejake,.. ali nema goreg vlasnika od države i domaćih lopova. Kroz privatizaciju je država mogla doći do minimalno 10 milijardi KM i sa tim novcem mogli smo podići kompletnu infrastrukturu, i putnu i obrazovnu i zdravstvenu i vodovodnu. Ali sve se pokralo.
:D
Pa kakve koristi imas od trgovackih barijera?
zenit dozic
Posts: 2421
Joined: 07/09/2014 11:48

#34 Re: Uloga MMF-a u BiH!!!

Post by zenit dozic »

JoseMujica wrote:
Russki wrote:ma gdje ba uloga mmfa pozitivna ? jeste normalni vi ?

de ba manite se glupavih teorija zavjera...da ne upumpa mmf svake 2-3 godine po pola milijarde propali bi ko kauč

ne znam na temelju čega vi formirate takva mišljenja, ali morate uzeti u obzir da dva entiteta svake godine naprave deficit 200 do 500 miliona KM...svi drve o nekakvom vanjskom dugu no niko ne računa da nemamo ni predstave koliki je unutrašnji dug itd itd.
Jesi li ti ista procitao sta je profesor rekao :-)
Neda mi se nabrajati koliko si u krivu. Najbolje bi bilo cijeli intervju ti staviti kao odgovor.
Inace kod ljudi je problem sto povrsno citaju odnosno procitaju naslov i to je to.
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#35 Re: Uloga MMF-a u BiH!!!

Post by Ci-Nick »

stakasa wrote:
Ci-Nick wrote:
Russki wrote:ma gdje ba uloga mmfa pozitivna ? jeste normalni vi ?
MMF ima i negativnu ulogu jer radi u interesu krupnog kapitala, ruši trgovačke barijere, gazi nejake,.. ali nema goreg vlasnika od države i domaćih lopova. Kroz privatizaciju je država mogla doći do minimalno 10 milijardi KM i sa tim novcem mogli smo podići kompletnu infrastrukturu, i putnu i obrazovnu i zdravstvenu i vodovodnu. Ali sve se pokralo.
:D
Pa kakve koristi imas od trgovackih barijera?
Imaš, ne možeš zaštiti domaću proizvodnju a ne možeš im ni dati poticaj kakav daju razvijene zemlje.
Npr. MMF u Gani uslovljava kredite "slobodnom trgovinom" pa proizvođači pilećeg mesa iz Holandije krila i batake ( koje neće izbirljivi kupac u EU ) izvoze u Ganu. UZ to Holandija plaća poticaj na izvoz pilećeg mesa 1 euro po kg. Tako da proizvodnja u Gani postaje neisplativa i propada.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#36 Re: Uloga MMF-a u BiH!!!

Post by Alfons Kauders »

zenit dozic wrote:
JoseMujica wrote:
Russki wrote:ma gdje ba uloga mmfa pozitivna ? jeste normalni vi ?

de ba manite se glupavih teorija zavjera...da ne upumpa mmf svake 2-3 godine po pola milijarde propali bi ko kauč

ne znam na temelju čega vi formirate takva mišljenja, ali morate uzeti u obzir da dva entiteta svake godine naprave deficit 200 do 500 miliona KM...svi drve o nekakvom vanjskom dugu no niko ne računa da nemamo ni predstave koliki je unutrašnji dug itd itd.
Jesi li ti ista procitao sta je profesor rekao :-)
Neda mi se nabrajati koliko si u krivu. Najbolje bi bilo cijeli intervju ti staviti kao odgovor.
Inace kod ljudi je problem sto povrsno citaju odnosno procitaju naslov i to je to.
Ne znam zasto ljudi kod nas najcesce smatraju da je IMF problem... A ne oni zbog kojih smo dosli u situaciju da ovisimo o IMF-u...

To fula i profesor. U tome je problem.
zenit dozic
Posts: 2421
Joined: 07/09/2014 11:48

#37 Re: Uloga MMF-a u BiH!!!

Post by zenit dozic »

Alfons Kauders wrote:.

Ne znam zasto ljudi kod nas najcesce smatraju da je IMF problem... A ne oni zbog kojih smo dosli u situaciju da ovisimo o IMF-u...

To fula i profesor. U tome je problem.
Alfonso brate ne fula profesor.
On govori i o tome. Ali i govori o problemu jer si u pocetku stavljen u neravnopravan polozaj i ne mozes ispunit to sto se od tebe ocekuje na taj nacin.
Eto procitaj opet lik se bas dotakao skoro svih pitanja u vezi ovoga.

Evo na pocetku pitanje i odgovor

Vlasti se od 2014. godine, pozivajući se na tu Reformsku agendu, kunu u provođenje reformi. Šta smo vidjeli od tih reformi?

Oni to vrlo malo ili nimalo provode, a narod nimalo ne osjeti. To što govore da provode reforme je princip dodvoravanja međunarodnoj zajednici i pokazivanja da su oni za reforme jer ne smiju u brk međunarodnoj zajednici reći da neke reforme ne žele provesti, neke ne smiju, a treće ne mogu. To se ne smije reći, inače bi međunarodna zajednica našla načina da ih skloni sa scene jer nisu poslušni. Pa imate jednog člana Predsjedništva koji se hvali kako ćemo ispuniti sve zahtjeve, kako ćemo provesti sve reforme, a unutar države radi sve da do toga ne dođe pri tome tražeći partnera u jednom entitetu.
Last edited by zenit dozic on 10/01/2017 11:48, edited 1 time in total.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#38 Re: Uloga MMF-a u BiH!!!

Post by JoseMujica »

Last December wrote:
JoseMujica wrote:
Russki wrote:ma gdje ba uloga mmfa pozitivna ? jeste normalni vi ?

de ba manite se glupavih teorija zavjera...da ne upumpa mmf svake 2-3 godine po pola milijarde propali bi ko kauč

ne znam na temelju čega vi formirate takva mišljenja, ali morate uzeti u obzir da dva entiteta svake godine naprave deficit 200 do 500 miliona KM...svi drve o nekakvom vanjskom dugu no niko ne računa da nemamo ni predstave koliki je unutrašnji dug itd itd.
Trololo, pa jel misliš da ti oni upumpavaju jer te vole :izet: . Tolike pare se upumpavaju jer znaju da će iz naše prebogate države izvući i do 10 puta veću korist. Nema tu nikakve ljubavi, samo biZmis, ha ja.

pa zar ja pričam o nekoj ljubavi :?

da smo normalni ljudi koi troše kolko imaju ne bi nam trebao mmf
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#39 Re: Uloga MMF-a u BiH!!!

Post by Ci-Nick »

Alfons Kauders wrote:
zenit dozic wrote:
JoseMujica wrote:

de ba manite se glupavih teorija zavjera...da ne upumpa mmf svake 2-3 godine po pola milijarde propali bi ko kauč

ne znam na temelju čega vi formirate takva mišljenja, ali morate uzeti u obzir da dva entiteta svake godine naprave deficit 200 do 500 miliona KM...svi drve o nekakvom vanjskom dugu no niko ne računa da nemamo ni predstave koliki je unutrašnji dug itd itd.
Jesi li ti ista procitao sta je profesor rekao :-)
Neda mi se nabrajati koliko si u krivu. Najbolje bi bilo cijeli intervju ti staviti kao odgovor.
Inace kod ljudi je problem sto povrsno citaju odnosno procitaju naslov i to je to.
Ne znam zasto ljudi kod nas najcesce smatraju da je IMF problem... A ne oni zbog kojih smo dosli u situaciju da ovisimo o IMF-u...

To fula i profesor. U tome je problem.
Da, mogao je profesor prije deset do petnaest godina reći kuda nas vodi lopovska privatizacija, kuda idu BH ekonomija i politika i da upozori da će nam trebati MMF. :roll:
statixx
Posts: 8807
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#40 Re: Uloga MMF-a u BiH!!!

Post by statixx »

Alfons Kauders wrote:Jah, IMF ne valja... Jer nam daje pare po 1%...

Bolje se zaduziti mimo IMF-a po 6%...

Because... Reasons...

IMF je nesto najbolje sto nam se moglo desiti.
Smeta MMF, a ne smetaju mikrokreditne koje kreditiraju male biznise sa kamatom 30%. :lol:

I onda raja pita sto MMF, zasto nam ga ne ucera neki drugi kreditor.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#41 Re: Uloga MMF-a u BiH!!!

Post by Alfons Kauders »

zenit dozic wrote:
Alfons Kauders wrote:.

Ne znam zasto ljudi kod nas najcesce smatraju da je IMF problem... A ne oni zbog kojih smo dosli u situaciju da ovisimo o IMF-u...

To fula i profesor. U tome je problem.
Alfonso brate ne fula profesor.
On govori i o tome. Ali i govori o problemu jer si u pocetku stavljen u neravnopravan polozaj i ne mozes ispunit to sto se od tebe ocekuje na taj nacin.
Eto procitaj opet lik se bas dotakao skoro svih pitanja u vezi ovoga.
Pa ko nas je stavio u taj polozaj? Dosao IMF i glasao kod nas na izborima?

Narod svaki put bira vlast koja povecava ionako predimenzionirani javni sektor i socijalna davanja, a onda se ibrete kad cuju da to kosta.

Ne drug, nije IMF nama dosao tek tako. Dosao je jer narod vec dvije decenije zeli dembeliju, jer zele da sa 35 godina idu u penziju nakon nekoliko godina drzavne sluzbe, jer zele da im u rodjaka mali prima vojnu penziju koju je zaradio konobarisuci u Grazu, jer zele da im sestra dobije fejk poticaje za nekakve krave koje je dobila za prosle izbore, mada ih je prodala mesaru isti dan.

Dakle narod to hoce i to cemo gledati i ubuduce.

Sad ostaje jedino pitanje... Da li se vise isplati zaduziti kod IMF-a po 1% i njihovim uslovima... Ili komercijalno, po 6% i bez uslova...

Meni prva opcija zvuci bolje. To je sve.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#42 Re: Uloga MMF-a u BiH!!!

Post by stakasa »

Ci-Nick wrote:
stakasa wrote:
Ci-Nick wrote: MMF ima i negativnu ulogu jer radi u interesu krupnog kapitala, ruši trgovačke barijere, gazi nejake,.. ali nema goreg vlasnika od države i domaćih lopova. Kroz privatizaciju je država mogla doći do minimalno 10 milijardi KM i sa tim novcem mogli smo podići kompletnu infrastrukturu, i putnu i obrazovnu i zdravstvenu i vodovodnu. Ali sve se pokralo.
:D
Pa kakve koristi imas od trgovackih barijera?
Imaš, ne možeš zaštiti domaću proizvodnju a ne možeš im ni dati poticaj kakav daju razvijene zemlje.
Npr. MMF u Gani uslovljava kredite "slobodnom trgovinom" pa proizvođači pilećeg mesa iz Holandije krila i batake ( koje neće izbirljivi kupac u EU ) izvoze u Ganu. UZ to Holandija plaća poticaj na izvoz pilećeg mesa 1 euro po kg. Tako da proizvodnja u Gani postaje neisplativa i propada.
Previse gledate dokumentaraca i previse komplikujete, najbolje je pustiti trzisti da to odradi. Ne razumijem zasto ti kao obicni gradanin prizeljkujes da su ti cipele, televizor i termoakumulaciona pec skuplji za trideset posto.
A od slobodne trgovine ce i Gana imati koristi, usredsredice sredstva koja ima na ono gdje je konkurentna, to ce razvijat i ako budu pametni siriti.
User avatar
JoseMujica
Posts: 27606
Joined: 11/01/2011 14:33
Location: škripe oko Lištice
Grijem se na: Legitimnost
Vozim: Političko Sarajevo
Horoskop: Poskok

#43 Re: Uloga MMF-a u BiH!!!

Post by JoseMujica »

zenit dozic wrote:
JoseMujica wrote:
Russki wrote:ma gdje ba uloga mmfa pozitivna ? jeste normalni vi ?

de ba manite se glupavih teorija zavjera...da ne upumpa mmf svake 2-3 godine po pola milijarde propali bi ko kauč

ne znam na temelju čega vi formirate takva mišljenja, ali morate uzeti u obzir da dva entiteta svake godine naprave deficit 200 do 500 miliona KM...svi drve o nekakvom vanjskom dugu no niko ne računa da nemamo ni predstave koliki je unutrašnji dug itd itd.
Jesi li ti ista procitao sta je profesor rekao :-)
Neda mi se nabrajati koliko si u krivu. Najbolje bi bilo cijeli intervju ti staviti kao odgovor.
Inace kod ljudi je problem sto povrsno citaju odnosno procitaju naslov i to je to.

ima i gore od toga

oni što vide samo ono što im se uklapa u već postavljenu priču

svi seru po mmf-u kako dere, pljačka, ruši.....Niko neće da kaže da je mmf posljedica, a ne uzrok.... mmf pri tome posuđuje po 1% svjetskim propalitetima da se ne uruše zato što svi znaju da je najgora varijanta za biznis i život općenito, od svih mogućih, kada jedna država propadne. Hajte vi pametnjakovići, a i ovaj profa bi mogao, svratite u komercijalnu banku pa posudite, jal naštampajte obveznica, kad već nemrete para, pa prodajite, pa da vidite šta je deranje guzova

najgori katili svakog naroda su domaći...kad mmf negdje dođe to je isto ko da pošalješ vatrogasca na zgarište i onda mu još sereš kako je on kriv za požar
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#44 Re: Uloga MMF-a u BiH!!!

Post by Alfons Kauders »

JoseMujica wrote:

ima i gore od toga

oni što vide samo ono što im se uklapa u već postavljenu priču

svi seru po mmf-u kako dere, pljačka, ruši.....Niko neće da kaže da je mmf posljedica, a ne uzrok.... mmf pri tome posuđuje po 1% svjetskim propalitetima da se ne uruše zato što svi znaju da je najgora varijanta za biznis i život općenito, od svih mogućih, kada jedna država propadne. Hajte vi pametnjakovići, a i ovaj profa bi mogao, svratite u komercijalnu banku pa posudite, jal naštampajte obveznica, kad već nemrete para, pa prodajite, pa da vidite šta je deranje guzova

najgori katili svakog naroda su domaći...kad mmf negdje dođe to je isto ko da pošalješ vatrogasca na zgarište i onda mu još sereš kako je on kriv za požar
S tim zakljuckom mozemo i zatvoriti temu.
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#45 Re: Uloga MMF-a u BiH!!!

Post by Ci-Nick »

stakasa wrote:
Ci-Nick wrote:
stakasa wrote: :D
Pa kakve koristi imas od trgovackih barijera?
Imaš, ne možeš zaštiti domaću proizvodnju a ne možeš im ni dati poticaj kakav daju razvijene zemlje.
Npr. MMF u Gani uslovljava kredite "slobodnom trgovinom" pa proizvođači pilećeg mesa iz Holandije krila i batake ( koje neće izbirljivi kupac u EU ) izvoze u Ganu. UZ to Holandija plaća poticaj na izvoz pilećeg mesa 1 euro po kg. Tako da proizvodnja u Gani postaje neisplativa i propada.
Previse gledate dokumentaraca i previse komplikujete, najbolje je pustiti trzisti da to odradi. Ne razumijem zasto ti kao obicni gradanin prizeljkujes da su ti cipele, televizor i termoakumulaciona pec skuplji za trideset posto.
A od slobodne trgovine ce i Gana imati koristi, usredsredice sredstva koja ima na ono gdje je konkurentna, to ce razvijat i ako budu pametni siriti.
A gdje ćeš zaraditi novac ako ti strada proizvodnja zbog nelojalne konkurencije,.. u trgovini, uslužnim djelatnostima, na budžetu ?
Proizvodnja je osnov zdrave ekonomije i to je ono što se zaboravilo u BiH.
Kad Francuska ukine 10 milijardi eura subvencija poljoprivredi onda nek se tržište samo reguliše.
Last edited by Ci-Nick on 10/01/2017 12:02, edited 1 time in total.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#46 Re: Uloga MMF-a u BiH!!!

Post by stakasa »

Ti si opet posao od kraja, tj sa nelojalnom konkurencijom. A ni to nije puna istina, ne moze svako sve proizvoditi, na tome je pala Jugoslavija. Proizvodis ono sto mozes pa onda siris spektar
zenit dozic
Posts: 2421
Joined: 07/09/2014 11:48

#47 Re: Uloga MMF-a u BiH!!!

Post by zenit dozic »

Alfons Kauders wrote:
zenit dozic wrote:
Alfons Kauders wrote:.

Ne znam zasto ljudi kod nas najcesce smatraju da je IMF problem... A ne oni zbog kojih smo dosli u situaciju da ovisimo o IMF-u...

To fula i profesor. U tome je problem.
Alfonso brate ne fula profesor.
On govori i o tome. Ali i govori o problemu jer si u pocetku stavljen u neravnopravan polozaj i ne mozes ispunit to sto se od tebe ocekuje na taj nacin.
Eto procitaj opet lik se bas dotakao skoro svih pitanja u vezi ovoga.
Pa ko nas je stavio u taj polozaj? Dosao IMF i glasao kod nas na izborima?

Narod svaki put bira vlast koja povecava ionako predimenzionirani javni sektor i socijalna davanja, a onda se ibrete kad cuju da to kosta.


Ne drug, nije IMF nama dosao tek tako. Dosao je jer narod vec dvije decenije zeli dembeliju, jer zele da sa 35 godina idu u penziju nakon nekoliko godina drzavne sluzbe, jer zele da im u rodjaka mali prima vojnu penziju koju je zaradio konobarisuci u Grazu, jer zele da im sestra dobije fejk poticaje za nekakve krave koje je dobila za prosle izbore, mada ih je prodala mesaru isti dan.

Dakle narod to hoce i to cemo gledati i ubuduce.

Sad ostaje jedino pitanje... Da li se vise isplati zaduziti kod IMF-a po 1% i njihovim uslovima... Ili komercijalno, po 6% i bez uslova...

Meni prva opcija zvuci bolje. To je sve.
Koliko ja znam taj javni sektor je predimenzioniran samim dejtonskim ugovorom kad su nam doveli na gotovs nefunkcionalnu drzavu.
I ko god da pobjedi da ima najbolje namjere uvijek mora koalirati sa ovim losijim i drzati se luđacke kosulje koja te u svemu vuce dole.
Nemojmo se zavaravat da je MMF bilo kojoj zemlji gdje dođe donio prosperitet.
Daj mi jedan jedini primjer.
Dosli,postavili uslove, privatizaciju, unistavanje velikih preduzeca da bi kao sa malim se razvijali i onda propadose i velika i mala. Malo po malo odrzavaju te na povrsini dok ne prodas sve sto vrijedi.

Evo jedan od citata Jahica:
Uzeli su naše devizne i slobodne rezerve, novac naših građana, i onda nam taj isti novac daju kroz kredite i zarađuju na nama. Zašto MMF nije rekao da pod strogom kontrolom i pod nadzorom MMF-a Centralna banka BiH devizne rezerve plasira u razvoj BiH? Tada kamata ne bi bila ni dva ni tri posto već 0,5 posto, samo da se pokriju manipulativni troškovi. Sada je u svakom budžetu prva stavka vraćanje međunarodnih dugova, to se prvo vraća i oni se moraju prvo namiriti. Zašto to ne može raditi naša Centralna banka?

Neko kaze da nema njih propali bi.
Pa i treba da propanemo jer ovaj sistem je neodrziv.
Uzimaju se krediti da bi se isplatile plate i penzije i svakome dobro.
Ci-Nick
Posts: 5181
Joined: 15/03/2015 17:38

#48 Re: Uloga MMF-a u BiH!!!

Post by Ci-Nick »

stakasa wrote:Ti si opet posao od kraja, tj sa nelojalnom konkurencijom. A ni to nije puna istina, ne moze svako sve proizvoditi, na tome je pala Jugoslavija. Proizvodis ono sto mozes pa onda siris spektar
Da je sve tako jednostavno.
Ako se Holandski poljoprivrednik zaduži uz kamatu od 1% a poljoprivrednik u Gani sa kamatom od 15% i još uz to nema poticaj koji ima poljoprivrednik u Holandiji, nema ni znanje, nema ni tehnologiju. Kakvi su mu izglei da konkuriše ?
Tržište se može samo regulisati samo uz iste uslove, iste startne pozicije.
Last edited by Ci-Nick on 10/01/2017 12:08, edited 1 time in total.
User avatar
Roccohljup
Posts: 6995
Joined: 19/02/2014 18:04

#49 Re: Uloga MMF-a u BiH!!!

Post by Roccohljup »

TRANCE wrote:Pa niko ne brani BiH da umjesto što uzme kredit od tog "zlog" MMF-a po kamati ispod 1% izađe na međunarodno finansijsko tržište i uzme kredit po kamati od 6-7%, imajući u vidu da npr. Hrvatska, Mađarska, Poljska, Rumunija kao mnogo stabilnije države koje su u EU plaćaju kamatu 3-4% na zaduženja. Jer novac mora doći iz nekog izvora dok god je budžetskog deficita.
Naš kolektivni problem je što u tržišnoj ekonomiji vidimo zavjeru zlih kapitalista da osiromaše jadnog Bošnju. Zato se kod nas na nož dočekuje svako ko predloži tržišne reforme, jer mi smo najpametniji s prosječnom platom od 450 dolara i nezaposlenošću od 28%, a šta znaju tamo neki kapitalisti o ekonomiji s prosječnim platama od 3 milje dolara i nezaposlenošću ispod 5%, njima to palo onako s neba.
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

IMF je "nužno zlo" (ko i svaki kredit) za nerazvijene zemlje i one u tranticiji kako bi došli do prijeko potrebnih sredstava za kapitalna ulaganja u privredu, infrastrukturu, itd. Problem je sto naša drzava za razliku od skotro svih ostalih (čak i onih koje su "otjerale" IMF kasnije) sredstva koristi za krpljenje budžetskih rupa (mahom finansiranjem mega birokratije) umjesto da se ta sredstva koriste za puteve, zeljeznice, itd. kako bi se olakšalo privredi i podstakle investicije (kako strane tako i domaće). Eh sad, nije MMF kriv za to sto smo mi sami sebi odabrali mudre vođe da to krčme ko da im je babovina.
User avatar
stakasa
Posts: 8959
Joined: 14/11/2013 11:23

#50 Re: Uloga MMF-a u BiH!!!

Post by stakasa »

Ci-Nick wrote:
stakasa wrote:
Ci-Nick wrote: Imaš, ne možeš zaštiti domaću proizvodnju a ne možeš im ni dati poticaj kakav daju razvijene zemlje.
Npr. MMF u Gani uslovljava kredite "slobodnom trgovinom" pa proizvođači pilećeg mesa iz Holandije krila i batake ( koje neće izbirljivi kupac u EU ) izvoze u Ganu. UZ to Holandija plaća poticaj na izvoz pilećeg mesa 1 euro po kg. Tako da proizvodnja u Gani postaje neisplativa i propada.
Previse gledate dokumentaraca i previse komplikujete, najbolje je pustiti trzisti da to odradi. Ne razumijem zasto ti kao obicni gradanin prizeljkujes da su ti cipele, televizor i termoakumulaciona pec skuplji za trideset posto.
A od slobodne trgovine ce i Gana imati koristi, usredsredice sredstva koja ima na ono gdje je konkurentna, to ce razvijat i ako budu pametni siriti.
A gdje ćeš zaraditi novac ako ti strada proizvodnja zbog nelojalne konkurencije,.. u trgovini, uslužnim djelatnostima, na budžetu ?
Proizvodnja je osnov zdrave ekonomije i to je ono što se zaboravilo u BiH.
Kad Francuska ukine 10 milijardi eura subvencija poljoprivredi onda nek se tržište samo reguliše.
Da prokomentarisem ovo sto si naknadno napiso...
Subvencije EU poljoprivredi su krajnje negativne. Ali ni ti ni Gana sve sa batacima na to ne mozete uticat. Siromasne zemlje imaju veliku sansu u liberalizaciji trzista. One poduzetne su to unovcile, one sto im je draza uloga zrtve se zlopate. Tako da ovde nista nije nametnuto, pa ni MMF sto je tema emisije. Sve su to posljedice pogresnih politika
Post Reply