ulje za opel diesel

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Dxo
Posts: 77
Joined: 10/10/2007 09:14
Location: sarajevo

#1 ulje za opel diesel

Post by Dxo »

Pozdrav,
E sad, zanima me jel velika razlika kod full sintetickog ulja 5w30 i 5w40 i polusintetičkog 10w-40? ...i koja je uopce razlika?

Koje ulje da ja koristim svi kažu 10w-40, a ja sam našao na više mjesta da za moje auto treba 5w-30 (vectra 2.0 DTI 2001.god)
Hajmo strucnjaci, pomagajte da me ne oderu bezveze jer razlike u cijeni za ova ulja su i po 15 KM/L
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#2 Re: ulje za opel diesel

Post by Lesli Eldridž »

Svejedno. Kako ide ljeto bolje je 10W40. Skokovi su po 5 stepeni. 40 je za 40 stepeni , a 10 za -20 stepeni.
Dxo
Posts: 77
Joined: 10/10/2007 09:14
Location: sarajevo

#3 Re: ulje za opel diesel

Post by Dxo »

više informacija možete naći ovde, hvala lesli
http://www.widman.biz/Seleccion/Viscosi ... glish.html
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#4 Re: ulje za opel diesel

Post by ado-šampion »

Ako je puno prešao bolje 10W-40. Razlika između gradacija je da ta 5W nešto bolje podnosi niske temperature. Najbolje pogledaj u knjižici svog auta koje ulje i gradaciju preporučuju. S obzirom da ulje kod turbo motora podmazuje i lopatice turbine (koja se kod tebe vrti na preko 100000 o/min), ja ne bih štedio na ulju da sam na tvom mjestu, sve dok "rjeđe" ulje ne proizvede kontra efekat.
dugi
Posts: 476
Joined: 05/09/2004 15:06

#5 Re: ulje za opel diesel

Post by dugi »

Dxo wrote:Pozdrav,
E sad, zanima me jel velika razlika kod full sintetickog ulja 5w30 i 5w40 i polusintetičkog 10w-40? ...i koja je uopce razlika?

Koje ulje da ja koristim svi kažu 10w-40, a ja sam našao na više mjesta da za moje auto treba 5w-30 (vectra 2.0 DTI 2001.god)
Hajmo strucnjaci, pomagajte da me ne oderu bezveze jer razlike u cijeni za ova ulja su i po 15 KM/L
Evo upravo listam brosuru sa spiskom svih Opela proizvedenih od 1995 i preporucenom vrstom ulja za svaki model.
Za tvoju Vectru 2.0 DTI 2000g-2002g pise 5W-30 i 10W-40. Znaci mozes koristiti obje vrste ulja.
Valbon_1
Posts: 526
Joined: 28/02/2008 13:09
Location: Ilirska Republika Kosova

#6 Re: ulje za opel diesel

Post by Valbon_1 »

dugi wrote:
Dxo wrote:Pozdrav,
E sad, zanima me jel velika razlika kod full sintetickog ulja 5w30 i 5w40 i polusintetičkog 10w-40? ...i koja je uopce razlika?

Koje ulje da ja koristim svi kažu 10w-40, a ja sam našao na više mjesta da za moje auto treba 5w-30 (vectra 2.0 DTI 2001.god)
Hajmo strucnjaci, pomagajte da me ne oderu bezveze jer razlike u cijeni za ova ulja su i po 15 KM/L
Evo upravo listam brosuru sa spiskom svih Opela proizvedenih od 1995 i preporucenom vrstom ulja za svaki model.
Za tvoju Vectru 2.0 DTI 2000g-2002g pise 5W-30 i 10W-40. Znaci mozes koristiti obje vrste ulja.

Addinol Semi Synth 10W-40, ili Addinol LIght 5W-40. To su nemacka ulja izuzetnog kvaliteta (SJ, SM/CF) (jednakoj ili jos boljoj Castrolu, Mobilu, Fini itd) samo sto nazalost nisu mnogo poznata na vasem trzistu. To je jedna nemacka firma koja datira od 1936 godine, a koja je u danasnje vreme postala veliki koncern proizvoda sa sopstvenom tehnologijom svih vrsta ulja.

Kod nas (na Kosovu) hvala bogu, ova firma ima ovlascenog i ekskluzivnog distributera za celu teritoriju Republike Kosova, i to bas u mom gradu (firma BURAK Automotive), te kada dodje vreme zamene ulja...nema mesta za razmisljane dva puta. Inace vozim Golf II dizel sa 310.000 km i BMW 518i E34 sa 361.000 km. Apsolutno ulje nr.1.

Da ne bi neko pomislio da pravim propoagandu ovoj firmi, poseti malo zvanicnu web stranicu ovog propizvodjaca, pa se uveri i sam u ono sto sam ti reko. www.addinol.de Tu ces naci sve informacije o proizvodima, kvalitetu, distributerima, certifikatima i mnogo drugim stvarima.

I mani se price o Castrolu, Mobilu i slicnim, sklonim falsifikovanju. Ta ulja u originalu je moguce naci samo u malim mestima, i to iskjucivo u prodavnicama ovlascenih distributera sa certifikatom i imenom te firme i u zvanicnoj web stranici proizvodjaca (ako ih imate).
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#7 Re: ulje za opel diesel

Post by ado-šampion »

Valbon_1 wrote:
dugi wrote:
Dxo wrote:Pozdrav,
E sad, zanima me jel velika razlika kod full sintetickog ulja 5w30 i 5w40 i polusintetičkog 10w-40? ...i koja je uopce razlika?

Koje ulje da ja koristim svi kažu 10w-40, a ja sam našao na više mjesta da za moje auto treba 5w-30 (vectra 2.0 DTI 2001.god)
Hajmo strucnjaci, pomagajte da me ne oderu bezveze jer razlike u cijeni za ova ulja su i po 15 KM/L
Evo upravo listam brosuru sa spiskom svih Opela proizvedenih od 1995 i preporucenom vrstom ulja za svaki model.
Za tvoju Vectru 2.0 DTI 2000g-2002g pise 5W-30 i 10W-40. Znaci mozes koristiti obje vrste ulja.

Addinol Semi Synth 10W-40, ili Addinol LIght 5W-40. To su nemacka ulja izuzetnog kvaliteta (SJ, SM/CF) (jednakoj ili jos boljoj Castrolu, Mobilu, Fini itd) samo sto nazalost nisu mnogo poznata na vasem trzistu. To je jedna nemacka firma koja datira od 1936 godine, a koja je u danasnje vreme postala veliki koncern proizvoda sa sopstvenom tehnologijom svih vrsta ulja.

Kod nas (na Kosovu) hvala bogu, ova firma ima ovlascenog i ekskluzivnog distributera za celu teritoriju Republike Kosova, i to bas u mom gradu (firma BURAK Automotive), te kada dodje vreme zamene ulja...nema mesta za razmisljane dva puta. Inace vozim Golf II dizel sa 310.000 km i BMW 518i E34 sa 361.000 km. Apsolutno ulje nr.1.

Da ne bi neko pomislio da pravim propoagandu ovoj firmi, poseti malo zvanicnu web stranicu ovog propizvodjaca, pa se uveri i sam u ono sto sam ti reko. www.addinol.de Tu ces naci sve informacije o proizvodima, kvalitetu, distributerima, certifikatima i mnogo drugim stvarima.

I mani se price o Castrolu, Mobilu i slicnim, sklonim falsifikovanju. Ta ulja u originalu je moguce naci samo u malim mestima, i to iskjucivo u prodavnicama ovlascenih distributera sa certifikatom i imenom te firme i u zvanicnoj web stranici proizvodjaca (ako ih imate).
Pametno zboriš ( :-) ), ali neće ga kod nas lako naći (Addinol). Kod nas su uglavnom u aftermarket segmentu populrna (i prisutna) samo ulja razvikanih proizvođača.
Ja sipam Castrol i nadam se da je original, ovlašteni dobavljač za BiH postoji na BP stanici (BP drži Castrol, koliko mi je poznato), a oni su mi dali listu prodajnih mjesta na kojima je, prema njihovim riječima, Castrol ulje originalno. Ne vjerujem da bi se Castrol tako igrao s ugledom, jer ipak su ljudi navedeni kao ovlašteni uvoznik na zvaničnoj stranici.
Valbon_1
Posts: 526
Joined: 28/02/2008 13:09
Location: Ilirska Republika Kosova

#8 Re: ulje za opel diesel

Post by Valbon_1 »

Dobro, svi znamo kakvo je ulje Castrol, pod uslovom da je original. Ali tu je i poenta. Da li kupujemo original ulje ili imitaciju?
Medjutim o danasnje vreme nema toliko razlika (da ne kazem da nema hic) u kavalitetu poznatih (u ovom slucaju nemackih) proizvodjaca ulja, pod uslovom da su original. Oroginal ulja se prepoznaju i po pakovanju i po i etketi, nalepnici, zatvaracu, zigu, itd.
Castrol ujle sa crvenim zatvaracem ima i kod nas (Protection, Magantec itd) (ako mislis na taj "original"). Mi ta ulja nazivamo Coca Cola ulja.
Ne znam da li si imao prilike videti pakovanje Addiniol ulja, mislim nalepnice, zatvarac, forma kanistera, etikete, odobravanja velikih proizvodjaca automobila (BMW Longlife 04-Runing, Longlife-04, Longlife-01, Longlife-98, BMW Spezial Ol; WW 500 00, 501 01, 502 00, 505 00, 505 05, 506 00, 507 00; Audi 503 01; MB 229.1, 229.2, 229.3, 229.4; Porsche, Ford, GM-LL-A-025/B-025 itd.
E sad, samo jedno obicno uporedjenje i odmah vidis razliku. Jer velike firme ne bi kvarili svoj ugled ni sa pakovanjem, kada se zna da u danasnje vreme kod ovih proizvoda pakovanje je najvaznija stvar i jedan garant za porijeklo odredjenog porijekla.
Taj Castrol (Coca Cola) jedva da ima napusano jedno dva odobravanja priznatih proizvodjaca i sto mi je najsumnjivo kod njih je zatvarac (crveni). I INA ima bolje pakovanje od njih. Mislim...ne znam sta da ti kazem za ta ulja.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#9 Re: ulje za opel diesel

Post by ado-šampion »

Zatvarač i treba biti crven! Evo dokaz:

http://www.castrol.com/castrol/productd ... Id=7027052

Isto tako, na mom pakovanju isto pišu "samo" ova dva "approval-a" (VW i MB). S obzirom na cijenu ulja, ta dva odobrenja su standardna. Recimo najskuplji Shell Helix (puna sintetika) ima odobrenje i Ferrarija ali i duplo više košta. Upravo suprotno, prevelik broj odobrenja na, uslovno rečeno, jeftinom ulju može značiti samo da su ta odobrenja "nigdje veze", tj. da je ulje kopija ili nekvalitetno. Na primjer, na našoj Optimi koja košta 11 KM po litru (5,5 eura ako ti je tako lakše) piše da ispunjava norme BMW-a i Porche-a (upravo ovako, pogrešno, napisano).

Poenta da je kod nas nema kvalitetnih nerazvikanih marki ulja (barem ne u aftermarket segmentu). Tako da ako ću birati između "sumnjivog" Castrola i Ine, Olme, Optime i sličnih, uzeću Castrol.
User avatar
Epitop
Posts: 1308
Joined: 12/02/2008 20:19
Location: Zenica

#10 Re: ulje za opel diesel

Post by Epitop »

Ja sam koristio liqui moly 10-40 za Opel. Tri puta sam mijenjao i nikada nije pokazivalo probleme ili da je na isteku kilometraže slučajno izgledalo istrošeno. Neki dan sam pričao s jednim majstorom, a inače je član i Opelteam.ba, znači večinom popravlja Opele, kaže mi on da koristi INA ulje i da nikada nije imao problema.
za_sada_bez_dobrog_nicka
Posts: 1138
Joined: 28/09/2007 23:31
Location: 塞拉耶佛, サラエボ, سراييفو

#11 Re: ulje za opel diesel

Post by za_sada_bez_dobrog_nicka »

ado-šampion wrote:S obzirom da ulje kod turbo motora podmazuje i lopatice turbine (koja se kod tebe vrti na preko 100000 o/min), ja ne bih štedio na ulju da sam na tvom mjestu, sve dok "rjeđe" ulje ne proizvede kontra efekat.
Ni ja ne bih štedio na ulju, ali Ćempione kad ulje "podmaže" lopatice turbine možes sve kompletno gurnuti u smeće.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#12 Re: ulje za opel diesel

Post by jefferson »

Valbon_1 wrote:Dobro, svi znamo kakvo je ulje Castrol, pod uslovom da je original. Ali tu je i poenta. Da li kupujemo original ulje ili imitaciju?
Medjutim o danasnje vreme nema toliko razlika (da ne kazem da nema hic) u kavalitetu poznatih (u ovom slucaju nemackih) proizvodjaca ulja, pod uslovom da su original. Oroginal ulja se prepoznaju i po pakovanju i po i etketi, nalepnici, zatvaracu, zigu, itd.
Castrol ujle sa crvenim zatvaracem ima i kod nas (Protection, Magantec itd) (ako mislis na taj "original"). Mi ta ulja nazivamo Coca Cola ulja.
Ne znam da li si imao prilike videti pakovanje Addiniol ulja, mislim nalepnice, zatvarac, forma kanistera, etikete, odobravanja velikih proizvodjaca automobila (BMW Longlife 04-Runing, Longlife-04, Longlife-01, Longlife-98, BMW Spezial Ol; WW 500 00, 501 01, 502 00, 505 00, 505 05, 506 00, 507 00; Audi 503 01; MB 229.1, 229.2, 229.3, 229.4; Porsche, Ford, GM-LL-A-025/B-025 itd.
E sad, samo jedno obicno uporedjenje i odmah vidis razliku. Jer velike firme ne bi kvarili svoj ugled ni sa pakovanjem, kada se zna da u danasnje vreme kod ovih proizvoda pakovanje je najvaznija stvar i jedan garant za porijeklo odredjenog porijekla.
Taj Castrol (Coca Cola) jedva da ima napusano jedno dva odobravanja priznatih proizvodjaca i sto mi je najsumnjivo kod njih je zatvarac (crveni). I INA ima bolje pakovanje od njih. Mislim...ne znam sta da ti kazem za ta ulja.
A koja su to njemacka ulja???
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#13 Re: ulje za opel diesel

Post by Lesli Eldridž »

za_sada_bez_dobrog_nicka wrote:
ado-šampion wrote:S obzirom da ulje kod turbo motora podmazuje i lopatice turbine (koja se kod tebe vrti na preko 100000 o/min), ja ne bih štedio na ulju da sam na tvom mjestu, sve dok "rjeđe" ulje ne proizvede kontra efekat.
Ni ja ne bih štedio na ulju, ali Ćempione kad ulje "podmaže" lopatice turbine možes sve kompletno gurnuti u smeće.
Pa mora se i to podmazati. Misliš li da je najbolje da turbina radi "na suho"?
:D
Valbon_1
Posts: 526
Joined: 28/02/2008 13:09
Location: Ilirska Republika Kosova

#14 Re: ulje za opel diesel

Post by Valbon_1 »

jefferson wrote:
Valbon_1 wrote:Dobro, svi znamo kakvo je ulje Castrol, pod uslovom da je original. Ali tu je i poenta. Da li kupujemo original ulje ili imitaciju?
Medjutim o danasnje vreme nema toliko razlika (da ne kazem da nema hic) u kavalitetu poznatih (u ovom slucaju nemackih) proizvodjaca ulja, pod uslovom da su original. Oroginal ulja se prepoznaju i po pakovanju i po i etketi, nalepnici, zatvaracu, zigu, itd.
Castrol ujle sa crvenim zatvaracem ima i kod nas (Protection, Magantec itd) (ako mislis na taj "original"). Mi ta ulja nazivamo Coca Cola ulja.
Ne znam da li si imao prilike videti pakovanje Addiniol ulja, mislim nalepnice, zatvarac, forma kanistera, etikete, odobravanja velikih proizvodjaca automobila (BMW Longlife 04-Runing, Longlife-04, Longlife-01, Longlife-98, BMW Spezial Ol; WW 500 00, 501 01, 502 00, 505 00, 505 05, 506 00, 507 00; Audi 503 01; MB 229.1, 229.2, 229.3, 229.4; Porsche, Ford, GM-LL-A-025/B-025 itd.
E sad, samo jedno obicno uporedjenje i odmah vidis razliku. Jer velike firme ne bi kvarili svoj ugled ni sa pakovanjem, kada se zna da u danasnje vreme kod ovih proizvoda pakovanje je najvaznija stvar i jedan garant za porijeklo odredjenog porijekla.
Taj Castrol (Coca Cola) jedva da ima napusano jedno dva odobravanja priznatih proizvodjaca i sto mi je najsumnjivo kod njih je zatvarac (crveni). I INA ima bolje pakovanje od njih. Mislim...ne znam sta da ti kazem za ta ulja.
A koja su to njemacka ulja???


Liqui Moly, Addinol, Aral, Divinol... Otvori malo internet stranice...
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#15 Re: ulje za opel diesel

Post by jefferson »

Valbon_1 wrote:
jefferson wrote:
Valbon_1 wrote:Dobro, svi znamo kakvo je ulje Castrol, pod uslovom da je original. Ali tu je i poenta. Da li kupujemo original ulje ili imitaciju?
Medjutim o danasnje vreme nema toliko razlika (da ne kazem da nema hic) u kavalitetu poznatih (u ovom slucaju nemackih) proizvodjaca ulja, pod uslovom da su original. Oroginal ulja se prepoznaju i po pakovanju i po i etketi, nalepnici, zatvaracu, zigu, itd.
Castrol ujle sa crvenim zatvaracem ima i kod nas (Protection, Magantec itd) (ako mislis na taj "original"). Mi ta ulja nazivamo Coca Cola ulja.
Ne znam da li si imao prilike videti pakovanje Addiniol ulja, mislim nalepnice, zatvarac, forma kanistera, etikete, odobravanja velikih proizvodjaca automobila (BMW Longlife 04-Runing, Longlife-04, Longlife-01, Longlife-98, BMW Spezial Ol; WW 500 00, 501 01, 502 00, 505 00, 505 05, 506 00, 507 00; Audi 503 01; MB 229.1, 229.2, 229.3, 229.4; Porsche, Ford, GM-LL-A-025/B-025 itd.
E sad, samo jedno obicno uporedjenje i odmah vidis razliku. Jer velike firme ne bi kvarili svoj ugled ni sa pakovanjem, kada se zna da u danasnje vreme kod ovih proizvoda pakovanje je najvaznija stvar i jedan garant za porijeklo odredjenog porijekla.
Taj Castrol (Coca Cola) jedva da ima napusano jedno dva odobravanja priznatih proizvodjaca i sto mi je najsumnjivo kod njih je zatvarac (crveni). I INA ima bolje pakovanje od njih. Mislim...ne znam sta da ti kazem za ta ulja.
A koja su to njemacka ulja???


Liqui Moly, Addinol, Aral, Divinol... Otvori malo internet stranice...
Znam ja vrlo dobro ko su njemacki proizvodjaci ulja, nego spominjes Castrol, pa onda kazes "u ovom slucaju njemacka ulja" tako da ispada da je Castrol ustvari njemacki!
Valbon_1
Posts: 526
Joined: 28/02/2008 13:09
Location: Ilirska Republika Kosova

#16 Re: ulje za opel diesel

Post by Valbon_1 »

Ma vidim ja da ti znas da citas, ali da razumes... :zzzz:
Valbon_1
Posts: 526
Joined: 28/02/2008 13:09
Location: Ilirska Republika Kosova

#17 Re: ulje za opel diesel

Post by Valbon_1 »

ado-šampion wrote:Zatvarač i treba biti crven! Evo dokaz:

http://www.castrol.com/castrol/productd ... Id=7027052

Isto tako, na mom pakovanju isto pišu "samo" ova dva "approval-a" (VW i MB). S obzirom na cijenu ulja, ta dva odobrenja su standardna. Recimo najskuplji Shell Helix (puna sintetika) ima odobrenje i Ferrarija ali i duplo više košta. Upravo suprotno, prevelik broj odobrenja na, uslovno rečeno, jeftinom ulju može značiti samo da su ta odobrenja "nigdje veze", tj. da je ulje kopija ili nekvalitetno. Na primjer, na našoj Optimi koja košta 11 KM po litru (5,5 eura ako ti je tako lakše) piše da ispunjava norme BMW-a i Porche-a (upravo ovako, pogrešno, napisano).

Poenta da je kod nas nema kvalitetnih nerazvikanih marki ulja (barem ne u aftermarket segmentu). Tako da ako ću birati između "sumnjivog" Castrola i Ine, Olme, Optime i sličnih, uzeću Castrol.


Nisi valjda pomislio da jedna vrsta Addinol ulja sadrzi sva (gore napomenuta) odobravanja cuvenih auto proizvodjaca. Vidi se da ti nisi imao prilike da vidis ovu vrstu ulja. Nego, steta sto vi nemate mogucnosti (za sada) da probate ovur vrstu motorskih maziva...jer bi onda ovaj muhabet postao suvisni. Hajt INSALA se njemac malo smiluje pa otvori neko predstavnistvo i kod vas...
Ozbiljno ti kazem da su dobra ulja. Ni ja do pre tri godine nisam ni znao da postoji ta firma (koja, ispostavilo se da ima tradiciju kvalitetnih proizvoda). Onda u pocetku svi su mislili da je neki falsifikat, pa je covek (Cabrati) doneo predstavnika fabrike, pa su napravili jedan mali (javni) inaugracioni program, pa su ljudi poceli da probaju a kada se ispostavilo da su stvarno dobra ulja ...e onda...hucum svi na Addinol. Sta ces... nasa (jadna) balkanska rabota...da ti je zao nje.
AdnanSA
Posts: 1404
Joined: 31/01/2007 20:45
Location: City

#18 Re: ulje za opel diesel

Post by AdnanSA »

Jedna od nerazvikanih marki motornih ulja koja se može kupiti kod nas a cijena mu je super povoljna je STATOIL ulje.
Mislim da sam plačao na El Tarik oil 15 KM za litar sintetičkog 5W40.
Inače taj Statoil se proizvodi u Švedskoj i Norveškoj i u Skandinaviji su strašno jaki.
Znam da proizvode ulja za švedsku marku motornih pila Husqvarna.
Ti mali dvotaktni motori se vrte i do 15 000 obrtaja u minuti i to Statoil ulje super podmazuje čak i u tim uslovima.
Koristio sam ga u svojoj Lanciji 1,2 16V i nikada nije bilo problema.
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#19 Re: ulje za opel diesel

Post by Lesli Eldridž »

AdnanSA wrote:Jedna od nerazvikanih marki motornih ulja koja se može kupiti kod nas a cijena mu je super povoljna je STATOIL ulje.
Mislim da sam plačao na El Tarik oil 15 KM za litar sintetičkog 5W40.
Inače taj Statoil se proizvodi u Švedskoj i Norveškoj i u Skandinaviji su strašno jaki.
Znam da proizvode ulja za švedsku marku motornih pila Husqvarna.
Ti mali dvotaktni motori se vrte i do 15 000 obrtaja u minuti i to Statoil ulje super podmazuje čak i u tim uslovima.
Koristio sam ga u svojoj Lanciji 1,2 16V i nikada nije bilo problema.
I ja sam koristio to ulje i super je :thumbup:
Dxo
Posts: 77
Joined: 10/10/2007 09:14
Location: sarajevo

#20 Re: ulje za opel diesel

Post by Dxo »

vjerujem da su sva navedena ulja dobra, ali meni auto izgleda troši malo više ulja, novije auto 2001. prešlo 100 hiljada a na 5000 km (od zadnje zamjene ulja ) morao sam dosuti 1L, moželi to biti do ulja? Auto je inače vectra 2.0 DTI
Lesli Eldridž
Posts: 3544
Joined: 10/01/2008 15:23
Location: Ko će to znati

#21 Re: ulje za opel diesel

Post by Lesli Eldridž »

Dxo wrote:vjerujem da su sva navedena ulja dobra, ali meni auto izgleda troši malo više ulja, novije auto 2001. prešlo 100 hiljada a na 5000 km (od zadnje zamjene ulja ) morao sam dosuti 1L, moželi to biti do ulja? Auto je inače vectra 2.0 DTI
To je do motora. Malo je "izrađen". Ko zna koliko je prešao, a dizeli i troše malo više ulja. Tako da ti dođe 2 dL/1000km. Možda to i nije puno za dizelaša sa 100.000 km. Uzmi neko kvalitetnije ulje i manje češ ga trošiti. Gušće. Ovo švedsko ti je moja preporuka.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#22 Re: ulje za opel diesel

Post by ado-šampion »

AdnanSA wrote:Jedna od nerazvikanih marki motornih ulja koja se može kupiti kod nas a cijena mu je super povoljna je STATOIL ulje.
Mislim da sam plačao na El Tarik oil 15 KM za litar sintetičkog 5W40.
Inače taj Statoil se proizvodi u Švedskoj i Norveškoj i u Skandinaviji su strašno jaki.
Znam da proizvode ulja za švedsku marku motornih pila Husqvarna.
Ti mali dvotaktni motori se vrte i do 15 000 obrtaja u minuti i to Statoil ulje super podmazuje čak i u tim uslovima.
Koristio sam ga u svojoj Lanciji 1,2 16V i nikada nije bilo problema.
Bravo, Statoil je jedino koje ima. Meni je jedan vikend-mehaničar prodavao 11 KM po litru polusintetičko 10W-40, ali ja ostao na Castrolu, jer nemam nekih problema s njim, a dođe me isto para.

Što se tiče Vectre, potrošnja ulja od 0,2 l/1000 km ne bi trebala biti zabrinjavajuća, ako je konstantna. Kvalitetnije ulje može pomoći, ali ako već koristiš originalno ulje ne može nešto drastično smanjit potrošnju.
Dxo
Posts: 77
Joined: 10/10/2007 09:14
Location: sarajevo

#23 Re: ulje za opel diesel

Post by Dxo »

ado-šampion wrote: Što se tiče Vectre, potrošnja ulja od 0,2 l/1000 km ne bi trebala biti zabrinjavajuća, ako je konstantna. Kvalitetnije ulje može pomoći, ali ako već koristiš originalno ulje ne može nešto drastično smanjit potrošnju.

Jeste konstantna je potrošnja, ulje je OMV 10W-40
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#24 Re: ulje za opel diesel

Post by jefferson »

Dxo wrote:vjerujem da su sva navedena ulja dobra, ali meni auto izgleda troši malo više ulja, novije auto 2001. prešlo 100 hiljada a na 5000 km (od zadnje zamjene ulja ) morao sam dosuti 1L, moželi to biti do ulja? Auto je inače vectra 2.0 DTI
To je normala za taj motor! Zavisno od ulja znaju i do 0,5l na 1,000km potrositi!
Dxo
Posts: 77
Joined: 10/10/2007 09:14
Location: sarajevo

#25 Re: ulje za opel diesel

Post by Dxo »

Puno je 0,5 l na 1000 km, ja znam ljude koji su vozili i bolja i gora auta od mog kažu netroši im ulja uopšte mnogo, neznam :? auto inače ide super
Post Reply