Uljani radijator 400v

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
apsidejzi
Posts: 8328
Joined: 25/05/2013 23:49

#1 Uljani radijator 400v

Post by apsidejzi »

Imam uljani radijator na kojem nisam obratio paznju da pise 400V i 700W. Gledao sam samo u wate a ne u volte. Donio ga kuci i ukljucio u obicnu uticnicu od 220V.

Radi, grije, sve OK naizgled, al mene kopka onih 400V sto pise. Ja i elektronika smo nula i malo sam nesiguran kad se sve ne uklapa kako bi trebalo. Ima li iko da mi moze objasniti sta se desava kad ovaj radijator ukljucim jer logika mi govori da ne moze sve biti OK. Negdje se razlika u voltima mora kompenzirati. Malo sam guglao i kao da se poveca amperaza sto onda utice na osigurace... Uglavnom, radijator ima tri zice (plava, smedja i uzemljenje koje je zuto zeleno)
:mrgreen: duduk za struju :mrgreen:

PS: znam da su trenutno nesnosne vrucine ali ja sam kao mrav koji se sprema za zimu da ne bih plakao kao cvrcak :thumbup:
User avatar
Praetorious
Posts: 1556
Joined: 07/09/2012 07:07
Contact:

#2 Re: Uljani radijator 400v

Post by Praetorious »

Napon između faze i nule, ovdje u Evropi, je 220V, napon između dvije faze je 380V i to je vjerovatno to. Većina tih 'strujojedačkih' aparata - štednjaci i grijna tijela, imaju opciju da se priključe na trofaznu struju. Većina ih, ipak, dolazi sa standardnim trožilnim kablom, kakav je kod tebe, da se mogu uključiti u standardne utičnice.
Međutim, konektori na njima su prilagođeni za trofaznu truju i imaju 5 konektora: 3 faze, nula, uzemljenje. Pogledaj konektor na aparatu, ako ima dugačka bakarna pločica koja spaja 3 konektora, a na koju je prikopčana jedna od žica iz kabla, onda je riječ o trofaznom aparatu. Onda zovni električara, objasni da ti treba zamjena trožilog kabla sa petožilnim i neka ti izvrši montažu. Naravno, pretostavka je da u stanu imaš bar jednu neiskorištenu trofaznu utičnicu, najčešće su locirane u kuhinji - zbog navedenog štednjaka. Montaža je fiksna i uređaj se ne može micati iz utičnice u utičnicu.
Ili: ostavi trožilni kabl koji postoji i uživaj u mobilnosti uređaja. Uređaj bi trebao normalno raditi i priključen na standardne utičnice, no, nikad se ne zna. Može se desiti pad grijnih perfomansi ili promjena u predviđenoj amperaži - za to ne garantiram.
_thedude
Posts: 219
Joined: 28/04/2014 21:05

#3 Re: Uljani radijator 400v

Post by _thedude »

Snaga radijatora je 700W.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#4 Re: Uljani radijator 400v

Post by Maraschino »

Njega je neko vec presaltao na 220V iliti jednu fazu.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23484
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#5 Re: Uljani radijator 400v

Post by Sanjarko »

Zavisi. Meni sobu od 12 kvadrata uljani dobro ugrije. Neki je najobicniji. Ali i kuhinja grije je isto. Sad ljeti kad se upali rerna itd. ne moze se izdrzat. Sreca pa smo pantentirali propuh. :mrgreen:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23484
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#6 Re: Uljani radijator 400v

Post by Sanjarko »

Tako nekako prije par mjeseci otvori vrata od auta neko da malo ohladi kola, ja reko otvori i druga malo propuha da napravis. :mrgreen:

Samo propuh. Naravno sklonit se sa propuha da ne opali facijalis ili da ne natekne neko ko dugo je na propuhu. Kod mene ima stanara stalno propuhaju.
User avatar
apsidejzi
Posts: 8328
Joined: 25/05/2013 23:49

#7 Re: Uljani radijator 400v

Post by apsidejzi »

Ovaj radijator treba da dogrije a nece biti primarni izvor grijanja, iako prostorija u koju ce biti instaliran ima 16 m2. U principu pravilo je 75W /m2 sto znaci da bi meni trebalo 1200W.

Goni ga, necu se smjet nikad opustit sa njim. Idem ga zamjeniti za 220V. Hvala svima na odgovorima.
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#8 Re: Uljani radijator 400v

Post by valjuga »

KvaziExpert wrote:Pri 400V. Pri 220 je skoro duplo manja :)

Samo nešto mi 700W malo za grijanje bilo čega :)
Kad napon pada,struja raste. :thumbup: a snaga bi trebalo da je ista..
Post Reply