Uklanjanje neregistriranih i pokvarenih vozila sa parkinga

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#1 Uklanjanje neregistriranih i pokvarenih vozila sa parkinga

Post by Haris.ba »

Poslije toliko godina, naši bajni političari su nas obradovali.

Zakon o uređenju saobraćaja na području KS

Član 84. stav 3.

Na javnim parkinzima zabranjeno je:

a) parkiranje vozila koje nije registrovano

b) parkiranje neispravnog ili havarisanog vozila i zbog dotrajalosti neupotrebljivih vozila ili vozila koja nemaju svoj vlastiti pogon

c) zauzimanje parking mjesta putem ograđivanja (parking barijere, ograde, i razni predmeti koji fizički ometaju parkiranje)

Član 86.

- i napuštena auta bez vlasnika se sada mogu premjestiti
- ako oštećeno, dotrajalo, napušteno, neregistrirano vozilo i olupina stoje duže od 30 dana na parkingu - onda se premještaju


Sada postoje i novčane kazne za ovakva parkiranja.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7753
Joined: 03/06/2016 16:31

#2 Re: Uklanjanje neregistriranih i pokvarenih vozila sa parkinga

Post by Dope_Man »

Slovo na papiru ne vrijedi nista dok ne predje u praksu. Sad treba pratiti da li ce se poceti cistiti parkinzi od ovih olupina od kojih neke stoje i haman deceniju.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#3 Re: Uklanjanje neregistriranih i pokvarenih vozila sa parkinga

Post by Haris.ba »

Dope_Man wrote:Slovo na papiru ne vrijedi nista dok ne predje u praksu. Sad treba pratiti da li ce se poceti cistiti parkinzi od ovih olupina od kojih neke stoje i haman deceniju.
Bolje nego dosada kada su policajci, komunalni inspektori i ostali samo slijegali ramenima. I govorili - nema propisa. Nedavno mi se to desilo.

Sada je samo do nas građana koliko ćemo prijavljivati.

Zakon je izglasan, nije još izašao u službenim novinama, niti je stupio na snagu.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#4 Re: Uklanjanje neregistriranih i pokvarenih vozila sa parkinga

Post by O'zone »

E sad....Jel potrebno nanovo prijaviti napušteni automobil pa onda poslije prijave da sačekaju 30 dana sa eventulano nekim upozorenjem na vozilu i onda da djeluju ili će ići onako po izgledu vozila ili štatijazanamveć
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#5 Re: Uklanjanje neregistriranih i pokvarenih vozila sa parkinga

Post by Haris.ba »

O'zone wrote:E sad....Jel potrebno nanovo prijaviti napušteni automobil pa onda poslije prijave da sačekaju 30 dana sa eventulano nekim upozorenjem na vozilu i onda da djeluju ili će ići onako po izgledu vozila ili štatijazanamveć
Prijaviš nanovo vozilo. 30 dana je rok koji mora proći da vozilo stoji na parkingu. Ja to shvatam kao pravo npr. da držiš neregistrirano vozilo 30 dana na parkingu. I kad te evidentiraju - ako si prekrdašio 30 dana a nisi izvršio registraciju - vozilo se premješta sa javnog parkinga.

Možda izgleda 30 dana puno kada imaš auta koja su pustila korjenje, ali kad se stvar uhoda - funkcionisaće to mnogo brže. Barem mi je to nada. :D
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#6 Re: Uklanjanje neregistriranih i pokvarenih vozila sa parkinga

Post by condy »

I ovo pod c) je sada zabranjeno. To je isto važno kao i napuštena vozila. Doduše kantonalni je propis, tako da negdje jeste a negdje nije zabranjeno. Tipično za nas. Često vidim, da ljudi na parkinzima koji su do zgrade, pogotovo oni koji žive u prizemlju, ograde sebi mjesto za parkiranje vozila ispred svog prozora postave malu rampu i pod katanac, ko da je to njihovo. Tek ako su penzioneri, pa ih živcira više manje sve, onda stave ogromnu vaznu sa cvijećem koju bager jedino može pomjerit koju ne daj Bože da dotakneš, pa te mrsko zagledaju svaki put visi na prozoru da slučajno ne bi zakačio vaznu, i onda belaj, dernjava.... Neki dan, starija žena govori čovjeku koji je uredno parkirao auto do njenog cvijeća, umalo da mi vaznu zakačiš nemoj tu da parkiraš, a on njoj a šta da sam ogrebao auto od tvoju vaznu koju si stavila na cestu, to je je tebi nebitno, ona ga čudno gleda, ono o čemu ti bolan hebe mi se za tvoje auto. Da ne govorim o onim isfrustriranim predsjednicima kućnih savjeta u zgradama, koji se svakodnevno svađaju, ostavljaju ti na auto pisma, kako će zvati policiju, pauka, ili prijete plinskim bocama, mrsko te gledaju ono preko nišana, ma mrš u sto p.m., imaš hebeni stan u zgradi koji ti je poklonila ona prošla država nisi ga ni kupio niti bi ga ikad mogao kupit i ti neka faca pa umislio da je njegova i zgrada i parking. Samo ih po džepu, pa će se znat ponašat.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#7 Re: Uklanjanje neregistriranih i pokvarenih vozila sa parkinga

Post by supercali »

Ako se pocne provoditi ovo bit ce problem prvih mjesec dva onda ide ko po loju
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#8 Re: Uklanjanje neregistriranih i pokvarenih vozila sa parkinga

Post by condy »

Treba zavesti reda. Samo i ovo oko javnih parkinga još nije regulisano kako valja. Kod nas i dalje važi ono pravilo, javni je parking pa je dozvoljeno svakome da parkira. To je pogrešno i prevaziđeno. Na parking prostoru ispred stambenih zgrada, trebaju da imaju prednost ljudi sa vozilima koji žive u tim zgradama ili koji imaju u tim zgradama poslovne prostore. Kod nas imaš baju, koji dolazi iz drugog dijela grada, ili iz drugog grada, on skontao da mu je tu najbolje parkirati, blizu mu posao 5 minuta pjehe, i on se svako jutro nabije, i nerijetko dva mjesta zauzme usljed svog umijeća u parkiranju. To treba zabraniti. Vani, konkretno u De, postoje parkinzi od zgrada, gdje gost smije parkirati maksimalno sat vremena i mora otići. Na nekim parkinzima je svima dozvoljeno parkirati ali samo nedjeljom. Na nekim parkinzima je dozvoljeno samo stanarima bez izuzetka. Sve su javni parkinzi, koji se ne plaćaju.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24169
Joined: 08/09/2005 20:08

#9 Re: Uklanjanje neregistriranih i pokvarenih vozila sa parkinga

Post by Haris.ba »

condy wrote:I ovo pod c) je sada zabranjeno. To je isto važno kao i napuštena vozila.
Jeste zabranjeno postavljati prepreke - ustvari to se vodilo kao ilegalno građenje. Ali je nadležna građevinska inspekcija. I problem je što inspektora ima malo. Pa moraju naći onoga ko je postavio prepreku, inače se mora iz budžeta platiti uklanjanje (npr betoniranih stubića) - a to se izbjegava. Postupak je dug, komplikovan.

A za napuštena vozila nije bilo rješenja.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#10 Re: Uklanjanje neregistriranih i pokvarenih vozila sa parkinga

Post by ranger »

i bilo je vrijeme da se raznorazne trabakule gone s parkinga
moj komso kupio novo auto a na staro se naljutio, kako ga je parkiro nekad davno tako stoji i danas na sred parkinga...
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#11 Re: Uklanjanje neregistriranih i pokvarenih vozila sa parkinga

Post by condy »

Haris.ba wrote:
condy wrote:I ovo pod c) je sada zabranjeno. To je isto važno kao i napuštena vozila.
Jeste zabranjeno postavljati prepreke - ustvari to se vodilo kao ilegalno građenje. Ali je nadležna građevinska inspekcija. I problem je što inspektora ima malo. Pa moraju naći onoga ko je postavio prepreku, inače se mora iz budžeta platiti uklanjanje (npr betoniranih stubića) - a to se izbjegava. Postupak je dug, komplikovan.

A za napuštena vozila nije bilo rješenja.
Da baš tako, građenje bez urbanističke saglasnosti i građevinske dozvole. Pa kada pitaš, onog junaka što je to napravio, da li ima urbanističku saglasnost i građevinsku dozvolu, on te gleda ono vidi filozofa šta ti je to o čemu ti :D Kad je u pitanju građevinska inspekcija, njih zaista ima malo, ali to je mislim slučaj samo za Sarajevo. U Sa je anarhija kada su u pitanju parkinz prostori. U drugim gradovima, većinom njihov broj nije problem, problem su troškovi uklanjanja i zamjeranje onim koji su napravili betonske stubove i sl. Jednostavno, nije njima do toga da se bakću sa cvijećem od starije žene i sl. predmetima. Kakav god da je propis, sa koliko god manjkavosti na papiru, on kad se provodi on je dobar i ispunio je svoju svrhu. Može biti idealan propis na papiru, ali ako se ne provodi od onih koji su to dužni činiti, on ne služi ničemu :)

edit. Priča mi prijatelj kad već spominješ ilegalno građanje, kod njega u zgradi, stanari zagradili požarno stubište, pomoćno stubište, i sebi napravili ostave, izidali sebi ljepo regips pločama. Sad, da se desi požar iskakali bi kroz prozore...na beton naravno :)
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#12 Re: Uklanjanje neregistriranih i pokvarenih vozila sa parkinga

Post by condy »

ranger wrote:i bilo je vrijeme da se raznorazne trabakule gone s parkinga
moj komso kupio novo auto a na staro se naljutio, kako ga je parkiro nekad davno tako stoji i danas na sred parkinga...
Ima takav i kod mene, samo što ne vozi sad novo. On ti kupi nako solidno polovno, i svako bukvalno svako za dvije-tri godine, uništi ko da je bio sa njim u Siriji! I kad ga dovede u raspadnuto stanje, onda ga parkira-napusti, kupi drugo i tako ponovo...to radi godinama, sve dok ne dobije po džepu, a ovdje teško da će i dobiti.
User avatar
Altsa
Posts: 7281
Joined: 19/03/2004 18:31

#13 Re: Uklanjanje neregistriranih i pokvarenih vozila sa parkinga

Post by Altsa »

Kome treba prijaviti za vozila koja su ostavljena na ulice bez tablica?
User avatar
Truba
Posts: 81017
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#14 Re: Uklanjanje neregistriranih i pokvarenih vozila sa parkinga

Post by Truba »

ranger wrote:i bilo je vrijeme da se raznorazne trabakule gone s parkinga
moj komso kupio novo auto a na staro se naljutio, kako ga je parkiro nekad davno tako stoji i danas na sred parkinga...
bila je ona meme od prosječnog srbende

kupi novi šporet
stari ostavi u haustoru može zatrebati
neka ne treži hleba :D
:lol:
The BEN10
Posts: 7557
Joined: 19/09/2011 09:03

#15 Re: Uklanjanje neregistriranih i pokvarenih vozila sa parkinga

Post by The BEN10 »

Altsa wrote:Kome treba prijaviti za vozila koja su ostavljena na ulice bez tablica?
Da, i mene ovo interesuje!

Btw, pozdravljam odluku - krajnje je vrijeme bilo da uklanjaju starudije. Pitam se, gdje li će ih voziti?
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#16 Re: Uklanjanje neregistriranih i pokvarenih vozila sa parkinga

Post by supercali »

Na susjedni parking ih voze :mrgreen:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7753
Joined: 03/06/2016 16:31

#17 Re: Uklanjanje neregistriranih i pokvarenih vozila sa parkinga

Post by Dope_Man »

Pa valjda cemo prijavljivati policiji, ali nakon sto zakon bude zvanicno stavljen u praksu. Kao sto navede gore haris zakon jos nije objavljen u sluzbenim novinama i stavljen u praksu.

A sto se tice odvozenja, najbolje do najblizeg otpada :D Vjerovatno ce destinacija biti Butmir gdje i sada voze oduzeta.
Last edited by Dope_Man on 19/07/2017 12:40, edited 1 time in total.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#18 Re: Uklanjanje neregistriranih i pokvarenih vozila sa parkinga

Post by Tomahawk11 »

Black swan wrote:
ranger wrote:i bilo je vrijeme da se raznorazne trabakule gone s parkinga
moj komso kupio novo auto a na staro se naljutio, kako ga je parkiro nekad davno tako stoji i danas na sred parkinga...
bila je ona meme od prosječnog srbende

kupi novi šporet
stari ostavi u haustoru može zatrebati
neka ne treži hleba :D
:lol:
Ne kontam, fakat. Električni šporet izvuko na haustor i stoji :|
Šta čeka? Bolje sutra? Nije haustor ostava, skladište, podrum :roll:

Tako i ovi što parkinge zauzimaju. Ma samo vuci na otpad.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#19 Re: Uklanjanje neregistriranih i pokvarenih vozila sa parkinga

Post by supercali »

Meni je donekle jasno recimo ti kupio novo auto drugo istekla registracija i prodajes citavo vrijeme jbg nema musterija al mi nije jasno kupio novo auto ovo ti samo stoji niti ga prodajes nit vozis na otpad deponiju nigdje nego stoji kako stoji
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#20 Re: Uklanjanje neregistriranih i pokvarenih vozila sa parkinga

Post by nightvision »

supercali wrote:Meni je donekle jasno recimo ti kupio novo auto drugo istekla registracija i prodajes citavo vrijeme jbg nema musterija al mi nije jasno kupio novo auto ovo ti samo stoji niti ga prodajes nit vozis na otpad deponiju nigdje nego stoji kako stoji
Takve bi trebalo otslepati na lager namijenjen za deponovanje ovih automobila a prije toga u sl objavis odluku da se vozilo tu moze zadrzati do npr godinu dana poslije cega ide na otpad. Tako da ne bude nisam znao, ovo, ono...
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#21 Re: Uklanjanje neregistriranih i pokvarenih vozila sa parkinga

Post by supercali »

Ok ovdje se jednoglasno slazemo oko micanja ovih auta
Mene zanima kako ce oni kazne pisati?
Za napusteno vozilo recimo kako misle pisati ili recimo ukradeno i ostavljeno i sl
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#22 Re: Uklanjanje neregistriranih i pokvarenih vozila sa parkinga

Post by condy »

Dope_Man wrote:Pa valjda cemo prijavljivati policiji, ali nakon sto zakon bude zvanicno stavljen u praksu. Kao sto navede gore haris zakon jos nije objavljen u sluzbenim novinama i stavljen u praksu.

A sto se tice odvozenja, najbolje do najblizeg otpada :D Vjerovatno ce destinacija biti Butmir gdje i sada voze oduzeta.
Kaže se pravnički " stupio na snagu i počeo se primjenjivati " :wink:
Last edited by condy on 19/07/2017 13:22, edited 1 time in total.
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#23 Re: Uklanjanje neregistriranih i pokvarenih vozila sa parkinga

Post by O'zone »

supercali wrote:Ok ovdje se jednoglasno slazemo oko micanja ovih auta
Mene zanima kako ce oni kazne pisati?
Za napusteno vozilo recimo kako misle pisati ili recimo ukradeno i ostavljeno i sl
Prodaš auto u staro gvožđe i eto naplatio si..
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#24 Re: Uklanjanje neregistriranih i pokvarenih vozila sa parkinga

Post by supercali »

Neka naprave drzavni otpad prodaja dijelova plate radnicima ostalo u budzet
User avatar
animus
Posts: 5728
Joined: 21/06/2012 13:13

#25 Re: Uklanjanje neregistriranih i pokvarenih vozila sa parkinga

Post by animus »

Policija vec odavno hoda i upozorava vlasnike. Bit ce ovo brzo u primjeni.
Post Reply