Ugradnja plina, cijena, papirologija

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#801 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by mali_milojica »

drugi profil wrote:Meni nije jasno sta ovaj 530 hoce da postigne ovdje? Da mene ubjedi da sam se valjda zajebo?
Pa jebote evo na plin se vozi sve vise auta, iskustava ima raznih ali se sva svode na ugradjen sistem i majstora.
Ja presao vec 50.000, evo tri pune godine u astri 1,6 16V XEL motor.
Ako sam i izgubio sta na snazi ja to do sad nisam primjetio. Nikakav poseban servis osim zamjene filtera na 12-15K predjenih i pregled sistema.
Svijecice stavio namjenske za benzin/plin i to je sve.
Do sad sam ustedio vise od prodajne cijene mog auta. Sto znaci: evo sad da sve ode u pickumaterinu ja opet ustedio....
Naravno da je usteda,samo su ljudi nekad neiskreni,pa presute neke stvari i sami sebe lazu ili pretjeruju. Ne samo u vezi plina,nego i dizela i benzina,odrzavanja,ovoga onoga.
U vezi boldiranog,jel imas na kamari ustedjene pare od voznje na plin :mrgreen:
User avatar
drug_profi
Posts: 50695
Joined: 16/07/2012 16:00

#802 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

Pa u vezi boldiranog: znas gdje su te pare? U boljem zivotnom standardu - jer ostaje stoja mjesecno, neto u odnosu na potreban benzin za predjenu kilometrazu. Mnogo lakse se dise. Ode se i na more vise puta ili na izlete jer je gorivo beznacajna stavka.
Planiram mijenjati auto u narednih godinu dvije a samo gledam kako bih turbobenzinca sa LPG konverzijom uhvatio. Opel astra 1,4 turbo mi je prvi pik i nadam se da cu moci naci i polovnog sa fabrickom instalacijom.
Last edited by drug_profi on 07/12/2015 10:38, edited 1 time in total.
User avatar
muha_sa
Posts: 128724
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#803 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by muha_sa »

mali_milojica wrote:
drugi profil wrote:Meni nije jasno sta ovaj 530 hoce da postigne ovdje? Da mene ubjedi da sam se valjda zajebo?
Pa jebote evo na plin se vozi sve vise auta, iskustava ima raznih ali se sva svode na ugradjen sistem i majstora.
Ja presao vec 50.000, evo tri pune godine u astri 1,6 16V XEL motor.
Ako sam i izgubio sta na snazi ja to do sad nisam primjetio. Nikakav poseban servis osim zamjene filtera na 12-15K predjenih i pregled sistema.
Svijecice stavio namjenske za benzin/plin i to je sve.
Do sad sam ustedio vise od prodajne cijene mog auta. Sto znaci: evo sad da sve ode u pickumaterinu ja opet ustedio....
Naravno da je usteda,samo su ljudi nekad neiskreni,pa presute neke stvari i sami sebe lazu ili pretjeruju. Ne samo u vezi plina,nego i dizela i benzina,odrzavanja,ovoga onoga.
U vezi boldiranog,jel imas na kamari ustedjene pare od voznje na plin :mrgreen:
zajebah se :-) ja konto milojica ozbiljan a ono :-) :run:
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#804 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by mali_milojica »

muha_sa wrote:
mali_milojica wrote:
drugi profil wrote:Meni nije jasno sta ovaj 530 hoce da postigne ovdje? Da mene ubjedi da sam se valjda zajebo?
Pa jebote evo na plin se vozi sve vise auta, iskustava ima raznih ali se sva svode na ugradjen sistem i majstora.
Ja presao vec 50.000, evo tri pune godine u astri 1,6 16V XEL motor.
Ako sam i izgubio sta na snazi ja to do sad nisam primjetio. Nikakav poseban servis osim zamjene filtera na 12-15K predjenih i pregled sistema.
Svijecice stavio namjenske za benzin/plin i to je sve.
Do sad sam ustedio vise od prodajne cijene mog auta. Sto znaci: evo sad da sve ode u pickumaterinu ja opet ustedio....
Naravno da je usteda,samo su ljudi nekad neiskreni,pa presute neke stvari i sami sebe lazu ili pretjeruju. Ne samo u vezi plina,nego i dizela i benzina,odrzavanja,ovoga onoga.
U vezi boldiranog,jel imas na kamari ustedjene pare od voznje na plin :mrgreen:
zajebah se :-) ja konto milojica ozbiljan a ono :-) :run:
Kako ozbiljan,vidis li smjeska na kraju :lol:
NediM17
Posts: 21756
Joined: 05/11/2009 11:49

#805 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

micho_shaft wrote:@muha_sa
U prijašnjim postovima sam stavio , kontam kupovati mladje auto od 2009 , 2010 god. s benzinskim motorom , i zanimalo me kako se podnose npr VW TSI /TFSI motori i plin , mada mi VW nije prvi izbor više bi volio kupiti Renult-a Lagunu tog godišta s npr 2,0 ben ili opel Insigniu , pa me zanimaju iskustva
Ti TSI/TFSI motori bi trebalo da odlicno podnose LPG, ali nije u tome problem. Problem je sto ti motori imaju direktno ubrizgavanje, i takvi LPG sistemi, osim sto su minimum duplo skuplji, veliko je pitanje koliko su ih nasi instaleri sposobni ugraditi i podesiti. Ako si spreman biti pokusni kunic, mozes ici i na TSI/TFSI varijante.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#806 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by 530i »

Nisam ni mislio na računicu, svako ima svoju. Ako je nekome puno potrošnja nekog običnog 1.6 benzinca, onda nek se zapita neke stvari vezano za svoj život općenito. Osim ako je taksista ili trgovački putnik. I kakav je to dobar životni standard a vozi se opel star 15 godina, nemojte molim vas...to je ta iskrenost o kojoj ja pišem.
Ali sam prvenstveno mislio na nagovaranja pojedinaca da se plin ugradi na motore na koje baš i ne ide, neke japanske i neke novije turbo benzince, ali kao što vidimo pojedinci su pokupili svu pamet svijeta, sve znaju. Svugdje u svijetu toliko pametni ljudi imaju milione i voze šta god im padne na pamet, samo kod nas 1.6 benzin na plin. I to valjda nešto govori...
NediM17
Posts: 21756
Joined: 05/11/2009 11:49

#807 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

530i wrote:Nisam ni mislio na računicu, svako ima svoju. Ako je nekome puno potrošnja nekog običnog 1.6 benzinca, onda nek se zapita neke stvari vezano za svoj život općenito. Osim ako je taksista ili trgovački putnik. I kakav je to dobar životni standard a vozi se opel star 15 godina, nemojte molim vas...to je ta iskrenost o kojoj ja pišem.
Ali sam prvenstveno mislio na nagovaranja pojedinaca da se plin ugradi na motore na koje baš i ne ide, neke japanske i neke novije turbo benzince, ali kao što vidimo pojedinci su pokupili svu pamet svijeta, sve znaju. Svugdje u svijetu toliko pametni ljudi imaju milione i voze šta god im padne na pamet, samo kod nas 1.6 benzin na plin. I to valjda nešto govori...
Evo nesto za tebe.

User avatar
drug_profi
Posts: 50695
Joined: 16/07/2012 16:00

#808 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

Cuj buraz za dubok dzep 200 maraka je nista. Za prosjecan bosanski, opel od 15 godina je mjera, motor 1.6 benzin je luksuz, a razlika za 1100 kilometara mjesecno je 130 maraka na cijeni goriva. Pa ti vidi jel svejedno nasuti 220 ili 80.
Tebi bi bilo bolje da preispitas svoje motive.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66472
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#809 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by _BataZiv_0809 »

kamen spoticanja wrote:Neko iskustva s plin prometom...konkretno s ovim u zenici?
Pisao sam ti vec na zenickoj temi, ne znam jesi li vidio?

Uglavnom, relativno pozitivno iskustvo, ljubazni su, za dan bude gotovo, Edo je tu za sve informacije i pitanja.

Ja sam zadovoljan i isplatio sam investiciju jako brzo (1000 KM=800 ugradnja + 200 papirologija).

Ono sto su mi sfuserili su crijeva i selne za antifriz, koji curi pomalo.

Gledao mi je @bitanga sa otesa, izgleda da se nesto desava kad se auto ugasi, u toku voznje ne curi.
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#810 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by kamen spoticanja »

_BataZiv_0809 wrote:
kamen spoticanja wrote:Neko iskustva s plin prometom...konkretno s ovim u zenici?
Pisao sam ti vec na zenickoj temi, ne znam jesi li vidio?

Uglavnom, relativno pozitivno iskustvo, ljubazni su, za dan bude gotovo, Edo je tu za sve informacije i pitanja.

Ja sam zadovoljan i isplatio sam investiciju jako brzo (1000 KM=800 ugradnja + 200 papirologija).

Ono sto su mi sfuserili su crijeva i selne za antifriz, koji curi pomalo.

Gledao mi je @bitanga sa otesa, izgleda da se nesto desava kad se auto ugasi, u toku voznje ne curi.
E hvala..sad sam se sjetio da si mi vec pisao...zavrsio sam neki dan...za sada ide ok...
nisam primjetio da gubi snagu...izletio sam na babanovac s 110 konja u cetvrtoj ko od sale
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66472
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#811 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by _BataZiv_0809 »

kamen spoticanja wrote: E hvala..sad sam se sjetio da si mi vec pisao...zavrsio sam neki dan...za sada ide ok...
nisam primjetio da gubi snagu...izletio sam na babanovac s 110 konja u cetvrtoj ko od sale
Nek bude hairli. Pravu stvar si uradio :thumbup:
User avatar
kamen spoticanja
Posts: 13126
Joined: 08/11/2009 15:29
Location: na tragu za Istinom

#812 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by kamen spoticanja »

_BataZiv_0809 wrote:
kamen spoticanja wrote: E hvala..sad sam se sjetio da si mi vec pisao...zavrsio sam neki dan...za sada ide ok...
nisam primjetio da gubi snagu...izletio sam na babanovac s 110 konja u cetvrtoj ko od sale
Nek bude hairli. Pravu stvar si uradio :thumbup:
Lik tvrdi da s rezervoarom u koji stane 33 KM plina mogu preci 500 kilometara...pa budemo vidjeli
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#813 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by 530i »

drugi profil wrote:Cuj buraz za dubok dzep 200 maraka je nista. Za prosjecan bosanski, opel od 15 godina je mjera, motor 1.6 benzin je luksuz, a razlika za 1100 kilometara mjesecno je 130 maraka na cijeni goriva. Pa ti vidi jel svejedno nasuti 220 ili 80.
Tebi bi bilo bolje da preispitas svoje motive.
Bojim se da živimo u nekim paralelnim svjetovima, pa makar to bili i ovi bosanski. Opel od 15 godina je još malo pa za otpada, a 1.6 je prosjek (da ne kažem početak). Ako tebi na 12-13 hiljada km godišnje treba plin onda traži ili auto koje manje troši ili posao koji se bolje plaća.
User avatar
drug_profi
Posts: 50695
Joined: 16/07/2012 16:00

#814 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

530i wrote:
drugi profil wrote:Cuj buraz za dubok dzep 200 maraka je nista. Za prosjecan bosanski, opel od 15 godina je mjera, motor 1.6 benzin je luksuz, a razlika za 1100 kilometara mjesecno je 130 maraka na cijeni goriva. Pa ti vidi jel svejedno nasuti 220 ili 80.
Tebi bi bilo bolje da preispitas svoje motive.
Bojim se da živimo u nekim paralelnim svjetovima, pa makar to bili i ovi bosanski. Opel od 15 godina je još malo pa za otpada, a 1.6 je prosjek (da ne kažem početak). Ako tebi na 12-13 hiljada km godišnje treba plin onda traži ili auto koje manje troši ili posao koji se bolje plaća.
Zivimo bracika u paralelnim svjetovima. Ti u nekom svom, a ja u Bosni. Vidi malo statistiku starosti auta u BiH pa ce ti se samo reci sta je auto od 15 godina. Opel za otpada sigurno nije.
Moja plata je prilicno dobra, a samo bi budalas placao 220 maraka nesto sto se moze platiti samo 80. I tako sam ja nasao auto koje manje trosi a ima snage 100 konja. Plus ja kad sjednem.
Da ti kazem da mogu kupiti i novo auto i to bez kredita, ne znaci ti nista, ali necu jer smatram da je to budalastina. Bacanje para. Privlacenje paznje.
Uzivaj u svom, ne potcjenjuj druge i ne odredjuj sta je kome potrebno.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#815 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by 530i »

Prodaj Astru, kupi nekog Kadetta E starog 27 godina za 500 maraka i još ti ostane par milja da se navozaš par godina rahat. Eto, takva je tvoja logika. :-)
I opet dolazimo do priče gdje je u računici samo razlika u cijeni litre benzina i litre plina, a svi ostali troškovi se ne plaćaju ili ne postoje, sve bogataši od keša koji im je ostao :kiss: :run:
Kao što rekoh, upitna je iskrenost pojedinaca...
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#816 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by direstraits0078 »

Iskreno, ali stvarno iskreno, koga briga sto neko sebe laze, ili koga briga sto neko druge laze? Ili, jos bolje, koga briga sto se neko jeftino vozi u novom, starom, ili bilo kakvom autu, na bilo kakav pogon? Udaviste s pricom o tome kako bi nekima bilo bolje da ovo ili ono, ili da nisu ovo ili ono. Ako ima nekih prakticnih savjeta, bujrum, ako nema, opet bujrum.
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#817 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Sodom1 »

Ne znam koliku da platu imam nekako mi slatko voziti na plin. Meni je veci problem majstori za plin,serviseri , bar kod nas u Krajini. Ima neki Nuni u Bihacu ,ali tanak bolje receno klasicni ublehas. Polako ganjam Prijedor ,Banja Luka pa eto ako ima ko kakve preporuke dobrodosle su
User avatar
drug_profi
Posts: 50695
Joined: 16/07/2012 16:00

#818 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

530i wrote:Prodaj Astru, kupi nekog Kadetta E starog 27 godina za 500 maraka i još ti ostane par milja da se navozaš par godina rahat. Eto, takva je tvoja logika. :-)
I opet dolazimo do priče gdje je u računici samo razlika u cijeni litre benzina i litre plina, a svi ostali troškovi se ne plaćaju ili ne postoje, sve bogataši od keša koji im je ostao :kiss: :run:
Kao što rekoh, upitna je iskrenost pojedinaca...
Ne znam sto ti uopste repliciram kad se namjerno pravis glup i svaki razgovor vodis u demagogiju. Astra koju vozim ima sav luksuz i bezbjednost koja mi je potrebna. Naravno da postoji prag kad troskovi odrzavanja postaju sve veci i to je vrijeme kad se mijenja auto. Tada cu i ja promijeniti za novije.
Sad mi reci genije koji to jos troskovi postoje koje mi presucujemo ili lazemo sebe, jadnog tebe i druge?
I vec sam ti rekao a sad cu ponoviti: uzivaj u svom, postuj tudje i ne odredjuj sta je drugom mjera.
preludezalude
Posts: 5692
Joined: 07/03/2012 00:09

#819 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by preludezalude »

Ja sam prije 3 godine dao dizela u zamjenu za benzinca i naknadno ugradjen plin. Nisam se pokajao niti jednom. Auto je staro 15 godina ali ja to cuvam i pazim i sigurno je bolji od nekih novijih. Sto "drugi profil" kaze, imam kesa da kupim i novo auto ali mi ne pada na pamet jer sam ja apsolutno zadovoljan s ovim. Jedino mi pada na pamet generaciju noviji model koji bi mogao biti jos daleko jaci. I na kraju, nisam budala da placam gorivo 1,80 po litri kad mogu po 0,66. Svatko ima svoju glavu za razmisljanje i svoju racunicu. Ja sam siguran da je moja racunica sa mojim autom i vise nego dobra.
Yapi Yapo
Posts: 1074
Joined: 06/11/2013 02:19

#820 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Yapi Yapo »

Valja li plin na 1,6 16v motor
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#821 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Mlad i Nevin »

Savršeno valja.
NediM17
Posts: 21756
Joined: 05/11/2009 11:49

#822 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

Yapi Yapo wrote:Valja li plin na 1,6 16v motor
Koji auto je u pitanju?
Yapi Yapo
Posts: 1074
Joined: 06/11/2013 02:19

#823 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Yapi Yapo »

NediM17 wrote:
Yapi Yapo wrote:Valja li plin na 1,6 16v motor
Koji auto je u pitanju?
Mondeo karavan '96
NediM17
Posts: 21756
Joined: 05/11/2009 11:49

#824 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

Nemoj me 100% drzati za rijec, ali mislim da je to Zetec motor sa 66kw. Sad opet ako se ne varam te motore su Yamaha i Mazda razvijali za Ford, i osjetljivi su kada je plin u pitanju. Opet s druge strane konkretno taj tvoj motor je jedan od rijetkih Zetec motora koji ima hidraulicne podizace tako da ce ti ventili uvijek biti u zazorima.

Uglavnom, suma sumarum- slobodno ugradi plin, ali naglasi da ti naprave dobru mapu (koja nije siromasna), i ja bih stavio kapaljku za podmazivanje ventila na taj auto.

U kakvom je stanju inace motor, i koliko je presao?
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#825 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Sodom1 »

.
Post Reply