Ugradnja plina, cijena, papirologija

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#576 Re: atestiranje plina

Post by Sodom1 »

Previse je to sve komplikovano za nase milicajce :izet:
Da se oni bakcu s tim knjizicama datumima folovima golovima :-)
preludezalude
Posts: 5618
Joined: 07/03/2012 00:09

#577 Re: atestiranje plina

Post by preludezalude »

prsan wrote:
preludezalude wrote:Vozilo ne moze imati po zakonu upisan plin u saobracajnu i da je vozilo registrovano ako plin nije atestiran. Zakljucak se namece sam po sebi. Ako policajac sumnja na tehnicku neispravnost vozila, on moze samo da vozilo posalje na vanredni tehnicki pregled. Policajac nema sta da provjerava papire od atesta. To je posao tehnickog pregleda pri registraciji vozila koji izda valjan dokument i koji se preda u mup i mup ovjeri saobracajnu da je sve ok. Policajac nikakve papire od plina ne treba da trazi, niti papire od presirokih guma, niti papire od naknadno ubacenih ksenona... Moze samo poslati auto na vanredni tehnicki zbog sumnje u neispravnost tj tehnicku neispravnost vozila.
Npr imas atest koji ti vrijedi do 20.04.2015 a registrovano auto do npr 20.10.2015

sta ce bit kad te policija zaustavi u medjuvremenu i zatrazi knjizicu od atesta?

atest ti je isteko i napisat ce ti kaznu.

eto slucaj kad imas upisan lpg u saobracajnu a nevazi ti atest vise.
isto tako mozes podmitit nekog da te pusti na tehnickom sa isteknutim atestom i imas upisan lpg ali nemas atest.
i kako moze znat policajac jel imas ti atest samo na osnovu upisanog lpg u saobracajnu?
Na tehnickom pregledu se ovjerava knjizica od plina na godinu dana. Ako ce atest isteci prije tih godinu dana onda knjizica ne moze biti ovjerena. Automatski nisi prosao tehnicki pregled. A to da za cvaju se prolazi tehnicki pregled sa grobovima si u pravu. Ali to nije tema. Ako policajac sumnja u tehnicku ispravnost vozila, moze ga samo uputiti na vanredni tehnicki pregled. Isto tako ako sumnja na neispravnost kocnica on ne trazi ispis sa tehnickog pregleda da provjeri kakve su kocnice. Provjera papira od atesta nije posao policajca vec tehnickog pregleda.
A za ovo crveno... ako vozilo ima upisan plin u saobracajnu onda ne moze biti registrovano ako taj plin nije atestiran.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#578 Re: atestiranje plina

Post by victom »

svi ateisti plina će direkt u pakao
Last edited by victom on 01/03/2021 05:00, edited 2 times in total.
preludezalude
Posts: 5618
Joined: 07/03/2012 00:09

#579 Re: atestiranje plina

Post by preludezalude »

Svi cemo mi u pakao zajedno sa autima kad zakon zazivi 100%. Nije problem samo sa atestima plina. To je vec dovedeno u red. Ali kad uvedu da za svaku promjenu trebas imati atest, pocevsi od ksenon svjetala, valjak guma, sulunar auspuha, sperploca spojlera, opruga...
elmedink
Posts: 41
Joined: 31/12/2004 11:00

#580 Re: atestiranje plina

Post by elmedink »

victom
JAVI SE ....HITNO MI TREBA INFO.
elmedink
Posts: 41
Joined: 31/12/2004 11:00

#581 Re: atestiranje plina

Post by elmedink »

:run:
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#582 Re: atestiranje plina

Post by drug_profi »

Istice mi atest dogodine pa me zanima koja je cijena reatestiranja ako neko zna? Posto je i auto vec vremesno prodavao bih ga vjerovatno tad nekad pa da pozurim ako je atestiranje skupo.
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#583 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

Pitao vec na drugoj temi ali evo i ovdje posto prati vise raje: dogodine istice atest. Koliko para treba i gdje se radi reatestiranje? Bice vakat da se prodaje auto pa da znam jel da pozurim ako je skupo.
Last edited by drug_profi on 13/05/2015 13:26, edited 1 time in total.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#584 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Bakir1 »

175,5 plus boca cini mi se 50
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#585 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

Bakir1 wrote:175,5 plus boca cini mi se 50
Boca se mijenja bilo gdje ili samo tamo gdje sam je ugradio?
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#586 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Bakir1 »

ne moras je mijenjati samo ispitivanje to je 50, mozda ti je bolje da stavis novu...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#587 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by _BataZiv_0809 »

Ljudstvo,

Pocelo mi se desavati da mi se osjeti miris goriva u voznji. Nisam siguran bas da mogu odrediti koje je u pitanju, ali kad otvorim gepek i dignem poklopac gdje je boca sa plinom, odatle se osjeti. To bi se dalo zakljuciti da je plin jelte :D

Uglavnom primijetio sam da se miris pocne siriti kada motor dosegne radnu temperaturu. Je li se ikome ovo desavalo?
NediM17
Posts: 21656
Joined: 05/11/2009 11:49

#588 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

_BataZiv_0809 wrote:Ljudstvo,

Pocelo mi se desavati da mi se osjeti miris goriva u voznji. Nisam siguran bas da mogu odrediti koje je u pitanju, ali kad otvorim gepek i dignem poklopac gdje je boca sa plinom, odatle se osjeti. To bi se dalo zakljuciti da je plin jelte :D

Uglavnom primijetio sam da se miris pocne siriti kada motor dosegne radnu temperaturu. Je li se ikome ovo desavalo?
Vozi na servis, ne bi se smio cuti, pogotovo u kabini!
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#589 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by _BataZiv_0809 »

NediM17 wrote:
_BataZiv_0809 wrote:Ljudstvo,

Pocelo mi se desavati da mi se osjeti miris goriva u voznji. Nisam siguran bas da mogu odrediti koje je u pitanju, ali kad otvorim gepek i dignem poklopac gdje je boca sa plinom, odatle se osjeti. To bi se dalo zakljuciti da je plin jelte :D

Uglavnom primijetio sam da se miris pocne siriti kada motor dosegne radnu temperaturu. Je li se ikome ovo desavalo?
Vozi na servis, ne bi se smio cuti, pogotovo u kabini!
Hocu svakako, ali eto htjedoh vidjeti je li iko imao tu situaciju.
User avatar
drug_profi
Posts: 50579
Joined: 16/07/2012 16:00

#590 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

Imao sam par puta u sutiuaciji kad ujutro u hladnijim danima sa benzina prebaci na plin, a meni ukljucena ventilacija kabine sa usisom vanjskog zraka.
Ali ne uvijek. Takodje nisam siguran da li je miris plina ili benzina. Protumacio sam to bezazlenom pojavom radi spleta okolnosti jer inace ni pod haubom ni u kabini nema mirisa svejedno da li motor radi ili ne.
Uglavnom, na zadnjem mjenjanju filtera ustanovili su i da ima mala rupica na crijevu koje ide od filtera do motora, na mjestu gdje se presavija. Zamjenjeno crijevo i sad je sve ok.
Plin trazi malo vise paznje i brige, ali neprocjenjivo je kad 400 km predjes sa 30-35 KM goriva. Tako da sve te sitne "mane" lako prihvatim i moje sljedece auto ce opet biti bifuel. Planiram se cak izvaliti za fabricki ugradjen LPG na 1,4 turbo motoru.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#591 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by _BataZiv_0809 »

drugi profil wrote:Imao sam par puta u sutiuaciji kad ujutro u hladnijim danima sa benzina prebaci na plin, a meni ukljucena ventilacija kabine sa usisom vanjskog zraka.
Ali ne uvijek. Takodje nisam siguran da li je miris plina ili benzina. Protumacio sam to bezazlenom pojavom radi spleta okolnosti jer inace ni pod haubom ni u kabini nema mirisa svejedno da li motor radi ili ne.
Uglavnom, na zadnjem mjenjanju filtera ustanovili su i da ima mala rupica na crijevu koje ide od filtera do motora, na mjestu gdje se presavija. Zamjenjeno crijevo i sad je sve ok.
Plin trazi malo vise paznje i brige, ali neprocjenjivo je kad 400 km predjes sa 30-35 KM goriva. Tako da sve te sitne "mane" lako prihvatim i moje sljedece auto ce opet biti bifuel. Planiram se cak izvaliti za fabricki ugradjen LPG na 1,4 turbo motoru.
Meni se desava da osjetim kad su mi otvoreni prozori :roll:

Evo sad sam imao 3 voznje, isao po rodjaka malog u skolu, pa ga vozio na trenig, pa otisao po njega (pravi sam role znam :lol: ) i u zadnjoj voznji se nije osjetilo :roll:
NediM17
Posts: 21656
Joined: 05/11/2009 11:49

#592 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

_BataZiv_0809 wrote:
drugi profil wrote:Imao sam par puta u sutiuaciji kad ujutro u hladnijim danima sa benzina prebaci na plin, a meni ukljucena ventilacija kabine sa usisom vanjskog zraka.
Ali ne uvijek. Takodje nisam siguran da li je miris plina ili benzina. Protumacio sam to bezazlenom pojavom radi spleta okolnosti jer inace ni pod haubom ni u kabini nema mirisa svejedno da li motor radi ili ne.
Uglavnom, na zadnjem mjenjanju filtera ustanovili su i da ima mala rupica na crijevu koje ide od filtera do motora, na mjestu gdje se presavija. Zamjenjeno crijevo i sad je sve ok.
Plin trazi malo vise paznje i brige, ali neprocjenjivo je kad 400 km predjes sa 30-35 KM goriva. Tako da sve te sitne "mane" lako prihvatim i moje sljedece auto ce opet biti bifuel. Planiram se cak izvaliti za fabricki ugradjen LPG na 1,4 turbo motoru.
Meni se desava da osjetim kad su mi otvoreni prozori :roll:

Evo sad sam imao 3 voznje, isao po rodjaka malog u skolu, pa ga vozio na trenig, pa otisao po njega (pravi sam role znam :lol: ) i u zadnjoj voznji se nije osjetilo :roll:
E ne znam Valtere, uglavnom ne igraj se, nego idi na servis (ionako ti je sistem u garanciji koliko me sjecanje sluzi). Ja dok sam vozio plinasa, cak se nije cuo ni iz auspuha onaj karakteristicni miris plina, a kamo li negdje drugo...
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#593 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by _BataZiv_0809 »

NediM17 wrote: E ne znam Valtere, uglavnom ne igraj se, nego idi na servis (ionako ti je sistem u garanciji koliko me sjecanje sluzi). Ja dok sam vozio plinasa, cak se nije cuo ni iz auspuha onaj karakteristicni miris plina, a kamo li negdje drugo...
Vozim vec u petak, pa cu napisati na temi sta je bilo.


P.S. Ne vozis vise plinasa?
NediM17
Posts: 21656
Joined: 05/11/2009 11:49

#594 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

_BataZiv_0809 wrote:
NediM17 wrote: E ne znam Valtere, uglavnom ne igraj se, nego idi na servis (ionako ti je sistem u garanciji koliko me sjecanje sluzi). Ja dok sam vozio plinasa, cak se nije cuo ni iz auspuha onaj karakteristicni miris plina, a kamo li negdje drugo...
Vozim vec u petak, pa cu napisati na temi sta je bilo.


P.S. Ne vozis vise plinasa?
Ne vozim, prodan, stigao SX4, pa mozda i u njega legne plin, istrazujem i dumam, pa cemo vidjeti.

Vec sam pisao negdje na podforumu, problematican je malo sto se tice plina jer ima osjetljive siceve ventila/ventile.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#595 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by _BataZiv_0809 »

NediM17 wrote: Ne vozim, prodan, stigao SX4, pa mozda i u njega legne plin, istrazujem i dumam, pa cemo vidjeti.

Vec sam pisao negdje na podforumu, problematican je malo sto se tice plina jer ima osjetljive siceve ventila/ventile.
Istrazi dobro. To je isto auto kao Fiat Sedici?
NediM17
Posts: 21656
Joined: 05/11/2009 11:49

#596 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

_BataZiv_0809 wrote:
NediM17 wrote: Ne vozim, prodan, stigao SX4, pa mozda i u njega legne plin, istrazujem i dumam, pa cemo vidjeti.

Vec sam pisao negdje na podforumu, problematican je malo sto se tice plina jer ima osjetljive siceve ventila/ventile.
Istrazi dobro. To je isto auto kao Fiat Sedici?
Jeste, to je taj. U njima je postojao 1.6 VVT koji je razvio Suzuki i 1.9 JTD koji je Fiat-ov i o kojem ne treba trositi rijeci. Dizela u BiH nema tako da je izbor pao na 1.6 VVT.

Pitao sam vec par likova koji voze na plin, kao i ovlastenih servisera, i vecinom su pozitivna iskustva, bila su dva slucaja na velikim kilometrazama na kojima su izgorili ventili, i to su auti vecinom przeni autoputem, bez FlashLube-a i neodrzavani.

Ako se odlucim za ugradnju to ce biti u kombinaciji Zavoli Bora OBD II sistema sa super brzim 2-omskim diznama + elektrosnki FlashLube + automatsko saltanje na benzin na 4kRPM + naravno redovna kontrola zazora ventila (cca. svakih 30kKM).


Evo imam i ja jedno pitanje, pa ako neko zna...

Ako bih se sada odlucio da ugradim plin i uradim certifikaciju, hocu li imati problema sa policijom do sljedece registracije kada bih ga upisao u saobracajnu? Ili ako sad odmah odlucim da ga upisem u saboracajnu, osim sto trebam platiti novu saobracajnu i vlasnicku da li bih morao platiti onih dodatnih 76,80KM za putarinu?
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#597 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Bakir1 »

@bata svaki teh ima detektor plina ako nemas nikome otici mozes do mojih kolega u Sarajevu da ti vide gdje curi.
@nedim mozes ti voziti sa atestom i ti si legalan sto se tice plina ali te mogu poslati na vandredni sto nije upisan kao gorivo.
Platiti ces razliku putarine i vandredni teh pregled poslije atesta i ti ako ne znas gdje bi uradio atest stojim na raspolaganju
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#598 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by _BataZiv_0809 »

Bakir1 wrote:@bata svaki teh ima detektor plina ako nemas nikome otici mozes do mojih kolega u Sarajevu da ti vide gdje curi.
@nedim mozes ti voziti sa atestom i ti si legalan sto se tice plina ali te mogu poslati na vandredni sto nije upisan kao gorivo.
Platiti ces razliku putarine i vandredni teh pregled poslije atesta i ti ako ne znas gdje bi uradio atest stojim na raspolaganju
Posto sam jos u garanciji, vozit cu kod onoga ko mi je i ugradio plin :thumbup: Ali za svaki slucaj mi mozete napisati gdje vi radite, tj. vase kolege :sax:
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#599 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Bakir1 »

Imas pp
User avatar
4m3l
Posts: 1109
Joined: 04/04/2010 00:31

#600 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by 4m3l »

Isplati li se ugradjivati plin na Peugeot 307 1.6 109KS, godisnje prelazim oko 15.000km i koliko bi ugradnja jednog takvom sistema kostala ?
Imajuci na umu kad se motor upali da trosi benzin dok se ne zagrije, kolika je zaista usteda ? Koliko je potrebno da se motor ugrije dovoljno da prebaci na plin ?
Post Reply