Ugradnja plina, cijena, papirologija

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
Throttle
Posts: 13002
Joined: 10/06/2016 12:35

#1476 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Throttle »

channel10 wrote: Ima li iko u Zenici da valja i da ugradjuje plin? Razmisljam se da ubacim u auto sa 1,6 motorom, 16v 2000 godiste (laguna 1). Kazu da ne bi trebalo biti problema kod ugradnje i rada na plin.
Marko-gas, Usora ili Darkom Sarajevo, najblize...Spominjalo se po temi jos par servisa iz Sarajeva da su korektni za ugradnju al to ne znam detaljnije... U Usori sam bio na servisima, lik poznaje materiju, kolegi je ugradjivao plin, nikad nikakvih zezancija...
broi01
Posts: 237
Joined: 15/01/2012 18:11
Location: Zenica

#1477 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by broi01 »

Throttle wrote:
channel10 wrote: Ima li iko u Zenici da valja i da ugradjuje plin? Razmisljam se da ubacim u auto sa 1,6 motorom, 16v 2000 godiste (laguna 1). Kazu da ne bi trebalo biti problema kod ugradnje i rada na plin.
Marko-gas, Usora ili Darkom Sarajevo, najblize...Spominjalo se po temi jos par servisa iz Sarajeva da su korektni za ugradnju al to ne znam detaljnije... U Usori sam bio na servisima, lik poznaje materiju, kolegi je ugradjivao plin, nikad nikakvih zezancija...
Sta to smeta dvojici Eda iz Zenice sto ugradzuju plin? Obojica dobri mastori i stoje iza svog posla.
Moje iskustvo bolje i dobrom majstoru otici u svom gradu nego najboljem 200km daleko.
Sa plinom zna bit zezanja i servis je puno lakse uradit 5 min od kuce nego sahat ili vise voznje.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#1478 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by channel10 »

Pa ko to drzi onaj servis gore u Cajdrasu?
Throttle
Posts: 13002
Joined: 10/06/2016 12:35

#1479 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Throttle »

Pa on mi je i napravio problem, Edo drzi, otac prodaje plin za kucu a on autoplin... drugu ubacio na bmwa plin nekad prije par godina, rekao mu da moze obicni plin, auto imalo 125kW, isparivac mu stavio za auta do 70kW, detonirao plin u usisnoj, raznio protokomjer, kad je isao reklamirat, rekli da nije do njih, izvadio plin, koji je u autu bio par dana, vratili mu pare al 150KM jer je "oprema koristena"... i jos kihnuo 100KM za protokomjer... auto na plinu preko 20 litara trosilo, trokiralo itd... ja kod njih ne bi otisao vise po cijenu da moram izvadit instalaciju i vozit na benzin
broi01
Posts: 237
Joined: 15/01/2012 18:11
Location: Zenica

#1480 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by broi01 »

channel10 wrote:Pa ko to drzi onaj servis gore u Cajdrasu?
Pa Edo Plin promet :-D
NediM17
Posts: 21684
Joined: 05/11/2009 11:49

#1481 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

Throttle wrote:Pa on mi je i napravio problem, Edo drzi, otac prodaje plin za kucu a on autoplin... drugu ubacio na bmwa plin nekad prije par godina, rekao mu da moze obicni plin, auto imalo 125kW, isparivac mu stavio za auta do 70kW, detonirao plin u usisnoj, raznio protokomjer, kad je isao reklamirat, rekli da nije do njih, izvadio plin, koji je u autu bio par dana, vratili mu pare al 150KM jer je "oprema koristena"... i jos kihnuo 100KM za protokomjer... auto na plinu preko 20 litara trosilo, trokiralo itd... ja kod njih ne bi otisao vise po cijenu da moram izvadit instalaciju i vozit na benzin
Strasnih majstora ima. :-)
broi01
Posts: 237
Joined: 15/01/2012 18:11
Location: Zenica

#1482 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by broi01 »

Throttle wrote:Pa on mi je i napravio problem, Edo drzi, otac prodaje plin za kucu a on autoplin... drugu ubacio na bmwa plin nekad prije par godina, rekao mu da moze obicni plin, auto imalo 125kW, isparivac mu stavio za auta do 70kW, detonirao plin u usisnoj, raznio protokomjer, kad je isao reklamirat, rekli da nije do njih, izvadio plin, koji je u autu bio par dana, vratili mu pare al 150KM jer je "oprema koristena"... i jos kihnuo 100KM za protokomjer... auto na plinu preko 20 litara trosilo, trokiralo itd... ja kod njih ne bi otisao vise po cijenu da moram izvadit instalaciju i vozit na benzin
Ja rekla kazala prije par godina prici ne vjeriujem. Imao sam i ja problema prije 4g kada su obojica Eda radili zajedno pa jedan na drugog svaljivo i sve se rijesilo. Edo od prije 5g i sad nije isti. Licno trazim da kupim 5.7 hemi i nece ga niko drugi ugradit nego on. Nisam ja sa njim nesto dobar ali meni je blizina servisa bitna.
Throttle
Posts: 13002
Joined: 10/06/2016 12:35

#1483 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Throttle »

Pa meni prosle godine sprzio procesor plina, nije to od prije par godina :lol:
Za plinsku instalaciju koja je u mom autu je ovlasteni serviser, a ugradjivao mu rodjak Nuni u Bihacu u moje auto, koji je isto ovlasteni za istu instalaciju...
Celavi Edo sad valja plin po Zepcu, ne znam kako mu ide, a drugi je i sad gore, on je i prosipao pricu, otisli u Poljsku po procesore, doci ce za 5 dana, evo poslo Nuni danas busem, sutra je kod mene itd... Rijesio kad sam parkirao auto kod njega i rekao da me nazove kad zavrsi, trajalo preko 4 mjeseca dok nisam dobio novi procesor, plin u garanciji
Last edited by Throttle on 23/04/2017 18:30, edited 1 time in total.
broi01
Posts: 237
Joined: 15/01/2012 18:11
Location: Zenica

#1484 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by broi01 »

Throttle wrote:Pa meni prosle godine sprzio procesor plina, nije to od prije par godina :lol:
Za plinsku instalaciju koja je u mom autu je ovlasteni serviser, a ugradjivao mu rodjak Nuni u Bihacu u moje auto, koji je isto ovlasteni za istu instalaciju...
Ja trebam sutra ici promijeniti filtere, servis pišči svaki put kad ugasim i bas cu ga pitat kome je sprizio ECU i cije je auto vozio u Bihac da cujem i njgovu stranu price.
Throttle
Posts: 13002
Joined: 10/06/2016 12:35

#1485 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Throttle »

Nije nicije auto vozio, meni sprzio procesor na crnoj Corsi C 1.8, cisto da se ne vadi da lazem.. imam i slike kad sam bio, a mogu naci i datume...
Neko je mozda zadovoljan, ja nisam..
made_in_sarajevo
Posts: 5584
Joined: 06/05/2013 23:05

#1486 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by made_in_sarajevo »

velika tema,a zanima me kakav je onaj Celo na Otoci kod autopraonice? 150-200KM je jeftiniji od ostalih po gradu pa mi nesto suhveli to
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#1487 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

Ima li iko pojma šta bi mogao biti uzrok prebacivanja s plina na benzin u toku vožnje, bez ikakvog vidljivog razloga?!
To mi se desilo 2 puta u zadnjih 10 dana. Plina na razini 50%min. Na čistu miru mi 2 puta prebacio s plina na benzin. Naravno, nastavim na benzinu, auto se ne ugasi. Odmah pritisnem taster da upalim plin, i upali se bez problema, kao da se ništa nije desilo. Filter mijenjan prije 7-8k, ne vjerujem da može biti toliko zaprljan da se gasi.
Čudan problem...
axe22
Posts: 1802
Joined: 11/03/2013 21:21

#1488 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by axe22 »

Kod mene je davno bio slican problem i bilo je do nekog senzora.

Kod mene je prvo na visokim obrtajima prebacivalo na benzin, da bi poslje vec pocelo i na 2000.
Pod garancijom, za 20 minuta sredjeno.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#1489 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

Hvala.
Vidjeću, ako se ponovi još koji put pravac servis, pod garancijom je.
NediM17
Posts: 21684
Joined: 05/11/2009 11:49

#1490 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

Ili senzor pritiska gasa ili postopan isparivac, nema trece.

Prije ce biti postopan isparivac.

Opet bitno da prebacivanje na benzin radi O.K., da te u pola preticanja ne dovede u nezgodnu situaciju. ;-)
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#1491 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

NediM17 wrote:Ili senzor pritiska gasa ili postopan isparivac, nema trece.

Prije ce biti postopan isparivac.

Opet bitno da prebacivanje na benzin radi O.K., da te u pola preticanja ne dovede u nezgodnu situaciju. ;-)
Samo "bibikne" da se plin ugasio, prebaci automatski na benzin, tako da je to sreća u nesreći. Odmah pritisnem dugme za paljenje plina, upali ga iz prve, nastavim na plin... :roll:
Redovni servis mi je uskoro pa ću im napomenuti šta mi se dešava i da dobro pogledaju.
NediM17
Posts: 21684
Joined: 05/11/2009 11:49

#1492 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

Ako se dogadja nasumicno moguce da je u pitanju senzor pritiska gasa, ako se dogadja vecinom kad ga momacki poklopis onda je skoro sigurno postopan isparivac, eventualno zastopani filteri ako si bas neko smece sipao.

Filteri i postopan isparivac ne idu pod garanciju, senzor pritiska gasa ide.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#1493 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

NediM17 wrote:Ako se dogadja nasumicno moguce da je u pitanju senzor pritiska gasa, ako se dogadja vecinom kad ga momacki poklopis onda je skoro sigurno postopan isparivac, eventualno zastopani filteri ako si bas neko smece sipao.

Filteri i postopan isparivac ne idu pod garanciju, senzor pritiska gasa ide.
U 10 dana 2 puta mi se desilo, jednom pri brzini 20-30km/h nizbrdo, jednom na autoputu, na 110km/h. Nimalo indikativno.
Mlad i Nevin
Posts: 2365
Joined: 07/11/2010 16:05

#1494 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Mlad i Nevin »

NediM17 wrote:
Throttle wrote:Pa on mi je i napravio problem, Edo drzi, otac prodaje plin za kucu a on autoplin... drugu ubacio na bmwa plin nekad prije par godina, rekao mu da moze obicni plin, auto imalo 125kW, isparivac mu stavio za auta do 70kW, detonirao plin u usisnoj, raznio protokomjer, kad je isao reklamirat, rekli da nije do njih, izvadio plin, koji je u autu bio par dana, vratili mu pare al 150KM jer je "oprema koristena"... i jos kihnuo 100KM za protokomjer... auto na plinu preko 20 litara trosilo, trokiralo itd... ja kod njih ne bi otisao vise po cijenu da moram izvadit instalaciju i vozit na benzin
Strasnih majstora ima. :-)
Nije to do majstora vec na takve motore obican plin nikad nece dobro radit, a taj jos sestak... I sam imam takav plin na 2.0 opel ajnspric i cesto trokira kad ubrzavam iz mjesta, a stisni nagli gas eto detonacije. Jedino sto mogu je da vozim bez naglih ubrzanja i ide fino al onda zaboravi na neke performanse, jednostavno vozis se od A do B. Da ne pominjem ogromnu potrosnju od 20 l u gradu (omega b automatik teska 1600 kg),dok je na otvorenom prihvatljivih 9-10 l.

Sreca pa je kod mene jednostavan motor pa pucanje ne napravi stetu, samo padne poklopac filtera zraka a motor se ne ugasi na putu.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#1495 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

Vama je očito nestručno ugrađen plin, vjerovatno i neodgovarajuća instalacija.
Današnji sekvent sistemi apsolutno ne dozvoljavaju takve slučajeve.
:-)
p.s. 20l za Omegu 2.0 automatika na plinu nije ništa neobično, pogotovu ako plin nije uštiman kako treba.
Njoj je 15l prosjek gradske benzina, po fabrici.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66190
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1496 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by _BataZiv_0809 »

Throttle wrote:Pa on mi je i napravio problem, Edo drzi, otac prodaje plin za kucu a on autoplin... drugu ubacio na bmwa plin nekad prije par godina, rekao mu da moze obicni plin, auto imalo 125kW, isparivac mu stavio za auta do 70kW, detonirao plin u usisnoj, raznio protokomjer, kad je isao reklamirat, rekli da nije do njih, izvadio plin, koji je u autu bio par dana, vratili mu pare al 150KM jer je "oprema koristena"... i jos kihnuo 100KM za protokomjer... auto na plinu preko 20 litara trosilo, trokiralo itd... ja kod njih ne bi otisao vise po cijenu da moram izvadit instalaciju i vozit na benzin
Ja sam kod njega ugradio na dva auta. Sta znam na prvom nije bilo nekih problema prve dvije godine, onda je krenulo pomalo sa curkanjem antfriza jer stavljaju smecarse šelne, smradom plina prilikom prebacivanja (zimski period), pa prebacivanje na benzin iz cista mira itd...

Eh tu onda dolaze do izrazaja mane njihovog servisa jer su jako teski za sve radove mimo mijenjanja filtera. Moras ici vise puta jer se, bar po mom iskustvu, rijetko sta rijesi iz prve. Sve to kosta vremena para i zivaca.

Opet vecina ljudi sto voze na plin se zale na slicne stvari i kod drugih ugradjivaca, tako da je sve to u pet deka sto bi se reklo.
Throttle
Posts: 13002
Joined: 10/06/2016 12:35

#1497 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Throttle »

Ma cinjenica je da za svakog imas i pozitivnih i negativnih iskustava, uvijek se nadje neko kome nije valjalo, nije rijesen problem, a najvise covjeka boli ono sto na svojoj kozi osjeti... Meni jednostavno nije bilo ok, i bmwa sam ja vozio i na ugradnju i na ustimavanje jer je drug na poslu bio i nije stizao, a na korsi je moje licno iskustvo... nije problem sto su sprzili ECU, desi se, problem je sto sam ih ganjao mjesecima da se to rijesi... filtere sam narucio s e-jeba i zamijenit cu sebi, dvije selne i tri imbusa, do sad sam davao 45-50KM za to, vise ne dam da mi iko cacka po autu ako ne mora
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66190
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#1498 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by _BataZiv_0809 »

Ma to jeste, kad imas negativno iskustvo sa nekim, dzabe sve. Moje iskustvo je nako, sta ja znam, nije ni skroz negativno, ali imam zamjerki itekako.

Nije meni problem ni kad se greska napravi. Desava se jbga. Desava se i meni u mom poslu i znam da ce se i dalje desavati. Desava se svakom ko radi.

Problem je kad se greske ispravljaju nekako preko kurca i kad se posao ne dovede do kraja. Nego moras ici tri cetiri puta.
Throttle
Posts: 13002
Joined: 10/06/2016 12:35

#1499 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Throttle »

:thumbup: :thumbup:

Pitanjce, atest mi istice iduce godine u aprilu, registracija mi sad u junu, mogu li proci tehnicki ako nemam tu punu godinu atest il moram atestirat sad plinsku instalaciju prije ove registracije?
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#1500 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

Naslovnica wrote:
NediM17 wrote:Ako se dogadja nasumicno moguce da je u pitanju senzor pritiska gasa, ako se dogadja vecinom kad ga momacki poklopis onda je skoro sigurno postopan isparivac, eventualno zastopani filteri ako si bas neko smece sipao.

Filteri i postopan isparivac ne idu pod garanciju, senzor pritiska gasa ide.
U 10 dana 2 puta mi se desilo, jednom pri brzini 20-30km/h nizbrdo, jednom na autoputu, na 110km/h. Nimalo indikativno.
Opet mi danas ugasi, 2 puta.
Razmišljam, da li je moguće da me se to počelo dešavati jer sam 2 zadnja sipanja plina imao na BP?! Do tada HIFA, nikada se nije ugasio. Potrošiti ću ovaj plin pa ponovo na Hifu, pa ako se opet bude gasio servis. A ako se ne bude gasio onda je garant nešto do kvalitete plina...
Post Reply