Ugradnja plina, cijena, papirologija

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#1426 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

Naslovnica wrote:...
Problem je teško paljenje prilikom hladnog starta. Naravno, pali se na benzin. Auto upali tek iz trećeg-četvrtog puta, guši se, ne prima gas (dajem gas - ništa), gasi se...i tako nekoliko minuta, zatim kao da otčepi, proradi, sve bude OK (i prije nego prebaci na plin). Na plinu radi skroz OK. Kada postigne neku temperaturu, ugasim ga, pali bez problema i nakon nekoliko sati...ali ujutro, ili nakon posla, neće da sastavi nikako, jedva.
...
Senzor temperature rashladne tekućine je mogući uzrok.
Loše gorivo također. Probaj samo dosuti nesto benzina, ako nadjes gdje 98 ili 100.
Ja sam imao isti problem kako ga opisujes. ispostavilo se da mi je gorivo u rezervoaru staro.
Naime bezolovni benzini u kontaktu sa vazduhom počinju na sebe primati vlagu iz zraka i onda imaju višu tačku paljenja, tj. treba im topao motor.
Kod mene je gorivo u rezervoaru bilo oko 5 mjeseci, bez dosipanja svjezeg. Nasuo pun rezervoar kad je cijena pala na oko marku i po.
I na to dodao jos tekucinu za ciscenje injektora. Zajebancija počela nakon tih 5 mjeseci, dotle sve ok. Mjesec mi je trebalo da skontam šta je.
Cim sam nasuo benzina za cvaju sve se samo rjesilo.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#1427 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

drugi profil wrote:
Naslovnica wrote:...
Problem je teško paljenje prilikom hladnog starta. Naravno, pali se na benzin. Auto upali tek iz trećeg-četvrtog puta, guši se, ne prima gas (dajem gas - ništa), gasi se...i tako nekoliko minuta, zatim kao da otčepi, proradi, sve bude OK (i prije nego prebaci na plin). Na plinu radi skroz OK. Kada postigne neku temperaturu, ugasim ga, pali bez problema i nakon nekoliko sati...ali ujutro, ili nakon posla, neće da sastavi nikako, jedva.
...
Senzor temperature rashladne tekućine je mogući uzrok.
Loše gorivo također. Probaj samo dosuti nesto benzina, ako nadjes gdje 98 ili 100.
Ja sam imao isti problem kako ga opisujes. ispostavilo se da mi je gorivo u rezervoaru staro.
Naime bezolovni benzini u kontaktu sa vazduhom počinju na sebe primati vlagu iz zraka i onda imaju višu tačku paljenja, tj. treba im topao motor.
Kod mene je gorivo u rezervoaru bilo oko 5 mjeseci, bez dosipanja svjezeg. Nasuo pun rezervoar kad je cijena pala na oko marku i po.
I na to dodao jos tekucinu za ciscenje injektora. Zajebancija počela nakon tih 5 mjeseci, dotle sve ok. Mjesec mi je trebalo da skontam šta je.
Cim sam nasuo benzina za cvaju sve se samo rjesilo.
Gorivo mi je uvijek otprilike na pola rezervoara, mjesečno potrošim otprilike 2/3 toga, pa dospem novo, pa kontam da ne bi trebalo biti do starog goriva. Ali simptomi ostaju isti, a čini mi se pogotovu kada je hladnije. Veoma rijetko se desi da upali kako treba, od 50 puta možda jednom. I to traje već nekoliko mjeseci.
Kupio nov akumulator (stari bio na 70%), sve isto. Naspem i ono kino za dizne, čini mi se slaba fajda i od toga. Mijenjao filter goriva, ali nikakva razika.
Auto je trenutno kod majstora, Connecoil u Jukićevoj, imam osjećaj ako Nešo ne nadođe šta mu je, ide na autootpad, toliko me nervira.
A da ga sada zovem i kažem "pročitao ja na forumu to i to", znam da majstori to ne vole, biće - idi na forum neka ti ga oni popravljaju.
Hvala na javljanju, obavijestim o daljnjem razvoju događaja. :thumbup:
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#1428 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

Majstor će pokušati sa senzorom, pa sa pumpom goriva. Zatim ce kopati po dijagnostici i ako nadje ikakvu gresku za nju ce se uhvatiti, bilo-ne bilo to razlog tvom problemu.
Na kraju te mozda uputi Darkomu jer ce misliti da su oni spajanjem zica na senzor temperature nesto pobrkali, sto naravno moze biti uzrok a i ne mora.
Darkom ipak ima previse uradjenih automobila iza sebe da bi imali neke slicne gafove.
NediM17
Posts: 21684
Joined: 05/11/2009 11:49

#1429 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

Plinski sistem ima vlastiti senzor temperature.

Moguce da je ECT (temp. rashladne tecnosti) senzor od auta neki, a moguce i prljave benzinske dizne. Koliko si presao na plin, i kada ti to trokira i za*ebava te, smrdi li ziv benzin na auspuhu?
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1430 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by muha_sa »

Naslovnica wrote:Ugradio sam kod Darkoma, nisam dobio nikakvu knjižicu osim one sa garantnim listovima.
Elem, ostavio sam auto u servisu, pa neka se oni bakću.
Problem je teško paljenje prilikom hladnog starta. Naravno, pali se na benzin. Auto upali tek iz trećeg-četvrtog puta, guši se, ne prima gas (dajem gas - ništa), gasi se...i tako nekoliko minuta, zatim kao da otčepi, proradi, sve bude OK (i prije nego prebaci na plin). Na plinu radi skroz OK. Kada postigne neku temperaturu, ugasim ga, pali bez problema i nakon nekoliko sati...ali ujutro, ili nakon posla, neće da sastavi nikako, jedva.
Pa sam htio jučer da probam da ga upalim na plin, da vidim da li će imati te simptome i kada je direktno upaljen na plin.
Moja je pretpostavka ili su benzinski injektori prljavi (ali nisam siguran, pošto bi valjda zezali stalno, a ne samo nakon hladnog starta), ili je neki senzor temperature, ili nešto treće...
eh ovako :-D

isti sam problem imao :-) :-)
jedva ga rješih i to kod Darkoma

membrana propuštala plin--al ne mnogo vec se preko noci nakupi i ujutro nema šanse da upali, palio iz entog pokušaja :-)
kad upalim u toku dana sve normalno--navece parkiram ujutro isto sranje tako da nisu mogli odmah skontat uzrok neg sam ostavio auto kod Darkoma i oni ujutro mic po mic i nadju gdje propušta plin :thumbup:
NediM17
Posts: 21684
Joined: 05/11/2009 11:49

#1431 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

Muha, hoces reci i kada auto ne radi da je nabijao plin u usisnu granu, i nije mogao sastaviti jer ga ujutro kada verglas zaljeva prebogatom smjesom?

Cudno skroz, a ne ostane u sistemu nesto puno plina, i trebao bi on sam ispariti iz usisne grane.
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1432 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by muha_sa »

NediM17 wrote:Muha, hoces reci i kada auto ne radi da je nabijao plin u usisnu granu, i nije mogao sastaviti jer ga ujutro kada verglas zaljeva prebogatom smjesom?

Cudno skroz, a ne ostane u sistemu nesto puno plina, i trebao bi on sam ispariti iz usisne grane.
baš tako Nedime :-) nahajca ga preko noci i nema šanse da ujutro upali bez nekoliko verglanja i to jedva--a inace pali, što se kaže, na pola kljuca :)
ovo je garantujem i Naslovnici :-)
NediM17
Posts: 21684
Joined: 05/11/2009 11:49

#1433 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

Skroz zanimljivo, ali lijepo je razmijeniti iskustva, moze uvijek pomoci. :thumbup:
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1434 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by muha_sa »

do bola sam pizdio--vozio auto u servis :-) sve živo pregledali, al ništa nisu mogli---na kraju odem u Darkom--objasnio, oni mi savjetovali da ostavim auto kod njih, rješili problem :thumbup:

nije samo preko noci, znalo me handrit i ako mi auto miruje 3-4 sata :-)
ps

poranim u Darkom i majstor dok je radio ja gledo :) pokaza mi da auto u mirovanju--sroz hladan propušta plin--al je to jedan mali mjehuric :-) za ne povjerovat
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#1435 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

muha_sa wrote:
Naslovnica wrote:Ugradio sam kod Darkoma, nisam dobio nikakvu knjižicu osim one sa garantnim listovima.
Elem, ostavio sam auto u servisu, pa neka se oni bakću.
Problem je teško paljenje prilikom hladnog starta. Naravno, pali se na benzin. Auto upali tek iz trećeg-četvrtog puta, guši se, ne prima gas (dajem gas - ništa), gasi se...i tako nekoliko minuta, zatim kao da otčepi, proradi, sve bude OK (i prije nego prebaci na plin). Na plinu radi skroz OK. Kada postigne neku temperaturu, ugasim ga, pali bez problema i nakon nekoliko sati...ali ujutro, ili nakon posla, neće da sastavi nikako, jedva.
Pa sam htio jučer da probam da ga upalim na plin, da vidim da li će imati te simptome i kada je direktno upaljen na plin.
Moja je pretpostavka ili su benzinski injektori prljavi (ali nisam siguran, pošto bi valjda zezali stalno, a ne samo nakon hladnog starta), ili je neki senzor temperature, ili nešto treće...
eh ovako :-D

isti sam problem imao :-) :-)
jedva ga rješih i to kod Darkoma

membrana propuštala plin--al ne mnogo vec se preko noci nakupi i ujutro nema šanse da upali, palio iz entog pokušaja :-)
kad upalim u toku dana sve normalno--navece parkiram ujutro isto sranje tako da nisu mogli odmah skontat uzrok neg sam ostavio auto kod Darkoma i oni ujutro mic po mic i nadju gdje propušta plin :thumbup:
Muha drug, a da li ti je auto truckao nakon paljenja, propadao gas, trokirao...?! Meni se to dešava nekoliko minuta, i onda se sve smiri.
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1436 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by muha_sa »

sve što si napisao i meni se dešavalo :-)
brzo se smiri i sve normalno fercera---ostavim ga sat vremena normalno upali

nije ni majstor u Darkomu odmah detektovo kvar nego je išo korak po korak---skide neko crijevo kad na njemu mjehuric--nakon par sekundi drugi :-) hocu rec da nije plin curio neg kap po kap svako nekoliko sekundi al se prilikom dužeg stajanja nakupi :-)
ocima svojim gledo dok je radio---al mi je on objasnio šta se dešavalo jer se ne razumijem u te zajebancije

objasnio mi ovo što Nedim rece--nakupi se plina u usisnoj--valjda
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1437 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by muha_sa »

Moram i ovo napomenut

prije neg sam otišo u Darkom rekoh da sam vozio u servis kod projerenog i iskusnog majstora---on mi dizne--šta vec ima-pojma nemam :-) cistio, zajebavo se---al mi se sutradan isto desilo i onda sam drito otišo u darkom
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#1438 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

:thumbup:
Ja sam javio ovom majstoru šta sam pročitao na forumu, rekao je da ima smisla i da će provjeriti i to.
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1439 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by muha_sa »

Naslovnica wrote::thumbup:
Ja sam javio ovom majstoru šta sam pročitao na forumu, rekao je da ima smisla i da će provjeriti i to.
napiši nam šta je bilo :-D bilo bi mi drago da ti je moje iskustvo pomoglo :-D
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#1440 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

muha_sa wrote:sve što si napisao i meni se dešavalo :-)
brzo se smiri i sve normalno fercera---ostavim ga sat vremena normalno upali

nije ni majstor u Darkomu odmah detektovo kvar nego je išo korak po korak---skide neko crijevo kad na njemu mjehuric--nakon par sekundi drugi :-) hocu rec da nije plin curio neg kap po kap svako nekoliko sekundi al se prilikom dužeg stajanja nakupi :-)
ocima svojim gledo dok je radio---al mi je on objasnio šta se dešavalo jer se ne razumijem u te zajebancije

objasnio mi ovo što Nedim rece--nakupi se plina u usisnoj--valjda
Podigao sam jučer auto sa servisa i ništa još uvijek nije riješeno.
Simptomi su još uvijek isti.
U ovlaštenom Hyundai servisu su me uputili na čišćenje dizni, ja iskeširao 160 keka za ultrazvučno čišćenje (dizne jesu bile zaprljane, ali ne toliko da bi one bile problem), i opet isto sranje.
Jutros sam, nakon dolaska na posao, zavrnuo ventil plina i pustio da se potroši sav plin iz sistema. Nadam se da ću tako otkloniti nedoumicu da li plin curi negdje u sistem ili ne, jer ako sam ga zatvorio na samoj boci, ne bi trebalo dalje da ide u sistem i da pravi probleme?
Na prvu mi je majstor rekao da može imati smisla to da negdje curi, ali onda mi je rekao da iako možda curi negdje na memprani, ne bi trebalo da ide u sistem jer prije toga mora da prođe kroz plinske dizne. I meni zvuči logično, ali evo, zavrnuo sam plin, pa ćemo vidjeti popodne šta će se desiti, da li će opet verglati ili ne.
Kažem, zvao me majstor, opet ću ići kod njega da provjeri da nije šlus do pritiska u benzinskoj pumpi. Jbga, držite mi fige! :(
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1441 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by muha_sa »

Naslovnica wrote:
muha_sa wrote:sve što si napisao i meni se dešavalo :-)
brzo se smiri i sve normalno fercera---ostavim ga sat vremena normalno upali

nije ni majstor u Darkomu odmah detektovo kvar nego je išo korak po korak---skide neko crijevo kad na njemu mjehuric--nakon par sekundi drugi :-) hocu rec da nije plin curio neg kap po kap svako nekoliko sekundi al se prilikom dužeg stajanja nakupi :-)
ocima svojim gledo dok je radio---al mi je on objasnio šta se dešavalo jer se ne razumijem u te zajebancije

objasnio mi ovo što Nedim rece--nakupi se plina u usisnoj--valjda
Podigao sam jučer auto sa servisa i ništa još uvijek nije riješeno.
Simptomi su još uvijek isti.
U ovlaštenom Hyundai servisu su me uputili na čišćenje dizni, ja iskeširao 160 keka za ultrazvučno čišćenje (dizne jesu bile zaprljane, ali ne toliko da bi one bile problem), i opet isto sranje.
Jutros sam, nakon dolaska na posao, zavrnuo ventil plina i pustio da se potroši sav plin iz sistema. Nadam se da ću tako otkloniti nedoumicu da li plin curi negdje u sistem ili ne, jer ako sam ga zatvorio na samoj boci, ne bi trebalo dalje da ide u sistem i da pravi probleme?
Na prvu mi je majstor rekao da može imati smisla to da negdje curi, ali onda mi je rekao da iako možda curi negdje na memprani, ne bi trebalo da ide u sistem jer prije toga mora da prođe kroz plinske dizne. I meni zvuči logično, ali evo, zavrnuo sam plin, pa ćemo vidjeti popodne šta će se desiti, da li će opet verglati ili ne.
Kažem, zvao me majstor, opet ću ići kod njega da provjeri da nije šlus do pritiska u benzinskoj pumpi. Jbga, držite mi fige! :(
kreno s posla kuci--jel normalno upalio :?
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#1442 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

Na p'o ključa. Dvovezao sam se na benzin, nisam odvrtao plin. Sutra ujutro palim na benzin i idem na posao. Vidićemo kakvo će paljenje da bude ujutro.
Kada dođem na posao otvaram plin, pustim ga da radi minut da povuče i gasim auto (sa odvrnutim plinom).
Ako se ponovo jave simptomi popodne kada se budem vraćao sa posla (a ubijeđen sam da hoće), u subotu sabahile pravac Darkom. Pod garancijom je.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#1443 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

Naslovnica wrote:Na p'o ključa. Dvovezao sam se na benzin, nisam odvrtao plin. Sutra ujutro palim na benzin i idem na posao. Vidićemo kakvo će paljenje da bude ujutro.
Kada dođem na posao otvaram plin, pustim ga da radi minut da povuče i gasim auto (sa odvrnutim plinom).
Ako se ponovo jave simptomi popodne kada se budem vraćao sa posla (a ubijeđen sam da hoće), u subotu sabahile pravac Darkom. Pod garancijom je.
:thumbup:
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1444 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by muha_sa »

Naslovnica wrote:Na p'o ključa. Dvovezao sam se na benzin, nisam odvrtao plin. Sutra ujutro palim na benzin i idem na posao. Vidićemo kakvo će paljenje da bude ujutro.
Kada dođem na posao otvaram plin, pustim ga da radi minut da povuče i gasim auto (sa odvrnutim plinom).
Ako se ponovo jave simptomi popodne kada se budem vraćao sa posla (a ubijeđen sam da hoće), u subotu sabahile pravac Darkom. Pod garancijom je.
nema dalje--isto kao kod mene :-) auto ti stajalo sa zavrnutim plinom 8 sati---isto ce ti upalit i sutra ujutro, na pola kljuca :)

ništa ne eksperimentiši vec Darkom i vozdra :)
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#1445 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

Ali mi nije jasno ako je popustila membrana, kako prođe kroz plinsku diznu?!
I ona popustila?!
Ili sam ja ono, baš, duduk za te stvari!?
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1446 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by muha_sa »

Naslovnica wrote:Ali mi nije jasno ako je popustila membrana, kako prođe kroz plinsku diznu?!
I ona popustila?!
Ili sam ja ono, baš, duduk za te stvari!?
i ja sam duduk za te stvari i fakat se ne petljam u nešto o cem pojma nemam---samo znam da mi je majstor u Darkomu objasnio (vidio sam svojim ocima kako svako par sekundi na neko crijevo koje je skino izlazi mjehuric) da se prilikom dužeg stajanja nakupi plin negdje i nece da upali--što se meni i dešavalo :-) kad mi je to sredio auto na po kljuca normalno palilo i sad pali---a to je bilo prošle godine.

o jadu me zabavio :-) tebi je uzeo 130 maraka za cišcenje dizni a do dizni garant nije :-) tako sam i ja baco pare dok nisam otišo u Darkom :-)

ispade da reklamiram Darkom :lol: al samo pišem ono što je bilo :) kome god sam se u Sa obraco i kažem da je sekvent Zavoli odmah me Darkomu šalju tako da više i ne pomišljam nekom drugom otic
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#1447 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

160 keka stari moj, 160...
Doduše, jesu dizne bile za čišćenja, fakat se osjeti mnogo bolji rad na benzinu, ali mi taj trošak nikako nije trebao u ovom trenutku.
Jbjga, da ja ovo kako treba skurišem u subotu, pa će valjda biti lakše.
Vama svima hvala na pomoći i savjetima! :thumbup: :thumbup: :thumbup: :pijani: :pijani: :pijani:
User avatar
muha_sa
Posts: 128645
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#1448 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by muha_sa »

Naslovnica wrote:160 keka stari moj, 160...
Doduše, jesu dizne bile za čišćenja, fakat se osjeti mnogo bolji rad na benzinu, ali mi taj trošak nikako nije trebao u ovom trenutku.
Jbjga, da ja ovo kako treba skurišem u subotu, pa će valjda biti lakše.
Vama svima hvala na pomoći i savjetima! :thumbup: :thumbup: :thumbup: :pijani: :pijani: :pijani:
:-) :-)

tebi nek je sretno i obavezno nam javni šta je bilo :-D
NediM17
Posts: 21684
Joined: 05/11/2009 11:49

#1449 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

Muha svaka ti cast sto covjeka rijesi muka! :thumbup: :thumbup:

A vjerovatno dizne ne zaptivaju fino, pa ono gasa sto ostane u sistemu ispljuju u usisnu granu, jer sistem iza isparivaca ostane pod nekim pritiskom cca. 1.2 bara.
Naslovnica
Posts: 27902
Joined: 20/03/2013 15:38

#1450 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

Jutros opet paljenje sa zavrnutim plinom k'o mina, bez ikakvih problema.
Kasnije sam odvrnuo plin, vozio na plin, ugasio na plin, ostavio ventil odvrnut. Vidjećemo kada bude vrijeme povratka s posla, 99% sam siguran da će opet štekati sa otvorenim plinom.
Javim update večeras.
:thumbup:
Post Reply