Ugradnja plina, cijena, papirologija

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
Naslovnica
Posts: 27904
Joined: 20/03/2013 15:38

#1401 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

Throttle wrote:Pojacas radio i ne cujes kuckanje :D
Ja ko golf... :lol:
Ma jok, to nije rješenje.
Ne pomaže ni Hüsker Dü, vjerujte mi...
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#1402 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

LorusLeo wrote:Pozdrav ljudi, namjeravam da kupim auto s plinom, ali mi neki poznanici na moji izjavu da zelim 1.6 motor rekose nemoj nista ispod 2.0 jer se na motorima manje zapremine brzo trose neki klipovi i cilindri i crkne motor. Da li je to istina i da li ste vi culi nesto o tome?
Ja na astri g 1,6 16V 74 kW prešao na najobičnijem sekventu već 70K. Imam čak dojam da motoru prija plin. Ulje nikad nije potpuno crno, čak i kad ga mijenjam poslije 15K (godišnja kilometraža). Snaga auta je tu negdje, kad bih se trkao mozda bih primjetio da mi fali koji kilovat.

Do sada mijenjao filtere na 15K također, i zadnji put na 60K promijenio sve 4 dizne (80 KM) jer je jedna počela da trokira (nisam htio da mijenjanm jednu po jednu). Drugih troškova nije bilo. Atest važi još 2 godine.

I nije svaki motor isti. Prelistaj temu ima dobrih i loših.
Naslovnica
Posts: 27904
Joined: 20/03/2013 15:38

#1403 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

Pretpostavljam da ne postoji način da se plinske dizne čiste na principu benzinskih, tekućina u rezervoar i to.
Jedino skidanje, čišćenje ili zamjena?
Kontam da nije šta izmišljeno...
8-)
preludezalude
Posts: 5626
Joined: 07/03/2012 00:09

#1404 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by preludezalude »

Nema opcije da naspes tekucinu u rezervoar. Ako i ode dizna, ona je jeftina skroz. Ja sam sa svojom plinskom instalacijom presao oko 70 000 KM i do sada mi je samo otisla membrana u jednom isparivacu i ona je 15KM.
Naslovnica
Posts: 27904
Joined: 20/03/2013 15:38

#1405 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

preludezalude wrote:Nema opcije da naspes tekucinu u rezervoar. Ako i ode dizna, ona je jeftina skroz. Ja sam sa svojom plinskom instalacijom presao oko 70 000 KM i do sada mi je samo otisla membrana u jednom isparivacu i ona je 15KM.
:thumbup:
Ma da ih mijenjam u 6 mjeseci, isplati se. :)
Mjesečno u prosjeku 3500-4000km, uštedim komplet instalaciju za 3 mjeseca.
8-)
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#1406 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

Još samo da ne kucka nešto u gepeku.... :D
NediM17
Posts: 21686
Joined: 05/11/2009 11:49

#1407 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

Naslovnica wrote:Pretpostavljam da ne postoji način da se plinske dizne čiste na principu benzinskih, tekućina u rezervoar i to.
Jedino skidanje, čišćenje ili zamjena?
Kontam da nije šta izmišljeno...
8-)
Mogu se cistiti, ali ne pomocu aditiva u rezervoaru.

Image
LorusLeo wrote:Pozdrav ljudi, namjeravam da kupim auto s plinom, ali mi neki poznanici na moji izjavu da zelim 1.6 motor rekose nemoj nista ispod 2.0 jer se na motorima manje zapremine brzo trose neki klipovi i cilindri i crkne motor. Da li je to istina i da li ste vi culi nesto o tome?
Glupost zesca. Ali ako imas ganjati auto sa plinom, uvijek je bolje kupiti auto hidropodizacima, nego bez njih.
Naslovnica
Posts: 27904
Joined: 20/03/2013 15:38

#1408 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

drugi profil wrote:Još samo da ne kucka nešto u gepeku.... :D
Jarane, nema gdje ne kucka, samo nije red smijati se tuđoj nevolji...
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#1409 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

Naslovnica wrote:
drugi profil wrote:Još samo da ne kucka nešto u gepeku.... :D
Jarane, nema gdje ne kucka, samo nije red smijati se tuđoj nevolji...
Ama što si na kraj srca. Kakva ti je to nevolja što imaš zvučne efekte koji su bezopasni? Upališ radio i vozdra.
I kod mene nešto ispod table povremeno struže isto kao motor od brisača. Upalim radio i problem rješen.

Nevolja je kad čovjeku rikne motor ili neki vitalni dio, a ti jadiš zbog kuckanja plovka.

I povrh svega nemaš smisla za humor.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#1410 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

Nabavili su sad aparat za detekciju plina. Nema više potrebe za sapunicom.
Nešto ovako:
Image
Naslovnica
Posts: 27904
Joined: 20/03/2013 15:38

#1411 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

drugi profil wrote:
Naslovnica wrote:
drugi profil wrote:Još samo da ne kucka nešto u gepeku.... :D
Jarane, nema gdje ne kucka, samo nije red smijati se tuđoj nevolji...
Ama što si na kraj srca. Kakva ti je to nevolja što imaš zvučne efekte koji su bezopasni? Upališ radio i vozdra.
I kod mene nešto ispod table povremeno struže isto kao motor od brisača. Upalim radio i problem rješen.

Nevolja je kad čovjeku rikne motor ili neki vitalni dio, a ti jadiš zbog kuckanja plovka.

I povrh svega nemaš smisla za humor.
Jarane, imam ja itekako smisla za humor, ali mi fakat nije do smijeha u ovakvim situacijama.
Porediš zvuk koji dopire iz područja brisača sa zvukom koji dopire iz područja plinskog rezervoara, a taj zvuk se ranije nije javljao?!
Otkud ti ili ja znamo da li su ti zvučni efekti bezopasni ili nisu, otkud znaš da li je plovak ili nije, a ti ih nisi ni čuo. Valjda je jebeni plovak trebao da se čuje uvijek, a ne da počne kuckati nakon 20k km?! Da li se otkačio (pokazivač radi kako je radio), da li se razlabavio, da li je uopšte plovak? Ja vozim porodicu u autu, valjda je normalno da budem zabrinut a ne da odvrnem Enter Sandman i prst u uho.
Pusti se ba šuplje i trolovanja, ako nemaš šta suvislo da kažeš prestani mi se obraćati s ovom vrstom komentara na ovoj temi.
Hvala na razumijevanju i nemoj se ljutiti ako te moj odgovor vrijeđa, nije mi do zajebancije.
Naslovnica
Posts: 27904
Joined: 20/03/2013 15:38

#1412 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

drugi profil wrote:Nabavili su sad aparat za detekciju plina. Nema više potrebe za sapunicom.
Nešto ovako:
Image
Ja ne vidjeh taj aparat kada su meni radili servis, možda štede na baterijama...
Naslovnica
Posts: 27904
Joined: 20/03/2013 15:38

#1413 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

damke71 wrote:
Naslovnica wrote:Ima li ko da je ugradio i da servisira lpg kod Darkoma?
Ja sam neki dan bio na 20k servisu (svakih 10k obavezan).
Koliko sam uspio da skontam, zamijenili mi samo 1 filter, onaj metalni. Ima i nekakav drugi, njega izvadili, malo nešto kuckali, ispuhali i vratili na mjesto!?
Zar ne bi trebala oba filtera da se mijenjaju svakih 10k?
Naravno, uredno su naplatili 30KM.
Općenito mislim da daju vrlo malo pažnje nakon ugradnje.
Pitam ih ja treba li pregledati, spojiti na kompjuter? Kaže je li ti troši više, da li ima problema? Nema. Onda ne treba ništa. Prošli put nakin zamjene filtera na 10k onaj gledao sapunicom da ne pušta gdje, sada ni to.
Pomalo sam razočaran...
Svako 10 k mjenjaju se oba filtera po cjeni 30 km, inace sto neko rece, tamo neznaju vise gdje udaraju od posla, tako da nemaju vremena da se posvete kakvom problemu ozbiljnije i uglavnom to propuste samo kroz sake,u dva auta sam ugradjivao kod njih i mogu rec da su slampavi, uvjek neka selna nije stegnuta,neko gumeno crijevo se tare o metal pa ce za po godine da propisa,meni se filter naslanjao na isparivac i od trenja se probusio,rupica ko igla,al udavi plin u kabini :-), onda mi je onaj njegov krupni radnik mjenjao filter drugom prilikom, pa my je spalo crijevo iberlaufa sa usisne,a da nije primjetio, eto meni CE lampice...:-) sreca pa sam ga gledao kako cupa svezanj kablova ko ludak, pa sam malo pogledao okolo i nasao spadnuto crijevce. .moras sve pregledat nakon njih,rado bih isao nekom drugom,ako raja preporuci...pozzzz
O tome i ja pričam.
Meni je zamijenjen samo jedan filter.
Insistiraću na slijedećem servisu da urade kako treba.
A ako tražiš fiskalni za uslugu, 2 od 3 puta ko da im čupaš zdrav zub, ali uredno pišu u teku, znači, nije problem da im kucanje oduzima vrijeme nego ne kucaju namjerno. Ja im tražim i čekam dok ne otkucaju. Bagra nezasita.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#1414 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

Naslovnica wrote: Jarane, imam ja itekako smisla za humor, ali mi fakat nije do smijeha u ovakvim situacijama.
Porediš zvuk koji dopire iz područja brisača sa zvukom koji dopire iz područja plinskog rezervoara, a taj zvuk se ranije nije javljao?!
Otkud ti ili ja znamo da li su ti zvučni efekti bezopasni ili nisu, otkud znaš da li je plovak ili nije, a ti ih nisi ni čuo. Valjda je jebeni plovak trebao da se čuje uvijek, a ne da počne kuckati nakon 20k km?! Da li se otkačio (pokazivač radi kako je radio), da li se razlabavio, da li je uopšte plovak? Ja vozim porodicu u autu, valjda je normalno da budem zabrinut a ne da odvrnem Enter Sandman i prst u uho.
Pusti se ba šuplje i trolovanja, ako nemaš šta suvislo da kažeš prestani mi se obraćati s ovom vrstom komentara na ovoj temi.
Hvala na razumijevanju i nemoj se ljutiti ako te moj odgovor vrijeđa, nije mi do zajebancije.
Ja eto vozim kerove. Smanji ba sekiraciju. Ako ti ne znaš, pitaj nekog ko zna je li ti sigurnost ugrožena od izvora tog zvuka i opusti se.
I nisam sekunde trolovao ni tebe ni temu, nego se samo našalio jer mi tvoj problem izgleda bezvezan. Ali jbg. ti nit si skontao šalu nit ti je smisao za humor jednak mome.
Ne moramo pričati uopšte, ok.
Naslovnica
Posts: 27904
Joined: 20/03/2013 15:38

#1415 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

:thumbup:
Hvala na razumijevanju.
preludezalude
Posts: 5626
Joined: 07/03/2012 00:09

#1416 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by preludezalude »

Ja sam za Njegosa iz I. Sarajeva dobio preporuku. Nisam bio, tako da nemam info iz prve ruke vec sam preporuku dobio od servisa gdje sam ja ugradio plin i izuzetno sam zadovoljan. Preporuku sam dobio cisto ako mi nesto bude trebalo raditi a u blizini sam.
aktivacija
Posts: 265
Joined: 10/03/2014 15:12

#1417 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by aktivacija »

Nadjem na netu video kako se ciste dizne. Zavrnem bocu, skinem dizne, ocistim, vratim i sad nece da radi na plin. Ponasa se kao da je prekinut dotok plina. Hoce li se ovo moci rijesiti stelovanjem dizni, jer sam nasao video, da postoji to stelovanje :)
Zna li mozda neko cijenu stelovanja?
preludezalude
Posts: 5626
Joined: 07/03/2012 00:09

#1418 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by preludezalude »

E jbg
Sto bolan petljas gdje ne treba???
NediM17
Posts: 21686
Joined: 05/11/2009 11:49

#1419 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

Vjerovatno nisi fino vratio zice na selenoidu na boci.
User avatar
drug_profi
Posts: 50610
Joined: 16/07/2012 16:00

#1420 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by drug_profi »

aktivacija wrote:Nadjem na netu video kako se ciste dizne. Zavrnem bocu, skinem dizne, ocistim, vratim i sad nece da radi na plin. Ponasa se kao da je prekinut dotok plina. Hoce li se ovo moci rijesiti stelovanjem dizni, jer sam nasao video, da postoji to stelovanje :)
Zna li mozda neko cijenu stelovanja?
Tako ja jednom prije rata htio da očistim dizne na karburatoru i sjebo plovak, a da nisam ni skontao da sam ga naopako postavio.
To sam jednom gledao kako majstor radi pa kontao znam i ja to....
aktivacija
Posts: 265
Joined: 10/03/2014 15:12

#1421 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by aktivacija »

Imam osjecaj da je problem bio sto sam cistio dijelove dizni razredjivacem. Pa ko da se sve nekako osusilo i nije vise htjelo da se mice :)
Iako, u dizni ima mala opruga i jedan klipic koji ide gore dole, nema puno filozofije. Naravno, u servisu je najlakse bilo reci, zakucale ti dizne, daj nove. Ako neko bude cackao kao i ja, nek pripremi 85KM.
Naslovnica
Posts: 27904
Joined: 20/03/2013 15:38

#1422 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

Potrebno je, radi testiranja benzinskih dizni, da startujem automobil na plin.
LPGTECH comp.
Zna li iko proceduru, zvao sam Darkom ali vidim da ne žele da mi otkriju kako, a čitam i da nije preporučljivo paliti na plin.
Ja hoću da uradim to samo jednom, da vidim da li su benzinske dizne u qrtzu (a pretpostavljam da jesu).
HVALA!
preludezalude
Posts: 5626
Joined: 07/03/2012 00:09

#1423 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by preludezalude »

Probad da drzis dugme za prebacivanje plin/benzin i onda das kontakt, sacekaj zvucni signal i onda pali. Ali u ovom slucaju kad upalis vjerovatno neces moci prebaciti na benzin sve dok ne ugasis auto.
NediM17
Posts: 21686
Joined: 05/11/2009 11:49

#1424 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by NediM17 »

Da, a pogledaj i knjizicu. Kod mene u knjizici pise kako, iako to nikada nisam radio, a i limitirano je ja mislim max. na 3 ili 5 puta, i radi to tek kada je motor ugrijan, osim ako ti fakat nije nuzda. :thumbup:
Naslovnica
Posts: 27904
Joined: 20/03/2013 15:38

#1425 Re: Ugradnja plina, cijena, papirologija

Post by Naslovnica »

Ugradio sam kod Darkoma, nisam dobio nikakvu knjižicu osim one sa garantnim listovima.
Elem, ostavio sam auto u servisu, pa neka se oni bakću.
Problem je teško paljenje prilikom hladnog starta. Naravno, pali se na benzin. Auto upali tek iz trećeg-četvrtog puta, guši se, ne prima gas (dajem gas - ništa), gasi se...i tako nekoliko minuta, zatim kao da otčepi, proradi, sve bude OK (i prije nego prebaci na plin). Na plinu radi skroz OK. Kada postigne neku temperaturu, ugasim ga, pali bez problema i nakon nekoliko sati...ali ujutro, ili nakon posla, neće da sastavi nikako, jedva.
Pa sam htio jučer da probam da ga upalim na plin, da vidim da li će imati te simptome i kada je direktno upaljen na plin.
Moja je pretpostavka ili su benzinski injektori prljavi (ali nisam siguran, pošto bi valjda zezali stalno, a ne samo nakon hladnog starta), ili je neki senzor temperature, ili nešto treće...
Post Reply