Ugovori (razni) o radu

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
mali_balon
Posts: 11419
Joined: 12/09/2012 09:57

#1 Ugovori (razni) o radu

Post by mali_balon »

Ne znam da li vec ima tema gdje cemo diskutovati o raznim ugovorima o radu i "problematikom" oko istih.


Dakle, mene zanima, ako ja potpisem ugovor sa firmom X, plata mjesecno 1000KM i nisam prijavljen, na ruke dobijem 1000 i to je to.
E sad ja bi da se prijavim na biro pa me zanima kako to ide, koliko bi ja morao placati i da li je uopste moguce da ja sam sebi uplacujem staz. Ako je moguce da si sam uplacujem staz na koji iznos bi se obracunavao iznos uplate. Znam da se nekad davno moglo prijaviti na neki minimalac da se uplacuje 200KM mjesecno :? .
User avatar
slobodann
Posts: 203
Joined: 20/05/2012 10:32

#2 Re: Ugovori (razni) o radu

Post by slobodann »

mali_balon wrote:Ne znam da li vec ima tema gdje cemo diskutovati o raznim ugovorima o radu i "problematikom" oko istih.


Dakle, mene zanima, ako ja potpisem ugovor sa firmom X, plata mjesecno 1000KM i nisam prijavljen, na ruke dobijem 1000 i to je to.
E sad ja bi da se prijavim na biro pa me zanima kako to ide, koliko bi ja morao placati i da li je uopste moguce da ja sam sebi uplacujem staz. Ako je moguce da si sam uplacujem staz na koji iznos bi se obracunavao iznos uplate. Znam da se nekad davno moglo prijaviti na neki minimalac da se uplacuje 200KM mjesecno :? .
Mislim da je minimalac u BiH ti izadje 300 KM doprinosi i zdravstveno, toliko ja placam za sestru u BiH.

Plata minimalna cca 400
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#3 Re: Ugovori (razni) o radu

Post by Baby Jane »

mali_balon wrote:Ne znam da li vec ima tema gdje cemo diskutovati o raznim ugovorima o radu i "problematikom" oko istih.


Dakle, mene zanima, ako ja potpisem ugovor sa firmom X, plata mjesecno 1000KM i nisam prijavljen, na ruke dobijem 1000 i to je to.
E sad ja bi da se prijavim na biro pa me zanima kako to ide, koliko bi ja morao placati i da li je uopste moguce da ja sam sebi uplacujem staz. Ako je moguce da si sam uplacujem staz na koji iznos bi se obracunavao iznos uplate. Znam da se nekad davno moglo prijaviti na neki minimalac da se uplacuje 200KM mjesecno :? .
Vjerovatno mislis na PIO.

Odes na socijalno u PIO, podneses zahtjev, pripremis ljekarsko, uvjerenje o drzavljanstvu, cips, i zakljucenu radnu knjizicu. Cekas rjesenje, i onda s tim ides u poreznu da se prijavis. Mjesecno se u 2013. godini placa 214 KM za PIO. Zdravstveno je oko 62 KM mjesecno.

btw mislim da ne mozes biti na birou, a istovremeno sebi uplacivati staz. De facto, doduse, mozes, jer PIO i biro nisu uvezani, tako da se na biro mozes prijaviti da ti oni placaju zdravstveno, a da sam sebi uplacujes staz. Medjutim, PIO je uvezan sa poreznom, tako da je samo pitanje vremena kad ce se uvezati i zavodom za zdravstvo i biroom, tako da ti ja ne bih preporucila.
mali_balon
Posts: 11419
Joined: 12/09/2012 09:57

#4 Re: Ugovori (razni) o radu

Post by mali_balon »

@baby jane

Ma da mislio sam na PIO i zdravstevno i hvala.
I jos jedno pitanje na osnovu cega placam 214KM. Je li moram dostaviti ugovor ili nesta ...
User avatar
bascelik
Posts: 142
Joined: 26/02/2007 18:15

#5 Re: Ugovori (razni) o radu

Post by bascelik »

mali_balon wrote:Ne znam da li vec ima tema gdje cemo diskutovati o raznim ugovorima o radu i "problematikom" oko istih.


Dakle, mene zanima, ako ja potpisem ugovor sa firmom X, plata mjesecno 1000KM i nisam prijavljen, na ruke dobijem 1000 i to je to.
E sad ja bi da se prijavim na biro pa me zanima kako to ide, koliko bi ja morao placati i da li je uopste moguce da ja sam sebi uplacujem staz. Ako je moguce da si sam uplacujem staz na koji iznos bi se obracunavao iznos uplate. Znam da se nekad davno moglo prijaviti na neki minimalac da se uplacuje 200KM mjesecno :? .
Kako možeš potpisati ugovor o radu, a da nisi prijavljen??? Kakav je to ugovor o radu? Zakon o radu je propisao prava i obaveze radno-pravnog statusa, a sve ostalo je nezakonita rabota. Znam da ljudi, da bi došli do bilo kakvog posla, potpisuju svakakve papire, ali ja bih savjetovao da dobro razmisle šta potpisuju.
mali_balon
Posts: 11419
Joined: 12/09/2012 09:57

#6 Re: Ugovori (razni) o radu

Post by mali_balon »

bascelik wrote:
mali_balon wrote:Ne znam da li vec ima tema gdje cemo diskutovati o raznim ugovorima o radu i "problematikom" oko istih.


Dakle, mene zanima, ako ja potpisem ugovor sa firmom X, plata mjesecno 1000KM i nisam prijavljen, na ruke dobijem 1000 i to je to.
E sad ja bi da se prijavim na biro pa me zanima kako to ide, koliko bi ja morao placati i da li je uopste moguce da ja sam sebi uplacujem staz. Ako je moguce da si sam uplacujem staz na koji iznos bi se obracunavao iznos uplate. Znam da se nekad davno moglo prijaviti na neki minimalac da se uplacuje 200KM mjesecno :? .
Kako možeš potpisati ugovor o radu, a da nisi prijavljen??? Kakav je to ugovor o radu? Zakon o radu je propisao prava i obaveze radno-pravnog statusa, a sve ostalo je nezakonita rabota. Znam da ljudi, da bi došli do bilo kakvog posla, potpisuju svakakve papire, ali ja bih savjetovao da dobro razmisle šta potpisuju.
Naslov teme je Ugovori (RAZNI) o radu, znaci od ugovora o koijm ti govoris do konsultantskih ugovora za strane firme ili organizacije, kojima se zivo hebe za nase zakone i PIOMIO.
User avatar
zgiba
Posts: 570
Joined: 05/09/2003 00:00

#7 Re: Ugovori (razni) o radu

Post by zgiba »

Konsultantski ugovor nije ugovor o radu nego jedna vrsta Ugovora o djelu. Nakon zakljucivanja Ugovora o radu poslodavac je obavezan uplacivati doprinose (PIO, zdravstveno) i porez na dohodak.Ukoliko to ne cini zaposlenik to moze traziti putem suda.

Ukoliko ti imas zakljucen konsultantski ugovor mozes sam sebi uplacivati doprinose na iznos koji ti odredis (minimalno 214 KM) i za to ti ne treba Ugovor o radu.
mali_balon
Posts: 11419
Joined: 12/09/2012 09:57

#8 Re: Ugovori (razni) o radu

Post by mali_balon »

Da opet ponovim, sa ovim naslovm mislim opcenito na sve ugovore koji se ticu rada, pa to bili ugovori o radu, ugovori o djelu, ugovori o povremenim i provremenim poslvoima itd itd, znaci opcento ugovori o radu, ne znam vise kako da objasnim.

Znaci sad ja taj ugovr ne moram ni "prijaviti" u PIO. Nego samo dodjem i kazem eh ja bi sebi da prijavim minimalac i da si upalcujem staz i zdravstveno. A vamo drmam cifru od 5000KM mjesecno. Jest da to utice na prosjek po kojem ce mi obracunati, penziju, ako je dozivim, ali .... Smjesno mi to sto kaok se odredjuje kolika cifra ce se uplacivati.
User avatar
sioux113
Posts: 92
Joined: 15/09/2013 11:07

#9 Re: Ugovori (razni) o radu

Post by sioux113 »

mali_balon wrote:@baby jane

Ma da mislio sam na PIO i zdravstevno i hvala.
I jos jedno pitanje na osnovu cega placam 214KM. Je li moram dostaviti ugovor ili nesta ...
Na osnovu odredbe kojom se određuje kvota za dobrovoljni doprinos za PIO, to će ti u Zavodu PIO objasniti. Ne treba ti ugovor, ispunićeš neki, ako me sjećanje još služi neki Z3 obrazac (obično ga u knjižarama možeš naći), ljekarsko uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti i radnu knjižicu. To je za PIO, zdravstveno je drugo i posebno, to ideš preko socijalnog. Ostalo, kako je zgiba objasnio.
User avatar
sioux113
Posts: 92
Joined: 15/09/2013 11:07

#10 Re: Ugovori (razni) o radu

Post by sioux113 »

mali_balon wrote:Da opet ponovim, sa ovim naslovm mislim opcenito na sve ugovore koji se ticu rada, pa to bili ugovori o radu, ugovori o djelu, ugovori o povremenim i provremenim poslvoima itd itd, znaci opcento ugovori o radu, ne znam vise kako da objasnim.

Znaci sad ja taj ugovr ne moram ni "prijaviti" u PIO. Nego samo dodjem i kazem eh ja bi sebi da prijavim minimalac i da si upalcujem staz i zdravstveno. A vamo drmam cifru od 5000KM mjesecno. Jest da to utice na prosjek po kojem ce mi obracunati, penziju, ako je dozivim, ali .... Smjesno mi to sto kaok se odredjuje kolika cifra ce se uplacivati.
Upravo tako kako si napisao. Ako si na minimalcu, onda je po tome kadda se tako osiguravaš. Ako si baš voljan da plaćaš više, mogao bi im predočiti izvod iz banke o primanjima i da te poravnaju sa nekim poslanikom u skupštini, ali koji će ti to. Kad i ako već mlatiš toliku lovu, onda si nađi kakvo solidno životno osiguranje sa povoljnom premijom, više će ti se isplatiti.
mali_balon
Posts: 11419
Joined: 12/09/2012 09:57

#11 Re: Ugovori (razni) o radu

Post by mali_balon »

sioux113 wrote:
mali_balon wrote:Da opet ponovim, sa ovim naslovm mislim opcenito na sve ugovore koji se ticu rada, pa to bili ugovori o radu, ugovori o djelu, ugovori o povremenim i provremenim poslvoima itd itd, znaci opcento ugovori o radu, ne znam vise kako da objasnim.

Znaci sad ja taj ugovr ne moram ni "prijaviti" u PIO. Nego samo dodjem i kazem eh ja bi sebi da prijavim minimalac i da si upalcujem staz i zdravstveno. A vamo drmam cifru od 5000KM mjesecno. Jest da to utice na prosjek po kojem ce mi obracunati, penziju, ako je dozivim, ali .... Smjesno mi to sto kaok se odredjuje kolika cifra ce se uplacivati.
Upravo tako kako si napisao. Ako si na minimalcu, onda je po tome kadda se tako osiguravaš. Ako si baš voljan da plaćaš više, mogao bi im predočiti izvod iz banke o primanjima i da te poravnaju sa nekim poslanikom u skupštini, ali koji će ti to. Kad i ako već mlatiš toliku lovu, onda si nađi kakvo solidno životno osiguranje sa povoljnom premijom, više će ti se isplatiti.
Ih da imam tolika primanja znao bi ja sta i kako :D , nego onako hipoteticki spiking. A i taj ugovr ako bi dobio bio bi na 6 mjeseci do godinu. Sto bi se reklo za uhar bi mi dosla jos koja godina staza, a prijavti bi se morao svakako jer ne bi mogao da se javljam na biro svakih 60 dana, ne bi bio u BiH. Pa mi nekako glupo da gubim zdravstveno, zbog 6 mjeseci li godine.
User avatar
sioux113
Posts: 92
Joined: 15/09/2013 11:07

#12 Re: Ugovori (razni) o radu

Post by sioux113 »

...
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#13 Re: Ugovori (razni) o radu

Post by Baby Jane »

Da ne otvaram drugu temu, zanima me je li se zdravstveno mora placati svaki mjesec ili se pravo gubi nakon odredjenog perioda (npr 6 mjeseci)?

Kad sam isla da pitam kako se placa, rekli su mi ako nisam placala zadnjih 6 mjeseci, da moram prvo uplatiti 400 i nesto KM, pa tek onda za mjesec za koji hocu da uplatim..kao neka kazna, sta li..
User avatar
sioux113
Posts: 92
Joined: 15/09/2013 11:07

#14 Re: Ugovori (razni) o radu

Post by sioux113 »

Baby Jane wrote:Da ne otvaram drugu temu, zanima me je li se zdravstveno mora placati svaki mjesec ili se pravo gubi nakon odredjenog perioda (npr 6 mjeseci)?

Kad sam isla da pitam kako se placa, rekli su mi ako nisam placala zadnjih 6 mjeseci, da moram prvo uplatiti 400 i nesto KM, pa tek onda za mjesec za koji hocu da uplatim..kao neka kazna, sta li..
Ovo je, nezvanično njihovo objašnjenje da se ta cifra plaća u slučaju da osiguranik ima potrebu za ležanjem u bolnici ili neki operativni tretman, uglavnom nečega što iziskuje veće troškove, nešto kao vid garancije, mada oni nerado daju pojašnjenje za to, kažu samo da je to retroaktivno za toliko i toliko mjeseci unatrag.
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#15 Re: Ugovori (razni) o radu

Post by Pasiflora »

Evo jedno lagano pitanje za nekoga ko zna radno pravo :D :
- momak, apsolvent (zaglavio sa 1 ispitom, vjerovatno ce to rijesiti do februara, marta naredne godine) dobije posao u predstavnistvu strane firme. Firma zeli da mu ponudi regularan ugovor o radu i plati sve namete na platu, prijavi ga.
Sta je bolje: napraviti radnu knjizicu sa srednjom skolom (iako je redovan student) ili zatraziti od poslodavca ugovor o djelu za nevedeni period (od nekoliko mjeseci, dok ne diplomira)?
Postoji li jos kakva mogucnost?
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#16 Re: Ugovori (razni) o radu

Post by Baby Jane »

Pasiflora wrote:Evo jedno lagano pitanje za nekoga ko zna radno pravo :D :
- momak, apsolvent (zaglavio sa 1 ispitom, vjerovatno ce to rijesiti do februara, marta naredne godine) dobije posao u predstavnistvu strane firme. Firma zeli da mu ponudi regularan ugovor o radu i plati sve namete na platu, prijavi ga.
Sta je bolje: napraviti radnu knjizicu sa srednjom skolom (iako je redovan student) ili zatraziti od poslodavca ugovor o djelu za nevedeni period (od nekoliko mjeseci, dok ne diplomira)?
Postoji li jos kakva mogucnost?
Koliko ja znam, zanimanje se uvijek moze naknadno upisati u radnu knjizicu, tako da ne vidim problem.
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#17 Re: Ugovori (razni) o radu

Post by Pasiflora »

Mislis da pocne raditi kao sa srednjom pa kad diplomira da upise?
Ima li jos kakva opcija?
User avatar
Baby Jane
Posts: 1261
Joined: 01/09/2006 12:58

#18 Re: Ugovori (razni) o radu

Post by Baby Jane »

Pa da, ja sam tako uradila.

Pocela raditi kao n/k dok nisam nostrifikovala diplome i donijela potvrde iz srednje, faxa, magistarskog. Otisla u opstinu, upisali, udarili pecat i to je to.
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#19 Re: Ugovori (razni) o radu

Post by Pasiflora »

ok, hvala :)
mali_balon
Posts: 11419
Joined: 12/09/2012 09:57

#20 Re: Ugovori (razni) o radu

Post by mali_balon »

Pasiflora wrote:Mislis da pocne raditi kao sa srednjom pa kad diplomira da upise?
Ima li jos kakva opcija?

Jedino ako mu znaci sta sturka, tj hoce li mu plata biti veca sa VSS, ili ako za to radno mjesto inace treba VSS a kao privremeo rjesenje je SSS, ako ne onda nema veze, nek ga prijavljuju, kako rece babay jane moze se struka upisati kasnije.
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#21 Re: Ugovori (razni) o radu

Post by Pasiflora »

Nije mu bitno... plata ce mu biti kao sa VSS, strana privatna companija je u pitanju.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66550
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#22 Re: Ugovori (razni) o radu

Post by _BataZiv_0809 »

Ukoliko nema nekih vanrednih prepreka :D (a danas se svasta radi), poslodavcu je potpuno svejedno da li ce zaposleniku davati 1000 na ruke ili ga prijaviti na fondove preko porezne uprave (obrazac js 3100), pa placati doprinose na minimalac (ukupan trosak je oko 700 km) i onaj ostatak upacivati na ime toplog obroka. Isti mu je trosak. Mislim da bi to bilo najbezbolnije. Eh sad ukoliko je kompaniji iz ovog slucaja strogo propisano da zakljucuju ugovore o djelu, obzirom na specificnosti posla ili kompanije, onda ne preostaje nista drugo vec se razletiti po institucijama i doci do nacina za samostalnu uplatu doprinosa.
Post Reply