Ugodno s korisnim

Vijesti sa cijele zemaljske kugle o dešavanjima u bh. dijaspori, zanimljivosti o drugim državama i slično.

Moderator: Bloo

User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#26 Re: Ugodno s korisnim

Post by Zviz »

U-zap wrote:
Ja mislim da za dvoje uopce ne treba neki veliki stan. Mislim da je vise bitno da imaju kuhinju, kupatilo i te neke osnovne stvari. Osim toga, ne moraju svi u Kopenhagenu zivjeti. Koliko znam, Danci preferiraju da zive oko Kopenhagena, ne u centru, barem mi je tako rekao jedan danac prije par sedmica kad sam isao poslovno tamo. Ako oboje rade onda nije nikakav problem. Ako taj/ta sto dolazi ima dobru skolu/zanimanje onda nece biti problem naci posao. Tesko je jedino ljudima bez skole sto je problem ne samo za Dansku nego bilo gdje u svijetu.
Kopenhagen ti je sve dokle ide S linija (gradski voz), i cijene su u tim mjestima nabiberene a ta linija ide cak i 50km van centra Kopenhagena. Kao prvo onaj ko dolazi na osnovu braka ce malo morati sacekati sa poslom, bar dok ne polozi prve ispite jezika itd. Zato plata onog sto prima mora da bude nad prosjecna odnosno 1,5 prosjecne plate! Stn mora biti dvosoban - ovdje se to drugacije racuna tj. najmanje dnevna soba i spavaca ali opet ne ispod 70m2 zbog evt djeteta / poroda. A ako osoba koja dolazi ima djete treba i djeteu soba! Inaravno malo veca zarada. Pokraj tog svega treba oko 70.000kr nekad prije je bilo 100.000kr imati na racunu i te pare treba dati kao garanciju. 70.000 nesto manje od 10.000€

To su ti uslovi preko kojih ovaj sto dovodi nikako nemoze zaobici ako zeli da mu supruga ili muz uzivaju legalno u Danskoj.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66978
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#27 Re: Ugodno s korisnim

Post by _BataZiv_0809 »

shandrprcSA wrote:pokretac neka' se javi sherbett na pp :D :D
Sto to, drug :?
User avatar
U-zap
Posts: 563
Joined: 12/08/2012 12:10

#28 Re: Ugodno s korisnim

Post by U-zap »

Zviz wrote: Kopenhagen ti je sve dokle ide S linija (gradski voz), i cijene su u tim mjestima nabiberene a ta linija ide cak i 50km van centra Kopenhagena. Kao prvo onaj ko dolazi na osnovu braka ce malo morati sacekati sa poslom, bar dok ne polozi prve ispite jezika itd. Zato plata onog sto prima mora da bude nad prosjecna odnosno 1,5 prosjecne plate! Stn mora biti dvosoban - ovdje se to drugacije racuna tj. najmanje dnevna soba i spavaca ali opet ne ispod 70m2 zbog evt djeteta / poroda. A ako osoba koja dolazi ima djete treba i djeteu soba! Inaravno malo veca zarada. Pokraj tog svega treba oko 70.000kr nekad prije je bilo 100.000kr imati na racunu i te pare treba dati kao garanciju. 70.000 nesto manje od 10.000€

To su ti uslovi preko kojih ovaj sto dovodi nikako nemoze zaobici ako zeli da mu supruga ili muz uzivaju legalno u Danskoj.
Ali centar nije 50km. Zasto mora cekati dok polozi jezik? Ako je programer primjera radi i softverska firma mu ponudi posao nema sta jezik uciti. I to za stan je glupost, drug mi je zivio u stanu od cca 36 kvadrata sa zenskom koju je doveo i nije imao problema sa tim. Za dijete ne znam, sigurno su drugacija pravila ali to nije prica.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#29 Re: Ugodno s korisnim

Post by insomnia78 »

A kod nas opet sve go programer :lol: :lol:
User avatar
Troll_Happens
Posts: 2795
Joined: 25/04/2007 20:04
Location: negdje na istoku zaklet da nadjem nju...

#30 Re: Ugodno s korisnim

Post by Troll_Happens »

Ja znam da je u mojoj okolici bilo i ima ljudi koji zive vani i koji bi htjeli i koji hoce da dovedu djevojku iz bosne. Uslov im je bio da ima neku prrspektivu da je obrazovana minimalno da zna engleski ili njemacki jos bolje i da je medicinske struke. E sad znam da kad preko ljeta dodju u bosnu i djevojke im pocnu postavljati uslove ko trazite puno sta fali nekom sa politickim naukama pravom itd... Logicno s tim zanimanjima ne mogu nista gore napraviti i samu bi im bile ba na teretu i ne zele da se peglaju.
Ali ideja pokretaca teme nije lose i ako vec postoje kvalitetni ljudi u zemlji koji ne mogu da odu vani spletom okolnosti zbog vize ili ti tog papira zasto ne i na ovu varijantu ako je ona ili on spremni za zajednicki zivot a ne za zajebanciju i ako se naravno svide jedno drugome..why not 8)
Mada generalno kome je ok i dobro u bosni nece nikad htjeti ici vani. Vani ocito se trude da odu oni koji ne mogu u bosni nista napravit sada zbog svoje krivice ili tudje apsolutno je nebitno.
Last edited by Troll_Happens on 10/10/2015 10:21, edited 1 time in total.
User avatar
TAFKAP
Posts: 10382
Joined: 30/09/2011 07:49

#31 Re: Ugodno s korisnim

Post by TAFKAP »

@pokretač teme: Kolika je tvoja provizija?
User avatar
muha_sa
Posts: 128786
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#32 Re: Ugodno s korisnim

Post by muha_sa »

Inga :-D

uredne papire ima--traži nekog iz BiH

Image
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#33 Re: Ugodno s korisnim

Post by Zviz »

U-zap wrote:
Zviz wrote: Kopenhagen ti je sve dokle ide S linija (gradski voz), i cijene su u tim mjestima nabiberene a ta linija ide cak i 50km van centra Kopenhagena. Kao prvo onaj ko dolazi na osnovu braka ce malo morati sacekati sa poslom, bar dok ne polozi prve ispite jezika itd. Zato plata onog sto prima mora da bude nad prosjecna odnosno 1,5 prosjecne plate! Stn mora biti dvosoban - ovdje se to drugacije racuna tj. najmanje dnevna soba i spavaca ali opet ne ispod 70m2 zbog evt djeteta / poroda. A ako osoba koja dolazi ima djete treba i djeteu soba! Inaravno malo veca zarada. Pokraj tog svega treba oko 70.000kr nekad prije je bilo 100.000kr imati na racunu i te pare treba dati kao garanciju. 70.000 nesto manje od 10.000€

To su ti uslovi preko kojih ovaj sto dovodi nikako nemoze zaobici ako zeli da mu supruga ili muz uzivaju legalno u Danskoj.
Ali centar nije 50km. Zasto mora cekati dok polozi jezik? Ako je programer primjera radi i softverska firma mu ponudi posao nema sta jezik uciti. I to za stan je glupost, drug mi je zivio u stanu od cca 36 kvadrata sa zenskom koju je doveo i nije imao problema sa tim. Za dijete ne znam, sigurno su drugacija pravila ali to nije prica.
Razlika izmedju centra i 50km je u cijeni nesto veca, ali cijene u krugu 50km su ipak vece nego u samom centru Odense ili Aalborg itd. Ko dolazi na osnovu braka mora da intenzivno ide na kurseve jezika, koji su po rasporedu preko dana. Eto zasto. Vec poslje pola godine imas prvi ispit koji MORAS poloziti inace ti boravisna dozvola se moze oduzeti. Pravila su jako kockasta. To o stanu i 36m2 su lovacke price u danasnje doba. To je samo moglo biti npr. 2000 godine a nikako danas, u stvari ne legalno.

Bar kod nas su pravila oko boravisnih dozvola jako jednostavna odnosno kockasta.
Ako dodjes na osnovu braka onda ti je boravisna dozvola izdana jer ce neko o tebi da brine pet godina. Znaci nije moguce ici van marsute koja se pripisuje za tu dozvolu. Koja ukljucuje jezik i sl. U prevodu, ti bi morao traziti dozvolu za novu vrstu boravisne dozvole, u primjeru tog tvog it posla. Sto bi u praksi znacilo da ae raskine boravisna dozvola na osnovu braka, da se muz ili zena u Danskoj rasterete obaveze, da se vratis ti u BiH, i da onda ta firma ti bude garant, jer si onda u stanju da sam sebe izdrzavas itd.
User avatar
sinuhe
Posts: 11529
Joined: 03/06/2011 11:33

#34 Re: Ugodno s korisnim

Post by sinuhe »

Cuj sta ima uciti jezik. :D
U pravu je Zviz.
User avatar
U-zap
Posts: 563
Joined: 12/08/2012 12:10

#35 Re: Ugodno s korisnim

Post by U-zap »

Zviz wrote:
U-zap wrote:
Zviz wrote: Kopenhagen ti je sve dokle ide S linija (gradski voz), i cijene su u tim mjestima nabiberene a ta linija ide cak i 50km van centra Kopenhagena. Kao prvo onaj ko dolazi na osnovu braka ce malo morati sacekati sa poslom, bar dok ne polozi prve ispite jezika itd. Zato plata onog sto prima mora da bude nad prosjecna odnosno 1,5 prosjecne plate! Stn mora biti dvosoban - ovdje se to drugacije racuna tj. najmanje dnevna soba i spavaca ali opet ne ispod 70m2 zbog evt djeteta / poroda. A ako osoba koja dolazi ima djete treba i djeteu soba! Inaravno malo veca zarada. Pokraj tog svega treba oko 70.000kr nekad prije je bilo 100.000kr imati na racunu i te pare treba dati kao garanciju. 70.000 nesto manje od 10.000€

To su ti uslovi preko kojih ovaj sto dovodi nikako nemoze zaobici ako zeli da mu supruga ili muz uzivaju legalno u Danskoj.
Ali centar nije 50km. Zasto mora cekati dok polozi jezik? Ako je programer primjera radi i softverska firma mu ponudi posao nema sta jezik uciti. I to za stan je glupost, drug mi je zivio u stanu od cca 36 kvadrata sa zenskom koju je doveo i nije imao problema sa tim. Za dijete ne znam, sigurno su drugacija pravila ali to nije prica.
Razlika izmedju centra i 50km je u cijeni nesto veca, ali cijene u krugu 50km su ipak vece nego u samom centru Odense ili Aalborg itd. Ko dolazi na osnovu braka mora da intenzivno ide na kurseve jezika, koji su po rasporedu preko dana. Eto zasto. Vec poslje pola godine imas prvi ispit koji MORAS poloziti inace ti boravisna dozvola se moze oduzeti. Pravila su jako kockasta. To o stanu i 36m2 su lovacke price u danasnje doba. To je samo moglo biti npr. 2000 godine a nikako danas, u stvari ne legalno.

Bar kod nas su pravila oko boravisnih dozvola jako jednostavna odnosno kockasta.
Ako dodjes na osnovu braka onda ti je boravisna dozvola izdana jer ce neko o tebi da brine pet godina. Znaci nije moguce ici van marsute koja se pripisuje za tu dozvolu. Koja ukljucuje jezik i sl. U prevodu, ti bi morao traziti dozvolu za novu vrstu boravisne dozvole, u primjeru tog tvog it posla. Sto bi u praksi znacilo da ae raskine boravisna dozvola na osnovu braka, da se muz ili zena u Danskoj rasterete obaveze, da se vratis ti u BiH, i da onda ta firma ti bude garant, jer si onda u stanju da sam sebe izdrzavas itd.
Taj test je na A1 nivou, znaci smijesan. Ako zivis sa nekim ko prica danski bit ce smijesno nauciti to. TO su bukvalno osnove jezika, recenice koje se koriste u svakodnevnom zivotu kad kupujes autobusku kartu ili mlijeko u prodavnici. Tako da na te casove ne moras ici ako mozes sam kuci nauciti to uz dobru knjigu. Sto se tice stana, treba oko 20 kvadrata po osobi sto opet znaci da moze biti jednosoban veci stan. Tako da to sto pricas o trosobnim stanovima od 70 kvadrata su lazi. Ja ne lazem jer taj momak koji mi je to pricao nema razloga da laze. Danska je vise manje kao i ostale nordijske zemlje sto se tice pravila.
User avatar
Zviz
Posts: 4993
Joined: 19/08/2012 15:40
Location: Sarejevo / Gvineja-Bisau / Tokijo / Brisel / Kopenhagen / Guam

#36 Re: Ugodno s korisnim

Post by Zviz »

On je mogao taj stan ispod 40m2 samo priustiti po postupku i to je varanje nista vise. I tih 20m2 vaze samo za dvoje i tou netto kvadraturi, a ne bruto. U slucaju djeteta - djete nad 3 godine mora imati svoju sobu! Pa ti sad racunaj koliki je stan od 60m2 neto - znaci unutrasnji zidovi se ne racunaju - ovdje se broje kvadrature u neto i bruto, bruto je gabarit objekta. Onaj ko prima mora da dokaze da nije u zadnje tri godine na dan rinesenja bio na nikakvo formi primanja drzavne pomoci tj. socijale i sl. Osoba koja dolazi mora da dokaze da u zadnjih deset godina na dan rijesenja nije bila u drzavi porijekla ili iz drzava u kojima je boravila zakonski kaznjavana po pitanju nasilja. Onaj koji prima mora po pravilniku iz 2012 dati sumu u iznosu 50.000 do 70.000 kr kao garanciju za razne troskove (slabo ko na karju vidi mnogo sta od te sume), prije je bilo 100.000, pa 70.000 a sad varira izmedju 50.000 i 70.000. Hoces jos da ti nabrojim? Po pitanju plate racuna se - trosak stana ne smije da prelazi 40% netto plate a ekstra za drugu osobu mora da iznosi dodatno na platu u iznosu danske pune stipendije tj. 5.700kr. Znaci ako te stan kosta 6.000kr sa svim troskovima znaci tvoja plata mora minimalno biti 15.000kr netto plus 5.700kr tj. na kraju 20.700kr. Pa sad racunaj negdje u Kopenhagenu, periferija takav stan kosta 10.000kr tj. ko prima mora imati zaradu od 30.700kr netto! To su plate akademika sa moZda 5-8 godina radnog iskustva a ne auto mehanicara, sofera itd.
Post Reply