Udruzenje "Komsiluk" - Forumasi u akciji!

Forum za humanitarne akcije.
Post Reply
strongwoman
Posts: 1311
Joined: 23/02/2007 08:36

#1 Re: Udruzenje "Komsiluk" - Forumasi u akciji!

Post by strongwoman »

Konacnooooooooooooooooooooo :-D :-D :-D :-D :thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

Obavezno racunajte na mene :-D :thumbup:
m_l
Posts: 1804
Joined: 06/06/2012 21:19

#2 Re: Udruzenje "Komsiluk" - Forumasi u akciji!

Post by m_l »

Svaka cast i sretno u daljnoj realizaciji! :thumbup: :bih: :bih: :bih:
Almond
Posts: 150
Joined: 11/08/2012 22:34

#3 Re: Udruzenje "Komsiluk" - Forumasi u akciji!

Post by Almond »

...Pokusacemo rjesavati problem dugorocno, odnosno ne bazirati se na jednokratkoj pomoci, nakon koje porodica opet ostane prepustena sama sebi...


Računajte i na mene :)
zvrk
Posts: 1710
Joined: 19/08/2008 13:00

#4 Re: Udruzenje "Komsiluk" - Forumasi u akciji!

Post by zvrk »

ja samo mogu reci da sam sretna da sam dio ove ekipe :)

Hvala Lud i ponosan na temi.

Molim _lela da kada nadje vremena napise nesto o Adisu i njegovoj porodici jer je ona posljednja bila kod njih.

svi posteni, bez ikakvih interesa, sa empatijom za druge - dobro nam dosli 8)
Mr.Penguin
Posts: 3239
Joined: 27/05/2011 20:46

#5 Re: Udruzenje "Komsiluk" - Forumasi u akciji!

Post by Mr.Penguin »

.
User avatar
melbaa
Posts: 4349
Joined: 09/10/2008 15:33
Location: tu negdje okolo

#6 Re: Udruzenje "Komsiluk" - Forumasi u akciji!

Post by melbaa »

Sretno i nadam se dobrim (ustvari u to i ne sumnjam) akcijama i rezultatitma. Bit cu prisutna prema svojim mogucnostima.
Imam i jedan prijedlog za naziv (igra rijeci): "susjedi iz komsiluka" :)
User avatar
Salah ad-Din
Posts: 1321
Joined: 05/05/2012 15:08

#7 Re: Udruzenje "Komsiluk" - Forumasi u akciji!

Post by Salah ad-Din »

Svaka čast :)
User avatar
kadinica
Posts: 871
Joined: 04/05/2012 12:46

#9 Re: Udruzenje "Komsiluk" - Forumasi u akciji!

Post by kadinica »

Samo da podignem temu, kasnije pišem detaljnije :bih:
User avatar
kadinica
Posts: 871
Joined: 04/05/2012 12:46

#10 Re: Udruzenje "Komsiluk" - Forumasi u akciji!

Post by kadinica »

Lud i ponosan je dosta detaljno i lijepo sve napisao...

Ja ću se osvrnuti na ovaj formalni dio:
Udruženje će imati skupštinu, Upravni odbor od 5 članova i predsjednika udruženja.

Svi članovi udruženja su članovi skupštine. Između sebe biraju Upravni odbor, koji bira predsjednika. Mandat im traje 2 godine.

Ovo iz razloga što su dvije godine dovoljne da neko volontira, sasvim dovoljne da se ostvare neki ciljevi i da se mandat preda nekome ko će htjeti nastaviti i poboljšati rad udruženja.

Članarina se neće ubirati, nego će članovi udruženja davati svoje priloge u novcu. Visinu će sami odrediti, a bilo bi dobro da svi koji se odluče učlaniti kažu neki iznos koji bi mogli mjesečno izdvojiti, npr. 5 KM. Ovo ih ne obavezuje naravno, samo služi za planiranje sredstava i dinamike realizacije aktivnosti.
Preporučujemo da se stave neki manji iznosi, a svako u skladu sa svojim mogućnostima može uvijek dati više.
Nije nam cilj da se članovi obavežu davati 100 KM mjesečno, što je stvarno puno novca u današnje vrijeme, a onda shvate da to ne mogu, pa onda skroz odustanu od akcije.

Dakle, bolje je ići sa manjim iznosima, ako bi imali 100 članova koji će mjesečno dati po 10 KM, sa tim novcem nekome možemo promijeniti život, jer to znači mjesečno 1 000 KM, za 6 mjeseci 6 000 KM. Konkretno, to bi za Adisa i njegovu porodicu značio krov na glavom. Samo po 10 KM.

Pozivam još jednom da se forumaši uključe u što većem broju, daju svoje prijedloge i sugestije. Svaka pomoć je dobro došla, pozdavljam vas i čekam lelu da nam se javi i opiše Adisovu situaciju....
_lela
Posts: 22
Joined: 16/08/2012 10:31

#11 Re: Udruzenje "Komsiluk" - Forumasi u akciji!

Post by _lela »

Eh evo i _lele, uključih se kratko, kad vidim očekute moj dio priče pa reko da i napišem....za početak ću d akopiram tekst koji sam o Adisu pisala na temi Porodica Omerović, neposredno nakon posjete ovoj porodici, a svakako tu i imaju sve informacije kojima ja trenutno raspolažem:

Treća destinacija je bio Kakanj, i Adis Imširević, koji je mnogima poznat od priče objavljene na portalu klix.ba, kada je u februaru dolazio iz Kaknja u Sarajevo da čisti snijeg. Njegova priča je jako tužna. Živi sa suprugom i dvoje male djece, blizanci od 16 mjeseci. Nigdje ne rade, i nemaju nikakvih primanja. Trenutno žive u jendoj sobici koju im je dao neki čovjek, međutim taj čovjek sada počinje renovirati svoju kuću, i oni nažalost moraju napustiti to gdje trenutno žive. Zimus kada je čistio snijeg i kada je objavljena priča o njemu skupilo mu se nešto para pa je kupio malo zemlje negdje iznad Kaknja, i tu skovao malu drvenu kolibicu (portal klix.ba je pisao o njemu i poslije priče kada je dolazio da čisti snijeg...evo linka http://www.klix.ba/vijesti/bih/adis-ims ... /120513081). Žena mu je jako bolesna, gotovo pa je nepokretna. Naime, imala je tešku i komplikovanu trudnoću i porod, djeca su bila zapletena u posteljicu i međusobno isprepleteni, kako su nam oni objasnili, zbog toga je Adis bio prisiljen da potpiše da mu doktori spase djecu ili suprugu, i on je potpisao da djeca budu spašena. Tako da su ženu sjekli na sve moguće načine samo da bi djecu spasili, međutim čudom je i žena ostala živa, ali bukvalno invalid, kaže da je do prije 2 mjeseca koristila pelene, nema krvi, imala je jednu operaciju, uskoro valjda treba i na drugu, i nada se da će joj se stanje popraviti. Dječica su kao lutkice, preslatki....Oni su prije mjesec-dva otišli u tu svoju kolibicu da žive, međutim djeca su u sred ljeta gore dobila upalu plića, a supruzi mu se dodatno stanje zakomplikovalo, pa su se opet vratili u tu sobicu, koju nažalost moraju za mjesec-dva, a možda i prije napustiti. Adis moli da mu se pomogne na bilo koji način, samo da uspije napraviti koliko toliko uslovan prostor za život, da ne bi ostalo na ulici ili u toj kolibici sa djecom i bolesnom ženom. Kad sam mu dala novac, 220,00 KM, odmah je počeo da se raspituje koliko materijala može kupiti za te pare. On me je molio da vidim ako bilo ko ima nekih, makar starih dijelova, građe da bi nejmu moglo pomoći da mu da, da izgradi tu kuću.

Ovo je tekst koji sam tada pisala. Naši trenutni planovi vezano za Adisa su da aBd naredni vikend nekoliko nas ode i popriča sa Adisom, da zajedno donesemo neki zaključak vezano za istinsko stanje ove porodice, i da mu uručimo novac skupljen predhodnog mjeseca, i eventualno dogovorimo dalje korake i u kom smijeru će ići pomoć Adisu (ukoliko se svi slože da ovaj čovjek zaista i zaslušuje našu pomoć, odnosno da to nije još jedna od lažnih priča koje kruže medijima, i animiraju dobre ljude da pomažu onima koji to ne zaslužuju) da li ćemo pokušati naći neku sobicu i platiti kiriju Adisu, da li ćemo biti u mogućnosti pomoći mu u trajnom rješenju stambenog pitanja itd.
Suočena sa svim lažnim apelima za pomoć koji u posljednje vrijeme sve više kruže medijima, želim još jednom da naglasim da jesam posjetila Adisa, ali tokom jedne kratke posjete nisam mogla 100% sagledati kompetnu situaciju, i eventualno izvući zaključak da je čovjek prevarant, naprosto sam previše osjetljiva na djecu koja žive u lošim uslovima, da mi to možda ponekad i zaslijepi na sve drugo, te sam stoga insistirala da nas više ode u posjetu Adisu, kako ne bih na kraju sama sebe okrivljivala ukoliko novać i pomoć dobrih ljudi ode u pogrešne ruke. A svakako da i više ljudi i više očiju i ušiju može zajedno bolje procijeniti situaciju. A tako ćemo aBd raditi i ubuduće, sa drugim porodicama, kako bismo zaista bili sigurni da vaš novac ide u prave ruke.

Sada želim da zamolim sve koji su već predhodno pisali da su zainteresovani za učešće u udruženju, i našim mjesečnim akcijama, a i svima onima koji u budućnosti budu željeli da nam se priključe, da mi na pp pošalju svoje podatke (ime i prezime ili inicijale, ili samo ime, kako vama odgovara, i obavezno e-mail adresu, obzirom da sva zvanična dogovaranja i komunikacije vezano za mjesečne akcije idu e-mailom).ž

Toliko za sad od mene :)
Last edited by _lela on 22/09/2012 19:05, edited 1 time in total.
User avatar
VeriBizi
Posts: 2565
Joined: 01/08/2011 11:00
Location: Sarajevo

#13 Re: Udruzenje "Komsiluk" - Forumasi u akciji!

Post by VeriBizi »

Sretno sa radom, podržavam, mada mislim da je bilo jednostavnije i praktičnije priključiti se postojećem Udruženju koje već godinama funkcioniše po istim principima (volonterski i transparentno) i ima fantastične akcije i rezultate.

http://dobro.ba/
Iris31
Posts: 50
Joined: 08/07/2009 15:40

#14 Re: Udruzenje "Komsiluk" - Forumasi u akciji!

Post by Iris31 »

VeriBizi wrote:Sretno sa radom, podržavam, mada mislim da je bilo jednostavnije i praktičnije priključiti se postojećem Udruženju koje već godinama funkcioniše po istim principima (volonterski i transparentno) i ima fantastične akcije i rezultate.

http://dobro.ba/
Upravo sam ovo htjela napisati. Da li ima neki razlog zbog kojeg se ova akcija nije povezala sa Udruženjem DOBRO?
Nemam ništa protiv inicijatve, da se razumijemo. Nek me isprave ako griješim, al mislim da udruženje Dobro uvijek kuburi sa dobrovoljcima koji će se lično uključiti u distribuciju pomoći, a mi ovamo osnivamo nova udruženja :roll:
strongwoman
Posts: 1311
Joined: 23/02/2007 08:36

#15 Re: Udruzenje "Komsiluk" - Forumasi u akciji!

Post by strongwoman »

Iris31 wrote:
VeriBizi wrote:Sretno sa radom, podržavam, mada mislim da je bilo jednostavnije i praktičnije priključiti se postojećem Udruženju koje već godinama funkcioniše po istim principima (volonterski i transparentno) i ima fantastične akcije i rezultate.

http://dobro.ba/
Upravo sam ovo htjela napisati. Da li ima neki razlog zbog kojeg se ova akcija nije povezala sa Udruženjem DOBRO?
Nemam ništa protiv inicijatve, da se razumijemo. Nek me isprave ako griješim, al mislim da udruženje Dobro uvijek kuburi sa dobrovoljcima koji će se lično uključiti u distribuciju pomoći, a mi ovamo osnivamo nova udruženja :roll:
Vidi, udruzenje DOBRO ima svoju proceduru koja nije ni malo jednostavna kada se zeli pokrenuti neka akcija. Podrzavam ovo "nase" udruzenje jer jos od akcije "Haram im bilo" je postalo ocigledno da forumasi kada se udruze mogu uciniti cudo. To je bila najveca akcija neformalne organizacije koju je ikad iko ucionio!!! Zato samo naprijed!!! :thumbup: :mrgreen:
User avatar
kadinica
Posts: 871
Joined: 04/05/2012 12:46

#16 Re: Udruzenje "Komsiluk" - Forumasi u akciji!

Post by kadinica »

Čuj, svi smo mi učestvovali u raznim akcijama, individualno ili preko nekih udruženja. Pomagalo se uvijek na razne načine, podržavalo, volontiralo i sl. Znamo da ima kvalitetnih akcija i udruženja, ali mi želimo pokušati sami, sa manjim apetitima. I napraviti sami nešto, a prije svega biti u situaciji položiti račune onima koji su donirali sredstva.

Najlakše jeste priključiti se nekom udruženju i proslijediti skupljene pare, ali to nam nije cilj. Cilj nam je, što je juče jedan forumaš rekao, kad se nakon nekoliko godina sretnemo, da znamo da smo promijenili život nekim porodicama.
Iris31
Posts: 50
Joined: 08/07/2009 15:40

#17 Re: Udruzenje "Komsiluk" - Forumasi u akciji!

Post by Iris31 »

Ma jasno, to je ok i stvarno sam za "go for it". U ovoj zemlji ima previše ljudskih tragedija, tako da je ovakvih udruženja kako god se okrene, premalo.
User avatar
me_mery
Posts: 26
Joined: 22/09/2012 22:07
Location: na kraju gada, na kraju ulice...

#18 Re: Udruzenje "Komsiluk" - Forumasi u akciji!

Post by me_mery »

Samo da se prijavim, da sam u toku :)
User avatar
mrtva kokoš
Posts: 12219
Joined: 13/01/2009 19:46
Location: komuna

#19 Re: Udruzenje "Komsiluk" - Forumasi u akciji!

Post by mrtva kokoš »

pohvale za ideju i ekipu :thumbup:

ono sto me me zanima koliko clanova, odnosno osnivaca namjeravate imati, cija imena ce stajati u statutu...

treba da znate da cete upravo vi a pogotovo predjsednik snositi i najveci teret svega...

nemojte se iznenaditi ako vam pored ideje, volje i cega vec ne, neki ljudi (osnivaci) budu teret, pa da pored svih obaveza morate kasnije i njih vuci za sobom. pocetni entuzijazam zna da zavara. tako da svako ko namjerava biti dio toga, prije svega sa sobom rascisti neke stari...

ne govorim ovo bez razloga, jer sam prosao kroz slicnu proceduru. mislim procedura koja je u zavrsnoj fazi, tj. ceka se rjesenje koje ce ozvaniciti postojanje same org.

ukoliko budete imali nekih nejasnoca u vezi statuta i svih ostalih peripetija sa kojima cete se susresti (planirajte da ce se to sve oduziti na par mjeseci, naravno ukoliko niste ranije prikupili svu neophodnu dokumentaciju koja je potrebna za formiranje org. ) stojim vam na raspolaganju...

da jos nekoliko savjeta za pocetak, ukoliko ste u mogucnosti bili bi dobro kad bi samu org. registrovali u min. pravde BiH, tj. da budete organizacija koja ce biti registrovana na drzavnom nivou (nikad ne znate u kojem smjeru sve moze krenuti) tako da je bolje sebi olaksati u samome pocetku...

sto se tice ciljeva i zadataka org. mislim isto tako da je bolje prosiriti djelokrug same organizacije, tj. uglaviti u statut razlicite aktivnosti, bez obzira sto ce vam glavni cilj biti vas prethodno navedeni cilj...

zelim vam puno srece i spjeha... :) :)

ko zna mozda budemo nekad i suradjivali i zajedno radili na korisnim stvarima :)
User avatar
MedenoSrce
Posts: 9975
Joined: 05/07/2010 17:39
Location: Tree house

#20 Re: Udruzenje "Komsiluk" - Forumasi u akciji!

Post by MedenoSrce »

:bih:
Tetkica
Posts: 6
Joined: 24/08/2011 15:00

#21 Re: Udruzenje "Komsiluk" - Forumasi u akciji!

Post by Tetkica »

da se upišem :)
Mustafapasa
Posts: 1078
Joined: 16/06/2010 11:19

#22 Re: Udruzenje "Komsiluk" - Forumasi u akciji!

Post by Mustafapasa »

Da dam podrsku svom drugu i jaranu na ovom projektu (kao i ostalima), kao i da kazem da se, prema dogovoru, moje nece samo zavrsiti na ovom ili novcanom prilogu vec i na mnogo visem...
Zamolio bih sve da svoju podrsku pretvore u konkretan cin i da zrtvuju 2-3 kafe (5KM) i pomognu projekte ovog udruzenja...Dovoljno je reci da ovi ljudi zrtvuju svoje vrijeme/znanje/materijalna sredstva kako bi nekom ugrozenom u ovom nasem drustvu bilo bolje/pomoglo se...ne moraju ali to rade srcanim pokretacem...Koliko je ovdje posla u pozadini koje ostali ne vide, svako bi se odazvao ovom cinu odmah...
Mustafapasa
Posts: 1078
Joined: 16/06/2010 11:19

#23 Re: Udruzenje "Komsiluk" - Forumasi u akciji!

Post by Mustafapasa »

Moram jos jedan postic :D - korisna prica i mnogo poucna i istinita:

Bio jedan Sejh u stara vremena koji je setao gradom sa svojim prijateljem. Setajuci tako, prije im jedan uplakan covjek govoreci: "uvazeni Sejh, umrlo mi je dijete a nemam nista cime bih platio njegov ukop". Sejh ne rece nista vec otvori mantil i izvadi smotak para i dade covjeku uz dovu Bogu za strpljenje, sabur i hajr. Kada je dopratio Sejha kuci, njegov prijatelj se vrati u carsiju i vidje kako onaj covjek, koji je molio za pare, sjedi u kafani i pije. On brze bolje krenu nazad i dodje do Sejhove kuce i nadje Sjeha kako sjedi u basci i rece mu: "uvazeni Sejh, onaj covjek vas je slagao, nije novac potrosio za dijete vec sjedi u kafani i pije"...Sejh ne rece nista na trenutak, a onda kaza: "meni je Bog svjedok da sam dao pare za ukop djeteta, on kada je primio te pare,postao je odgovoran za iste"..."meni je upisano moje, a njemu ce biti upisano njegovo"...
I zaista je tako posmatrajuci iz aspekta bilo koje religijske konfesije...

Primjer drugi, meni omiljene dvije izjave: daj da bi ti se dalo i gornja ruka je uvijek bolja od one donje...
eto, ako treba jos prica kako bi se ljudi ohrabrili za darivanje nema problema...ali evo jos jedna (moram :D )
Darivat se može sve, od materijalnih stvari do osmijeha, zagrljaja i ono što ljudima nedostaje jeste i podrška...Neko dariva krv, neko pare, neko organe, neko osjecaje a neko vala nista...onaj koji hoce, on trazi nacin kako da to realizuje a onaj ko nece, on trazi opravdanje za skucenost svoje duse. Medicinski i naucno je dokazano da darivanje neceg ka nekome stvara pozitivan osjecaj u srcu, a gdje mozak u takvom stanju rapidnom brzinom regulise i rad ostalih organa... imao bih jos puno toga reci al hajd :D
Mustafapasa
Posts: 1078
Joined: 16/06/2010 11:19

#24 Re: Udruzenje "Komsiluk" - Forumasi u akciji!

Post by Mustafapasa »

Da se razumijemo, svako udruzenje ima ljude koji ga vode i koji su odgovorni u samom funkcionisanu/donosenju odluka i ti ljudi, za posao koji rade, polazu racun svojim donatorima. Druga najvaznija stvar, jeste da ce osoba koja donira, uslijed 5 ponudjenih slucajeva/projekata, moci birati kome ce da dadne svoj prilog. Dakle, uprava udruzenja nece moci precizno ciljana sredstva usmjeriti na neki drugi slucaj osim promjene odluke samog donora uslijed npr. nekog hitnog slucaja...

TRECE, sve te aktivnosti izazivju troskove koji se trebaju pokriti (u pocetku to moze biti od strane clanova ali dugorocno gledano, moraq postojati stabilan sistem finansiranja da se sam proces ne bi doveo u pitanje ili u ovisnost od dobrovoljnosti clanova) i u potpunosti podrzavam materijalizaciju web stranice kroz rentanje web prostora za donatore. Naime, CSR ( http://en.wikipedia.org/wiki/Corporate_ ... onsibility ) je nesto sto neke kompanije (jos uvijek ne sve kod nas) zele da grade kao pozitivan image o istima kroz date donacije...Zato i postoje titule "zlatni sponzor itd"...
Da ne bude zabune, ne govori se ovdje o trosenju para namjenjenih donacijama, vec iskoristenju svih resursa koji su u vlasnistvu samog udruzenja (resursi dati od strane clanova pri osnivanju) poput web stranice, pozitivnog imagea i dr na prikupljanju sredstava za finansiranje rada samog udruzenja i pokrivanja troskova toga...

uglavnom, bit ce ovo fin projekat koji ce biti pouzdano znam :D , podrzan od jednog sportskog kluba, sto javno sto tajno :D
Mustafapasa
Posts: 1078
Joined: 16/06/2010 11:19

#25 Re: Udruzenje "Komsiluk" - Forumasi u akciji!

Post by Mustafapasa »

Tacno tako, ali se moze i kroz mnoge sportske aktivnosti visoke posjecenosti, tipa utakmica reprezentacije u fudbalu,kosarci,rukometu i dr, na definisanu cijenu karte dodati 0.05pf po karti (da nikog glava ne zaboliod 0,05 pf.). Ako uzmete da u Zenicu dodje 20.000 ljudi na jednu utakmicu, onda je racunica jasna i jednostavna= slucaj je dobio 1000KM na racun, direktno sa racuna komitenta bez prenosa na racun udruzenja, ljudi su odgledali utakmicu i jos ucinili dobro djelo koje je za pojedinca sitnica a gledajuci grupno, velika stvar...
Isto tako bih u sistemu drzave (evo vam gladne politicke oci prijedloga) na luksuzna sredstva tipa cigareta,alkohola i sl stavio da se izdvajaju ovakva sredstva tj. da se na cijenu dodaju i ovi iznosi... :D ima mnogo mehanizama, samo treba kuckati na vrata s idejama a kako smo mladi, bit ce ih...
Post Reply