udes uvidjaj pomoc

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
dgL_
Posts: 3037
Joined: 25/09/2014 22:39

#101 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by dgL_ »

taureg71 wrote:i jos jednom

Vozio sam auto pravcem, isprekidana linija, prvi u koloni od nekoliko vozila, ogranicenje 60/na sat...iza mene je islo nekoliko vozila, zivim u blizini i dao sam migavac lijevi da skrenem na put koji je sporedni i pod 90 stepeni se ukljucuje na glavni magistralni put kojim sam se prethodno kretao...pogledao sam u retrovizor i svi su iza mene isli, skrenuo sam i skoro na pola kad sam presao suprotnu traku i prednjim skoro tockovima dovatio sporedni put udara me otpozadi auto...steta solidna, srecom svi smo zivi i zdravi. Znaci udara me auto koje se kretalo iza mene ali 2. auto iza mene, a ne auto koje je iza mene islo takodje i koje je normalno usporilo kad je vidio covjek da kocim i dajem lijevi migavac...udara me dakle auto 2. iza mene..policija radi uvidjaj, jer nisam htio novac da uzmem od toga sto me udario...proglasavaju mene krivim i ja idem na sudjenje...kako ja kriv ??? moze li komentar da znam sta na sudjenju da kazem...??

okrivljen sam po ovom clanu Član 36.
(1) Vozač koji namjerava obaviti neku radnju vozilom na putu (pomjeranje vozila udesno ili ulijevo,
mijenjanje saobraćajne trake, preticanje, obilaženje, zaustavljanje, skretanje udesno ili ulijevo, polukružno
okretanje, vožnja unazad i sl.) smije početi takvu radnju samo ako se prethodno uvjerio da to može učiniti bez
opasnosti za druge učesnike u saobraćaju ili imovinu, vodeći pritom računa o položaju vozila i pravcu i brzini
kretanja.
ne mogu nikako da zamislim da pogledam naretrovizor, vidim da nema NIKOGA ko je otpoceo preticanje, i kad krenem da skrenem odjednom se neko stvori... nije to bas toliki djelic sekunde da se moze dogoditi... jedino ako si se baaas telio pri tom skretanju... sve ces druze znat na sudu... ali po meni obostrana krivica...
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#102 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by taureg71 »

ok hvala...

a moze li biti scenario sto neko iznad lijepo napisa, da je ovaj iza mene kao naglo zakocio jer sam ja zakocio i dao migavac da idem lijevo, a taj sto me krnuo da ne bi udario u to auto izmedju nas skrenuo ulijevo pa mene odvalio ?
Fauja Singh
Posts: 2469
Joined: 07/12/2011 12:40

#103 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by Fauja Singh »

Njemu to ne moze biti opravdanje jer je u tom slucaju trebao drzati rastojanje a ne da mora bjezati u drugu traku kad auto ispred njega koci.
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#104 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by taureg71 »

Fauja Singh wrote:Njemu to ne moze biti opravdanje jer je u tom slucaju trebao drzati rastojanje a ne da mora bjezati u drugu traku kad auto ispred njega koci.
pa i ja se nadam da ce mi to pomoci na sudu u ponedeljak...hvala... :run:
gratis
Posts: 55
Joined: 07/12/2012 13:08

#105 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by gratis »

i ja sam imao slican slucaj ... ali je sam pretico ...i lokalne kabadahije od policajaca su to odradile na svoj nacin posto ja nisam sa tog kantona ... ja sam okrivljen ...trazio sam sudsko odlucivanje posto sam se savjetovo sa policijom kod nas kao i sudskim vjestakom ... i naravno idem do ustavnog suda ako treba ...i jos policija ima da odgovara za iskrivljivanje dokaza ...
evo slucaj pa pogledajte ...
http://forum.klix.ba/saobracajna-pravil ... #p10979029
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#106 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by taureg71 »

gratis wrote:i ja sam imao slican slucaj ... ali je sam pretico ...i lokalne kabadahije od policajaca su to odradile na svoj nacin posto ja nisam sa tog kantona ... ja sam okrivljen ...trazio sam sudsko odlucivanje posto sam se savjetovo sa policijom kod nas kao i sudskim vjestakom ... i naravno idem do ustavnog suda ako treba ...i jos policija ima da odgovara za iskrivljivanje dokaza ...
evo slucaj pa pogledajte ...
http://forum.klix.ba/saobracajna-pravil ... #p10979029
reci mi ovo..kad ti je sudjenje, tj jesi li popravio auto ? ili cekas sud ??? to je prekrsajni sud, kao u mene mislim ???

ja sam popravio auto, 700 eur steta, ali sam sve islikao u osiguravajucoj kuci za ne daj Boze
gratis
Posts: 55
Joined: 07/12/2012 13:08

#107 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by gratis »

kod mene ima stete i preko 3000KM ...
slikali su iz osiguranja i radi se auto ...imam usmenu raspravu u martu
User avatar
Secer_033
Posts: 2202
Joined: 03/09/2008 02:02

#108 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by Secer_033 »

taureg71 wrote:
lavic wrote:Ako je on bio u preticanju i ti si tad skrenuo i on te udari u sredinu vozila, neodbranjiv si kao penal. Nisi pogledao u retrovizor prije skretanja.
Ali uz dobrog advokata i vjestaka saobracajne struke sve se da okrenuti.
ovako, udario me pozadi u svjetlo i ispod zadnje lijeve stop lampe i ostecenje je jos iznad lijevog zadnjeg tocka...
Sto znaci da si ti vec uveliko skrenuo i on najvjerovatnije dodao gas kad je poceo preticati i tebe udario jer nisi zavrsio preticanje. Po meni bi bila obostrana krivica da te udario u prednje svijetlo jer u tom slucaju bi se moglo reci da je on preticao kolonu a da ti nisi gledao, mrtvi ugao itd.
U ovom slucaju je on kriv, ti ne.
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#109 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by mirzet87sa »

iii kako zavrsi
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#110 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by taureg71 »

opet za 20 dana, angazovace sudskog vjestaka saobracajne struke, uzeli izjave od mene i ovog drugog, sudija fin, vidicemo... :-D
gratis
Posts: 55
Joined: 07/12/2012 13:08

#111 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by gratis »

a ko je trazio vjestaka ti ili sudija ili druga strana ?
jesu li bili prisutni policajci ?
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#112 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by goran16v »

Ako izadje vjestak mislim da tu drot nema vise sta da trazi, jer ce se uzeti samo nalazi u mjerenja iz zapisnika uzeti tokom uvidjaja.
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#113 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by mahalas505 »

taureg71 wrote:opet za 20 dana, angazovace sudskog vjestaka saobracajne struke, uzeli izjave od mene i ovog drugog, sudija fin, vidicemo... :-D
Sta je sa izjavom onog sto je bio iza tebe?
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#114 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by mirzet87sa »

taureg71 wrote:opet za 20 dana, angazovace sudskog vjestaka saobracajne struke, uzeli izjave od mene i ovog drugog, sudija fin, vidicemo... :-D
baci update kad zavrsis, bas me zanima kraj :D
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#115 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by vješalica »

fino reci da je seljačina broj 2 počela da pretiče jer je vozilo ispred njega usporilo jer je čekao da ti odeš u sporednu ulicu
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#116 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by taureg71 »

:wink: sudija je odmah rekao da ne bi razbijali glavu ni on a ni mi da je najbolje kad je ista iole slozenije da se angazuje vjestak i ako se slazemo da ko od nas izgubi slucaj da ga na kraju plati...slozili smo se...policajci rekli isto ono sta su radili tokom uvidjaja, nisu davali misljenje ko je kriv...eto...javim naravno sta je biloi.. :run:
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#117 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by taureg71 »

mahalas505 wrote:
taureg71 wrote:opet za 20 dana, angazovace sudskog vjestaka saobracajne struke, uzeli izjave od mene i ovog drugog, sudija fin, vidicemo... :-D
Sta je sa izjavom onog sto je bio iza tebe?
on nije ni bio, niko ga nije zvao, a msm da i nece se pojaviti, zna i mene i toga sto je preticao pa mu nezgodno :mrgreen:
citroen xm
Posts: 18120
Joined: 17/04/2012 22:57

#118 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by citroen xm »

Pa vi kao da ste na svadbi bili. :D
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#119 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by mahalas505 »

taureg71 wrote:
mahalas505 wrote:
taureg71 wrote:opet za 20 dana, angazovace sudskog vjestaka saobracajne struke, uzeli izjave od mene i ovog drugog, sudija fin, vidicemo... :-D
Sta je sa izjavom onog sto je bio iza tebe?
on nije ni bio, niko ga nije zvao, a msm da i nece se pojaviti, zna i mene i toga sto je preticao pa mu nezgodno :mrgreen:
Kako mu je nezgodno reci istinu sta se desilo? Zar je bila potreba za vjestakom da je ovaj svjedocio?
gtc
Posts: 281
Joined: 29/08/2013 23:22

#120 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by gtc »

Jedno pitanje, jako vazno - Da li si ti imao tu dozvoljeno skretanje na taj put, tj. postoji li neki znak koji tebi to dozvoljava ili brani?
Ako nema nikakvog puta onda racunaj da je tebi tu skretanje zabranjeno i da si ti kriv jer si usporio kolonu i sta sve ne.
Ukoliko je tu znak da je tebi skretanje dozvoljeno onda dalje nema sta da se prica. Nisi napravio apsolutno nikakav prekrsaj jer niti mozes da znas sta se desava 2 auta iza tebe niti te apsolutno zanima. On je duzan da procjeni da li je u mogucnosti preteci to jedno auto ili nije. Puno su vece sanse da on vidi tebe nego ti njega. Osim toga trebao je da vidi znak da je dozvoljeno skretanje u lijevo i da tu ne pretice ako je vidio da je kolona skoro stala.
E sad - jel ima znaka ili nema?
Isto tako hladno mislim da treba tuziti onog koji je tu stavio isprekidanu liniju ukoliko je to raskrsnica. ( Ako si imao znak to je onda sasvim regularna raskrsnica). Ako nemas na magistralnom putu znak, pogledaj kada budes izlazio sa tog sporednog puta da li ti je zabranjeno skretanje lijevo, ako jeste znaci da se tu ne smije sijeci traka i da si opet ti kriv bio.)

U praksi mislim da iskljucivanja lijevo nisu dozvoljena na magistralnom putu ukoliko za to nema neki posebni znak i sitno isprekidana traka. Naravno to su neka prinudna rjesenja, a jedina sigurna i 100% dozvoljena su sa trakama za odvajanje i petljama.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#121 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by goran16v »

Ne mora biti znak za dozvoljeno skretanje, dovoljna je isprekidana linija na mjest skretanja. Ovo je iz 1. ruke, ljetos na magistrali prvi lik koci u koloni da skrene s magistrale gdje je kratka isprekidana bez znaka, a Poljakinja se zabija u njega. Murija dolazi i Poljakinja tvrdi da je lik kriv jer je stao da skrene na nedozvoljenom mjestu, murija pokaza na isprekidanu i proglasi je krivom.
gtc
Posts: 281
Joined: 29/08/2013 23:22

#122 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by gtc »

pa ok ako je kratko isprekidana linija, ali ako je linija za preticanje reguarna onda bas i ne vjerujem :/
upravo zbog ovakvih situacija.
Zamisli vozis se 80, krenes da pretices i odjednom ispred tebe se stvori neko ko radi toga sto skrece, ali i u vecini slucajeva silazi sa puta i "cuva auto" tu spusti na 10 na sat. pa nema sanse da ga izbjegne iko tu :/
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#123 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by goran16v »

Nisam siguran da jedno iskljucuje drugo, na skretanju za vikednicu mojih roditelja je klasicna isprekidana linija za preticanje, nema saobracajnog znaka koji dozvoljava skretanje, ali ima putokaz za mjesto. Svaki put kad treba da skrenem ako ide neko iza mene ja puno prije skretanja dam zmigavac i pocnem usporavati da jasno pokazem namjeru, da ne bude zabune da idem u preticanje (ako ima neko ispred mene), ali otvorim 8 ociju i nije mi se jednom desilo da moram pustit nekog ko pretice kolonu i s...
Dendrlix
Posts: 1108
Joined: 09/05/2005 14:14
Location: Sarajevo

#124 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by Dendrlix »

Kratka isprekidana se oznacava samo kada je na tom mjestu zabrana preticnja, odnosno puna linija. Nigdje nisam vidio normalnu isprekidanu, pa kratku isprekidanu, pa opet normalnu....
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#125 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by goran16v »

Pa to jest ono u sto nisam siguran da kod normalne isprekidane linije mora postojati neka dodatna oznaka da je dozvoljeno skretanje, mislim da ne!
Post Reply