udes uvidjaj pomoc

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Post Reply
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#1 udes uvidjaj pomoc

Post by taureg71 »

Pozdrav svima i unaprijed zahvaljujem na odgovorima...

Vozio sam auto pravcem, isprekidana linija, prvi u koloni od nekoliko vozila, ogranicenje 60/na sat...iza mene je islo nekoliko vozila, zivim u blizini i dao sam migavac lijevi da skrenem na put koji je sporedni i pod 90 stepeni se ukljucuje na glavni magistralni put kojim sam se prethodno kretao...pogledao sam u retrovizor i svi su iza mene isli, skrenuo sam i skoro na pola kad sam presao suprotnu traku i prednjim skoro tockovima dovatio sporedni put udara me otpozadi auto...steta solidna, srecom svi smo zivi i zdravi. Znaci udara me auto koje se kretalo iza mene ali 2. auto iza mene, a ne auto koje je iza mene islo takodje i koje je normalno usporilo kad je vidio covjek da kocim i dajem lijevi migavac...udara me dakle auto 2. iza mene..policija radi uvidjaj, jer nisam htio novac da uzmem od toga sto me udario...proglasavaju mene krivim i ja idem na sudjenje...kako ja kriv ??? moze li komentar da znam sta na sudjenju da kazem...??
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#2 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by taureg71 »

taureg71 wrote:Pozdrav svima i unaprijed zahvaljujem na odgovorima...

Vozio sam auto pravcem, isprekidana linija, prvi u koloni od nekoliko vozila, ogranicenje 60/na sat...iza mene je islo nekoliko vozila, zivim u blizini i dao sam migavac lijevi da skrenem na put koji je sporedni i pod 90 stepeni se ukljucuje na glavni magistralni put kojim sam se prethodno kretao...pogledao sam u retrovizor i svi su iza mene isli, skrenuo sam i skoro na pola kad sam presao suprotnu traku i prednjim skoro tockovima dovatio sporedni put udara me otpozadi auto...steta solidna, srecom svi smo zivi i zdravi. Znaci udara me auto koje se kretalo iza mene ali 2. auto iza mene, a ne auto koje je iza mene islo takodje i koje je normalno usporilo kad je vidio covjek da kocim i dajem lijevi migavac...udara me dakle auto 2. iza mene..policija radi uvidjaj, jer nisam htio novac da uzmem od toga sto me udario...proglasavaju mene krivim i ja idem na sudjenje...kako ja kriv ??? moze li komentar da znam sta na sudjenju da kazem...??
nismo pijani bili ni on ni ja...iz suprotnog pravca nije niko isao, pa sam zato i skrenuo..on se brani kao da je auto ispred njega naglo zakocilo, pa je on morao da ga ne bi udario da predje u suprotnu traku i tako naletio na mene ...nece da kaze da je krenuo u preticanje... :evil:
lavic
Posts: 3048
Joined: 14/04/2011 15:03

#3 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by lavic »

Ako si skretao preko pune linije kriv si. Nisi naveo u kojoj traci je nastao kontakt, ali bez obzira ne mozes samo ti biti kriv, mora svoj dio imati i onaj koji te je udario nazad, pod uslovom da ovo sto si napisao je istina.
User avatar
holowey
Posts: 8414
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#4 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by holowey »

taureg71 wrote:
taureg71 wrote:Pozdrav svima i unaprijed zahvaljujem na odgovorima...

Vozio sam auto pravcem, isprekidana linija, prvi u koloni od nekoliko vozila, ogranicenje 60/na sat...iza mene je islo nekoliko vozila, zivim u blizini i dao sam migavac lijevi da skrenem na put koji je sporedni i pod 90 stepeni se ukljucuje na glavni magistralni put kojim sam se prethodno kretao...pogledao sam u retrovizor i svi su iza mene isli, skrenuo sam i skoro na pola kad sam presao suprotnu traku i prednjim skoro tockovima dovatio sporedni put udara me otpozadi auto...steta solidna, srecom svi smo zivi i zdravi. Znaci udara me auto koje se kretalo iza mene ali 2. auto iza mene, a ne auto koje je iza mene islo takodje i koje je normalno usporilo kad je vidio covjek da kocim i dajem lijevi migavac...udara me dakle auto 2. iza mene..policija radi uvidjaj, jer nisam htio novac da uzmem od toga sto me udario...proglasavaju mene krivim i ja idem na sudjenje...kako ja kriv ??? moze li komentar da znam sta na sudjenju da kazem...??
nismo pijani bili ni on ni ja...iz suprotnog pravca nije niko isao, pa sam zato i skrenuo..on se brani kao da je auto ispred njega naglo zakocilo, pa je on morao da ga ne bi udario da predje u suprotnu traku i tako naletio na mene ...nece da kaze da je krenuo u preticanje... :evil:
kakav mu je to izgovor? sto nije drzao odstojanje?
taureg71
Posts: 1199
Joined: 02/09/2008 23:02

#5 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by taureg71 »

lavic wrote:Ako si skretao preko pune linije kriv si. Nisi naveo u kojoj traci je nastao kontakt, ali bez obzira ne mozes samo ti biti kriv, mora svoj dio imati i onaj koji te je udario nazad, pod uslovom da ovo sto si napisao je istina.
citaj pazljivo, sve sam napisao, isprekidana je linija ...pravac...naveo sam i u kojoj traci, samo ne citas pazljivo...znaci udaren sam kad sam skoro skrenuo preko trake lijeve i skoro dohvatio sporedni put prednjim tockovima...policajac tvrdi da nisam pogledao mogu li bezbjedno preteci ??? ja ga pitam a kako on koji je 2. auto iza mene moze da vidi migavac moj i da kocim kad je izmedju nas u koloni jos jedno auto ? on slijeze ramenima...
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#6 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by shandrprcSA »

.
Last edited by shandrprcSA on 05/02/2015 12:40, edited 1 time in total.
visocicaguy
Posts: 1258
Joined: 27/10/2002 00:00
Contact:

#7 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by visocicaguy »

idi na sud. @holowey je u pravu. morao je drzati odstojanje. mislim da to dobijas glat.
lavic
Posts: 3048
Joined: 14/04/2011 15:03

#8 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by lavic »

Ako je on bio u preticanju i ti si tad skrenuo i on te udari u sredinu vozila, neodbranjiv si kao penal. Nisi pogledao u retrovizor prije skretanja.
Ali uz dobrog advokata i vjestaka saobracajne struke sve se da okrenuti.
citroen xm
Posts: 17930
Joined: 17/04/2012 22:57

#9 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by citroen xm »

Pa po tvojoj priči ti ne bi ni u kakvom slučaju trebao biti kriv. Prvo, dao si žmigavac na vrijeme i usporio. Drugo, frajer te udario sa zada. Treće, udario te u suprotnoj traci.
visocicaguy
Posts: 1258
Joined: 27/10/2002 00:00
Contact:

#10 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by visocicaguy »

lavic wrote:Ako je on bio u preticanju i ti si tad skrenuo i on te udari u sredinu vozila, neodbranjiv si kao penal. Nisi pogledao u retrovizor prije skretanja.
Ali uz dobrog advokata i vjestaka saobracajne struke sve se da okrenuti.
ali ako sam dobro razumio, nije ga preticao pratilac nego jos neki iza njega. onda ispada da je taj koji je preticao preticao kolonu, sto ne smije raditi
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#11 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

lavic wrote:Ako je on bio u preticanju i ti si tad skrenuo i on te udari u sredinu vozila, neodbranjiv si kao penal. Nisi pogledao u retrovizor prije skretanja.
Ali uz dobrog advokata i vjestaka saobracajne struke sve se da okrenuti.
O čemu pričaš? Preticanje kolone zabranjeno što je ovaj koji ga je udario i uradio te udario DRUGO vozilo (vozilo br. 2) ispred sebe u koloni koje je skretalo na isprekidanoj liniji. Kako je kriv vozač koji je skretao pojasni molim te? :oops:

Osim ako tu nije zabranjeno skretanje, odnosno nije zvaničan put, već nešto bespravno ali i tada bi bila obostrana krivica.
Last edited by Drvosjeca iz Dejcica on 05/02/2015 12:50, edited 1 time in total.
lavic
Posts: 3048
Joined: 14/04/2011 15:03

#12 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by lavic »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
lavic wrote:Ako je on bio u preticanju i ti si tad skrenuo i on te udari u sredinu vozila, neodbranjiv si kao penal. Nisi pogledao u retrovizor prije skretanja.
Ali uz dobrog advokata i vjestaka saobracajne struke sve se da okrenuti.
O čemu pričaš? Preticanje kolone zabranjeno što je ovaj koji ga je udario i uradio te udario vozilo ispred sebe kod skretanja na isprekidanoj liniji. Kako je kriv vozač koji je skretao pojasni molim te? :oops:

Osim ako tu nije zabranjeno skretanje, odnosno nije zvaničan put, već nešto bespravno ali i tada bi bila obostrana krivica.
Po prici je to bilo trece vozilo u koloni, ako ono pretice vozilo ispred sebe i tom trenutku ovaj "Senna" hoce u njivu sa Tuaregom, sorry.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#13 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

lavic wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
lavic wrote:Ako je on bio u preticanju i ti si tad skrenuo i on te udari u sredinu vozila, neodbranjiv si kao penal. Nisi pogledao u retrovizor prije skretanja.
Ali uz dobrog advokata i vjestaka saobracajne struke sve se da okrenuti.
O čemu pričaš? Preticanje kolone zabranjeno što je ovaj koji ga je udario i uradio te udario vozilo ispred sebe kod skretanja na isprekidanoj liniji. Kako je kriv vozač koji je skretao pojasni molim te? :oops:

Osim ako tu nije zabranjeno skretanje, odnosno nije zvaničan put, već nešto bespravno ali i tada bi bila obostrana krivica.
Po prici je to bilo trece vozilo u koloni, ako ono pretice vozilo ispred sebe i tom trenutku ovaj "Senna" hoce u njivu sa Tuaregom, sorry.
E ne znamo je li njiva ili put. Ako je put onda je ovaj kriv što je preticao kolonu, ako je njiva kriva su obojica, ovaj što je skretao u njivu i ovaj što je preticao kolonu vozila.
lavic
Posts: 3048
Joined: 14/04/2011 15:03

#14 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by lavic »

O čemu pričaš? Preticanje kolone zabranjeno što je ovaj koji ga je udario i uradio te udario vozilo ispred sebe kod skretanja na isprekidanoj liniji. Kako je kriv vozač koji je skretao pojasni molim te? :oops:

Osim ako tu nije zabranjeno skretanje, odnosno nije zvaničan put, već nešto bespravno ali i tada bi bila obostrana krivica.[/quote]

Po prici je to bilo trece vozilo u koloni, ako ono pretice vozilo ispred sebe i tom trenutku ovaj "Senna" hoce u njivu sa Tuaregom, sorry.[/quote]

E ne znamo je li njiva ili put. Ako je put onda je ovaj kriv što je preticao kolonu, ako je njiva kriva su obojica, ovaj što je skretao u njivu i ovaj što je preticao kolonu vozila.[/quote]

Najcesce kad ima spajanje sporedno i glavnog puta bude puna linija, odnosno bude zabranjeno preticanje. Ovdje je navedeno da je isprekidana linija sto znaci da nebi trebalo biti ometanja normalnom odvijanju saobracaja. Obrati malo paznju kad ima spajanje glavnog i sporednog puta uvijek je prije znak pa puna linija pa zatim kratka isprekidana.
shandrprcSA
Posts: 9789
Joined: 23/02/2013 08:16

#15 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by shandrprcSA »

koliko me sjecanje sluzi, kolona je tri vozila u nizu?
pipi-duga-carapa
Posts: 259
Joined: 25/11/2013 02:13

#16 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by pipi-duga-carapa »

Nemoj da se brineš, taj je kriv što te udario. Na sud, dobijaš 300% a taj policajac pojma nema!!!
Ako je tako kako si objasnio nemaš razloga za brigu jer svako ko te lupi otpozada je čitaj: kriv i tačka. Taj koji je napravio više prekršaja u jednom bi morao dosta toga da odgovara i da plati, prema tome... glupo mi je dalje. Zato, no sikiriki.
lavic
Posts: 3048
Joined: 14/04/2011 15:03

#17 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by lavic »

Da ne trunimo previse, to ti ovako ide policija dostavi tuzilastvu izvjestaj o nesreci. Tuzilastvo trazi vjestacenje sa fotodokumentaciom i oni nakon toga odluce da li ima osnove za pokretanjem sudskog postupka. Ako si dobio poziv za sud kao okrivljeni znaci da u prilozenoj dokumentaciji ima osnove za prekrsajni ili krivcni postupak.
putnik2107
Posts: 158
Joined: 22/04/2013 13:26

#18 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by putnik2107 »

Jesi li dobio nalog ili Zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka? Po kojem članu si napravio prekršaj, šta piše?
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#19 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by channel10 »

Mislim da je ovdje najbitnije da si ti dao zmigavac na vrijeme i da to potvrdi covjek koji je bio iza tebe. Naravno pored toga je bitno da je isprekidana linija tu gdje si ti skretao ( znaci da si smio tu skrenuti ) i nema potrebe da se brines.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#20 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by channel10 »

Sliver wrote:
channel10 wrote:Mislim da je ovdje najbitnije da si ti dao zmigavac na vrijeme i da to potvrdi covjek koji je bio iza tebe. Naravno pored toga je bitno da je isprekidana linija tu gdje si ti skretao ( znaci da si smio tu skrenuti ) i nema potrebe da se brines.
ne mora niko potvrditi, nema dokaza da nije dao zmigavac. jedino ako onaj drugi ne nadje "nezavisnog" svjedoka koji ce tvrditi suprotno. Ma ovo ako se ne pobije na sudu, nema nam druge do kolektivnog iseljenja.
Nije prvi put da cujem kako policija, iz svog neznanja, tereti nevinog vozaca cak i na 100% cistim situacijama. 90% policajaca nikad nije ni culo za pravilo desne strane, a kamoli da rijesi neke komplikovanije udese. Do kraja se bori, trazi sudskog vjestaka, nemoj da te hvataju na sitne fore, nadji i sebi nekog sabracajnog strucnjaka, pa ih zajedno opletite
Ja bih prvo pobio krivce ovakvog stanja pa tek onda iselio. Zasto da ostanu neokrnjeni?!

Bio sam poceo pisati o tuzbi protiv te ekipe na uvidjaju jer je ocito da rade na stetu ostecenog. Cisto onako da se oni nauce redu ( citaj ostanu bez posla ) jer ima jos ljudi koji bi radili njihov posao sasvim posteno i u korist svih nas.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#21 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by madner »

Ako put nije oznacen, sve je jasno.
Sto je vjerovatno slucaj jer je linija isprekidana, to jeste dozvoljeno je preticanje.
User avatar
Warashii
Posts: 4257
Joined: 13/09/2011 12:55

#22 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by Warashii »

Pa u principu ja ne znam koliko je policajac u mogucnosti da presudi ovako nesto?
Mislim da je ovo sasvim jasno izuzev ako se javi komplikacija da je ovaj poceo preticanje a ti se iskljucivao, tj. nisi pogledao u retrovizor. Nikakva kolona sa ovim nema veze jer on izgleda nije zavrsio ni preticanje automobila ispred sebe, ali i onda mozda moze doci u obzir neka obostrana krivica.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#23 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by madner »

Sto se tice policajca situacija je jasna, na magistralnom putu je prvo vozilo u koloni odlucilo da zaustavi kolonu i predje u drugu traku. Sporedni put ne postoji, tj nije oznacen.
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#24 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by channel10 »

madner wrote:Sto se tice policajca situacija je jasna, na magistralnom putu je prvo vozilo u koloni odlucilo da zaustavi kolonu i predje u drugu traku. Sporedni put ne postoji, tj nije oznacen.
Vjerovatno, dok je ovako odlucio. Mozemo samo nagadjati dok se ne javi i sam ne kaze da li je put u koji je skretao bio oznacen.
User avatar
madner
Posts: 56754
Joined: 09/08/2004 16:35

#25 Re: udes uvidjaj pomoc

Post by madner »

Pa isprekidana linija. Nema oznacenog skretanja gdje je ispred i iza isprekidana linija, bas zbog ovog scenarija.
Post Reply