Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#276 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by 530i »

Bakir1 wrote:i izracuna ti premiju koja sigurno nije 270 KM za AO.
Samo nam navedi podatke:
-prosječna plata u Austriji
-prosječna plata u BiH
-zarada osiguranja u BiH
-zarada u Austriji

Govorim o obaveznom autoosiguranju koje svako svugdje mora imati.

Osiguranjima ako je puno para neka tuže i ganjaju onoga ko je napravio štetu da im nadoknadi to što oni moraju da plate...ako im se ne isplati posao, ako su im premije male onda neka zatvore firmu, neka pređu na neke perspektivnije poslove. Ako igdje na svijetu ima takav :D
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#277 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Bakir1 »

izvukao si stvari iz konteksta sa tom recenicom, mislis da je far bitno skuplji u AT nego u BiH?
u direktnoj vezi sa premijom i njenom cijenom?
imas link stranice, pogledaj koji su sve imputi za izracun cijene, a kod nas je to broj kw
User avatar
Laertes
Posts: 4257
Joined: 08/01/2015 18:25

#278 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Laertes »

Evo update mog slučaja:
Zvali iz osiguranja, ponudili 50% iznosa sa predračuna. Ja ih naravno priupitao jesu li normalni. Sad će poslati to napismeno. (tempuser, nemoj ih braniti sad, života ti).
Već sam kontaktirao agenciju za naplatu štete, i kad dobijem papir sa ponudom, idem na tužbu. Posudicu pare, popraviti auto i ganjati ih za odštetu.
Majku im njihovu....
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#279 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Bakir1 »

posalji na pp koje osiguranje...
User avatar
drndalo
Posts: 22824
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#280 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by drndalo »

Laertes wrote:Evo update mog slučaja:
Zvali iz osiguranja, ponudili 50% iznosa sa predračuna. Ja ih naravno priupitao jesu li normalni. Sad će poslati to napismeno. (tempuser, nemoj ih braniti sad, života ti).
Već sam kontaktirao agenciju za naplatu štete, i kad dobijem papir sa ponudom, idem na tužbu. Posudicu pare, popraviti auto i ganjati ih za odštetu.
Majku im njihovu....
Znas da agencija za naplatu stete naplacuje % ? Ako vec sam platis popravak u skladu sa zapisanom procjenom osiguranja sta se sve treba uraditi, imaces racun od npr. 2,789,56 KM, kada im predas taj racun, imaju da ti uplate na racun tacno = 2,789,56 KM... Tu ti agencija koja ce ti uzeti 15% zaista ne treba...
User avatar
Laertes
Posts: 4257
Joined: 08/01/2015 18:25

#281 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Laertes »

drndalo wrote:
Laertes wrote:Evo update mog slučaja:
Zvali iz osiguranja, ponudili 50% iznosa sa predračuna. Ja ih naravno priupitao jesu li normalni. Sad će poslati to napismeno. (tempuser, nemoj ih braniti sad, života ti).
Već sam kontaktirao agenciju za naplatu štete, i kad dobijem papir sa ponudom, idem na tužbu. Posudicu pare, popraviti auto i ganjati ih za odštetu.
Majku im njihovu....
Znas da agencija za naplatu stete naplacuje % ? Ako vec sam platis popravak u skladu sa zapisanom procjenom osiguranja sta se sve treba uraditi, imaces racun od npr. 2,789,56 KM, kada im predas taj racun, imaju da ti uplate na racun tacno = 2,789,56 KM... Tu ti agencija koja ce ti uzeti 15% zaista ne treba...
U agenciji su mi rekli da se njihovi troškovi dodaju osiguranju na naplatu, kao i troškovi advokata, tužbe i nekakve kamate, tako da osiguranje onda uvijek traži vansudsku nagodbu. E, ko tada plati agenciji, to mi nije jasno.
Ali, eto, da ja i radim tako kako kažeš, uzmem račun, ko mi garancije da će ti oni platiti? Onda opet moram u agenciju ili advokatu...
Mamu im njihovu još jednom...
preludezalude
Posts: 5632
Joined: 07/03/2012 00:09

#282 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by preludezalude »

Tako osiguranja uvijek rade. Jos su ti ponudili i mnogo jer obicno prva ponuda bude oko 30%. To je razumljivo s njihove strane jer se bore da sto vise zarade. Budes li se ti licno borio, proces ce vjerovatno trajati malo duze, a bas osiguranja na to i racunaju da nemas vremena da nemas para za borbu i prihvatiti ces "vrapca u ruci a ne cekati goluba na grani". Da sad odmah odes kod advokata i da on slozi prigovor i posalje osiguranju, slucaj bi se poceo razvijati nevjerovatnom brzinom. Osiguranja bjeze od advokata kao djavo od krsta jer su svjesni da su izgubili slucaj ako ode na sud.
Slobodno uzmi advokata jer ce osiguranje odmah ponuditi nagodbu a u toj nagodbi ti tj advokat pridodas i advokatske troskove.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#283 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by tempuser »

530i wrote:
Bakir1 wrote:i izracuna ti premiju koja sigurno nije 270 KM za AO.
Samo nam navedi podatke:
-prosječna plata u Austriji
-prosječna plata u BiH
-zarada osiguranja u BiH
-zarada u Austriji

Govorim o obaveznom autoosiguranju koje svako svugdje mora imati.
Da uletim podpitanjem, navedi podatke, odgovori:
- da li su cijene rezervnih dijelova kod nas u skladu sa prosjecnom platom u BiH?
- da li su cijene materijala i opreme neophodne za popravak kod nas u skladu sa BiH?
- da li su cijene novih/polovnih automobia kod nas u skladu sa prosjecnom platom u BiH?

Sve navedeno utice na troskove i visinu obestecenja u BiH. Jedino vezano za automobile sto je prilagodjeno nasem standardu su cijene rada, mehanicar, prodavac, pumpadzija, sve ostalo uvozimo i placamo po cijenama koje nisu prilagodjene nasem standardu.
Znaci ti bi da cijena AO police bude prilagodjena nasem standardu, a da nam standardi za obestecenja budu po austrijskom standardu? Hm... bas zanimljivo... :-)
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#284 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by tempuser »

Laertes wrote:Evo update mog slučaja:
Zvali iz osiguranja, ponudili 50% iznosa sa predračuna. Ja ih naravno priupitao jesu li normalni. Sad će poslati to napismeno. (tempuser, nemoj ih braniti sad, života ti).
Već sam kontaktirao agenciju za naplatu štete, i kad dobijem papir sa ponudom, idem na tužbu. Posudicu pare, popraviti auto i ganjati ih za odštetu.
Majku im njihovu....
Necu ih braniti, ali ako posudis pare i popravis po predracunu pa za to doneses racun trebali bi ti isplatiti kompletan iznos.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#285 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by 530i »

tempuser wrote:
Znaci ti bi da cijena AO police bude prilagodjena nasem standardu, a da nam standardi za obestecenja budu po austrijskom standardu? Hm... bas zanimljivo... :-)
Ne, nego ako Bakir tvrdi da je mala polisa onda neka poveća i plate pa ćemo svi bez problema plaćati i po 1000 eura za obavezno osiguranje. To ja tvrdim.
User avatar
drndalo
Posts: 22824
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#286 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by drndalo »

Laertes wrote:
drndalo wrote:
Laertes wrote:Evo update mog slučaja:
Zvali iz osiguranja, ponudili 50% iznosa sa predračuna. Ja ih naravno priupitao jesu li normalni. Sad će poslati to napismeno. (tempuser, nemoj ih braniti sad, života ti).
Već sam kontaktirao agenciju za naplatu štete, i kad dobijem papir sa ponudom, idem na tužbu. Posudicu pare, popraviti auto i ganjati ih za odštetu.
Majku im njihovu....
Znas da agencija za naplatu stete naplacuje % ? Ako vec sam platis popravak u skladu sa zapisanom procjenom osiguranja sta se sve treba uraditi, imaces racun od npr. 2,789,56 KM, kada im predas taj racun, imaju da ti uplate na racun tacno = 2,789,56 KM... Tu ti agencija koja ce ti uzeti 15% zaista ne treba...
U agenciji su mi rekli da se njihovi troškovi dodaju osiguranju na naplatu, kao i troškovi advokata, tužbe i nekakve kamate, tako da osiguranje onda uvijek traži vansudsku nagodbu. E, ko tada plati agenciji, to mi nije jasno.
Ali, eto, da ja i radim tako kako kažeš, uzmem račun, ko mi garancije da će ti oni platiti? Onda opet moram u agenciju ili advokatu...
Mamu im njihovu još jednom...
Koje je osiguranje u pitanju ? I u kojem gradu ? Provjeri s njima da li ce ti isplatiti racun koji doneses iz servisa koji si platio 100%...? Pretpostavljam da vec od ranije postoji njihov zapisnik o dijelovima koji su stradali u sudaru... Fino im izlozi da ti ne pada na pamet da zaradjujes na tome, ali ni da gubis... Pa im reci i da su ti ponudili cijeli predracun bez PDV-a, ne bi pristao jer si donji za 500 KM, a posto ti je auto bio tip-top, hoces da ga radis u ovlastenom. Da li je njima OK da ti to isfinansiras, platis servisu, preuzmes auto, i onda im doneses racun na isplatu...?

To ne bi trebalo da bude problem ni jednom osiguranju, posebno ako u startu ides normalno, ne drcno, ali ni da neko ne osjeti da si mek, tj. da ih zoves da to mirno rijesite sami BEZ ADVOKATA/AGENCIJE, kojeg te ako odbiju normalan odnos nije stid ukljuciti u proces...
Last edited by drndalo on 26/10/2016 13:55, edited 1 time in total.
User avatar
Laertes
Posts: 4257
Joined: 08/01/2015 18:25

#287 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Laertes »

tempuser wrote:
Laertes wrote:Evo update mog slučaja:
Zvali iz osiguranja, ponudili 50% iznosa sa predračuna. Ja ih naravno priupitao jesu li normalni. Sad će poslati to napismeno. (tempuser, nemoj ih braniti sad, života ti).
Već sam kontaktirao agenciju za naplatu štete, i kad dobijem papir sa ponudom, idem na tužbu. Posudicu pare, popraviti auto i ganjati ih za odštetu.
Majku im njihovu....
Necu ih braniti, ali ako posudis pare i popravis po predracunu pa za to doneses racun trebali bi ti isplatiti kompletan iznos.
Ključna riječ je "trebali"... Šta ih primorava na to? Ako neće, ja opet u agenciju ili advokatu...
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#288 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Bakir1 »

@530i
bakir tvrdi drugu stvar, samo je tebi tesko pogoditi poentu, nema logike da se premija obaveznog osiguranja racuna samo na osnovu broja kw, da za golf 2 od 66 kw i karikiram golf 7 sa 66 kw kosta isto, i da pri tome ocekuje neko megalomanske odstete za golfa 2.
ja ne branim osiguranja, ali ne mogu stavova onaj lopov ovaj lopov na temu dunjalucke pravde auto iz 2000 godine steta iz ovlastenog sa svim novim dijelovima veca od trzisne vrijednosti osiguranje umanji amortizaciju = lopovi :-)
ako neko takav i hoce popravku u ovlastenom, onda brate otvori servisnu knjigu ispecatanu od 2000 na ovamo u ovlastenom servisu.
takvih ima na prste jedne ruke nabrojati...
Last edited by Bakir1 on 26/10/2016 13:55, edited 1 time in total.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#289 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by tempuser »

530i wrote:
tempuser wrote:
Znaci ti bi da cijena AO police bude prilagodjena nasem standardu, a da nam standardi za obestecenja budu po austrijskom standardu? Hm... bas zanimljivo... :-)
Ne, nego ako Bakir tvrdi da je mala polisa onda neka poveća i plate pa ćemo svi bez problema plaćati i po 1000 eura za obavezno osiguranje. To ja tvrdim.
Pa ne znam zasto onda potezes pitanje prosjecne plate u AT.
Ako uzmes u obzir sa nista od troskova vezanih za automobile, osim cijene rada, nije prilagodjeno nasem standardu, a polica AO jeste koliko-toliko, onda je smjesno ocekivati da i uslovi obestecenja budu isti!
Cuj nek povca plate, ti bas naivno postavljas stvari... :-)
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4483
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#290 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by VladaFBiH »

jedno svježe iskustvo sa ASA osiguranjem.

Na osnovu predračuna isplaćena puna cifra umanjena za PDV. Zahtjev predao u ponedjeljak a novac bio u srijedu na računu...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#291 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by tempuser »

Laertes wrote: Ključna riječ je "trebali"... Šta ih primorava na to? Ako neće, ja opet u agenciju ili advokatu...
U bilo kojoj varijanti ces potpisati neki papir koji definise visinu obestecenja nakon cega osiguranje ima rok od 60/90 dana da ga isplati tako da ce uvijek cekati svoje pare. Primoravaju ih sud i zakon, na to se i agencija poziva, nema agencija nadnaravne moci!
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#292 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by tempuser »

VladaFBiH wrote:jedno svježe iskustvo sa ASA osiguranjem.

Na osnovu predračuna isplaćena puna cifra umanjena za PDV. Zahtjev predao u ponedjeljak a novac bio u srijedu na računu...
Nista cudno, da si umjesto predracuna donio racun dobio bi i PDV, samo je sad pitanje tvoje iskrenost i postenja da priznas da li si auto popravio ili ces po predracunu pa biti u minusu za PDV ili na nekom drugom mjestu za manje para...
User avatar
Laertes
Posts: 4257
Joined: 08/01/2015 18:25

#293 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Laertes »

tempuser wrote:
Laertes wrote: Ključna riječ je "trebali"... Šta ih primorava na to? Ako neće, ja opet u agenciju ili advokatu...
U bilo kojoj varijanti ces potpisati neki papir koji definise visinu obestecenja nakon cega osiguranje ima rok od 60/90 dana da ga isplati tako da ce uvijek cekati svoje pare. Primoravaju ih sud i zakon, na to se i agencija poziva, nema agencija nadnaravne moci!
Znači, ti mi savjetuješ da preskočim agenciju?
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#294 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by tempuser »

drndalo wrote: Koje je osiguranje u pitanju ? I u kojem gradu ? Provjeri s njima da li ce ti isplatiti racun koji doneses iz servisa koji si platio 100%...? Pretpostavljam da vec od ranije postoji njihov zapisnik o dijelovima koji su stradali u sudaru... Fino im izlozi da ti ne pada na pamet da zaradjujes na tome, ali ni da gubis... Pa im reci i da su ti ponudili cijeli predracun bez PDV-a, ne bi pristao jer si donji za 500 KM, a posto ti je auto bio tip-top, hoces da ga radis u ovlastenom. Da li je njima OK da ti to isfinansiras, platis servisu, preuzmes auto, i onda im doneses racun na isplatu...?

To ne bi trebalo da bude problem ni jednom osiguranju, posebno ako u startu ides normalno, ne drcno, ali ni da neko ne osjeti da si mek, tj. da ih zoves da to mirno rijesite sami BEZ ADVOKATA/AGENCIJE, kojeg te ako odbiju normalan odnos nije stid ukljuciti u proces...
Meni nije jasna uloga agencije? Da li agencija u tvoje ime pregovara o visini obestecenja (sto bi radio eventualno advolkat) ili "utjeruje" pare nakon sto je postignut sporazum, a osiguranje ne isplacuje pare. Ako je ova druga varijanta, ja ne znam kako mu agencija moze pomoci ...?
Throttle
Posts: 13014
Joined: 10/06/2016 12:35

#295 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Throttle »

tempuser wrote: Meni nije jasna uloga agencije? Da li agencija u tvoje ime pregovara o visini obestecenja (sto bi radio eventualno advolkat) ili "utjeruje" pare nakon sto je postignut sporazum, a osiguranje ne isplacuje pare. Ako je ova druga varijanta, ja ne znam kako mu agencija moze pomoci ...?
Prvo
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#296 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by tempuser »

Laertes wrote:
tempuser wrote:
Laertes wrote: Ključna riječ je "trebali"... Šta ih primorava na to? Ako neće, ja opet u agenciju ili advokatu...
U bilo kojoj varijanti ces potpisati neki papir koji definise visinu obestecenja nakon cega osiguranje ima rok od 60/90 dana da ga isplati tako da ce uvijek cekati svoje pare. Primoravaju ih sud i zakon, na to se i agencija poziva, nema agencija nadnaravne moci!
Znači, ti mi savjetuješ da preskočim agenciju?
Kao sto napisah u postu iznad, ja fakat nemam pojma kakve uslige agencija pruza, da li pregoavar u tvoje ime o visi odstete ili samo ganja naplatu kad se ti dogovoris sa osiguranjem. Evo @Throttle je u medjuvremenu odgovorio da agencija pregovara u tvoje ime, sto znaci da ima svrhe ici preko agencije samo ne zaboravi da ti nijedno osiguranje nece priznati PDV iz predracuna.
User avatar
Laertes
Posts: 4257
Joined: 08/01/2015 18:25

#297 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Laertes »

Ok, hvala na pomoći. Podijeliću svoja iskustva ovdje kasnije.
vnm
Posts: 1478
Joined: 08/07/2008 01:28

#298 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by vnm »

Bakir1 wrote:bakir tvrdi drugu stvar, samo je tebi tesko pogoditi poentu, nema logike da se premija obaveznog osiguranja racuna samo na osnovu broja kw, da za golf 2 od 66 kw i karikiram golf 7 sa 66 kw kosta isto, i da pri tome ocekuje neko megalomanske odstete za golfa 2.
osiguranju najmanju ulogu igra koje vozilo uzima policu obaveznog auto osiguranja, jer u slucaju udesa svakako osiguranik nece imati potrazivanja prema svojem osiguranju vec prema tudjem, tako da je malo teze uzimati trzisnu vrijednost vozila kao kriterij za visinu police AO. mada ja pretpostavljam da je to tebi jasno pa ne kontam koncept poente izgleda.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4483
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#299 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by VladaFBiH »

tempuser wrote:
VladaFBiH wrote:jedno svježe iskustvo sa ASA osiguranjem.

Na osnovu predračuna isplaćena puna cifra umanjena za PDV. Zahtjev predao u ponedjeljak a novac bio u srijedu na računu...
Nista cudno, da si umjesto predracuna donio racun dobio bi i PDV, samo je sad pitanje tvoje iskrenost i postenja da priznas da li si auto popravio ili ces po predracunu pa biti u minusu za PDV ili na nekom drugom mjestu za manje para...
slažem se s tobom (srećom nije se moralo sve mijenjati što je oštećeno npr. far ima ogrebotinu od 4 cm na mjestu gdje se ista i ne primjeti a predviđen je za zamjenu i sl.) ali me je iskreno iznenadila brzina isplate... do sada sam nekoliko puta naplaćivao štete i nikada nije riješeno ovako brzo (ovo je prvi put da sam uzeo pare a da nisam izvršio cjelokupnu popravku)
Last edited by VladaFBiH on 26/10/2016 14:15, edited 1 time in total.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#300 Re: Udes i naplata od osiguranja - Vaša iskustva.

Post by Bakir1 »

vnm wrote:
Bakir1 wrote:bakir tvrdi drugu stvar, samo je tebi tesko pogoditi poentu, nema logike da se premija obaveznog osiguranja racuna samo na osnovu broja kw, da za golf 2 od 66 kw i karikiram golf 7 sa 66 kw kosta isto, i da pri tome ocekuje neko megalomanske odstete za golfa 2.
osiguranju najmanju ulogu igra koje vozilo uzima policu obaveznog auto osiguranja, jer u slucaju udesa svakako osiguranik nece imati potrazivanja prema svojem osiguranju vec prema tudjem, tako da je malo teze uzimati trzisnu vrijednost vozila kao kriterij za visinu police AO. mada ja pretpostavljam da je to tebi jasno pa ne kontam koncept poente izgleda.
zamjena teza, hoce li oni za 320 KM golfa 6 i Sanjina imati odstetu iz one rubrike za lica do maksimalnog iznosa?
moze li hipoteticki golf 2 sa 40 KW i policom 205 KM napraviti stetu od 100.000 KM?
igra li ulogu?
Post Reply