Učionice i pametne glavice u njima :srce:

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Zoya
Posts: 23149
Joined: 09/06/2008 14:54

#1 Učionice i pametne glavice u njima :srce:

Post by Zoya »

Reci mi i zaboravit ću. Pokaži mi i možda ću zapamtiti. Uključi me i razumjeti ću.”

Dragi prosvjetni radnici, koliko se držite gode navedenog citata? Zanima me kako vi radite sa vašim učenicima? Koliko ih uključujete? Jente li otvoreni na njihove prijedloge kako bi čas mogao izgledati?
Kako su vam opremljene učionice? Možda da podjelite koji savjet novopečenim kolegama?

Moj plan za sutra ; 1 i 2 čas -matematika ( od učionice sam napravila 'prodavnicu' a djeca će raditi u grupama, odlučivat će koliko će šta koštati, prodavati, vraćati kusur, itd.
3 čas, engleski - domaće životinje, jednina i množina.
4 čas - nauka- solarni sistem.
5 čas - poezija - pišemo najljepšu poeziju o mami. Za početak samo četiri reda dok se ne uštele i ne skontaju pravila, slijedeće sedmice več 8....

Drugi je razred u pitanju.
Heller
Posts: 4404
Joined: 02/05/2012 22:32
Location: Tuzla

#2 Re: Učionice i pametne glavice u njima :srce:

Post by Heller »

Zoya wrote:Reci mi i zaboravit ću. Pokaži mi i možda ću zapamtiti. Uključi me i razumjeti ću.”

Dragi prosvjetni radnici, koliko se držite gode navedenog citata? Zanima me kako vi radite sa vašim učenicima? Koliko ih uključujete? Jente li otvoreni na njihove prijedloge kako bi čas mogao izgledati?
Kako su vam opremljene učionice? Možda da podjelite koji savjet novopečenim kolegama?

Moj plan za sutra ; 1 i 2 čas -matematika ( od učionice sam napravila 'prodavnicu' a djeca će raditi u grupama, odlučivat će koliko će šta koštati, prodavati, vraćati kusur, itd.
3 čas, engleski - domaće životinje, jednina i množina.
4 čas - nauka- solarni sistem.
5 čas - poezija - pišemo najljepšu poeziju o mami. Za početak samo četiri reda dok se ne uštele i ne skontaju pravila, slijedeće sedmice več 8....

Drugi je razred u pitanju.
:mrgreen:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#3 Re: Učionice i pametne glavice u njima :srce:

Post by Connaisseur Karlin »

Zoya wrote: Moj plan za sutra ; 1 i 2 čas -matematika ( od učionice sam napravila 'prodavnicu' a djeca će raditi u grupama, odlučivat će koliko će šta koštati, prodavati, vraćati kusur, itd.


Drugi je razred u pitanju.
Zoya,to je moj prvi ispeceni zanat :-D

Molim te, reci mi poslije sutrasnjeg sata: kako su djeca odlucila dati cjene proizvodima,kako su rangirali vrijednost istim :D imam utisak da ce cokolada biti skuplja od kafe ili kile mesa :lol:

pratim ( evo me sad pisem k'o muha_sa ) :thumbup:
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#4 Re: Učionice i pametne glavice u njima :srce:

Post by KB9 »

pusti im kakav film da gledaju
User avatar
Anestezija
Posts: 22549
Joined: 29/01/2010 04:59
Location: Sjever

#5 Re: Učionice i pametne glavice u njima :srce:

Post by Anestezija »

Zoya wrote:Reci mi i zaboravit ću. Pokaži mi i možda ću zapamtiti. Uključi me i razumjeti ću.”

Dragi prosvjetni radnici, koliko se držite gode navedenog citata? Zanima me kako vi radite sa vašim učenicima? Koliko ih uključujete? Jente li otvoreni na njihove prijedloge kako bi čas mogao izgledati?
Kako su vam opremljene učionice? Možda da podjelite koji savjet novopečenim kolegama?

Moj plan za sutra ; 1 i 2 čas -matematika ( od učionice sam napravila 'prodavnicu' a djeca će raditi u grupama, odlučivat će koliko će šta koštati, prodavati, vraćati kusur, itd.
3 čas, engleski - domaće životinje, jednina i množina.
4 čas - nauka- solarni sistem.
5 čas - poezija - pišemo najljepšu poeziju o mami. Za početak samo četiri reda dok se ne uštele i ne skontaju pravila, slijedeće sedmice več 8....

Drugi je razred u pitanju.
Odma djecu u sverc uvodi :lol: :lol:
User avatar
Anestezija
Posts: 22549
Joined: 29/01/2010 04:59
Location: Sjever

#6 Re: Učionice i pametne glavice u njima :srce:

Post by Anestezija »

I ko ne vrati kusur odma,pisi keca.
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#7 Re: Učionice i pametne glavice u njima :srce:

Post by Qoom »

Zoya wrote:več
Prosvjetni radnik kažeš?!

Bez obzira na navedeno, podržavam entuzijazam.
User avatar
al_akhisari
Posts: 1887
Joined: 25/07/2008 10:28

#8 Re: Učionice i pametne glavice u njima :srce:

Post by al_akhisari »

:) entuzijazam, želja, energija, kreativnost,...@zoya :thumbup: i sam sam proveo više godina radeći sa tim malim ljudima i to je :-D meni najjača scena je kada se trude računati, pa 20-tak glavica, jedva da viri iza stola, pri čemu broje prstiće, koristeći sve i svašta, pa i lice :-D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#9 Re: Učionice i pametne glavice u njima :srce:

Post by Connaisseur Karlin »

Qoom wrote:
Zoya wrote:več
Prosvjetni radnik kažeš?!

Bez obzira na navedeno, podržavam entuzijazam.
pa nije prosvjetni radnik u BiH :D

Zoya ne zivi na Balkanu :) Zoya je kool :-D
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#10 Re: Učionice i pametne glavice u njima :srce:

Post by Qoom »

Connaisseur Karlin wrote:
Qoom wrote:
Zoya wrote:več
Prosvjetni radnik kažeš?!

Bez obzira na navedeno, podržavam entuzijazam.
pa nije prosvjetni radnik u BiH :D

Zoya ne zivi na Balkanu :) Zoya je kool :-D
Možemo onda samo zamisliti kako joj ide usvojeni, kada ovako vlada maternjim.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#11 Re: Učionice i pametne glavice u njima :srce:

Post by Connaisseur Karlin »

Qoom wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Qoom wrote: Prosvjetni radnik kažeš?!

Bez obzira na navedeno, podržavam entuzijazam.
pa nije prosvjetni radnik u BiH :D

Zoya ne zivi na Balkanu :) Zoya je kool :-D
Možemo onda samo zamisliti kako joj ide usvojeni, kada ovako vlada maternjim.
ja ne mogu,jer ni meni maternji ne ide dobro,tako kaze forum :D
sizifinho
Posts: 3462
Joined: 31/05/2014 13:14

#12 Re: Učionice i pametne glavice u njima :srce:

Post by sizifinho »

Qoom wrote:
Zoya wrote:več
Prosvjetni radnik kažeš?!

Bez obzira na navedeno, podržavam entuzijazam.


Možemo onda samo zamisliti kako joj ide usvojeni, kada ovako vlada maternjim.
sto ne mogu ovih nadmenih granatickih neonacista, pa to je najgora vrsta poluintelektualca koji smatra da je umanjio neciju sposobnost eksploitirajuci manu u pisanju, verbalizaciji i gramatici

Donning Krugerov efekat u najdetaljnijem oblicju.

Ja eto smatram da je puno bitnije da prosvjedni radnik ima dobro razvijen kognitivni proces rezonovanja, logiku i zakljucivanje.
Iz tvog izvlacenja iz konteksta vidimo da je logika tebi strana jer:
-"pretpostavljanje" nije oruzje logike vec senzacije. Pretpostavio si da je osobi lose poznavanje jezika - pa mozda ona nije sa nasih prostora, a onda si pretpostavio da, zato sto je stavila č umjesto ć - ne zna ni strani jezik.
No da si imalo logiku koristio shvatio bi da postoje mogucnosti da je osoba otisla davno, pa izgubila osjecaj za č i ć (neki akademici, veliki strucnjaci, vise su postigli od tebe, zive u sarajevu, a ne znaju razlikovati slova

- Ćinjenica da neko nije u jednok trenutku napisao slovo na pravok mjestu - moze znaciti tipfeler ili neki lapsus usputni koji se svima nama desi.

- takodjer cak ako i nije znala i ako je iz neznanja gresku napravila - to uopste ne znaci da je los prosvjetni radnik. Samo znaci da si ti isuvise gorak i opterecen zeljom da svoje znanje uvecas a tudje umanjis sto je posljedica manjka samopouzdanja, i nedovoljno "spotlighta" u svojoj sredini a to je zalosno.

E i da, napisao sam ćinjenica namjerno, cisto eto da bih tebi dao osjecaj satisfakcije i samo momentarnu nadu da moje znanje ne vrijedi nista jer sam masio slovo.
Sta cu, kad ti, umjesto da pohvalis divnu osobu koja ocito voli uciti djecu (u poredjenju sa robotima koji dns u vecini slucajeva samo izguraju minimum silabusa), uhvatis se jebenog slova č i pocnes pretpostavljat da osoba ne zna jezike - moram te onda malo nahraniti laznim osjecajem sigurnosti.
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#13 Re: Učionice i pametne glavice u njima :srce:

Post by Qoom »

sizifinho wrote:bitnije da prosvjedni radnik

...neko nije u jednok trenutku napisao slovo na pravok
Ovo je onako random s mobitela, uz kaficu.
To su ti nepismeni indijanci što završavaju fakultete u Tilavi, pune ih škole.

Sjedi 1!
sizifinho
Posts: 3462
Joined: 31/05/2014 13:14

#14 Re: Učionice i pametne glavice u njima :srce:

Post by sizifinho »

Qoom wrote:
sizifinho wrote:bitnije da prosvjedni radnik

...neko nije u jednok trenutku napisao slovo na pravok
Ovo je onako random s mobitela, uz kaficu.
To su ti nepismeni indijanci, pune ih škole.

Sjedi 1!
Ili mozda nemam racunar u nedostatku novca :D

prosvjedni- mahinalna greska
jednom, pravok - namjerna jer sam je napisao u istom redu aa ćinjenica. Stio sam da budes sretan kad primjetis te greske, da se ponadas i uistinu si se primio :lol: :lol: znas li koliko je to jadno?

Sine dragi nemas ti meni sta govoriti sjedi 1 jer ja znam koliko ne znam, ergo koliko vrijedim.

Ja, random, sa mobitela uz kaficu napisem smisleniji post nego sto bi ti sastavio da imas sat i po i da ti fakuktetska diploma o tome ovisi. Stidi se svog pristupa sugovorniku, jer je ocito da nemas kulture.

A sta je obrazovanje bez kulture.

Mozda bi bolje prosao da ti je ucitelj bio poput kreatora teme.

Imas pusu od mene.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#15 Re: Učionice i pametne glavice u njima :srce:

Post by ¤ jelena ¤ »

Priča mi komšijin mali...srednja škola:

kad radimo nešto iz književnosti i profesorica nas pita za naše mišljenje, ko se javi da kaže svoje mišljenje i izgovori nešto gramatički nepravilno ona ga prekine, ispravi i onda mu zada domaći da kod kuće napiše u svesci 50 ili 100 puta pravilno ono što je na času pogriješio. I onda mi, kad pogriješimo i dobijemo taj glupi domaći, samo smandrljamo ono što smo htjeli reć, čisto da završimo rečenicu i tu se sva priča završava.

U početku se svi javljali sami, trudili se da kontamo... sad više niko nije lud da nešto kaže... muk u učionici... pa onda ona priča i proziva nas redom, a mi samo kratko kažemo nešto reda radi i uvijek neko pogriješi pa se ispravlja i onda je pita koliko puta treba da napiše kod kuće to što je pogriješio i tako se cijelu školsku godinu vrtimo oko nekoliko glupih gramatičkih pravila, a šta si rekao i šta si htio reći o nekom djelu, na času književnosti, to postaje skroz nebitno... užas živi - kaže dijete.


Eto @Zoya tako mi učimo djecu da svojom glavom misle i zatupljujemo pametne glavice po učionicama slijepo se pridržavajući gramatičkih pravila ko pjan plota.

Posljedice takvog obrazovanja u svakodnevnoj komunikaciji vidljive su i na forumu... a o širem planu kolektivne tuposti bolje da i ne govorim.


Btw, sve pohvale za temu. :thumbup:

Štono se kaje: pratim. :D
Last edited by ¤ jelena ¤ on 21/01/2017 11:16, edited 1 time in total.
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#16 Re: Učionice i pametne glavice u njima :srce:

Post by Qoom »

sizifinho wrote:
Qoom wrote:
sizifinho wrote:bitnije da prosvjedni radnik

...neko nije u jednok trenutku napisao slovo na pravok
Ovo je onako random s mobitela, uz kaficu.
To su ti nepismeni indijanci, pune ih škole.

Sjedi 1!
prosvjedni- mahinalna greska
jednom, pravok - namjerna jer sam je napisao u istom redu aa ćinjenica. Stio sam da budes sretan kad primjetis te greske, da se ponadas i uistinu si se primio :lol: :lol: znas li koliko je to jadno?
Image
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#17 Re: Učionice i pametne glavice u njima :srce:

Post by un1ted »

Hahaha qume, opet sise primijo. hahahah koi vin :bih: :sax:
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#18 Re: Učionice i pametne glavice u njima :srce:

Post by Qoom »

Image
sizifinho
Posts: 3462
Joined: 31/05/2014 13:14

#19 Re: Učionice i pametne glavice u njima :srce:

Post by sizifinho »

priprost momak... u svakom smislu
Qoom wrote:...nedaj dušmanima da te otjeraju?! ...
s jedne druge teme :-)

jebe mi se za ovim, ja ne gledam ove gluposti ali eto cisto da bude budali budalasto
Qoom
Posts: 1690
Joined: 17/10/2012 12:36

#20 Re: Učionice i pametne glavice u njima :srce:

Post by Qoom »

sizifinho wrote:priprost momak... u svakom smislu
Qoom wrote:...nedaj dušmanima da te otjeraju?! ...
s jedne druge teme :-)

jebe mi se za ovim, ja ne gledam ove gluposti ali eto cisto da bude budali budalasto
Hahahaha, extra.
Možeš mislit koliki moraš biti pačenik i koliko boli pa pratiš šta pišem.

Što me maksum razveseli. :lol:
sizifinho
Posts: 3462
Joined: 31/05/2014 13:14

#21 Re: Učionice i pametne glavice u njima :srce:

Post by sizifinho »

jasta posla, slucajno listao aktivne teme koje me interesuju, tu je i gras :mrgreen:

nego vratimo se temi... ima li jos inovativnih ucitelja/nastavnika/profesora?

Imate li specifican pristup ili radite po ps.
Zoya
Posts: 23149
Joined: 09/06/2008 14:54

#22 Re: Učionice i pametne glavice u njima :srce:

Post by Zoya »

Svašta :lol:

Qoome, kada budeš imao bilo šta pametno reći na temi, bujrum.

Jelena, strašno je to. Evo imamo primjer ovdje. Uhvatio se lik slova i ne popušta :-)

Karlin, cijene su bile haos. Problem je bio izračunati koliko moraju kusur vratiti. :-D

Elem, žao mi je što tema nema puno posjećenosti. Hvala onima koji su do sada učestvovali.
Jedna slikica od onda kada sam rekla da ćemo početi sa solarnim sistemom.
Image


Engleski 6 razred, Persuasive text. Malo promašili temu ali mi se svidja zamisao.
Image
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8513
Joined: 11/02/2009 15:21

#23 Re: Učionice i pametne glavice u njima :srce:

Post by Ajatolah_ »

Zoya, a ti nisi u BiH, nego...? Sad sam to tek skontao po ovim nazivima za Sunce i planete.
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#24 Re: Učionice i pametne glavice u njima :srce:

Post by Mis mekinjas »

Zoya wrote:Reci mi i zaboravit ću. Pokaži mi i možda ću zapamtiti. Uključi me i razumjeti ću.”

Dragi prosvjetni radnici, koliko se držite gode navedenog citata? Zanima me kako vi radite sa vašim učenicima? Koliko ih uključujete? Jente li otvoreni na njihove prijedloge kako bi čas mogao izgledati?
Kako su vam opremljene učionice? Možda da podjelite koji savjet novopečenim kolegama?

Moj plan za sutra ; 1 i 2 čas -matematika ( od učionice sam napravila 'prodavnicu' a djeca će raditi u grupama, odlučivat će koliko će šta koštati, prodavati, vraćati kusur, itd.
3 čas, engleski - domaće životinje, jednina i množina.
4 čas - nauka- solarni sistem.
5 čas - poezija - pišemo najljepšu poeziju o mami. Za početak samo četiri reda dok se ne uštele i ne skontaju pravila, slijedeće sedmice več 8....

Drugi je razred u pitanju.

Vidim niže si napisala da su cijene bile problem.
Jel' ti tu djecu učiš od početka, ili si ih dobila sad u 2. osnovne?
Vidi se da ne živiš više ovdje, fakat je gro pravopisnih grešaka, osnovnih. :)

NIsam prosvjetni radnik, ali sam odrasla uz jednog vrhunskog, pa znam svašta. :)
Mogu ti već reći gdje si pogriješila u bliskoj prošlosti, ali trebam odgovora. :)
Zoya
Posts: 23149
Joined: 09/06/2008 14:54

#25 Re: Učionice i pametne glavice u njima :srce:

Post by Zoya »

Ja sam preuzela razred,da :) Gdje sam pogriješila u bliskoj prošlosti? :-)
Ja ne znam znate li vi da čitate? Tema nisam ja i moj pravopis. Ja samo pozivam kolege da razmjenimo ideje. Interesuje me kako ostali rade sa svojim učenicima.

@Mickey, to i jeste pola sunca :lol:

Ajatolah,na sjeveru sam :-D

Danas smo se igrali vodenim bojicama :)

Image

Image
Post Reply