Učenje programiranja samostalno

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#51 Re: Učenje programiranja samostalno

Post by triconja »

aldinmah wrote:Nakon ovih vasih zadnjih postova 100% sam siguran da od vas niko nema pojma o cemu prica.

Ja govorim iz licnog iskustva, programer sam i zaradjujem programiranjem za zivot i garantujem da u BIH nijedna struka nije placena koliko dobar programer (ni doktor, ni taksista, ni frizer ni inzinjer u Elektroprivredi itd...), samo ministri u vladi imaju bolja primanja :D

Tako da nastavite zivjeti u zabludama vasim haha :D
Dje radis?
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#52 Re: Učenje programiranja samostalno

Post by Trebam te »

triconja wrote:
aldinmah wrote:Nakon ovih vasih zadnjih postova 100% sam siguran da od vas niko nema pojma o cemu prica.

Ja govorim iz licnog iskustva, programer sam i zaradjujem programiranjem za zivot i garantujem da u BIH nijedna struka nije placena koliko dobar programer (ni doktor, ni taksista, ni frizer ni inzinjer u Elektroprivredi itd...), samo ministri u vladi imaju bolja primanja :D

Tako da nastavite zivjeti u zabludama vasim haha :D
Dje radis?

:mrgreen: :mrgreen: Apple :zzzz:
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#53 Re: Učenje programiranja samostalno

Post by triconja »

Trebam te wrote:
triconja wrote:
aldinmah wrote:Nakon ovih vasih zadnjih postova 100% sam siguran da od vas niko nema pojma o cemu prica.

Ja govorim iz licnog iskustva, programer sam i zaradjujem programiranjem za zivot i garantujem da u BIH nijedna struka nije placena koliko dobar programer (ni doktor, ni taksista, ni frizer ni inzinjer u Elektroprivredi itd...), samo ministri u vladi imaju bolja primanja :D

Tako da nastavite zivjeti u zabludama vasim haha :D
Dje radis?

:mrgreen: :mrgreen: Apple :zzzz:
Jasta radi, a ja sam pit sampras :thumbup:
Puf
Posts: 917
Joined: 07/02/2008 00:34

#54 Re: Učenje programiranja samostalno

Post by Puf »

triconja wrote:
aldinmah wrote:Nakon ovih vasih zadnjih postova 100% sam siguran da od vas niko nema pojma o cemu prica.

Ja govorim iz licnog iskustva, programer sam i zaradjujem programiranjem za zivot i garantujem da u BIH nijedna struka nije placena koliko dobar programer (ni doktor, ni taksista, ni frizer ni inzinjer u Elektroprivredi itd...), samo ministri u vladi imaju bolja primanja :D

Tako da nastavite zivjeti u zabludama vasim haha :D
Dje radis?
Radim u firmi koja se bavi IPTV. Televezija putem interneta. Ukratko.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#55 Re: Učenje programiranja samostalno

Post by triconja »

aldinmah wrote:
triconja wrote:
aldinmah wrote:Nakon ovih vasih zadnjih postova 100% sam siguran da od vas niko nema pojma o cemu prica.

Ja govorim iz licnog iskustva, programer sam i zaradjujem programiranjem za zivot i garantujem da u BIH nijedna struka nije placena koliko dobar programer (ni doktor, ni taksista, ni frizer ni inzinjer u Elektroprivredi itd...), samo ministri u vladi imaju bolja primanja :D

Tako da nastavite zivjeti u zabludama vasim haha :D
Dje radis?
Radim u firmi koja se bavi IPTV. Televezija putem interneta. Ukratko.
Sa koliko si godina tu poceo raditi, ako se smije znati?
Pu-239
Posts: 16
Joined: 02/04/2017 20:16

#56 Re: Učenje programiranja samostalno

Post by Pu-239 »

Mislim da je ovo moje pitanje otišlo u širinu previše. Mnogi misle da možda nema fajde, ali osim vremena i volje ja nemam ništa drugo, tako da....

Dosta vas je reklo nemoj Android, ali jedino Android imam strukturisano online i besplatno da mogu od nule doći do nečega. Ima mnogo kurseva koji vode from scratch do android developera. I zato bih oprobao to, jer se bojim ako uzmem što drugo da ću odustati u pola posla.

Ovi što govore za indijce i da je malo plaćeno. Vidite, ja sam godinama na birou i meni treba bilo kakav pristojan posao. Ne sanjam ja o daleko iznadprosječnim zaradama nego nešto normalno s čim bih mogao dalje ulagati u sebe. Bez novca je gotovo nemoguće krenuti s nečim....
ABDstudent
Posts: 57
Joined: 11/10/2015 01:02

#57 Re: Učenje programiranja samostalno

Post by ABDstudent »

po mom misljenu mislim da ti ne bi bilo lose probati sljedece knjige (imas ih besplatno u pdf-u)
Prvo:head first java
a onda head first java for android development(msm da se tako zove)
developer10
Posts: 785
Joined: 12/12/2012 13:45
Location: München, DE

#58 Re: Učenje programiranja samostalno

Post by developer10 »

Pu-239 wrote:Mislim da je ovo moje pitanje otišlo u širinu previše. Mnogi misle da možda nema fajde, ali osim vremena i volje ja nemam ništa drugo, tako da....

Dosta vas je reklo nemoj Android, ali jedino Android imam strukturisano online i besplatno da mogu od nule doći do nečega. Ima mnogo kurseva koji vode from scratch do android developera. I zato bih oprobao to, jer se bojim ako uzmem što drugo da ću odustati u pola posla.

Ovi što govore za indijce i da je malo plaćeno. Vidite, ja sam godinama na birou i meni treba bilo kakav pristojan posao. Ne sanjam ja o daleko iznadprosječnim zaradama nego nešto normalno s čim bih mogao dalje ulagati u sebe. Bez novca je gotovo nemoguće krenuti s nečim....
Na forumu kada pitaš nešto, uvijek ode u širinu jer kažu: "Sto ljudi, sto ćudi" Na tebi je da "protabiriš" šta valja, šta ne valja, "da razdvojiš žito od kukolja".. Samo naprijed, baci se u programiranje ali se rano usmjeri na jedan od većih jezika (Java, C#...) a svakako udri Javascript i makar jQuery - ono da ti front-end ne bude stran. Nema tu nekog recepta šta i kako ti je najbolje. To ćeš vidjeti u hodu.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#59 Re: Učenje programiranja samostalno

Post by victom »

aldinmah wrote:
155_mm wrote:
aldinmah wrote:Nakon ovih vasih zadnjih postova 100% sam siguran da od vas niko nema pojma o cemu prica.

Ja govorim iz licnog iskustva, programer sam i zaradjujem programiranjem za zivot i garantujem da u BIH nijedna struka nije placena koliko dobar programer (ni doktor, ni taksista, ni frizer ni inzinjer u Elektroprivredi itd...), samo ministri u vladi imaju bolja primanja :D

Tako da nastavite zivjeti u zabludama vasim haha :D
pa sta to najvise programira jedan tipicni BiH programer?
nije to sad tema, ovi gore tvrde kako nema para, kako nema posla i kako je bolje prati babama guzice nego biti programer haha, oj matero moja gdje i ja zivim
već rekoh, ne kontaš ti to. ti si jos mlad i pun ideala.
Vjerovatno si posto neki šefić, uzimaš, 2, 3 milje, i ti si sad happy.
Pitaću te šta će sa 40, kad te zamjene sa mlađim modelom.
Kad ti firma ostane bez projekata pa te sutnu napolju.
Bosna je samo obicni poligon jeftine radne snage. Nema ovdje hajra. Samo bježat.
Last edited by victom on 01/03/2021 06:07, edited 2 times in total.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#60 Re: Učenje programiranja samostalno

Post by pinkman »

victom wrote:
već rekoh, ne kontaš ti to. ti si jos mlad i pun ideala.
Vjerovatno si posto neki šefić, uzimaš, 2, 3 milje, i ti si sad happy.
Pitaću te šta će sa 40, kad te zamjene sa mlađim modelom.
Kad ti firma ostane bez projekata pa te sutnu napolju.
Bosna je samo obicni poligon jeftine radne snage. Nema ovdje hajra. Samo bježat.
Pa ko sa 40 ne stekne dovoljno poznanstava i kontakata da moze sam imati team od nekoliko programera koje ce kontrolisati i ne treba da ocekuje nesto.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#61 Re: Učenje programiranja samostalno

Post by victom »

pinkman wrote:
victom wrote:
već rekoh, ne kontaš ti to. ti si jos mlad i pun ideala.
Vjerovatno si posto neki šefić, uzimaš, 2, 3 milje, i ti si sad happy.
Pitaću te šta će sa 40, kad te zamjene sa mlađim modelom.
Kad ti firma ostane bez projekata pa te sutnu napolju.
Bosna je samo obicni poligon jeftine radne snage. Nema ovdje hajra. Samo bježat.
Pa ko sa 40 ne stekne dovoljno poznanstava i kontakata da moze sam imati team od nekoliko programera koje ce kontrolisati i ne treba da ocekuje nesto.
pošteno. Ali onda više ne pričamo o programiranju, već o šefovanju. :)
Last edited by victom on 01/03/2021 06:07, edited 2 times in total.
toure123
Posts: 569
Joined: 23/06/2014 22:20

#62 Re: Učenje programiranja samostalno

Post by toure123 »

Sta sve danas pokusava da postane "programer" ili da "programira" i da bude kul sa onim geek naocalama, Boze sacuvaj...

Mnogi ne kontaju da je to proces dug 5-10 godina i da fakultet nikada nece pruziti ono znanje koje ce se nauciti radeci se na pravim projektima ili svojim idejama...

Moj savjet vam je, ako mislite biti pravi softver inzenjeri, a ne OBICNI PROGRAMERI, onda cete tome morati posvetiti svoj zivot. Nemojte misliti da cete primati kao sto neko gore rece 2-3 milje tek tako... Morat cete oderat guzove kako god okrenete... A poznavajuci nas mentalitet, nasima je samo cifra u glavi, a sta i kako to nije bitno... :lol: :lol: :lol:
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#63 Re: Učenje programiranja samostalno

Post by victom »

toure123 wrote:Sta sve danas pokusava da postane "programer" ili da "programira" i da bude kul sa onim geek naocalama, Boze sacuvaj...

Mnogi ne kontaju da je to proces dug 5-10 godina i da fakultet nikada nece pruziti ono znanje koje ce se nauciti radeci se na pravim projektima ili svojim idejama...

Moj savjet vam je, ako mislite biti pravi softver inzenjeri, a ne OBICNI PROGRAMERI, onda cete tome morati posvetiti svoj zivot. Nemojte misliti da cete primati kao sto neko gore rece 2-3 milje tek tako... Morat cete oderat guzove kako god okrenete... A poznavajuci nas mentalitet, nasima je samo cifra u glavi, a sta i kako to nije bitno... :lol: :lol: :lol:
upravo tako.
ljudi uopste nisu svjesni koliko je to kompleksan i naporan posao, ako ga profesionalno radis.
I onda se pojavi neko i kaze, ja bi bio programer jer je to dobro plaćeno.
A ove reklame po gradu, "postani programer za 4 sedmice (sa platom pored)" su smiješne. Uzimanje novca.
Da ne bude zabune: : Svako treba probat, i za sebe odlučiti. ali proces je dug i neizvjestan,
Last edited by victom on 01/03/2021 06:07, edited 2 times in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#64 Re: Učenje programiranja samostalno

Post by victom »

aldinmah wrote:
triconja wrote:
aldinmah wrote:Nakon ovih vasih zadnjih postova 100% sam siguran da od vas niko nema pojma o cemu prica.

Ja govorim iz licnog iskustva, programer sam i zaradjujem programiranjem za zivot i garantujem da u BIH nijedna struka nije placena koliko dobar programer (ni doktor, ni taksista, ni frizer ni inzinjer u Elektroprivredi itd...), samo ministri u vladi imaju bolja primanja :D

Tako da nastavite zivjeti u zabludama vasim haha :D
Dje radis?
Radim u firmi koja se bavi IPTV. Televezija putem interneta. Ukratko.
eee drug. I ja bi rado bio programer u BHT.
Last edited by victom on 01/03/2021 06:07, edited 2 times in total.
toure123
Posts: 569
Joined: 23/06/2014 22:20

#65 Re: Učenje programiranja samostalno

Post by toure123 »

victom wrote:
toure123 wrote:Sta sve danas pokusava da postane "programer" ili da "programira" i da bude kul sa onim geek naocalama, Boze sacuvaj...

Mnogi ne kontaju da je to proces dug 5-10 godina i da fakultet nikada nece pruziti ono znanje koje ce se nauciti radeci se na pravim projektima ili svojim idejama...

Moj savjet vam je, ako mislite biti pravi softver inzenjeri, a ne OBICNI PROGRAMERI, onda cete tome morati posvetiti svoj zivot. Nemojte misliti da cete primati kao sto neko gore rece 2-3 milje tek tako... Morat cete oderat guzove kako god okrenete... A poznavajuci nas mentalitet, nasima je samo cifra u glavi, a sta i kako to nije bitno... :lol: :lol: :lol:
upravo tako.
ljudi uopste nisu svjesni koliko je to kompleksan i naporan posao, ako ga profesionalno radis.
I onda se pojavi neko i kaze, ja bi bio programer jer je to dobro plaćeno.
A ove reklame po gradu, "postani programer za 4 sedmice (sa platom pored)" su smiješne. Uzimanje novca.
Da ne bude zabune: : Svako treba probat, i za sebe odlučiti. ali proces je dug i neizvjestan,
Ma da upravo... Pretpostavljam da govoris o ovim tkz. "akademijama" sto uzmu ljudima novce a taskove na projektima im daju da prekopiraju kod sa videa :lol: :lol: :lol:

Ja znam jednog lika sto je tako zavrsio to... Znaci nije u stanju da napise jedne linije koda jer ne konta sta uopce radi... :D :D

Edit: a da ne govorim kad kod treba da ide u produkciju, mnoge novajlije bi se usrale u gace da vide kako to izgleda kad trebas da popravljas greske u kodu iza nekoga ko je tek poceo, a kojeg ima 15-20k linija.. Ono na izvoli :lol: :lol:
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#66 Re: Učenje programiranja samostalno

Post by victom »

aldinmah wrote:Nakon ovih vasih zadnjih postova 100% sam siguran da od vas niko nema pojma o cemu prica.

Ja govorim iz licnog iskustva, programer sam i zaradjujem programiranjem za zivot i garantujem da u BIH nijedna struka nije placena koliko dobar programer (ni doktor, ni taksista, ni frizer ni inzinjer u Elektroprivredi itd...), samo ministri u vladi imaju bolja primanja :D

Tako da nastavite zivjeti u zabludama vasim haha :D
samo da pojasnim
moji komentari se odnose na momka koji hoće tek da postane programer. I ima opciju da ide u njemačku da pere "guze" :)
Moj savjet mu da je bolje ići u njemaču raditi bilo koji fizički posao, neko investirati vrijeme da postane programer i eventualno radi u BiH.
To je sve.
Last edited by victom on 01/03/2021 06:07, edited 2 times in total.
User avatar
TAFKAP
Posts: 10299
Joined: 30/09/2011 07:49

#67 Re: Učenje programiranja samostalno

Post by TAFKAP »

.
kox
Posts: 3202
Joined: 12/09/2008 12:48

#68 Re: Učenje programiranja samostalno

Post by kox »

Sa Indijom se niko ne bori niskim cijenama nego kvalitetom, inače programeri ne bi više postojali nigdje drugo osim tamo. A postoje, i odlično su plaćeni. Evropa, SAD, Australija itd. imaju neuporedivo veće plate od Indije a u konstantnom su deficitu programera. Firme koje u BiH najbrže rastu jesu upravo outsourcing firme kojima je ta Indija konkurencija. Medjutim, mi smo mentalitetom bliži Evropi i Americi gdje se nalaze najveći klijenti, OK nam je vremenska razlika, bolje vladamo engleskim i različitim evropskim jezicima i očito nismo tako loši programeri tako da veće satnice nisu problem. Naravno da postoji mogućnost da se ostane bez posla kao i u svakoj drugoj branši ali čisto logički, šta mislite kome je teže da nadje novi posao, programeru sa 10 ili 20 godina iskustva ili nekome ko radi u njemačkom staračkom domu ? Što se dobne granice tiče, u firmi u kojoj radim radi i popriličan broj ljudi 40+ i 50+ i vrlo su cijenjeni. Pod Indija mislim i na Pakistan, Kinu, Bangladeš i ostale zemlje Azije sa relativno jeftinom radnom snagom,a pod 'programer' na sve one koji programiraju, bez obzira na zvanje unutar organizacione strukture firme.
Što se početnog posta teme tiče, vrlo je teško samostalno naučiti programirati. Nije nemoguće, može se gomila toga naći na netu ali bez prakse u okruženju ljudi koji svakodnevno rade taj posao i koji mogu dati uputstva, pomoći itd. to može biti dugotrajno i frustrirajuće. Ako možeš uletiti u neku firmu na praksu ili nešto slično išlo bi puno brže. Ako nemaš tu mogućnost onda opcija upisivanja FIT-a nije loša ideja, ukoliko imaš dovoljno vremena i novca. Tu ćeš dosta toga naučiti a i upoznaćeš ljude i steći diplomu koja je dobra za stvaranje prilike za posao. Ukoliko kasnije odlučiš da pokušaš emigrirati i tu je diploma takvog fakulteta uglavnom plus. Ako ti baš gori pod nogama, onda ti je treća opcija nažaost i jedina. E sad, da li si spreman provesti život radeći tako neki posao to ti moraš skontati. Sretno šta god da odlučiš.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#69 Re: Učenje programiranja samostalno

Post by mirsek »

victom wrote:
aldinmah wrote:Nakon ovih vasih zadnjih postova 100% sam siguran da od vas niko nema pojma o cemu prica.

Ja govorim iz licnog iskustva, programer sam i zaradjujem programiranjem za zivot i garantujem da u BIH nijedna struka nije placena koliko dobar programer (ni doktor, ni taksista, ni frizer ni inzinjer u Elektroprivredi itd...), samo ministri u vladi imaju bolja primanja :D

Tako da nastavite zivjeti u zabludama vasim haha :D
samo da pojasnim
moji komentari se odnose na momka koji hoće tek da postane programer. I ima opciju da ide u njemačku da pere "guze" :)
Moj savjet mu da je bolje ići u njemaču raditi bilo koji fizički posao, neko investirati vrijeme da postane programer i eventualno radi u BiH.
To je sve.
Jedna od najvecih konkurentskih prednosti programiranja je da uopste ne mora biti vezan za nase raspadnuto trziste. Citav svijet mu je trziste, ima na tone poslova koji ne traze expert znanje i sa kojim moze poceti zaradjivati i jacati reputaciju. Mene su bukvalno cim sam se uclanio na jednu WP facebook grupu kontaktirali Italijani i dogovorili smo posao. Morao sam imati odredjenog iskustva ali ni blizu tome da sam trebao biti dugogodisnji expert u WP-u. Hocu da kazem njegovo je da uci, da doobro nauci i vjezba a poslovi ce doci sa znanjem bez nekog veceg problema. Neka progugla remote it jobs za neku zemlju pa ce mu izbaciti na desetine ili stotine rezultata da ne spominjem upwork, guru, peopleperhour, freelancer a ako postane jak u nekom polju sto da ne i jedan vrhunski toptal.
pinkman
Posts: 2958
Joined: 07/09/2013 18:57

#70 Re: Učenje programiranja samostalno

Post by pinkman »

victom wrote:
pinkman wrote:
victom wrote:
već rekoh, ne kontaš ti to. ti si jos mlad i pun ideala.
Vjerovatno si posto neki šefić, uzimaš, 2, 3 milje, i ti si sad happy.
Pitaću te šta će sa 40, kad te zamjene sa mlađim modelom.
Kad ti firma ostane bez projekata pa te sutnu napolju.
Bosna je samo obicni poligon jeftine radne snage. Nema ovdje hajra. Samo bježat.
Pa ko sa 40 ne stekne dovoljno poznanstava i kontakata da moze sam imati team od nekoliko programera koje ce kontrolisati i ne treba da ocekuje nesto.
pošteno. Ali onda više ne pričamo o programiranju, već o šefovanju. :)
A dobro. Ja opet mislim da neko stariji ne bi ni trebao da radi daily taskove vec vise da nadzire rad drugih. Covjeku sa 40 godina je dosta teze nego momku od 25 godina koji je poceo od svoje 15 godine da programira. Trendovi se strasno brzo mijenjaju.

Realno, ko skuzi WordPress, za koji mnogi kazu da je smece, i ima dobre kontakte moze uzimati ogromne satnice. Stoga, mislim da ovaj momak moze krenuti u pravcu weba. A opet, moze gurati i Photoshop/Sketch i fokusirati se na dizajn. Na Balkanu nema uopste kvalitetnih dizajnera.

Npr. sreo sam dosta ljudi koji uvijek isticu da PHP nije pravi programerski jezik, a znam ljudi koji zahvaljujuci PHP-u i dobrim komunikacijskim vjestinama uzimaju novce koje oni nikad nece :D

Uostalom, nije development samo backend. Ljudi mogu nauciti HTML, JavaScript i CSS, i preusmjeriti se na frontend.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#71 Re: Učenje programiranja samostalno

Post by victom »

mirsek wrote:
victom wrote:
aldinmah wrote:Nakon ovih vasih zadnjih postova 100% sam siguran da od vas niko nema pojma o cemu prica.

Ja govorim iz licnog iskustva, programer sam i zaradjujem programiranjem za zivot i garantujem da u BIH nijedna struka nije placena koliko dobar programer (ni doktor, ni taksista, ni frizer ni inzinjer u Elektroprivredi itd...), samo ministri u vladi imaju bolja primanja :D

Tako da nastavite zivjeti u zabludama vasim haha :D
samo da pojasnim
moji komentari se odnose na momka koji hoće tek da postane programer. I ima opciju da ide u njemačku da pere "guze" :)
Moj savjet mu da je bolje ići u njemaču raditi bilo koji fizički posao, neko investirati vrijeme da postane programer i eventualno radi u BiH.
To je sve.
Jedna od najvecih konkurentskih prednosti programiranja je da uopste ne mora biti vezan za nase raspadnuto trziste. Citav svijet mu je trziste, ima na tone poslova koji ne traze expert znanje i sa kojim moze poceti zaradjivati i jacati reputaciju. Mene su bukvalno cim sam se uclanio na jednu WP facebook grupu kontaktirali Italijani i dogovorili smo posao. Morao sam imati odredjenog iskustva ali ni blizu tome da sam trebao biti dugogodisnji expert u WP-u. Hocu da kazem njegovo je da uci, da doobro nauci i vjezba a poslovi ce doci sa znanjem bez nekog veceg problema. Neka progugla remote it jobs za neku zemlju pa ce mu izbaciti na desetine ili stotine rezultata da ne spominjem upwork, guru, peopleperhour, freelancer a ako postane jak u nekom polju sto da ne i jedan vrhunski toptal.
krvav je hljeb na upworku ili freelancer stranicama.
Ne može on tu konkurisati programerima, koji žive u zemljama, gdje su troškovi života 5 puta manji nego ovdje.
Last edited by victom on 01/03/2021 06:07, edited 2 times in total.
User avatar
victom
Posts: 4062
Joined: 04/04/2012 17:15

#72 Re: Učenje programiranja samostalno

Post by victom »

pinkman wrote: A dobro. Ja opet mislim da neko stariji ne bi ni trebao da radi daily taskove vec vise da nadzire rad drugih. Covjeku sa 40 godina je dosta teze nego momku od 25 godina koji je poceo od svoje 15 godine da programira. Trendovi se strasno brzo mijenjaju.

Realno, ko skuzi WordPress, za koji mnogi kazu da je smece, i ima dobre kontakte moze uzimati ogromne satnice. Stoga, mislim da ovaj momak moze krenuti u pravcu weba. A opet, moze gurati i Photoshop/Sketch i fokusirati se na dizajn. Na Balkanu nema uopste kvalitetnih dizajnera.

Npr. sreo sam dosta ljudi koji uvijek isticu da PHP nije pravi programerski jezik, a znam ljudi koji zahvaljujuci PHP-u i dobrim komunikacijskim vjestinama uzimaju novce koje oni nikad nece :D

Uostalom, nije development samo backend. Ljudi mogu nauciti HTML, JavaScript i CSS, i preusmjeriti se na frontend.
Ja se sve slažem se s tobom.
A ti što pričaju PHP nije pravi jezik, taj profil ljudi mi je poznat. To su sujetni i nepraktični ljudi.
Samo treba gledat gdje se može zaraditi, a nek se zove kako hoće.
Last edited by victom on 01/03/2021 06:07, edited 2 times in total.
User avatar
mirsek
Posts: 12822
Joined: 07/05/2010 15:40

#73 Re: Učenje programiranja samostalno

Post by mirsek »

victom wrote:
krvav je hljeb na upworku ili freelancer stranicama.
Ne može on tu konkurisati programerima, koji žive u zemljama, gdje su troškovi života 5 puta manji nego ovdje.
Ma moze jer nisu na dobrom glasu.
To lagano postane stereotip i onda ce klijent vecinom birati bilo koga osim Indijca ili Pakistanca.
Nemali broj puta sam vidio da se klijent u oglasu izvinjava i izjavljuje kako on nije rasista/ksenofob/sovinista ali trazi da mu se na oglas ne javljaju Indijci i Pakistanci. :D
Meni drug tamo zaradjuje povremeno radeci brzinske poslove tipa migracije sajtova za 50-100 dolara ili pripremanje i postavljanje aplikacije na apple store za 100-250 dolara jer je kod dosta ljudi to bauk, komplikovana procedura ili ne smiju sami da urade takve stvari da sta ne zeznu a to su poslovi koje on moze zavrsiti za 1-2 sata rada ali moze i neko sa manje iskustva ali ce mu trebati vise vremena. Bit je da mu ovi jeftini freelanceri iz azije nisu bili neka velika konkurencija bar sto se ovih njegovih poslova tice.
almir_tz
Posts: 497
Joined: 04/05/2010 10:51

#74 Re: Učenje programiranja samostalno

Post by almir_tz »

Suma sumarum:

1.) Zajebano
2.) Bez konstantnog i teškog rada ništa
3.) Ipak učiti u nekom sistematskom okruženju: volontirati, raditi ili upisati faks
4.) Bez komunikacije i kontakata - ništa, izuzetno frustrirajuće
User avatar
purgatorio
Posts: 1065
Joined: 05/11/2012 09:45
Location: Velika Kladuša

#75 Re: Učenje programiranja samostalno

Post by purgatorio »

almir_tz wrote:Suma sumarum:

1.) Zajebano
2.) Bez konstantnog i teškog rada ništa
3.) Ipak učiti u nekom sistematskom okruženju: volontirati, raditi ili upisati faks
4.) Bez komunikacije i kontakata - ništa, izuzetno frustrirajuće
koliko razumih lik traži iole plaćen posao, nauči osnove programiranja, jave malo, xml, par testnih appova odradi primice ga negde da volontira i platit mu nešto sitno. Kakvih sam "programera" upoznao u sarajevu začudili bi se. Ako vidi da mu ne ide sam će napustiti to. Da sam na mjestu postavljača teme nakon vaših upisa ne bih se usudio na programiranje koliko ste zacrnili to pesimizmom i bangladešanima.

Za OP 6 mjeseci uzmi i uči, svakako sjediš nezaposlen.
Post Reply