Ubuntu all about

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
Rimad
Posts: 820
Joined: 20/05/2009 14:56

#276 Re: Ubuntu

Post by Rimad »

Imao 10.04 i instalirao (potpuno nova instalacija) 11.04.

Negativne stvari :
- prevelike ikonice
- pozicija sa lijeve strane je nezgodna
- nema ikone koja minimizira sve otvorene prozore (ne znam kako se zove) - za mene lično, ovo je jedina prava inovacija za korisnički interfejs, još od vremena windowsa 95
- u Ubuntu software center nisam našao nijedan antivirus
- nakon prvog update kompjuter mi je smrzao.
- imam osjećaj kao da je vrijeme dizanja duže.

Helem, vratio sam se na 10.04. S obzirom da sam na ubuntu 11.04 proveo oko 5-10 minuta, daću mu još jednu šansu, ali sačekaću da ga malo dotjeraju.
nino90
Posts: 1352
Joined: 26/04/2007 19:36

#277 Re: Ubuntu

Post by nino90 »

antivirus? sta ce to to na ubuntu?
User avatar
febo_acm
Posts: 10234
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#278 Re: Ubuntu

Post by febo_acm »

Blago tebi ako ti je minus to što nema antivirus u Software centru.... :D
User avatar
febo_acm
Posts: 10234
Joined: 10/02/2009 17:00
Location: SARAJEVO

#279 Re: Ubuntu

Post by febo_acm »

ostro i na prvu wrote:Things To Tweak / Fix After Installing Ubuntu 11.04

http://www.webupd8.org/2011/04/things-t ... lling.html

:thumbup:
Bušman
Posts: 2146
Joined: 08/04/2008 08:48

#280 Re: Ubuntu

Post by Bušman »

Rimad wrote:Imao 10.04 i instalirao (potpuno nova instalacija) 11.04.

Negativne stvari :
- prevelike ikonice
- pozicija sa lijeve strane je nezgodna
- nema ikone koja minimizira sve otvorene prozore (ne znam kako se zove) - za mene lično, ovo je jedina prava inovacija za korisnički interfejs, još od vremena windowsa 95
- u Ubuntu software center nisam našao nijedan antivirus
- nakon prvog update kompjuter mi je smrzao.
- imam osjećaj kao da je vrijeme dizanja duže.

Helem, vratio sam se na 10.04. S obzirom da sam na ubuntu 11.04 proveo oko 5-10 minuta, daću mu još jednu šansu, ali sačekaću da ga malo dotjeraju.
- Ako mislis na one ikonice na launcheru, to mozes smanjiti kada instaliras Compiz config manager.
- I nije nezgodna. Sta ja znam, meni licno pravo odgovara obzirom da inace desnu stranu desktopa gledam samo kad moram :D
- Moze se ubaciti u Launcher, ali bolje ti je koristiti kraticu Super + D (Winkey + D, kako hoces :D)
- Ukucaj Virus Scanner. Izbacit ce ti ClamTK sto je frontend za clamAV. Ali kao sto rekose i ne treba ti :D
- Ne znam za ovo, meni se nije desavalo. Jedino me zajebava ScreenSaver nakon idlea i iskljucivanja monitora, tada se zamrzne.
- I jeste duze, ali ovo je "eksperimentalna" verzija, veliki zaokret - Unity, Gnome 3, novi Xorg i jos puno stvari
User avatar
.Irfan.
Posts: 286
Joined: 29/08/2010 17:10
Location: I reject your reality and substitute my own...

#281 Re: Ubuntu

Post by .Irfan. »

Nakon par dana koristenja Natty Narwhal-a, nisam primijetio neku znacajnu razliku sa 10.10, osim grotesknog Unity-a, kojeg sam odmah zamijenio sa Ubuntu Classic (prilikom logovanja, na dnu ekrana izabrati opciju).
Dosad ide dobro, vidjecemo.

@ostro, hvala na linku.

Pitanje, je li ko uspio kompajlirati smartcam driver (smartcam.ko) za kernel 2.6.38-6?
User avatar
Decerto
Posts: 2443
Joined: 14/09/2010 07:58
Location: On the wrong side of heaven,and the righteous side of hell.
Contact:

#282 Re: Ubuntu all about

Post by Decerto »

Ova tema ne zasluzuje da bude zaboravljena :-D

Naime,vec par puta sam pokusao instalirati ubuntu po svojoj zelji (a ne kako ubuntu hoce :lol: ) i nemrem.Imam dva hard diska i oduvijek sam imao dvije particije C: i D: . Sada to zelim napraviti na Ubuntu-u ali ne mogu (bolje receno,ne znam).Dobijem ono filesystem i harddisk80GB.Citao sam neke tutoriale ali se uvijek izgubim jer ja ne znam sta je swap,sta je filesystem,sta je primary opcija,a sta logic,itd...Ako neko moze (kad bude imao vremena) da mi ovdje napise (detaljno :lol: ) sta ja to trebam uraditi,da mi bude kao i na windowsu ako je ikako moguce,da imam jednu particiju na koju bi instalirao sistem i programe (C:) i drugu (D:) na koju bi stavljao muziku,slike,mozda i koju igru preko wine-a :wink:

Nadam se da sam bio jasan,ako nisam,fck it :-)
User avatar
.Irfan.
Posts: 286
Joined: 29/08/2010 17:10
Location: I reject your reality and substitute my own...

#283 Re: Ubuntu all about

Post by .Irfan. »

1. jednostavno. Ako imas nekih podataka, backup, a ako ne, idi na korak 2.

2. Ubaci install CD

3. Kad radis particije, napravices 3 particije. Ostavi ne znam ni ja koliko hoces za particiju gdje ce ubuntu bit (u mene 50GB) i mountaj na /
Druga je swap, dovoljno je 2 GB
Treca particija za podatke mountaj na /home
Install

:dance:
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#284 Re: Ubuntu all about

Post by kojeime »

https://help.ubuntu.com/community/HowtoPartition

Dakle, ovako:
Kao sto Irfan rece prvo backup podataka, i kada dodjes do pravljenje particija uradis slijedece:

Rekao si da imas dva diska. Odaberi disk koji ce ti sluziti kao C (ovo C shvati uslovno, kasnije cu ti napisati zasto) i na njemu uradi slijedece:

1. Napravis particiju gdje ces instalisati Ubuntu i to kao root i odredis kolika ce biti. To znaci da ces particiji zadati da bude formatirana tako da file system bude EXT3 (to je file system za ubuntu) i kao vrstu particije kliknuti na "/" (kosa crta, matematicki znak dijeljenja, kroz). Imas izbornik na kojem se pokazu vrste particije i samo tu kliknes taj znak.

2. Napraviti jos jednu particiju i to tako da joj das onoliko prostora koliko imas RAM memorije i u izborniku za vrstu particije kliknuti na rijec "SWAP". File system EXT3.

3. Zatim treca particija i to "home". I nju ces formatirati kao EXT3. To ti je slicno kao Documents and settings kod windowsa.

Drugi disk cijeli formatiras kao jednu particiju i on ce ti biti D (opet uslovno D).

4. Ostalo ti je da napravis particiju za podatke. Sada imas dva izbora: Da file system te particije bude kao i kod root i home particije EXT3, a mozes i dati da file system bude i neki drugi, recimo kao kod windowsa FAT32. Ja sam jedno vrijeme imao dual boot, to jeste na racunaru sam imao i Ubuntu i Windowse i particiji koja mi je sluzila za podatke sam dao da bude FAT32. Stvar je u tome da Ubuntu moze citati FAT32, a Windowsi ne mogu EXT, a posto mi je ta particija imala podatke koje sam koristio i na Windowsu i na Ubuntuu, zato sam particiju formatirao kao FAT32.

Ne zaboravi zadati da se sve tri particije formatiraju (klikni na prozorcic za format) :)

Nemoj se iznenaditi, na Ubuntu nemas kao kad windowsa imena diskova(particija) C, D, E... Na primjer, particija na kojoj je instalisan Ubuntu se ne zove C, zove se "file system" i tako pise, ako budes trazio disk C, neces ga nikada naci :) Slicno i za CD/DVD i za USB diskove.

Ja sam na 80GB hard disku imao 25GB za windowse, 10GB za Ubuntu, 5GB za home, 1GB za SWAP i 39GB za podatke.
User avatar
daors
Posts: 354
Joined: 10/10/2007 19:24
Location: 127.0.0.1

#285 Re: Ubuntu all about

Post by daors »

kojeime wrote: 2. Napraviti jos jednu particiju i to tako da joj das onoliko prostora koliko imas RAM memorije i u izborniku za vrstu particije kliknuti na rijec "SWAP". File system EXT3.
Ova particija ne moze biti ext3
User avatar
.Irfan.
Posts: 286
Joined: 29/08/2010 17:10
Location: I reject your reality and substitute my own...

#286 Re: Ubuntu all about

Post by .Irfan. »

Kad je uzmes da je SWAP ona sama odredi kakva ce bit.
User avatar
vox-populi
Posts: 3131
Joined: 03/04/2008 21:51
Location: Sarajevo-x Liberation Front

#287 Re: Ubuntu all about

Post by vox-populi »

daors wrote: Ova particija ne moze biti ext3
Ma nece ni postojati izbor file system-a. SWAP je SWAP, ne biras tu koji ces file system imati.
User avatar
.Irfan.
Posts: 286
Joined: 29/08/2010 17:10
Location: I reject your reality and substitute my own...

#288 Re: Ubuntu all about

Post by .Irfan. »

kojeime wrote:https://help.ubuntu.com/community/HowtoPartition

2. Napraviti jos jednu particiju i to tako da joj das onoliko prostora koliko imas RAM memorije i u izborniku za vrstu particije kliknuti na rijec "SWAP". File system EXT3.
"kojeime" je se ovdje zezno i zbunio raju.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#289 Re: Ubuntu all about

Post by kojeime »

Do mene je, SWAP je SWAP i to je to. Mea culpa.
Spartanovski
Posts: 76
Joined: 04/05/2011 19:53

#290 Re: Ubuntu all about

Post by Spartanovski »

Tek nedavno susreo sam se s Linuxom, pa ako je neko u mogućnosti volio bih da odgovori na postavljena pitanja.

Imam na laptopu instaliran Windows 8.1 i Ubuntu 14.04. Da bih prešao iz jednog OS-a u drugi moram restartovati kompjuter, pa me zanima postoji li drugi način osim restarta za prelazak između sistema?

Znam da Windows ne prepoznaje ext4 datotečni sistem, ali Ubuntu prepoznaje NTFS i kad pokrenem Ubuntu ja vidim particije od Windowsa, ali postoji li mogućnost da ja određene podatke koje skupim kad sam na Ubuntuu prebacim na Windows particiju koja mi služi za podatke (imam ja i home particiju, ali ovo me informativno zanima)?

Jedno dodatno pitanje - Ubuntu sam podijelio na root i home particiju i kad instaliram nove programe idu li oni svi na root, a je li home particija ona na koju odmah uđem kad kliknem na File ikonu (tako mi piše na alatnoj traci)? Ubuntu sam počeo koristiti tek nedavno, vjerovatno je ovo "windows razmišljanje", ali zašto prvo uđem u home particiju, ako je root glavna, a home sam odredio samo da bih na nju mogao ostavljati razne podatke? I da, vidim da imaju dvije root particije (/ i root) - je li kosa crta ona na kojoj se sve drugo što postoji na Ubuntuu zasniva (na što je montirano) i šta je onda drogi root?
User avatar
Decerto
Posts: 2443
Joined: 14/09/2010 07:58
Location: On the wrong side of heaven,and the righteous side of hell.
Contact:

#291 Re: Ubuntu all about

Post by Decerto »

https://kickass.to/elementary-os-freya- ... 90126.html

Image

Image

Novi distro linuxa,64 bit,postavio sam link za torrent jer nije piraterija ili bilo sta krekovano,nego download OS-a koji je free.
User avatar
guber90
Posts: 1982
Joined: 23/08/2010 15:54

#292 Re: Ubuntu all about

Post by guber90 »

Spartanovski wrote:Tek nedavno susreo sam se s Linuxom, pa ako je neko u mogućnosti volio bih da odgovori na postavljena pitanja.

Imam na laptopu instaliran Windows 8.1 i Ubuntu 14.04. Da bih prešao iz jednog OS-a u drugi moram restartovati kompjuter, pa me zanima postoji li drugi način osim restarta za prelazak između sistema?

Znam da Windows ne prepoznaje ext4 datotečni sistem, ali Ubuntu prepoznaje NTFS i kad pokrenem Ubuntu ja vidim particije od Windowsa, ali postoji li mogućnost da ja određene podatke koje skupim kad sam na Ubuntuu prebacim na Windows particiju koja mi služi za podatke (imam ja i home particiju, ali ovo me informativno zanima)?

Jedno dodatno pitanje - Ubuntu sam podijelio na root i home particiju i kad instaliram nove programe idu li oni svi na root, a je li home particija ona na koju odmah uđem kad kliknem na File ikonu (tako mi piše na alatnoj traci)? Ubuntu sam počeo koristiti tek nedavno, vjerovatno je ovo "windows razmišljanje", ali zašto prvo uđem u home particiju, ako je root glavna, a home sam odredio samo da bih na nju mogao ostavljati razne podatke? I da, vidim da imaju dvije root particije (/ i root) - je li kosa crta ona na kojoj se sve drugo što postoji na Ubuntuu zasniva (na što je montirano) i šta je onda drogi root?
Za pristup particijama ubuntua na windowsu mozes koristiti ovaj program, a ima i drugih:
http://www.diskinternals.com/linux-reader/

Ne postoji mogucnost da predjes sa win na ubuntu i obrnuto bez restarta jer je potrebno da se sistem boota, a bez restarta ne moze. Ukoliko ti ne treba ubuntu tako cesto mozes ga koristiti preko virtualbox-a, medjutim trebao bi imati jaci racunar za takvo sta (ne neki strasno jak, ali ipak da imas dovoljno viska resursa da ih mozes prepustiti ubuntu), jer istovremeno ce ti dva OS-a vuci resurse racunara.

Sto se tice zadnjeg dijela home ti je folder, a ne particija koja se otvara po defaultu kada kliknes na ikonicu foldera.
Last edited by guber90 on 14/04/2015 14:40, edited 1 time in total.
User avatar
guber90
Posts: 1982
Joined: 23/08/2010 15:54

#293 Re: Ubuntu all about

Post by guber90 »

Meni je ubuntu stvaro dobar sistem i koristio sam ga jedan duzi period sve dok izlaska verzije 14 kada sam imao neki bug gdje mi je laptop se ledio u random trenucima i slicno, tako da sam se morao vratiti na windows. Imam namjeru u neko skorije vrijeme nabaciti zadnju verziju ubuntu-a pa da vidim da li se bug rijesio.

Ukoliko zelite igrati igrice, drzite se windows-a, a za ostale stvari preporucujem linux, sve vise programa se pravi i u verziji za linux, a cak i neke dobre igrice imaju svoje linux verzije.

Istina da je neke stvari komplikovanije raditi nego li na windows-u, ali je to i cijena slobode koja se dobija sa linux-om. Koliko je linux pouzdan sistem govori i cinjenica da se najveci dio web stranica host-a sa linu-x os-om (naprimjer i google koristi linux na svojim serverima), naravno tu i dolazi cinjenica da je besplatan u izrazaj, medjutim i to da virusi skoro pa da ne postoje za linux, za razliku od windowsa gdje se cifre krecu oko nekoliko milijardi.

Ne kosta vas nista probati ubuntu, mozete instalirati preko virutalbox-a ukoliko imate malo bolji racunar, tako da ukoliko vam se ne svidi proces uklanjanja je vise nego jednostavan. Evo jedan tutorial kako instalirati ubuntu preko virtualbox-a, a imate ih i drugih ukoliko vam ovaj ne lezi:

https://www.youtube.com/watch?v=QkJmahizwO4

Inace virtualbox vam sluzi za pokretanje drugih operativnih sistema unutar nekog vec pokrenutog, naprimjer kada pokrenete windows unutar njega mozete pokrenuti neki drugi ( u ovom slucaju ubuntu), nije pretjerano prakticno za dugotrajnu upotrebu jer vuce dosta resursa ali ukoliko koristite taj OS rijedje onda je sasvim uredu za koristiti.
User avatar
daors
Posts: 354
Joined: 10/10/2007 19:24
Location: 127.0.0.1

#294 Re: Ubuntu all about

Post by daors »

Spartanovski wrote:Tek nedavno susreo sam se s Linuxom, pa ako je neko u mogućnosti volio bih da odgovori na postavljena pitanja.

Imam na laptopu instaliran Windows 8.1 i Ubuntu 14.04. Da bih prešao iz jednog OS-a u drugi moram restartovati kompjuter, pa me zanima postoji li drugi način osim restarta za prelazak između sistema?

Znam da Windows ne prepoznaje ext4 datotečni sistem, ali Ubuntu prepoznaje NTFS i kad pokrenem Ubuntu ja vidim particije od Windowsa, ali postoji li mogućnost da ja određene podatke koje skupim kad sam na Ubuntuu prebacim na Windows particiju koja mi služi za podatke (imam ja i home particiju, ali ovo me informativno zanima)?

Jedno dodatno pitanje - Ubuntu sam podijelio na root i home particiju i kad instaliram nove programe idu li oni svi na root, a je li home particija ona na koju odmah uđem kad kliknem na File ikonu (tako mi piše na alatnoj traci)? Ubuntu sam počeo koristiti tek nedavno, vjerovatno je ovo "windows razmišljanje", ali zašto prvo uđem u home particiju, ako je root glavna, a home sam odredio samo da bih na nju mogao ostavljati razne podatke? I da, vidim da imaju dvije root particije (/ i root) - je li kosa crta ona na kojoj se sve drugo što postoji na Ubuntuu zasniva (na što je montirano) i šta je onda drogi root?
Trebalo bi da mozes pisati po NTFS-u iz linuxa. Odavno ne koristim Win pa ne znam da li ce se OS sta buniti. Imam jedan externi disk sa NTFS-om i nemam problema sa citanjem/pisanjem.

/home - moze biti posebna particija ili disk (mountujes je pod tim mountpointom- pogledaj /etc/fstab), a moze biti i folder na root particiji. To je home folder odredjenog usera i kod instalacije programa tu obicno smjestaju konfiguracijski fajlovi specificni za tog usera. Sami programi se smjestaju na drugo mjesto. To mjesto je rezervisano i za ostale korisnicke dokumente (video,slike,docs...)

/ - je root folder. On je, kako bih rekao, pocetak stabla.iz njega se "sire" ostali folderi. Ne barkaj puno po njemu osim ako znas sta radis :)

/root - je home folder root usera. Root user je slican administrator useru na pendzerima. Za razliku od ostalih usera, ciji je home folder na /home/user, root user home folder je na /root
The BEN10
Posts: 7563
Joined: 19/09/2011 09:03

#295 Re: Ubuntu all about

Post by The BEN10 »

The BEN10 wrote:Da se upišem.
Cairo dock na Ubuntu daje posebnu dimenziju.. ;-)
User avatar
Office_Kontrol
Posts: 112
Joined: 27/03/2015 15:04

#296 Re: Ubuntu all about

Post by Office_Kontrol »

Dell je nedavno u prodaju pustio Linux verziju svog premium XPS 13 laptopa, prenosi Engadget.

Dell XPS 13 Developer Edition stiže sa predinstaliranim Ubuntu Linux operativnim sistemom verzije 14.04, a u odnosu na originalne modele lansirane početkom godine, donosi i novi Intel Core i5 Broadwell procesor i 8GB RAM memorije.

Ostatak specifikacija će moći izabrati sami kupci, a u ponudi su - između ostalog - standardni i touchscreen ekrani različitih rezolucija, kao i SSD diskovi različitih kapaciteta.

Sve to će biti upakovano u kućište izuzetno malih dimenzija - toliko malih da je Dell u januaru ove godine XPS 13 prenosnik nazvao najmanjim 13-inčnim laptopom na svijetu.


INFO.ba
User avatar
daors
Posts: 354
Joined: 10/10/2007 19:24
Location: 127.0.0.1

#297 Re: Ubuntu all about

Post by daors »

Nije los dell, al ja bih ipak nesto od ovih https://system76.com/ :)

Steta sto nemaju isporuku za balkan
User avatar
daors
Posts: 354
Joined: 10/10/2007 19:24
Location: 127.0.0.1

#298 Re: Ubuntu all about

Post by daors »

Je li neko imao prilike probati ovaj Ubuntu Phone?
Rexi1
Posts: 208
Joined: 04/04/2015 15:56

#299 Re: Ubuntu all about

Post by Rexi1 »

Jeste malo komplikovan za instalirat programe i drajvere ali sto se tice sigurnosti i brzine tu je za windowse izmislio svijet , sjecam se kad sam jednom na 265 rama instalirao neki ubuntu koja je to brzina isto na 1 gb nit net steka ni klipovi ni netu ne trzaju..Ali eto slabo podrzava programe i igrice :))
Post Reply