Uber i Bolt taxi aplikacije u Sarajevu?

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Jeste li da se uvedu ove aplikacija u Sarajevu?

Da
145
91%
Ne
8
5%
Svejedno
7
4%
 
Total votes: 160

User avatar
Ateista
Posts: 46734
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#176 Re: Uber i Bolt taxi aplikacije u Sarajevu?

Post by Ateista »

Dimu1927 wrote: 25/04/2024 07:45 Tako je, nema novih, samo postojece mozes kupiti
S obzirom na to da je cesto jako tesko doci do taksija kad ti treba, mislim da trenutni broj licenci nije dovoljan da zadovolji potrebe grada, bar sa trenutnim stanjem gradskog prevoza. Ne znam ko i na osnovu cega je dosao do ovog broja, ali ocito je da ih treba vise, pogotovo sto je sve vise turista po Sarajevu. Zbog toga bi bio pun pogodak Uber ili Bolt da dodju.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41043
Joined: 29/06/2011 23:39

#177 Re: Uber i Bolt taxi aplikacije u Sarajevu?

Post by dječak sa šibicama »

U Ljubljani Bolt samo trotinete iznajmljuje, nemaju ni food ni travel ili kako se to zove. Ubera nema.

Cudno, oni su nekakva EU.

Interesantna je fora bar u ZG, mozes traziti auto kakvo ti odgovara, ako je guzva po gradu trazis manje auto kofol brze ce se provuci. Ako si krakat, trazis karavan, da si komotniji na sjedistu nazad. I tako dalje.
Tromblon
Posts: 2217
Joined: 18/01/2015 19:37

#178 Re: Uber i Bolt taxi aplikacije u Sarajevu?

Post by Tromblon »

U danskoj je uber ukinut 2017. Bolt iznajmljuje električna bicikla i romobile. Taxi zakoni su možda i rigidniji od naših. Moraš ići na kurs za vozača taxija, kurs prve pomoći...

I ovdje su zaustavljali uber vozila, blokirali grad. Na kraju su uspjeli ukloniti uber jer se ovi nisu željeli uklapati u taxi zakone i ugasili su biznis.

Tako da se ovaj Bolt vjerovatno neće zaletati nego je ovo neki probni balon.
User avatar
Pandakonda
Posts: 4391
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#179 Re: Uber i Bolt taxi aplikacije u Sarajevu?

Post by Pandakonda »

Ateista wrote: 25/04/2024 08:27
Dimu1927 wrote: 25/04/2024 07:45 Tako je, nema novih, samo postojece mozes kupiti
S obzirom na to da je cesto jako tesko doci do taksija kad ti treba, mislim da trenutni broj licenci nije dovoljan da zadovolji potrebe grada, bar sa trenutnim stanjem gradskog prevoza. Ne znam ko i na osnovu cega je dosao do ovog broja, ali ocito je da ih treba vise, pogotovo sto je sve vise turista po Sarajevu. Zbog toga bi bio pun pogodak Uber ili Bolt da dodju.
Na kraju dana to nije ni dizajnirano da primarno zadovolji potrebe grada, nego da uvođenjem konkurencije upravo ne padne cijena tog biznisa. Sto bi se desilo ako ti imas neogranicen broj licenci. Otprilike nesto slicno kao za notare gdje imas ogranicen broj koliko ih moze biti jer bi uvođenjem vise njih drasticno pala vrijednost tog posla.

Sve u svemu Bolt ima potencijal u Sarajevu i ja također cisto sumnjam da bi oni objavili ulazak u Sarajevsko trziste bez da su vec nasli rupe u zakonu kako da posluju.
Dimu1927
Posts: 4059
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#180 Re: Uber i Bolt taxi aplikacije u Sarajevu?

Post by Dimu1927 »

Ateista wrote: 25/04/2024 08:27
Dimu1927 wrote: 25/04/2024 07:45 Tako je, nema novih, samo postojece mozes kupiti
S obzirom na to da je cesto jako tesko doci do taksija kad ti treba, mislim da trenutni broj licenci nije dovoljan da zadovolji potrebe grada, bar sa trenutnim stanjem gradskog prevoza. Ne znam ko i na osnovu cega je dosao do ovog broja, ali ocito je da ih treba vise, pogotovo sto je sve vise turista po Sarajevu. Zbog toga bi bio pun pogodak Uber ili Bolt da dodju.
Vlada i ministarstvo odredili, vjerovatno nekom racunicom xx licenci na odredjeni broj stanovnika

a slazem se, jer je ovakvo stanje preko 5 godina, znaci broj se solidno smanjio ulaskom novih taxista...
User avatar
Ateista
Posts: 46734
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#181 Re: Uber i Bolt taxi aplikacije u Sarajevu?

Post by Ateista »

Pandakonda wrote: 25/04/2024 22:53
Ateista wrote: 25/04/2024 08:27
Dimu1927 wrote: 25/04/2024 07:45 Tako je, nema novih, samo postojece mozes kupiti
S obzirom na to da je cesto jako tesko doci do taksija kad ti treba, mislim da trenutni broj licenci nije dovoljan da zadovolji potrebe grada, bar sa trenutnim stanjem gradskog prevoza. Ne znam ko i na osnovu cega je dosao do ovog broja, ali ocito je da ih treba vise, pogotovo sto je sve vise turista po Sarajevu. Zbog toga bi bio pun pogodak Uber ili Bolt da dodju.
Na kraju dana to nije ni dizajnirano da primarno zadovolji potrebe grada, nego da uvođenjem konkurencije upravo ne padne cijena tog biznisa. Sto bi se desilo ako ti imas neogranicen broj licenci. Otprilike nesto slicno kao za notare gdje imas ogranicen broj koliko ih moze biti jer bi uvođenjem vise njih drasticno pala vrijednost tog posla.

Sve u svemu Bolt ima potencijal u Sarajevu i ja također cisto sumnjam da bi oni objavili ulazak u Sarajevsko trziste bez da su vec nasli rupe u zakonu kako da posluju.
Da, to je poprilicno jasno da je to cilj, da su vjerovatno taxi udruzenja lobirali za taj broj kako bi mogli zadrzati vecu cijenu.
Opet, na kantonu je da se pozabavi tim i da razmisli o stvarnim potrebama grada a ne da se dodvorava monopolistima.
Nisam ja ni za prekomjeran broj taksista i ne preveliko obaranje cijene, razumijem da svako od njih treba da zaradi i da je to posao, ali treba u svemu naci mjeru i balans.
User avatar
Dosadno mii
Posts: 2568
Joined: 16/06/2014 20:33

#182 Re: Uber i Bolt taxi aplikacije u Sarajevu?

Post by Dosadno mii »

Il jednostavno se adaptirati na novi svijet i na to da se poslovi mijenjaju i da nista nije sigurno u zivotu
Dimu1927
Posts: 4059
Joined: 24/05/2020 17:41
Location: Sarajevo

#183 Re: Uber i Bolt taxi aplikacije u Sarajevu?

Post by Dimu1927 »

Ateista wrote: 26/04/2024 08:54
Pandakonda wrote: 25/04/2024 22:53
Ateista wrote: 25/04/2024 08:27

S obzirom na to da je cesto jako tesko doci do taksija kad ti treba, mislim da trenutni broj licenci nije dovoljan da zadovolji potrebe grada, bar sa trenutnim stanjem gradskog prevoza. Ne znam ko i na osnovu cega je dosao do ovog broja, ali ocito je da ih treba vise, pogotovo sto je sve vise turista po Sarajevu. Zbog toga bi bio pun pogodak Uber ili Bolt da dodju.
Na kraju dana to nije ni dizajnirano da primarno zadovolji potrebe grada, nego da uvođenjem konkurencije upravo ne padne cijena tog biznisa. Sto bi se desilo ako ti imas neogranicen broj licenci. Otprilike nesto slicno kao za notare gdje imas ogranicen broj koliko ih moze biti jer bi uvođenjem vise njih drasticno pala vrijednost tog posla.

Sve u svemu Bolt ima potencijal u Sarajevu i ja također cisto sumnjam da bi oni objavili ulazak u Sarajevsko trziste bez da su vec nasli rupe u zakonu kako da posluju.
Da, to je poprilicno jasno da je to cilj, da su vjerovatno taxi udruzenja lobirali za taj broj kako bi mogli zadrzati vecu cijenu.
Opet, na kantonu je da se pozabavi tim i da razmisli o stvarnim potrebama grada a ne da se dodvorava monopolistima.
Nisam ja ni za prekomjeran broj taksista i ne preveliko obaranje cijene, razumijem da svako od njih treba da zaradi i da je to posao, ali treba u svemu naci mjeru i balans.
Ne vidim kako bi povecanje broja taxista znacajno oborilo samu cijenu prevoza kad je propisan start i cijena po km... jedino sto bi mozda imali manji broj voznji u nekim terminima... a uostalom koliko vozis toliko zaradis. Imaju oni vise nego dobru zaradu zato se i bore da odrze monopol

I glovo i korpa konstantno povecavaju broj dostavljaca a i cijena dostave samo raste, jednostavno nema vise nista dzaba, sve se vise trosi i ljudi sve vise to placaju da sebi olaksaju
Kuvet
Posts: 621
Joined: 22/05/2012 11:58

#184 Re: Uber i Bolt taxi aplikacije u Sarajevu?

Post by Kuvet »

Svaka konkurencija u svakom vidu poslovanja je dobrodosla. Mislim da ce i taksistima dobro doci. Mozda i Suljagic kaze, nema vise sjebanih auta, pusenja u vozilu, pijenja rakije u vozilu, sve mora biti cakum pakum.

Evo u zdravstvu ASA bolnica, dostave Korpa/Glovo, marketi Lidl, evo sad i Bolt. Sto da ne.
User avatar
Ateista
Posts: 46734
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#185 Re: Uber i Bolt taxi aplikacije u Sarajevu?

Post by Ateista »

Dosadno mii wrote: 26/04/2024 08:57 Il jednostavno se adaptirati na novi svijet i na to da se poslovi mijenjaju i da nista nije sigurno u zivotu
Tako je, treba biti posten i priznati da ti je vrijeme pregazilo posao koji radis i prekvalifikovati se u nesto drugo, modernizovati. Ovdje su ljudi navikli da desetine godina rade na isti nacin i ne zele insta da mijenjaju i prilagodjavaju se, a onda kukaju kad nema posla i kad im neko ko se modernizovao uzima posao. Realno, sve nase teksi sluzbe bi mogle napraviti aplikaciju na fazon ubera, ali im se ne da u to ulagati, lakse je kukati kako je konkurencija nelegalna i traziti da drze monopol i rade sve kao i prije 50 godina.
User avatar
Ateista
Posts: 46734
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#186 Re: Uber i Bolt taxi aplikacije u Sarajevu?

Post by Ateista »

Dimu1927 wrote: 26/04/2024 10:18
Ateista wrote: 26/04/2024 08:54
Pandakonda wrote: 25/04/2024 22:53

Na kraju dana to nije ni dizajnirano da primarno zadovolji potrebe grada, nego da uvođenjem konkurencije upravo ne padne cijena tog biznisa. Sto bi se desilo ako ti imas neogranicen broj licenci. Otprilike nesto slicno kao za notare gdje imas ogranicen broj koliko ih moze biti jer bi uvođenjem vise njih drasticno pala vrijednost tog posla.

Sve u svemu Bolt ima potencijal u Sarajevu i ja također cisto sumnjam da bi oni objavili ulazak u Sarajevsko trziste bez da su vec nasli rupe u zakonu kako da posluju.
Da, to je poprilicno jasno da je to cilj, da su vjerovatno taxi udruzenja lobirali za taj broj kako bi mogli zadrzati vecu cijenu.
Opet, na kantonu je da se pozabavi tim i da razmisli o stvarnim potrebama grada a ne da se dodvorava monopolistima.
Nisam ja ni za prekomjeran broj taksista i ne preveliko obaranje cijene, razumijem da svako od njih treba da zaradi i da je to posao, ali treba u svemu naci mjeru i balans.
Ne vidim kako bi povecanje broja taxista znacajno oborilo samu cijenu prevoza kad je propisan start i cijena po km... jedino sto bi mozda imali manji broj voznji u nekim terminima... a uostalom koliko vozis toliko zaradis. Imaju oni vise nego dobru zaradu zato se i bore da odrze monopol

I glovo i korpa konstantno povecavaju broj dostavljaca a i cijena dostave samo raste, jednostavno nema vise nista dzaba, sve se vise trosi i ljudi sve vise to placaju da sebi olaksaju
Ko je tacno propisao cijenu i na kojem nivou? Sarajevotaxi ili svaka firma za sebe? Sta god da je, povecanje broja taksista ali i razlicitih firmi bi dovelo do toga da s emoraju malo vise boriti za posao, na razne nacine unaprijediti uslugu i naravno konkurentnom cijenom. Sada niko nema namjeru da spusti cijenu jer ionako ocito imaju puno posla. Ne kazem da se povecanjem moze puno spustiti, ali moglo bi bar malo.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41043
Joined: 29/06/2011 23:39

#187 Re: Uber i Bolt taxi aplikacije u Sarajevu?

Post by dječak sa šibicama »

Ne postoji u trzisnoj utakmici nesto takvo kao sto je "propisana cijena", ko je propisao? neki zakon? ili su se sastali Suljagic, Zuti, Crveni i ostali i dogovorili cijenu. To je njihova cijena, a ja ako zelim, imam firumu i papire, mogu im obarati cijenu.

Druga je stvar sto oni misle da su monopolisti i da im je neka nadnaravna sila dala taj monopol. Tako su i granapdzije i zelenari mogli izaci na ulicu, blokirati saobracaj, jer ne zele dolazak Merkatora, Konzuma, Binga i ostalih velikih trznih centara. Nigdje veze je ta politika, i to je neodrzivo.

Konkurencija nudi vise, jeftinije, bolje, a tvoje je da se prilagodis i nadmasis konkurenciju.
User avatar
Ateista
Posts: 46734
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#188 Re: Uber i Bolt taxi aplikacije u Sarajevu?

Post by Ateista »

dječak sa šibicama wrote: 26/04/2024 12:12 Ne postoji u trzisnoj utakmici nesto takvo kao sto je "propisana cijena", ko je propisao? neki zakon? ili su se sastali Suljagic, Zuti, Crveni i ostali i dogovorili cijenu. To je njihova cijena, a ja ako zelim, imam firumu i papire, mogu im obarati cijenu.

Druga je stvar sto oni misle da su monopolisti i da im je neka nadnaravna sila dala taj monopol. Tako su i granapdzije i zelenari mogli izaci na ulicu, blokirati saobracaj, jer ne zele dolazak Merkatora, Konzuma, Binga i ostalih velikih trznih centara. Nigdje veze je ta politika, i to je neodrzivo.

Konkurencija nudi vise, jeftinije, bolje, a tvoje je da se prilagodis i nadmasis konkurenciju.
Ja stvarno nisam siguran kako je to regulisano, ali pretpostavljam da su se kao sto kazes postojece firme dogovorile oko cijene, sumnjam da im je neko to propisao. Zato se i bune protiv bilo cega novog, jer svako novi moze spustiti cijene i time njih primorati da ih spuste.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 41043
Joined: 29/06/2011 23:39

#189 Re: Uber i Bolt taxi aplikacije u Sarajevu?

Post by dječak sa šibicama »

Mislim da su se oni dogovorili, prije inflacije od prije godinu dvije, Zuti Crveni i ostali privatnici su imali nizu cijenu nego SA taxi. I onda su sa divljanjem cijena goriva, sjeli i dogovorili sadasnju cijenu.

Ne postoji nikakav zakon koji prepisuje cijenu taxi usluga. Ko zna, mozda Bolt i ne bude jeftiniji, mada po pravilu uvijek jesu jeftiniji jer imaju drugaciju politiku. Ne handre oni svoja kola nego ovi sto voze za njih, i vjerovatno imaju prostora za manipulaciju cijene. Takodje siguran sam da je sadasnja cijena taxi usluga prevelika, samim tim sto im je bila isplativa i kad je gorivo bilo dosta skuplje. Znaci opet imamo enormnu marzu, sto nije posteno prema korisnicima, ali boli njih patka. Taxo plati pausal i mlatne ostatak sebi u dzepove, nije slucajno da svaki taxo ima odlicno auto. Prije nije tako bilo, bilo je i golfova dvojki i svakakvih harabatija, ali sad se mlate velike pare. Ne ulazim u njihovu djelatnost mimo taxi usluga, onos to se prica o njima, sta rade prevoze i kakvim se sve poslovima bave. O tome stvarno ne znam nista.
User avatar
pezzar
Posts: 594
Joined: 14/07/2009 13:16

#190 Re: Uber i Bolt taxi aplikacije u Sarajevu?

Post by pezzar »

Meni ova diskusija otvori druga pitanja. Kako Korpa reguliše korištenje privatnih vozila i kako oni plaćaju dostavljače koji očito obavljaju uslugu prijevoza (nije to puno robe, ali je i dalje roba)? Ili niko ne postavlja ta pitanja pa prolazi?
User avatar
Haris.ba
Posts: 25020
Joined: 08/09/2005 20:08

#191 Re: Uber i Bolt taxi aplikacije u Sarajevu?

Post by Haris.ba »

pezzar wrote: 26/04/2024 12:55 Meni ova diskusija otvori druga pitanja. Kako Korpa reguliše korištenje privatnih vozila i kako oni plaćaju dostavljače koji očito obavljaju uslugu prijevoza (nije to puno robe, ali je i dalje roba)? Ili niko ne postavlja ta pitanja pa prolazi?
Placaju po procentu od dostave. Njih ne zanima hoces li koristiti biciklo, trotinet, avion.
sarajevsko_pivo
Posts: 3506
Joined: 27/07/2009 16:22

#192 Re: Uber i Bolt taxi aplikacije u Sarajevu?

Post by sarajevsko_pivo »

Jeli prvo Google streetview mora odraditi posao da bi došao Bolt?
Drugclanbiblioteke
Posts: 136
Joined: 06/10/2020 17:51

#193 Re: Uber i Bolt taxi aplikacije u Sarajevu?

Post by Drugclanbiblioteke »

Vidio sam Google streetview u Rajlovcu neki dan ide i snima.
Isto tako taksu u Zenici kako pilotira Teslom.
Ima mjesta za jedan Uber i Bolt :bih:
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2811
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#194 Re: Uber i Bolt taxi aplikacije u Sarajevu?

Post by ovo_malo_duse »

Drugclanbiblioteke wrote: 29/04/2024 22:36 Vidio sam Google streetview u Rajlovcu neki dan ide i snima.
Isto tako taksu u Zenici kako pilotira Teslom.
Ima mjesta za jedan Uber i Bolt :bih:
Bit ce krvi do koljena kad dodje. I sve zavisi ko ce prvo pocet vozat. Ako budu mudonje bit ce ok al zaplatice neko garant. Nece ovi tek tako pustit.
Drugclanbiblioteke
Posts: 136
Joined: 06/10/2020 17:51

#195 Re: Uber i Bolt taxi aplikacije u Sarajevu?

Post by Drugclanbiblioteke »

:mrgreen: A to je normala.
Inače sve Taxe u Sarajevu članovi biblioteka.
Neko gore napisa da se prekvalifikuju.
Od škole ima 300 metara a od papira vozačku b kategorije.

Već vidim naslov u Avazu “ Krvoločni Katica goonja halikopterom Taxiste osvetnike po Sarajevskoj kotlini”
:bih:
sarajevsko_pivo
Posts: 3506
Joined: 27/07/2009 16:22

#196 Re: Uber i Bolt taxi aplikacije u Sarajevu?

Post by sarajevsko_pivo »

Drugclanbiblioteke wrote: 29/04/2024 22:36 Vidio sam Google streetview u Rajlovcu neki dan ide i snima.
Isto tako taksu u Zenici kako pilotira Teslom.
Ima mjesta za jedan Uber i Bolt :bih:
Šta je Taksa?
User avatar
Better Man
Posts: 16798
Joined: 01/10/2006 20:10

#197 Re: Uber i Bolt taxi aplikacije u Sarajevu?

Post by Better Man »

sarajevsko_pivo wrote: 29/04/2024 23:30
Drugclanbiblioteke wrote: 29/04/2024 22:36 Vidio sam Google streetview u Rajlovcu neki dan ide i snima.
Isto tako taksu u Zenici kako pilotira Teslom.
Ima mjesta za jedan Uber i Bolt :bih:
Šta je Taksa?
Taksista.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8559
Joined: 15/04/2015 11:26

#198 Re: Uber i Bolt taxi aplikacije u Sarajevu?

Post by Thorgerson »

Cijeli svijet ide naprijed, neki gube radna mjesta, neko ih dobije. Neka radna mjesta nestaju....ali heeeej samo taksisti trebaju da traju vjecno.

Cemu i zasto licence i monopol?

Odredi ko god hoce da bude taksi neka bude. Opstat ce oni koji najbolje rade i koji imaju najbolji odnos cijene i kvalitete.

I to je to.

Nece se cijena srozati. Ne ide to tako. Da ide tako, onda ne bi raja kupovala i dalje coca colu od ne znam 2.5 KM, nego bi kupovala onu od 1.40 KM i coca cola bi propala. Ali to se ne desava.

Cijene bi se normalizovale, usluga bi bila 100x bolja. Nije normalno da taksista zaradjuje vise od doktora. Gdje to ima u svijetu?

Pa pricam s rajom koja je vani, tamo mozes bukvalno uzeti to da radis kao dodatni posao. Prodje obuku i radis. Kakve licence i pizde materine. Imas firme, hoces da vozis hocu, evo vozi. Kod nas to nesto prodaje, nasljeduje licencce...da bog sacuva.

I plus vami je to ispodprosjecno place posao. Dok je kod nas kako sam i rekao ultra dobro placen.

I zato i nema nista smisla u ovoj jebenoj drzavi. Da doktor sa 15 godina visoke skole, ima nizu platu od nekakvog takse sa tri razreda srednje.
User avatar
Edin H.
Posts: 47139
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#200 Re: Uber i Bolt taxi aplikacije u Sarajevu?

Post by Edin H. »

Thorgerson wrote: 30/04/2024 10:48
I zato i nema nista smisla u ovoj jebenoj drzavi. Da doktor sa 15 godina visoke skole, ima nizu platu od nekakvog takse sa tri razreda srednje.
Da, ali više košta licenca, nego da završiš medicinski fakultet :D
Post Reply