TZV. Vozila pod pratnjom????

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

mg
Posts: 976
Joined: 22/07/2004 19:28

#326 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by mg »

goran16v wrote:
mg wrote:Suština je da ZOBS vozila tretira u dva citirana člana, ali da nigdje ne postoji izrađeni pravilnik ( barem ga ja nisam našao ) koji definiše uslove i okolnosti da bi se VIP mogao voziti sa blinkerima. Smatram da ...

Apsurdno je da ljudi idu na posao kao vozila pod pratnjom i krše zakone, jer sam odlazak na posao nije važan državnički posao, niti je bilo ko od stoke na vlasti
Sve i da postoji u formi pravilnika, a ne u formi bezbjednosne procjene, odluke i sl, suludo je uopste ocekivati da takav dokument bude javan.
Ono sto je tebi apsurdno je samo po sebi apsurdno jer, osim sto svrha pratnje nije samo da se sto prije dodje iz A u B pa da rezonujes manja potreba - manja zurba, dovoljna je elementarna logika da skontas da svrha kretanja ne umanjuje rizik od incidenta i da te stvari nisu povezane.
E sad, ove 2 stvari su klasican primjer kako se bez nekih osnovnih predznanja ulazi u rasprave i kako se nesto smatra...
Znači, rizik od incidenta je u svakom trenutku veći, od opasnosti koju kolona izaziva po ostale učesnike u saobračaju? Zamisli rizika za švedskog premijera kad ide tramvajem na posao, bez pratnje. Buduči da svršavaš na blinkere, i hajdučiju po cestama, vjerujem da švede ignorišeš jer misliš da ako nemaju pratnju manje vrijede. :D
Da postoji država, bio bi i pravilnik i služba koja bi mogla procjeniti realnu opasnost i prema tome određivati i potrebu za rotacijama i divljanjem na cesti.

Ako baš moramo o logici, logično je i da pošto država piše zakone, da ih državni službenici ne krše, ili da se kršenje bar sankcioniše kad do toga dodje.

Razumijem ja tebe da si legalista, ali držiš se slova na papiru ko pijan plota.

Zakone ti ne tumačiš, već citiraš. Tumačenje može biti različito, recimo prvostepena osuđujuća a drugostepena oslobađajuća. Isti zakon, različito vijeće.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#327 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by goran16v »

sparky wrote:
goran16v wrote:
sparky wrote: niko ne trazi da sirena radi stalno, ali kada ti prilazi, trebao bi signalizirati.
ja govorim iz svog licnog iskustva. vozilima sa prvenstvom prolaza se sklanjam po cijenu da ostetim svoj auto (sto sam jednom i uradio). vozilima pod pratnjom se ne sklanjam sve dok ne ispune uslove da im se ja sklonim. dakle, zvucni i svjetlosni signal. na nekim dionicama ni tada, zavisi gdje me stignu. vodim se racunicom da je mala mogucnost da me stigne neki od privilegovanih, jer znamo da ih ima samo 30ak, a takvi mi uredno daju i zvucni i svjetlosni signal. do sad tri puta. jednom od ta tri puta je cika policajac i razglasom upozorio. valjda sto se nisam pomjerio iste sekunde kad su naisli nego tek nekih dva-tri kilometra poslije (relacija Tuzla-Bijeljina, prije Priboja). :bih:
Boldirano je bit svega i to je ono sto krasi nas narod, daje sebi za pravo da vodi nekim racunicama bez obzira sto svjesno krsi zakon, a ja tu ti jos jednom ponoviti, ti ne mozes znati da li je privilegovani ili nije, mimo tih 30 zvanicnih na koje racunas imas jos x drugih civ. vozila policije kojima se pod blinkerima takodjer moras pomaci, a ti ih ne mozes razlikovati...
Vrlo lako ih mogu razlikovati. Ako cujem ono tiruriru makar i kratko, ja cu se na prvom pogodnom mjestu pomjeriti da prodje ili cu usporiti. Rekao sam "na nekim dionicama", to je gdje je usko, nepregledno (npr Stupari-Đurdjevik ili onaj dio od Drivuse prema Vitezu...).
Ti samo predpostavljas da ih mozes razlikovati jer ne mozes i to je majka za*eba, a tiru-riru ne znaci nista, obrati paznju koliko puta ces vidjeti rotaciju cak i obicnog pol. auta ili hitne pomoci bez sirene...
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#328 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by _mufljuz_ »

sparky wrote: vozilima sa prvenstvom prolaza se sklanjam po cijenu da ostetim svoj auto (sto sam jednom i uradio).
jaro i ti si neki teski mazohista - ja se tako sklanjam samo hitnoj ako vidim da juri sumanuto na intervenciju..... cisto jer kontam da ce moje sklanjanje mozda spasit neke sekunde zivota jer je 3-4 minute max timeframe da se spasi slucaj od sigurne smrti i ostecenja mozga........

nestvarno mi ovo procitat fakat....

EDIT - i vatrogascima....

BTW - volio bih da neko "pripomene" koju saobraajku koje su ovi kvazivazni uhljupi prouzrokovali - znam da je bila jedna teska u Lašvi davno kad je SIPAin Reno Megan zaplatio....
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#329 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by goran16v »

mg wrote:
goran16v wrote:
mg wrote:Suština je da ZOBS vozila tretira u dva citirana člana, ali da nigdje ne postoji izrađeni pravilnik ( barem ga ja nisam našao ) koji definiše uslove i okolnosti da bi se VIP mogao voziti sa blinkerima. Smatram da ...

Apsurdno je da ljudi idu na posao kao vozila pod pratnjom i krše zakone, jer sam odlazak na posao nije važan državnički posao, niti je bilo ko od stoke na vlasti
Sve i da postoji u formi pravilnika, a ne u formi bezbjednosne procjene, odluke i sl, suludo je uopste ocekivati da takav dokument bude javan.
Ono sto je tebi apsurdno je samo po sebi apsurdno jer, osim sto svrha pratnje nije samo da se sto prije dodje iz A u B pa da rezonujes manja potreba - manja zurba, dovoljna je elementarna logika da skontas da svrha kretanja ne umanjuje rizik od incidenta i da te stvari nisu povezane.
E sad, ove 2 stvari su klasican primjer kako se bez nekih osnovnih predznanja ulazi u rasprave i kako se nesto smatra...
Znači, rizik od incidenta je u svakom trenutku veći, od opasnosti koju kolona izaziva po ostale učesnike u saobračaju? Zamisli rizika za švedskog premijera kad ide tramvajem na posao, bez pratnje. Buduči da svršavaš na blinkere, i hajdučiju po cestama, vjerujem da švede ignorišeš jer misliš da ako nemaju pratnju manje vrijede. :D
Da postoji država, bio bi i pravilnik i služba koja bi mogla procjeniti realnu opasnost i prema tome određivati i potrebu za rotacijama i divljanjem na cesti.

Ako baš moramo o logici, logično je i da pošto država piše zakone, da ih državni službenici ne krše, ili da se kršenje bar sankcioniše kad do toga dodje.

Razumijem ja tebe da si legalista, ali držiš se slova na papiru ko pijan plota.

Zakone ti ne tumačiš, već citiraš. Tumačenje može biti različito, recimo prvostepena osuđujuća a drugostepena oslobađajuća. Isti zakon, različito vijeće.

Bavis se teorijom i poredjenjem neuporedivog, poredis sredjenu drzavu bez nacionalnih tenzija, peksinog mentaliteta i straha od soc. revolta sa nama... :lol: Pogledaj obezbjedjenje funkcionera u J. Americi, Palestini, Iraku, Afganistanu, Izraelu pa onda uporedi s nama... Kao sto napisah ranije, nemas ni osnovna predznanja pa pokusavas da diskutujes! :-)
Naravno da postoje pravilnici i ostali dokumenti koji to uredjuju, ali nije tvoje da ih tabiris, ako posmatras iz perspektive vozaca tvoj je ZOBS i tu se prica zaustavlja.
Tacno, logicno bi bilo da ih drzavni sluzbenici ne krse, ali to je dokas slabe drzave, a ne zakona.

Ja sam ZOBS i citirao u protumacio jedan dio nekih clanova. Ako u ZOBS-u pise da vozilo pod pratnjom mora biti u pratnji posebnog vozila policije opremljenog sv. i zv, uredjajima za davanje posebnoh signala tok si signali traju, sta je cinjenica da nigdje ne pise da to mora biti uniformisano vozilo i da po zakonu vozilo policije moze biti i civilno nego tumacenje zakona??????
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#330 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by _mufljuz_ »

evo sta vam se desi kad pokusate da se bunite.... malo sam proguglo i evo sta nadjoh

rezime - krmak je ubio 1 + nekoliko tesko ranjenih i 3 trajnih invalida.... razvucen sudski proces bez presude i jos jednom krmak koji se ne osjeca krivim....

http://www.cin.ba/izjave-svjedoka-nedov ... ra-sipa-e/



kazem ja - ako hocete instant pravdu i zakon - pistolj, automat pod sjediste i cao.... ovo je kurceva drzava

Image
Last edited by _mufljuz_ on 19/01/2015 10:59, edited 1 time in total.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#331 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by goran16v »

_mufljuz_ wrote: BTW - volio bih da neko "pripomene" koju saobraajku koje su ovi kvazivazni uhljupi prouzrokovali - znam da je bila jedna teska u Lašvi davno kad je SIPAin Reno Megan zaplatio....
Bilo je tih slucajeva koliko hoces, nedavno je Bakirova pratnja spucala u nesto prema TZL, Dodikova pratnja je prije 2-3 god negdje kod Doboja naletila na kamion, godinu prije Radojiciceva pratnja takodjer negdje kod Prnjavora pomela nekog, nekoliko god prije toga je jal Paravceva, jal cija vec kolona, poslijetala s ceste negdje na Vlasicu itd... Ono sto je bitno da su u tim slucajevima pratnje pokrivene papirima i zasticene ko mrki medjed i da redovno na*ebe obicni vozac, a forumski principjelci bi da istjeruju pravdu!
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#332 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by _mufljuz_ »

goran16v wrote:
_mufljuz_ wrote: BTW - volio bih da neko "pripomene" koju saobraajku koje su ovi kvazivazni uhljupi prouzrokovali - znam da je bila jedna teska u Lašvi davno kad je SIPAin Reno Megan zaplatio....
Bilo je tih slucajeva koliko hoces, nedavno je Bakirova pratnja spucala u nesto prema TZL, Dodikova pratnja je prije 2-3 god negdje kod Doboja naletila na kamion, godinu prije Radojiciceva pratnja takodjer negdje kod Prnjavora pomela nekog, nekoliko god prije toga je jal Paravceva, jal cija vec kolona, poslijetala s ceste negdje na Vlasicu itd... Ono sto je bitno da su u tim slucajevima pratnje pokrivene papirima i zasticene ko mrki medjed i da redovno na*ebe obicni vozac, a forumski principjelci bi da istjeruju pravdu!
meni je smijesno na koliko strana se naprdjuje na ovoj temi o nekim zakonskim osnovama aktima podaktima pickama materina a krše ih gdje god mogu bez apsolutno ikakvih sankcija - alanfordovski mi je smiješno.... :lol:

ja kazem ako neko misli da ovdje pravde postovanja zakona i principa ima nek se rokne odmah - na kraju krajeva citava jedna divizija vojnika se sama roknula zbog postojeceg stanja i nikako mi nece biti jasno kako neko prije digne ruku na sebe nego na papkare uokolo da ih povalja..... mislim matematika mi nije jasna nikako - imas cim, vidis nema uokolo rjesenja i ti iskoristis oruzje da sam sebe dokineš....

cuj vozila pod pratnjom - vozila pod kurcem......

svaki put pozelim da nalete negdje PTM-om ili da nalete na RB pizda li im materina siledzijska.....
Last edited by _mufljuz_ on 19/01/2015 11:12, edited 2 times in total.
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#333 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by sparky »

_mufljuz_ wrote:
sparky wrote: vozilima sa prvenstvom prolaza se sklanjam po cijenu da ostetim svoj auto (sto sam jednom i uradio).
jaro i ti si neki teski mazohista - ja se tako sklanjam samo hitnoj ako vidim da juri sumanuto na intervenciju..... cisto jer kontam da ce moje sklanjanje mozda spasit neke sekunde zivota jer je 3-4 minute max timeframe da se spasi slucaj od sigurne smrti i ostecenja mozga........

nestvarno mi ovo procitat fakat....

EDIT - i vatrogascima....

BTW - volio bih da neko "pripomene" koju saobraajku koje su ovi kvazivazni uhljupi prouzrokovali - znam da je bila jedna teska u Lašvi davno kad je SIPAin Reno Megan zaplatio....
Pa Mufljuze nisam 200 na sat opalio u zid :) malo branikom zakacio bankinu i opet bi. Bila je hitna
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#334 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by _mufljuz_ »

sparky wrote:
_mufljuz_ wrote:
sparky wrote: vozilima sa prvenstvom prolaza se sklanjam po cijenu da ostetim svoj auto (sto sam jednom i uradio).
jaro i ti si neki teski mazohista - ja se tako sklanjam samo hitnoj ako vidim da juri sumanuto na intervenciju..... cisto jer kontam da ce moje sklanjanje mozda spasit neke sekunde zivota jer je 3-4 minute max timeframe da se spasi slucaj od sigurne smrti i ostecenja mozga........

nestvarno mi ovo procitat fakat....

EDIT - i vatrogascima....

BTW - volio bih da neko "pripomene" koju saobraajku koje su ovi kvazivazni uhljupi prouzrokovali - znam da je bila jedna teska u Lašvi davno kad je SIPAin Reno Megan zaplatio....
Pa Mufljuze nisam 200 na sat opalio u zid :) malo branikom zakacio bankinu i opet bi. Bila je
nemoj se ljutit drug, stvarno nemam lose namjere al zbog mnogih takvih kao ti savijača šija i bezmudnih likova citav sistem ide u sunovrat....
imam ja takvih u blizoj familiji koji jos uvijek vjeruju u red - ali njega nema - iscezao je.....
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#335 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by sparky »

_mufljuz_ wrote:
jaro i ti si neki teski mazohista - ja se tako sklanjam samo hitnoj ako vidim da juri sumanuto na intervenciju..... cisto jer kontam da ce moje sklanjanje mozda spasit neke sekunde zivota jer je 3-4 minute max timeframe da se spasi slucaj od sigurne smrti i ostecenja mozga........

nestvarno mi ovo procitat fakat....

EDIT - i vatrogascima....

BTW - volio bih da neko "pripomene" koju saobraajku koje su ovi kvazivazni uhljupi prouzrokovali - znam da je bila jedna teska u Lašvi davno kad je SIPAin Reno Megan zaplatio....

nemoj se ljutit drug, stvarno nemam lose namjere al zbog mnogih takvih kao ti savijača šija i bezmudnih likova citav sistem ide u sunovrat....
imam ja takvih u blizoj familiji koji jos uvijek vjeruju u red - ali njega nema - iscezao je.....
Mozda se sretnemo kod Turbotange pa moguce da ces promijeniti misljenje :)
Ja samo pomislim da ta hitna moze meni sutra trebati.
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#336 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by _mufljuz_ »

sparky wrote:
_mufljuz_ wrote:
jaro i ti si neki teski mazohista - ja se tako sklanjam samo hitnoj ako vidim da juri sumanuto na intervenciju..... cisto jer kontam da ce moje sklanjanje mozda spasit neke sekunde zivota jer je 3-4 minute max timeframe da se spasi slucaj od sigurne smrti i ostecenja mozga........

nestvarno mi ovo procitat fakat....

EDIT - i vatrogascima....

BTW - volio bih da neko "pripomene" koju saobraajku koje su ovi kvazivazni uhljupi prouzrokovali - znam da je bila jedna teska u Lašvi davno kad je SIPAin Reno Megan zaplatio....
Pa Mufljuze nisam 200 na sat opalio u zid :) malo branikom zakacio bankinu i opet bi. Bila je
nemoj se ljutit drug, stvarno nemam lose namjere al zbog mnogih takvih kao ti savijača šija i bezmudnih likova citav sistem ide u sunovrat....
imam ja takvih u blizoj familiji koji jos uvijek vjeruju u red - ali njega nema - iscezao je.....[/quote]
Mozda se sretnemo kod Turbotange pa moguce da ces promijeniti misljenje :)
Ja samo pomislim da ta hitna moze meni sutra trebati.[/quote]

pa i ja sam mislio na hitnu i vatrogasce....
a za susret sam ja uvijek samo dok malo stanem na noge.... svakako mu se imam nesto nagovorit :mrgreen:
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#337 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by mahalas505 »

_mufljuz_ wrote:meni je smijesno na koliko strana se naprdjuje na ovoj temi o nekim zakonskim osnovama aktima podaktima pickama materina a krše ih gdje god mogu bez apsolutno ikakvih sankcija - alanfordovski mi je smiješno.... :lol:

ja kazem ako neko misli da ovdje pravde postovanja zakona i principa ima nek se rokne odmah - na kraju krajeva citava jedna divizija vojnika se sama roknula zbog postojeceg stanja i nikako mi nece biti jasno kako neko prije digne ruku na sebe nego na papkare uokolo da ih povalja..... mislim matematika mi nije jasna nikako - imas cim, vidis nema uokolo rjesenja i ti iskoristis oruzje da sam sebe dokineš....

cuj vozila pod pratnjom - vozila pod kurcem......

svaki put pozelim da nalete negdje PTM-om ili da nalete na RB pizda li im materina siledzijska.....
Malo si mi ostao nedefinisan, jesi li za postovanje zakona ili ne :D ?
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#338 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by sparky »

Pa citaj sta pisem :) Rekao sam da sam se sklanjao hitnoj (auto je bilo vece od hitne, ako sta znaci).
Cekaj dok prodju poplave, da ne budete splavarili :)
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#339 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by _mufljuz_ »

mahalas505 wrote:
_mufljuz_ wrote:meni je smijesno na koliko strana se naprdjuje na ovoj temi o nekim zakonskim osnovama aktima podaktima pickama materina a krše ih gdje god mogu bez apsolutno ikakvih sankcija - alanfordovski mi je smiješno.... :lol:

ja kazem ako neko misli da ovdje pravde postovanja zakona i principa ima nek se rokne odmah - na kraju krajeva citava jedna divizija vojnika se sama roknula zbog postojeceg stanja i nikako mi nece biti jasno kako neko prije digne ruku na sebe nego na papkare uokolo da ih povalja..... mislim matematika mi nije jasna nikako - imas cim, vidis nema uokolo rjesenja i ti iskoristis oruzje da sam sebe dokineš....

cuj vozila pod pratnjom - vozila pod kurcem......

svaki put pozelim da nalete negdje PTM-om ili da nalete na RB pizda li im materina siledzijska.....
Malo si mi ostao nedefinisan, jesi li za postovanje zakona ili ne :D ?
jesam - kad bude isti za sve.... do tad ce bit sta nam bog da....
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#340 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by _mufljuz_ »

sparky wrote:Pa citaj sta pisem :) Rekao sam da sam se sklanjao hitnoj (auto je bilo vece od hitne, ako sta znaci).
Cekaj dok prodju poplave, da ne budete splavarili :)
osobno se izvinjaJEm - nisam viĐ'o.... :thumbup:
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#341 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by goran16v »

_mufljuz_ wrote:
meni je smijesno na koliko strana se naprdjuje na ovoj temi o nekim zakonskim osnovama aktima podaktima pickama materina a krše ih gdje god mogu bez apsolutno ikakvih sankcija - alanfordovski mi je smiješno.... :lol:

ja kazem ako neko misli da ovdje pravde postovanja zakona i principa ima nek se rokne odmah - na kraju krajeva citava jedna divizija vojnika se sama roknula zbog postojeceg stanja i nikako mi nece biti jasno kako neko prije digne ruku na sebe nego na papkare uokolo da ih povalja..... mislim matematika mi nije jasna nikako - imas cim, vidis nema uokolo rjesenja i ti iskoristis oruzje da sam sebe dokineš....

cuj vozila pod pratnjom - vozila pod kurcem......

svaki put pozelim da ih neko rokne PTM-om ili RB-om pizda li im materina siledzijska.....
Vidi, da ne ulazim u opravdanost da ovoliko debila ima zastitu, cinjenica je da drzava sama krsi zakon i da jeto trenutno stanje, za sta smo glasali - to smo i dobili, ali je smijesno i jos alanfordovskije da se ljudi satro bore protiv toga takodjer krsenjem zakona, a pogotovo udaranjem u tanku PTSP-ovku zicu (rat je stao prije 19 god, ko se rodio kad je Dayton potpisan sad vec ima vozacku)!!!! :-) Sve se svodi na onu seljacku, kad moze on - mogu i ja...
Osim toga, bas kao sto si naveo u primjerima, da ne idemu u slucajeve kad se postuje zakon, cak i kad se evidentno krsi zakon ti medjedi ce se elementarno pokriti zakonom i papirima da ce na*ebati obicni vozac i to je ono sto ovi nasi forumski principjelci koji im kao na cesti idu uz nos, ne kontaju.
mg
Posts: 976
Joined: 22/07/2004 19:28

#342 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by mg »

goran16v wrote:
mg wrote:Suština je da ZOBS vozila tretira u dva citirana člana, ali da nigdje ne postoji izrađeni pravilnik ( barem ga ja nisam našao ) koji definiše uslove i okolnosti da bi se VIP mogao voziti sa blinkerima. Smatram da ...

Apsurdno je da ljudi idu na posao kao vozila pod pratnjom i krše zakone, jer sam odlazak na posao nije važan državnički posao, niti je bilo ko od stoke na vlasti

Sve i da postoji u formi pravilnika, a ne u formi bezbjednosne procjene, odluke i sl, suludo je uopste ocekivati da takav dokument bude javan.
Ono sto je tebi apsurdno je samo po sebi apsurdno jer, osim sto svrha pratnje nije samo da se sto prije dodje iz A u B pa da rezonujes manja potreba - manja zurba, dovoljna je elementarna logika da skontas da svrha kretanja ne umanjuje rizik od incidenta i da te stvari nisu povezane.
E sad, ove 2 stvari su klasican primjer kako se bez nekih osnovnih predznanja ulazi u rasprave i kako se nesto smatra...
Znači, rizik od incidenta je u svakom trenutku veći, od opasnosti koju kolona izaziva po ostale učesnike u saobračaju? Zamisli rizika za švedskog premijera kad ide tramvajem na posao, bez pratnje. Buduči da svršavaš na blinkere, i hajdučiju po cestama, vjerujem da švede ignorišeš jer misliš da ako nemaju pratnju manje vrijede. :D
Da postoji država, bio bi i pravilnik i služba koja bi mogla procjeniti realnu opasnost i prema tome određivati i potrebu za rotacijama i divljanjem na cesti.

Ako baš moramo o logici, logično je i da pošto država piše zakone, da ih državni službenici ne krše, ili da se kršenje bar sankcioniše kad do toga dodje.

Razumijem ja tebe da si legalista, ali držiš se slova na papiru ko pijan plota.

Zakone ti ne tumačiš, već citiraš. Tumačenje može biti različito, recimo prvostepena osuđujuća a drugostepena oslobađajuća. Isti zakon, različito vijeće.

Bavis se teorijom i poredjenjem neuporedivog, poredis sredjenu drzavu bez nacionalnih tenzija, peksinog mentaliteta i straha od soc. revolta sa nama... :lol: Pogledaj obezbjedjenje funkcionera u J. Americi, Palestini, Iraku, Afganistanu, Izraelu pa onda uporedi s nama... Kao sto napisah ranije, nemas ni osnovna predznanja pa pokusavas da diskutujes! :-)
Naravno da postoje pravilnici i ostali dokumenti koji to uredjuju, ali nije tvoje da ih tabiris, ako posmatras iz perspektive vozaca tvoj je ZOBS i tu se prica zaustavlja.
Tacno, logicno bi bilo da ih drzavni sluzbenici ne krse, ali to je dokas slabe drzave, a ne zakona.

Ja sam ZOBS i citirao u protumacio jedan dio nekih clanova. Ako u ZOBS-u pise da vozilo pod pratnjom mora biti u pratnji posebnog vozila policije opremljenog sv. i zv, uredjajima za davanje posebnoh signala tok si signali traju, sta je cinjenica da nigdje ne pise da to mora biti uniformisano vozilo i da po zakonu vozilo policije moze biti i civilno nego tumacenje zakona??????[/quote]

I u toj našoj visokorizičnoj državi, kanadski ambasador ide pješke.
Zakoni su javni, ne tajni.
Da bi neko mogao uopće koristiti pratnju iz ZOBS-a mora postojati zakon koji određuje koja vozila i u kojem trenutku.
Došli smo i do toga da kasabu kao Sarajevo, porediš sa svjetskim žarištima, da bi mogao dalje da svršavaš po blinkerima i funkcionerima, odnosno da opravdavaš ugrožavanje sigurnosti saobraćaja, da bi tvoja teza "pila vode". Hajdučija i zloupotreba položaja ne može biti opravdana nikakvim tajnim pravilnicima, zakonima.
Zakon bi trebao biti javan i transparentan, kriju ga ko zmija noge da bi se mogla vršiti zloupotreba istog. I ti to kvazipravniče pokušavaš opravdati.
mahalas505
Posts: 2783
Joined: 08/10/2005 09:13

#343 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by mahalas505 »

_mufljuz_ wrote:jesam - kad bude isti za sve.... do tad ce bit sta nam bog da....
Znaci ti si za nepostivanje zakona, bilo mi je nejasno sa onim primjerom nesrece sto si dao, pa reko da to utvrdimo .
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#344 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by _mufljuz_ »

mahalas505 wrote:
_mufljuz_ wrote:jesam - kad bude isti za sve.... do tad ce bit sta nam bog da....
Znaci ti si za nepostivanje zakona, bilo mi je nejasno sa onim primjerom nesrece sto si dao, pa reko da to utvrdimo .
ne znam sta ti je bilo nejasno al bice ti sve gore, znam kako ti je - vjeruj mi kad covjek stari ode mozak s vremenom....

aj vozdra....
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#345 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by goran16v »

mg wrote:
I u toj našoj visokorizičnoj državi, kanadski ambasador ide pješke.
Zakoni su javni, ne tajni.
Da bi neko mogao uopće koristiti pratnju iz ZOBS-a mora postojati zakon koji određuje koja vozila i u kojem trenutku.
Došli smo i do toga da kasabu kao Sarajevo, porediš sa svjetskim žarištima, da bi mogao dalje da svršavaš po blinkerima i funkcionerima, odnosno da opravdavaš ugrožavanje sigurnosti saobraćaja, da bi tvoja teza "pila vode". Hajdučija i zloupotreba položaja ne može biti opravdana nikakvim tajnim pravilnicima, zakonima.
Zakon bi trebao biti javan i transparentan, kriju ga ko zmija noge da bi se mogla vršiti zloupotreba istog. I ti to kvazipravniče pokušavaš opravdati.
Mozda bi kanadski ambasador isao pjeske da u nasoj drzavi postoji ambasada Kanade! :lol:
Zakoni su javni, ali ono sto ti hoces da znas nije regulisano zakonom i stoga nije javno - drugim rjecima tebe kao gradjanina se to ne tice.
Nismo mi dosli nidokle, ja sam samo na tom primjeru pokazao koliko je tvoje poredjenje BiH i Svedske glupo. Nikakva hajducja nije i ne moze biti opravdana ni zakonima ni pravilnicima, svaki put kad se tako nesto desi je krsenje zakona.
Posto vec 3 x dokazujes da diskutujes o necemu o cemu pojma nemas, da ti i 3 x ponavljam, to sto bi ti htio da znas nije regulisano zakonom tako da nije ni javno ni transparentno. Bas ce tebi forumski mudrace neko postaviti online bezbjednosne procjene i odluke dir. FUP-a da ti malo tabiris ko kad ima zastitu i jel opravdano ili nije... :-)
User avatar
_mufljuz_
Posts: 4976
Joined: 12/04/2013 19:42

#346 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by _mufljuz_ »

p.s. kad se otvorila kanadska ambasada u Seljajevu?
mg
Posts: 976
Joined: 22/07/2004 19:28

#347 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by mg »

Bila je ambasada, ambasadorica hodala pješke. Vidim da je zatvorena 2009 godine, do mene. :lol:

Ako nešto nije regulisano zakonom, ili podzakonskim aktima hočeš reći da neko određuje to na osnovu samovolje?

BiH se ugleda na EU ne na južnu Ameriku, stoga moje poređenje nije glupo, kad nam Burkina Faso bude uzor, možda će i biti potrebe da svaki idiot ima dozvolu da bude ubica u saobraćaju, da to ne bude regulisano zakonom, već da osnov za pratnju bude jaranska osnova sa direktorom FUP. Ili da staviš blinkere, pa kad te krene kaznit, ti prašinaru kroz prozor dodaš mobitel a prethodno si pozvao direktora FUP-a na telefon da se izdere na njega jer njegovom drugu hoće da piše kaznu radi blinkera.

Mene ni ne zanimaju bezbjedonosne procjene, već pravilnik, da ne bi svako polupismeno govno moglo palit rotacije kad ide na doručak.
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#348 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by goran16v »

mg wrote:Bila je ambasada, ambasadorica hodala pješke. Vidim da je zatvorena 2009 godine, do mene. :lol:

Ako nešto nije regulisano zakonom, ili podzakonskim aktima hočeš reći da neko određuje to na osnovu samovolje?

BiH se ugleda na EU ne na južnu Ameriku, stoga moje poređenje nije glupo, kad nam Burkina Faso bude uzor, možda će i biti potrebe da svaki idiot ima dozvolu da bude ubica u saobraćaju, da to ne bude regulisano zakonom, već da osnov za pratnju bude jaranska osnova sa direktorom FUP. Ili da staviš blinkere, pa kad te krene kaznit, ti prašinaru kroz prozor dodaš mobitel a prethodno si pozvao direktora FUP-a na telefon da se izdere na njega jer njegovom drugu hoće da piše kaznu radi blinkera.

Mene ni ne zanimaju bezbjedonosne procjene, već pravilnik, da ne bi svako polupismeno govno moglo palit rotacije kad ide na doručak.
E kako znas za kanadskog ambasadora, bas kao ima li veze ko je nama uzor nema veze sa procjenom sigunosti, tako ti je i sve ostalo, prica napamet i bujna masta.
Ne znam kojim jezikom i kako jednostavnije da ti napisem da skontas: To sto tebe zanima je tvoja stvar. Svi pravilnici i zakoni koji te se ticu i koji tebe treba da zanimaju kao vozaca i poreznog obveznika su ti dostupni, sve ostalo, pa i to jel govno pod pratnjom ide na dorucak il kod Pape Franje na audijenciju, nije tvoj posao i ne treba da te se tice pa kako god to tebi i tvojoj logici tesko padalo!
User avatar
hellhammer
Posts: 513
Joined: 06/01/2015 19:24

#349 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by hellhammer »

ma samo ignorisati ove fickirice sa blinkerima, neznam zasto im pridajete ovoliko paznje. svatam da se njima dize cuna kad upale bljeskalice ali mene to ne uzbudjuje :D
User avatar
mayab
Posts: 27427
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#350 Re: TZV. Vozila pod pratnjom????

Post by mayab »

POVRIJEĐEN AMEL ĆURIĆ
U udesu učestvovala pratnja Ramiza Salkića

Amel Ćurić, pobjednik ovogodišnjeg muzičkog takmičenja “X Factor Adria”, koji je nedavno osvojio simpatije regiona svojim vrhunskim pjevanjem, zadobio je lakše povrede u saobraćajnoj nesreći koja se u subotu navečer desila oko 21.10 sati u mjestu Bjeliš kod Olova, saznaje „Dnevni avaz".


U ovoj saobraćajnoj nesreći učestvovao je i potpredsjednik RS te član Predsjedništva SDA Ramiz Salkić, tačnije, vozač Č. P., koji je bio u pratnji Salkića.

Aktivirani jastuci

U namjeri da iz prve ruke saznamo šta se desilo, kontaktirali smo Ćurića, koji, osim potvrde da je zadobio lakše povrede, nije želio ništa više reći. Salkić se, s druge strane, nije javljao na naše brojne pozive.

U MUP-u ZDK potvrdili su nam saznanja o udesu. Kako nam je rekao dežurni operativni policijski službenik, Ćurić je upravljao vozilom BMW, a osim njega, povrede je zadobila i njegova saputnica P. M.



Međutim, njene povrede su bile teže te je, nakon pregleda u Domu zdravlja Olovo, prebačena u Univerzitetski klinički centar u Sarajevu (UKCS).

S obzirom na to da policija još ne želi davati zvanične izjave o uzrocima ove nesreće, naš list je uz pomoć očevidaca pokušao dobiti jasniju sliku.

Naime, kako smo saznali, policija trenutno utvrđuje činjenice koje upućuju na to da je vozač u Salkićevoj pratnji na ovoj lokaciji vozilom Passat pokušao preteći kolonu vozila te je tako udario direktno u prednji lijevi dio Ćurićevog BMW-a. Sam Salkić nalazio se u drugom vozilu, koje se kretalo ispred Passata. Kako saznajemo, Salkić je u prvom trenutku nakon udesa izašao iz vozila, pogledao šta se dogodilo, nakon čega se vratio i nastavio put.

O kakvoj se silini udarca radilo, svjedoče fotografije koje su nam ustupljene, a, kako saznajemo, u datom momentu su aktivirani svi zračni jastuci unutar vozila kojim je upravljao Ćurić.


Na vozilu je, kako se moglo uočiti, nastala velika materijalna šteta, a pukom srećom Ćurić je izbjegao veću tragediju, budući da, uprkos strahovitom udarcu, nije izgubio kontrolu nad vozilom.
Bio s djevojkom Jelenom

U trenutku udesa s Ćurićem su u vozilu bili njegova djevojka Jelena Čabarkapa, također poznata pjevačica, te njena sestra, koja je, kako smo naveli, morala biti prebačena u UKCS radi detaljnijeg pregleda.
Image
Post Reply