Tzv. ljekoviti, prirodni i organski sokovi, džemovi, pekmezi su obmana

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
kamberovica polje
Posts: 3264
Joined: 28/01/2012 11:38

#26 Re: Tzv. ljekoviti, prirodni i organski sokovi, džemovi, pekmezi su obmana

Post by kamberovica polje »

Sve je to marksistička zavjera. :evil:
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#27 Re: Tzv. ljekoviti, prirodni i organski sokovi, džemovi, pekmezi su obmana

Post by broj dva »

R A V E N wrote:Ako išta, ugroziće vam zdravlje i povećati vam rizik od srčanog, moždanog udara, dijabetesa i nekih tipova raka.

Puni su ugljikohidrata, odnosno fruktoze i glukoze. Svijek je ionako prilično debeo i ne treba im da se još više debljaju.
--
To su feministićko-ljevićarski izumi. Samo piva i burek paš do stote živit.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#28 Re: Tzv. ljekoviti, prirodni i organski sokovi, džemovi, pekmezi su obmana

Post by Toto »

broj dva wrote:
R A V E N wrote:Ako išta, ugroziće vam zdravlje i povećati vam rizik od srčanog, moždanog udara, dijabetesa i nekih tipova raka.

Puni su ugljikohidrata, odnosno fruktoze i glukoze. Svijek je ionako prilično debeo i ne treba im da se još više debljaju.
--
To su feministićko-ljevićarski izumi. Samo piva i burek paš do stote živit.
U zimu češće buredžike šljivu (radi dezinfekcije).
User avatar
Sanjarko
Posts: 23272
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#29 Re: Tzv. ljekoviti, prirodni i organski sokovi, džemovi, pekmezi su obmana

Post by Sanjarko »

Ne znam, ali znam da je rijetki pekmez od jabuke koji nije kisali nego slatki a nije presladak nego taman, je idealan kao sok za razmutiti. Mi ga nedavno pili tako. Ekstra je. Sada kupljen je za lijecenje necega ali ne znam cega, je li stomacnih tegoba ili necega drugoga. Istina skup je da bi se pio kao sok za razmutit. Nekada smo ga davno svi u Bosni jeli sa ili bez kajmaka i sa hljebom ali odvikli smo se svi skoro.

Jabucno sirce kako znam i kako sam cuo je isto ekstra za tlak ima jos toga iako sirce ne spada u ovo navedeno.

Samo skupa je ovo ishrana. A ja nemam para da se zdravo hranim.

PS. Cak i obicna soda lijeci stomacne tegobe, pa cak cuo sam da je dobra kao prevencija raka.

:D
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#30 Re: Tzv. ljekoviti, prirodni i organski sokovi, džemovi, pekmezi su obmana

Post by broj dva »

Toto wrote:
broj dva wrote:
R A V E N wrote:Ako išta, ugroziće vam zdravlje i povećati vam rizik od srčanog, moždanog udara, dijabetesa i nekih tipova raka.

Puni su ugljikohidrata, odnosno fruktoze i glukoze. Svijek je ionako prilično debeo i ne treba im da se još više debljaju.
--
To su feministićko-ljevićarski izumi. Samo piva i burek paš do stote živit.
U zimu češće buredžike šljivu (radi dezinfekcije).
--
Da ne pomisliš da sam ozbiljan, kolega raven se ističe na temama o feminizmu i politici pa ga ja malo nako ...
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#31 Re: Tzv. ljekoviti, prirodni i organski sokovi, džemovi, pekmezi su obmana

Post by sadie_forever »

Vizionar 1985 wrote:Ne znam, ali znam da je rijetki pekmez od jabuke koji nije kisali nego slatki a nije presladak nego taman, je idealan kao sok za razmutiti. Mi ga nedavno pili tako. Ekstra je. Sada kupljen je za lijecenje necega ali ne znam cega, je li stomacnih tegoba ili necega drugoga. Istina skup je da bi se pio kao sok za razmutit. Nekada smo ga davno svi u Bosni jeli sa ili bez kajmaka i sa hljebom ali odvikli smo se svi skoro.

Jabucno sirce kako znam i kako sam cuo je isto ekstra za tlak ima jos toga iako sirce ne spada u ovo navedeno.

Samo skupa je ovo ishrana. A ja nemam para da se zdravo hranim.

PS. Cak i obicna soda lijeci stomacne tegobe, pa cak cuo sam da je dobra kao prevencija raka.

:D
Ko je se odvikao? svako ima pekmeza,jos uvijek se pravi po selima jako cesto, i najvise volim pavlaku sa pekmezom :D
John Cleese
Posts: 37245
Joined: 25/05/2010 18:30

#32 Re: Tzv. ljekoviti, prirodni i organski sokovi, džemovi, pekmezi su obmana

Post by John Cleese »

JThomas wrote:možda njegov ne koristi.
:lol: To je to :D
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#33 Re: Tzv. ljekoviti, prirodni i organski sokovi, džemovi, pekmezi su obmana

Post by moonca »

Nista gore nema od nutelle.Iskace iz svih jela u Bosni. :-)
Kao i gusti sokovi -sami secer.

No, svi nabrijani proizvidi u ogranicenoj kolicini konzumiranja, ne bi trebali nanijeti stetu po zdravlje.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#34 Re: Tzv. ljekoviti, prirodni i organski sokovi, džemovi, pekmezi su obmana

Post by Toto »

Ne vjerujem da je Bosna prestala i zaboravila da pravi pekmez od jabuka. EU nije poznavala, do ulaska Hrvatske, proizvode kao što su pekmezi. Mogli bi dobro zaraditi na ovom proizvodu, samo zato što nemamo konkurencije.
ovo_mi_je_nick
Posts: 1798
Joined: 04/09/2013 10:02
Contact:

#35 Re: Tzv. ljekoviti, prirodni i organski sokovi, džemovi, pekmezi su obmana

Post by ovo_mi_je_nick »

Nema tog domaćeg džema a da u njemu nema bar 5 kg bijelog śećera. Ovo se odnosi i na sokove.

Sok od nara koji ti presuje u Ferhadiji je 'domaći' kao i jabukovo sirće.

Ostalo ima svega i svačega u svom sastavu.

Pa i u rakiju se stavlja bijeli sećer (ne svi).

Tajna dugotrajnog života nije u ishrani nego je tajna u životu bez sikirinacije/stresa, bez svađa u kući, finansijskoj sigurnosti, rahatluku, zadovoljstvu što imaš, ugašenom tv-u, i okruženju pozitivnim stavovima ljudi oko tebe.
User avatar
all_might
Posts: 60
Joined: 29/09/2017 09:16
Location: Tz

#36 Re: Tzv. ljekoviti, prirodni i organski sokovi, džemovi, pekmezi su obmana

Post by all_might »

ebemu miša, pa prije rata se nije tolko reklamiralo zdravo ovo-zdravo ono pa svijet doćero do 80 god, a danas nemoj ovo nevalja ovo, reklame i emisije o tome kako se trba kuhati i jesti "zdrava hrana" a svijet pocrka od rakova i piz.arija, ovo što mediji plasiraju je čista obmana :evil:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#37 Re: Tzv. ljekoviti, prirodni i organski sokovi, džemovi, pekmezi su obmana

Post by moonca »

ovo_mi_je_nick wrote:Nema tog domaćeg džema a da u njemu nema bar 5 kg bijelog śećera. Ovo se odnosi i na sokove.

Sok od nara koji ti presuje u Ferhadiji je 'domaći' kao i jabukovo sirće.

Ostalo ima svega i svačega u svom sastavu.

Pa i u rakiju se stavlja bijeli sećer (ne svi).

Tajna dugotrajnog života nije u ishrani nego je tajna u životu bez sikirinacije/stresa, bez svađa u kući, finansijskoj sigurnosti, rahatluku, zadovoljstvu što imaš, ugašenom tv-u, i okruženju pozitivnim stavovima ljudi oko tebe.
Ishrana je jako bitna. Prejedi si - ni za sta nisi. Medo za dugog sna.
Last edited by moonca on 23/11/2017 15:19, edited 1 time in total.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#38 Re: Tzv. ljekoviti, prirodni i organski sokovi, džemovi, pekmezi su obmana

Post by spreca »

Toto wrote:Ne vjerujem da je Bosna prestala i zaboravila da pravi pekmez od jabuka. EU nije poznavala, do ulaska Hrvatske, proizvode kao što su pekmezi. Mogli bi dobro zaraditi na ovom proizvodu, samo zato što nemamo konkurencije.
Ja uvijek imam pekmeza od jabuka...i to od takozvanih jabuka RamiCki na C crtica :lol: ......ali jarane da vidis sta je rakija od istih :thumbup: :thumbup: :thumbup: ...moze rakija i od drugih ali nije to to....moji imaju pekmeza koji je star mozda i 10godina i za mene je taj naj naj.....imam ga cak i vodje majcici rusij...donio od kuce...ja ga godisnje pojedem od 5-7kg :oops: :lol: :lol: :lol:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#39 Re: Tzv. ljekoviti, prirodni i organski sokovi, džemovi, pekmezi su obmana

Post by moonca »

spreca wrote:
Toto wrote:Ne vjerujem da je Bosna prestala i zaboravila da pravi pekmez od jabuka. EU nije poznavala, do ulaska Hrvatske, proizvode kao što su pekmezi. Mogli bi dobro zaraditi na ovom proizvodu, samo zato što nemamo konkurencije.
Ja uvijek imam pekmeza od jabuka...i to od takozvanih jabuka RamiCki na C crtica :lol: ......ali jarane da vidis sta je rakija od istih :thumbup: :thumbup: :thumbup: ...moze rakija i od drugih ali nije to to....moji imaju pekmeza koji je star mozda i 10godina i za mene je taj naj naj.....imam ga cak i vodje majcici rusij...donio od kuce...ja ga godisnje pojedem od 5-7kg :oops: :lol: :lol: :lol:
19 grama dnevno -- nesh ni ti dugo

;-)
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#40 Re: Tzv. ljekoviti, prirodni i organski sokovi, džemovi, pekmezi su obmana

Post by spreca »

moonca wrote:
spreca wrote:
Toto wrote:Ne vjerujem da je Bosna prestala i zaboravila da pravi pekmez od jabuka. EU nije poznavala, do ulaska Hrvatske, proizvode kao što su pekmezi. Mogli bi dobro zaraditi na ovom proizvodu, samo zato što nemamo konkurencije.
Ja uvijek imam pekmeza od jabuka...i to od takozvanih jabuka RamiCki na C crtica :lol: ......ali jarane da vidis sta je rakija od istih :thumbup: :thumbup: :thumbup: ...moze rakija i od drugih ali nije to to....moji imaju pekmeza koji je star mozda i 10godina i za mene je taj naj naj.....imam ga cak i vodje majcici rusij...donio od kuce...ja ga godisnje pojedem od 5-7kg :oops: :lol: :lol: :lol:
19 grama dnevno -- nesh ni ti dugo

;-)
Znas ti uoste sta je pekmez od jabuka?....znam ja kakolko dugo mogu :mrgreen:
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#41 Re: Tzv. ljekoviti, prirodni i organski sokovi, džemovi, pekmezi su obmana

Post by moonca »

Ajd' objasni -- zasto ne jesti svjeze. :-)
Nista ti ne znas dok ne probas. :D
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#42 Re: Tzv. ljekoviti, prirodni i organski sokovi, džemovi, pekmezi su obmana

Post by spreca »

moonca wrote:Ajd' objasni -- zasto ne jesti svjeze. :-)
Nista ti ne znas dok ne probas. :D
:P kako da probam :oops: :lol: .....nisam ja rekao da ne treba jesti svjeze.....ali nevidim nikakva razloga ne jesti natur proizvode kao sto je pekmez od jabuka...nisi mi odgovorila znasli sta je pekmez od jabuka i kako se pravi
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#43 Re: Tzv. ljekoviti, prirodni i organski sokovi, džemovi, pekmezi su obmana

Post by moonca »

spreca wrote:
moonca wrote:Ajd' objasni -- zasto ne jesti svjeze. :-)
Nista ti ne znas dok ne probas. :D
:P kako da probam :oops: :lol: .....nisam ja rekao da ne treba jesti svjeze.....ali nevidim nikakva razloga ne jesti natur proizvode kao sto je pekmez od jabuka...nisi mi odgovorila znasli sta je pekmez od jabuka i kako se pravi
Mogu googlati ko' svi pametni :lol: - ne sjecam se da sam cula puno o njemu.
Nekada mi je bio naj--sipak -kada kazem pekmez.

Jedino ovaj jedem od slakisa --nema puno secera .Odgovara mi, Inace izbacila sam secer iz upotrebe - to je razlog.

Image
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#44 Re: Tzv. ljekoviti, prirodni i organski sokovi, džemovi, pekmezi su obmana

Post by spreca »

moonca wrote:
Mogu googlati ko' svi pametni :lol: - ne sjecam se da sam cula puno o njemu.
Nekada mi je bio naj--sipak -kada kazem pekmez.

Jedino ovaj jedem od slakisa --nema puno secera .Odgovara mi, Inace izbacila sam secer iz upotrebe - to je razlog.

Image
Ovoga u BiH nema ovdje se za ovu "vocku" kaze Krizhovnik inace mu je domovina sjever rusije i inace sjeverniji krajevi...ja ovo imam na vikendici a ima crni .......vidim ja da ti neznas sta je pekmez..pekmez se pce od soka jabuke bez imalo secera pa ga u umjerenim kolicinama valjda mogu jesti i secerashi
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#45 Re: Tzv. ljekoviti, prirodni i organski sokovi, džemovi, pekmezi su obmana

Post by Streptokok »

ovo_mi_je_nick wrote:Nema tog domaćeg džema a da u njemu nema bar 5 kg bijelog śećera. Ovo se odnosi i na sokove.

Sok od nara koji ti presuje u Ferhadiji je 'domaći' kao i jabukovo sirće.

Ostalo ima svega i svačega u svom sastavu.

Pa i u rakiju se stavlja bijeli sećer (ne svi).

Tajna dugotrajnog života nije u ishrani nego je tajna u životu bez sikirinacije/stresa, bez svađa u kući, finansijskoj sigurnosti, rahatluku, zadovoljstvu što imaš, ugašenom tv-u, i okruženju pozitivnim stavovima ljudi oko tebe.
dakle slobodno da krkamo i radioaktivno, otrovano pesticidima, konzervisano, masno, šećera u neograničenim količinama....
Hakiz
Posts: 40504
Joined: 30/07/2015 20:01

#46 Re: Tzv. ljekoviti, prirodni i organski sokovi, džemovi, pekmezi su obmana

Post by Hakiz »

Dakle, dužina i kvalitet života recimo 1236. kada nije postojala hemijska industrijska hrana i lijekovi, samo prirodna hrana i lijekovi i uporediti sa danas.

Uprkos svim modernim bolestima, ipak su i dužinai kvalitet života danas bolji u donosu na 1236.

Nego, pitanje za stručnjake: kako biti siguran kada se kupi recimo med na štandu zdrave hrane da je u tegli 100% med, a ne 40 ili 60 % med, a ostatak razne melase ili ko zna šta sve ne čime se med razblaživao.

Uostalom, nikome neće štetiti da sebi spremi neki sok, čaj itd od biljaka i voćaka ubranih sa planine. Problem nastaje kada se osloni samo na to, naročito kada se čovjek razboli pa odbije lijekove vjerujući u prirodne i organske metode.

U svemu treba biti umjeren i razborit.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#47 Re: Tzv. ljekoviti, prirodni i organski sokovi, džemovi, pekmezi su obmana

Post by moonca »

spreca wrote:
moonca wrote:
Mogu googlati ko' svi pametni :lol: - ne sjecam se da sam cula puno o njemu.
Nekada mi je bio naj--sipak -kada kazem pekmez.

Jedino ovaj jedem od slakisa --nema puno secera .Odgovara mi, Inace izbacila sam secer iz upotrebe - to je razlog.
Ovoga u BiH nema ovdje se za ovu "vocku" kaze Krizhovnik inace mu je domovina sjever rusije i inace sjeverniji krajevi...ja ovo imam na vikendici a ima crni .......vidim ja da ti neznas sta je pekmez..pekmez se pce od soka jabuke bez imalo secera pa ga u umjerenim kolicinama valjda mogu jesti i secerashi
E, ja ovo prvi put citam objasnjenje za pekmez--- mislila sam da je to vrsta -dzema -- da se cijela vocka kuva , cijedi do perfekcije ..i kada kazem pekmez uvijek je to silki sipak.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#48 Re: Tzv. ljekoviti, prirodni i organski sokovi, džemovi, pekmezi su obmana

Post by spreca »

moonca wrote:
spreca wrote:
moonca wrote:
Mogu googlati ko' svi pametni :lol: - ne sjecam se da sam cula puno o njemu.
Nekada mi je bio naj--sipak -kada kazem pekmez.

Jedino ovaj jedem od slakisa --nema puno secera .Odgovara mi, Inace izbacila sam secer iz upotrebe - to je razlog.
Ovoga u BiH nema ovdje se za ovu "vocku" kaze Krizhovnik inace mu je domovina sjever rusije i inace sjeverniji krajevi...ja ovo imam na vikendici a ima crni .......vidim ja da ti neznas sta je pekmez..pekmez se pce od soka jabuke bez imalo secera pa ga u umjerenim kolicinama valjda mogu jesti i secerashi
E, ja ovo prvi put citam objasnjenje za pekmez--- mislila sam da je to vrsta -dzema -- da se cijela vocka kuva , cijedi do perfekcije ..i kada kazem pekmez uvijek je to silki sipak.
Jabuke se peru i onda melju pa se sok iscijedi i kuva u posebnim tavama a to su posude ne duboke a dosta siroke i do 80 cm .....otprilike od 60 litara soka se dobije oko 5l pekmeza...ja ga volim onako malo pomijesati sa domacim kajmakom ili sa kupovnim vrhnjem ......
BJB
Posts: 4523
Joined: 16/10/2010 17:17
Location: California

#49 Re: Tzv. ljekoviti, prirodni i organski sokovi, džemovi, pekmezi su obmana

Post by BJB »

A šta je sa pekmezom od takiša? U njega ne ide ni trun šećera.Za one koji nisu culi za takiše, to je ovoImageImage
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#50 Re: Tzv. ljekoviti, prirodni i organski sokovi, džemovi, pekmezi su obmana

Post by moonca »

jabuke se peru i onda melju pa se sok iscijedi i kuva u posebnim tavama a to su posude ne duboke a dosta siroke i do 80 cm .....otprilike od 60 litara soka se dobije oko 5l pekmeza...ja ga volim onako malo pomijesati sa domacim kajmakom ili sa kupovnim vrhnjem ......


Zasto se ukuvavaju --izgube dosta vitamina-kao c vitamin??


:lol: :lol: CULA SAM --RAZBILA SE KO TAKSHA
Post Reply