Twin Peaks

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Fajcion
Posts: 1362
Joined: 27/07/2012 11:02

#376 Re: Twin Peaks

Post by Fajcion »

Pa upravo ovaj forum i jeste sve to. Uvjek će se naći neko ko je kao "studirao" određeni pojam ili temu i pobiti sve ostalo.
Recimo u Twin Peaks slučaju, serija daleko od neke maestralnosti ali nije ni sranje da neko dođe ubjeđivati.
Reci svoje mišljenje i predstavi ga samo kao svoje i to je ok, nema problema svako ima pravo da favorizuje lično njemu šta paše
ali kada ti dođe neko i trpa neke zaključke i logike pod objektivno a daleko od toga onda jednostavno i ja uzmem pa podbodem istom mjerom . :wink:
User avatar
listopad
Posts: 800
Joined: 18/10/2016 19:14

#377 Re: Twin Peaks

Post by listopad »

Pa na forumima i izrazavamo samo svoja misljenja. Ne moramo svaki put poceti komentar sa "prema mom misljenju...". To je valjda jasno. I ovaj sto je napisao clanak je iznio samo svoje misljenje.
User avatar
Fajcion
Posts: 1362
Joined: 27/07/2012 11:02

#378 Re: Twin Peaks

Post by Fajcion »

Zna se na šta mislim ..
Ne moram crtati..
User avatar
Runner49
Posts: 55
Joined: 09/04/2017 17:22

#379 Re: Twin Peaks

Post by Runner49 »

shmizlica wrote:jedan ali vrijedan :D ne diraj nam daleta...u biti ne kontam ove koji ne vole ovaj tip serije. što uopšte gledaju i ibrete se :?: nisam ni ja pretjerani fan, ali gledam iz neke znatiželje i prihvatam da je serija takva kakva je...jednom sedmično, sat bizarnosti je sasvim ok :D ali ako je neko u linčovskom folu i konta taj tip stvaralaštva šta mu se imaš iščuđavati :zoka: ljubomorne duše, dale :oops: :kiss:
gledao twin peaks davno na tv zetel,pregledao twin peaks ponovo pred godinu kad sam čuo za nastavak snimanja (zajedno sa fire walk with me).gledao sve linčeve filmove,pa stisnuo zube pa pregledao i eraserhead(inače smeće na n-tu) samo zato što je "linč".gledao meni lično najdraži Mulholand drive od kako je izašao svake godine bar po jednom pa računaj.da ne spominjem stotine sati provedenih gledajući videa na jutubu sa pojašnjenjima svake scene(a niko pojma nema),listajući opskurne forume tražeći opet naravno - pojašnjenja.zato,oko moje,imam pravo i ja da kažem poneku o twin peaksu i linču,a ne samo vi "linčevci",jel? eto vi i dalje nastavite tumačit zidne satove,a ja garantujem da ih ne zna rastumačit ni šizofreni linč.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14612
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#380 Re: Twin Peaks

Post by DaysleepeR »

dijelim mišljenje da Lynch ni sam ne zna šta želi da kaže

a nije da se nisam trudio da shvatim, posebno kada su njegovi filmovi u pitanju
User avatar
zomri
Posts: 12845
Joined: 03/05/2006 07:31

#381 Re: Twin Peaks

Post by zomri »

Iz teksta sa prošle stranice:
The new Peaks has been described as experimental, and it does have a strong experimental cinema flavor. But it’s also an ongoing story that has an internal logic and a sense of forward motion, just as every other, more conventional series does, even though we might not immediately grasp why the tale is being told in this way.

What’s happening in this sequence? We don’t know, and yet we sort of do, like dogs that know what their master is saying even though they don’t speak human. The marvelous thing about the new Peaks is that it presents each new event as inexplicable and random, just a sound-and-light show with no purpose other than to dazzle or confuse, but when you go back and watch the same moments again, armed with new viewing experiences from subsequent episodes, you start to learn, or least intuit, the rules in Lynch and Frost’s real world slash dream world.
User avatar
black
Posts: 17156
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#382 Re: Twin Peaks

Post by black »



:mrgreen:
User avatar
karanana
Posts: 47237
Joined: 26/02/2004 00:00

#383 Re: Twin Peaks

Post by karanana »

tek odgledah prvu sezonu, nisam nikad prije gledo. citao sam ovu temu do 9. stranice kad je pocela otprilike i ova nova sezona.

nako....vidim da je serija mozda bila hit 1990. sad mi sve nekako izgleda tanko i ispod ocekivanja. mozda su i godine i evolucija i revolucija televizije. tako neke stvari i serije koje sam tada gledao ne treba ponovo ni gledati jer se covjek razocara a u sjecanju su kao betoni. na primjer takav mi je povratak u eden, gledo sam ga ponovo nedavno i beze mi. ima tih takvih jos.
nazad na ovu seriju....sve mi nekako kao komedija, lucidno i uz ispodprosjecnu glumu. da ne ulazim u analizu zasto je to tako, jer ni ne znam, ali mozda je to i poenta da sve izgleda ludo, mozda je to lynchov fazon.

Edit: poceo i prvu epizodu druge sezone. Haha deda room service je kralj.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58711
Joined: 03/08/2010 19:04

#384 Re: Twin Peaks

Post by kakavdanakneiskustvu »

ne sjecam se prosle epizode,ovaj cooper,nije ubijen u onoj sumi,ili doppelganger,kako se vec zove ovaj duze kose?
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#385 Re: Twin Peaks

Post by dale cooper »

kakavdanakneiskustvu wrote:ne sjecam se prosle epizode,ovaj cooper,nije ubijen u onoj sumi,ili doppelganger,kako se vec zove ovaj duze kose?
Doppelgangera su oživjeli tzv drvosječe koji su jedni od stanovnika crne kolibe.

Anyway, epizoda 9 je povratak u "normalu" nakon onog mind blowing tripa iz 8 epizode. I povratak
na povezivanje raznih niti sa početka sezone. Ono slanje sms poruke ukazuje da se nešto dešava sa Diane
i doppelgangerom i mislim da je on nju posjetio nakon što je zarobio Coopera i napustio crnu kolibu
prije 25 godina. Scena ispred policijske stanice sa Gordonom, Tammy i Diane je :lol: Anksiozna
neprijatna tišina. :mrgreen: Lynch ima takvih scena koje na prvi pogled izgledaju sasvim normalno, a onda
ih on produži do granica slamanja. :D Major Briggs se ponovo nameće kao jedna od ključnih osoba koja
povezuje sve misterije ove sezone i čovjek koji je očigledno znao mnogo više o svemu nego što se
dalo naslutiti. Otkrilo se i da je William Hastings (odlični Matthew Lillard), optužen za ubojstvo Ruth,
povezan sa Majorom kojeg je vidio u Zoni. Šta je Zona? Još jedan ulaz u crnu kolibu? Nešto drugo?
Usput rečeno blog koji Hastings vodi stvarno postoji. http://thesearchforthezone.com/ Fin osjećaj
za detalje od Lyncha i Frosta. :D Možda uskoro i saznamo jer onaj trag koji je major ostavio za
Bobbya moguće da vodi do istoga mjesta.
Image
Na toj poruci se nalazi i simbol "majke" kojeg smo prvi put vidjeli na ovoj karti od doppelgangera,
a koja je prema teorijama stvorila Boba i vjerovatno je isto stvorenje koje je na početku sezone
ubilo ono dvoje kod staklene kupole.

Samo moram reći da je jebeno (ali i apsolutno prikladno) gledati ovu seriju u gluho doba noći. :D
Neke scene, kao ona sa Dougijem i muzikom koja je korištena u njoj su me naježile. Nema u
toj sceni ništa vidljivo strašno, ali postoji nagovještaj nečega strašnog.

Eh da, ona tri blesava drota :D su uzeli otiske od Dougija, biće interesantno kada ih ubace u bazu
i pronađu još jednog agenta Coopera, ovaj put sa pravim setom otisaka. Volio bih vidjeti susret između njega,
Gordona, Alberta i Diane. :D
User avatar
zomri
Posts: 12845
Joined: 03/05/2006 07:31

#386 Re: Twin Peaks

Post by zomri »

Stvarno odličnu sezonu gledamo. Ovo je bilo posve u duhu starog Peaksa kako se i očekivalo poslije onakve "mitološki teške" osme epizode. Na pola smo puta, uživajmo dok traje <3

Nemojte upasti u zamku da ovima pravdate i objašnjavate Lyncha jer

Image
User avatar
zomri
Posts: 12845
Joined: 03/05/2006 07:31

#387 Re: Twin Peaks

Post by zomri »

Usput, čim sam vidio Matthew Lillarda znao sam da će biti jedna ovakva scena sa cmizdrenjem i grimasama :mrgreen:
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#388 Re: Twin Peaks

Post by dale cooper »

zomri wrote:Stvarno odličnu sezonu gledamo. Ovo je bilo posve u duhu starog Peaksa kako se i očekivalo poslije onakve "mitološki teške" osme epizode. Na pola smo puta, uživajmo dok traje <3

Nemojte upasti u zamku da ovima pravdate i objašnjavate Lyncha jer

Image
Lynch je to jednom najbolje objasnio:
It makes me uncomfortable to talk about meanings and things. It is better not to know so much about what things mean.
Because the meaning, it's a very personal thing and the meaning for me is different than the meaning for someone else.
zomri wrote:Usput, čim sam vidio Matthew Lillarda znao sam da će biti jedna ovakva scena sa cmizdrenjem i grimasama :mrgreen:
Image

"We were gonna scuba dive, and drink mixed drinks on the beach!" :cry: :lol:

Dana Ashbrook (Bobby) je isto razvalio. Do sada je bio u samo dvije scene, ali je pogodio u obje.
Na prvi pogled izgleda da su se vizije njegovog oca što se tiče njega ostvarile. Izgleda da je uspio
preokrenuti svoj život nabolje.
User avatar
karanana
Posts: 47237
Joined: 26/02/2004 00:00

#389 Re: Twin Peaks

Post by karanana »

Svrsena epizoda 2 druge sezone. Smor. Alaha vam kad ce se otkrit ubica? Sad nekad uskoro u iduce 2-3 epizode je li? Pa sta onda koji kurac rade u jos 15-16 epizoda koje preostaju u drugoj sezoni? Smor, odron, patnja, dosada....mogu li poslije otkrica ubice odmah preci na novu sezonu? Mada ne znam ni sta ce mi.

Najbolja koka: konobarica shelly, leova zena
nema me tamo
Posts: 13597
Joined: 30/10/2013 18:58

#390 Re: Twin Peaks

Post by nema me tamo »

karanana wrote:Svrsena epizoda 2 druge sezone. Smor. Alaha vam kad ce se otkrit ubica? Sad nekad uskoro u iduce 2-3 epizode je li? Pa sta onda koji kurac rade u jos 15-16 epizoda koje preostaju u drugoj sezoni? Smor, odron, patnja, dosada....mogu li poslije otkrica ubice odmah preci na novu sezonu? Mada ne znam ni sta ce mi.

Najbolja koka: konobarica shelly, leova zena

Smor, odron, patnja, dosada..

Izdrzao sam nekako do ubice koliko se sjecam ili sam ugasio na epizodu ili dvije od toga smorilo me jednostavno..
Jedino što ima serija svoje da je prva eto šta ja znam sto se tice snimanja na ovaj fazon i to..

U suštini mrtvi prosjek, al' zato se ubaci u prošlost i da gledaš iz te perspektive eh onda je svemirski broj...
Možeš komotno stati neces apsolutno ništa propustit..
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#391 Re: Twin Peaks

Post by seln »

zomri wrote:Stvarno odličnu sezonu gledamo. Ovo je bilo posve u duhu starog Peaksa kako se i očekivalo poslije onakve "mitološki teške" osme epizode. Na pola smo puta, uživajmo dok traje <3

Nemojte upasti u zamku da ovima pravdate i objašnjavate Lyncha jer

Image
Cuj, pravdate i objasnjavate.... :lol: :lol: :lol:
Ovo je forum, nije sud. Svako im apravo da pise sta hoce, nije ova tema rezervisana za himne.
Niko nikoga ne tjera da nesto objasnjava, ali Lynchovi groupies osjecaju potrebu da prosvijetle nas slijepce.



Zaljubljeni vide istinu koja je drugima skrivena... to je to.
User avatar
Altsa
Posts: 7337
Joined: 19/03/2004 18:31

#392 Re: Twin Peaks

Post by Altsa »

karanana wrote:tek odgledah prvu sezonu, nisam nikad prije gledo. citao sam ovu temu do 9. stranice kad je pocela otprilike i ova nova sezona.

nako....vidim da je serija mozda bila hit 1990. sad mi sve nekako izgleda tanko i ispod ocekivanja. mozda su i godine i evolucija i revolucija televizije. tako neke stvari i serije koje sam tada gledao ne treba ponovo ni gledati jer se covjek razocara a u sjecanju su kao betoni. na primjer takav mi je povratak u eden, gledo sam ga ponovo nedavno i beze mi. ima tih takvih jos.
nazad na ovu seriju....sve mi nekako kao komedija, lucidno i uz ispodprosjecnu glumu. da ne ulazim u analizu zasto je to tako, jer ni ne znam, ali mozda je to i poenta da sve izgleda ludo, mozda je to lynchov fazon.

Edit: poceo i prvu epizodu druge sezone. Haha deda room service je kralj.
Vremenska razlika i ovo sve sto si naveo je razlog. kada sam je prvi put gledao '90 bio sam odusevljen. skoro kada je hrt ponovo prikazivao nisam mogao gledati ni 10 minuta.
gold'n'brown
Posts: 1612
Joined: 20/02/2007 16:20

#393 Re: Twin Peaks

Post by gold'n'brown »

dale cooper wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:ne sjecam se prosle epizode,ovaj cooper,nije ubijen u onoj sumi,ili doppelganger,kako se vec zove ovaj duze kose?
Doppelgangera su oživjeli tzv drvosječe koji su jedni od stanovnika crne kolibe.

Anyway, epizoda 9 je povratak u "normalu" nakon onog mind blowing tripa iz 8 epizode. I povratak
na povezivanje raznih niti sa početka sezone. Ono slanje sms poruke ukazuje da se nešto dešava sa Diane
i doppelgangerom i mislim da je on nju posjetio nakon što je zarobio Coopera i napustio crnu kolibu
prije 25 godina. Scena ispred policijske stanice sa Gordonom, Tammy i Diane je :lol: Anksiozna
neprijatna tišina. :mrgreen: Lynch ima takvih scena koje na prvi pogled izgledaju sasvim normalno, a onda
ih on produži do granica slamanja. :D Major Briggs se ponovo nameće kao jedna od ključnih osoba koja
povezuje sve misterije ove sezone i čovjek koji je očigledno znao mnogo više o svemu nego što se
dalo naslutiti. Otkrilo se i da je William Hastings (odlični Matthew Lillard), optužen za ubojstvo Ruth,
povezan sa Majorom kojeg je vidio u Zoni. Šta je Zona? Još jedan ulaz u crnu kolibu? Nešto drugo?
Usput rečeno blog koji Hastings vodi stvarno postoji. http://thesearchforthezone.com/ Fin osjećaj
za detalje od Lyncha i Frosta. :D Možda uskoro i saznamo jer onaj trag koji je major ostavio za
Bobbya moguće da vodi do istoga mjesta.
Image
Na toj poruci se nalazi i simbol "majke" kojeg smo prvi put vidjeli na ovoj karti od doppelgangera,
a koja je prema teorijama stvorila Boba i vjerovatno je isto stvorenje koje je na početku sezone
ubilo ono dvoje kod staklene kupole.

Samo moram reći da je jebeno (ali i apsolutno prikladno) gledati ovu seriju u gluho doba noći. :D
Neke scene, kao ona sa Dougijem i muzikom koja je korištena u njoj su me naježile. Nema u
toj sceni ništa vidljivo strašno, ali postoji nagovještaj nečega strašnog.

Eh da, ona tri blesava drota :D su uzeli otiske od Dougija, biće interesantno kada ih ubace u bazu
i pronađu još jednog agenta Coopera, ovaj put sa pravim setom otisaka. Volio bih vidjeti susret između njega,
Gordona, Alberta i Diane. :D
Jos jedan detalj: poruka koju salje bad Coop je napisana malim slovima, a ona koju je primila Diane je velikim slovima. Sto ukazuje da je u pitanju vjerovatno neki middle man.
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#394 Re: Twin Peaks

Post by dale cooper »

gold'n'brown wrote:
dale cooper wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:ne sjecam se prosle epizode,ovaj cooper,nije ubijen u onoj sumi,ili doppelganger,kako se vec zove ovaj duze kose?
Doppelgangera su oživjeli tzv drvosječe koji su jedni od stanovnika crne kolibe.

Anyway, epizoda 9 je povratak u "normalu" nakon onog mind blowing tripa iz 8 epizode. I povratak
na povezivanje raznih niti sa početka sezone. Ono slanje sms poruke ukazuje da se nešto dešava sa Diane
i doppelgangerom i mislim da je on nju posjetio nakon što je zarobio Coopera i napustio crnu kolibu
prije 25 godina. Scena ispred policijske stanice sa Gordonom, Tammy i Diane je :lol: Anksiozna
neprijatna tišina. :mrgreen: Lynch ima takvih scena koje na prvi pogled izgledaju sasvim normalno, a onda
ih on produži do granica slamanja. :D Major Briggs se ponovo nameće kao jedna od ključnih osoba koja
povezuje sve misterije ove sezone i čovjek koji je očigledno znao mnogo više o svemu nego što se
dalo naslutiti. Otkrilo se i da je William Hastings (odlični Matthew Lillard), optužen za ubojstvo Ruth,
povezan sa Majorom kojeg je vidio u Zoni. Šta je Zona? Još jedan ulaz u crnu kolibu? Nešto drugo?
Usput rečeno blog koji Hastings vodi stvarno postoji. http://thesearchforthezone.com/ Fin osjećaj
za detalje od Lyncha i Frosta. :D Možda uskoro i saznamo jer onaj trag koji je major ostavio za
Bobbya moguće da vodi do istoga mjesta.
Image
Na toj poruci se nalazi i simbol "majke" kojeg smo prvi put vidjeli na ovoj karti od doppelgangera,
a koja je prema teorijama stvorila Boba i vjerovatno je isto stvorenje koje je na početku sezone
ubilo ono dvoje kod staklene kupole.

Samo moram reći da je jebeno (ali i apsolutno prikladno) gledati ovu seriju u gluho doba noći. :D
Neke scene, kao ona sa Dougijem i muzikom koja je korištena u njoj su me naježile. Nema u
toj sceni ništa vidljivo strašno, ali postoji nagovještaj nečega strašnog.

Eh da, ona tri blesava drota :D su uzeli otiske od Dougija, biće interesantno kada ih ubace u bazu
i pronađu još jednog agenta Coopera, ovaj put sa pravim setom otisaka. Volio bih vidjeti susret između njega,
Gordona, Alberta i Diane. :D
Jos jedan detalj: poruka koju salje bad Coop je napisana malim slovima, a ona koju je primila Diane je velikim slovima. Sto ukazuje da je u pitanju vjerovatno neki middle man.
Da, u pravu si, to nisam ni zapazio.
User avatar
Runner49
Posts: 55
Joined: 09/04/2017 17:22

#395 Re: Twin Peaks

Post by Runner49 »

gold'n'brown wrote: Jos jedan detalj: poruka koju salje bad Coop je napisana malim slovima, a ona koju je primila Diane je velikim slovima. Sto ukazuje da je u pitanju vjerovatno neki middle man.
da nije filmska greška?
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#396 Re: Twin Peaks

Post by dale cooper »

Doppelganger očigledno ima gomilu suradnika i plan igre, tako da je moguće da je nekom drugom poslao
poruku da je proslijedi Diane. Obje poruke, i kada je pisao, i kada ju je Diane primila su bile jasno prikazane
na ekranu.

Biće zanimljivo u sljedećim epizodama, jer Tim Rothov lik dolazi i po upravnika zatvora i po Dougija.
A Tim Rothova uloga je jedan od onih psihopata koji mu tako dobro leže. :mrgreen:
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#397 Re: Twin Peaks

Post by KB9 »

black wrote:

:mrgreen:
prije par godina sam se pjan u neka doba vraco kuci i krenem putem kraj jednog groblja, slusalice u usima i ide ova pjesma, idealan tajming, znaci ne mogu adekvatno docarat paranoju koja me drmala eto :lol:
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#398 Re: Twin Peaks

Post by dale cooper »

Image

:mrgreen:
User avatar
black
Posts: 17156
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#399 Re: Twin Peaks

Post by black »

KB9 wrote:
prije par godina sam se pjan u neka doba vraco kuci i krenem putem kraj jednog groblja, slusalice u usima i ide ova pjesma, idealan tajming, znaci ne mogu adekvatno docarat paranoju koja me drmala eto :lol:
:mrgreen:
User avatar
dale cooper
Posts: 28464
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#400 Re: Twin Peaks

Post by dale cooper »

Dobar presjek svih gorućih pitanja i misterija iz ovih 10 epizoda treće sezone:

http://www.thewrap.com/twin-peaks-the-big-questions/
Post Reply