Tvornica Automobila Sarajevo

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Zvek
Posts: 1430
Joined: 16/10/2010 19:58

#76 Re: Tvornica Automobila Sarajevo

Post by Zvek »

VW Bratislava

Image
Image

Tu se sklapaju Cayane (karoserija), Touareg, Q7, Polo, Ibiza, mjenjaci. Inace Slovacka danas proizvodi najvise automobila u Evropi po glavi stanovnika. Tu fabrike imaju Kia/Hyundai, VW, PSA. Ono po cemu su oni u prednosti u odnosu na nas je blizina velikih trzista (Njemacka, Austrija, Poljska, Rusija, Ukrajna, Skandinavija), razvijena infrastruktura i naravno odgovorna vlast, koja ne misli samo na sebe.
User avatar
Zvek
Posts: 1430
Joined: 16/10/2010 19:58

#77 Re: Tvornica Automobila Sarajevo

Post by Zvek »

Kia Slovakia - Zilina (Ceed, Proceed, Sportage, Venga, ix35)

Image

PSA - Kosice (Berlingo, Partner, C3 Picasso, 207)

Image

Fiat Poljska, Hyundai Češka, PSA-Toyota Češka, Audi Mađarska (TT i A1), Suzuki Mađarska, srednja Evropa je dobila prednost u odnosu na Mediteran, osim Turske (Toyota, Hyundai, Fiat, Renault...)

Ono sto me zanima je razlog izbjegavanja velikih proizvodjaca od proizvodnje u Hrvatskoj. Shvatam za Srbiju i BiH koje su godinama "nestabilne", ali mi nije jasno zasto su izbjegli Hrvatsku, a ima luke, infrastrukturu, mada je geopolozaj nepovoljniji u odnosu na centralnu Evropu glede velikih trzista.
User avatar
mayab
Posts: 27180
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#78 Re: Tvornica Automobila Sarajevo

Post by mayab »

shlauf wrote:I za druge proizvidjače rade presvlake. Extra profit prave kad se podvuče crta na kraju godine. :shock:

Aleeeee aleeeeeeeeeeeeeeee :dance:
Rade i presvlake za Peugeot, bio sam kod njih poslom, pa sam prosao i komplet proizvodnju, jadna majka onima sto rade na pripremi i farbanju koze, ne do Bog nikome, a kakve su plate i radno vrijeme, ne znam, i bilo mi neugodno pitati!
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#79 Re: Tvornica Automobila Sarajevo

Post by AmADin_gospo »

Ame95 wrote:a zbog cega? 8-)
iz iskustva, u 2 keca pakovao tablu od trojke ;)
karanana wrote:meni nije jasno kako ljudi koji su odavde koji zive recimo u dolini rijeke bosne od sarajeva do doboja, moraju da od hrvatske nove tv cuju o tamo nekoj firmi iz visokog koja sije presvlake za vw i porsche. a ta firma nije nista nego najveca privatna firma u BiH sa najvecim prihodima i izvozom kada je u pitanju domaca privatna firma.
ta firma je jedna od največih robovlasničkih diničarskih društava u BiH i nije največi izvoznik ali je jedan od večih, u toj firmi je plara 400KM za 10 sati rada bez ikakve zaštite na radu, i ako znaš ikoga u visokom pitaj ih koliko puta dnevno hitna ide u njihove pogone po ljude otrovane raznoraznim hemikalijama, i prođi nekad pored njihovih pogona i odlagališta kože pa ćeš vidjeti u kakvom okruženju rade ljudi.
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#80 Re: Tvornica Automobila Sarajevo

Post by Better Man »

AmADin_gospo wrote:
Ame95 wrote:a zbog cega? 8-)
iz iskustva, u 2 keca pakovao tablu od trojke ;)
karanana wrote:meni nije jasno kako ljudi koji su odavde koji zive recimo u dolini rijeke bosne od sarajeva do doboja, moraju da od hrvatske nove tv cuju o tamo nekoj firmi iz visokog koja sije presvlake za vw i porsche. a ta firma nije nista nego najveca privatna firma u BiH sa najvecim prihodima i izvozom kada je u pitanju domaca privatna firma.
ta firma je jedna od največih robovlasničkih diničarskih društava u BiH i nije največi izvoznik ali je jedan od večih, u toj firmi je plara 400KM za 10 sati rada bez ikakve zaštite na radu, i ako znaš ikoga u visokom pitaj ih koliko puta dnevno hitna ide u njihove pogone po ljude otrovane raznoraznim hemikalijama, i prođi nekad pored njihovih pogona i odlagališta kože pa ćeš vidjeti u kakvom okruženju rade ljudi.
Upravu si klasicna robovlasnicka firma gdje ljudi rade i za drzavne i vjerske praznike. Pravo na odmor misaona imenica. Rade i po 12 sati dnevno. O smradovima i zagadjenju koja prave kad rade procese sa kozom da ne govorim. Tad citav grad doslovce smrdi i to gore od najpoganije hale. Kad ih se prozove za to oni kazu da njima to ne smeta i da to nisu smradovi, vec takozvani neugodni mirisi. Sav otpad bi po propisu oni trebali da transportuju u Njemacku gdje ima mjesto gdje se taj otpad odlaze i unistava, ali oni novac koji je namjenjen za to prisvoje sebi, a otpad unistavaju na licu mjesta i zagadjuju grad i okolinu.
GOLFER
Posts: 1351
Joined: 01/06/2010 14:08

#81 Re: Tvornica Automobila Sarajevo

Post by GOLFER »

winnie wrote:rat je zavrsio prije 15 godina... takvi izgovori zaista vise nemaju smisla
:-) :-) :-) :-) ovo moze samo narodski LAIK izvalit... na ove fraze se fataju mase i svjetine u supljim pricama...

Trziste, razvoj trzista, tranizicija, RAT, RAT,RAT, agresija, pljacka, ekonomija, oporavak... Rat nije nikakav izgovor, rat je UZROK stanja u kojem smo i dan danas... RAT skupa sa svim sto takav pakao sa sobom nosi...

Istina jeste da je moglo biti malo bolje da se radilo na drugaciji nacin, ali i to je ono STO JE RAT DONIO, i krimilace i profitere i nesposobne i podobne...

nego neki fakat vjeruju u onu suplju '' sta prave dzamiju, nek naprave fabriku''...
User avatar
AmADin_gospo
Posts: 2202
Joined: 14/05/2010 11:29

#82 Re: Tvornica Automobila Sarajevo

Post by AmADin_gospo »

ama jednostavno se može zakon donjeti slijedeči:

za svaki vjerski objekat, treba naopraviti objekat za proizvodnju minimalno 2 puta veče kvadrature, za svaki đoping centar treba napraviti minimum 5 puta veči objekat za proizvodnju bilo čega

pa ćeš da vidiš kako će da se gradi...

jebote, imamo više đamija nego dubai, više crkava nego italija, a više šoping centara nego ZG (a tamo niču svako mjesec dana novi)
User avatar
dimitrix
Posts: 132
Joined: 28/12/2008 18:49

#83 Re: Tvornica Automobila Sarajevo

Post by dimitrix »

Prevent je firma u rukama SDA oligarha.I to sto su zaposlili veliku velicinu Visocana podrzavam ali sta rade sa eko pogleda smrad i sve to je sramota.Jednostavno nece da uloze nesta malo da bi se smrad prekinuo.I imaju bar tako mislim postrojenje za pravljenje camaca nekakvih malih gdje muskarci nesmiju raditi jer moze doci do bukvalno otpadanja testisa kao lisca u jesen :D A da se samo hoce promijeniti malo zakoni bilo bi svima bolje ali ne.Da se hoce bilo sta pokrenuti TAS ma bilo sta bilo bi extra ali nece jer su tu dijeca od politicara zaposlena i nesposobna pa nece :lol:
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#84 Re: Tvornica Automobila Sarajevo

Post by johntra »

Zar vi fakat mislite da bi svjetski proizvođači radili sa firmama gdje radnicima otpadaju muda?
Daj ba, nemojte srati okolo, nego se malo raspitajte...Šta je bolje? da 3.000 ljudi nikako ne radi ili da 3.000 prima platu od 400 KM? ne branim Preventovske glavonje, ali uslovi rada u Preventu su sasvim ok, druga je stvar što je tekstilna industrija, u koju spada i Preventova proizvodnja presvlaka, niskoakumulativna grana privrede i što je prosjek plate radnika u toj branši 350 km...da je radnicima baš tako loše, do sada bi čuli za neki štrajk ili neki protest...nije problem organizirati protest 2.000 radnika na jednom mjestu, jer kad većina ne radi, poslodavac najviše trpi i morao bi saslušati radnike...nešto pričate o šarenim lažama i TAS-u, a pljujete ono što je uspješno u ovoj državi...najveći problem Preventa jeste smrad koji nastaje procesom čišćenja kože, ali i na tome rade u posljednje vrijeme, jer su pod žestokim pritiskom lokalne zajednice...a ta šuplja da okolo zakopavaju ostatak kože je najveća laž, jer se svi ostaci prodaju dalje, a većina se proda proizvođačima cipela po EU, pa tako nekad Better Man kad odeš do Londona i kupiš kožne cipele, pomisli da su možda nastali od kože koju je Prevent prodao... ;-)
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#85 Re: Tvornica Automobila Sarajevo

Post by Better Man »

Problem s Preventom je što lau i ombmanjuju javno90st oko tih smradova i zagađenja i što odbijaju da kažu koliko su ta zagađenja i smradovi štetni po zdravlje ljudi. Čelne ljude Preventa treba samo natjerati da poštuju zakonske propise o ekologiji i da im se odrežu drakonske kazne za zagađivanje okoline (npr. minimalna kazna 10 hiljada eura) sve dok nešto ne urade po tom pitanju i naravno da se poštuju prava radnika kad su u pitanju praznici i zagarantovani odmor.
ins
Posts: 2711
Joined: 12/05/2005 10:50

#86 Re: Tvornica Automobila Sarajevo

Post by ins »

Nesto ne vidim da uposleni u Prevent fabrikama daju otkaze?
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#87 Re: Tvornica Automobila Sarajevo

Post by johntra »

Better Man wrote:Problem s Preventom je što lau i ombmanjuju javno90st oko tih smradova i zagađenja i što odbijaju da kažu koliko su ta zagađenja i smradovi štetni po zdravlje ljudi. Čelne ljude Preventa treba samo natjerati da poštuju zakonske propise o ekologiji i da im se odrežu drakonske kazne za zagađivanje okoline (npr. minimalna kazna 10 hiljada eura) sve dok nešto ne urade po tom pitanju i naravno da se poštuju prava radnika kad su u pitanju praznici i zagarantovani odmor.
ja jedno, a ti opet drugo...imaš dokaze za tu priču? nemaš...Prevent je najviše pod lupom svih inspekcija, od porezne, pa do onih za zaštitu okoline i ostalih kerefeka...do sada nikada nisu imali problema sa tim...drže se svih propisa po ovom pitanju, a smrad je nusprodukt čišćenja kože...to nije samo ovdje slučaj, nego u svim tvornicama kože u svijetu...prije pola godine su ugradili prečistače i prskalice po bazenima sa onom tehničkom vodom što smrdi...postoji besplatni info telefon gdje građani mogu prijaviti smrad, a najviše su se žalile četiri mjesene zajednice oko Topuzovog polja i njima je i najviše smrdilo...smrad se samo javlja kad je nizak vazdušni pritisak i ne smrdi uvijek...da bogdo postoji još osam ovakvih fabrika i da u njima radi još 10.000 ljudi...kakvi ba praznici, u kojoj to fabrici u svijetu stane proizvodnja zbog vjerskog praznika? pa to je samoubistvo totalno...a to da nema niko pravo na godišnji odmor je najveća glupost koju sam do sada čuo...
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#88 Re: Tvornica Automobila Sarajevo

Post by Better Man »

johntra wrote:
Better Man wrote:Problem s Preventom je što lau i ombmanjuju javno90st oko tih smradova i zagađenja i što odbijaju da kažu koliko su ta zagađenja i smradovi štetni po zdravlje ljudi. Čelne ljude Preventa treba samo natjerati da poštuju zakonske propise o ekologiji i da im se odrežu drakonske kazne za zagađivanje okoline (npr. minimalna kazna 10 hiljada eura) sve dok nešto ne urade po tom pitanju i naravno da se poštuju prava radnika kad su u pitanju praznici i zagarantovani odmor.
ja jedno, a ti opet drugo...imaš dokaze za tu priču? nemaš...Prevent je najviše pod lupom svih inspekcija, od porezne, pa do onih za zaštitu okoline i ostalih kerefeka...do sada nikada nisu imali problema sa tim...drže se svih propisa po ovom pitanju, a smrad je nusprodukt čišćenja kože...to nije samo ovdje slučaj, nego u svim tvornicama kože u svijetu...prije pola godine su ugradili prečistače i prskalice po bazenima sa onom tehničkom vodom što smrdi...postoji besplatni info telefon gdje građani mogu prijaviti smrad, a najviše su se žalile četiri mjesene zajednice oko Topuzovog polja i njima je i najviše smrdilo...smrad se samo javlja kad je nizak vazdušni pritisak i ne smrdi uvijek...da bogdo postoji još osam ovakvih fabrika i da u njima radi još 10.000 ljudi...kakvi ba praznici, u kojoj to fabrici u svijetu stane proizvodnja zbog vjerskog praznika? pa to je samoubistvo totalno...a to da nema niko pravo na godišnji odmor je najveća glupost koju sam do sada čuo...
Dovoljan dokaz ti je da prođeš gradom u vrijeme kad rade to skožama, a nedavno su i sami priznali odgovornost, samo što su to uvili i rekli takozvani neugodni mirisi, a ne pravim nazivom smradovi i to ko zna koliko štetni, jer ljudski izmet je mila majka kako ono smrdi.
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#89 Re: Tvornica Automobila Sarajevo

Post by johntra »

hahah..ti fakat bukva...rekao sam ti lijepo gdje se osjeti smrad, samo u komšijske četiri mjesne zajednice i kad se prolazi autoputem pored fabrike...smrad se ne osjeti u čitavom gradu i nikada nije...u ovim okolnim mjestima oko fabrike se osjeti samo kad je nizak pritisak vazduha..zato sada ima lijepo telefon na kojem se prijavi smrad, pa se prskalice pale i na zahtjev građana, uz automatsko djelovanje...
User avatar
donsedin
Posts: 305
Joined: 01/03/2008 07:24

#90 Re: Tvornica Automobila Sarajevo

Post by donsedin »

johntra wrote:Zar vi fakat mislite da bi svjetski proizvođači radili sa firmama gdje radnicima otpadaju muda?
Daj ba, nemojte srati okolo, nego se malo raspitajte...Šta je bolje? da 3.000 ljudi nikako ne radi ili da 3.000 prima platu od 400 KM? ne branim Preventovske glavonje, ali uslovi rada u Preventu su sasvim ok, druga je stvar što je tekstilna industrija, u koju spada i Preventova proizvodnja presvlaka, niskoakumulativna grana privrede i što je prosjek plate radnika u toj branši 350 km...da je radnicima baš tako loše, do sada bi čuli za neki štrajk ili neki protest...nije problem organizirati protest 2.000 radnika na jednom mjestu, jer kad većina ne radi, poslodavac najviše trpi i morao bi saslušati radnike...nešto pričate o šarenim lažama i TAS-u, a pljujete ono što je uspješno u ovoj državi...najveći problem Preventa jeste smrad koji nastaje procesom čišćenja kože, ali i na tome rade u posljednje vrijeme, jer su pod žestokim pritiskom lokalne zajednice...a ta šuplja da okolo zakopavaju ostatak kože je najveća laž, jer se svi ostaci prodaju dalje, a većina se proda proizvođačima cipela po EU, pa tako nekad Better Man kad odeš do Londona i kupiš kožne cipele, pomisli da su možda nastali od kože koju je Prevent prodao... ;-)
Kao prvo, uslovi rada ne postoje u preventu, jer kao sto je neko gore reko jadna mu majka ko radi na kozi a radi veci broj , drugo smrad, kakav crni pritisak bolan znas sta su uradili ko fol stavili eko telefon da se prijavi, kad bude smrad raja nazove i oni kazu sad cemo to sredit i sve ostane na tome, ovo oko pobune, kako da se neko pobuni kad kad nema da od cega zivi stoga mora da trpi sva sranja kaja prevent daje, kao npr 80% ljudi radi na ugovor sto znaci osigurava ga 10 mjeseci pa prekida da nema radnik zakonski put da ga natjera da ga zaposli, i tako ga obaveze da mu placa radni straz, drugo mozda vam je poznat podsticaj koji imaju firme od stane drzave ako prime radika na 1 godinu, eh pametnjakovici u preventu skontali su kako da to iskoriste, tj primi covjeka na godinu drzava placa platu cijelu godinu, a onda ga otpusta i ide dalje, nova godina novi ljudi, dalje sto se tice uslova, radis kad ima sirovine sto znaci danas radis 2 smjene, bilo zima, ljeto, tvoj godisnji (idu cak do te mjere da ostavis broj telefona da te nazovu dako treba vise radne snage ,bio ti il ne bio na godisnjem, pa poBogu ljudi ni na more nemogu otic) bolest (imaju svog doktora koji pregleda i ako si u stanju da hodas i izgledas iole normalnije nazad na poso), i to je sve lijepi prevent donio Visokom, zove te kad hoce i salje te sa posla kad hoce, ako nece idi gdje drugo tako ti kaze kad se hoces bunit, sad kako ja ovo znam, e pa ja sam iz Visokog i ovo su iskustva moje dojucerasnje srednjoskolske raje, i komsija/poznanika.Jbg-a ima ljudi kojima to dosadi i ode iz preventa al kad skonta da nema nekog hljeba na gradjevini, konobarenju i slicnim poslovima mora nazad da moli za isto usrano mjesto.
User avatar
Better Man
Posts: 16773
Joined: 01/10/2006 20:10

#91 Re: Tvornica Automobila Sarajevo

Post by Better Man »

johntra wrote:hahah..ti fakat bukva...rekao sam ti lijepo gdje se osjeti smrad, samo u komšijske četiri mjesne zajednice i kad se prolazi autoputem pored fabrike...smrad se ne osjeti u čitavom gradu i nikada nije...u ovim okolnim mjestima oko fabrike se osjeti samo kad je nizak pritisak vazduha..zato sada ima lijepo telefon na kojem se prijavi smrad, pa se prskalice pale i na zahtjev građana, uz automatsko djelovanje...
Taj telefon je cista suplja i mazanje ociju. I da se zna smrdi kompletan grad, a ne samo pojedini dijelovi grada. I tacno je da je Prevent robovlasnicka firma. U Preventu je prisutan robovlasnicki sistem i to najgoreg oblika, kakav nije bio ni u doba robovlasnistva. I nemoj mi braniti prevent, osim ako nisi placen da ih branis ili si kakva faca na visokom polozaju u Preventu.
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2564
Joined: 07/05/2009 19:51

#92 Re: Tvornica Automobila Sarajevo

Post by Magarece_godine »

I sta se radi u TAS-u ? (ako se ista radi ? )
User avatar
karanana
Posts: 47253
Joined: 26/02/2004 00:00

#93 Re: Tvornica Automobila Sarajevo

Post by karanana »

da li predlazete da bi najbolje bilo da se prevent zatvori u visokom i da je on samo steta a nikakva korist?

jebote, drzava nam je toliko uredjena i sve je cakum pakum da je jedino prevent trn u oku takvog uredjenja i robovlasnistva. btw. radna snaga u bugarskoj i rumuniji je jeftinija od radne snage u BiH, a prevent ima opciju tamo da preseli, ali ja cijenim da koliko toliko pokusavaju da se odrze ovdje ali me ne bi zacudilo da vlasnicima dopizdi i da odu.

i nisam rekao da su najveci izvoznici nego sam rekao da su najveci izvoznici od svih privatnih kompanija u domacem vlasnistvu.
User avatar
jedaneska
Posts: 396
Joined: 24/11/2010 19:40

#94 Re: Tvornica Automobila Sarajevo

Post by jedaneska »

u neostatku domaće bilo kakve reportaže o vlastitoj automobilskoj industriji koja će za dvije godine "slaviti" pola vijeka postojanja, pogledajte kako slovenačka tvornica osigurava posao 20.000 ljudi i svakodnevno stvara 900 auta:

http://videoteka.novatv.hr/multimedia/i ... izvod.html
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#95 Re: Tvornica Automobila Sarajevo

Post by Toto »

Magarece_godine wrote:I sta se radi u TAS-u ? (ako se ista radi ? )

sklapaju mrtvacka kola na struju za eko sahrane


http://electricaid.ning.com/photo/ecomo ... lbum:15899
Ecocarrier

Image


Image
Image
User avatar
dimitrix
Posts: 132
Joined: 28/12/2008 18:49

#96 Re: Tvornica Automobila Sarajevo

Post by dimitrix »

Neugodni mirisi nastaju od otpadnih voda koje oni izbacuju u RIJEKU (ekoloski bas ono) i problem je sto ne ZELE DA uloze novce da se taj SMRAD prekine.A to da otpadaju testisi da I NECE PROTESTOVAT jer tu ne rade MUSKARCI i radi se o bojama za CAMCE.Sve ovo sta govorim je provjerena informacija.Usput u Visokom imas Prevent u Topuzovom Polju i u Gorusi.I imaju posla i plata nije 400KM visa je oko 650KM mislim da izadje ali ljudi rade 3 smjene i 3 smjena se placa kao i svaka druga.Bilo je slucajeva kada su ljudi od rada padali unesvijest.A o tome sto ljudima daju otkaze nakon 3 mjeseca i opet ih zaposljavaju da ne placaju zdravstveno itd je totalno druga stvar ali OPET PREVENT BAREM RADI I PROFITABILAN JE!
-Ekser-
Posts: 218
Joined: 14/07/2009 14:10

#97 Re: Tvornica Automobila Sarajevo

Post by -Ekser- »

Dali ko zna kakvo je sada stanje u TAS-u? Dali Volkswagen ponovo namjerava pokrenuti nekakvu proizvodnju u Vogošći?
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#98 Re: Tvornica Automobila Sarajevo

Post by sema911s »

-Ekser- wrote:Dali ko zna kakvo je sada stanje u TAS-u? Dali Volkswagen ponovo namjerava pokrenuti nekakvu proizvodnju u Vogošći?

Glasali smo da Nam netreba proizvodnja, da Nam netreba tesla, necemo skodu necemo tas, necemo zeljezaru, necemo aluminij.

Al zato tozla na kasiku hocemooo
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2564
Joined: 07/05/2009 19:51

#99 Re: Tvornica Automobila Sarajevo

Post by Magarece_godine »

Mart 1992. godine, prva "trojka" u Vogošći

Image
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2564
Joined: 07/05/2009 19:51

#100 Re: Tvornica Automobila Sarajevo

Post by Magarece_godine »

Evo i Nihada Imamovića :)

Image
Post Reply