Tuzla- lokalna diskriminacija

Tuzla, Bijeljina, Brčko, Gradačac, Živinice, Srebrenik, Lukavac, sve do Gračanice, Kladnja i Zvornika...
Incub
Posts: 711
Joined: 16/04/2007 15:44

#1 Tuzla- lokalna diskriminacija

Post by Incub »

Zadnja vijest me natjera da se osvrnem na fenomen koji se razvija u Tuzli,
TUzla je simbol multikulture, smisla nije bitno ko je Srbin, Hrvat, Jevrej itd ali na snazi je neka diskriminacija na lokalnom nivou. Kad god se nesto desi odma se potrci napisati kako je to neki skorasnji stanovnik Tuzle, kako su pokupovali stanove, voze skupa auta- ima dosta zavidluka, kad je covjek skolovan odma je "doslo" jer mu se nema sta drugo prikaciti a ovo je najlakse. Sad se svako svakom kriv jer nema posla, sve se raspalo pa se krenulo ovim putem.
Neka prica o "starim" Tuzlanskim porodicama, kojih je mali broj jer je Tuzla industrijsko mjesto u koje je vazda svijet doseljavao za poslom. Kad pitate ove sto se predstavljaju starim Tuzlacima obisno su im roditelji doseljavali iz Kalesije, Dubrava....
Vecina nas je svjedokom proteklog rata i genocida, odma da kazem da nisam iz Podrinja ali komentari tipa trebalo ih je sve pobiti su stvarno van svake pameti.
Da li Tuzli treba ova nazovimo diskriminacija na lokalnoj razini?
Stavio sam neke komentare da vidite o cemu se radi

Tuzla je nazalost puna podrinjaca,da nije bilo rata nebi oni vidjeli ni Tuzle a kamoli Aooustrije i ostali eu drzava trebaju karadzicu orden podic sto ih je iz sume mako i sad su meni dosli da sole pamen iz zvornika,sapne. Imaju kuce po tim sumama sve su donacije moguce dobili a nece da se vrate bolje je zivit u tuzli,a najgori su mi oni iz dijaspore kad dodu na ljeto pa kukaju za Bosnom svi kukaju a ni jedno da se vrati u svoju sumu ljepse je kod svabe naravno.Svi oni piju i vesele se iz cecu i mecu i ostale cajke a kad je Bajram postaju veliki vjernici.U Tuzli ih je pola pokupovalo diplome pa su iz opanaka prekvalifikovali se u kravate jer od tog oni pate i od kako oni kazu dugi mercedesa.i naravno kupite djeci laptese i namazite im kriskuuu hehe
Incub
Posts: 711
Joined: 16/04/2007 15:44

#2 Re: Tuzla- lokalna diskriminacija

Post by Incub »

Druze Tito hvala ti sto si moga tatu doveo sa Majevice da kopa ugalj sa mojom mamom sa Ozrena. Kad se moj tata odrekao opanka i dimija i uz pomoc partije dobio je stan. Onda sam se ja rodio i postao Tuzlak. Ime mi je Darko. Jako sam civilovan i redovno gledam Slobodu u ligi prvaka i rado posjecujem muzej i narodno pozoriste. Nemogu smisliti ove sto su dosli u moju Tuzlu i bez partije, kopanja uglja i mjesanog braka kupili novi stan, dobili posao na klinici i ne koriste javni prevoz. Ja i dalje masem indexom i nosim jedne patike od 1998. Jako sam vaspitan i ne razumijem zestoke izuzetke bez roditeljskog staranja. Jednostavno svi su oni seljaci. Ja sam branio Tuzlu igrajuci Super Marija a sada volim Play Station i imam pepeljare na ocima jer studiram vec 13 godina. Nisam uopste isfrustriran sto ovi seljaci voze bjesna auta i zavrsavaju fakultete. Tacno mi dodje da se odselim u Novi Sad ili Beograd.
Fuj, seljaci su mi cak i Jalu zagadili...a bas neku noc Sloboda izvukla Bayern.
Incub
Posts: 711
Joined: 16/04/2007 15:44

#3 Re: Tuzla- lokalna diskriminacija

Post by Incub »

znam o cemu pricas, imao sam posla s njima, i zasigurno jedan od najprimitivnijih naroda u BiH gledano po regijama, ali odmah da kazem da znam veoma kulturnih i obrazovanih ljudi s tih prostora, tako da se ne moze reci da su svi takvi. Ovi primitivci vecinom nemaju kako treba zavrsenu ni osnovnu skolu, a da ne spominjem srednju s kojom si kod takvih vec faca.
Al ista takva situacija je i sa nasim sugrađanima iz velikih gradova, gdje glavni ološ i glavni pljuvači na došlje predstavljaju neobrazovani ljudi i iskompleksirani ljudi do te mjere da su im svi sa strane krivi za njihov neuspijeh..
Incub
Posts: 711
Joined: 16/04/2007 15:44

#4 Re: Tuzla- lokalna diskriminacija

Post by Incub »

Jedna informacija za (malo) gradjane. Ja sam za razliku od vas u ratu obisao mnoga ratista i sela i mogu vam reci da sam u nekim selima upoznao izuzetno dobre, postene i nadasve plemenite ljude a to je nesto sto se u gradu veoma rijetko vidja.

A sada nastavite pljuvati po seljacima i kriviti ih za sve vase neuspjehe i frustracije.

Gadite mi se!
Incub
Posts: 711
Joined: 16/04/2007 15:44

#5 Re: Tuzla- lokalna diskriminacija

Post by Incub »

Tuzla je nazalost puna podrinjaca,da nije bilo rata nebi oni vidjeli ni Tuzle a kamoli Aooustrije i ostali eu drzava trebaju karadzicu orden podic sto ih je iz sume mako i sad su meni dosli da sole pamen iz zvornika,sapne. Imaju kuce po tim sumama sve su donacije moguce dobili a nece da se vrate bolje je zivit u tuzli,a najgori su mi oni iz dijaspore kad dodu na ljeto pa kukaju za Bosnom svi kukaju a ni jedno da se vrati u svoju sumu ljepse je kod svabe naravno.Svi oni piju i vesele se iz cecu i mecu i ostale cajke a kad je Bajram postaju veliki vjernici.U Tuzli ih je pola pokupovalo diplome pa su iz opanaka prekvalifikovali se u kravate jer od tog oni pate i od kako oni kazu dugi mercedesa.i naravno kupite djeci laptese i namazite im kriskuuu hehe
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#6 Re: Tuzla- lokalna diskriminacija

Post by sumirprimus »

ovo monolog ili? neka kao poruka?
Incub
Posts: 711
Joined: 16/04/2007 15:44

#7 Re: Tuzla- lokalna diskriminacija

Post by Incub »

Tema da se razijene misljenja o fenomenu,
Ako vecina bude kao ti nikad se necemo ni maknuti iz mjesta
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#8 Re: Tuzla- lokalna diskriminacija

Post by kockica_kockica »

sumirprimus wrote:ovo monolog ili? neka kao poruka?
covjek u dilemi.. da li postoji lokalna diskriminacija a ti tako... tctctcttc suosjecaj s njim vidis da se nasao prozvanim .... :mrgreen:
pipin_mali
Posts: 15
Joined: 11/01/2013 10:57

#9 Re: Tuzla- lokalna diskriminacija

Post by pipin_mali »

vi smo sjedite i kukate a seljaci se nasli imaju kuce i stanove tu i plus na svom selu bar vecina a ako ste vi toliko pametniji i sposobniji od njih gdje vama sta,jos su oni krenuli od nule kad su dosli u grad a vi ste bili na svom i opet nemate nista a imate samo jezik da se zalite 8-)
emirolini
Posts: 3518
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#10 Re: Tuzla- lokalna diskriminacija

Post by emirolini »

Tuzla postaje uzasno mjesto za zivot, bas radi ljudi koji su se doselili poslije rata, i nazalost ti ljudi su dosli iz Podrinja i slicno, i dalje furaju svoje obicaje koji nisu za grada. Tu su i cigani protiv kojih nemam nista protiv ali imam protiv sto i oni furaju svoj nacin zivote odnosno ne prilagodjavaju se gradskom nacinu zivote. Kada prodjete kroz crvene njive imate osjecaj da ste na selu-zabiti u Rumuniji a ne u prigradskom naselju. Tako je isto i za mosnik i si-city gdje su se naselili podrinjci, uzasno stvarno. A tako je i u zgradama gdje zive pa ispred ulaza do nedavno su se mogle i ponjave vidjeti...

Naravno da ima izuzetaka i znam par njih koji su se prilagodili gradskom zivotu ali nazalost puno vise koji nisu. Mnogi od ovih imaju dobre poslove i par ih je tik poslije rata dobilo poslove bas zato sto su "izbjeglice" i sve su svoje zaposlili, tako da kroje grad "po svom" a nezaboravimo da mnogi od njih imaju ogromnu pomoc iz inostranstva tako da je njima puno lakse nego prijasnjim gradjanima, Tuzlacima i svim koji su okolo Tuzle. A i plus razne donacije kao i prodaja imanja i kuca u podrinju...

Da ne pricam o muzici kako neko spomenu tamo na komentarima na onom clanku da su oni upravo i donjeli ove "cajke" sto sad lupaju svugdje.

Dakle eto to je meni jedini problem s njima, sto nisu prihvatili gradske obicaje i imam osjecaj da ce ona gradska raja ( odnosno oni koji se prilagodili gradskom zivotu ) biti debelo u diskriminaciji upravo od ovih gore navedenih.
User avatar
Halcyon
Posts: 2402
Joined: 01/09/2011 09:29
Location: Nürnberg

#11 Re: Tuzla- lokalna diskriminacija

Post by Halcyon »

A dubravski običaji su gradski? :lol:

Ima nas svakakvih, sa svih područja. Znam čaršijskih papaka koji su zatucani do te mjere da im pet Podrinjaca zajedno nisu ni do koljena. I takve uglavnom puca kompleks više vrijednosti, pa mašu unaokolo rodnim listom i pričom kako su "rođeni Tuzlaci". S druge strane i među Podrinjcima ima neviđene bagre s kojom je jako teško izaći na kraj.

Naravno, pored Podrinjaca, pola "čaršijske raje" su potomci onih koji su 50-tih, 60-tih i 70-tih s raznih planina stigli u Tuzlu.
sumirprimus
Posts: 81952
Joined: 10/02/2010 07:54
Location: Bunker :D Saj ops

#12 Re: Tuzla- lokalna diskriminacija

Post by sumirprimus »

Incub wrote:Tema da se razijene misljenja o fenomenu,
Ako vecina bude kao ti nikad se necemo ni maknuti iz mjesta
Ehh,vjerovatno sto ja kao i vecina drugih ljudi,zivi radi i o svojoj muci se zabavi...
Ja IMAM da izgubim skoro pa SVE,a takvi kao oni momci sto pucase juce skoro pa nista...
Meni je moj i zub vrijedan,njemu ni njegov zivot...
Grad nije grad,ako nema kretanja ljudi roba,informacija, i to je normalno..
Nenormalni su uvjeti pod kojim je doslo do demografske promjene,to svi znamo, rat,agresija,zovte kako hocte,a to je sjebalo komplet bosnu a ne samo tuzlu...
Kad dodjes u neku sredinu,donosis nesto novo sa sobom,ali se i trudis da se povinujes i postujes neke norme koje ve postoje jelde?Eh,toga vise nema...
Jednostavno,treba vremena sada da se neke stvari slegnu,a mozda se nikad i ne slegnu... :)
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#13 Re: Tuzla- lokalna diskriminacija

Post by kockica_kockica »

emirolini wrote:Tuzla postaje uzasno mjesto za zivot, bas radi ljudi koji su se doselili poslije rata, i nazalost ti ljudi su dosli iz Podrinja i slicno, i dalje furaju svoje obicaje koji nisu za grada. Tu su i cigani protiv kojih nemam nista protiv ali imam protiv sto i oni furaju svoj nacin zivote odnosno ne prilagodjavaju se gradskom nacinu zivote. Kada prodjete kroz crvene njive imate osjecaj da ste na selu-zabiti u Rumuniji a ne u prigradskom naselju. Tako je isto i za mosnik i si-city gdje su se naselili podrinjci, uzasno stvarno. A tako je i u zgradama gdje zive pa ispred ulaza do nedavno su se mogle i ponjave vidjeti...

Naravno da ima izuzetaka i znam par njih koji su se prilagodili gradskom zivotu ali nazalost puno vise koji nisu. Mnogi od ovih imaju dobre poslove i par ih je tik poslije rata dobilo poslove bas zato sto su "izbjeglice" i sve su svoje zaposlili, tako da kroje grad "po svom" a nezaboravimo da mnogi od njih imaju ogromnu pomoc iz inostranstva tako da je njima puno lakse nego prijasnjim gradjanima, Tuzlacima i svim koji su okolo Tuzle. A i plus razne donacije kao i prodaja imanja i kuca u podrinju...

Da ne pricam o muzici kako neko spomenu tamo na komentarima na onom clanku da su oni upravo i donjeli ove "cajke" sto sad lupaju svugdje.

Dakle eto to je meni jedini problem s njima, sto nisu prihvatili gradske obicaje i imam osjecaj da ce ona gradska raja ( odnosno oni koji se prilagodili gradskom zivotu ) biti debelo u diskriminaciji upravo od ovih gore navedenih.
Na zalost ovaj trend sto se dogadja u Tuzli nije mimoisao ni druge gradove u BiH. Razlog tim migracijama jeste rat i stalno se na to vracamo kao da to opravdava cinjenicu da ljudi koji su dosli sa svojim navikama i obicajima nikad nisu imali namjeru da se prilagode tom nekom nazovimo ga gradsko zivotu. Vise se ta neka gradska raja prilagodjava njima. Ja niasm iz Tuzle ali nije krivnja samo na tim ljudima koji su dosli vec i na onima koji su bili tu prije njihovog dolaska... Nedostaje nam tolerancije.. i to poprilicno... trebamo svi napraviti korak ka nekom zajednickom tolerantnom zivljenju... Meni ne smeta to sto neko slusa "cajke", sve dok ta osoba mene ne tjera da i ja to slusam... Ne smeta mi to sto neko ima ponjave, sto nosi tu neku odjecu jer je obicaj dok god mene ne tjera da ja nosim tu odjecu... Ne smeta mi cinjenica da ljudi koji dodju u neboder ne znaju da ima kontejner za smece i da brasno nakon razvijanja pite ne baca se preko balkona, ali mi smeta cinejnica da te osobe nisu spremne nauciti koristiti kontejner i brasno poslije razvijanja pite baciti na propisno mjesto a ne susjedu u balkon... Trebamo biti manje zavidni jedni na druge... Pa sta ako taj neko ima zemlju i obnovljenu kucu u xy selu a zivi u gradu... To je njegova/njena odluka... Ne smeta mi to sto ti ljudi rade, imaju posao, trebalo bi da imamo svi posao i neku osiguranu egzistenciju, jer posao ne treba biti privilegija vec pravo, ali mi smeta ako ta osoba radi na poziciji za koju nije skolovan/a a ima onih koji ne mogu naci posao sa dobrim kompetencijama... neka svako ima posao prema svojim sposobnostima i svi ce biti zadovoljni...
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#14 Re: Tuzla- lokalna diskriminacija

Post by udrch »

ne mogu da vjerujem da su ova dvojica bila povod onolikim frustracijama koje su navodni Tuzlaci ostavili ispod onog teksta..najjadnije od svega jeste što su to miševi koji nijednog od ove dvojice ne bi smjeli direktno u oči pogledati, a da ne govorim da im nešto reknu na temu njihovog krkanluka..
normalni stanovnici Tuzle koliko znam nemaju problema sa ovakvim likovima..
ima tu čak i smiješnih podvala Podrinjcima, o otetim poslovima i slično..
sve frustracije koje doživljavaju poslije rata svalili su na Podrinjce..
emirolini
Posts: 3518
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#15 Re: Tuzla- lokalna diskriminacija

Post by emirolini »

Slazem se u potpunosti @kockica_kockica i dobro receno. Izgubila je se ta neka gradska narav, kao sto je se i prestalo davati zmigavac ili cekat zeleno svjetlo na semaforu, sto bi on cekao zeleno kad je on on i moze proci i kroz crveno.. bas grad postaje selo...

@Halcyon Brate mili prodji kroz Dubrave pa ces vidjeti pomaka, bastice, kuce sredjene, jos infrastruktura i odlicno, na 10 minuta od grada ma uzitak... a onda prodjes kroz crvene njive i dodje ti zlo, pa prodjes gore u Mosnik ili si selo pa 80% tih novih kuca nema dozvolu...
Last edited by emirolini on 20/03/2013 11:41, edited 1 time in total.
emirolini
Posts: 3518
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#16 Re: Tuzla- lokalna diskriminacija

Post by emirolini »

udrch wrote:ne mogu da vjerujem da su ova dvojica bila povod onolikim frustracijama koje su navodni Tuzlaci ostavili ispod onog teksta..najjadnije od svega jeste što su to miševi koji nijednog od ove dvojice ne bi smjeli direktno u oči pogledati, a da ne govorim da im nešto reknu na temu njihovog krkanluka..
normalni stanovnici Tuzle koliko znam nemaju problema sa ovakvim likovima..
ima tu čak i smiješnih podvala Podrinjcima, o otetim poslovima i slično..
sve frustracije koje doživljavaju poslije rata svalili su na Podrinjce..
Normalni stanovnici Tuzle nemaju nista protiv kriminala? :lol: :-) :-) :-) :-) :P :razz: :run:
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#17 Re: Tuzla- lokalna diskriminacija

Post by insomnia78 »

emirolini wrote:Tuzla postaje uzasno mjesto za zivot, bas radi ljudi koji su se doselili poslije rata, i nazalost ti ljudi su dosli iz Podrinja i slicno, i dalje furaju svoje obicaje koji nisu za grada. Tu su i cigani protiv kojih nemam nista protiv ali imam protiv sto i oni furaju svoj nacin zivote odnosno ne prilagodjavaju se gradskom nacinu zivote. Kada prodjete kroz crvene njive imate osjecaj da ste na selu-zabiti u Rumuniji a ne u prigradskom naselju. Tako je isto i za mosnik i si-city gdje su se naselili podrinjci, uzasno stvarno. A tako je i u zgradama gdje zive pa ispred ulaza do nedavno su se mogle i ponjave vidjeti...

Naravno da ima izuzetaka i znam par njih koji su se prilagodili gradskom zivotu ali nazalost puno vise koji nisu. Mnogi od ovih imaju dobre poslove i par ih je tik poslije rata dobilo poslove bas zato sto su "izbjeglice" i sve su svoje zaposlili, tako da kroje grad "po svom" a nezaboravimo da mnogi od njih imaju ogromnu pomoc iz inostranstva tako da je njima puno lakse nego prijasnjim gradjanima, Tuzlacima i svim koji su okolo Tuzle. A i plus razne donacije kao i prodaja imanja i kuca u podrinju...

Da ne pricam o muzici kako neko spomenu tamo na komentarima na onom clanku da su oni upravo i donjeli ove "cajke" sto sad lupaju svugdje.

Dakle eto to je meni jedini problem s njima, sto nisu prihvatili gradske obicaje i imam osjecaj da ce ona gradska raja ( odnosno oni koji se prilagodili gradskom zivotu ) biti debelo u diskriminaciji upravo od ovih gore navedenih.
Pa bas su u Crvenim njivama i Mosniku vecinom prijeratni stanovnici

s' moje sokocalo
User avatar
ProS
Posts: 675
Joined: 19/09/2004 23:23

#18 Re: Tuzla- lokalna diskriminacija

Post by ProS »

duse slatke,pa ne mislite valjda da se price o multikulturalnosti tuzle odnose i na podrinjce,mozda cigane ili cak zitelje drugih opcina? :kiss:
User avatar
SkyLimit
Posts: 5193
Joined: 10/10/2012 15:49

#19 Re: Tuzla- lokalna diskriminacija

Post by SkyLimit »

To je valjda prirodno,instiktivno,da su ljudi kao i većina životinja nepovjerljivi prema strancima te uglavnom vide opasnost u njima.
Demografija se mijenja,Zvorničani i ostale izbjeglice su se naselili širom TK,ne samo u Tuzli,u prijeratna ognjišta se vraća samo onaj ko mora(čitaj:djedovi i nene),i to se mora prihvatiti.

Uostalom,i komentari Sarajlija o pridošlicama iz Sandžaka nisu ništa blaži.

Čudno je to,u evropskim metropolama tipa London žive normalno i funkcioniraju narodi sa različitih kontinenata,iz potpuno drugačijih kultura,a kod nas se ne podnosi čovjek koji je iste rase,nacije i vjeroispovjesti,samo jer je doselio iz drugog dijela države,udaljenog 100 km.
emirolini
Posts: 3518
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#20 Re: Tuzla- lokalna diskriminacija

Post by emirolini »

Pa naravno da je prirodno, i niko ih ne tjera sa bakljama, ja samo iznosim svoje licno misljenje o njima i dodajem da ima izuzetaka. U Zivinicama je to jos gore, recimo ono naselje sjever je puno kuca koje su neke eclectic arhitekture i bez gradj. dozvole...

A prijeratnom stanovnistvom na Mosniku i Crvenim njivama su se pridruzili upravo cigani ( crvene njive ) i podrinje ( mosnik, si city ) i promjenili sve...
User avatar
kockica_kockica
Posts: 4654
Joined: 04/07/2008 20:06
Location: Iza ormara skupljam prasinu

#21 Re: Tuzla- lokalna diskriminacija

Post by kockica_kockica »

SkyLimit wrote:To je valjda prirodno,instiktivno,da su ljudi kao i većina životinja nepovjerljivi prema strancima te uglavnom vide opasnost u njima.
Demografija se mijenja,Zvorničani i ostale izbjeglice su se naselili širom TK,ne samo u Tuzli,u prijeratna ognjišta se vraća samo onaj ko mora(čitaj:djedovi i nene),i to se mora prihvatiti.

Uostalom,i komentari Sarajlija o pridošlicama iz Sandžaka nisu ništa blaži.

Čudno je to,u evropskim metropolama tipa London žive normalno i funkcioniraju narodi sa različitih kontinenata,iz potpuno drugačijih kultura,a kod nas se ne podnosi čovjek koji je iste rase,nacije i vjeroispovjesti,samo jer je doselio iz drugog dijela države,udaljenog 100 km.
Kako vec rekoh svako sa sobom donese nesto tradicije, obicaja, nacin ponasanja... Sve to treba prilagoditi toj sredini u koju si dosao... Milion velikih i malih stvari koje vremenom postanu problem. Ja nemam nista protiv ljudi iz Sandzaka... Zasto bih imala nesto protiv nekoga koga poznajem? Ali oni su u Sarajevo dosli nije Sarajevo doslo kod njih... I nisu Tuzlaci doslu kod Zvornicana vec obratno... Kad odes kod nekoga u goste ponasas se prema pravilima svog domacina... ako ti smrde noge i imas prljave carape i kuci takav smrdis i po krevetu stavljas noge sa takvim carapama to ne znaci da ces tako ponasanje prenijeti kod domacina.. vec ces se truditi prvo da ti noge ne smrde i da ti carape budu ciste, pa i ako nisu neces domacinu stavljati noge na krevet s prljavim carapama ...

Zanimljiva mi je ta usporedba sa europskim metropolama... jer tamo svaka kultura, rasa, obicaji su dobro dosli, ali pod uslovom da ne remete kulturu, obicaje i ko zna sta sve ne onih koji su tu vec bili... i to je ono sto nama nedostaje... nedostaje nam to da prihvatamo druge i drugacije ali i da ti drugaciji i drugi prihvate nas... nama je zivjeti zajedno.. kako cemo zivjeti zajedno zavisi iskljucivo od nas... i samo od nas samih... ako ne postujemo jedni druge nema tu zajednickog zivota...
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#22 Re: Tuzla- lokalna diskriminacija

Post by udrch »

emirolini wrote:
udrch wrote:ne mogu da vjerujem da su ova dvojica bila povod onolikim frustracijama koje su navodni Tuzlaci ostavili ispod onog teksta..najjadnije od svega jeste što su to miševi koji nijednog od ove dvojice ne bi smjeli direktno u oči pogledati, a da ne govorim da im nešto reknu na temu njihovog krkanluka..
normalni stanovnici Tuzle koliko znam nemaju problema sa ovakvim likovima..
ima tu čak i smiješnih podvala Podrinjcima, o otetim poslovima i slično..
sve frustracije koje doživljavaju poslije rata svalili su na Podrinjce..
Normalni stanovnici Tuzle nemaju nista protiv kriminala? :lol: :-) :-) :-) :-) :P :razz: :run:
mislim sramota, univerzitet ti je u gradu, srednjih škola koliko hoćeš, a ti ostao nepismen i zatucan..
normalni Tuzlaci nemaju problema sa kriminalcima, ali takvi kao ti nađu istu "raju" svugdje..

svjesno lažeš i izmišljaš..na Crvenim njivama su uvijek dominirali cigani..Podrinjci su u tom dijelu statistička greška..
Mosnik je jedno od najstarijih tuzlanskih naselja..prava bošnjačka muslimanska mahala, kao uostalom i čitav taj dio do Kule, redom..i prije rata su tu živjeli samo Bošnjaci-muslimani..i danas je tako..

u Ši selu ima dobar dio Podrinjaca, možda oko 10% (živio sam jednu godinu tokom školovanja tu)..ali najbrojniji su doseljenici sa Dubrava, Vukovija, Masla..uglavnom taj dio oko aerodroma..

ti vjerovatno jesi rođen u Tuzli, ali garantiram životom da ti roditelji nisu..u ovim primitivnim napadima uvijek su najglasniji oni što nešto kriju.."reci mu gubo dok ti nije reko šugo"..
Kabilovića znaš gdje možeš naći, pa bujrum odi i njemu sve ove svoje frustracije reci ako imaš petlju..
udrch
Posts: 8472
Joined: 14/10/2008 10:08

#23 Re: Tuzla- lokalna diskriminacija

Post by udrch »

kockica_kockica wrote:
SkyLimit wrote:To je valjda prirodno,instiktivno,da su ljudi kao i većina životinja nepovjerljivi prema strancima te uglavnom vide opasnost u njima.
Demografija se mijenja,Zvorničani i ostale izbjeglice su se naselili širom TK,ne samo u Tuzli,u prijeratna ognjišta se vraća samo onaj ko mora(čitaj:djedovi i nene),i to se mora prihvatiti.

Uostalom,i komentari Sarajlija o pridošlicama iz Sandžaka nisu ništa blaži.

Čudno je to,u evropskim metropolama tipa London žive normalno i funkcioniraju narodi sa različitih kontinenata,iz potpuno drugačijih kultura,a kod nas se ne podnosi čovjek koji je iste rase,nacije i vjeroispovjesti,samo jer je doselio iz drugog dijela države,udaljenog 100 km.
Kako vec rekoh svako sa sobom donese nesto tradicije, obicaja, nacin ponasanja... Sve to treba prilagoditi toj sredini u koju si dosao... Milion velikih i malih stvari koje vremenom postanu problem. Ja nemam nista protiv ljudi iz Sandzaka... Zasto bih imala nesto protiv nekoga koga poznajem? Ali oni su u Sarajevo dosli nije Sarajevo doslo kod njih... I nisu Tuzlaci doslu kod Zvornicana vec obratno... Kad odes kod nekoga u goste ponasas se prema pravilima svog domacina... ako ti smrde noge i imas prljave carape i kuci takav smrdis i po krevetu stavljas noge sa takvim carapama to ne znaci da ces tako ponasanje prenijeti kod domacina.. vec ces se truditi prvo da ti noge ne smrde i da ti carape budu ciste, pa i ako nisu neces domacinu stavljati noge na krevet s prljavim carapama ...

Zanimljiva mi je ta usporedba sa europskim metropolama... jer tamo svaka kultura, rasa, obicaji su dobro dosli, ali pod uslovom da ne remete kulturu, obicaje i ko zna sta sve ne onih koji su tu vec bili... i to je ono sto nama nedostaje... nedostaje nam to da prihvatamo druge i drugacije ali i da ti drugaciji i drugi prihvate nas... nama je zivjeti zajedno.. kako cemo zivjeti zajedno zavisi iskljucivo od nas... i samo od nas samih... ako ne postujemo jedni druge nema tu zajednickog zivota...
na osnovu kojih parametara pišeš o Londonu..onako odokativnom metodom ili imaš neko iskustvo..
prijatelj mi je proveo 5 sedmica na specijalizaciji jezika u Londonu..
on se uopšte ne bi složio s tobom..posebno kada su u pitanju navike Indijaca, Pakistanaca, Afrikanaca..
gledao sam i slike, super čistih dijelova, ali i užansih kvartova kao što je Bankerova bila do prije par godina..
ali eto možda se šta promjenilo u ovih 5,6 godina, ali ne vjerujem..

nemojte izmišljati činjenice da bi odbranili naš papanluk..
prihvatite činjenice onakvim kakve jesu..
mi kao narod ne valjamo..ne volimo raditi..naučili smo krasti od države..korumpirani smo..uvijek je neko drugi kriv za naše probleme..svi bi bili ministri i kakvi direktori..

bio je rat, ljudi su protjerani, ubijani i etnički očišćeni..u samo par dana nestalo je 8762 čovjeka na tako malom području..prema podacima IDC-a od ukupnih 95.000 ubijenih i poginulih u toku rata, sa područja Zvornika, Srebrenice, Bratunca i Vlasenice ih je nešto preko 19.000..petina ubijenih je sa 4%teritorije BiH..to je jedan srednji grad..čitave familije su ostale bez muških potomaka..mrzite ih vi u Tuzli, a očekujete da ih vole ovi što su im zauzeli kuće po Srebrenici, Bratuncu i Zvorniku..to su ljudi koji nose veliku tugu i bol, pa nemojte im dodatno otežavati..nisu vam uzeli ništa, a optužujete ih za sve..rijetki su koje ja znam da rade u kantonalnoj administraciji..u opštinskoj ih nema nikako..osim par vrhunskih stručnjaka u bolnici ostalog osoblja nema..nema ih ni u TE, nema ih ni u Diti, ni Aidi, ni elektrodistribuciji, ni vodovodu, nigdje..
s druge strane u svojoj borbi da si obezbjede uslove za život značajno su doprinijeli ekonomskoj aktivnosti koja je Tuzlu pretvorila u dosta zanimljiv grad..
došli su goli i bosi, dosta njih i bez obrazovanja, ali polahko, sve će doći na svoje mjesto..
emirolini
Posts: 3518
Joined: 26/11/2007 15:35
Location: TUZLA

#24 Re: Tuzla- lokalna diskriminacija

Post by emirolini »

/// :dance:

Image
User avatar
alijagoro
Posts: 3419
Joined: 06/03/2008 18:02

#25 Re: Tuzla- lokalna diskriminacija

Post by alijagoro »

Jesu to i Tuzlaci poceli sa pricama o doslama i starosjediocima :lol:,eto barem imate nesto zajednicko sa Sarajlijama,mozete plakati jedni drugima :D (lakse je u dvoje).
Najvise smo boraca dali za odbranu otadzbine,i to nam je hvala.
Post Reply