Turn (2014 -)

Najbolji i najgori filmovi, serije, sve o sedmoj umjetnosti...

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
karakteran
Posts: 46
Joined: 09/07/2016 11:00

#1 Turn (2014 -)

Post by karakteran »

http://www.imdb.com/title/tt2543328/

TURN: Washington's Spies (2014 -) TV series

briljantan, vrlo detaljan i nadasve poučan scenarij zaslužuje čistu peticu. seriju bi komotno mogli uvrstiti u školsko gradivo koje studenti u americi moraju obavezno pogledati kao što je to slučaj i s filmovima na temu ropstva i građanskog rata: 12 years a slave i glory.

nakon odgledane treće sezone oduševljen sam što se serija drži povijesnih činjenica i unosi dodatno svjetlo na događaje koji su prethodili znamenitim bitkama u američkom ratu za nezavisnost kao što je npr. prva velika pobjeda washingtonove vojske koja se dogodila u trentonu, new jersey gdje su totalno potučeni hesijanci i zapljenjena velika količina hrane i oružja bez žrtava na američkoj strani.

taj washingtonov prelazak delaware-a smatra se ključnim potezom u cijelom ratu koji je spriječio da mu se armija raspadne i samim time izgubi rat. nisam znao da je presudan obol pobjedi nad njemačkim plaćenicima dao culper ring tj. abraham woodhill svojim obavješatjnim radom, što ova epizoda detaljno prikazuje. oduševljen sam tim otkrićem i načinom na koji je ekraniziran.

u filmu the crossing odlično je opisana priprema continental army pred prelazak rijeke, sama bitka i povratak izmučene armije na sigurno. ali ova informacija o obavještajcima (woodhill - caleb) koji su praktički spasili revoluciju mi je do sada bila nepoznata.

iskustvo gledanja ove serije mi je za sada bolje nego bilo koje predavanje ili štivo koje sam čuo ili pročitao na tu temu. svaka mi epizoda proleti. šteta što ne traju duže.

čudi me kako ovdje nitko nije postavio temu s ovom vrhunskom serijom.

ovo je zadnja četvrta sezona koja će opisati konačnu pobjedu amerike u njihovom ratu za nezavisnost.

Image
Post Reply