Turizam u BiH

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
El_comadante
Posts: 7921
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#1 Turizam u BiH

Post by El_comadante »

nenadjoh ovu temu a vrlo je interesanta i zanimljiva. mnogo se spominje to da imamo potencijal da budemo barem u JI Europi medju vodečim zemljama u turizmu i da slabo ulažemu u turizam. kako i zašto? kako mi kao pojedinci možemo pokrenuti turizam kad več država neželi/nemože? kakve su procedure da neko eventualno pokrene neku turističku agenciju? čitao sam također i d imamo dosta veliku i raširenu biciklističku mrežu puteva preko planina ali nedovoljno iskorištenu pa čak i največu mrežu i JI Europi. isto tako je "ratni" turizam popularan u Europi ali mi ni to nekoristimo. dosta za neki uvod :D
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#2 Re: Turizam u BiH

Post by cyprus »

El_comadante wrote:...mnogo se spominje to da imamo potencijal da budemo barem u JI Europi medju vodečim zemljama u turizmu...
Na čemu baziraš ovu pretpostavku? :-D
El_comadante
Posts: 7921
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#3 Re: Turizam u BiH

Post by El_comadante »

cyprus wrote:
El_comadante wrote:...mnogo se spominje to da imamo potencijal da budemo barem u JI Europi medju vodečim zemljama u turizmu...
Na čemu baziraš ovu pretpostavku? :-D
znaš kako je neko napiše vijest mnogi onda to prenose a bila je i na klixu i na još par medija koja kaže da imamo potencijala da budemo dobri ali koji je neiskorišten i to u velikoj mjeri.
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#4 Re: Turizam u BiH

Post by cyprus »

El_comadante wrote:
cyprus wrote:
El_comadante wrote:...mnogo se spominje to da imamo potencijal da budemo barem u JI Europi medju vodečim zemljama u turizmu...
Na čemu baziraš ovu pretpostavku? :-D
znaš kako je neko napiše vijest mnogi onda to prenose a bila je i na klixu i na još par medija koja kaže da imamo potencijala da budemo dobri ali koji je neiskorišten i to u velikoj mjeri.
Određen potencijal sigurno postoji i naravno da je daleko od iskorištenog... Ali da možemo biti vodeći u regiji, teško...
El_comadante
Posts: 7921
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#5 Re: Turizam u BiH

Post by El_comadante »

@cyprus spominjalo se i to da imamo raznovrsne mogučnosti. npr. Cro ima more. CG isto i durmitor. mi nemamo more ali imamo planine, rijeke rafting i ostalo, pa onda jezera itd itsl znači teoretski jel imamo više opcija na raspologanju od susjeda.
Hariconius
Posts: 7
Joined: 06/07/2013 09:39

#6 Re: Turizam u BiH

Post by Hariconius »

Slazem se da imamo potencijal jer imamo jednu od najljepsih zemalja u Evropi.

Grane turizma koje trebamo i mozemo razvijati
1. Planinarstvo
2. Rafting
3. Zimski turizam
4. Biciklizam (Ukinute uskotracne pruge po Hercegovini)
5. Historijski turizam (Svaka carsija u BiH ima tvrdjavu i stari grad, ali je gotovo dvije trecine istih nepristupacno i zaraslo)
6. Seoski (ekoloski) turizam je nesto sto je buducnost i sto cesto svi zanemarujemo, a sto je najmanje ekonomsko ulaganje ...

Za sve ove stvari je glavni i prvi uslov dobra komunikacija, autoceste, jer sam mnogo turistickih knjiga procitao gdje vidijm da ljudi bas ne savjetuju voznju kroz nasu zemlju duze vrijeme od nekoliko sati. Za nas same to je tesko shvatljivo ali morate se staviti u svijest ljudi koji su naucili voziti auto po evropskim putevima i svim onim sto to predstavlja...
User avatar
jao_situacije
Posts: 17944
Joined: 29/03/2014 19:20

#7 Re: Turizam u BiH

Post by jao_situacije »

Za turizam treba mnogo više faktora od same komunikacije i prirodnih ljepota.
sigurnost na ulicama- nikakva;
ljubaznost ljudi i radnika u uslužnim djelatnostima -nikakva;
ksenofobija, bezrazložna mržnja, često fašizam i rasizam- izraženi;
odnos ljudi prema sredini u kojoj žive -nula;
poznavanje stranih jezika -slabo;
jasan plan i orijentacija ka turizmu -ne postoji;
promocija BIH i turističke ponude -smiješno;

Bez jasnog plana, državnog ministarstva turizma, napretka svakog pojedinca u odnosu prema turistima, osposobljavanja i usavršavanja kadra nemamo mi šta tražiti u toj djelatnosti.
Osim prirodnih ljepota i kulturno-historijskog nasljeđa mi apsolutno nemamo ništa.

Ovo je moje mišljenje kad sagledam cjelokupnu sliku o stanju u toj grani privrede..
El_comadante
Posts: 7921
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#8 Re: Turizam u BiH

Post by El_comadante »

a i treba se dato koja para na promociju turizma, na rklame, dokumentarne filmove itsl. koji če se vrti po inostranim država.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#9 Re: Turizam u BiH

Post by Jara »

El_comadante wrote:@cyprus spominjalo se i to da imamo raznovrsne mogučnosti. npr. Cro ima more. CG isto i durmitor. mi nemamo more ali imamo planine, rijeke rafting i ostalo, pa onda jezera itd itsl znači teoretski jel imamo više opcija na raspologanju od susjeda.
Eki nemamo more ;-)
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#10 Re: Turizam u BiH

Post by Jara »

El_comadante wrote:a i treba se dato koja para na promociju turizma, na rklame, dokumentarne filmove itsl. koji če se vrti po inostranim država.
Dalo se ne koja para nego puno para na sve to što nabroja...
El_comadante
Posts: 7921
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#11 Re: Turizam u BiH

Post by El_comadante »

Jara wrote:
El_comadante wrote:@cyprus spominjalo se i to da imamo raznovrsne mogučnosti. npr. Cro ima more. CG isto i durmitor. mi nemamo more ali imamo planine, rijeke rafting i ostalo, pa onda jezera itd itsl znači teoretski jel imamo više opcija na raspologanju od susjeda.
Eki nemamo more ;-)
u suštini kao da nemamo. ipak je malo ovo što imam da nešto aman ganjamo plus nije povezano adekvatno moraš oreko Hrv da bi tamo stigao. zato se treba okrenuti nečemu drugome.
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#12 Re: Turizam u BiH

Post by dustaban »

Kakva Bosna i turizam, kakvi kurtzi paltzi.

Narodu koji usere Prokosko jezero a izmislja piramide treba oduzeti sve prirodne ljepote i preselit ga u pustinju.
User avatar
Jara
Posts: 31408
Joined: 27/03/2006 00:36

#13 Re: Turizam u BiH

Post by Jara »

El_comadante wrote:
Jara wrote:
El_comadante wrote:@cyprus spominjalo se i to da imamo raznovrsne mogučnosti. npr. Cro ima more. CG isto i durmitor. mi nemamo more ali imamo planine, rijeke rafting i ostalo, pa onda jezera itd itsl znači teoretski jel imamo više opcija na raspologanju od susjeda.
Eki nemamo more ;-)
u suštini kao da nemamo. ipak je malo ovo što imam da nešto aman ganjamo plus nije povezano adekvatno moraš oreko Hrv da bi tamo stigao. zato se treba okrenuti nečemu drugome.
Ne moraš preko HR...Šta bi Mađarska i Češka dale da imaju 24 km obale morske? ;-) :D
I šta je cilj? Da se razvije diskusija?
El_comadante
Posts: 7921
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#14 Re: Turizam u BiH

Post by El_comadante »

Češka ima vrlo razvijen turizam i bez mora i morske obale. i zato se izmedju ostalog i trebamo malo ugledati i na njih.
Majdarska ima Dunav i veoma veliku ekonomsku korist od toga.
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#15 Re: Turizam u BiH

Post by ljuspica »

Trazim mirno mjesto u prirodi,jeftino,nikakav luksuz da se odmorim jedno 10 dana cim pocne ljeto. Potreban mi je mir,nikakav krkanluk, rostilji i slicno. Okupljanja ni govora. Zato ne bih VLasic, Prokosko,Boracko i sl. ali bih voljela da ima ako ima u blizini jezereo, a ako ne, onda nist...bitna mi je priroda i jeftin smjestaj pa taman to bila brvnara :)
User avatar
Hajvan
Posts: 9637
Joined: 25/10/2008 13:21
Location: SaraJovo

#16 Re: Turizam u BiH

Post by Hajvan »

ljuspica wrote:Trazim mirno mjesto u prirodi,jeftino,nikakav luksuz da se odmorim jedno 10 dana cim pocne ljeto. Potreban mi je mir,nikakav krkanluk, rostilji i slicno. Okupljanja ni govora. Zato ne bih VLasic, Prokosko,Boracko i sl. ali bih voljela da ima ako ima u blizini jezereo, a ako ne, onda nist...bitna mi je priroda i jeftin smjestaj pa taman to bila brvnara :)
Drežnica.
User avatar
ilkbahar
Posts: 1108
Joined: 19/01/2014 21:36

#17 Re: Turizam u BiH

Post by ilkbahar »

naravno da mozemo imati jako dobar turizam i biti vodeci u regiji, pa cak i ako nemamo more.....
pa vidi hrvatsku , sta bi oni dali da imaju koji planininu a da je veca od sljemena. nismo ni svjesni koliko nase planine znace, al eto sve sto je nase ne valja, sladje je tudje.
Cist primjer je Jahorina ove godine, pa onda za dvije godine 2016. cemo imati omladinsku olimpijadu na nasim ljepoticama, ma cuda mozemo da pravimo ako budemo znali.
eno citam neki dan na piku, covjek na sedreniku izdaje imanje sa konjima, ranč.
A da ne govorim o nasim gradovima, starim carsijama, zdanjima starijim od cjelokupne historije pojedinih drzava.
bitno je samo se pokrenuti, potencijala imamo i previse, samo ga treba iskoristiti.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#18 Re: Turizam u BiH

Post by insomnia78 »

Al' ne znamo
User avatar
Truba
Posts: 81667
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#19 Re: Turizam u BiH

Post by Truba »

posljednjih dana u rano jutro vidjam koreance u autobusima novog sada i bugarske kako dolaze u sa
penzici uglavnom
vjerovatno smo upali u neku rutu jednodnevnog izleta iz vecih europskih gradova
poznati su azijati da uplate mjesec dva u europi :D pa onda imaju 2-3 središnje baze iz kojih putuju po europi :? :? :?
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#20 Re: Turizam u BiH

Post by Toto »

sta bi ?????
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#21 Re: Turizam u BiH

Post by HAVANA »

Nista.Meni super.Kud nisam prije. :D Lijepi turisti.Samo se smiju.Em sam dijete uprego,em progovori jezike,polozi vozacki,moze ih i odvesti,dovesti,upisa turizam,zena ima sta raditi a ostala bez posla,em isplativo,sikirli 10 puta manje od mog posla...Zivili turisti. :sampanjac: :postar:
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#22 Re: Turizam u BiH

Post by Toto »

HAVANA wrote:Nista.Meni super.Kud nisam prije. :D Lijepi turisti.Samo se smiju.Em sam dijete uprego,em progovori jezike,polozi vozacki,moze ih i odvesti,dovesti,upisa turizam,zena ima sta raditi a ostala bez posla,em isplativo,sikirli 10 puta manje od mog posla...Zivili turisti. :sampanjac: :postar:
u tebe mubarec ...
drago mi za malecku da se naslu u turizmu ..
k'o upisan posao za okretno zensko..
AirB&B
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#23 Re: Turizam u BiH

Post by HAVANA »

Milina majke mi.U poredjenju sa trgovinom i poslovima sa nasim ljudima ovo je bingo.Plus sto su svi toliko odusevljeni da nam nista nije jasno.Il smo mi slijepi kod ociju il su oni prolupali.Mislim volim ja sarajevo,obozavam ga i stvarno se trudimo da ih lijepo docekamo,smjestimo,taj neki prvi utisak da bude lijep...ali toliko odusevljenje mi nikako nije jasno.Prosle sedmice norvezanka zeni trunila sat vremena kako mi nismo svjesni u kakvoj ljepoti zivimo,kako su ljudi opusteni i ljubazni,hrana ukusna i jeftina,priroda fantasticna...A prekjuce je 4 turkinje vise od sata ispitivale sta i kako,jos ova na fakultetu obradjivala temu rat u bih.Pa joj ova moja ispricala par stvari,bezveze,nista posebno...kako je rat bio,kako se pucalo,kako smo se upoznali u ratu,ranjavanje,kako je isla kroz tunel...Kaze one vako :shock: i na kraju ova poce plakat.Ova moja se sjebala,kaze ova place a meni sega ,a dje cu se smijat :lol:Pa je onda ispitivala o razlicitostima i kako neko posti,neko pije pivu i jede...njima to ko cudno ali ođusevljene tim nekim razlicitostima.Pa kako to,to je divno.Onda joj jos ova moja rekla da smo mijesani sto bi se po novom reklo.Ooj kaze kud rekoh :lol: ustala hoda po kuci i zove drugarice...Ljubav je pobijedila :igrac: Nismo mi ni svjesni sta sve mozemo prodati i sta je sve njima interesantno.Drugi hvale a mi kudimo.Sve nam tudje ljepse.Umjesto da od minusa pravimo plus,mi od plusa pravimo minus. :roll: I svi redom ovako,vec godinu dana...A u drugom mi amerikanka dosla na 7 dana i poslije 7 iznajmi do oktobra. :shock: Kaze ja mogu raditi gdje god.Bitno je da sam online.I osta,kaze dobro mi pravo.Hajde de. :D
User avatar
HAVANA
Posts: 32695
Joined: 19/08/2008 23:04

#24 Re: Turizam u BiH

Post by HAVANA »

Jos da hoce ovi kreteni regulisat zakonski sta i kako bilo bi super.Hocu zenu da prijavim,staz,zdravstveno... :-) Na
sto vrata je pokucala,niko nista ne zna tacno i svako drugacije prica.Kreteni klasicni.
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#25 Re: Turizam u BiH

Post by Toto »

amerikanku oderite na, oni kazu, organic hranu ... dajem informacije iz gastro-turizma:D
daba su, ako malecka radi seminarski
Post Reply