Tunjevina

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#51

Post by Hierarchia »

Evo nadjoh nesto:

Pašteta od tunjevine

Vrijeme pripreme: 10 min.

Sastojci:

# 1 kutija tuna komadi (okrugla kutija u ulju/plavi ovitak), netto 135 g., (obvezno ocijediti ulje),
# 3 tvrdo kuhana jaja (oguljena i isjeckana)
# 1 slanu sardelu (očistiti, oprati, odstraniti dio oko glave, utrobe i dračica), isjeckane
# 2 kom. sira za namaz ( Buco, a može bilo koji),isjeckano
# 3 kom. maslaca (mali maslac), isjeckano (ne rastopljeno)
# 1 mala žlica limunova soka,
# 1 velika žlica senfa,
# 1 srednja tuba majoneze (može više, ovisi o tome želite li više ili manje pikantnu paštetu)
# Ovi sastojci su dovoljni za izvanrednu, umjereno pikantnu paštetu.
# Za pojačanje okusa i mirisa dopušteno je dodati: još jednu slanu sardelu (bijeli luk, kapare, bosiljak (svježi), peršin (svježi), kopar (svježi), 3-4 listića ružmarina ili drugih začina), koji mijenjaju i okus i miris paštete.

Priprema:
Priređene sastojke istovremeno ubaciti u dosta jaku miješalicu. Miješati na najsnažnijoj brzini oko 10 min. Pašteta mora biti kompaktna, gusta i bez ikakvih vidljivih tragova sastojaka. Boja je oker. Izvanredna je kao predjelo za 12-14 osoba. Može se modelirati modelatorom za kolaće i ukrasiti svježim peršinom, rotkvicom, rajčicom, krastavcem (svježim ili kiselim), paprikom i svakim povrćem koje se može svježe konzumirati.

Image
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#52

Post by Hierarchia »

Umjesto tune se moze staviti i dimljeni losos. ima svugdje u supermarketima, u zamrzivacu. Mislim da je ukusnije. Probat cu.
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#53

Post by debela »

ja vec napravila, onu sa tunjevinom i onu povrtnu. pola sam pojela dok sam mijesala :lol:
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#54

Post by Hierarchia »

debela wrote:ja vec napravila, onu sa tunjevinom i onu povrtnu. pola sam pojela dok sam mijesala :lol:
Kakva ti je ta s tunjevinom? Koji si recept uzela, ovaj uozov? Ja nadjoh ovaj sa sirom za mazanje.
Evo ti jos jedan super namaz, vrlo je prost i dobar na proljece. Ja ga cesto pravim, ali ne moze dugo u frizideru jer promijeni miris brzo.

pola kg mladog sira viljuskom izdrobis, narezes mladi luk i bijeli luk nasitno, dodas, narezes persun i dodas, dodas so i zacine po zelji, jednu vecu kasiku aleve paprike i manju chilly paprike. To sve mijesas dok ne dobijes pastetu. Prosto je, a ukus je haos, posebno boja i izgled pastete.
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#55

Post by Hierarchia »

Zaboravih ti reci. Onu pastetu od piletine nemoj dugo jesti, jer se moze pokvariti. Najbolje kad ti dolaze gosti ili uz neko masovno okupljanje da se pojede. Ta od povrca moze stajati danima, super je okus uvijek.
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#56

Post by uozo »

Hierarchia wrote:Umjesto tune se moze staviti i dimljeni losos. ima svugdje u supermarketima, u zamrzivacu. Mislim da je ukusnije. Probat cu.
:shock:
Uhhhh! Pate de salmon razbija!!! :shock:
Opasna hrana! :D
Ja sam se ukrmacio dvije kile kad sam je otkrio. :shock: :D
Tip! Pasteta od dimljenog lososa razbija ako joj dodas malo hrena! Ili ako prvo namazes onu veknu (baguete) sa sirom sa hrenom! :shock: :D
Mrtva bi je usta jela!!! :-)
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#57

Post by Hierarchia »

uozo wrote:
Hierarchia wrote:Umjesto tune se moze staviti i dimljeni losos. ima svugdje u supermarketima, u zamrzivacu. Mislim da je ukusnije. Probat cu.
:shock:
Uhhhh! Pate de salmon razbija!!! :shock:
Opasna hrana! :D
Ja sam se ukrmacio dvije kile kad sam je otkrio. :shock: :D
Tip! Pasteta od dimljenog lososa razbija ako joj dodas malo hrena! Ili ako prvo namazes onu veknu (baguete) sa sirom sa hrenom! :shock: :D
Mrtva bi je usta jela!!! :-)
Hren u vidu praha ili umaka? Mozes li mi ispisati recept, kako je pravis, da ne nabadam. Sta sve treba, da kupim?
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#58

Post by debela »

aha, onaj spanski recept za pastetu sa tunjevinom. eto vidis kakve su mi kad sam vec pola stukla :D
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#59

Post by uozo »

Evo dva recepta:
125 gr dimljenog lososa
150 gr mladog sira
250 gr neslanog putera
1 velika kasika shery seco (suhog) ako nemas jednostavno izostavi
1 velika kasika majoneze
1 velika kasika soka od limuna
crni biber (po mogucnosti svjeze mljeveni)
malo tobasca (po ukusu-ne mora)
i ja stavim dvije velike kasike namaznog sira sa hrenom a manje mladog sira
mozes i dodati hren u prahu a mladi sir kao i po receptu. (Improvizacija je majka svake kuhinje)
:D
Stavis sir i lososa u mikser - blender i izmjesas ih. U jednoj drugoj posudi na slaboj vatri istopis puter. Dodas ga u smjesu i onda dodas ostale sastojke i izmjesas ih u homogenu masu.

Drugi recept dolazi, malo poslije...
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#60

Post by debela »

ovo se ubilo za tovljenje :D
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#61

Post by Hierarchia »

debela wrote:ovo se ubilo za tovljenje :D
Jašta je, vidi samo ovih kalorija. :-) Moze li ikako bez putera, uozo? :D
Ja svugdje stavljam pastu od susama, a nasla sam nedavno i miso od soje. Mozda bi to bila dobra zamjena?
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#62

Post by uozo »

Hierarchia wrote:
debela wrote:ovo se ubilo za tovljenje :D
Jašta je, vidi samo ovih kalorija. :-) Moze li ikako bez putera, uozo? :D
Ja svugdje stavljam pastu od susama, a nasla sam nedavno i miso od soje. Mozda bi to bila dobra zamjena?
Ufff! :D
Ja stavim nekakav nemasni puter! Samog sebe varam! :D
Tezak je zivot nas poguzija, sto reko moj buraz koji ima 150 kila, a nije deb'o! :shock: :D
Probaj sama! :-) Nemam pojma!
Drugi recept je sa tartarskim sosom.
Treba otprilike
150 gr dimljenog lososa
100 gr majoneze
mala kasicica kapra
2 mala kisela krastavca
manja glavica luka
cesanj bjelog luka
kuhano jaje (moze biti malo puno mozda pola kuhanog jajeta, zavisi od ostalih sastojaka koliko ih uzimas)
Sve to sitno sitno isjeckas i pomijesas i sluzus sa tartar sosom!
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#63

Post by debela »

nemasni puter :shock: kralj :lol:
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#64

Post by uozo »

debela wrote:nemasni puter :shock: kralj :lol:
:lol: :lol: :lol:
Ima matere mi nekakav! :D 39% masnoce
Kad se topi pretvori se, ono u vodu. :shock: :D
Nemam pojma, kako ga prave! :?

:lol:
:-)

vazno je da je cista savjest! :shock: :D
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#65

Post by debela »

sve je dobro dok si svjestan da oni lazu tebe isto kao sto i ti lazes sebe :D
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#66

Post by Hierarchia »

uozo wrote:
Hierarchia wrote:
debela wrote:ovo se ubilo za tovljenje :D
Jašta je, vidi samo ovih kalorija. :-) Moze li ikako bez putera, uozo? :D
Ja svugdje stavljam pastu od susama, a nasla sam nedavno i miso od soje. Mozda bi to bila dobra zamjena?
Ufff! :D
Ja stavim nekakav nemasni puter! Samog sebe varam! :D
Tezak je zivot nas poguzija, sto reko moj buraz koji ima 150 kila, a nije deb'o! :shock: :D
Probaj sama! :-) Nemam pojma!
Drugi recept je sa tartarskim sosom.
Treba otprilike
150 gr dimljenog lososa
100 gr majoneze
mala kasicica kapra
2 mala kisela krastavca
manja glavica luka
cesanj bjelog luka
kuhano jaje (moze biti malo puno mozda pola kuhanog jajeta, zavisi od ostalih sastojaka koliko ih uzimas)
Sve to sitno sitno isjeckas i pomijesas i sluzus sa tartar sosom!
Hvala, uozo. Stetni sastojci iz putera se mogu otkloniti. Tako se pravi ayurvedski maslac - ghi. Moze se i kupiti (u BiH tesko), ali najbolje ga napraviti doma.
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#67

Post by Svemirski_Jebach »

mamica 31 wrote:imate li kakav pametan recept sta da napravim od tunjevine (a da nije salata i pizza) :?
sad kontam sta cu za rucak, a imam te tunjevine u kredencu :D
tuna melt :D

meni je ovo ekstra za dorucak, na hljeb (recimo bavarski ja najvise volim) stavis krisku ili dvije sira (trapist ili svicarski ili neki drugi slican, moze i livada :D ), isjeckani paradajz i onda ne to tunu (ja volim onu u vodi ne u ulju) ali prije toga ocijedi vodu ili ulje, i sve to stavi u zagrijanu rernu 5 minuta...odlicno je.

a mozes i dodavati i oduzimati po zelji,

Hierarchia, ti ko da si jevrej pa volis lososa... :D :D vazda, philadelphia, dimljei losos i bagel (peciva) :D
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#68

Post by Hierarchia »

Svemirski_Jebach wrote:
mamica 31 wrote:imate li kakav pametan recept sta da napravim od tunjevine (a da nije salata i pizza) :?
sad kontam sta cu za rucak, a imam te tunjevine u kredencu :D
tuna melt :D

meni je ovo ekstra za dorucak, na hljeb (recimo bavarski ja najvise volim) stavis krisku ili dvije sira (trapist ili svicarski ili neki drugi slican, moze i livada :D ), isjeckani paradajz i onda ne to tunu (ja volim onu u vodi ne u ulju) ali prije toga ocijedi vodu ili ulje, i sve to stavi u zagrijanu rernu 5 minuta...odlicno je.

a mozes i dodavati i oduzimati po zelji,

Hierarchia, ti ko da si jevrej pa volis lososa... :D :D vazda, philadelphia, dimljei losos i bagel (peciva) :D
Losos je super ali ga ne jedem jer je najcesce GMO. :( S vremena na vrijeme - sta fali. Meni se isto svidjaju sendvici s tunom (dobro je dodati i nekoliko kolutica luka u tankim kriskama), i iscijedjenog limuna.
User avatar
Truba
Posts: 82589
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#69 Re: Tunjevina

Post by Truba »

gledam u merkatoru tunjevina komadi u ulju mala 1.55 cini mi se uglavnom cijena boli glava
inače ako je 1.90 udaraj se u guzicu od sreće

kupim 3

ne da mi đavo mira pogledam ranije napravljen screen shot na neko istraživanje oznaka

ako je FAO 71
riba ulovljena u radiokativnoj zoni
zposao
Posts: 2593
Joined: 22/03/2019 09:27

#70 Re: Tunjevina

Post by zposao »

Truba wrote: 03/10/2023 20:46 gledam u merkatoru tunjevina komadi u ulju mala 1.55 cini mi se uglavnom cijena boli glava
inače ako je 1.90 udaraj se u guzicu od sreće

kupim 3

ne da mi đavo mira pogledam ranije napravljen screen shot na neko istraživanje oznaka

ako je FAO 71
riba ulovljena u radiokativnoj zoni
i?
Je li radioaktivna riba? :D
User avatar
Truba
Posts: 82589
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#71 Re: Tunjevina

Post by Truba »

nisam primijetio dok sam jeo njezino šesto oko
User avatar
nivla
Posts: 4321
Joined: 12/01/2008 23:44

#72 Re: Tunjevina

Post by nivla »

to sa fao i radioaktivnim zonama je fake, nema uopste nigdje zvanicno nego ovi teoreticari zavjere izmisljaju

fao su oznake za mjesto ulova pa ti npr ona iz atlantika oznaka za fao ne moze biti jednaka ono iz sredozemlja, nekad je npr eva tunjevina bila ulov sa fao za sredozemlje mozda i jadran, a danas je neka od tajvan i tajland fao podrucja ili indijski okean

https://www.iaea.org/sites/default/file ... 0511_0.pdf

svakako je ziva koje ima u tunjevini vece ogranicenje da se tunjevina jede od potencijalnog rizika za kolicinu radioaktivnih cestica u istoj
User avatar
Truba
Posts: 82589
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#73 Re: Tunjevina

Post by Truba »

Image
User avatar
vjeshalica
Posts: 17459
Joined: 31/03/2019 14:56

#74 Re: Tunjevina

Post by vjeshalica »

Truba wrote: 03/10/2023 20:46 gledam u merkatoru tunjevina komadi u ulju mala 1.55 cini mi se uglavnom cijena boli glava
inače ako je 1.90 udaraj se u guzicu od sreće

kupim 3

ne da mi đavo mira pogledam ranije napravljen screen shot na neko istraživanje oznaka

ako je FAO 71
riba ulovljena u radiokativnoj zoni
Image

Fao 71 zapadni dio sredisnjeg pacifika
hali gali halid
Posts: 2393
Joined: 08/10/2007 22:45

#75 Re: Tunjevina

Post by hali gali halid »

Ona nije radioaktivna, ona je malo radioaktivna...
Post Reply