Tunjevina

Sve o kulinarstvu, o uređenju stana, o modi...

Moderator: anex

Nancy Drew
Posts: 1926
Joined: 06/09/2006 12:43
Location: sarajevo

#26

Post by Nancy Drew »

...
Last edited by Nancy Drew on 09/02/2009 13:46, edited 1 time in total.
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#27

Post by debela »

duplo jeftinija, a nista razlicita ukusom, CALVO salatna tunjevina. ima nekoliko vrsta konzervi, salata ovakva, salata onakva.

nancy, gdje naci ovu zbirku?
User avatar
GandalfSivi
Posts: 18523
Joined: 09/09/2006 00:38
Contact:

#28

Post by GandalfSivi »

Ja bih ipak preporucio piletinu :)
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#29

Post by debela »

ima jos jedna, mislim da se zove PENA. takodjer u salati.
Nancy Drew
Posts: 1926
Joined: 06/09/2006 12:43
Location: sarajevo

#30

Post by Nancy Drew »

...
Last edited by Nancy Drew on 09/02/2009 13:46, edited 1 time in total.
three sisters
Posts: 255
Joined: 05/11/2006 22:32

#31

Post by three sisters »

debela wrote:ima jos jedna, mislim da se zove PENA. takodjer u salati.
reko hoće li je itko spomenuti, ta tunjevina je fakat lagana i meni najbolje sjedne, jer meni rio mare, i obična, i meksička, budu super kad tek probam, ali nakon nekoliko zalagoja mi je muka, jer je prejaka.

a recept, nisam neka kuharica, pa evo najjednostavniji :-)

TUNJEVINA ŠNICLE

1 KONZERVA TUNJEVINE
PREZLA
1 JAJE
VEGETA
SOL
Iscijediti ulje iz konzerve, izvaditi tunjevinu i zdrobiti je, staviti u šerpu i posuti sadržaj prezlom i jajetom i sve pomiješati rukama te napraviti okruglice veličine šake, pa povegetiti i staviti da se peče na tavi.
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#32

Post by debela »

moze nancy, baci recept, dva, cisto za probu :)
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#33

Post by Hierarchia »

PipiDugaDevetka wrote:Jaja obogaćena Omegom-3 uz pomoć tunjevine i nekih žitarica. Organski uzgoj. Da li ova jaja tuknu na tunjevinu, ne znam, ali im je cijena dupla u odnosu na obična.
Image

Blender+tunjevina+začini i ostali dodaci=Home made pašteta! Zakon!
Pa sta stavis u tu pastu? Mislim, ide li neka pavlaka, nesto, ili samo zacini i tuna?
Meni je zakon PENA, cvrsti su komadi i ukusni, RIO MARE mi je nekako presitna i razlivena, a cijene su bezobrazne (osim te sa maslinovim uljem). Jedino sto volim i jedem za dorucak je RIO MARE PATE. Ne znam koliko je ok, sta ima u tome jer je pasteta (ne pise nista sumnjivo, ali hajde znaj :roll: ). Voljela bih sama sebi praviti pate. Inace, home made pastete od svega su zakon i pravim ih stalno.
mala-i
Posts: 1315
Joined: 16/03/2006 15:32
Location: sa/zg

#34

Post by mala-i »

mi smo pravi tunosnobi..mislim, dragi mi i ja.rio mare, može proći i calvo, a ovo drugo :roll:
ipak, bilo mi je simpatično nešto što sam nedavno pročitala u jutarnjem.naime, tu su dvije domaćice, velike zagovornice barille, rio mare, nutelle...i dva studenta(koje je dubina džepova svrstala u zagovornike onih jeftinijih robnih marki supermarketa-ovdje je konkretno bila riječ o intersparu-naslijepo probali brandove i no name proizvode i u većini slučajeva ukusnijim su se pokazali ti bezimeni.samo je nutella već na izgled prepoznata :D
evo dijela texta:

A onda je uslijedilo najveće iznenađenje degustacije. Tunjevina Rio Mare, jedan od najpoznatijih brandova na prehrambenom tržištu za koji su nam ispitanici tvrdili da nema ni približno dobru jeftiniju alternativu, neslavno je pala na testu, što je iznenadilo i nas, ali i naše degustatore. Pobjednik ovog “dvoboja” bila je upola jeftinija tunjevina iz hipermarketa Interspar, koja je zavarala čak i zagovornice brandirane hrane Ivanu i Đurđicu.


Prvi je tunjevinu probao Mladen, te utvrdio da je skuplja verzija “tvrda i malo presuha”, dok je jeftini Spar okitio komplimentima.

- Mekana je, otapa se u ustima, puno je bolja - bio je oduševljen Mladen, koji je, doduše, priznao da skupu tunu nikada nije ni kupovao. Jeftiniju tunu pohvalio je i Ladislav, koji je uz sve komplimente jeftinoj tuni još “teretio” Rio Mare da ima prevelike komade i da nije dovoljno sočna.

No, zanimljivija je bila reakcija naših zagovornica brandova. Gospođa Đurđica kušala je jeftiniju, a zatim skuplju verziju tune u ulju.

- Ova je sigurno Rio Mare - rekla je samouvjereno pokazujući tunjevinu iz Spara. Tuni Rio Mare zamjerila je i presitne komade, te lošiji izbor ulja. Mlada Ivana također je zaredala kritike na račun ribljeg branda. - Malo je premasna, ova druga ima jači i intenzivniji okus - utvrdila je. Nakon što smo, i sami iznenađeni rezultatom, nekoliko puta provjerili da su proizvodi zaista točno označeni, priopćili smo im rezultate i izazvali nevjericu.
User avatar
zlatiborka
Posts: 1820
Joined: 12/12/2006 09:51
Location: Sarajevo

#35

Post by zlatiborka »

three sisters wrote:
debela wrote:ima jos jedna, mislim da se zove PENA. takodjer u salati.
reko hoće li je itko spomenuti, ta tunjevina je fakat lagana i meni najbolje sjedne, jer meni rio mare, i obična, i meksička, budu super kad tek probam, ali nakon nekoliko zalagoja mi je muka, jer je prejaka.

a recept, nisam neka kuharica, pa evo najjednostavniji :-)

TUNJEVINA ŠNICLE

1 KONZERVA TUNJEVINE
PREZLA
1 JAJE
VEGETA
SOL
Iscijediti ulje iz konzerve, izvaditi tunjevinu i zdrobiti je, staviti u šerpu i posuti sadržaj prezlom i jajetom i sve pomiješati rukama te napraviti okruglice veličine šake, pa povegetiti i staviti da se peče na tavi.

Evo ja sam vise puta ovako napravila. 1 konzervu od od 120-150 tunjevine grama ocijedis od ulja. Uzmes jednu srednju glavicu crnog luka i 2 cena bijelog luka i isjecakas ih na sitno. Uzmes 1 saku (oko 8 dkg) sojinih pahuljica i potopis u toploj vodi oko 15 minuta i ocjedis. 1 malu solju (oko 10-15 dkg) rize prokuhas 15 minuta sa 3 solje vode i ocjedis.

Kad ovo sve pripremis i kad sve se dovoljno ohladi, umijesaj u zdjelu, dodaj 2 cijela jaja, zacine i ujednaci ovu smjesu. Ako je smjesa puno vlazna, dodaj malo prezle.

Napravis kao za fasirane snicle, uvaljas u brasno, tucena jaja i peces.

Ako ne zelis pohovano, peci onako kao fasirane snicle.

prijatno....
Last edited by zlatiborka on 24/02/2007 20:24, edited 2 times in total.
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#36

Post by debela »

hierarchia, daj mi, molim te, recept za neku pastetu da je sama smuckam.
Nancy Drew
Posts: 1926
Joined: 06/09/2006 12:43
Location: sarajevo

#37

Post by Nancy Drew »

...
Last edited by Nancy Drew on 09/02/2009 13:44, edited 2 times in total.
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#38

Post by debela »

fala :)
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#39

Post by Hierarchia »

debela wrote:hierarchia, daj mi, molim te, recept za neku pastetu da je sama smuckam.
Ja uglavnom jedem pastete od povrca, ali evo ti ova pileca:


Pasteta od piletine:

pola kg pilecih prsa (skuhano i na komadice) ubaciti u blender, dodati dvije kasike tahin paste, pola limuna iscijedjenog. Jednom izblendati, ugrubo. Dodati 1 kasiku majoneze, zacine (ja stavim bosiljak, biber, sol, curry), persun. Blendaj dok se ne napravi krema.

Pasteta od povrca:

Skuhati povrce (svjeze, a mozes i iz zamrzivaca zimi (na pijaci ne), kupi onaj mexican mix ili djuvec u kesi) u slanoj vodi - 1 crvena paprika, 1 zelena paprika, dvije mrkve, 1 tikvica. Skuhas 2 jajeta.
Ubacis u blender sve, dodas zacine (po zelji, moze samo sol i biber) i 1 kasiku pavlake. Sve izblendas.
Odabi
Posts: 372
Joined: 01/07/2005 12:58
Location: Sarajevo

#40

Post by Odabi »

Meni je rial tunjevina odlicna... i samo nju i kupujem :)
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#41

Post by uozo »

debela wrote:hierarchia, daj mi, molim te, recept za neku pastetu da je sama smuckam.
U Spaniji je prave ovako.
Ocjedi jednu konzervu tunjevine. Dodaj jedan sitno isjeckan cesanj bijelog luka, malu kasicicu ljute paprike, dvije kasike soka od limuna, dvije kasike pavlake, jednu kap tabasca, jednu kasicicu sitno isjeckanog svjezeg persuna i ako imas skroz malo sitno isjeckanog celera. Sve dobro izmjesas dok ne dobijes homogenu masu!
zaboravio sam i malo mljevenog bibera! :-)
Last edited by uozo on 24/02/2007 20:16, edited 2 times in total.
_sa_
Posts: 1048
Joined: 11/02/2007 14:57

#42

Post by _sa_ »

uzmes bilo koju tunu, istreses ulje, stavis majonezu i harisu i njamiiiiiiiiiiii
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#43

Post by Hierarchia »

debby, negdje sam jos postirala pastetu sa nahutom (slanutkom), pronadji je, i ta je jako ukusna.
Nancy Drew
Posts: 1926
Joined: 06/09/2006 12:43
Location: sarajevo

#44

Post by Nancy Drew »

...
Last edited by Nancy Drew on 09/02/2009 13:44, edited 1 time in total.
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#45

Post by Hierarchia »

uozo wrote:
debela wrote:hierarchia, daj mi, molim te, recept za neku pastetu da je sama smuckam.
U Spaniji je prave ovako.
Ocjedi jednu konzervu tunjevine. Dodaj jedan sitno isjeckan cesanj bijelog luka, malu kasicicu ljute paprike, dvije kasike soka od limuna, dvije kasicice pavlake, jednu kap tabasca, jednu kasicicu sitno isjeckanog svjezeg persuna i ako imas skroz malo sitno isjeckanog celera. Sve dobro izmjesas dok ne dobijes homogenu masu!
Hvala puno. Sutra cu je napraviti. Imam susene chilly papricice, pa cu to staviti. :-)
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#46

Post by debela »

fala ljudi, sutra cu da se igram :D
Hierarchia
Posts: 3109
Joined: 29/10/2006 21:54

#47

Post by Hierarchia »

debela wrote:fala ljudi, sutra cu da se igram :D
I ja, dao Bog nedjelju. :D :D :D :D za kuhanje uz neku dobru muziku. :-)
Vertigo
Posts: 1188
Joined: 04/12/2005 12:06
Location: Sarajevo

#48

Post by Vertigo »

Malo off topic,
zar se moze tuna porediti sa skusom, meni je to ni blizu,
a opet..o ukusima....
reG
Posts: 94
Joined: 20/02/2007 11:21

#49

Post by reG »

Dardanel, najbolja koju sam probao, jeftinija od Rio Mare, a neuporedivo bolja. Ima i u maslinovom ulju, light, samo u vodi, mjesavine sa sa povrcem i zitaricama... imaju i odlicne sardine sa chilijima, pa ko voli
Odabi
Posts: 372
Joined: 01/07/2005 12:58
Location: Sarajevo

#50

Post by Odabi »

reG wrote:Dardanel, najbolja koju sam probao, jeftinija od Rio Mare, a neuporedivo bolja. Ima i u maslinovom ulju, light, samo u vodi, mjesavine sa sa povrcem i zitaricama... imaju i odlicne sardine sa chilijima, pa ko voli
Slazem se da je odlicna...
Post Reply