Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#11176 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by male_okice »

no_sikiriki wrote:Zanima me kad ste vi poceli kupovati stvari u trudnoci (prije rodjenja prvog djeteta)? Mislim krevet za bebu, kolica i sl...
I sta je bilo najvaznije na vasem spisku da ste morali imati prije rodjenja djeteta?
Generalno ako se kome da, preporuke za kakva kolica i ostale stvari, sta je bitno/nebitno kod raznoraznih stvari, jer ja nemam pojma ni o cemu :D (peti mjesec trudnoce)

I ko je isao na one vjezbe za trudnice, kad mislite da treba ici, je li kasno tek u sedmom/osmom mjesecu?

ja sam isla na vjezbe, mislim da se ide poslije 6 mjeseca, uglavnom je praska takva zbog "gradiva" koje se prolazi, a i kod nas je bilo 1 sedmicno pa onda dok se stigne. a i bolje je dok si vise pokretna.

sto se tice stvari. mi smo imali vec krevetac prije nego sto sam i postala trudna tako da sam ga samo oprala i madrac kupila, (ali ona nasa evo vec 20 mj spava s nama a zirafa njena spava u njenom krevetu). ostale stvari sam kupovala onako kad naletim tamo negdje 6-7 mjesec. bitno mi je bilo da mi prva odjeca *bodici, pizdamice, benkice tople jer je rodjena na zimu) bude spremna i na dohvat ruke, tetra pelene i ona pocetna higijena dok dodjem iz bolnice jer smo ja i ona bile same po 10h dok muz ne dodje s posla. i naravno racunaj da obavis najtezi dio negdje do kraja 8 mjeseca jer poslije stvarno je tesko i kretati se, sagibati se.

od ove baby opreme moj ti je savjet kupi polovno sto vise mozes, narocito kolica, krevet, na piku ima milion ponuda i do 100KM mozes naci extra dobre. predlozila bi npr gracco modele gdje se moze spustiti u lezeci polozaj i sjedeci za poslije, ako mozes naci i njihovu nosiljku (koja ide i u auto super, ako ne mozes kupiti ima povoljnijih modela i novih i polovnih).
ove presvlake na njima su perive i ja nasa redovno operem u masini.

ista stvar vrijedi i za druge stvari, jer toliko toga treba ali kratak period i ne vidim svrhu trositi 500KM na kolica koja ce koristiti mozda 2 ljeta (cim je prohodala dzaba kolica ona hoce sama). mada opet svako zna svoje, ali eto cisto prijedlog.

meni je recimo super bila ona ljulja elektricna, nju smo posudili od kolegice (jer je njen mali je prerastao), ona mi je bila spas. stavim je unutra ona mene vidi ja se uspijem istusirati, ono nju ljulja svira pjesmice nekad i uspava. ona mi je bila dobra sve do nekih 4-5 mjeseci dok ova nije naucila kako se podizati iz nje i okretati u njoj.

a da kupili smo nepromocivu navlaku za madrac u Jysku (oko 30tak KM), u robotu onu plasticnu kadicu za kupanje (za 11 KM), baby torbu sam kupila u fisu za nekih 20tak KM i jos je koristimo ponekad. nisam nikad kupovala one neke komode za presvlacenje ili sl nekako mi je to bilo bacanje para, jedino jesmo kupovali one violeta podmetace za presvlacenje jedno vrijeme dok je bila jos skroz mala.

sto se tice dudi, flasica tu ne znam nista jer sam ja dojila iskljucivo do 6mj, pa onda krenuli sa dohranom.


Image
Image
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#11177 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by male_okice »

od stvari koje nismo nikad koristili a dobili/kupili:
ona plastika za kupanje sto se kao stavi u kadicu za kupanje, bezveze
ono kao platno u raznim oblicima sto se stavi na pod (dole slika), ona moja nije htjela nikako sa onim,
dobar dio odjece tipa majice, hlace, cak i jakne (skafander zakon kad su skroz mali) i sl jer nismo imali gdje obuci a nije bilo ni potrebe pored bodica i sa neke trenerkice/tajica da joj sad jeans oblacim sa 3mj :-)
krevetac (ali ova moja je poseban slucaj :lol: :-) )

bice toga jos dok se sjetim :-D

Image
no_sikiriki
Posts: 16548
Joined: 11/12/2012 13:21

#11178 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by no_sikiriki »

Male okice hvala ti puno na korisnim idejama/savjetima! toliko sam upucena u baby stvari, da sam morala proguglati "tetra pelene" :D hvala Bogu za vas na ovom forumu :)
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#11179 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by suza81 »

no_sikiriki wrote:Male okice hvala ti puno na korisnim idejama/savjetima! toliko sam upucena u baby stvari, da sam morala proguglati "tetra pelene" :D hvala Bogu za vas na ovom forumu :)
Ja se i dan danas zamislim kad neko spomene gegice, benkice... Sta li je sta? :lol:

Posto ce ti beba biti zimska i prvih mjeseci budu uglavnom u kuci od odjece ti trebaju bodiji i gegice plus koja trenerkica i majica i skafander za van.

Image

Meni je kombinacija kao ova gore bila zakon jer se bebi ne dize odjeca na ledima kao kad se obuce majica i trenerkica. I jos kad su gegice otvorene na prstima je bolje jer one zatvorene brzo prerastu.
no_sikiriki
Posts: 16548
Joined: 11/12/2012 13:21

#11180 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by no_sikiriki »

Suza_81, evo tek sam saznala i sta su benkice/bodiji/gegice :lol:
hvala ti, vrlo je korisno znati sta uzeti kad neko ima iskustva, pamtim i pisem :)
corei3
Posts: 684
Joined: 22/05/2014 09:42

#11181 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by corei3 »

Koliko se zakonski maksimalno mote uzeti dana pred porod. Znam da je 28, ali moze li i vise, ne osjecam se dobro na ovim vrucinama.l
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#11182 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by CherryLips »

@no siikiriki , Ni slučajno ne kupovati gegice , bodiće koji se kopčaju na leđima. Mi smo dobili takvih stvari za prvu bebu , užas nepraktično , sve po jednom obukli.
Meni su opet super bile gegice sa stopalima jer su malci skidali čarapice čim uhvate priliku.
Moje obje bebe bile zimske , treba ti bodija dugih rukava , debljih čarapica , gegica. Za vani skafander , ispod mozes im obuci trenerkicu ili sl , to ti mozda trebaju dva kompletića.
Ručnu izdajalicu ako misliš dojiti bebu , biće situacija kada će ti trebati.
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#11183 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by suza81 »

corei3 wrote:Koliko se zakonski maksimalno mote uzeti dana pred porod. Znam da je 28, ali moze li i vise, ne osjecam se dobro na ovim vrucinama.l
28 je minimum. Mozes na trudnicko bolovanje i cim ostanes trudna ukoliko dr smatra potrebnim.
no_sikiriki
Posts: 16548
Joined: 11/12/2012 13:21

#11184 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by no_sikiriki »

CherryLips hvala i tebi, sad bar znam vise sto se odjece tice, a izdajalicu mislim da cu dobiti od rodice :)
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#11185 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by wewa »

ja bih preporucila platnene pelene - povoljno, zdravo i nimalo komplikovano.
nismo imali nijedan osip, skinula ih s 21 mjesec.

ostalo su zene vec nabrojale

btw o ovakvim pelenama pricam:

https://www.olx.ba/artikal/17436/savrem ... ne-pelene/
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#11186 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by male_okice »

corei3 wrote:Koliko se zakonski maksimalno mote uzeti dana pred porod. Znam da je 28, ali moze li i vise, ne osjecam se dobro na ovim vrucinama.l
otidji svom ginekologu reci da ne mozes vise i neka ti nalazu naznaci da uzmes bolovanje, odes opet svom porodicnom i otvoris bolovanje. nekad je bilo 45 dana pred porod da mozes ici na bolovanje medjutim sad je to 28 i tih 28 ti se racunaju u porodiljsko, znaci vracas se na posao kad je bebi 11 mj ako ti otvori trudnicko/porodiljsko bolovanje, zato trazi da ti otvori ovo obicno bolovanje zbog toga sto se lose osjecas itd...na to imas pravo i do 30 dana prije nego sto moras na komisiju
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#11187 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by male_okice »

meni su ovakve bile dobre (dole slika) sto se kopcaju uzduz nogica i gdje pelena
i ovakvi donji dijelovi pizdamica/trenerkica


Image

Image
no_sikiriki
Posts: 16548
Joined: 11/12/2012 13:21

#11188 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by no_sikiriki »

wewa hvala ti. Iako je 100% zdravije, moram priznati da nisam bas vrijedna kad su kucni poslovi u pitanju, tako da iskreno sumnjam da ce mi se dati da perem ovakve pelene itd. tako da cemo vjerovatno koristiti standardne...

Male okice super, jedva cekam zimu da ponesto i kupim od ove odjece, onda ce mi sve djelovati vise kao stvarnost :)
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#11189 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by male_okice »

no_sikiriki wrote:wewa hvala ti. Iako je 100% zdravije, moram priznati da nisam bas vrijedna kad su kucni poslovi u pitanju, tako da iskreno sumnjam da ce mi se dati da perem ovakve pelene itd. tako da cemo vjerovatno koristiti standardne...

Male okice super, jedva cekam zimu da ponesto i kupim od ove odjece, onda ce mi sve djelovati vise kao stvarnost :)
kad ti je termin? ovakvih stvarcica imas vec sad u Fisu. meni je termin bio 14.11 a rodila sam 18. mada zadnjih mjesec dana stvarno sam bila katastrofa. kao tuljan na suhom :lol:
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#11190 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by male_okice »

wewa wrote:ja bih preporucila platnene pelene - povoljno, zdravo i nimalo komplikovano.
nismo imali nijedan osip, skinula ih s 21 mjesec.

ostalo su zene vec nabrojale

btw o ovakvim pelenama pricam:

https://www.olx.ba/artikal/17436/savrem ... ne-pelene/
ja sam se bas pokajala sto nisam isla na varijantu platenih pelena. ali eto ni sa ovima nemamo problema oko osipa niti icega (bitna je tu prije svega higijena i redovno presvlacenje), koristili smo babylove i sad je na violeti (6), ali ako se ikad odlucim na drugo dijete rekla sam sebi platnene iskljucivo. :)
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#11191 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by wewa »

no_sikiriki wrote:wewa hvala ti. Iako je 100% zdravije, moram priznati da nisam bas vrijedna kad su kucni poslovi u pitanju, tako da iskreno sumnjam da ce mi se dati da perem ovakve pelene itd. tako da cemo vjerovatno koristiti standardne...

Male okice super, jedva cekam zimu da ponesto i kupim od ove odjece, onda ce mi sve djelovati vise kao stvarnost :)
ma razumijem, nije ovo prvi izbor sto se jednostavnosti tice...

s tim da je jedini napor ubaciti ih u masinu i poredati da se suse. peglanja nema.

mi smo uzeli polovne, od divne porodice iz zenice, na piku, tako da je cijena, osim troskova pranja, bila kao 2 mjeseca jednokratnih pelena.

ali opet kazem, razumijem da to nije svaciji izbor.

i jos bih preporucila sto raniji pocetak odlazaka na vjezbe i kupovinu. ja sam odgadjala, pa se porodila 6 sedmica prerano, pa na kraju nisam imala dovoljno odjece za bebu, pogotovo tih malih brojeva (naucis da postoji i br 50, a i manji)... a nije bilo ni vremena ni snage za hodanje po radnjama, valjalo je svaki dan hodocastiti na pedijatriju.
no_sikiriki
Posts: 16548
Joined: 11/12/2012 13:21

#11192 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by no_sikiriki »

Termin mi je 7.12,, nije mi ni naumpalo da bi se negdje vec moglo naci zimske odjece, super :)

Wewa, slazem se skroz, ne zelim ostavljati za zadnju sekundu sve a dobro si napomenula da nikad ne znas ni kad ces se zapravo poroditi pa tim prije treba biti spreman (ni to mi nije bilo naumpalo). Aktiviracu se definitivno u ova naredna 2 mjeseca oko kupovine svega da se i ja sigurnije osjecam.
no_sikiriki
Posts: 16548
Joined: 11/12/2012 13:21

#11193 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by no_sikiriki »

usput zaboravih kako idu ti baby brojevi? mislim koji velicinu uezi kad kupujes unaprijed? ja se samo sjecam nekih nula i ono kao 0-3 mjeseca i sl. kad sam kupovala za babine drugima, nista drugo ne znam :D
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#11194 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by wewa »

idu po duzini bebe
50 je najmanji, kao, ali imali smo mi i 46 mescini (u azelu se zna naci tih minijaturnih stvari)
onda dodajes po 6 cm

prosjecno novorodjence staje u 56, a ako budes kupovala hundm ili cunda modele, oni su za broj komotniji
no_sikiriki
Posts: 16548
Joined: 11/12/2012 13:21

#11195 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by no_sikiriki »

Hvala puno wewa, jos nesto nauceno :D

Ima li jos neko poput mene totalno neupucen u djecu da je imao bebu, sta preporucujete kao najbolji nacin da se informisem opcenito? Da li da privatno angazujem patronaznu sestru nakon rodjenja da mi pomogne oko dojenja po potrebi i ostalih slicnih stvari ili mislite da se dosta toga moze skontati citajuci/iduci na vjezbe za trudnice/samo dodje po sebi?
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#11196 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by suza81 »

no_sikiriki wrote:Hvala puno wewa, jos nesto nauceno :D

Ima li jos neko poput mene totalno neupucen u djecu da je imao bebu, sta preporucujete kao najbolji nacin da se informisem opcenito? Da li da privatno angazujem patronaznu sestru nakon rodjenja da mi pomogne oko dojenja po potrebi i ostalih slicnih stvari ili mislite da se dosta toga moze skontati citajuci/iduci na vjezbe za trudnice/samo dodje po sebi?
Meni su vjezbe u skerlicevoj bile super. Sve objasne oko poroda.. A za dojenje fb grupa dojenje je in i njihove savjetnice koje povremeno organiziraju i susrete gdje se mozes povezati sa drugim trudnicama i dojiljama i razmijeniti iskustva :)

I nije briga oko bebe atomska fizika, ne brini... Proradi i instikt i sama ces najbolje nauciti sta tvojoj bebi odgovara posmatrajuci je. Informisi se ti o svemu i svacemu, nece biti viska....al se i opusti, odmaraj i uzivaj u svojoj trudnoci i poslije bebi. Sretno!
no_sikiriki
Posts: 16548
Joined: 11/12/2012 13:21

#11197 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by no_sikiriki »

super hvala ti :) nadam se da ce proraditi ti instinkti, nisam inace bas majcinski tip pa me zato brine ali valjda je drugacije kad je tvoje :D
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#11198 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by suza81 »

no_sikiriki wrote:super hvala ti :) nadam se da ce proraditi ti instinkti, nisam inace bas majcinski tip pa me zato brine ali valjda je drugacije kad je tvoje :D
Totalno drugacije! Hormoni odrade svoje, prioriteti se presloze...doslovno se zaljubis :-)

Nisam ni ja nikada imala interesa za bebama i djecom dok nisam svoje dobila.
palestinka
Posts: 1080
Joined: 15/07/2006 21:51

#11199 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by palestinka »

no_sikiriki wrote:Hvala na ohrabrenju :) Nažalost poznajem ljude kojima su mučnine trajale do 5, 6, i duže mjeseci tako da nisam baš ubijeđena da ću imati olakšanje uskoro ali biće šta bude, valjda neću krepati do tada :D
Pošteno :lol: . I żene su ljudi.
moonca
Posts: 88063
Joined: 20/12/2016 20:16

#11200 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by moonca »

suza81 wrote:
no_sikiriki wrote:super hvala ti :) nadam se da ce proraditi ti instinkti, nisam inace bas majcinski tip pa me zato brine ali valjda je drugacije kad je tvoje :D
Totalno drugacije! Hormoni odrade svoje, prioriteti se presloze...doslovno se zaljubis :-)

Nisam ni ja nikada imala interesa za bebama i djecom dok nisam svoje dobila.
Kako ih dobi kada nisi imala interesa? :-)
Post Reply