Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
DiA 2005
Posts: 322
Joined: 13/10/2012 19:03

#11151 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by DiA 2005 »

Doktore, imate li obicaj odgovarati na pitanja u pp?
hurmasica
Posts: 1002
Joined: 18/03/2011 08:51

#11152 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by hurmasica »

no_sikiriki wrote:Koliko dugo su vama trajala mučnine/povraćanje? (pitam one koji nisu mogli da jedu/piju zbog toga normalno)

Koliko je prihvatljivo izgubiti na kilaži (imala 53, sad 49)? Moja doktorica je poprilično nezainteresovana za ovu temu, dala mi je B6 (piridoksin) koji mi nije ništa pomogao i to je to...a ja niti jedem niti pijem dovoljno i gubim na kg...sad sam 13. sedmica i ne znam šta da radim. Reglan mi je neko spominjao ali njega sam probala nekim drugim povodom prije par godina i nije mi pomagao za mučninu.
Meni su mucnine trajale tacno do 12 sedmice, ali do tada uzas, glavobolje, konstantno povracanje...meni su pomogle Antimetil tablete na bazi suhog korijena dzumbira...doktorica mi ih preporucila, a pomaze i caj od dzumbira....i ono sto je meni pogorsavalo mucnine se folacin tablete, pa sam ga pila na nacin da sam jednu tabletu podijelila na cetvrtine i pila u toku dana vise puta uz jelo. Cim sam presla na prenatal vitamine i mucnine su se.smirile. Ali opet je sve to individualno i moras sama skontati sta ti pomaze a sta odmaže.
no_sikiriki
Posts: 17057
Joined: 11/12/2012 13:21

#11153 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by no_sikiriki »

Nažalost sve sam ja to već isprobala, Antimetil je bio prvi na repertoaru. Nema tu šta osim čekati, samo me interesuje do kada će trajati što samo Bog može znati, više me interesuje šta se desi kad se nastavi gubiti na kilaži ili ostaneš na istom u a u drugom ili trećem si tromjesečju. Ne poznajem nikoga da je bio u minusu kad se porađao ili na istoj kilaži ali sa mnom je sve moguće :D
djana h
Posts: 39241
Joined: 06/08/2009 18:23

#11154 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by djana h »

no_sikiriki wrote:Nažalost sve sam ja to već isprobala, Antimetil je bio prvi na repertoaru. Nema tu šta osim čekati, samo me interesuje do kada će trajati što samo Bog može znati, više me interesuje šta se desi kad se nastavi gubiti na kilaži ili ostaneš na istom u a u drugom ili trećem si tromjesečju. Ne poznajem nikoga da je bio u minusu kad se porađao ili na istoj kilaži ali sa mnom je sve moguće :D
Dok traju mučnine i povraćanje i ne možeš dobiti na kilaži.Sve će to doći na svoje čim mučnine prestanu.
Meni inače nije bilo muka,samo u toku vožnje.Bilo mi je skoro nemoguće putovati,toliko sam se mučila.Ali,sve je prestalo nekako 3-4 mjesec trudnoće.
Nemaš razloga za paniku,sve će to proći :)
no_sikiriki
Posts: 17057
Joined: 11/12/2012 13:21

#11155 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by no_sikiriki »

Hvala na ohrabrenju :) Nažalost poznajem ljude kojima su mučnine trajale do 5, 6, i duže mjeseci tako da nisam baš ubijeđena da ću imati olakšanje uskoro ali biće šta bude, valjda neću krepati do tada :D
User avatar
cicamica
Posts: 21
Joined: 21/01/2017 13:42

#11156 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by cicamica »

Pozdrav drage moje,

zamolila bih da mi preporucite doktora za carski rez i podijelite svoje iskustvo sa mnom (moze u pp).

Isto tako me zanima da li se moze dogovoriti carski rez kada nema indikacija za isti?
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#11157 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by MrsJ »

U Vojnoj bolnici preporučujem: dr Aida Đulepa i dr Asim Spahović. Za carski rez bez indikacije u pravilu moraš imati vezu ili dati doktoru kovertu, naravno ko uzima, a rijetki su oni koji ne uzimaju. :)
Što se tiče carskog reza ja ti ga ne bih preporučila. Prošla sam i prirodni i carski (carski sam tražila jer mi je prirodni bio jako težak) i mogu reči da carski nije baš lakši kako većina žena priča. Ja bih ti ipak preporučila da razmisliš dobro o prirodnom ako nemaš nekih zdravstvenih problema ili ako beba nije prekrupna.
corei3
Posts: 695
Joined: 22/05/2014 09:42

#11158 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by corei3 »

Gdje u sarajevu povoljno uraditi 3D ultrazvuk. 150KM mi je previse da dam, koliko neki traže
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#11159 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji »

corei3 wrote:Gdje u sarajevu povoljno uraditi 3D ultrazvuk. 150KM mi je previse da dam, koliko neki traže

Je li ono Masic, negdje u Ilijašu 50 KM pa svaki idući 40 KM. To je do sada najpovoljniji za kojeg sam čula.
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#11160 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by MrsJ »

Dr Mašić je najjeftiniji a imate i 4D u Poliklinici Sunce 100 KM, dobije se i snimak na cd-u. Mašić je u Vogošći ne u Ilijašu.
laly
Posts: 275
Joined: 16/01/2012 14:41

#11161 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by laly »

Da vas pitam kako ste se vi oslobodile straha od bola na porodu? Meni je 37 tt+5d i kako se priblizava termin sve sam nervoznija i bas me strah. Danas sam imala cak i neku blagu vrtoglavicu. Imate li neki savjet?
User avatar
pukepuke
Posts: 2258
Joined: 18/08/2008 16:16
Location: Sjever-jug

#11162 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by pukepuke »

laly wrote:Da vas pitam kako ste se vi oslobodile straha od bola na porodu? Meni je 37 tt+5d i kako se priblizava termin sve sam nervoznija i bas me strah. Danas sam imala cak i neku blagu vrtoglavicu. Imate li neki savjet?
Teško je to, kad ti je prvi put, ne možeš si predočiti što te čeka. Ja sam jako voljela na www.roda.hr čitati priče s poroda, bilo mi je lakše kad sam pročitala tolika iskustva, pa si mantrala, kad mogu one, mogu i ja - to mi je bilo glavna misao. Druga stvar je, ali ja sam to uspjela postići tek na 3. porodu, kad sam imala dovoljno iskustva, da se ne odupireš boli, nego je prigrliš, to jest, kad naiđe trud, da se ne zgrčiš, nego opustiš, manje boli.
Da će boljeti, hoće sigurno, ali za svoju bebu ćeš izdržati, jednostavno ne zaboravi da se radi o prirodnom procesu kroz koji tvoje tijelo može proći. Nastoj što kasnije u rađaonu, jer kad legneš i prikače ti CTG, nema mrdanja, a tijelo ti s druge strane instinktivno traži položaj u kojem manje boli. Prije rađaone šetaj, zauzimaj položaj koji tebi odgovara (znam da mnogim ženama i tako je bilo i meni, odgovara položaj četveronoške ili na nogama ali naprijed naslonjena na stol, krevet...).
Slušaj što ti govore sestre, babica, naročito kad dođe do tiskanja, žene znaju svoj posao i tu su da ti pomognu. Moja su iskustva s njima vrlo pozitivna i mogu ih razumjeti, ako nekad i podviknu, to je zato što se rodilja pogubi, uspaniči, preda, pa joj skreću pozornost da ih čuje i da se skoncentrira na ono što je u tom trenutku najbitnije, a to je donošenje novog života na svijet.
Ja bih tu vrtoglavicu provjerila, u tako visokom stadiju trudnoće ni sa čim se nije zezati.
Sretno od srca.
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#11163 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by male_okice »

laly wrote:Da vas pitam kako ste se vi oslobodile straha od bola na porodu? Meni je 37 tt+5d i kako se priblizava termin sve sam nervoznija i bas me strah. Danas sam imala cak i neku blagu vrtoglavicu. Imate li neki savjet?

hm...tesko pitanje, nekako je to sve do tebe, ja sam htjela da imam sto vise informacij o svemu tome, isla sam na kurs pipreme poroda, citala na netu sto sam vise mogla, i nekako u svojoj glavi poslozila cinjenicu da ce boliti ali nekako ce ici jer ipak nisam ni prva ni zadnje koja se pordaja pa nekako ce izaci, ako nista na carski :D
u sustini ako nije unapred induciran porod odnosno ako krenu bolovi kas si kuci (pukne vodenjak, ili vidis da idu konstantni bolovi u donjem dijelu kicme koji ne prestaju nego se sta vise pojacavaju i postaju konstantni na 20tak min) onda lagano u bolnicu do tad po kuci hodaj i disi kad naidje bol, eventualno cucni kad naleti bol (meni je to najvise pomagalo). e sad u bolnici zavisno koja je praksa, meni su recimo dali opciju da li zelim jos da hodam (izmedju ctg-a) ili da lezim, ja sam hodala i disala i cucala, i onda se javila babici kad je krenuo potisak od strane bebe. eh onda je bilo veselo ali da ne duzim slusaj babice i dr sto ti govore kad dodje main event a dotad disi hodaj i skoncentrisi se da je rezultat svih tih jedno malo slatko stvorenje koje ces voliti vise od svega na svijetu. :)
djana h
Posts: 39241
Joined: 06/08/2009 18:23

#11164 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by djana h »

laly wrote:Da vas pitam kako ste se vi oslobodile straha od bola na porodu? Meni je 37 tt+5d i kako se priblizava termin sve sam nervoznija i bas me strah. Danas sam imala cak i neku blagu vrtoglavicu. Imate li neki savjet?
Činjenica da ne znaš šta te čeka,niti možeš zamisliti,je jedna velika prednost.
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#11165 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by MrsJ »

Upravo tako, kada je prvi porod ne znaš šta te čeka i ja sam vesela otišla na porod, a na drugom sam plakala od straha znajući šta me čeka. Voljela bih da me je neko psihički pripremio prvi put, mislim da bih lakše podnijela. Ali nastoj se do poroda nečim zabaviti da ne razmišljaš previše, boljet će, to je sigurno najjača bol koju ćeš osjetiti u životu ali isplati se na kraju kada uzmeš svoju bebu u ruke.
no_sikiriki
Posts: 17057
Joined: 11/12/2012 13:21

#11166 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by no_sikiriki »

Zna li neko moze li se u Sarajevu igdje privatno uraditi indirektni Coombs test?
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#11167 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by wewa »

no_sikiriki wrote:Zna li neko moze li se u Sarajevu igdje privatno uraditi indirektni Coombs test?
koliko znam, ne moze.

pitaj za svaki slucaj kod al tawila i u pro-labu, oni imaju najsiri spektar pretraga.

mada su ovi na transfuziologiji zbilja na visini zadatka, ja sam isla jednom mjesecno.
no_sikiriki
Posts: 17057
Joined: 11/12/2012 13:21

#11168 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by no_sikiriki »

wewa, hvala za info, u Prolabu ne rade, a al-Tawil sumnjam.

ako ti nije mrsko, samo da potvrdis kako ide u Zavodu (jos uvijek mi nije upisana krvna grupa i Rh faktor u knjizicu jer sam privatno to radila i B- sam grupa)- odem po uputnicu dr. opce prakse i gore samo odem ujutro 8-10? ceka li se dugo za vadjenje krvi, i jesu li nalazi gotovi iduci dan kako pise?
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#11169 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by wewa »

no_sikiriki wrote:wewa, hvala za info, u Prolabu ne rade, a al-Tawil sumnjam.

ako ti nije mrsko, samo da potvrdis kako ide u Zavodu (jos uvijek mi nije upisana krvna grupa i Rh faktor u knjizicu jer sam privatno to radila i B- sam grupa)- odem po uputnicu dr. opce prakse i gore samo odem ujutro 8-10? ceka li se dugo za vadjenje krvi, i jesu li nalazi gotovi iduci dan kako pise?
nema na cemu!

si, treba ti uputnica i odes kako pise - ides na desna vrata na 1. spratu, da ne cekas bezveze (lijevo se rade druge pretrage), ali zapravo pravo brzo ide i kad je puna cekaonica. nalaz bude narednog dana nekad oko podne (ja sam isla prije 3 god pa sam malkice omatusila :-D )

btw isto su mi ovako bile paklene vrucine, drugo tromjesecje :-)

p.s. nema veze sto nije upisano u knjizicu, nigdje to haman ni ne gledaju. ali nosi sa sobom nalaz privatnika za ne daj Boze...
no_sikiriki
Posts: 17057
Joined: 11/12/2012 13:21

#11170 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by no_sikiriki »

super, hvala ti puno :thumbup:
meni rekose da mi se nece priznati to sto sam radila kod privatnika i da cu morati svakako u Zavodu vaditi krv da bi mi se to upisalo u knjizicu :D
idem onda za neke 4 sedmice kad budem u 24. sedmici (prvi put), nisam stekla dojam da cu to morati cesto provjeravati, sto si ti morala to mjesecno raditi?
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#11171 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by wewa »

ja sam imala ginekologa strebera, pa sam i Rhogam primila bez potrebe.
na kraju je mila scera imala i fiziolosku zuticu zbog nepoklapanja krvnih grupa (da, ima i to), iako smo isti rh faktor... pa je primila krvnu plazmu (i porod je bio zanimljiv), ali je hvala Bogu na kraju sve bilo dobro.

ja zbilja ne znam hoce li ti priznati nalaz, ne vidim zasto ne bi. a u svakom slucaju vadice ti krv, mogu odmah i odrediti krvnu grupu... moj muz je radio privatno, ginekolog mi je bio privatni, nisam imala evidentiranu krvnu grupu u knjizici (iako sam darivala krv ranije), pa se ne sjecam da je iko pravio problem oko uputnice - na nalazu ginekologa se evidentira nepoklapanje rh faktora, a to je indikacija za Coombsov test.

drzim fige da bude bez srkleta!
no_sikiriki
Posts: 17057
Joined: 11/12/2012 13:21

#11172 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by no_sikiriki »

uh dobro je da je sve zavrsilo kako treba, covjeku ne mogu ni pasti na pamet sve te moguce komplikacije...bolje sto manje znati izgleda :D
vidjela sam da varira to oko Rhogama, prva ginekologinja kod koje sam bila je rekla da trebam primiti u 28. sedmici, a ova kod koje sad idem kaze nema potrebe nego tek kad se dijete rodi ako budemo razlicitog Rh faktora.
u svakom slucaju hvala za korisne info pa odradicu to u Zavodu onda kako god :)
User avatar
paja patak
Posts: 975
Joined: 20/02/2010 17:33
Location: jesen

#11173 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by paja patak »

laly wrote:Da vas pitam kako ste se vi oslobodile straha od bola na porodu? Meni je 37 tt+5d i kako se priblizava termin sve sam nervoznija i bas me strah. Danas sam imala cak i neku blagu vrtoglavicu. Imate li neki savjet?
Nemoj uzimati srcu nicije price s poroda, jer svako ima drugacije iskustvo. Al svako. Nikog ne boli isto, nikome ne krece bol na istom centimetru otvaranja itd. Ima taj sablon poroda otprilike, ali nema tu generalne slike. Samo drzi um fokusiran, ne prepustaj se strahu. Pogotovo sad kad si tamam tu pred porod. Nije vrijedno sikiranje i panike.

Ja sam voljela cuti iskustva s poroda, ali cisto radi nekih detalja koji su mene licno zanimali. Tipa - kad te prebace u porodjajnu salu? u kakvim momentima nude drip? i sl. Ostalo sam sve potpuno gurala u stranu. Saslusam, popricamo i to je to.

Slusaj babice (kako neko vec rece) i doktora, oni su tu da ti pomognu i onda kad mislis da te ne razumiju. Razumiju te, ali porod mora teci.

Sretno u svakom slucaju i zelim ti da sve lijepo prodje :))
laly
Posts: 275
Joined: 16/01/2012 14:41

#11174 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by laly »

Hvala vam puno svima na odgovorima. Dale ste mi korisnih savjeta.Uglavnom sam bila dosta aktivna u toku trudnoce, pa nisam imala vremena razmisljati o porodu. Sada sam na bolovanju pa sam sve vise okupirana s tim. Idem na vjezbe za trudnice u Skerlic i puno mi je lakse kada sam u drustvu. Inace izgleda da sam imala vrtoglavicu usljed povisenog pritiska, za koji doktor kaze da je od straha.
no_sikiriki
Posts: 17057
Joined: 11/12/2012 13:21

#11175 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by no_sikiriki »

Zanima me kad ste vi poceli kupovati stvari u trudnoci (prije rodjenja prvog djeteta)? Mislim krevet za bebu, kolica i sl...
I sta je bilo najvaznije na vasem spisku da ste morali imati prije rodjenja djeteta?
Generalno ako se kome da, preporuke za kakva kolica i ostale stvari, sta je bitno/nebitno kod raznoraznih stvari, jer ja nemam pojma ni o cemu :D (peti mjesec trudnoce)

I ko je isao na one vjezbe za trudnice, kad mislite da treba ici, je li kasno tek u sedmom/osmom mjesecu?
Post Reply