Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#11101 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji »

Ja sam koristila penicilin pa sam prešla na ampibos (ampicilin). Propisali mi ginekolozi na Jezeru, nakon poroda i dojila sam pod terapijom koja je trajala 10 dana od poroda.
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#11102 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by CherryLips »

MrsJ wrote:A mogu li Pancef dobiti bez recepta s obzirom da je antibiotik?
Mora na recept
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#11103 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by MrsJ »

Evo dobila sam Pancef ali mi je dr rekla da ni slucajno ne smijem dojiti. :sad:
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#11104 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji »

MrsJ wrote:Evo dobila sam Pancef ali mi je dr rekla da ni slucajno ne smijem dojiti. :sad:

Ja mislim da možeš, a mogla ti je dati i penicilin. Pokriva urinarne infekcije.

http://www.mojpedijatar.co.rs/vase-pita ... i-dojenje/


http://www.yumama.com/trudnoca/posle-po ... jenja.html


Evo ovdje piše i da je anestezija dozvoljena, a meni pukao zub i kaže mi zubarka da zbog anestetika ne smijem dojiti ako se odlučim na liječenje.
Evo sad hodam kao kakva luda sa otvorenom šesticom dok ne skontam da li ću vaditi ili liječiti. Prije će biti da ću ga vaditi, nemam kada ići "po zubarima".
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#11105 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by CherryLips »

MrsJ wrote:Evo dobila sam Pancef ali mi je dr rekla da ni slucajno ne smijem dojiti. :sad:
Meni su Pancef dali na klinici a dojila je beba . I babica koja mi je redovno dolazila me je savjetovala za izdajanje nakon uzimanja lijeka. Ti svakako odlucujes . Sretno;)
no_sikiriki
Posts: 16544
Joined: 11/12/2012 13:21

#11106 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by no_sikiriki »

HI guys- upravo uradila prvi test trudnoce u zivotu i pozitivan. Iako ne vjerujem da ce to biti "to" jer sam pesimista po prirodi i dalje ocekujem da uskoro pocnem krvariti itd. samo zelim da vas pitam da li je potrebno ovih dana ici doktoru da se testira rh faktor zeljezo i sl. ili to sve moze sacekati ako sam i dalje "trudna" oko 8-me sedmice kad bi isla ginekologu na ultrazvuk? i da li je dovoljno poceti uzimati folnu kiselinu samo jer nisam bas ljubitelj prenatala i vitamina iz bocice? hvala unaprijed na odgovoru :)
laly
Posts: 275
Joined: 16/01/2012 14:41

#11107 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by laly »

no_sikiriki wrote:HI guys- upravo uradila prvi test trudnoce u zivotu i pozitivan. Iako ne vjerujem da ce to biti "to" jer sam pesimista po prirodi i dalje ocekujem da uskoro pocnem krvariti itd. samo zelim da vas pitam da li je potrebno ovih dana ici doktoru da se testira rh faktor zeljezo i sl. ili to sve moze sacekati ako sam i dalje "trudna" oko 8-me sedmice kad bi isla ginekologu na ultrazvuk? i da li je dovoljno poceti uzimati folnu kiselinu samo jer nisam bas ljubitelj prenatala i vitamina iz bocice? hvala unaprijed na odgovoru :)
Ja bih ti preporucila da uradis nalaze krvi. Svakako ce te odmah na pregledu pitati za rh faktor. I ako ne znas dat ce ti uputnicu da radis nalaze. Nalaze zeljeza u krvi svakako trebas znati pogotovo ako si inace malokrvna, jer bitno je za razvoj bebe. Ako ti je nisko zeljezo propisat ce ti odmah na prvom pregledu neke tabletice ili sirup. Mozes piti folnu kiselinu u tableticama, a dobit ces i uputstvo od doktora koje da uzimas ako zelis.
BIONA
Posts: 1340
Joined: 02/09/2009 21:53
Contact:

#11108 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by BIONA »

no_sikiriki wrote:HI guys- upravo uradila prvi test trudnoce u zivotu i pozitivan. Iako ne vjerujem da ce to biti "to" jer sam pesimista po prirodi i dalje ocekujem da uskoro pocnem krvariti itd. samo zelim da vas pitam da li je potrebno ovih dana ici doktoru da se testira rh faktor zeljezo i sl. ili to sve moze sacekati ako sam i dalje "trudna" oko 8-me sedmice kad bi isla ginekologu na ultrazvuk? i da li je dovoljno poceti uzimati folnu kiselinu samo jer nisam bas ljubitelj prenatala i vitamina iz bocice? hvala unaprijed na odgovoru :)
Prvo da ti cestitam :thumbup: i da te zamolim da ne budes pesimista jer takvim razmisljanjem mozes stvarno da kazem izbaksuzirati krvarenje. Ja sam na prvi pregled otisla u osmoj sedmici i to je bio pun pogodak jer se sve fino vidjelo :stidljiva: :srce:
Kad mi je test bio pozitivan odmah sam kupila folnu kiselinu i pocela piti. Prije ginekologa sam otisla kod doktorice opce prakse, ona mi je dala da uradim nalaze krvi i urina i sa njima sam otisla kod ginekologa. Da sam imala nekakvih problema ja bih otisla i ranije, ali hvala Bogu nisam. Druga stvar je sto sam prokrvarila u 12 sedmici zbog nisko postavljene posteljice, pa sam primala progesteron ** No links ** jnjekcije i duphaston. I to je hvala Bogu proslo, ali sto jest jest, malo me to sve istraumiralo.Tek u 12 sedmici sam pocela piti prenatalne vitamine, jer doktor nije smatrao da trebam poceti ranije, jer je bitna folna kiselina.
Sretno i bez crnih misli :thumbup: :kiss:
no_sikiriki
Posts: 16544
Joined: 11/12/2012 13:21

#11109 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by no_sikiriki »

Hvala vam na odgovorima. Biona, upravo sam tako i skontala da uradim kao i ti. Pokusacu ovo "sve" ignorisati ali posto su mi vecina prijateljica/rodbine imali spontane prije uspjesnih trudnoca, a ja inace nisam ni ocekivala da cu zadugo zatrudniti zbog visegodisnjih problema sa spotting-om i "zavaljene" materice, tesko je povjerovati da je to "to", ali bice kako bude :)
P!nk
Posts: 42
Joined: 20/07/2010 23:15

#11110 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by P!nk »

Spominjala sam vec kako sam htjela mijenjati doktora, ali eto ipak nisam. No, na zadnjem pregledu me bas naljutio.

Trenutno sam 25.sedmica. Beba se uredno rita i lupka po cijeli dan. Zadnje nalaze sam vadila krajem februara. Zeljezo malo nisko, 13, odnosno nisko u poredjenju s prvim nalazima kada je bilo 23. Rekao mi je da pijem Sideral Forte. Pijem to i femibion 2. Odlicno se osjecam, problema ama bas nikakvih nemam (Bogu hvala). Nakon sto je izmjerio dijametar glavice i otkucaje, pitao me je li mi muz visok...tri puta sam pitala zasto me to pota da bi se udostojio reci da je beba malo duza nego sto su bebe inace u tom periodu ali da je i to ok. (Ja sam bila krupna beba-4,9 kg i 59 cm). I na kraju pregleda, njegov kolega doktor koji pise nalaz dok ovaj pregleda kaze "e sad, sta cemo joj dati?"
:sad:
Zasto bi mi davali ista ako je sve uredu?
I napisa mi ciko Macmiror, jer se nekim zenama ponekad dogode upale pa da se to ne bi meni desilo da koristim te vaginalete. Iako sam radila papa test i prije trudnoce i u ranoj trudnoci i bio dobar. I iako nemam promjena u sekretu niti bilo kakvih tegoba.

Samo jednom su mi izmjerili krvni pritisak, a niti jednom me nisu izvagali niti pitali za kilazu.
ako nesto upitam, rijetko kad mi odgovore normalno.

da li da trazim drugog doktora, ili ja ovo sve previse ozbiljno shvatam i trebam i dalje ostati kod ovoga posto sam 25.sedmica? Svaki put se predstavljam, i odgovaram na ista pitanja...nikada ne pogleda ono sto je napisao prosli pregled... fakat me nervira. :sad:

Izvinjavam se na romanu od posta, ali mi je ovo prva trudnoca i nemam blage veze sta radim...
BIONA
Posts: 1340
Joined: 02/09/2009 21:53
Contact:

#11111 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by BIONA »

no_sikiriki wrote:Hvala vam na odgovorima. Biona, upravo sam tako i skontala da uradim kao i ti. Pokusacu ovo "sve" ignorisati ali posto su mi vecina prijateljica/rodbine imali spontane prije uspjesnih trudnoca, a ja inace nisam ni ocekivala da cu zadugo zatrudniti zbog visegodisnjih problema sa spotting-om i "zavaljene" materice, tesko je povjerovati da je to "to", ali bice kako bude :)
Tvoje tijelo nije tijelo tvojih prijateljica niti rodbine, svaka zena ima iskustvo za sebe. Zato osmijeh na lice i samo pozitivno :thumbup:
laly
Posts: 275
Joined: 16/01/2012 14:41

#11112 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by laly »

Trudnice :) znate li ima li negdje u Sarajevu da se odrzavaju vjezbe za trudnice i koliko to kosta?
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#11113 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by suza81 »

P!nk wrote:Spominjala sam vec kako sam htjela mijenjati doktora, ali eto ipak nisam. No, na zadnjem pregledu me bas naljutio.

Trenutno sam 25.sedmica. Beba se uredno rita i lupka po cijeli dan. Zadnje nalaze sam vadila krajem februara. Zeljezo malo nisko, 13, odnosno nisko u poredjenju s prvim nalazima kada je bilo 23. Rekao mi je da pijem Sideral Forte. Pijem to i femibion 2. Odlicno se osjecam, problema ama bas nikakvih nemam (Bogu hvala). Nakon sto je izmjerio dijametar glavice i otkucaje, pitao me je li mi muz visok...tri puta sam pitala zasto me to pota da bi se udostojio reci da je beba malo duza nego sto su bebe inace u tom periodu ali da je i to ok. (Ja sam bila krupna beba-4,9 kg i 59 cm). I na kraju pregleda, njegov kolega doktor koji pise nalaz dok ovaj pregleda kaze "e sad, sta cemo joj dati?"
:sad:
Zasto bi mi davali ista ako je sve uredu?
I napisa mi ciko Macmiror, jer se nekim zenama ponekad dogode upale pa da se to ne bi meni desilo da koristim te vaginalete. Iako sam radila papa test i prije trudnoce i u ranoj trudnoci i bio dobar. I iako nemam promjena u sekretu niti bilo kakvih tegoba.

Samo jednom su mi izmjerili krvni pritisak, a niti jednom me nisu izvagali niti pitali za kilazu.
ako nesto upitam, rijetko kad mi odgovore normalno.

da li da trazim drugog doktora, ili ja ovo sve previse ozbiljno shvatam i trebam i dalje ostati kod ovoga posto sam 25.sedmica? Svaki put se predstavljam, i odgovaram na ista pitanja...nikada ne pogleda ono sto je napisao prosli pregled... fakat me nervira. :sad:

Izvinjavam se na romanu od posta, ali mi je ovo prva trudnoca i nemam blage veze sta radim...
Macmiror sam dobila u devetom mjesecu tek. Daje se pred porod da se ocisti vaginalni kanal da beba sta ne pokupi kad bude izlazila.
Kg i pritisak svaki mjesec na svakom nalazu kao i lab nalazi i bebine mjere i polozaj. Nikakve tablete osim prenatala.
Ja bih promjenila doktora i prebacila se kod Salke Masica :-D
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#11114 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by CherryLips »

laly wrote:Trudnice :) znate li ima li negdje u Sarajevu da se odrzavaju vjezbe za trudnice i koliko to kosta?
U Zavodu za zaštitu žena i materinstva. Besplatno.
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#11115 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by CherryLips »

@pink , draga mijenjaj doktora. Hajde što te ne vaga ali da ti ne mjeri pritisak...
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#11116 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji »

Je li istina da porodiljska naknada sada iznosi oko 420 KM?

Meni stiglo rješenje na 369 :roll:
hurmasica
Posts: 1002
Joined: 18/03/2011 08:51

#11117 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by hurmasica »

Drage moje da li imam razloga za paniku? 23 sedmica, bolovi u donjem stomaku, ne mogu da ih definisem, nisu jaki, vise kao neka nelagoda kao da ce mi stomak eksplodirat posebno kada sjedim?
Zoya
Posts: 23149
Joined: 09/06/2008 14:54

#11118 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Zoya »

hurmasica wrote:Drage moje da li imam razloga za paniku? 23 sedmica, bolovi u donjem stomaku, ne mogu da ih definisem, nisu jaki, vise kao neka nelagoda kao da ce mi stomak eksplodirat posebno kada sjedim?
Doktoru idi još koliko sutra :thumbup:
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#11119 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by MrsJ »

Ne mora značiti da je išta ozbiljno ako nisu jaki bolovi. Sasvim je normalno da imaš blage bolove (nalik menstrualnim) jer ti se materica razvlači ili da imaš žiganje u predjelu grlića kako beba raste i vrši pritisak. Za svaki slučaj kontaktiraj doktora ali ja mislim da su to sasvim uobičajeni bolovi oko kojih ne bi trebala brinuti.
hurmasica
Posts: 1002
Joined: 18/03/2011 08:51

#11120 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by hurmasica »

MrsJ wrote:Ne mora značiti da je išta ozbiljno ako nisu jaki bolovi. Sasvim je normalno da imaš blage bolove (nalik menstrualnim) jer ti se materica razvlači ili da imaš žiganje u predjelu grlića kako beba raste i vrši pritisak. Za svaki slučaj kontaktiraj doktora ali ja mislim da su to sasvim uobičajeni bolovi oko kojih ne bi trebala brinuti.
Tacno tako kako si opisala, nisu neki jaki bolovi vise nelagoda...al danas se osjecam mnogo bolje :-)
User avatar
Female_Sa
Posts: 343
Joined: 10/06/2008 08:10

#11121 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Female_Sa »

Moja je visila, doslovno, na s*** 24h i to me izludjivalo. Stalno plakala i stalno bila gladna, a ja imala mlijeka na izvoz. Stalne upale od mlijeka, izdajanje pumpicom, a beba stalno vristi. Dodje patronažna i kaže da beba treba dojiti min 20 minuta i da je dojim svaka 2h. Medjutim, moja je maksimalno dojila 3 minute (stopericom sam stopala vrijeme) i onda tako cvrsto zaspi i spava 20 min. Al eto, prezivjela sam., Dojila sam je pune 2 i po godine:)
User avatar
Female_Sa
Posts: 343
Joined: 10/06/2008 08:10

#11122 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Female_Sa »

I ja sam imala takve bolove. Samo lezi i miruj, proci ce. Prati stanje.
no_sikiriki
Posts: 16544
Joined: 11/12/2012 13:21

#11123 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by no_sikiriki »

kako ste se nosile sa mučninom u ranoj trudnoći? meni je 6. sedmica i već ne mogu da spavam od mučnine i razmišljam o napuštanju posla jer ne znam kako ću ovakva na posao :(
User avatar
cicamica
Posts: 21
Joined: 21/01/2017 13:42

#11124 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by cicamica »

no_sikiriki wrote:kako ste se nosile sa mučninom u ranoj trudnoći? meni je 6. sedmica i već ne mogu da spavam od mučnine i razmišljam o napuštanju posla jer ne znam kako ću ovakva na posao :(
Ja nisam ni mogla zamisliti kako će kod mene te mučnine izgledati... Povraćala sam 24h i bukvalno ni kap vode u meni nije mogla ostati danima.
Naravno, primorana na bolovanje i vezana bila za infuzije, a boli su me bezbroj puta jer više nisu mogli naći venu koliko su se povukle. Braunila mi nije uspjela jer već naredni dan i tu su venu vrtili do iznemoglosti u nadi da proradi... Tjerala sam se da unosim tečnosti da bar imam šta povraćat jer sam na kraju od naprezanja pokidala unutra neke kapilare i počela krv povraćati.

Pokušala sam slavni đumbir, koji je mnogima pomogao, a meni je samo još više izjeo sve u meni. Trudnicama propisuju i u tabletama - Antimetil.
Dalje, sve što je iko predložio: od badema, lješnjaka, banana, grickalica, keksa, kifli itd. itd. ... meni nije pomagalo.
Samo su me sve napominjali da moram tečnost piti, a meni je i voda počela imati bljutav ukus i povremeno bi mi samo godi čaj od nane koji sam mlak pila.
Prije trudnoće i prvih nekoliko sedmica godio mi je Donat Mg, poslije ga nisam mogla smisliti.
Probaj smiksati bananu i kivi, meni je možda dva puta uspjelo.
Naranča mi je užas napravila i što se mene tiče ne moram je nikad više ni vidjet : )

Mix vitamina za plod obavezno pij, a ti ćeš već preživjeti. Od dvanaeste sedmice sam počela jesti, pa nek je i jednom dnevno ali onda bar to malo ostane u meni. Počela sam vraćati snagu da se mogu kretati, jer sam prethodno bila vezana za krevet od iznemoglosti.

U dvanaestoj sedmici se radi i prvi značajniji ginekološki pregled gdje ti detaljno kažu prve najvažnije podatke o bebi. Vaginalnim ultrazvukom se vidi apsolutno sve, tako da sam ja u čudu bila kada sam uspjela vidjeti sve prstiće i na rukama i na nogama. Poseban doživljaj kada vidiš sve i čuješ da je sve ok, zaboraviš na sve muke.

Nekima je jednostavno teže s mučninama, neke nikada i nemaju povraćanje. Sve je individualno, ali sve prođe... i iznenadiš se kako vrijeme brzo proleti... Ja ne znam zašto se zovu jutarnje mučnine kad je meni i dan danas najgore naveče. Ujutro se ispovraćam i bar osjetim neko olakšanje, a u toku noći...ma dušu ispuštam, a nikako da se razgali : )

Pusti posao, najvažnija si sad sebi. Što se tiče plate, sve ti moraju isplatiti osim toplog i prevoza.

Sretno : )
User avatar
Female_Sa
Posts: 343
Joined: 10/06/2008 08:10

#11125 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Female_Sa »

Zanima me da li je neko od porodilja nakon poroda imao problema sa postporodjajnom depresijom? Ja sam poslije prve trudnoce imala problema i sa postporodjajnom depresijom, ali i s anksioznoscu, panicnim napadima..bilo je uzasno. Sad sam pred porod po drugi put (jedva se odlucila za drugu bebu bas zbog svega sto sam prozivjela nakon prvog poroda). Uzasno se bojim da ce mi se sve vratiti jer mi je tri godine trebalo da se oporavim. Kakva su vasa iskustva? Mislim na one koje su poslije prvog poroda imale tih problema..da li se isto javilo i nakon drugog poroda? Moze i na PP da ne zamaram druge..Hvala puno.
Post Reply