Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
BIONA
Posts: 1340
Joined: 02/09/2009 21:53
Contact:

#11051 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by BIONA »

manekenka u penziji wrote:3,60 KM u Apotekama Sarajevo

Nazovi Dinu, Verdant ili neku drugu privatnu pa vidi orijentaciono koliko su kod njih.
Hvala puno :thumbup: danas usput pitala u jednoj privatnoj apoteci 5 komada kosta 22 KM :shock:
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#11052 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by MrsJ »

Je li vama rade samo ctg kada idete na kontrolu u bolnicu? Ja sam zaboravila kako je to išlo u prvoj trudnoći, ne sjećam se da li su me pregledali vaginalno i ultrazvukom. Nešto mi čudno da me niko ne gleda da li sam otvorena a 38. sam sedmica.
User avatar
cicamica
Posts: 21
Joined: 21/01/2017 13:42

#11053 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by cicamica »

Hvala na odgovoru, dobila sam i ja terapiju... Tek u 7sedmici su mi prvi put radili hormone štitne i utvrdili da ne radi dobro.
Rekli su da za mjesec dođem na kontrolu... očekivala sam da će reći prije da provjere djeluje li mi...

Ali svašta su mi nagovorili oko tog spontanog zbog štitne, i kako sam trebala i prije doći... A dolazila sam u 4.sedmici odmah, samo me nije htjela primit da mi da uputnicu za nalaze, pa sam cekala 2sedmice da me naruci...
User avatar
paja patak
Posts: 975
Joined: 20/02/2010 17:33
Location: jesen

#11054 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by paja patak »

MrsJ wrote:Je li vama rade samo ctg kada idete na kontrolu u bolnicu? Ja sam zaboravila kako je to išlo u prvoj trudnoći, ne sjećam se da li su me pregledali vaginalno i ultrazvukom. Nešto mi čudno da me niko ne gleda da li sam otvorena a 38. sam sedmica.
Od 37. ja mislim da me vise nisu nikako pregledali. Uradim CTG i ako je sve ok - hajde kuci, ako nije - najedi se, prosetaj, ponovi CTG. I tako mi je bilo sve do termina. Dosla na dan termina, uradila CTG, nisu me pregledali. Tek prekosutra me pregledali poslije CTG-a i jesam bila otvorena 3,5 cm.

Doktorica mi je odmah rekla da za ultrazvuk nema potrebe vise poslije 37. sedmice. Tako da nisam ni pitala vise nista.
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#11055 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji »

:sad: Ima li ovdje neka carica da joj je curila rana?

Jučer sam bila na pregledu, nakon 20 dana i sve je bilo Ok, međutim kako su mi razmakli kožu da pregledaju ranu osjetila sam blago peckanje na putu kući, evo sad curi na sredini gdje nije jos zarasla i smrdi :oops:

Rekose mi jučer da održavam kao i do sada, ali do sada nije bilo ovog curenja :?

Trebam li ja ponovo ići doktoru ili mogu to kući sanirati hidrogenom i rivanolom?

:zid:
User avatar
princess Leia
Posts: 68
Joined: 23/08/2005 12:07
Location: Alderaan

#11056 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by princess Leia »

manekenka u penziji wrote::sad: Ima li ovdje neka carica da joj je curila rana?

Jučer sam bila na pregledu, nakon 20 dana i sve je bilo Ok, međutim kako su mi razmakli kožu da pregledaju ranu osjetila sam blago peckanje na putu kući, evo sad curi na sredini gdje nije jos zarasla i smrdi :oops:

Rekose mi jučer da održavam kao i do sada, ali do sada nije bilo ovog curenja :?

Trebam li ja ponovo ići doktoru ili mogu to kući sanirati hidrogenom i rivanolom?

:zid:
ja bih otisla, ali trazi svoj doktora koji te porodio!
meni curi skoro vec mjesec dana :sad: porodila sam se 27.1 a pocela je curiti 26.2 :( mene je peckalo kada su mi cistili hidrogenom, kuci i ja stavljam hidrogen, rastavim je rukama i inekcijom ubacim koliko mogu unutra hidrogena i to pecka uzas i onda natakam joda. i naravno na antibioticima sam cijelo ovo vrijeme. Meni ne smdri, ali sa jedne strane su mi isplivala 2 koncica, a na drugoj strani mi izlazi gnoj i upaljeno je, cekam bris pa da mi daju odgovarajuci antibiotik. Neki dan kad sam bila, da mi uzmu bris, nisu htjeli da me prime jer oni na Jezeru se staraju za ranu samo prvih 10 dana od poroda, sto je meni nebulozno. Pa su mi rekli da idem u dom zdravlja, a oni tek u dz nemaju pojma. Tako da je meni moj dr "na divlje" previo ranu i uzeo bris, a ja odnijela bris u Nalaz.
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#11057 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji »

Ma i meni na otpusnom piše pregled nakon 10 dana a ja otišla nakon 20, nisam mogla ranije da se organizujem a i nisam imala nikakvih problema do tog pregleda. Malo me je doktorica čudno pogledala kad sam došla ali me je ipak primila. Doktor koji me je operisao je bio u sali pa nisam mogla doci do njega.


Sinoć sam ranu čistila hidrogenom i stavljam sada oblogu od rivanola. Jutros nema curenja a i ne smrdi.

Doduše, kad bolje razmislim ovo je smrdilo još od prvog dana a ja sam mislila da su lohije... :oops:

Malo mi je nelogično da se rez inače ne cisti nego da se samo previja sterilnom gazom kako su nas uputili na otpustu. Presavij kožu bez ikakvog reza i drži tako pet dana i mora se pojaviti neka gljivica, a kamo li gnoj na rani.
melb26sa
Posts: 2449
Joined: 28/04/2006 10:40
Location: SAD/SA
Contact:

#11058 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by melb26sa »

Ja sam imala carski rez (USA) i nikad se rana nije otvorila. Sve fino usiveno (univerzitetska bolnica) pa preko onda dermabond ljepilo - trebale mi dvije sedmice samo da ljepilo skinem. Do tad je rana vec fino zarasla. Na pregledu mjesec nakon poroda sve fino zaraslo.

Nadam se da vam rane brzo zarastu!
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#11059 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by JanuaryJones »

manekenka u penziji wrote:Ma i meni na otpusnom piše pregled nakon 10 dana a ja otišla nakon 20, nisam mogla ranije da se organizujem a i nisam imala nikakvih problema do tog pregleda. Malo me je doktorica čudno pogledala kad sam došla ali me je ipak primila. Doktor koji me je operisao je bio u sali pa nisam mogla doci do njega.


Sinoć sam ranu čistila hidrogenom i stavljam sada oblogu od rivanola. Jutros nema curenja a i ne smrdi.

Doduše, kad bolje razmislim ovo je smrdilo još od prvog dana a ja sam mislila da su lohije... :oops:

Malo mi je nelogično da se rez inače ne cisti nego da se samo previja sterilnom gazom kako su nas uputili na otpustu. Presavij kožu bez ikakvog reza i drži tako pet dana i mora se pojaviti neka gljivica, a kamo li gnoj na rani.
Ko te porodio?
User avatar
princess Leia
Posts: 68
Joined: 23/08/2005 12:07
Location: Alderaan

#11060 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by princess Leia »

manekenka u penziji wrote:Ma i meni na otpusnom piše pregled nakon 10 dana a ja otišla nakon 20, nisam mogla ranije da se organizujem a i nisam imala nikakvih problema do tog pregleda. Malo me je doktorica čudno pogledala kad sam došla ali me je ipak primila. Doktor koji me je operisao je bio u sali pa nisam mogla doci do njega.


Sinoć sam ranu čistila hidrogenom i stavljam sada oblogu od rivanola. Jutros nema curenja a i ne smrdi.

Doduše, kad bolje razmislim ovo je smrdilo još od prvog dana a ja sam mislila da su lohije... :oops:

Malo mi je nelogično da se rez inače ne cisti nego da se samo previja sterilnom gazom kako su nas uputili na otpustu. Presavij kožu bez ikakvog reza i drži tako pet dana i mora se pojaviti neka gljivica, a kamo li gnoj na rani.
ako ti nastavi curit, najiskrenije ti savjetujem da odmah odes da ti uzmu bris i privatno odnesi da ti ga urade. Meni su ga tek uzeli u srijedu i danas su mi se noge oduzele kada su mi javili da je mrsa, a trovali su me antibioticima koji upste ne djeluju... sad ne smijem ni dojiti, opet antibiotici i AKO bude ok :sad:
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#11061 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by MrsJ »

Isprepadaste me sa tom ranom. :) U srijedu mi rade carski rez, ne spavam nikako naveče, a i ako zaspim sanjam operacionu salu. Nikada me nije bilo ovoliko strah, a bila sam na nekoliko operacija pod punom anestezijom. U pojedinim momentima molim Boga da mi krene prirodan porod i da se sve završi prije tog termina. Kako ste se nosile sa tim strahom?
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#11062 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji »

Kod mene je bio hitni carski rez pa se nisam ni pripremala za njega. Počelo kao prirodan porod, otvorila se 10 prstiju i završila na operacionom stolu.

Vjeruj mi nemaš se sta prepadati, ja sam prošla i kroz prirodan porod i carski rez. Da sam znala kakav je oporavak nakon carskog platila bih nekome da me tako porode i prvi put.

Ovo sa ranom je česta komplikacija, jeste da nervira ali ne znaci da ce se i tebi desiti.
Meni problem pravi moj "viseći stomak" koji ne dozvoljava rani da fino zaraste. Nije kriv ni doktor koji me je šio ni loša higijena.

Evo i mali update :) rana je opet suha, ne curi i nadam se da ce tako ostati.

@princessLeia: nadam se da ćeš se brzo riješiti te baje, a do tada se izdajaj sto vise možeš pa ćeš spasiti mlijeko. A i da ne spasiš, nije kraj svijeta niti jedino dijete koje je odraslo na hapi. Moja prva djevojčica je od 4 mjeseca na Aptamilu i dok je njega papala nikad nije ni kihnula. :kiss:


@JJ: pp :kiss:
hurmasica
Posts: 1002
Joined: 18/03/2011 08:51

#11063 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by hurmasica »

Pitanje za trudnice: vdje nabavljate trudnicku odjecu i sta u principu nosite?
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#11064 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by suza81 »

hurmasica wrote:Pitanje za trudnice: vdje nabavljate trudnicku odjecu i sta u principu nosite?
Azel, Waikiki...
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#11065 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by MrsJ »

Tiffany (Robot). Tu ima H&M trudničke odjeće. Meni je najugodnije u helankama i tunikama. Trudničke helanke imaš u Lindexu.
hurmasica
Posts: 1002
Joined: 18/03/2011 08:51

#11066 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by hurmasica »

MrsJ wrote:Tiffany (Robotv). Tu ima H&M trudničke odjeće. Meni je najugodnije u helankama i tunikama. Trudničke helanke imaš u Lindexu.
Hvala na odgovoru, moram u taj tiffany. Interesuje me gdje nalazite tunike u waikiki i azelu uglavnom neke uske majicice a ja zelim bas tuniku ili haljinicu.
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#11067 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji »

Ja sam to nalazila u Bershki, Stradivariusu i Pull&Bearu.
Obične široke haljinice A kroja koje i sada nosim.

Edit: uprati sniženje, za male pare se mogu uzeti. Bilo je u februaru raznih do 15ak KM
laly
Posts: 275
Joined: 16/01/2012 14:41

#11068 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by laly »

Na licu mi se pojavilo crvenilo, tj bcrvene flekice najvise po obrazima i malo po celu uz lagani svrab. I prije mi se to uvijek javljalo u proljecnom periodu, ali bih namazala 1-2 puta Betagen kremom i to bi prestalo. Ali ne znam da li sada u trudnoci smijem mazati tom kremom. Znate li vi nesto cime bih mogla tretirati to crvenilo? Sljedece sed imam zakazsno kod dok. pa cu svakako pitati.
User avatar
Female_Sa
Posts: 343
Joined: 10/06/2008 08:10

#11069 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Female_Sa »

laly wrote:Na licu mi se pojavilo crvenilo, tj bcrvene flekice najvise po obrazima i malo po celu uz lagani svrab. I prije mi se to uvijek javljalo u proljecnom periodu, ali bih namazala 1-2 puta Betagen kremom i to bi prestalo. Ali ne znam da li sada u trudnoci smijem mazati tom kremom. Znate li vi nesto cime bih mogla tretirati to crvenilo? Sljedece sed imam zakazsno kod dok. pa cu svakako pitati.

JA sam to imala prva tri mjeseca trudnoce. Crvene tačkice, kao neki osip, po čelu intenzivno, a po obrazima manje. U apoteci mi nista nisu htjeli dati. Cak sam isla i dermatologu, ali mi ni ona nista nije htjela dati. Proslo nakon prvog timestra. Koristila sam samo Avene micelarnu vodu za ciščenje lica. Ne znam koliko mi je to pomoglo, mislim da su uzrok bili hormoni, ali mozes svakako pokusati sa nekom micelarnom vodom jer ne moze skoditi ili sa termalnom vodom.
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#11070 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by MrsJ »

Samo da se upisem u listu porodjenih. Bebica od skoro 5 kg dosla na svijet u srijedu. Sve je za sada super osim sto se bojimo da nam seka ne donese pljuskavice iz vrtica kada izadjemo iz bolnice. Ima li neko iskustva sa pljuskavicama kod novorodjenceta? Cula sam da bebe imaju prirodni imunitet ali ne znam je li to samo ako je majka prebolovala?
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#11071 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by JanuaryJones »

MrsJ wrote:Samo da se upisem u listu porodjenih. Bebica od skoro 5 kg dosla na svijet u srijedu. Sve je za sada super osim sto se bojimo da nam seka ne donese pljuskavice iz vrtica kada izadjemo iz bolnice. Ima li neko iskustva sa pljuskavicama kod novorodjenceta? Cula sam da bebe imaju prirodni imunitet ali ne znam je li to samo ako je majka prebolovala?
Čestitke na bebici, nek je živa i zdrava :thumbup: mazite se, pazite i nek sve bude hairli :kiss: a za pljuskavice pojma nemam.
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#11072 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by manekenka u penziji »

Čestitke i od mene, nek vam je bebica živa i zdrava 100 godina a i vi sa njom!!! Želim ti brz oporavak :kiss:
laly
Posts: 275
Joined: 16/01/2012 14:41

#11073 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by laly »

MrsJ wrote:Samo da se upisem u listu porodjenih. Bebica od skoro 5 kg dosla na svijet u srijedu. Sve je za sada super osim sto se bojimo da nam seka ne donese pljuskavice iz vrtica kada izadjemo iz bolnice. Ima li neko iskustva sa pljuskavicama kod novorodjenceta? Cula sam da bebe imaju prirodni imunitet ali ne znam je li to samo ako je majka prebolovala?

Cestitam :kiss:
Za pljuskavice sam citala da beba u prva tri mjeseca ima imunitet, ako majka ima imunitet. E sad koliko je to tacno ne znam.
Officer Crabtree
Posts: 3553
Joined: 14/10/2006 10:09
Location: Gol u selu

#11074 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Officer Crabtree »

pozdrav,

išao sam logikom da je ovdje ciljana skupina ljudi koja bi mogla znati gdje bih mogao naći zaštitnike za ivice stolova (ne ćoškove :)) nego baš ivice...

upravo ovo: http://www.zastitazadecu.com/Proizvod/z ... e-2m-crna/

zna li neko da li se to kod nas može gdje kupiti? baš nisam uspio nigdje naći online...
Baba_Droga
Posts: 407
Joined: 24/01/2006 23:16

#11075 Re: Trudnjače i porodilje online

Post by Baba_Droga »

Officer Crabtree wrote:pozdrav,

išao sam logikom da je ovdje ciljana skupina ljudi koja bi mogla znati gdje bih mogao naći zaštitnike za ivice stolova (ne ćoškove :)) nego baš ivice...

upravo ovo: http://www.zastitazadecu.com/Proizvod/z ... e-2m-crna/

zna li neko da li se to kod nas može gdje kupiti? baš nisam uspio nigdje naći online...
Ja u tom kriznkm periodu stol prekrivala debelom dekom jer su mi ivice bili oštri jednako kao coškovi :) :D :-) Ni ja nisam mogla naci, a to je bilo prije manje od dvije godine .
Post Reply