Trudnjače i porodilje online

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#1 Trudnjače i porodilje online

Post by PipiDugaDevetka »

Nije lako ženama na ovom turbulentnom vaktu i zemanu!

Bio sam svjedokom kada mojoj koleginici nisu produžili ugovor za posao u UN jer je bila trudna.
Kada tako radi UN, mogu misliti šta rade naši sirovi kapitalisti.

Sve trudnjače i tek porođene trudnjače da prijave svoje ''drugo stanje'' ovdje da bi smo im čestitali.

Znam da neki ne vole ovaj izraz trudnjača, ali to je ''od milja''.
Nemam nikakvu lošu namjeru.
________________________
Promijenio sam naslov teme i dodao moje drage porodilje u naslov!
Last edited by PipiDugaDevetka on 18/08/2011 10:34, edited 1 time in total.
djana h
Posts: 39175
Joined: 06/08/2009 18:23

#2 Re: Trudnjače online

Post by djana h »

Taman pomislih da te naruzim zbog tog izraza,kad se ti opravda :lol: :)
Neznam mogu li se ubrojati u te trudnjace,porodila sam se prije tri mjeseca,pa eto :D
Inace,takav vakat dosao da za zene koje rade ostati trudna znaci automatski gubitak posla,kao da su zarazene nekim virusom,a ne kao da trebaju donijeti na svijet jos jedno ljudsko bice.
Mjesto da im se omoguce sva prava i povlastice cuskaju se s kraja na kraj.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#3 Re: Trudnjače online

Post by PipiDugaDevetka »

djana77 wrote:Taman pomislih da te naruzim zbog tog izraza,kad se ti opravda :lol: :)
Neznam mogu li se ubrojati u te trudnjace,porodila sam se prije tri mjeseca,pa eto :D
Inace,takav vakat dosao da za zene koje rade ostati trudna znaci automatski gubitak posla,kao da su zarazene nekim virusom,a ne kao da trebaju donijeti na svijet jos jedno ljudsko bice.
Mjesto da im se omoguce sva prava i povlastice cuskaju se s kraja na kraj.
Čestitke i tebi, i bebi, i ocu bebe!
User avatar
njonjica
Posts: 3968
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Seher
Contact:

#4 Re: Trudnjače online

Post by njonjica »

jao Pipi, super tema :-D :-D :-D :-D

Djana77 cestitke i od mene, gdje je slikica?
User avatar
male_okice
Posts: 2746
Joined: 22/06/2009 13:33

#5 Re: Trudnjače online

Post by male_okice »

PipiDugaDevetka wrote:Nije lako ženama na ovom turbulentnom vaktu i zemanu!

Bio sam svjedokom kada mojoj koleginici nisu produžili ugovor za posao u UN jer je bila trudna.
Kada tako radi UN, mogu misliti šta rade naši sirovi kapitalisti.

Sve trudnjače i tek porođene trudnjače da prijave svoje ''drugo stanje'' ovdje da bi smo im čestitali.

Znam da neki ne vole ovaj izraz trudnjača, ali to je ''od milja''.
Nemam nikakvu lošu namjeru.

Ah, nisam mama mada imam to u planu ali nazalost kad sam se udala moj sef (koji je inace otac 7x) mi je rekao da ako zatrudnim od posla nema vise nista (onako kroz pricu naravno), gdje sam ja njemu rekla kad cu koliko i hoculi radjati zavisi od meni i moga dragog a on neka gleda svoju zenu. zalosno je to sve ali istinito, i nije samo kod nas takva situacija ali mi se cini da je nekako gora kad se pogleda da nam je natalitet non stop u padu i da svi politicari bruje kako trebamo imati beba a onda kad stvarno dodje do toga ne zazumu se za te zene. :zoka: :x
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#6 Re: Trudnjače online

Post by duboka_misao »

:D trudnjaca reporting for duty ! termin je 10 mart abd, otvorila trudnicko odsustvo niko mi nista u firmi nesmije jer su culi da ubistvo koje trudnica izvrsi ne pika kao ubistvo zbog hormona :D
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#7 Re: Trudnjače online

Post by PipiDugaDevetka »

duboka_misao wrote::D trudnjaca reporting for duty ! termin je 10 mart abd, otvorila trudnicko odsustvo niko mi nista u firmi nesmije jer su culi da ubistvo koje trudnica izvrsi ne pika kao ubistvo zbog hormona :D
:thumbup: :thumbup:
Vidi temu na podf. Razno šta sve ''Ne valja'':
Ne valja da trudnjača hoda po kablovima, žicama,...Ti nekako poleti kad naiđeš na neke kablove.
Dojavi kada se porodiš, pa malo kasnije. Sa slikama.
Sretno!
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#8 Re: Trudnjače online

Post by duboka_misao »

Hvala cika Pipi :D naljepim novog forumas abd i odmah mu otvorim acc
User avatar
yellow cat
Posts: 1290
Joined: 18/07/2010 00:37

#9 Re: Trudnjače online

Post by yellow cat »

duboka_misao wrote::D trudnjaca reporting for duty ! termin je 10 mart abd, otvorila trudnicko odsustvo niko mi nista u firmi nesmije jer su culi da ubistvo koje trudnica izvrsi ne pika kao ubistvo zbog hormona :D
:))))))))))))) Super. :thumbup: :thumbup:

Joj, i ja bih i ja bih!!!!!
User avatar
njonjica
Posts: 3968
Joined: 05/06/2006 02:45
Location: Seher
Contact:

#10 Re: Trudnjače online

Post by njonjica »

duboka_misao wrote::D trudnjaca reporting for duty ! termin je 10 mart abd, otvorila trudnicko odsustvo niko mi nista u firmi nesmije jer su culi da ubistvo koje trudnica izvrsi ne pika kao ubistvo zbog hormona :D
Drzimo ti "fige", sretno :-D :-D :-D :-D :-D
djana h
Posts: 39175
Joined: 06/08/2009 18:23

#11 Re: Trudnjače online

Post by djana h »

Hvala na cestitkama,a trenutnim trudnicama sve najbolje i da imaju trudnocu i porod kako treba :)
User avatar
yellow cat
Posts: 1290
Joined: 18/07/2010 00:37

#12 Re: Trudnjače online

Post by yellow cat »

djana77 wrote:Hvala na cestitkama,a trenutnim trudnicama sve najbolje i da imaju trudnocu i porod kako treba :)
jesi imala mučnine? :(
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#13 Re: Trudnjače online

Post by suza81 »

Tema mi dosla kao narucena :) 6. mjesec, prva trudnoca, mnostvo upitnika iznad glave, tek sto sam predeverala i apsolvirala trudnicku odjecu, mucnine u 2. i 3. mjesecu, na red dolazi mnostvo pitanja oko porodjaja, odjece za bebu, krevetac, kolica... gdje kupiti, sta kupiti??? Turbulentan period :) Da je prelijep podrazumijeva se :)

Srecom, zbog stalnog radnog odnosa nemam strahova oko otkaza, ali se moja primanja nakon porodjaja umanjuju za vise od 50 %, a nema predstavu oko toga hoce li mi se potrebe povecati zbog bebe. Stalne kalkulacije tipa je li bolje ranije se vratiti na posao (iskljucivo zbog primanja, naravno) i placati zenu i sl. nam ne dozvoljavaju da uzivamo u potpunosti u ovom blazenom stanju :(

Tema bi se mogla prosiriti i na razna pitanja prakticne prirode, ja sam dosta mojih dilema rijesila, ali bi mi prijao koji savjet neke iskusne mame vezano za autosjedalice za novorodjencad. Da li se u tu svrhu koriste nosiljke, kakve ste vi AS koristile??? Meni se ovakve Image cine previse nagete za novorodjence, a ovakve Image su ruzne i velike i nisam bas ni sigurna da li se trebaju koristiti i kao As ili je to samo nosiljka :?:
User avatar
O'zone
Globalni moderator
Posts: 22352
Joined: 17/02/2008 20:29
Location: Kad god popizdite na vlast, sjetite se da i u opoziciji sjede ista takva govna...."

#14 Re: Trudnjače online

Post by O'zone »

Nisam trudnjača ali sam od Ponedjeljka 21.02.2011 u 12:45 h ponosni otac jednog momčine :mrgreen:
djana h
Posts: 39175
Joined: 06/08/2009 18:23

#15 Re: Trudnjače online

Post by djana h »

Nosiljke kao na tvojoj prvoj slici sam koristila i ja,trebalo bi da se mogu nageti tako da novorodjence bude u njoj u polulezecem polozaju,s tim da ne smije dugo biti u njoj,a ako je putovanje duze praviti pauze.One se mogu koristiti i u kuci,ponekad ces staviti bebu u nju,cisto da malo promijeni vidokrug :)
yellow cat wrote:
djana77 wrote:Hvala na cestitkama,a trenutnim trudnicama sve najbolje i da imaju trudnocu i porod kako treba :)
jesi imala mučnine? :(
Samo do 4.mjeseca,bilo je ubitacno,vise sam lezala nego ista,ali sve je to prolazno.
djana h
Posts: 39175
Joined: 06/08/2009 18:23

#16 Re: Trudnjače online

Post by djana h »

O'zone wrote:Nisam trudnjača ali sam od Ponedjeljka 21.02.2011 u 12:45 h ponosni otac jednog momčine :mrgreen:
Cestitke :)
User avatar
yellow cat
Posts: 1290
Joined: 18/07/2010 00:37

#17 Re: Trudnjače online

Post by yellow cat »

@suza 81 čestitam, lijepo je to čuti pa makar i ne znala osobu :-D

Ovako, nemam djecu (friško sam u braku), ali svi moji prijatelji, kumovi, brat itd imaju djecu tako da znam ponešto. Što se tiče autosjedalice, koliko ja znam imaju dvije vrste: one do 6 mjeseci i veće od 6 mjeseci pa nadalje. Ako nećeš nigdje putovati sa bebom dok ne pređe pola godine, moj ti je savjet da prvu autosjedalicu (dakle onu DO 6 mjeseci) i ne kupuješ jer će ti trebati par puta svega (obično je to kada ideš na preglede sa bebom) pa bi najbolje bilo da tu AS posudiš. Svi moji prijatelji su tako radili. Eh, onda, onu od 6 mjeseci pa nadalje možeš kupiti, ali uglavnom beba od nekog 8 mjeseca može sjediti sama, pa ako nećeš na neke daleke relacije, ni ta ti ne treba jer ti bebač može sjediti u krilu, ali je nije zgoreg imati.
Ono zeleno na drugoj slici koliko ja znam nije AS nego obična korpa (ili kako se to već zove) u kojoj iznosiš bebu iz bolnice i uglavnom ima tu svrhu, i još pokoji put kad budeš bebu na pregled nosila. Sve u svemu, i nju bi najbolje bilo da posudiš jer ti stvarno neće dugo trebati.
Što se tiče troškova, to sve zavisi od toga kako ti postaviš stvari. Npr. imam kumu, ona ima bebu koja je mjesečno izađe do 70 km (pelene i kremica), doji ga i pored toga mu daje hranu koju sama spravlja- malo supice bez začina, vodicu od graha, sok iz naranče, jabuke..., dok neke prijatelje dijete košta troduplo više jer kupuju i hranu i uvijek nekakve extra mazice itd i kašice... sve je stvar do tebe.
A kad da se vratiš sa porodiljnog? Pa o tome zaista ti je rano razmišljati, opusti se i uživaj, a za troškove ne brini, nije to toliko skupo, koliko ljudi razviču. a vjerovatno znaš za onu, svako dijete ima svoju nafaku. I zaista ima. :-D :-D
User avatar
yellow cat
Posts: 1290
Joined: 18/07/2010 00:37

#18 Re: Trudnjače online

Post by yellow cat »

djana77 wrote: Samo do 4.mjeseca,bilo je ubitacno,vise sam lezala nego ista,ali sve je to prolazno.
Evo, možda nije pristojno, i nemoj mi molim te zamjeriti, ali koliko si se udebljala?
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#19 Re: Trudnjače online

Post by duboka_misao »

O'zone wrote:Nisam trudnjača ali sam od Ponedjeljka 21.02.2011 u 12:45 h ponosni otac jednog momčine :mrgreen:
cestitam i sve najbolje :kiss:
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#20 Re: Trudnjače online

Post by duboka_misao »

djana77 wrote:Nosiljke kao na tvojoj prvoj slici sam koristila i ja,trebalo bi da se mogu nageti tako da novorodjence bude u njoj u polulezecem polozaju,s tim da ne smije dugo biti u njoj,a ako je putovanje duze praviti pauze.One se mogu koristiti i u kuci,ponekad ces staviti bebu u nju,cisto da malo promijeni vidokrug :)
yellow cat wrote:
djana77 wrote:Hvala na cestitkama,a trenutnim trudnicama sve najbolje i da imaju trudnocu i porod kako treba :)
jesi imala mučnine? :(
Samo do 4.mjeseca,bilo je ubitacno,vise sam lezala nego ista,ali sve je to prolazno.

nisam sastavila mjesec dana da mi nije bilo muka :(
User avatar
yellow cat
Posts: 1290
Joined: 18/07/2010 00:37

#21 Re: Trudnjače online

Post by yellow cat »

duboka_misao wrote:nisam sastavila mjesec dana da mi nije bilo muka :(
Znaš li spol? :-D
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#22 Re: Trudnjače online

Post by suza81 »

hvala @djana! @yellow takodjer! Ti si sakupila iskustava kao neka dugogodisnja mama i cinis se bas spremnom da zaplovis u ovaj nas svijet ;-)

Putovat ce se cesto, posebno sto ce biti lijepo vrijeme tako da AS nece biti promasena investicija. Samo mi je trebala potvrda da onakve poput one pink na slici smiju da se koriste za bebe do 6. mjeseci.

Ja sam se kao i @djana rijesila mucnina i svih ostalih tegoba cini mi se vec prvi dan cetvrtog mjeseca. Za prvih 5 mjeseci dobila sam 10 kg, meni se ne cini toliko strasno, ali gin kaze da sam pretjerala :) Sad sve vise vodim racuna sta i koliko jedem, sreca ide proljece, mogu do porodjaja zivjeti na povrcu :D
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#23 Re: Trudnjače online

Post by duboka_misao »

yellow cat wrote:
duboka_misao wrote:nisam sastavila mjesec dana da mi nije bilo muka :(
Znaš li spol? :-D
cundash :D mada su me u zadnje vrijeme popustile mucnine ali je najahala kiselina
User avatar
yellow cat
Posts: 1290
Joined: 18/07/2010 00:37

#24 Re: Trudnjače online

Post by yellow cat »

duboka_misao wrote:
cundash :D mada su me u zadnje vrijeme popustile mucnine ali je najahala kiselina
Ljubi ga majka :kiss: :kiss:
duboka_misao
Posts: 4333
Joined: 30/08/2008 15:08
Location: malta

#25 Re: Trudnjače online

Post by duboka_misao »

yellow cat wrote:
duboka_misao wrote:
cundash :D mada su me u zadnje vrijeme popustile mucnine ali je najahala kiselina
Ljubi ga majka :kiss: :kiss:
nista ljubi ga majka nego djuvegiju pod ruku i zamjesajte jedno ! :lol:
Post Reply