Troskovi zivota u Sarajevu

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#1 Troskovi zivota u Sarajevu

Post by Dado dijasporitus »

Poceo sam da ozbiljno razmisljam o ideji da probno dodjem u Sarajevo na jedno godinu dana a mozda i duze ako zameracim. Radim na tome da zadrzim posao koji imam ovdje i da ga zapravo radim iz Sarajeva tako da oko zaposlenja se vjerovatno nebih morao zamarati. Mozda bude posla da cak zaposlim jos nekog uz mene.

Zanimaju me troskovi zivota u Sarajevu. Gledao sam neke oglase i vidim da se solidan stan u centru da iznajmiti za 500-800KM. Zanima me kakvi su prosjecni troskovi zivota u SA za prosjecnog gradjanina ili ako se mozda zeli malo komotnije zivjeti. Neznam na sta sve trebam racunati i u kojoj mjeri (porezi, zdravstveno osiguranje, auto osiguranje, hrana, izlasci, rezije, reket :D itd). Unaprijed hvala na savjetima ako ih imate.
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#2 Re: Troskovi zivota u Sarajevu

Post by karanana »

rezije oko 300, zdravstveno ne znam, odes prijavis se na biro i dobijes besplatno drzavno zdravstveno koje ne valja qrcu. mozes placati osiguranje za privatne klinike, mislim da je nekih 70-80. auto osiguranje i registracija oko 500 godisnje (kasko je oko 1300-1400). hrana 15-20 dnevno. ostalo sve trosis po volji, ne mogu ti ja reci koliko ti je izlazak kad ne znam tvoju definiciju izlaska. ja kad izadjem jackovi, red bullovi, crystal, hennessy, hypnotic, nesto malo u harmoniku za muziku po mojoj zelji, mace, droce....pa oko 300-400 za noc. raja izadje i sa 5 u dzepu. reket.....kad dodjes javi se meni, skontacu ti popust (200 markica - ko za tebe)
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#3 Re: Troskovi zivota u Sarajevu

Post by burekodsira »

gledaj lovatora sto se razasipaju :D realno gledano troskovi tj financijske mogucnosti koje prosjecan gradjanin bih i sarajeva ima su upola manje nego sto vi racunate.
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#4 Re: Troskovi zivota u Sarajevu

Post by chuchumbamayumbe »

Imas normala stanova za 250-300km, namjestenih. Naravno, moze se naci i za 1k ali to ti i ne treba.
Hljeb .90km, mlijeko 1.5km, 10kom jaja 2.30km, cigarete Drina 1.20km, dnevne novine 1km, kisela .90km, piva od 2 litra 2.5km, malo vopi 1km, pavlaka 400gr oko 2km, ulje 1l 3.30km, kinder jaje 1.19km, minimalna uplata na kladionici 1km.
Slabo izlazim posto neJmam vremena (samo pos'o, kuca, dzamija), tako da ti ne znam za cijene po bircuzima.
Dodje mi jedno 80km fiksnog telefona, ultri od 10 km ispucam jedno 3 komada, struje mi dodje 60-70km, vode 40km, upravitelj 25km, kablovska sa dodatnim paketima oko 24km, beMzin 2.20, paket pelena Violeta br5 28km, tariguz 24 kom oko 3-4km, brasno 1kg 1.2km...
Ima nas cetvero u domacinstvu.
Sta ja znam, kako god podvuucem uvijek vise potrosim nego sto zaradim, tipicno po bosanski.
User avatar
The Nightwatchman
Posts: 2380
Joined: 16/10/2006 15:31
Location: izmedju krajnosti

#5 Re: Troskovi zivota u Sarajevu

Post by The Nightwatchman »

ne vraćaj se crni dado :D
stari_sarajevski_gospodin
Posts: 332
Joined: 09/12/2007 23:29

#6 Re: Troskovi zivota u Sarajevu

Post by stari_sarajevski_gospodin »

Dado dijasporitus wrote:Poceo sam da ozbiljno razmisljam o ideji da probno dodjem u Sarajevo na jedno godinu dana a mozda i duze ako zameracim. Radim na tome da zadrzim posao koji imam ovdje i da ga zapravo radim iz Sarajeva tako da oko zaposlenja se vjerovatno nebih morao zamarati. Mozda bude posla da cak zaposlim jos nekog uz mene.

Zanimaju me troskovi zivota u Sarajevu. Gledao sam neke oglase i vidim da se solidan stan u centru da iznajmiti za 500-800KM. Zanima me kakvi su prosjecni troskovi zivota u SA za prosjecnog gradjanina ili ako se mozda zeli malo komotnije zivjeti. Neznam na sta sve trebam racunati i u kojoj mjeri (porezi, zdravstveno osiguranje, auto osiguranje, hrana, izlasci, rezije, reket :D itd). Unaprijed hvala na savjetima ako ih imate.
Sta radis u NYC
Edin62
Posts: 8
Joined: 05/06/2008 19:00

#7 Re: Troskovi zivota u Sarajevu

Post by Edin62 »

De ti meni sredi da ja dodjem u usa umjesto tebe - a ti se jebaji (da izvines) ovdje umjesto mene...
User avatar
Mogly
Posts: 374
Joined: 31/12/2007 11:34

#8 Re: Troskovi zivota u Sarajevu

Post by Mogly »

Ma najviše ćeš platiti sikiraciju na svakom koraku i što će te prijatelji zasuti problemima. Inače dođi, probaj, vidi pa pričaj.
User avatar
profi25
Posts: 117
Joined: 15/01/2008 16:17
Location: welt

#9 Re: Troskovi zivota u Sarajevu

Post by profi25 »

uuuu to bi ti kao da probas mozes li ovdje zivjeti :D
moj rodjak iz belgije je tako dosao 2 mjeseca da "izvidi kako je ovdje" :lol: :lol:
i evo kako je on prosao... koji je navikao na visoki standard i lagodan zivot na zapadu...
inzinjer elektrotehnike po struci :)
...nasao stan u centru grada / stan kosta 500 km
...obilno trosio struju i doslo mu 120 km, telefona oko 100 km, ostalih rezija jos oko 100 sve zajedno oko 320 km
...hranu je kupovao kvalitetne marke koje je on navikao i sedmicno je u trznom centru trosio oko 400km
...plus svaki dan je trosio na izlazak, posjeta ovom-onom i nekih gluposti koje su njemu normala...
...gorivo je stalno sipao i stalno se vozao...negdje isao... kontaj 100-200 km
na kraju je skontao da mu je postalo bezveze i skupo i jos svasta nesta i vratio se nazad :D
mislim da je jadnik bankrotirao :-) :-)
maxell_sarajevo
Posts: 2222
Joined: 08/02/2008 19:19

#10 Re: Troskovi zivota u Sarajevu

Post by maxell_sarajevo »

sa miljom u dzepu mozes zivjeti kao Haddzija
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#11 Re: Troskovi zivota u Sarajevu

Post by karanana »

maxell_sarajevo wrote:sa miljom u dzepu mozes zivjeti kao Haddzija
britanskih funti.
klixober
Posts: 5743
Joined: 20/09/2006 14:12

#12 Re: Troskovi zivota u Sarajevu

Post by klixober »

Dado dijasporitus wrote:Poceo sam da ozbiljno razmisljam o ideji da probno dodjem u Sarajevo na jedno godinu dana a mozda i duze ako zameracim. Radim na tome da zadrzim posao koji imam ovdje i da ga zapravo radim iz Sarajeva tako da oko zaposlenja se vjerovatno nebih morao zamarati. Mozda bude posla da cak zaposlim jos nekog uz mene.

Zanimaju me troskovi zivota u Sarajevu. Gledao sam neke oglase i vidim da se solidan stan u centru da iznajmiti za 500-800KM. Zanima me kakvi su prosjecni troskovi zivota u SA za prosjecnog gradjanina ili ako se mozda zeli malo komotnije zivjeti. Neznam na sta sve trebam racunati i u kojoj mjeri (porezi, zdravstveno osiguranje, auto osiguranje, hrana, izlasci, rezije, reket :D itd). Unaprijed hvala na savjetima ako ih imate.
Ako zadrzis posao iz USA,sa svojom platom mozes ziviti lordovski u Sarajevu.
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#13 Re: Troskovi zivota u Sarajevu

Post by burekodsira »

ili stranu penziju imati ili strani poso u bih... pravi si beg onda
redondo72
Posts: 336
Joined: 07/05/2008 19:26

#14 Re: Troskovi zivota u Sarajevu

Post by redondo72 »

Računaj da su iznajmljivanje nekretnina i izlasci jako jeftini, mislim najjeftiniji u Evropi. Dakle sve nekoliko puta jeftinije. Bez kola i ne pomišljaj. Ovde je gradski prevoz katastrofa. Pravo poniženje. Dovuci nešto iz USA.
User avatar
Pasiflora
Posts: 3838
Joined: 30/03/2007 20:41
Location: Bolje bi bilo da je malo dalje

#15 Re: Troskovi zivota u Sarajevu

Post by Pasiflora »

karanana wrote:
maxell_sarajevo wrote:sa miljom u dzepu mozes zivjeti kao Haddzija
britanskih funti.
Upravo tako - sa miljom brit futni se moze mjesec normalno izgurati, s tim da ne racunas da ces ustedjeti za luksuze tipa putovanja isl.
Ovaj "povratnik" iz Belgije ti je odlican primjer onoga sto ce se i tebi vjerovatno desiti. Sretno u svakom slucaju. :thumbup:
*mima*

#16 Re: Troskovi zivota u Sarajevu

Post by *mima* »

karanana wrote:rezije oko 300, zdravstveno ne znam, odes prijavis se na biro i dobijes besplatno drzavno zdravstveno koje ne valja qrcu. mozes placati osiguranje za privatne klinike, mislim da je nekih 70-80. auto osiguranje i registracija oko 500 godisnje (kasko je oko 1300-1400). hrana 15-20 dnevno. ostalo sve trosis po volji, ne mogu ti ja reci koliko ti je izlazak kad ne znam tvoju definiciju izlaska. ja kad izadjem jackovi, red bullovi, crystal, hennessy, hypnotic, nesto malo u harmoniku za muziku po mojoj zelji, mace, droce....pa oko 300-400 za noc. raja izadje i sa 5 u dzepu. reket.....kad dodjes javi se meni, skontacu ti popust (200 markica - ko za tebe)

:kiss:
jale
Posts: 223
Joined: 11/06/2004 18:04

#17 Re: Troskovi zivota u Sarajevu

Post by jale »

Posto kontas zadrzati posao, vjerovatno je u pitanju nesto oko programiranja, sto znaci i vjerovatno dobru platu..
E s tim parama mozes garant duplo bolje i rahatnije zivjeti u Sarajevu nego gore, a kad god pozelis mozes se gore vratiti..(valjda :-) )
Slobodno pokusaj..
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#18 Re: Troskovi zivota u Sarajevu

Post by uvjek dobar gost »

Litra ulja 4 KM,
Nanin hljeb o.80KM,
...... pravo mi idu na živce više... svi samo dižu cijene..., a plata ko plata miruje....


Pekari u Sarajevu su samo jedni od profitera...... :x :x :x :x :x :x :x :x
User avatar
Joey Tribbiani
Posts: 1248
Joined: 01/08/2008 16:28
Location: Stadion Grbavica

#19 Re: Troskovi zivota u Sarajevu

Post by Joey Tribbiani »

prvo malo skokni do albanije, onda dodji u sa i otvori pekaru
ma meres zivit al ce ti sitOVacija dojadit
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#20 Re: Troskovi zivota u Sarajevu

Post by karanana »

uvjek dobar gost wrote:Litra ulja 4 KM,
Nanin hljeb o.80KM,
...... pravo mi idu na živce više... svi samo dižu cijene..., a plata ko plata miruje....


Pekari u Sarajevu su samo jedni od profitera...... :x :x :x :x :x :x :x :x
ono sto na globalnom trzistu nafte rade naftne kompanije, to kod nas na trzistu hljeba rade pekari, spekulacije...ovo, ono....samo da imaju razlog da poskupe.
User avatar
Joey Tribbiani
Posts: 1248
Joined: 01/08/2008 16:28
Location: Stadion Grbavica

#21 Re: Troskovi zivota u Sarajevu

Post by Joey Tribbiani »

sutra ce na naslovnoj avaza pisat "barel ulja poskupio na 700 maraka", nemamo dobru vezu sa dobavljacem iz kuvajta, pa cete sad placat malo skuplje, jedno 49%
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#22 Re: Troskovi zivota u Sarajevu

Post by uvjek dobar gost »

U prosijeku od nove godine sve je poskupilo barem 25%, mliječni proizvodi, ulje, šećer... nema šta nije, a plate nama očičnim smrtnicima (šušama) nisu skočile ni za 5%....
Gdje .šta i kako ?

Pa parmezan onaj malo je bio 1KM, a sada je 1.40KM......

?????
User avatar
karanana
Posts: 47252
Joined: 26/02/2004 00:00

#23 Re: Troskovi zivota u Sarajevu

Post by karanana »

bit ce zanimljivo otvoriti ovu temu za jednu godinu i citati neke od cijena koje smo stavili. onda cemo tada reci kako je sve bilo jeftino prije godinu dana.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#24 Re: Troskovi zivota u Sarajevu

Post by PipiDugaDevetka »

Mortalitet u Kantonu Sarajevo povećan:
http://www.sarajevo-x.com/clanak/080813082

Ako već dođeš, s obzirom na ovaj članak, ne dolazi bez Van Breda zdravstvenog osiguranja.
Moja teorija je da svo smeće od hrane, eu i komšijske, dolazi u BiH, a i naše domaće, niko ne kontroliše hemijski.

Evo, recimo, jaja hebena, NEMA PRAVILNIKA O PROIZVODNJI JAJA, pa, Hr. ovih dana stavlja kapak na uvoz jaja iz BiH.

Bolje je da nam dolaziš kao turista, još neko vrijeme. Ovdje sreća ne stanuje.
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#25 Re: Troskovi zivota u Sarajevu

Post by uvjek dobar gost »

PipiDugaDevetka wrote:Mortalitet u Kantonu Sarajevo povećan:
http://www.sarajevo-x.com/clanak/080813082

Ako već dođeš, s obzirom na ovaj članak, ne dolazi bez Van Breda zdravstvenog osiguranja.
Moja teorija je da svo smeće od hrane, eu i komšijske, dolazi u BiH, a i naše domaće, niko ne kontroliše hemijski.

Evo, recimo, jaja hebena, NEMA PRAVILNIKA O PROIZVODNJI JAJA, pa, Hr. ovih dana stavlja kapak na uvoz jaja iz BiH.

Bolje je da nam dolaziš kao turista, još neko vrijeme. Ovdje sreća ne stanuje.
pored osiguranja traži da ti puknu koju inekciju preventivnu ono kao da ideš u Afriku il gdje već....
Post Reply