Treći svjetski rat

Post Reply
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11378
Joined: 10/03/2022 22:16

#151 Re: Treći svjetski rat

Post by ZoomZoomKiwi »

Šta je reć'?
HelaS
Posts: 5941
Joined: 22/09/2018 13:21

#152 Re: Treći svjetski rat

Post by HelaS »

ZoomZoomKiwi wrote: 13/05/2024 23:34 Šta je reć'?
Čekamo da se Estonci priključe Ukrajincima, i Finci poslije njih. Pa da Rusija zagazi čizmom u te male države i krene da uzme pola Finske. Poslije toga - tarapana :-) Rusi su svakako skoro svu industriju preusmjerili u vojnu, imaju dovoljno ljudi za vojnike, imaju resurse, mogu izdržati... Ako ko ostane živ, odmah im podijeliti državu na 10-tak manjih.

https://www.klix.ba/vijesti/svijet/esto ... /240513173
User avatar
ZoomZoomKiwi
Posts: 11378
Joined: 10/03/2022 22:16

#153 Re: Treći svjetski rat

Post by ZoomZoomKiwi »

Ma ja to je to.
putokaz1
Posts: 12569
Joined: 31/05/2014 23:56

#154 Re: Treći svjetski rat

Post by putokaz1 »

Sta se desava
Rat
Sta ne cujem dobro
Rat P T M
Aaa Rat :bih:
User avatar
Truba
Posts: 82664
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#157 Re: Treći svjetski rat

Post by Truba »

jedino sto mogu okružiti su tvornice gdje žele raditi za dolar dva
swanfilter
Posts: 8012
Joined: 06/06/2008 18:52

#159 Re: Treći svjetski rat

Post by swanfilter »

Zar su Kinezi toliko u gabuli, da izlaz traze u ratu sa Tajvanom?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23720
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#160 Re: Treći svjetski rat

Post by Sanjarko »

swanfilter wrote: 24/05/2024 12:27 Zar su Kinezi toliko u gabuli, da izlaz traze u ratu sa Tajvanom?
S 1,5 milijardi padaju na 1 milijardu, možda i manje stanovnika do kraja stoljeća.

Ako ne uvećaju GDP po glavi stanovnika prilično u odnosu na sad u problemima će biti velikim.

Ovaj proizvođač čipova na Tajvanu je minirao sve pogone, tako da će biti kill switch njih da ih se Kinezi u slučaju rata ne domognu.

Ali Kinezi ne žele to pretpostavljam nego u slučaju sranja žele da ne nađu se u pomorskoj blokadi.

A i kad bi osvojili Tajvan bi opet bili u problemima ali ne u pomorskoj blokadi.

Bili bi u izolaciji od strane ostatka svijeta. Trade sa njima bi bila halted.

Ne bi bilo toliko trgovine kao sad, stala bi.
putokaz1
Posts: 12569
Joined: 31/05/2014 23:56

#161 Re: Treći svjetski rat

Post by putokaz1 »

Ww3
User avatar
Sanjarko
Posts: 23720
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#162 Re: Treći svjetski rat

Post by Sanjarko »

putokaz1 wrote: 24/05/2024 16:04Ww3
Nema od toga ništa. Prvo ja kako vidim da će se odvijati ovo jeste da će Kina držati Tajvan u pomorskoj blokadi, to znači nema poluprovodnika tj čipova. Ima da tehnika cjenovno da skoči pravo. Sad hoće li se drzniti i napasti Tajvan ne znam. Ako i napadnu niko neće intervenisati. Nego će pljuštati samo osude, neće možda biti ni sankcija i sličnoga.

Loši ubiše Mi-loše.

Dobro reče Vuk Drašković polarizira se svijet na dva dijela, demokratski svijet koji je koliko toliko još to, i diktatorski svijet gdje te noć može pojesti ako nekome zasmetaš ko od šale.

A reče i da će ovo trajati decenijama.
putokaz1
Posts: 12569
Joined: 31/05/2014 23:56

#163 Re: Treći svjetski rat

Post by putokaz1 »

Sanjarko wrote: 24/05/2024 16:14
putokaz1 wrote: 24/05/2024 16:04Ww3
Nema od toga ništa. Prvo ja kako vidim da će se odvijati ovo jeste da će Kina držati Tajvan u pomorskoj blokadi, to znači nema poluprovodnika tj čipova. Ima da tehnika cjenovno da skoči pravo. Sad hoće li se drzniti i napasti Tajvan ne znam. Ako i napadnu niko neće intervenisati. Nego će pljuštati samo osude, neće možda biti ni sankcija i sličnoga.

Loši ubiše Mi-loše.

Dobro reče Vuk Drašković polarizira se svijet na dva dijela, demokratski svijet koji je koliko toliko još to, i diktatorski svijet gdje te noć može pojesti ako nekome zasmetaš ko od šale.

A reče i da će ovo trajati decenijama.
Demokratski svijet gleda genocid u Gazi i suti
Demokratski svijet je gledao genocid u BH
Demokratski svihet gleda genocid u Mijanmaru...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23720
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#164 Re: Treći svjetski rat

Post by Sanjarko »

putokaz1 wrote: 24/05/2024 22:18
Sanjarko wrote: 24/05/2024 16:14
putokaz1 wrote: 24/05/2024 16:04Ww3
Nema od toga ništa. Prvo ja kako vidim da će se odvijati ovo jeste da će Kina držati Tajvan u pomorskoj blokadi, to znači nema poluprovodnika tj čipova. Ima da tehnika cjenovno da skoči pravo. Sad hoće li se drzniti i napasti Tajvan ne znam. Ako i napadnu niko neće intervenisati. Nego će pljuštati samo osude, neće možda biti ni sankcija i sličnoga.

Loši ubiše Mi-loše.

Dobro reče Vuk Drašković polarizira se svijet na dva dijela, demokratski svijet koji je koliko toliko još to, i diktatorski svijet gdje te noć može pojesti ako nekome zasmetaš ko od šale.

A reče i da će ovo trajati decenijama.
Demokratski svijet gleda genocid u Gazi i suti
Demokratski svijet je gledao genocid u BH
Demokratski svihet gleda genocid u Mijanmaru...
Znam, ali ima jedno pitanje i dobro, kaze cije g*vno bi pojeo prije, a napisao sam u izreci Losi ubise mi-Lose, znaci i jedni i drugi su losi, a izbora bas i nemamo, a izabrati se mora, neki drugi put mozda se ukaze ali nesto sumnjam u to da ce se ukazati, mozda se ukaze ali ne bez rusvaja i sl.
HelaS
Posts: 5941
Joined: 22/09/2018 13:21

#165 Re: Treći svjetski rat

Post by HelaS »

Nekako presporo dolazi ovaj Treći svjetski rat. Čini mi se da će prije Četvrti :D
User avatar
Sanjarko
Posts: 23720
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#166 Re: Treći svjetski rat

Post by Sanjarko »

HelaS wrote: 24/05/2024 22:46 Nekako presporo dolazi ovaj Treći svjetski rat. Čini mi se da će prije Četvrti :D
U trecem svjetskom ratu smo odavno, bio hladni rat i to prvi, pa otpoceo treci svjetski rat tamo nakon 9/11 i 2003 nakon napada na Irak pod lazima itd u kojima je i uhvacen od strane novinara citav vrh Amerike s Bushom jr na celu.

Kroz proksi ratove se vodi i jos traje, sad hoce li stati pitanje je ili ce eskalirati, nadam se da ce stati i da cemo uci u hladni rat opet i to drugi koji ce trajati decenijama kako Vuk Draskovic rece.

NATO i NATO+ vs tzv BRICS ili BRICS- tj NATO i prosireni NATO i tzv BRICS iako ja to ne bi zvao BRICS uopste to je vise trgovinska nekakva labava sta znam kao unija neka, vise bi rekao BRICS umanjeni ako bi morao ali stvarno ne znam kako taj savez da nazovem.

Razmisljao o tome danas i htio ga nazvati Put Svile ili Svileni Put ali ne moze, nije ni to, nije cak ni OPEC i OPEC+.
User avatar
darius_maximus
Posts: 3322
Joined: 22/01/2007 02:18
Location: Sarajevo

#167 Re: Treći svjetski rat

Post by darius_maximus »

Sanjarko wrote: 24/05/2024 16:14
putokaz1 wrote: 24/05/2024 16:04Ww3
Nema od toga ništa. Prvo ja kako vidim da će se odvijati ovo jeste da će Kina držati Tajvan u pomorskoj blokadi, to znači nema poluprovodnika tj čipova. Ima da tehnika cjenovno da skoči pravo. Sad hoće li se drzniti i napasti Tajvan ne znam. Ako i napadnu niko neće intervenisati. Nego će pljuštati samo osude, neće možda biti ni sankcija i sličnoga.

Loši ubiše Mi-loše.

Dobro reče Vuk Drašković polarizira se svijet na dva dijela, demokratski svijet koji je koliko toliko još to, i diktatorski svijet gdje te noć može pojesti ako nekome zasmetaš ko od šale.

A reče i da će ovo trajati decenijama.
Kina kad bi krenula na Tajvan, to bi bila objava rata Americi i to oni znaju (samim tim vjerovatno WW3, da).
Zato se ovako izdaleka kao kofrče, pokazuju kao silu.
Neće se Tajvanu ništa desiti dok neko ne odluči ići na sve ili ništa i zaratiti s Amerikom, ali nije taj dan još došao.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23720
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#168 Re: Treći svjetski rat

Post by Sanjarko »

Usud is not set. Vidjet cemo sta ce biti. Ja sam ovdje i na temi Tajvan rekao scenarije koji mogu da budu.
HelaS
Posts: 5941
Joined: 22/09/2018 13:21

#169 Re: Treći svjetski rat

Post by HelaS »

Sanjarko wrote: 24/05/2024 23:03
HelaS wrote: 24/05/2024 22:46 Nekako presporo dolazi ovaj Treći svjetski rat. Čini mi se da će prije Četvrti :D
U trecem svjetskom ratu smo odavno, bio hladni rat i to prvi, pa otpoceo treci svjetski rat tamo nakon 9/11 i 2003 nakon napada na Irak pod lazima itd u kojima je i uhvacen od strane novinara citav vrh Amerike s Bushom jr na celu.

Kroz proksi ratove se vodi i jos traje, sad hoce li stati pitanje je ili ce eskalirati, nadam se da ce stati i da cemo uci u hladni rat opet i to drugi koji ce trajati decenijama kako Vuk Draskovic rece.

NATO i NATO+ vs tzv BRICS ili BRICS- tj NATO i prosireni NATO i tzv BRICS iako ja to ne bi zvao BRICS uopste to je vise trgovinska nekakva labava sta znam kao unija neka, vise bi rekao BRICS umanjeni ako bi morao ali stvarno ne znam kako taj savez da nazovem.

Razmisljao o tome danas i htio ga nazvati Put Svile ili Svileni Put ali ne moze, nije ni to, nije cak ni OPEC i OPEC+.
De ba, mani me se tih besmislenih procjena
User avatar
Sanjarko
Posts: 23720
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#170 Re: Treći svjetski rat

Post by Sanjarko »

HelaS wrote: 25/05/2024 11:39
Sanjarko wrote: 24/05/2024 23:03
HelaS wrote: 24/05/2024 22:46 Nekako presporo dolazi ovaj Treći svjetski rat. Čini mi se da će prije Četvrti :D
U trecem svjetskom ratu smo odavno, bio hladni rat i to prvi, pa otpoceo treci svjetski rat tamo nakon 9/11 i 2003 nakon napada na Irak pod lazima itd u kojima je i uhvacen od strane novinara citav vrh Amerike s Bushom jr na celu.

Kroz proksi ratove se vodi i jos traje, sad hoce li stati pitanje je ili ce eskalirati, nadam se da ce stati i da cemo uci u hladni rat opet i to drugi koji ce trajati decenijama kako Vuk Draskovic rece.

NATO i NATO+ vs tzv BRICS ili BRICS- tj NATO i prosireni NATO i tzv BRICS iako ja to ne bi zvao BRICS uopste to je vise trgovinska nekakva labava sta znam kao unija neka, vise bi rekao BRICS umanjeni ako bi morao ali stvarno ne znam kako taj savez da nazovem.

Razmisljao o tome danas i htio ga nazvati Put Svile ili Svileni Put ali ne moze, nije ni to, nije cak ni OPEC i OPEC+.
De ba, mani me se tih besmislenih procjena
Kakvih besmislenih procjena? Definicija svjetskog rata je se promijenila, to što ti tako to ne vidiš, nije moj problem.

Mi smo odavno u III WW koji se vodi ograničeno i kroz proksije.

Ali eto nismo. Priznajem.
User avatar
Peacean
Posts: 3056
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#171 Re: Treći svjetski rat

Post by Peacean »

Da li je u toku novi hladni rat je za debatu, ali svjetski rat je nešto potpuno drugačije od bilo čega što je trenutno aktivno u svijetu. Ako bude ikada započeo neće biti nikakve sumnje šta je u pitanju. Ako desetine miliona vojnika ne ratuju aktivno to nikako ne može biti svjetski rat :run:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23720
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#172 Re: Treći svjetski rat

Post by Sanjarko »

https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of ... %93present

Kad budem na kompjuteru ponovo postavim rad na ovu temu.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23720
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#173 Re: Treći svjetski rat

Post by Sanjarko »

Ovo ispod pisano 2019 kao rjesenje Milenijumskog Izazova i zasto je rat sa Iranom los, veoma los. A u kojoj svesci sam o ovome pisao i kad ne znam, edit!
Imam i rad negdje da se odavno vodi svjetski rat. Samo da nije vise kako se zamislja svjetski rat. Da je se definicija svjetskog rata promjenila i da ima jos ta moja definicija svjetskog rata. Nazalost nemogu da
se nicega sjetim u vezi toga. Ali imam rad u vezi toga negdje, mozda cak i vise radova. Nisam znao da je
Papa Franjo ovo rekao. Upucen je. [Papa Franjo rekao da se vodi III svjetski rat vec]
A world war is a large-scale war which affects the whole world directly or indirectly. World wars
span multiple countries on multiple continents or just two countries, with battles fought in many theaters.
While a variety of global conflicts have been subjectively deemed “world wars”, such as the Cold War
and the War on Terror, the term is widely and usually accepted only as it is retrospectively applied to two
major international conflicts that occurred during the 20th century: World War I (1914–18) and World War
II (1939–45).
https://en.wikipedia.org/wiki/World_war

“A world war is a large-scale war which affects the whole world directly or indirectly. World wars span
multiple countries on multiple continents or just two countries, with battles fought in many theaters.”

Ovo je se kao definicija promjenilo. Sta je svjetski rat. Rat vise drzava i naroda na nekom prostoru. E taj
prostor moze biti citav svijet ali moze biti i ogranicen. Cak moze biti rat i par drzava i naroda na nekom
prostoru. Da li na prostoru citavog svijeta ili na ogranicenom prostoru. Imam kazem rad negdje u vezi
ovoga, ako se desetljece poslije nije obrisao jer je u sveskama nekim pisan.
Evo i Papa Franjo je rekao da se vodi III svjetski rat, ali sta Papa zna, i mnogi drugi koji ovo govore. Samo je se definicija njega promjenila i vodi se ograniceno kroz proksije.

Evo kombo svega sta sam ovdje pisao u jednu koherentnu cjelinu:
Treci Svjetski rat
‎subota, ‎25. ‎maj ‎2024.
12:33:43

Definicija svjetskog rata je se promijenila. Mi smo odavno u III WW koji se vodi ograničeno i kroz proksije.

U trecem svjetskom ratu smo odavno, bio hladni rat i to prvi, pa otpoceo treci svjetski rat tamo nakon 9/11 i 2003 nakon napada na Irak pod lazima itd u kojima je i uhvacen od strane novinara citav vrh Amerike s Bushom jr na celu.

Kroz proksi ratove se vodi i jos traje, sad hoce li stati pitanje je ili ce jos vise eskalirati, nadam se da ce stati i da cemo uci u hladni rat opet i to drugi koji ce trajati decenijama kako Vuk Draskovic rece.

NATO ili NATO+ vs tzv BRICS ili BRICS- tj NATO i prosireni NATO i tzv BRICS iako ja to ne bi zvao BRICS uopste to je vise trgovinska nekakva labava sta znam kao unija neka, vise bi rekao BRICS umanjeni ako bi morao ali stvarno ne znam kako taj savez da nazovem.

Razmisljao o tome danas i htio ga nazvati Put Svile ili Svileni Put ali ne moze, nije ni to, nije cak ni OPEC ili OPEC+. OPEC ili OPEC+ su nesvrstani kao u II svjetskom ratu. Ali i oni na neki nacin u njemu ucestvuju trgovinom i slicno.
swanfilter
Posts: 8012
Joined: 06/06/2008 18:52

#174 Re: Treći svjetski rat

Post by swanfilter »

Sanjarko wrote: 24/05/2024 15:45
swanfilter wrote: 24/05/2024 12:27 Zar su Kinezi toliko u gabuli, da izlaz traze u ratu sa Tajvanom?
S 1,5 milijardi padaju na 1 milijardu, možda i manje stanovnika do kraja stoljeća.

Ako ne uvećaju GDP po glavi stanovnika prilično u odnosu na sad u problemima će biti velikim.

Ovaj proizvođač čipova na Tajvanu je minirao sve pogone, tako da će biti kill switch njih da ih se Kinezi u slučaju rata ne domognu.

Ali Kinezi ne žele to pretpostavljam nego u slučaju sranja žele da ne nađu se u pomorskoj blokadi.

A i kad bi osvojili Tajvan bi opet bili u problemima ali ne u pomorskoj blokadi.

Bili bi u izolaciji od strane ostatka svijeta. Trade sa njima bi bila halted.

Ne bi bilo toliko trgovine kao sad, stala bi.
Pomorska blokada Tajvana znaci blokadu ekonomskih tokova globalno. Nit si Kina to moze priustiti, nit ce USA koalicija to mirno gledati. Mozda samo u slucaju da Holandija moze nadoknaditi potraznju za cipovima.

Bio bih razocaran Kinom kada bi ocite probleme krenuli rijesavati po ruskom receptu. Za drzavu koja je prije manje od stoljeca korijenje jela, postigli su i previse da bi to unistili prevaziđenim metodama. Neka im je Ukr fin primjer kako to ne ide u tri dana, a posljedice su decenijske. Rusi to nikada nece priznati, al oni su propala drzava. Ne desi li se cudo narednih godina, Rusiju ce cerupati kome se cefne. Mimo Kine i Indije, tamo je naroda i narodica koji ce se sjetiti kako su lijepo zivjeli. Imali svoje prcije, zakone i tradiciju, a koji su bili susta suprotnost od danasnjih normi ruske vladavine. Zna to Putin ...
giannibelif
Posts: 2123
Joined: 28/01/2017 22:11

#175 Re: Treći svjetski rat

Post by giannibelif »

Kinezi su dosta pragmatičniji od ruskih glupih i korumpiranih mongoloida i mislim da se ne bi upustili u sukobe preko Pacifika. Tajvan im više vrijedi ovako da na temelju stalnog uznemiravanja i cikličnih tenzija tvrde pazar koliko-toliko za ono što im treba u ekonomskih ratovima koje vode dugo već.
Post Reply