TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

El_comadante
Posts: 7921
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#26 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by El_comadante »

što se tiče ovog napredkovog doma gdje se tačno nalazi? od parkinga na prvom šumarau. je li to onaj put desno štio ide ili...?
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#27 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Bumerang »

Rasprava o Trebevićkoj žičari: Novi projekt ne odgovara potrebama
Autor N. GRABOVICA 2011-07-10 12:51:00

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/saraje ... ebama.html

S okruglog stola: Dosta reakcija (Foto: M. Živojević)

Žičara sama po sebi nije rentabilan projekt, ali bi bila atrakcija koja bi privukla turiste
Projekt gradnje Trebevićke žičare ne odgovara stvarnim potrebama građana, a kapacitet prijevoza putnika mnogo je veći nego što je to uistinu potrebno, kaže Muhamed Tafro iz Društva prijatelja grada Sarajeva te uvodničar na nedavno održanom okruglom stolu o Trebevićkoj žičari.

Urađena studija

- Prema studiji koju je uradio Ekonomski institut, predviđen je kapacitet od 1.000 putnika na sat, što ne bi bilo u potpunosti iskorišteno. Također, umjesto 16 miliona KM, koliko je predviđeno za gradnju, bilo bi potrebno mnogo manje novca ako bi se išlo s rekonstrukcijom prijeratne žičare u istovjetnom obliku i s istim kapacitetom od 400 putnika na sat - istakao je Tafro te je dodao da bi nova žičara trošila i mnogo više električne energije.

Reagirao je profesor Ante Domazet, koji je s grupom stručnjaka uradio studiju, kazavši da je napravljena još 2009., ali da se u aprilu prošle godine cijeli projekt počeo mijenjati.

Milionska donacija

- Iz Švicarske smo dobili poziv da nam ljudi žele pokloniti svoju žičaru s pratećom opremom, ali ne cijelom. Ona nije po evropskim standardima, ali je u odličnom stanju. Donacija je vrijedna milion i po KM. Inače, projekt žičare sam po sebi nije rentabilan, jer na Trebeviću nema nikakvog sadržaja za turiste, međutim, itekako je potreban. To bi bila atrakcija koja bi privukla turiste u Sarajevo tako da bi naši privrednici i grad dobro profitirali - naglašava Domazet.

Hamdo Karić, pomoćnik gradonačelnika za komunalne poslove, kazao je da se trenutno radi idejni projekt prilagođavanja švicarske opreme za naše uvjete. Posebno je istakao kako žičara, prema novom projektu, neće koštati 16 miliona KM nego sigurno tri puta jeftinije.

Bitni segmenti

Drago Bozija, član Društva prijatelja, kazao je da se slaže da žičara treba ovom gradu, ali bez određenih sadržaja na Trebeviću projekt ne vodi ničemu.

- Jesu li stara trasa i nova oprema odgovarajuće?! Također, polazna stanica morala bi se izmjestiti, jer se u blizini izgradilo dosta kuća, a parking-prostora je malo, što je jedan od bitnih segmenata projekta - naglasio je Bozija.
Pogledajte kakvu je zicaru kupio i izgradio grad Skoplje (Makedonija) za caa 7 miliona eura.
http://www.skyscrapercity.com/showthrea ... 915&page=2

Skoplje (Makedonija)
Image


Evo kako izgleda i zicara u glavnom gradu Tirana (Albanija). Jedan od nacionalnih parkova Dajti, zicara izmedju grada Tirane i planine Dajti: http://www.dajtiekspres.com

http://www.ballkonidajtit.com/index.php?lang=en

Image

Image

Image

[url https://www.google.se/search?q=zicara+a ... 7esRH_M%3A[/url]
Last edited by Bumerang on 17/10/2016 19:46, edited 3 times in total.
User avatar
jedna tamo
Posts: 7569
Joined: 09/10/2009 10:48
Location: tamo gdje je sve po mom

#28 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by jedna tamo »

hoćemo novu žičaru :bih:
Irvinovo stado
Posts: 293
Joined: 04/06/2011 10:55
Location: In the land of the Free

#29 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Irvinovo stado »

El_comadante wrote:što se tiče ovog napredkovog doma gdje se tačno nalazi? od parkinga na prvom šumarau. je li to onaj put desno štio ide ili...?
Imas veliku tablu... Od te table putem uzbrdo.
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#30 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Bumerang »

Čišćenjem Trebevića počela obnova sarajevske žičare

http://www.sarajevo-x.com/bih/sarajevo/clanak/110530047

Image
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#31 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Bumerang »

Stiže iz Švicarske

Potpisan Memorandum o transportu žičare u BiH


http://www.sarajevo-x.com/bih/potpisan- ... /111114159

Potpisan Memorandum o transportu žičare u BiH
Gradonačelnik Sarajeva Alija Behmen i ambasador Švicarske u BiH Andre Schaller potpisali su danas Memorandum o transportu žičare iz Švicarske u Bosnu i Hercegovinu.

Image
Image
Image
Image

Stiže iz Švicarske. Potpisan Memorandum o transportu žičare u BiH
Potpisan Memorandum o transportu žičare u BiH
Gradonačelnik Sarajeva Alija Behmen i ambasador Švicarske u BiH Andre Schaller potpisali su danas Memorandum o transportu žičare iz Švicarske u Bosnu i Hercegovinu.

Gradonačelnik Behmen je istakao kako je Sarajevo sa Trebevićkom žičarom koja je izgrađena 1959. godine u to vrijeme bio jedini grad u jugioistočnoj Evropi koji je imao ovakvu saobraćajnu vezu sa izletištem u svojoj neposrednoj blizini.

"Trebević je izvor posebnih emocija za građane Sarajeva, koji u njemu vide izuzetnu prirodnu vrijednost nadomak velikog grada, vrijednost koju treba očuvati i koristiti za nove generacije. Mi smo odlučili da i pored nedostatka sredstava krenemo u projekat i započnemo obnovu žičare. Nakon intenzivnih radova, dočekali smo dan kada treba da dođe prvi konvoj sa opremom za žičaru“, kazao je gradonačelnik Behmen te izrazio zahvalnost Švicarskoj vojsci za transport opreme.

Ambasador Schaller je naglasio kako je počašćen što Švicarska učestvuje u ovako važnom projektu.

“Trebevićka žičara je važan simbol koji povezuje ljude na ovim prostorima. Nadam se da će ona donijeti mnogo radosti kako građanima tako i posjetiteljima Sarajeva. Zahvalio bih se svim partnerima koji su omogućili da se ovaj projekat realizuje“, rekao je ambasador Schaller te dodao kako se raduje što će biti u prilici dočekati prvi konvoj sa doniranom opremom koji će stići u Sarajevo.

Predsjednik Skupštine Grada Istočno Sarajevo Miroslav Lučić kazao je kako je ovaj projekat veoma značajan za razvoj turizma i turističkih potencijala kojim ovo područje raspolaže.

Ceremoniji potpisivanja Memoranduma prisustvovali su predstavnici švicarske općine Graechen, Ambasade Švicarske u BiH, EUFOR-a, Delegacije EU u BiH, Vlade FBiH, Kantona Sarajevo, Grada Sarajeva, Općine Stari Grad, Grada Istočno Sarajevo, Ekonomskog instituta i agencije SERDA.

Trebevićka žičara, koja je uništena tokom rata, revitalizira se uz pomoć Švicarske. Općine Grachen i Saas Fee iz Kantona Valais u tu svrhu su donirale opremu žičare iz Hannigalpbahna, a švicarske oružane snage zajedno sa Švicarskom agencijom za razvoj i suradnju (SDC) započeli su transport opreme. Švicarska vojska je predvidjela ukupno četiri konvoja tokom 2011. i 2012. godine. Prvi konvoj sa opremom će stići u Sarajevo 15. novembra. Završetak radova na revitalizaciji i stavljanje žičare u funkciju predviđeno je za 2013. godinu. Ove radove će implementirati Grad Sarajevo uglavnom uz pomoć sredstava iz EU.
El_comadante
Posts: 7921
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#32 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by El_comadante »

pitanje vezano za kombi liniju Latinska čupija - Trebević ide u 9h sa Lat. čuprije i ide do prvog šumara jel tako? i važi mjesečna
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#33 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Admir_1984 »

El_comadante wrote:pitanje vezano za kombi liniju Latinska čupija - Trebević ide u 9h sa Lat. čuprije i ide do prvog šumara jel tako? i važi mjesečna
Ide do Brusa, a ne vazi mjesecna koliko ja znam. 1,6km je u jednom smjeru
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#34 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by ljuspica »

Admir_1984 wrote:
El_comadante wrote:pitanje vezano za kombi liniju Latinska čupija - Trebević ide u 9h sa Lat. čuprije i ide do prvog šumara jel tako? i važi mjesečna
Ide do Brusa, a ne vazi mjesecna koliko ja znam. 1,6km je u jednom smjeru
A kad se vraca?
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#35 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Admir_1984 »

ljuspica wrote:
Admir_1984 wrote:
El_comadante wrote:pitanje vezano za kombi liniju Latinska čupija - Trebević ide u 9h sa Lat. čuprije i ide do prvog šumara jel tako? i važi mjesečna
Ide do Brusa, a ne vazi mjesecna koliko ja znam. 1,6km je u jednom smjeru
A kad se vraca?
ne znam fakat, vidi na grasovoj stranici ak ima. Vrati se pjeske kad god hoces, na Jarcedoli i onda ak ti se mrsko spustat sacekaj kombi kod one kafane
El_comadante
Posts: 7921
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#36 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by El_comadante »

Admir_1984 wrote:
El_comadante wrote:pitanje vezano za kombi liniju Latinska čupija - Trebević ide u 9h sa Lat. čuprije i ide do prvog šumara jel tako? i važi mjesečna
Ide do Brusa, a ne vazi mjesecna koliko ja znam. 1,6km je u jednom smjeru
hvala na info. samo mi reci kako do brusa kad je brus u RS a prvi šumar je FBiH? i ako bi ja recimo htio izaći kod prvog šumara bi li on htio tu stati ili se moram vračati?
User avatar
Admir_1984
Posts: 7632
Joined: 13/03/2006 01:33
Location: Slabo poznajem Szenttamas, ali stignem do tvoje kuće

#37 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Admir_1984 »

El_comadante wrote:
Admir_1984 wrote:
El_comadante wrote:pitanje vezano za kombi liniju Latinska čupija - Trebević ide u 9h sa Lat. čuprije i ide do prvog šumara jel tako? i važi mjesečna
Ide do Brusa, a ne vazi mjesecna koliko ja znam. 1,6km je u jednom smjeru
hvala na info. samo mi reci kako do brusa kad je brus u RS a prvi šumar je FBiH? i ako bi ja recimo htio izaći kod prvog šumara bi li on htio tu stati ili se moram vračati?
staje kod prvog šumara, tj napomeneš covjeka i stane ti gdje hoces
User avatar
segi
Posts: 1335
Joined: 08/02/2012 14:42
Location: Sarajevo

#38 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by segi »

Image
Image
Image
Image
Bosnian1980
Posts: 175
Joined: 22/10/2011 20:53

#39 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Bosnian1980 »

Zimska hiking tura do vrha Trebevica :)

Mnogi to rade ljeti, jer je Trebevic blizu, moze se sa autom doci povisoko, medjutim, i zimi Trebevic ima svoje ljepote.
Uzivajte :)

http://go2bosnia.com/hiking/item/186-wi ... ntain.html
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#40 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Bumerang »

Naslovna strana » Vijesti » Sarajevo »

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/saraje ... -eura.html

Za obnovu trebevićke žičare EU će donirati 2,2 miliona eura

Sarajevska atrakcija bi ponovo trebala biti u funkciji sljedeće godine


Autor Srna | Objavljeno 19.04.2012. u 08:03

Image
Ski_Centri/Hrvatska/hr_slike/sljeme_zicara

Šef Delegacije Evropske unije /EU/ u BiH Peter Sorensen i ambasador Švicarske u BiH Andre Šaler obišli su danas lokacije polazne i krajnje stanice trebevićke žičare u sarajevskim naseljima Bistrik i Brus.
Obilazak je realizovan u okviru predstojeće, obimne pomoći EU u obnovi kapaciteta trebevićke žičare u ukupnom iznosu od 2,2 miliona eura iz sredstava Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA).

Nakon što je švajcarski Ski-centar Grehen donirao opremu za žičaru u decembru 2011. godine, EU preuzima dalje finansiranje izrade idejnog rješenja, pripreme i izvođenja građevinskih radova na obnovi kapaciteta žičare i instalaciji opreme i stubova, kao i nadzoru i kontroli kvaliteta samih radova, saopšteno je iz Delegacije EU u BiH.

Podrška Evropske unije ovom projektu je od vitalnog značaja za socio-ekonomski razvoj BiH i poboljšanje kvaliteta života građana BiH, ali je i od dobrobiti za sve turiste, kako unutar zemlje, tako i za one koji dolaze u BiH, navodi se u saopštenju.

Sarajevska atrakcija bi ponovo trebala biti u funkciji sljedeće godine, kada će trebevićka žičara biti obnovljena zahvaljujući finansijskoj pomoći Evropske unije i donaciji iz Švicarske.
Last edited by Bumerang on 15/10/2016 14:56, edited 1 time in total.
User avatar
nineinchnails
Posts: 1667
Joined: 24/02/2009 12:09

#41 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by nineinchnails »

Da li znate, ima li asfaltirani put do TV tornja na Trebevicu?
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#42 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by chengaba »

nineinchnails wrote:Da li znate, ima li asfaltirani put do TV tornja na Trebevicu?
Ne, samo makadam
User avatar
Bumerang
Posts: 1612
Joined: 27/06/2003 00:00

#43 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Bumerang »

Image

Trebevic
Image


Trebević do kraja godine postaje zaštićeno prirodno područje

Krajem juna će biti održana radionica uz prezentiranje nacrta tog elaborata

Autor Fena | Objavljeno 09.06.2012. u 11:09

TREBEVIĆ USKORO POD ZAŠTITOM KJ USTANOVE ZA ZAŠTIĆENA PRIRODNA PODRUČJA

SARAJEVO, 9. juna (FENA) - Ministarstvo prostornog uređenja i zaštite okoliša KS pripremit će do novembra, u skladu s programom rada Vlade i Skupštine KS, prijedlog Zakona o proglašenju zaštićenog područja Trebević, nakon čega bi ovo tradicionalno prijeratno izletište Sarajlija bilo dato na upravljanje Kantonalnoj javnoj ustanovi za zaštićena prirodna područja, potvrdila je Feni pomoćnica ministra prostornog uređenja i zaštite okoliša KS Zijada Krvavac.


Ona ističe da je ovo ministarstvo prije nekoliko mjeseci putem Zavoda za kulturno-historijsko i prirodno naslijeđe KS ugovorilo izradu elaborata valorizacije prirodnih vrijednosti Trebevića, koji treba da posluži kao osnov za izradu propisa o zaštiti.

Krajem juna će biti održana radionica uz prezentiranje nacrta tog elaborata, a nakon što taj dokument bude pripremljen, Ministarstvo će krenuti u izradu konkretnog propisa o zaštiti.

Područje koje se sagledava i za koje se istražuju vrijednosti što bi ušle u obuhvat prostora zaštite iznosi oko 367 hektara. Prostornim planom KS to područje je kategorisano kao zaštićeni pejzaž.

- Međutim, elaborat čija je izrada u toku treba da to područje sagleda sa stanovišta degradacije prirodnih vrijednosti u proteklom periodu, s obzirom da je Trebević bio jako izložen ratnim dejstvima. Rade se terenska istraživanja, čiji će rezultati biti upoređeni s prijeratnim periodom kada je Trebević imao karakter zaštite kao prirodno područje, ali nikada nije formalno-pravno donesen neki propis niti je bilo posebnog upravljanja tim područjem, kazala je ona.

Krvavac navodi da je riječ o potpuno novom pristupu zaštiti zasnovanom na Zakonu o zaštiti prirode Federacije BiH i novoj prostorno-planskoj dokumentaciji u KS. Po donošenju zakona Trebević će najvjerovatnije dobiti kategoriju zaštićenog pejzaža, te će Kantonalna javna ustanova za zaštićena prirodna područja preuzeti upravljanje i ovim zaštićenim područjem, pored spomenika prirode Vrelo Bosne, Skakavca i zaštićenog pejzaža Bijambare.

- Upravljanje ovim područjem podrazumijeva proširivanje kapaciteta te ustanove, kao i uvođenje službe kontinuiranog nadzora nad ovim područjem. Trebević, na dijelu KS i FBiH, zahtijeva značajnu ekološku rehabilitaciju i sanaciju, jer su zaista skoro sve komponente prirode prilično devastirane i ugrožene, naglašava ona.

Na upravljanje Kantonalnoj javnoj ustanovi za zaštićena prirodna područja bit će data i Bentbaša. I za ovo područje je predviđeno donošenje propisa o zaštiti, odnosno Zakona o proglašenju zaštićenog pejzaža Bentbaša, obuhvata oko 147 hektara.

Za Bentbašu je rađena valorizacija prirodnih vrijednosti 2000. godine po međunarodnim kriterijima, te je već završeno ažuriranje tog dokumenta kojeg će razmotriti i Zavod za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa KS. Ministarstvo će potom pristupiti izradi Nacrta Zakona o proglašenju zaštićenog pejzaža Bentbaša, te će uslijediti ista procedura kao i za Trebević.

Zaštitom je obuhvaćen kanjon Miljacke koji se odlikuje iznimno bogatim biodiverzitetom, kao i brojni kulturno-istorijski spomenici na tom području, među kojima su i Kozija ćuprija te prirodno-graditeljska cjelina Isa-begove tekije.

- Zaštitom Bentbaše i Trebevića osigurali bismo zeleni prsten oko Sarajeva u smislu zaštite prvenstveno šumskih vrijednosti, što bitno utiče na kvalitet života u gradu, te kvalitet vodnih resursa i zraka, naglasila je Zijada Krvavac.

http://www.dnevniavaz.ba/vijesti/saraje ... rucje.html
Last edited by Bumerang on 15/10/2016 15:02, edited 1 time in total.
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#44 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by ljuspica »

Da li neko zna kako se moze doci iz carsije do Trebevica? Da li je to podrucje markirano a ako nije da li je opasno (imal mina i to).
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#45 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by baja »

krajnje je vrijeme da se uradi nesto po pitanju zastite...ako se ovako nastavi, za 5 godina nece biti shume na trebevicu
ljuspica wrote:Da li neko zna kako se moze doci iz carsije do Trebevica? Da li je to podrucje markirano a ako nije da li je opasno (imal mina i to).
carsija-tranzit-bistrik (Nalinom do pogledina)-kod zadnje kuce (kraj asfalta)odvajas desno na stari put i ides među Čolinim kapama do makadamskog puta do cilja Bob staze. odatle asfaltom uzbrdo, do ispod boba prema prvom šumaru...dalje vec znas , pretpostavljam
mina nema na ovoj ruti, ni blizu...
ljuspica
Posts: 1000
Joined: 02/11/2011 14:02

#46 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by ljuspica »

Ja sam jednom isla na Trebevic i to sa autom smo isli gore do onog novog restorana odakle pocinje pl.staza do vrha...a nerece mi jel taj dio markiran ili nije?
El_comadante
Posts: 7921
Joined: 10/05/2007 13:38
Location: Sarajevo

#47 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by El_comadante »

ljuspica wrote:Ja sam jednom isla na Trebevic i to sa autom smo isli gore do onog novog restorana odakle pocinje pl.staza do vrha...a nerece mi jel taj dio markiran ili nije?
kroz šumu je markiran put čak i imaju table na pojedinim mjestima gdje koji put vodi.
lajkujMe
Posts: 12249
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#48 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by lajkujMe »

Bio sam jucer na njemu.... bilo je nesto malkice setaca... iskreno gore nema nista ali bas nista sve je razruseno, hodao sam po bob stazi na prvi pogled uopste ne izgleda puno osteceno ali posto se ne razumijem u to necu ni nista reci povodom toga. Gore ima dosta porusenih zgrada i sad je pitanje zasto uopce ici gore zicarom?
User avatar
Romeo 80
Posts: 4362
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#49 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by Romeo 80 »

lajkujMe wrote:Bio sam jucer na njemu.... bilo je nesto malkice setaca... iskreno gore nema nista ali bas nista sve je razruseno, hodao sam po bob stazi na prvi pogled uopste ne izgleda puno osteceno ali posto se ne razumijem u to necu ni nista reci povodom toga. Gore ima dosta porusenih zgrada i sad je pitanje zasto uopce ici gore zicarom?
Ne znam druže kakva ti imaš očekivanja od planine i prirode, ali ja upravo želim to, a ne betonski grad kao što su napravili s Vlašićem. Naravno, šteta je da nema skoro nikakvog ugostiteljskog sadržaja, ali ne volim ni druge ekstreme. :)
lajkujMe
Posts: 12249
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#50 Re: TREBEVIC Mountain. Turizam, Prirodne ljepote i Ekologija

Post by lajkujMe »

Romeo 80 wrote:
lajkujMe wrote:Bio sam jucer na njemu.... bilo je nesto malkice setaca... iskreno gore nema nista ali bas nista sve je razruseno, hodao sam po bob stazi na prvi pogled uopste ne izgleda puno osteceno ali posto se ne razumijem u to necu ni nista reci povodom toga. Gore ima dosta porusenih zgrada i sad je pitanje zasto uopce ici gore zicarom?
Ne znam druže kakva ti imaš očekivanja od planine i prirode, ali ja upravo želim to, a ne betonski grad kao što su napravili s Vlašićem. Naravno, šteta je da nema skoro nikakvog ugostiteljskog sadržaja, ali ne volim ni druge ekstreme. :)
Ocekivao sam da je ono prijeratno obnovljeno a ne rusevine na svakom koraku.... a nema ni tabli ili bilo cega drugog (ako je bilo sad ih vise nema) Put do gore je katastrofa teska, da je bar malo vise sadrzaja, vidio sam na Brusu? tamo gdje je onaj kao lafo restoran... one klupe sto su postavili su ekstra ali smeta pravo to sto su bagerima razrovili zemlju.... a bilo bi pozeljno gore i vidjeti po koju kantu za smece i radnike da ociste ono sto je nasa bagra pobacala tamo.... i da ne bi bilo lose gore imati npr nekoliko manjih ugostiteljskih objekata vise klupa za sjedenje itd.... malo vise uredjenih pjesackih staza po mogucnosti da nisu betonirana.
Post Reply