Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Da
77
39%
Ne
122
61%
 
Total votes: 199

User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#676 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Connaisseur Karlin »

¤ jelena ¤ wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
eto, ipak postoji diksriminacija prema Makedoncima :D

sad me zaintrigiralo, koje strane pisce imate u klasicnoj i savremenoj knjizevnosti :-D
Eo, stidim se u ime svih nas... :oops:

Uh...svašta tu ima....

od Homera preko Vergilija, Eshila, Sofokla, Euripida, Petrarke...preko Šekspira, Držića, Servantesa, Gundulića, Molijera...Voltera...do Tolstoja, Bajrona, Puškina, Sterije, Njegoša, Radičevića, Zmaja, Prešerna, Balzaka, Gogolja, Flobera, Lazarevića, Domanovića, Nušića, Matavulja, Sremca...pa...Bodlera, Remboa, Malarmea, Čehova, Rakića, Disa...Lorke, Crnjanskog, Krleže, Markeza, Kafke, Hemingveja...

i na kraju....Dostojevskog, Desnice, Beketa, Hesea, Kamija, Tišme, Bulgakova, Kiša... itd. itd. ...ima toga još...


Eto, ovako je otprilike za gimnazije, a slično je i u nekim drugim srednjim školama...
hvala, znala sam, sve psici iz starog obrazovnog sistema :? pa ovo je selektirano prije 50 godina :roll:

to je jos jedna problem, ne ubacujete nove pisce , nema svjezine , ne postoji potreba da se prosiri izbor, vrijeme je kod vas stalo :)
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#677 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by ¤ jelena ¤ »

Connaisseur Karlin wrote:
¤ jelena ¤ wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
eto, ipak postoji diksriminacija prema Makedoncima :D

sad me zaintrigiralo, koje strane pisce imate u klasicnoj i savremenoj knjizevnosti :-D
Eo, stidim se u ime svih nas... :oops:

Uh...svašta tu ima....

od Homera preko Vergilija, Eshila, Sofokla, Euripida, Petrarke...preko Šekspira, Držića, Servantesa, Gundulića, Molijera...Voltera...do Tolstoja, Bajrona, Puškina, Sterije, Njegoša, Radičevića, Zmaja, Prešerna, Balzaka, Gogolja, Flobera, Lazarevića, Domanovića, Nušića, Matavulja, Sremca...pa...Bodlera, Remboa, Malarmea, Čehova, Rakića, Disa...Lorke, Crnjanskog, Krleže, Markeza, Kafke, Hemingveja...

i na kraju....Dostojevskog, Desnice, Beketa, Hesea, Kamija, Tišme, Bulgakova, Kiša... itd. itd. ...ima toga još...


Eto, ovako je otprilike za gimnazije, a slično je i u nekim drugim srednjim školama...
hvala, znala sam, sve psici iz starog obrazovnog sistema :? pa ovo je selektirano prije 50 godina :roll:

to je jos jedna problem, ne ubacujete nove pisce , nema svjezine , ne postoji potreba da se prosiri izbor, vrijeme je kod vas stalo :)
Samo strpljivo...čim neke izbacimo, ubacićemo nove... a do tad, svi prijedlozi su dobrodošli.



A jes vala sve ovo matoro da bog sačuva.... ovaj Homer se vucara po NPP već 2000 i kusur godina...garant. :cry:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#678 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by arzuhal »

Connaisseur Karlin wrote:
¤ jelena ¤ wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
eto, ipak postoji diksriminacija prema Makedoncima :D

sad me zaintrigiralo, koje strane pisce imate u klasicnoj i savremenoj knjizevnosti :-D
Eo, stidim se u ime svih nas... :oops:

Uh...svašta tu ima....

od Homera preko Vergilija, Eshila, Sofokla, Euripida, Petrarke...preko Šekspira, Držića, Servantesa, Gundulića, Molijera...Voltera...do Tolstoja, Bajrona, Puškina, Sterije, Njegoša, Radičevića, Zmaja, Prešerna, Balzaka, Gogolja, Flobera, Lazarevića, Domanovića, Nušića, Matavulja, Sremca...pa...Bodlera, Remboa, Malarmea, Čehova, Rakića, Disa...Lorke, Crnjanskog, Krleže, Markeza, Kafke, Hemingveja...

i na kraju....Dostojevskog, Desnice, Beketa, Hesea, Kamija, Tišme, Bulgakova, Kiša... itd. itd. ...ima toga još...


Eto, ovako je otprilike za gimnazije, a slično je i u nekim drugim srednjim školama...
hvala, znala sam, sve psici iz starog obrazovnog sistema :? pa ovo je selektirano prije 50 godina :roll:

to je jos jedna problem, ne ubacujete nove pisce , nema svjezine , ne postoji potreba da se prosiri izbor, vrijeme je kod vas stalo :)
Ma sabralo ih s koca & konopca, sve zbrda zdola, od nepismenije majke i goreg zastarjelog oca...Ima ih par da mogu proć', ovo ostalo sve go bolesnik, psihopate, secikese, stalkeri, narkomani, voajeri i sl...

Da nisam sam otkrio Henrya Millera početkom srednje ne bi mi ni nastavnica ni efendija rekli:"De, sine, pročitaj Rakovu obratnicu, nešto normalno, da valja..."
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#679 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by wewa »

Miller i efendija :lol:
Nurudin wrote:Postoji jedna stvar koju sam primjetio kod ljudi. Vrlo često u umjetnosti pronalaze ono što opet drugi ljudi
pronalaze u vjeri. Neku vrstu duhovne hrane
Tako će, u ime umjetnosti (ili svoje duhovne gladi ) , halaliti bilo šta umjetniku . Umjetnost je sveta, a umjetnik
je svetac . Taj svetac je posrednik između ljudi i nečeg što oni oduvijek imaju i osjećaju u sebi ali nisu
u stanju da to sami probude i ožive. Ukoliko TO uspije kod svoje publike, umjetniku je SVE dozvoljeno, ama baš
sve. Svaki poziv na racionalno je tu suvišan i deplasiran , te obično dolazi iz nekog drugog svijeta, svijeta suhih
činjenica ...Umjetnik ne zna šta bi sa činjenicama, one su tako suhoparne, neprivlačne i tako svakodnevne i on mora
uspostaviti jedan drugačiji pogled na nju , mora stvoriti jednu priču koja ima početak, zaplet i kraj.
Umjetnost onda mora imati svoje sveštenike, ljude dobro upućene, sklone metodologijama , procjenjivanju
i davanju podrške ili osporavanju vrijednosti umjetnika , a na osnovu kojeg će opet, ljudi manje upućeni
od njih da dobiju orijentaciju ili čak potpuno tumačenje onoga što umjetnik govori.
Umjetnost je religija :D
opet Nurudin ima potrebu 'svrstavati' neistomisljenike.
jer dje insan more bit nacitan i vjernik?!
:-)
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#680 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Nurudin »

wewa wrote:Miller i efendija :lol:
Nurudin wrote:Postoji jedna stvar koju sam primjetio kod ljudi. Vrlo često u umjetnosti pronalaze ono što opet drugi ljudi
pronalaze u vjeri. Neku vrstu duhovne hrane
Tako će, u ime umjetnosti (ili svoje duhovne gladi ) , halaliti bilo šta umjetniku . Umjetnost je sveta, a umjetnik
je svetac . Taj svetac je posrednik između ljudi i nečeg što oni oduvijek imaju i osjećaju u sebi ali nisu
u stanju da to sami probude i ožive. Ukoliko TO uspije kod svoje publike, umjetniku je SVE dozvoljeno, ama baš
sve. Svaki poziv na racionalno je tu suvišan i deplasiran , te obično dolazi iz nekog drugog svijeta, svijeta suhih
činjenica ...Umjetnik ne zna šta bi sa činjenicama, one su tako suhoparne, neprivlačne i tako svakodnevne i on mora
uspostaviti jedan drugačiji pogled na nju , mora stvoriti jednu priču koja ima početak, zaplet i kraj.
Umjetnost onda mora imati svoje sveštenike, ljude dobro upućene, sklone metodologijama , procjenjivanju
i davanju podrške ili osporavanju vrijednosti umjetnika , a na osnovu kojeg će opet, ljudi manje upućeni
od njih da dobiju orijentaciju ili čak potpuno tumačenje onoga što umjetnik govori.
Umjetnost je religija :D
opet Nurudin ima potrebu 'svrstavati' neistomisljenike.
jer dje insan more bit nacitan i vjernik?!
:-)
Nisi razumjela mojata paralelata ...'nači to se ne isključuje , nego i jedni i drugi imaju potrebu da im se daje
neka druga percepcija relanosti i onda će sve loše u tome da "objasne" , samo ako im to paše kao duhovna hrana.
Pojednostavljeno, činjenice ih baš previše ne zanimaju
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#681 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by wewa »

opet generalizujes, na stetu i jednih i drugih.

ko kaze da vjernik ne barata cinjenicama? ko kaze da se slijepo vjeruje onome sto pise u 'svjetovnim' knjigama?
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#682 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Nurudin »

ti se bona uhvatila te generalizacije ...opusti se malo i ja sam i vjernik i volim umjetnost , samo što
ne volim taj nekritički "u 'vo se ne smije barkati" stav. Djeluje mi glupavo
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#683 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by wewa »

Nurudin wrote:ti se bona uhvatila te generalizacije ...opusti se malo i ja sam i vjernik i volim umjetnost , samo što
ne volim taj nekritički "u 'vo se ne smije barkati" stav. Djeluje mi glupavo
to sto se neko ne slaze s tvojom inicijativom o izbacivanju autora iz programa lektire, ne znaci da svojim zivotom brani njihov lik i djelo. ili je svako neslaganje s tobom glupavo?
User avatar
sheilak
Posts: 17840
Joined: 29/12/2006 21:44
Location: kod njega

#684 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by sheilak »

nema to veze sa tim sto njegos nije bh pisac. svakako je ovo zajednicki i duhovni prostor, jake su niti koje ga spajaju i jedni uticemo na druge. no previse je boljih i znacajnijih (i aktuelnijih) pisaca i pjesnika na ovim prostorima da bi se ucenici bavili njegosem. puno si ih eto nabrojala. njegosem nek se bave crnogorci. i eto, srbi, ako to zele.

ovo je za jelenu bilo btw.
User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#685 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Satori »

Connaisseur Karlin wrote:hvala, znala sam, sve psici iz starog obrazovnog sistema :? pa ovo je selektirano prije 50 godina :roll:

to je jos jedna problem, ne ubacujete nove pisce , nema svjezine , ne postoji potreba da se prosiri izbor, vrijeme je kod vas stalo :)
U mojoj bivšoj srednjoj školi su prije par godina, uveli Harry Pottera i Sumrak sagu uz dogovor sa profesoricom (legenda naša)
Ona je i nama ostavljala izbor da odaberemo 2 knjige po svom ćeifu koje nisu u nastavnom planu i programu, a koje ćemo analizirati. Mi smo, doduše, tad birali Orhana Pamuka i Balaševića (Tri posleratna druga).

Klasici su sjajna stvar, ali stvarno bi bilo potrebno malo izluftati NPP, ne samo po pitanju jezika, već i inače.
John Cleese
Posts: 36665
Joined: 25/05/2010 18:30

#686 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by John Cleese »

¤ jelena ¤ wrote:A jes vala sve ovo matoro da bog sačuva.... ovaj Homer se vucara po NPP već 2000 i kusur godina...garant. :cry:
A tek Ep o Gilgamesu... Strasno... :|
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#687 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by arzuhal »

Satori wrote:
U mojoj bivšoj srednjoj školi su prije par godina, uveli Harry Pottera i Sumrak sagu uz dogovor sa profesoricom (legenda naša)
Ona je i nama ostavljala izbor da odaberemo 2 knjige po svom ćeifu koje nisu u nastavnom planu i programu, a koje ćemo analizirati. Mi smo, doduše, tad birali Orhana Pamuka i Balaševića (Tri posleratna druga).

Klasici su sjajna stvar, ali stvarno bi bilo potrebno malo izluftati NPP, ne samo po pitanju jezika, već i inače.
:thumbup:
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#688 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by arzuhal »

Da Osmanlije nisu došle ovdje da malo prošire imperiju, ja ne znam da bi iko čuo za Gundulića, Mažuranića, Njegoša, Andrića... :?





:mrgreen:
John Cleese
Posts: 36665
Joined: 25/05/2010 18:30

#689 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by John Cleese »

arzuhal wrote:Ma sabralo ih s koca & konopca...
I opet taj nesretni kolac u recenici...
Neko ce nam jos jednom neopozivo odlucit' da ovo vise ne cita, pa sta cemo onda...

A inace - sve izbacit'!
Nek citaju djeca sta pametno ili bar kakav dobar sund... eh, da je nama tako bilo...
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#690 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by tranquil »

Connaisseur Karlin wrote:
¤ jelena ¤ wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
eto, ipak postoji diksriminacija prema Makedoncima :D

sad me zaintrigiralo, koje strane pisce imate u klasicnoj i savremenoj knjizevnosti :-D
Eo, stidim se u ime svih nas... :oops:

Uh...svašta tu ima....

od Homera preko Vergilija, Eshila, Sofokla, Euripida, Petrarke...preko Šekspira, Držića, Servantesa, Gundulića, Molijera...Voltera...do Tolstoja, Bajrona, Puškina, Sterije, Njegoša, Radičevića, Zmaja, Prešerna, Balzaka, Gogolja, Flobera, Lazarevića, Domanovića, Nušića, Matavulja, Sremca...pa...Bodlera, Remboa, Malarmea, Čehova, Rakića, Disa...Lorke, Crnjanskog, Krleže, Markeza, Kafke, Hemingveja...

i na kraju....Dostojevskog, Desnice, Beketa, Hesea, Kamija, Tišme, Bulgakova, Kiša... itd. itd. ...ima toga još...


Eto, ovako je otprilike za gimnazije, a slično je i u nekim drugim srednjim školama...
hvala, znala sam, sve psici iz starog obrazovnog sistema :? pa ovo je selektirano prije 50 godina :roll:

to je jos jedna problem, ne ubacujete nove pisce , nema svjezine , ne postoji potreba da se prosiri izbor, vrijeme je kod vas stalo :)
Ne nalazim zamjerku listi što se tiče uvrštenih djela, sve to ima smisla pročitati, ali slažem se da je spisak prilično star. Ovaj isti program imao sam ja koji sam završio gimnaziju prije 22 godine, a i tada već nije bio previše aktuelan. Bilo bi sjajno na tom spisku vidjeti mnoge stvari, svako naravno ima svoje favorite ali mislim da se većina može složiti da bi trebale biti veličine kao što su Eco, Golding ili McEwan.

Takođe, s obzirom da je učenje engleskog jezika pomjereno mnogo ranije, i na kraju srednje škole, što zbog ranijeg starta što zbog generalnog okruženja djeca sada mnogo bolje barataju engleskim jezikom nego starije generacije poput moje, mogli su se sjetiti, ako već nisu, da i engleski jezik u završnim razredima srednje škole ima svoju lektiru i da se neka od djela čitaju na originalnom jeziku, rasteretivši time nastavu maternjeg jezika za druge sadržaje.

Kad sam već pomenuo moju lektiru i strane pisce, da kažem da je u program IV razreda koji sam slušao 1994/95. bilo ubačeno dosta novijih domaćih knjiga od kojih su neke zaslužile da se nađu na spisku lektire, a mnoge baš i ne, i za te druge nadam se u međuvremenu ispale. Nisu mi ostale u nekom sjećanju, mogu se sjetiti sigurno samo "Knjige Adema Kahrimana" od Nedžada Ibrišimovića, pisana u ratu a tada i ušla u lektiru, ostala mi je u sjećanju naročito zbog pozajmljene poznate Andrićeve scene, nabijanje na kolac samo su likovi drugi. Bez velike dodatne vrijednosti.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#691 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by arzuhal »

Vani je kišilo, a kada kiša pada mogu se raditi samo dvije stvari, a kurve nisu gubile vrijeme na kartanje...



Od Andrića nisam puno rečenica upaNtio, a sjajnih od Millera kolkohoš...Image
KENJAC
Posts: 4603
Joined: 26/12/2006 13:10

#692 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by KENJAC »

Ne ubijajte glasnika losih vijesti !
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#693 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Connaisseur Karlin »

tranquil wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
¤ jelena ¤ wrote: Eo, stidim se u ime svih nas... :oops:

Uh...svašta tu ima....

od Homera preko Vergilija, Eshila, Sofokla, Euripida, Petrarke...preko Šekspira, Držića, Servantesa, Gundulića, Molijera...Voltera...do Tolstoja, Bajrona, Puškina, Sterije, Njegoša, Radičevića, Zmaja, Prešerna, Balzaka, Gogolja, Flobera, Lazarevića, Domanovića, Nušića, Matavulja, Sremca...pa...Bodlera, Remboa, Malarmea, Čehova, Rakića, Disa...Lorke, Crnjanskog, Krleže, Markeza, Kafke, Hemingveja...

i na kraju....Dostojevskog, Desnice, Beketa, Hesea, Kamija, Tišme, Bulgakova, Kiša... itd. itd. ...ima toga još...


Eto, ovako je otprilike za gimnazije, a slično je i u nekim drugim srednjim školama...
hvala, znala sam, sve psici iz starog obrazovnog sistema :? pa ovo je selektirano prije 50 godina :roll:

to je jos jedna problem, ne ubacujete nove pisce , nema svjezine , ne postoji potreba da se prosiri izbor, vrijeme je kod vas stalo :)
Ne nalazim zamjerku listi što se tiče uvrštenih djela, sve to ima smisla pročitati, ali slažem se da je spisak prilično star. Ovaj isti program imao sam ja koji sam završio gimnaziju prije 22 godine, a i tada već nije bio previše aktuelan. Bilo bi sjajno na tom spisku vidjeti mnoge stvari, svako naravno ima svoje favorite ali mislim da se većina može složiti da bi trebale biti veličine kao što su Eco, Golding ili McEwan.

Takođe, s obzirom da je učenje engleskog jezika pomjereno mnogo ranije, i na kraju srednje škole, što zbog ranijeg starta što zbog generalnog okruženja djeca sada mnogo bolje barataju engleskim jezikom nego starije generacije poput moje, mogli su se sjetiti, ako već nisu, da i engleski jezik u završnim razredima srednje škole ima svoju lektiru i da se neka od djela čitaju na originalnom jeziku, rasteretivši time nastavu maternjeg jezika za druge sadržaje.

Kad sam već pomenuo moju lektiru i strane pisce, da kažem da je u program IV razreda koji sam slušao 1994/95. bilo ubačeno dosta novijih domaćih knjiga od kojih su neke zaslužile da se nađu na spisku lektire, a mnoge baš i ne, i za te druge nadam se u međuvremenu ispale. Nisu mi ostale u nekom sjećanju, mogu se sjetiti sigurno samo "Knjige Adema Kahrimana" od Nedžada Ibrišimovića, pisana u ratu a tada i ušla u lektiru, ostala mi je u sjećanju naročito zbog pozajmljene poznate Andrićeve scene, nabijanje na kolac samo su likovi drugi. Bez velike dodatne vrijednosti.
hvala :thumbup:
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#694 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by ¤ jelena ¤ »

Ljudi, pisci koje sam navela su najznačajniji predstavnici svojih epoha i opet naglašavam da nisam navela sve....ima ih još ihahaaj, ne mogu se svih ni sjetiti. Evo, sad vidim da sam čak i Getea zaboravila nabrojati i Tomasa Mana....ima i Umberta Eka...ima i Koelja...i savremene poezije itd.
Ne može neko završiti gimnaziju, pa čak ni neku trogodišnju srednju školu sa natprosječnim uspjehom, a da ne zna kojoj epohi pripadaju navedeni pisci, koje su osnovne karakteristike tih epoha i koje su književni rodovi i vrste dominirali istim. A to se uči na primjeru ovih pisaca i njihovih djela.
I to je samo jedan djelić svega onoga što se uči na navedenim primjerima.

Apsurdno je reći za jednog Homera, Petrarku, Getea, Voltera, Servantesa, Kamija da je star ili da je NPP nastave jezika i književnosti, koji sadrži ove pisce - star. Isto važi i za Gundulića, Držića, Njegoša, Prešerna...Mislim...o čemu pričate? To je isto kao da kažete da su vam stari NPP likovne kulture koji sadrže priču o Bizonu iz Altamire, Da Vinčija i Mikelanđela.

Je l' vam isto ovako...neobično...to što djeca danas, kao i vi prije 20, 30, 50...godina, na časovima muzičke kulture u gimnaziji uče Baha, Verdija, Monteverdija... trubadure, sonate i tako to... :-)

Znači, ovo je osnova koja se uvijek može dopuniti i naravno da je podložna promjenama, a to je nešto što zavisi od samog nastavnika ili aktiva i ja u te detalje nisam zalazila kad sam nabrajala ove pisce i odgovarala na pitanje o stranim piscima klasične i savremene književnosti u bh. NPP.
Čak se nisam vodila ni subjektivnim kriterijumima pa sam i one koji meni nisu strani, nego domaći pisci, ipak nabrojala.
tranquil wrote:Takođe, s obzirom da je učenje engleskog jezika pomjereno mnogo ranije, i na kraju srednje škole, što zbog ranijeg starta što zbog generalnog okruženja djeca sada mnogo bolje barataju engleskim jezikom nego starije generacije poput moje, mogli su se sjetiti, ako već nisu, da i engleski jezik u završnim razredima srednje škole ima svoju lektiru i da se neka od djela čitaju na originalnom jeziku, rasteretivši time nastavu maternjeg jezika za druge sadržaje.
Odlična ideja :thumbup:
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#695 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by ¤ jelena ¤ »

Satori wrote:
Connaisseur Karlin wrote:hvala, znala sam, sve psici iz starog obrazovnog sistema :? pa ovo je selektirano prije 50 godina :roll:

to je jos jedna problem, ne ubacujete nove pisce , nema svjezine , ne postoji potreba da se prosiri izbor, vrijeme je kod vas stalo :)
U mojoj bivšoj srednjoj školi su prije par godina, uveli Harry Pottera i Sumrak sagu uz dogovor sa profesoricom (legenda naša)
Ona je i nama ostavljala izbor da odaberemo 2 knjige po svom ćeifu koje nisu u nastavnom planu i programu, a koje ćemo analizirati. Mi smo, doduše, tad birali Orhana Pamuka i Balaševića (Tri posleratna druga).

Klasici su sjajna stvar, ali stvarno bi bilo potrebno malo izluftati NPP, ne samo po pitanju jezika, već i inače.
Naravno da je potrebno.

I nema tog natavnika koji, iz nekog razloga, ne smije uraditi istu ili sličnu stvar. :thumbup: :thumbup:

Ali...da bi se to uradilo treba odstupiti od linije manjeg otpora i ustaljenih formi, biti spreman na hrpu nezgodnih pitanja i suočavanje i sa sopstvenim neznanjem, a to je za mnoge nastavnike danas nemoguća misija.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#696 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by ¤ jelena ¤ »

John Cleese wrote:
¤ jelena ¤ wrote:A jes vala sve ovo matoro da bog sačuva.... ovaj Homer se vucara po NPP već 2000 i kusur godina...garant. :cry:
A tek Ep o Gilgamesu... Strasno... :|
A gdje je Ep o Gilgamešu tu je i ona sveta knjiga...

Mahabharata. :D
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#697 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by pustopoljina »

Nurudin wrote:ti se bona uhvatila te generalizacije ...opusti se malo i ja sam i vjernik i volim umjetnost , samo što
ne volim taj nekritički "u 'vo se ne smije barkati" stav. Djeluje mi glupavo
Ti si se k'o malo pogubio,znas?
Mozda da napravis pauzu, pa onda opet iscitas?
User avatar
tranquil
Posts: 6638
Joined: 11/08/2007 00:55
Location: Mare Tranquillitatis

#698 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by tranquil »

¤ jelena ¤ wrote:Ne može neko završiti gimnaziju, pa čak ni neku trogodišnju srednju školu sa natprosječnim uspjehom, a da ne zna kojoj epohi pripadaju navedeni pisci, koje su osnovne karakteristike tih epoha i koje su književni rodovi i vrste dominirali istim. A to se uči na primjeru ovih pisaca i njihovih djela.
I to je samo jedan djelić svega onoga što se uči na navedenim primjerima.

Apsurdno je reći za jednog Homera, Petrarku, Getea, Voltera, Servantesa, Kamija da je star ili da je NPP nastave jezika i književnosti, koji sadrži ove pisce - star. Isto važi i za Gundulića, Držića, Njegoša, Prešerna...Mislim...o čemu pričate? To je isto kao da kažete da su vam stari NPP likovne kulture koji sadrže priču o Bizonu iz Altamire, Da Vinčija i Mikelanđela.

Je l' vam isto ovako...neobično...to što djeca danas, kao i vi prije 20, 30, 50...godina, na časovima muzičke kulture u gimnaziji uče Baha, Verdija, Monteverdija... trubadure, sonate i tako to... :-)
Nisi možda razumjela, kada kažem "star program" ne mislim "stari pisci". Na tvom spisku nije bilo nikog novijeg od Hemingway-a, i sve navedene sam imao i ja u programu lektire prije više od dvije decenije. Naravno da se oni trebaju čitati, ali zamjerka je bila u nedostatku novijih pisaca.

Bilo kako bilo, drago mi je da je situacija ipak nešto bolja.
¤ jelena ¤ wrote:Znači, ovo je osnova koja se uvijek može dopuniti i naravno da je podložna promjenama, a to je nešto što zavisi od samog nastavnika ili aktiva
O tome pričam.
John Cleese
Posts: 36665
Joined: 25/05/2010 18:30

#699 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by John Cleese »

¤ jelena ¤ wrote:
John Cleese wrote:
¤ jelena ¤ wrote:A jes vala sve ovo matoro da bog sačuva.... ovaj Homer se vucara po NPP već 2000 i kusur godina...garant. :cry:
A tek Ep o Gilgamesu... Strasno... :|
A gdje je Ep o Gilgamešu tu je i ona sveta knjiga...

Mahabharata. :D
...ili kako se to zove :D :lol:
John Cleese
Posts: 36665
Joined: 25/05/2010 18:30

#700 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by John Cleese »

tranquil wrote:Nisi možda razumjela, kada kažem "star program" ne mislim "stari pisci". Na tvom spisku nije bilo nikog novijeg od Hemingway-a, i sve navedene sam imao i ja u programu lektire prije više od dvije decenije. Naravno da se oni trebaju čitati, ali zamjerka je bila u nedostatku novijih pisaca.
Noviji od Hemingveja? Pa bio je Markes "na spisku"... Kis...
A zamislivo je i da "spisak" nije potpun :|

Moze neko biti nezadovoljan dinamikom, ali izbor literature koju obrazovni sistem nudi ucenicima se mijenja, kontinuirano.
Ne bih rekao da promjene mogu biti narocito obimne, jer izvjesni pisci i djela bi morali uvijek biti u tom izboru zastupljeni. (Nadam se da nikome nije neophodno objasnjavati zasto. A ako bas jeste neophodno objasnjenje, bice i prigodno intonirano... evo - cini mi se, na primjer, da je iznimno mala vjerovatnoca da ce neko ovih dana napisati anticki ep koji ce retroaktivno uticati na razvoj evropske knjizevnosti i to od 8. vijeka PNE...)

Oni koji se planiranjem nastavnog programa neposredno bave bi mogli, doduse i znacajniji dio izabranih djela svesti na duze odlomke, pa cak i na krace, ali brojnije i vrlo pazljivo birane, citate... naravno - uz preporuku i smjernice za dobro osmisljen i vodjen razgovor o procitanom.
Uvjeren sam da bi to za ucenike bilo korisnije nego primoravanje na citanje stotina i stotina stranica teksta, praceno jalovim pismenim ili usmenim ponavljanjem tudjih misli o onome sto su citali, jer za odgovarajuci razgovor, naprosto, nema vremena.
Tako bi stvorili i vise "prostora" za prosirivanje i obogacivanje izbora obaveznog stiva i citanje po slobodnom izboru. Valjda...
Post Reply