Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Kulturna dešavanja, predstave, izložbe, festivali, obrazovanje i budućnost mladih...

Moderator: Chloe

Post Reply

Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Da
77
39%
Ne
122
61%
 
Total votes: 199

User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#626 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Nurudin »

Satori wrote: Možeš navesti razlog koji hoćeš. Jer je bio indoktriniran, depresivan, potlačen, tugaljiv i bolešljiv. Jer se rodio tamo gdje je bio manjina, jer su ga možda učitelji mrzili a djeca mu se rugala, jer, jer... Jer je rođen i odrastao i svoje stavove formirao dok još nije bilo popularno bratstvo i jedinstvo. Ona idealiziranja starih dobrih vremena, kad su sve 4 konfesije živjele složno i međusobno se pomagale, kao iz Legende o Ali-paši, okači mačku o rep. Pisac baš mora biti nepopravljivi romantičar i u nekom svom la-la-landu da ignoriše realnost, da ignoriše istoriju i svoja iskustva i utiske.
Uostalom, kao što je Mešin mrtvi brat obilježio Mešin književni opus, tako je i strah od Osmanlija i njihove tiranije obilježio Andrića. Mislim da ih se baš bojao, pa da je iz toga proizašla ta neka mržnja.
Koji strah od Osmanlija , a rodio se 15 godina nakon aneksije BiH i vlasti A-U monarhije
:?
User avatar
piupiu
Posts: 16347
Joined: 05/01/2008 05:08

#627 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by piupiu »

wewa wrote:
piupiu wrote:
wewa wrote:oprosti ako zalazim u intimu, ali ateistima je obicno nejasno zasto vjernici tako burno dozivljavaju drevne dogadjaje.

meni su obje perspektive jasne, ne smatram nijednu pogresnom, samo svoj identitet pokusavam graditi na sto sirim osnovama.
Aaa, vidiš, ta mi perspektiva stvarno nikad nije ni pala na um. To je, zapravo, vrlo zanimljivo i voljela bih da mogu to razumjeti, mogu pitati, mogu i čitati, ali nisam sigurna da ću ikada u potpunosti shvatiti. :)
a zapravo je vrlo jednostavno: dozivljavas vrlo licno sve sto se dogadja bilo kojem pripadniku tvoje (pokusacu biti sto sira u formulaciji) ideoloske grupe, bez obzira na vremenski odmak - jer postoji ta nevidljiva nit koja spaja cijeli kolektiv, sve koji su u jednom trenu pripadali, pripadaju ili ce pripadati grupi, jer je taj element tvog identiteta najvazniji od svih. :)
Da, to shvatam, ali ne razumijem kako bih to mogla osjećati - ja živim ovdje i sada i blizak mi je čovjek koji živi danas. Ne vidim šta ja i neki rimski inkvizitor iz 16. vijeka možemo imati zajedničko, osim tjelesnih funkcija. Svako od nas danas ima puno više zajedničkog sa Galileom, na primjer, a Galileo je izuzetak, a ne pravilo svoga vremena. Interesatno je da je ona norveška antropologinja Tone Bringa o nama napisala da u Bosni ljudi žive u bezvremenskom stanju, odnosno da im se prošlost i sadašnjost miješaju u jedno kontinuirano vrijeme...
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#628 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Nurudin »

Da neko danas napiše roman , recimo Karahasan, u kojem će jedan lik , Srbin snajperista imati noćne
more zbog ubijanja djece po Sarajevu i zbog toga će na kraju izvršiti samoubistvo , a druga će priča
tretirati Kraljević Marka kao homoseksualca koji recimo ubija žene jer ih mrzi , a treća če pripovjetka
biti o Kosovskom boju u kojem će svi glavni akteri Srbi, biti prikazani kao nemilosrdni koljači koji se
zbog poraza kasnije osvećuju Albancima ....
Šta mislite da li bi to bilo uvršteno u školski program Srbije?
User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#629 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Satori »

Nurudin wrote:
Satori wrote: Možeš navesti razlog koji hoćeš. Jer je bio indoktriniran, depresivan, potlačen, tugaljiv i bolešljiv. Jer se rodio tamo gdje je bio manjina, jer su ga možda učitelji mrzili a djeca mu se rugala, jer, jer... Jer je rođen i odrastao i svoje stavove formirao dok još nije bilo popularno bratstvo i jedinstvo. Ona idealiziranja starih dobrih vremena, kad su sve 4 konfesije živjele složno i međusobno se pomagale, kao iz Legende o Ali-paši, okači mačku o rep. Pisac baš mora biti nepopravljivi romantičar i u nekom svom la-la-landu da ignoriše realnost, da ignoriše istoriju i svoja iskustva i utiske.
Uostalom, kao što je Mešin mrtvi brat obilježio Mešin književni opus, tako je i strah od Osmanlija i njihove tiranije obilježio Andrića. Mislim da ih se baš bojao, pa da je iz toga proizašla ta neka mržnja.
Koji strah od Osmanlija , a rodio se 15 godina nakon aneksije BiH i vlasti A-U monarhije
:?
De ba Nurudine, ja sam rodjena skoro 40 godina nakon prestanka njemacke okupacije, pa mi se itekako u mozak urezala osma ofanziva, desant na drvar i cet djaka sto je stradala u jednom danu. Moje dijete je rodjeno 20 godina nakon Srebrenice - i normalno da ce saznati sta se tamo desilo, i od mene i od drustva u cjelini. Kako ti znas sta se Ivi urezalo u pamcenje, kakve je on price slusao, sta je citao, sta se njega dojmilo?
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#630 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by ¤ jelena ¤ »

Marko Kraljević već odavno, prije sto i kusur godina, ismijan i izveden pred sud, u ludnici završio, u buvari zanoćiJo, a narod ismijan takođe..nebrojeno puta...o vlasti tj. dinastijama u Srba da i ne govorim....i sve to od strane samo jednog pisca - Radoja Domanovića...

pa eno ga i u lektirama za osnovne, srednje škole i u planovima i programima za fakultete...dakle, nezaobilazan u obrazovnom sistemu - naravno.

Pročitati: Marko Kraljević po drugi put među Srbima, Razmišljanja jednog običnog srpskog vola + Vođa, Stradija, Danga, Mrtvo more... itd.

Pročitati, pročitati....
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#631 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Nurudin »

¤ jelena ¤ wrote:Marko Kraljević već odavno, prije sto i kusur godina, ismijan i izveden pred sud, u ludnici završio, u buvari zanoćiJo, a narod ismijan takođe..nebrojeno puta...o vlasti tj. dinastijama u Srba da i ne govorim....i sve to od strane samo jednog pisca - Radoja Domanovića...

pa eno ga i u lektirama za osnovne, srednje škole i u planovima i programima za fakultete...dakle u obrazovnom sistemu - nezaobilazan, naravno.

Pročitati: Marko Kraljević po drugi put među Srbima, Razmišljanja jednog običnog srpskog vola + Vođa, Stradija, Danga... itd.

Pročitati, pročitati....
Baš su te stvari u školskom programu Srbije ?
Ima li osim tih komičnih epizoda i ovih ubica nesrbskog stanovništva u toj lektiri ?
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#632 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Nurudin »

Satori wrote:
Nurudin wrote:
Satori wrote: Možeš navesti razlog koji hoćeš. Jer je bio indoktriniran, depresivan, potlačen, tugaljiv i bolešljiv. Jer se rodio tamo gdje je bio manjina, jer su ga možda učitelji mrzili a djeca mu se rugala, jer, jer... Jer je rođen i odrastao i svoje stavove formirao dok još nije bilo popularno bratstvo i jedinstvo. Ona idealiziranja starih dobrih vremena, kad su sve 4 konfesije živjele složno i međusobno se pomagale, kao iz Legende o Ali-paši, okači mačku o rep. Pisac baš mora biti nepopravljivi romantičar i u nekom svom la-la-landu da ignoriše realnost, da ignoriše istoriju i svoja iskustva i utiske.
Uostalom, kao što je Mešin mrtvi brat obilježio Mešin književni opus, tako je i strah od Osmanlija i njihove tiranije obilježio Andrića. Mislim da ih se baš bojao, pa da je iz toga proizašla ta neka mržnja.
Koji strah od Osmanlija , a rodio se 15 godina nakon aneksije BiH i vlasti A-U monarhije
:?
De ba Nurudine, ja sam rodjena skoro 40 godina nakon prestanka njemacke okupacije, pa mi se itekako u mozak urezala osma ofanziva, desant na drvar i cet djaka sto je stradala u jednom danu. Moje dijete je rodjeno 20 godina nakon Srebrenice - i normalno da ce saznati sta se tamo desilo, i od mene i od drustva u cjelini. Kako ti znas sta se Ivi urezalo u pamcenje, kakve je on price slusao, sta je citao, sta se njega dojmilo?
Upravo o tome i pričam cjelo vrijeme. O ružnoj i stereotipnoj slici tog vremena koje se stvarala o Turcima i poturicama.
Međutim danas bi trebali da se riješavamo takvih predrasuda i šovinističke percepcije bilo kojeg naroda
pa zašto onda insistirate da i dalje to treba da radimo "u ime umjetnosti". ??
John Cleese
Posts: 36661
Joined: 25/05/2010 18:30

#633 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by John Cleese »

piupiu wrote:Ne čudi me, pak, što nema puno zapisanih pjesama o nabijanju na kolac, prkosni i hrabri hajduci i uskoci Turčinu umiru na megdanu, a ne na kocu... :wink: A, ja ću se sad zainatiti pa ću istražiti pitanje koca i konopca.
Da, covjek bi to pomislio, na prvu... medjutim...
Junastvo je i kad srednjovjekovnog superheroja zlikovci zarobe, pa ga maltretiraju, a nista mu ne mogu - na kraju im i pobjegne i jos i neciju zenu zavede i odvede, usput :D :lol:

Dogovoreno.
A ja cu se, u medjuvremenu, pozabaviti kukom i motikom :D :lol:
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#634 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Niemand »

Nurudin wrote: Upravo o tome i pričam cjelo vrijeme. O ružnoj i stereotipnoj slici tog vremena koje se stvarala o Turcima i poturicama.
Međutim danas bi trebali da se riješavamo takvih predrasuda i šovinističke percepcije bilo kojeg naroda
pa zašto onda insistirate da i dalje to treba da radimo "u ime umjetnosti". ??
Pa nista, posalji karahasnu mejl da prestane pisati ruzno o srbima u svojim knjigama, pogotovo jer je to svakako izmislio. :roll:
John Cleese
Posts: 36661
Joined: 25/05/2010 18:30

#635 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by John Cleese »

¤ jelena ¤ wrote:Marko Kraljević već odavno, prije sto i kusur godina, ismijan i izveden pred sud, u ludnici završio, u buvari zanoćiJo, a narod ismijan takođe..nebrojeno puta...o vlasti tj. dinastijama u Srba da i ne govorim....i sve to od strane samo jednog pisca - Radoja Domanovića...

pa eno ga i u lektirama za osnovne, srednje škole i u planovima i programima za fakultete...dakle, nezaobilazan u obrazovnom sistemu - naravno.

Pročitati: Marko Kraljević po drugi put među Srbima, Razmišljanja jednog običnog srpskog vola + Vođa, Stradija, Danga, Mrtvo more... itd.

Pročitati, pročitati....
Procitao sam, sta 'e :| :D
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4116
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#636 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

¤ jelena ¤ wrote:Marko Kraljević već odavno, prije sto i kusur godina, ismijan i izveden pred sud, u ludnici završio, u buvari zanoćiJo, a narod ismijan takođe..nebrojeno puta...o vlasti tj. dinastijama u Srba da i ne govorim....i sve to od strane samo jednog pisca - Radoja Domanovića...

pa eno ga i u lektirama za osnovne, srednje škole i u planovima i programima za fakultete...dakle, nezaobilazan u obrazovnom sistemu - naravno.

Pročitati: Marko Kraljević po drugi put među Srbima, Razmišljanja jednog običnog srpskog vola + Vođa, Stradija, Danga, Mrtvo more... itd.

Pročitati, pročitati....

A da je umjesto Radoje ime bilo Murat?

Jelena, polupala si loncice.

A hajd' ovako. Jednog dana napise neki Murat knjigu o srpskom genocidu u Srebrenici, svim zlocinima Srba po Bosni i Kosovu, i jos k tome poziva na istrebljenje Srba. Da li bi tu knjigu Srbi uvrstili u svoju lektiru?

Bi al' malo morgen.

Opovrgni me ako nisam u pravu.
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#637 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by ¤ jelena ¤ »

John Cleese wrote:
¤ jelena ¤ wrote:Marko Kraljević već odavno, prije sto i kusur godina, ismijan i izveden pred sud, u ludnici završio, u buvari zanoćiJo, a narod ismijan takođe..nebrojeno puta...o vlasti tj. dinastijama u Srba da i ne govorim....i sve to od strane samo jednog pisca - Radoja Domanovića...

pa eno ga i u lektirama za osnovne, srednje škole i u planovima i programima za fakultete...dakle, nezaobilazan u obrazovnom sistemu - naravno.

Pročitati: Marko Kraljević po drugi put među Srbima, Razmišljanja jednog običnog srpskog vola + Vođa, Stradija, Danga, Mrtvo more... itd.

Pročitati, pročitati....
Procitao sam, sta 'e :| :D
Uopšte ne sumLJam da ti jesi, moljče knjiški i partibrejkeru kviški! :twisted: :D
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#638 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by ¤ jelena ¤ »

Nurudin wrote:
¤ jelena ¤ wrote:Marko Kraljević već odavno, prije sto i kusur godina, ismijan i izveden pred sud, u ludnici završio, u buvari zanoćiJo, a narod ismijan takođe..nebrojeno puta...o vlasti tj. dinastijama u Srba da i ne govorim....i sve to od strane samo jednog pisca - Radoja Domanovića...

pa eno ga i u lektirama za osnovne, srednje škole i u planovima i programima za fakultete...dakle u obrazovnom sistemu - nezaobilazan, naravno.

Pročitati: Marko Kraljević po drugi put među Srbima, Razmišljanja jednog običnog srpskog vola + Vođa, Stradija, Danga... itd.

Pročitati, pročitati....
Baš su te stvari u školskom programu Srbije ?
Ima li osim tih komičnih epizoda i ovih ubica nesrbskog stanovništva u toj lektiri ?
Ne znam pišem li ja na kineskom jeziku pa me ne razumiješ...

Uostalom....ti ovdje propagiraš izbacivanje pisaca iz lektire, a ne pojedinih djela, pa stoga ne vidim razlog zbog čega uopšte zalaziti tako detaljno u tuđe dvorište i bezze cjepidlačti o tim nekim stvarima...i tim nakim djelima pisaca...nešta...

Ime pisca u lektiri naroda opisanog - za ovu temu - sasvim dovoljno.


Sve, sve, ali....komičnih epizoda.... :-) očito ne znaš o čemu pričaš.


DakleM....čitati, čitati....
User avatar
¤ jelena ¤
Posts: 4869
Joined: 18/05/2010 20:04
Location: BD

#639 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by ¤ jelena ¤ »

Ima Bosne_Bice Bosne wrote:
¤ jelena ¤ wrote:Marko Kraljević već odavno, prije sto i kusur godina, ismijan i izveden pred sud, u ludnici završio, u buvari zanoćiJo, a narod ismijan takođe..nebrojeno puta...o vlasti tj. dinastijama u Srba da i ne govorim....i sve to od strane samo jednog pisca - Radoja Domanovića...

pa eno ga i u lektirama za osnovne, srednje škole i u planovima i programima za fakultete...dakle, nezaobilazan u obrazovnom sistemu - naravno.

Pročitati: Marko Kraljević po drugi put među Srbima, Razmišljanja jednog običnog srpskog vola + Vođa, Stradija, Danga, Mrtvo more... itd.

Pročitati, pročitati....

A da je umjesto Radoje ime bilo Murat?

Jelena, polupala si loncice.

A hajd' ovako. Jednog dana napise neki Murat knjigu o srpskom genocidu u Srebrenici, svim zlocinima Srba po Bosni i Kosovu, i jos k tome poziva na istrebljenje Srba. Da li bi tu knjigu Srbi uvrstili u svoju lektiru?

Bi al' malo morgen.

Opovrgni me ako nisam u pravu.
Ne znam, zaista...to vidi s baba Vangom il vidovitom Džemilom, al sve mi se čini da ti je po tom pitanju vidovita Violeta još i najkompetentnija.

Što se mene, lično, tiče....dok taj dan ne dođe, ja ti o tome ništa pouzdano ne mogu reći.


A do tad....mogu se samo ibretit i to u sebi, naravno... da slučajno koga ne uvrijedim.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#640 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by arzuhal »

Spomenuh danas to međugeneracijsko nerazumijevanje (ovdje mislim primarno na Bošnjake, zbog same teme i "osjetljivog" odnosa Bošnjaka prema pitanjima kojima je započeo Nurudin ovu temu te onoga o čemu govori Muhić i ostali na tom tragu), drukčijosti (ako ova riječ ne postoji ili nije književna, evo sam je sad izmislio za vlastite potrebe! :mrgreen: ) naših iskustava...U drukčijem dobu, drukčijem političkom okruženju, drukčijim nastavnim planovima ili sadržajima, drukčijim pritiscima i bremenom, i tome slično su Muhić i slični njemu čitali Andrića ili Njegoša ili "Smrt Smail-age Čengića" ili...Drukčije iskustvo čitanja ili slušanja Andrića i Njegoša su imali Neopredjeljeni, odnosno Hrvati ili Srbi eventualne islamske vjere u BiH, pa onda kasnije i Muslimani, a drukčije iskustvo čitanja i poimanja Andrića imaju današnji Bošnajci, već moje generacije. Jer moja generacija, pored Andrića i Njegoša, čita mnogo više i paralelno i Ilhamiju, Sirriju, Aliju Nametka, Ibrišimovića, Horozovića, Sidrana, Envera Čolakovića...Bez zadrške, straha, bez osjećaja inferirornosti, mazohizma kojeg spominje Muhić (možda ga je on osjećao, ja ne!), i ostalog...A generacije koje dolaze će biti još bolje jer će još rasterećenije i najbolje shvatiti Andrića, prihvatit će ga kao svog najbližeg pa će kazat:

- A gledaj ovog neidentificiranog pakaša kako nas je samo dobro sve opisao, đubro nobelovski! Fakat je bio odličan pisac, ako nije već insan! :lol: :thumbup:

Sasvim je, kažem, drukčije iskustvo čitanja (al' baš drukčije!) stoga su i razlozi "zabrane" ili "izbacivanja" Andrića i sličnih "problematičnih" pisaca poprilično besmisleni za nas...Kao da se ljudi obračunavaju s tim duhovima prošlosti, bespotrebno trošeći energiju...

To je jedan od razloga zašto ne podržavam Muhićevu priču o izbacivanju...
User avatar
Satori
Posts: 559
Joined: 05/06/2016 21:46

#641 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Satori »

Nurudin wrote:Upravo o tome i pričam cjelo vrijeme. O ružnoj i stereotipnoj slici tog vremena koje se stvarala o Turcima i poturicama.
Međutim danas bi trebali da se riješavamo takvih predrasuda i šovinističke percepcije bilo kojeg naroda
pa zašto onda insistirate da i dalje to treba da radimo "u ime umjetnosti". ??
Zato sto umjetnost nije samo buket cvijeca i zdjela voca na stolu, kao ni "Ko je ljubio, taj ne ljubi vise". Valjda je poenta lektire i tog forsiranja te neke umjetnosti, prvo, da ti prosiri vidike, drugo, da ti uporedo sa udzbenikom istorije docara duh jednog vremena. Tako u prvom srednje citas Antigonu i ep o Gilgamesu uporedo sa lekcijama iz historije o starim narodima, a u 4.razredu srednje skole dolazis do 19.stoljeca pa nadalje i budjenja nacionalne svijesti. Po meni je itekako ispravno pokazati ucenicima stavove svih strana na Balkanu o tim nacionalnim pitanjima. Ako mogu uciti o futurizmu, podrsci talijanskim fasistima, Lorci i spanskom gradjanskom ratu, krajnje glupo bi bilo da im se izostave nasi pisci. Posebno ako su blagorodni kao Andric. Ponovicu, nije jedino vrijedno djelo Na Drini cuprija. Nek procitaju Gospodjicu, moze pod ruku sa Moliereom, sto da ne. Ili bilo sta drugo iz njegovog opusa, ako se smatra da Na Drini cuprija nije za njihove njezne godine.
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#642 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by dale cooper »

Niemand wrote:
dale cooper wrote:
Slikao se i Neville Chamberlain premijer Engleske i mnogi drugi politički dužnosnici tog vremena.
Većina svijeta je održavala diplomatske odnose sa Hitlerovom Njemačkom dok nije bilo prekasno
i dok nisu shvatili o kakvoj se tu prijetnji radi. Ne znam zašto se baš ta stvar Andriću uzima za zlo.
Ti kazes bilo je i drugih koji su bili tu, ja kazem bilo je i drugih koji su odbili biti tu, koji nisu bili tu.

Za nekog ko je antifasista, malo je previse da dobijes odlikovanje fasizma, koje je uostalom i nastalo da se odlikuju i nagrade stranci koji simpatisu nacizam. Nije bas da su i ti nacisti bili toliko glupi da ne znaju koga odlikuju. Kada na nasem jeziku guglas o tom, naidjes na drugaciji datum odlikovanja, i to ispade andric dobio odlikovanje nekih mjesec dana nakon sto ga je hitler uopste izmislio-za sklonost i simpatije ka nacizmu. Njemacka verzija je drugacija, tu sam procitala da je nagradu dobio dvije godine kasnije, sto ima i smisla. Koja je od njih dvije istinita, ne znam. Al da bi uopce dobio nagradu, nesto moras uraditi. Ne padne sa neba pored toliko ljudi bas tebi.

Andric definitivno jeste zanimljiv covjek, odlikovali su ga i fasisti i antifasti. A to sto su ovdje samo dvije strane, il ga mrze il ga vole, pa su i jedni i drugi spremni ici do krajnjih granica, nije Bgm moj problem. Ja ne mogu pravdati njegovo pisanje o albancima, druzenje sa propagandnim piscima i citav taj boravak sa nacistima, a da kasnije to sve se nekako precuti i pravda-te nije znao, te nije smio. Kao sto sam rekla u onom postu, mnogo veci od andrica su smijeli.

Nije ni bitno valjda. Prica o nabijanju na kolac je svakako zanimljivija. To se ipak tice nasih vjecitih prepucavanja.

Citav post je napisan zbog nekakvog toboznjeg zgrazavanja nad fasistickim stavovima (jevreji) da bi se odbranio covjek koji je i sam imo fasisticke stavove (albanci), kakvo je to uopste poredjenje? Da li ga sve to cini iskljucivo zlim, ja vjerujem da ne cini, kao sto ni ga sva ta pravdanja ne cine iskljucivo dobrim. Ljudi su oboje, zavisi sta su vise. Sta je on vise, ne znam. Nije ni hemingvej bio svetac, al ga je to ucinilo hemingvejem. Il drugi primjer, hugo boss je sio uniforme za naciste, i vlasnika nije niko natjero, sam je odabro svoj put. Hugo boss i danas postoji, nema veze sa nacizmom logicno, al to i dalje ne znaci da se taj dio njihove proslosti treba pravdati, kao sto ne znaci da gotivis naciste ako kupis njihovo odijelo.

Nebitno, svakako sam isuvise nepismena da nastavim pisati ista o andricu, a i previse umorna od gluposti.

Tebi lijep pozdrav. :kakoste:
Lako je sad biti general poslije bitke, ali činjenica je da je većina Evrope pravila ustupke i žmirila
na ono što se dešava u Njemačkoj za vrijeme Hitlera ne shvatajući razmjere opasnosti dok nije
već bilo prekasno. Kao što sam ti čojku' spomenuo mnoge stvari koje je Andrić radio dok je bio
u diplomatskoj službi se mogu pripisati karijerističkoj ambiciji i oportunizmu. Kad je vidio da je
vrag odnio šalu, napustio je sve to. Da je bio toliki miljenik nacista i da je gajio simpatije prema
njima valjda se ne bi vratio u okupirani Beograd. Niti bi odbio da potpiše "apel srpskom narodu".

Daleko sad od toga da je Andrić bio neki svetac, i slažem se sa tvojom konstatacijom
da niko nije ni potpuno dobar ni potpuno zao. Bitno je koja strana preovladava.

Joj, sad ću rizikovati da se svadim sa tobom :run: , ali ne valja ti ovaj stav sa kojim često
završavaš postove i diskusije. Kao ono, neću se više igrati sa vama, uzimam svoje igračke
i idem. :diva: Ne valja ti to mrgude. :mrgreen: Ali ipak... :kiss: :kakoste:
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#643 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Nurudin »

¤ jelena ¤ wrote:
Nurudin wrote:
¤ jelena ¤ wrote:Marko Kraljević već odavno, prije sto i kusur godina, ismijan i izveden pred sud, u ludnici završio, u buvari zanoćiJo, a narod ismijan takođe..nebrojeno puta...o vlasti tj. dinastijama u Srba da i ne govorim....i sve to od strane samo jednog pisca - Radoja Domanovića...

pa eno ga i u lektirama za osnovne, srednje škole i u planovima i programima za fakultete...dakle u obrazovnom sistemu - nezaobilazan, naravno.

Pročitati: Marko Kraljević po drugi put među Srbima, Razmišljanja jednog običnog srpskog vola + Vođa, Stradija, Danga... itd.

Pročitati, pročitati....
Baš su te stvari u školskom programu Srbije ?
Ima li osim tih komičnih epizoda i ovih ubica nesrbskog stanovništva u toj lektiri ?
Ne znam pišem li ja na kineskom jeziku pa me ne razumiješ...

Uostalom....ti ovdje propagiraš izbacivanje pisaca iz lektire, a ne pojedinih djela, pa stoga ne vidim razlog zbog čega uopšte zalaziti tako detaljno u tuđe dvorište i bezze cjepidlačti o tim nekim stvarima...i tim nakim djelima pisaca...nešta...

Ime pisca u lektiri naroda opisanog - za ovu temu - sasvim dovoljno.


Sve, sve, ali....komičnih epizoda.... :-) očito ne znaš o čemu pričaš.


DakleM....čitati, čitati....
Uopšte me nije zanimalo niti me zanima čitanje o Kraljević Marku . Zašto bih ja to čitao?!
Evo upravo sad pogledah to o čemu ti pričaš
http://serbiosunidos.com/sr/2012/12/mar ... du-srbima/

Mislim da je uspoređivanje ovoga i Andrićevih morbidnih prikaza Madžara i Đerzeleza nesuvislo.
Što se mene tiče, ovakvo raskrinkavanje vlastitih mitova je zdravo i rado bih imao takvo nešto u obrazovanju.
Andrić je nezdrav , njegov Madžar je lik iz horora , a Marko je ovdje neki simpatični lik koji govori narodu
ono "rado Srbin ide u vojnike" . Ne kontam zašto je zbog toga navedeni pisac imao problema :?
I još kažeš da te pripovjetke ni danas nisu u obrazovanju, već neke druge ? Što li
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#644 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by dale cooper »

Nurudin wrote: Uopšte me nije zanimalo niti me zanima čitanje o Kraljević Marku . Zašto bih ja to čitao?!
Evo upravo sad pogledah to o čemu ti pričaš
http://serbiosunidos.com/sr/2012/12/mar ... du-srbima/

Mislim da je uspoređivanje ovoga i Andrićevih morbidnih prikaza Madžara i Đerzeleza nesuvislo.
Što se mene tiče, ovakvo raskrinkavanje vlastitih mitova je zdravo i rado bih imao takvo nešto u obrazovanju.
Andrić je nezdrav , njegov Madžar je lik iz horora , a Marko je ovdje neki simpatični lik koji govori narodu
ono "rado Srbin ide u vojnike" . Ne kontam zašto je zbog toga navedeni pisac imao problema :?
I još kažeš da te pripovjetke ni danas nisu u obrazovanju, već neke druge ? Što li
Zato što (veliko) srpskim nacionalistima ne godi zajebancija sa dobro utvrđenim nacionalnim
mitovima. Jebe im koncepciju. :mrgreen: Kao u ostalom i svim drugim nacionalistima.
Ima Bosne_Bice Bosne
Posts: 4116
Joined: 07/02/2009 03:56
Location: The field “Location” is too short, a minimum of 2 characters is required.

#645 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Ima Bosne_Bice Bosne »

¤ jelena ¤ wrote:
Ima Bosne_Bice Bosne wrote:
¤ jelena ¤ wrote:Marko Kraljević već odavno, prije sto i kusur godina, ismijan i izveden pred sud, u ludnici završio, u buvari zanoćiJo, a narod ismijan takođe..nebrojeno puta...o vlasti tj. dinastijama u Srba da i ne govorim....i sve to od strane samo jednog pisca - Radoja Domanovića...

pa eno ga i u lektirama za osnovne, srednje škole i u planovima i programima za fakultete...dakle, nezaobilazan u obrazovnom sistemu - naravno.

Pročitati: Marko Kraljević po drugi put među Srbima, Razmišljanja jednog običnog srpskog vola + Vođa, Stradija, Danga, Mrtvo more... itd.

Pročitati, pročitati....

A da je umjesto Radoje ime bilo Murat?

Jelena, polupala si loncice.

A hajd' ovako. Jednog dana napise neki Murat knjigu o srpskom genocidu u Srebrenici, svim zlocinima Srba po Bosni i Kosovu, i jos k tome poziva na istrebljenje Srba. Da li bi tu knjigu Srbi uvrstili u svoju lektiru?

Bi al' malo morgen.

Opovrgni me ako nisam u pravu.
Ne znam, zaista...to vidi s baba Vangom il vidovitom Džemilom, al sve mi se čini da ti je po tom pitanju vidovita Violeta još i najkompetentnija.

Što se mene, lično, tiče....dok taj dan ne dođe, ja ti o tome ništa pouzdano ne mogu reći.


A do tad....mogu se samo ibretit i to u sebi, naravno... da slučajno koga ne uvrijedim.
Ibreti se i dalje :izet: ...al' ne poturaj muda za bubrege.

A ta baba Vanga, vidovita Dzemila i Violeta su ti, vidim, svakako poznate, pa ih pitaj jel' Kosovo srce Srbije.
User avatar
Nurudin
Posts: 3324
Joined: 31/03/2013 07:25
Location: "Zli, dobri, blagi, surovi, nepokretni, olujni, otvoreni, skriveni, sve su to oni i sve između toga.

#646 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Nurudin »

dale cooper wrote:
Nurudin wrote: Uopšte me nije zanimalo niti me zanima čitanje o Kraljević Marku . Zašto bih ja to čitao?!
Evo upravo sad pogledah to o čemu ti pričaš
http://serbiosunidos.com/sr/2012/12/mar ... du-srbima/

Mislim da je uspoređivanje ovoga i Andrićevih morbidnih prikaza Madžara i Đerzeleza nesuvislo.
Što se mene tiče, ovakvo raskrinkavanje vlastitih mitova je zdravo i rado bih imao takvo nešto u obrazovanju.
Andrić je nezdrav , njegov Madžar je lik iz horora , a Marko je ovdje neki simpatični lik koji govori narodu
ono "rado Srbin ide u vojnike" . Ne kontam zašto je zbog toga navedeni pisac imao problema :?
I još kažeš da te pripovjetke ni danas nisu u obrazovanju, već neke druge ? Što li
Zato što (veliko) srpskim nacionalistima ne godi zajebancija sa dobro utvrđenim nacionalnim
mitovima. Jebe im koncepciju. :mrgreen: Kao u ostalom i svim drugim nacionalistima.
Ali bi nama trebalo da odgovara što se oni zajebavaju sa našim ?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#647 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Connaisseur Karlin »

arzuhal wrote:Spomenuh danas to međugeneracijsko nerazumijevanje (ovdje mislim primarno na Bošnjake, zbog same teme i "osjetljivog" odnosa Bošnjaka prema pitanjima kojima je započeo Nurudin ovu temu te onoga o čemu govori Muhić i ostali na tom tragu), drukčijosti (ako ova riječ ne postoji ili nije književna, evo sam je sad izmislio za vlastite potrebe! :mrgreen: ) naših iskustava...U drukčijem dobu, drukčijem političkom okruženju, drukčijim nastavnim planovima ili sadržajima, drukčijim pritiscima i bremenom, i tome slično su Muhić i slični njemu čitali Andrića ili Njegoša ili "Smrt Smail-age Čengića" ili...Drukčije iskustvo čitanja ili slušanja Andrića i Njegoša su imali Neopredjeljeni, odnosno Hrvati ili Srbi eventualne islamske vjere u BiH, pa onda kasnije i Muslimani, a drukčije iskustvo čitanja i poimanja Andrića imaju današnji Bošnajci, već moje generacije. Jer moja generacija, pored Andrića i Njegoša, čita mnogo više i paralelno i Ilhamiju, Sirriju, Aliju Nametka, Ibrišimovića, Horozovića, Sidrana, Envera Čolakovića...Bez zadrške, straha, bez osjećaja inferirornosti, mazohizma kojeg spominje Muhić (možda ga je on osjećao, ja ne!), i ostalog...A generacije koje dolaze će biti još bolje jer će još rasterećenije i najbolje shvatiti Andrića, prihvatit će ga kao svog najbližeg pa će kazat:

- A gledaj ovog neidentificiranog pakaša kako nas je samo dobro sve opisao, đubro nobelovski! Fakat je bio odličan pisac, ako nije već insan! :lol: :thumbup:

Sasvim je, kažem, drukčije iskustvo čitanja (al' baš drukčije!) stoga su i razlozi "zabrane" ili "izbacivanja" Andrića i sličnih "problematičnih" pisaca poprilično besmisleni za nas...Kao da se ljudi obračunavaju s tim duhovima prošlosti, bespotrebno trošeći energiju...

To je jedan od razloga zašto ne podržavam Muhićevu priču o izbacivanju...
nisi cuo za " DRUGACIJOSTI" :D :kiss:

http://kakosepise.com/rec/drukciji-ili-drugaciji/ :D
User avatar
dale cooper
Posts: 28398
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#648 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by dale cooper »

Nurudin wrote:
dale cooper wrote:
Nurudin wrote: Uopšte me nije zanimalo niti me zanima čitanje o Kraljević Marku . Zašto bih ja to čitao?!
Evo upravo sad pogledah to o čemu ti pričaš
http://serbiosunidos.com/sr/2012/12/mar ... du-srbima/

Mislim da je uspoređivanje ovoga i Andrićevih morbidnih prikaza Madžara i Đerzeleza nesuvislo.
Što se mene tiče, ovakvo raskrinkavanje vlastitih mitova je zdravo i rado bih imao takvo nešto u obrazovanju.
Andrić je nezdrav , njegov Madžar je lik iz horora , a Marko je ovdje neki simpatični lik koji govori narodu
ono "rado Srbin ide u vojnike" . Ne kontam zašto je zbog toga navedeni pisac imao problema :?
I još kažeš da te pripovjetke ni danas nisu u obrazovanju, već neke druge ? Što li
Zato što (veliko) srpskim nacionalistima ne godi zajebancija sa dobro utvrđenim nacionalnim
mitovima. Jebe im koncepciju. :mrgreen: Kao u ostalom i svim drugim nacionalistima.
Ali bi nama trebalo da odgovara što se oni zajebavaju sa našim ?
Ne znam vala na koje "naše" mitove misliš.
Niemand
Posts: 7944
Joined: 31/03/2014 01:55

#649 Re: Treba li izbaciti Andrića i Njegoša iz školskih programa ?

Post by Niemand »

dale cooper wrote:
Lako je sad biti general poslije bitke, ali činjenica je da je većina Evrope pravila ustupke i žmirila
na ono što se dešava u Njemačkoj za vrijeme Hitlera ne shvatajući razmjere opasnosti dok nije
već bilo prekasno. Kao što sam ti čojku' spomenuo mnoge stvari koje je Andrić radio dok je bio
u diplomatskoj službi se mogu pripisati karijerističkoj ambiciji i oportunizmu. Kad je vidio da je
vrag odnio šalu, napustio je sve to. Da je bio toliki miljenik nacista i da je gajio simpatije prema
njima valjda se ne bi vratio u okupirani Beograd. Niti bi odbio da potpiše "apel srpskom narodu".

Daleko sad od toga da je Andrić bio neki svetac, i slažem se sa tvojom konstatacijom
da niko nije ni potpuno dobar ni potpuno zao. Bitno je koja strana preovladava.

Joj, sad ću rizikovati da se svadim sa tobom :run: , ali ne valja ti ovaj stav sa kojim često
završavaš postove i diskusije. Kao ono, neću se više igrati sa vama, uzimam svoje igračke
i idem. :diva: Ne valja ti to mrgude. :mrgreen: Ali ipak... :kiss: :kakoste:
Pa dobro, to je tvoja percepcija, iako je ja smatram logicki neispravnom, jer nacizam nije poceo i nastao pocetkom ww2, niti andricevim mandatom. Godinama ranije. Sve je bilo kristalno jasno, od pocetka 30tih, o cemu svjedoce i pisci poput stefana zvajga i mnogi drugi, jedino sto toliku kolicinu tog zla niko nije mogao zamisliti. Stoga mi je tesko povjerovati da je intelektualac poput andrica bio glupan nekakav, nizak iq, nije konto stvari oko sebe, naivan, sta vec, pa nije znao sta se to desava svih tih godina.

Ljudi su komplikovani dale, zasto i kako necemo saznati, s obzirom da sam andric nije htio govoriti il pisati o tom ista bitno. Al ne shvatam toliku potrebu da se andric pravda, ne govorim sad nuzno o tebi. Nijedan pisac nije nikakav svetac, ono, prvo se ode ispovijediti, oproste mu se grijesi il sta ja znam, od malih nogu bude pravo dobar insan i onda dobije neku ulaznicu u svijet knjiga, ono ko, eh ti si pravo moralan, ti mores pisati knjige. Svijet ne funkcionise tako. Ne shvatam sta je toliko sporno ako kazem da taj dio andricevog zivota jeste sporan, kao sto su sporni i odredjeni andricevi stavovi.

A to zadnje, sta cu drugo. Ne vidim sta bih to jos ja nepismena (izuzev povremenog trolanja 8) ), uopste mogla reci, posto svakako nece ispuniti formu, a sustina je nebitna i tako u nedogled. Tako da, igracke sam pokupila svakako, igrajte se vi. :eh:
Post Reply