Trazim dobar Video recording

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
emmirr1
Posts: 87
Joined: 26/09/2020 20:43

#1 Trazim dobar Video recording

Post by emmirr1 »

Pozdrav,
zanimam me da li ima neko na forumu da preppruči dobar program za snimanje ekrana računara, Dosadašnji programe koje sam koristio za ovu namjenu su imali jako loš kvalitet prenosa zvuka od osobe sa kojom razgovoram.
User avatar
MTV
Posts: 14349
Joined: 21/08/2013 19:39

#2 Re: Trazim dobar Video recording

Post by MTV »

Camtasija a ima ti i windows 11 vec ugradjen snimac.
User avatar
MujkicHaris
Posts: 1467
Joined: 02/10/2010 08:34

#3 Re: Trazim dobar Video recording

Post by MujkicHaris »

Open Broadcaster Software (OBS) je najbolji do sada kojeg lično koristim.
https://obsproject.com

Programi i nisu toliko bitni koliko su postavke formata i encodera za snimanje.
Ako hoćeš dobru kvalitetu moraš odabrati encoding zvuka i slike koji koristi malo ili nikako kompresije. Tačnije najbolji su lossless formati koji imaju odličan kvalitet + dobra kompresija. U svakom slučaju osiguraj dosta memorije na disku.

Za kvalitetan audio ti treba bitrate 256 ili 320 kbps. Za audio encoder koristi FLAC, WavPack ili ALAC.

Profesionalci koji edituju video obično snimaju materijal u MKV, AVI, MOV, ili ovaj noviji AVCHD. Npr. nedavno sam snimio dvije minute desktop AVI videa u 1080p i to je uzelo preko 6 GB. Video izgleda super ali traži memoriju.

Kada je u pitanju video encoder, to je još važnije i evo ti nekih:

Image

Najbolje je da testiraš nekoliko formata sa različitim encoderima i provjeriš koji ti daje najbolji rezultat. Ovo gore što sam pisao ne važi za streaming. Ako hoćeš OBS postavke za streaming, imaš brda članaka i videa o tome.
Post Reply