Traži se programer sa poznavanjem Microsoft razvojne platforme

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Post Reply
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#1 Traži se programer sa poznavanjem Microsoft razvojne platforme

Post by PeeJay »

Zdravo drustvo.

Do sad sam se u ovakvim slučajevima pretežno obraćao na kolege iz Slovenije, pa rekoh, zasto ne bi pokusao i sa mojim zemljacima u Bosni. Unapred se izvinjavam za melo lošije poznavanje našeg jezika (kako god već, da ga nazivate), ali ja se ga vrlo rijteko poslužujem, pa... recimo, da je malo zahrđao.

Trenutno radim ne jednom projektu u hemijskoj proizvodnji, gdje sam preuzeo zadatak izvesti programsko rješenje za praćenje bezbjednostih testiranja i remonta, te automatizacije komunikacije (elektronska obrada podataka) sa zvaničnim odnosno državnim nadzornim službama. Prema planu, koji sam postavio do sad će sistem obuhvatati:

(1) osrednji web-service (XML, JSON) kao core modul za posluživanje podataka
(2) korisnički modul u obliku web aplikacije sa prbl. 150 unosnih formulara i prbl. 80 reporta za svrhu evidentiranja osnovnih parametara in planiranje poslova
(3) tablični "smart client" modul (za izvođače radova) sa svrhom otklanjanja potrebe za izpisivanjem radnih naloga i ostale dokumentacije, kao i za automatiziranu kontrolu unosa i uštedi vremena na račun smanjenja mogućnosti pogrešaka i jednokratnog popunjavanja (u ovoj opciji) elektronskih formulara (umjesto dosadašnjih papirnih, koji su naknadno prepisivani u inf. sistem)

Za pohranjivanje in posluživanje podataka koristi se Microsoft SQL Server (verzija 2012), obrada (procesiranje) podataka vrši se na serveru pomoću funkcija i procedura.

Ako vam pojmovi, kao što su ASP.NET, MVC extensions, jQuery, .NET, C#, UWP, XML, JSON, T-SQL i Developer Express zvuče poznato i imate želju pokušati se na jednom takvom projektu, budite slobodni, da mi se obratite. Generalna pitanja možete postaviti javno, a ako imate osjecaj, da bi o nekim stvarima bilo bolje popričati nasamo, upotrijebite PM. U tom slučaju napišite i očekivanu satnicu i vašu razpoložljivost.

Vrsta zadataka predviđa osnovno poznavanje gore pomenutog (junior level - 1 do 2 godine iskustva). Okvirni obim poslova za budućeg saradnika bi iznosio između 1000 i 1200 radnih sati. Rok za beta fazu je 30.11.2018. Puštanje rješenja u produkciju predviđeno je za 07.01.2019 godine.

Hvala na čitanju i prijatan pozdrav u Bosnu i Hercegovinu,
P.J.

Nešto malo o meni mžete saznati ovdje.
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#2 Re: Traži se programer sa poznavanjem Microsoft razvojne platforme

Post by PeeJay »

Izvinjavam se, ali mi je sasvim promaklo još ponešto bitnih stvari, pa ću biti slobodan, da dopunim.

Radi li se o o zapošljenju?
Ne, ne radi se se o zapošljavanju. Sklapa se ugovor frilenserstvu (pod Njemackom iurisdikcijom).

Kako je sa isplatom?
Isplata se vrši na zadnji radni dan za tekući (znači odrađeni) mjesec u bruto iznosu. Oporezivanje i ostale dadžbine su teret frilensera.

Da li trebam biti u Njemačkoj?
Ne, nije potrebno seliti se ovamo. Može se raditi od kuće. U slučaju, da situacija zahtjeva, da smo svi zajedno na okupu, ja preuzimam troškove prevoza u visini cijene vlaka iz npr. Sl. Broda ili Zagreba ili... do Hamburga u prvom razredu (ukljucuje rezervaciju sjedišta, radni stol, korištenje struje na sjedištu i WLAN)i namještenja u hotelu tipa B&B (Bad and breakfast - krevet i doručak) za vriejem službenog boravka.

Trebam li znati Njemački jezik?
Poželjeno je osnovno znane Njemačkog. Nije neophodno napredno znanje. Ali treba znati jedan od dva na nivou, koji omogućava poslovno sporazumjevanje - Njemački ili Engleski (ili obadva).

Da li trebam imati licenčnu opremu?
Radno okruženje nije vaš trošak ili briga. Treba vam samo računar (ponajbolje laptop) sa namještenim RDP-klijentom i dostup do interneta. Preko RDP vi se prijavljujete na udaljeni desktop, gdje vas čeka SVE, što če vam biti potrebno, da završite zadatak.

Kako izgleda sam način rada?
Slobodni ste, da sami odabirate sebi radno vrijeme. Vi putem elektronske pošte primite "ticket" u kome je detaljno objašnjeno, šta je vaš zadatak sa aspekta U koju svrhu? i djelimično i Na kakav način?. Vaše je samo, da to još realizirate. Većinom se radi o trivijalnim zadatcima - popunjavanje user interfejsa, validacija podataka, slanje podataka na server i potraživanje podataka sa servera i prikazivanje. Svakoga petka pregledamo zajedno, šta ste uradili i vaše tickete spajamo u trunk (verzioniranje i upravljanje koda se vrši uz pomoš GIT servera).

Toliko zasad. Ako ima još pitanja, vi slobodno nastavite. :wink:
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#3 Re: Traži se programer sa poznavanjem Microsoft razvojne platforme

Post by mirsek »

Okvirna satnica npr. za osobu koja ima 2 samostalna projekta iza sebe u ASP.NET-u i koja je odlicna sa bazama podataka( dobila 9 na ispitu iz RDBM-a, polozila iz prvog puta ), brzo uci sve tehnologije bez problema( za max. mjesec dana moze nauciti sve sto je potrebno za nivo juniora/pocetnika nebitno frontend, backend, baze) ??
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#4 Re: Traži se programer sa poznavanjem Microsoft razvojne platforme

Post by insomnia78 »

Jesi ti meni sega
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#5 Re: Traži se programer sa poznavanjem Microsoft razvojne platforme

Post by mirsek »

insomnia78 wrote:Jesi ti meni sega
Jel me to pratis ?? :kiss:
Nije ni tebi lako u zivotu. :roll:
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#6 Re: Traži se programer sa poznavanjem Microsoft razvojne platforme

Post by PeeJay »

Zdravo drustvo.

Oglas je istekao. Sa zadovoljstvom mogu potvrditi, da je odabrani kandidat u kontakt stupio bas preko ovog sajta.

--

@mirsek: prijateljski savjet - ja razumijem, da je to kod nas bitno, ali u Njemackoj odnosno u razgovorima sa Nijemcima oko posla izbjegavaj takva pitanja, ako smijem, da te posavjetujem. Da kazem u kratko, kako je to ovdje: mene ne interesuje, gdje si ti stekao neka znanja, jedino sto me interesuje je, koliko si u stanju ta (bilogdje) stecena znanja aplicirati na otklanjanje mog problema.

Nadam se, da neces zamjeriti. Nije, da zelim biti grub. Ali ovdje su ljudi dosta pragmaticni. I da jos odgovorim na pitanje. Stavka Junior programera se ovdje vrti negdje od 12 do 16 EUR (znaci od recimo 20 do 30 BAM). Jug njemacke ima u prosjeku 10 do 20 posto bolje zarade od nas na sjeveru.

Nadam se, da sam dovoljno dobro odgovorio.
User avatar
mirsek
Posts: 12817
Joined: 07/05/2010 15:40

#7 Re: Traži se programer sa poznavanjem Microsoft razvojne platforme

Post by mirsek »

PeeJay wrote:Zdravo drustvo.

Oglas je istekao. Sa zadovoljstvom mogu potvrditi, da je odabrani kandidat u kontakt stupio bas preko ovog sajta.

--

@mirsek: prijateljski savjet - ja razumijem, da je to kod nas bitno, ali u Njemackoj odnosno u razgovorima sa Nijemcima oko posla izbjegavaj takva pitanja, ako smijem, da te posavjetujem. Da kazem u kratko, kako je to ovdje: mene ne interesuje, gdje si ti stekao neka znanja, jedino sto me interesuje je, koliko si u stanju ta (bilogdje) stecena znanja aplicirati na otklanjanje mog problema.

Nadam se, da neces zamjeriti. Nije, da zelim biti grub. Ali ovdje su ljudi dosta pragmaticni. I da jos odgovorim na pitanje. Stavka Junior programera se ovdje vrti negdje od 12 do 16 EUR (znaci od recimo 20 do 30 BAM). Jug njemacke ima u prosjeku 10 do 20 posto bolje zarade od nas na sjeveru.

Nadam se, da sam dovoljno dobro odgovorio.
Ma znam da se tako ne prica u sluzbenom razgovoru nego sam vise zelio da saznam tvoju licnu procjenu koliko osoba sa takvim znanjem moze ocekivati/traziti satnicu i kakva joj je generalno perspektiva za posao..
Hvala na odgovoru. :thumbup:
User avatar
PeeJay
Posts: 204
Joined: 05/02/2018 21:52
Location: HH
Contact:

#8 Re: Traži se programer sa poznavanjem Microsoft razvojne platforme

Post by PeeJay »

Ovisi o tome, kako stupas na trziste. Ovdje u poslu nema piraterije, zato ne daj da te zavedu "divlje" brojke, koje mozemo da navodimo freelanceri. U njemackom "alles inklusiv" znaci, da dodjes i obavis posao. To je prvo, sto treba da razumijes. :wink: Uzmimo za primjer moj zadnji projekt u prosloj godini... nedljno let na relaciji Hamburg - Manchester i nazad, hotel 85 GBP na dan... hardware, software,... Samo nocenje, hrana i letovi su znaci oko 1.000 eura... sto znaci da samo iz toga je 25 eura na sat "trosak" (1.000 eura podijljeno 40 sati). Gdje su oba laptopa, licencije,... Ne mjesajte stvake frilensera sa stavkama zaposlenih, jer je to neuporedljivo.

Ako prodajes samo ruke (to jest mozak) i nemas dobre preporuke, tezko ces kao zaposlenik dobiti vise od 2.000 eur (bruto / recimo oko 26 - 28 k godisnje), sto je negdje oko 1.400 netto. S tim ces u Njemackoj dosta skromno zivjeti. U roku od dvije godine mozes, ako si spreman na ucenje i odricanje, brzo napredovati i doci recimo do negdje 3.200 (sto bi bilo negdje oko 2.000 netto, odnosno 42k godisnje). Racunaj, da ces u velikoj vecini poslodavaca dobiti i "Urlaubsgeld" i "Weihnachtsgeld" u iznosu negdje od oko pola tvoje plate svaki (znaci zajedno negdje 13 plata). To je bitno zbog toga, sto se ovdje obicno govori o godisnjoj platu. Godisnju platu u rangu negdje vise od 45 hiljada evra mozete ocekivati tek tamo negdje, kad steknete i pravo na ulogu za drzavljanstvo (u vremenskom smislu, nije to nikako uslovljeno jedno sa drugim). A tu je trenutno vjerovatno i najvisa potraznja. :(

Posle nekih desetak ili petnestak godina je nekako vrijeme, da predjes vec polako medju seniore (senior u stvari znaci na engleskom pretpostavljeni, ne samo stariji). E od tu dalje je granica tvojih primanja jos samo nebo... :D Potraznja je ogromna, ali kao sto sam rekao... Obrazovanje (jos narocito strano, kamoli vani EU) ovdje ne vrijedi bas mnogo. Najvjerojatnije ces morati kroz pred-junior fazu (Ausbildungsphase), koja je placena negdje oko 70% (30% tvoje plate dobiva tvoj mentor).

Nadam se, da sam dovoljno jasno napisao. Inace slobodno pitaj.

---

Edit: i naucite se razlikovati izmedju programer (eng. programmer, njem.: Programmierer) i razvojni izinjer (eng.: developer, njem.: Entwickler). Prvi je onaj, koji pise kod, nezavisno od toga, da li je rijec o junioru ili senioru. U svakom slucaju izvodi radove po planu. Drugi je onaj, koji snuje, kako procesni problem prevesti u programski kod i programira prototipe, koje programeri izradjuju do kraja. Cesto mogu opaziti, da se to dvoje mijesa medjusobno. Ovdje su te relacije jasne. Developer je znaci grubo receno neko sa dobrim znanjem programiranja (full stack u klasicnom, ne ovom modernom smislu), ko istovremeno veoma dobro poznaje recimo neko podrucje, npr. proizvodnje, trgovine, HR sisteme, isl. A programer je za Javu, .NET, C++, itd.
Post Reply