Travnik / 7 Korpus A RBiH

Post Reply
eifel
Posts: 579
Joined: 07/11/2014 19:45

#401 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by eifel »

Jel neko zna šta smo i koliko oslobodili tada?
User avatar
forzamilan
Posts: 274
Joined: 10/06/2009 02:36

#402 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by forzamilan »

Škobo Habu wrote:
Sarajmen wrote:Kada, ko, gdje, kako, koliko...
Je li to bilo 1995 godine @boškobuha?
Koliko je meni poznato-riječ je o '92. godini. O tom događaju sam čitao na jednom od hrvatskih foruma, uglavnom zarobljeni su pripadnici HVO-a na Vlašiću koje su Srbi zvjerski izmasakrirali. Mislim da postoji spomenik kojim je obilježeno mjesto stradanja.
Bio sam više puta tu na tom spomeniku planinario jer živim u Turbetu podno Galice ali srećom nisam bio tu za vrijeme rata. Kako sam čuo od svojih prijatelja koji su tu čitav život pa tako i preživjeli rat u neposrednoj blizini 13 pripadnika HVO-a krenuli su u akciju iz pravca sela Paklarevo ako se ne varam ka Galici. Četnici su ih primjetili odmah ali su ih pustili dublje u teritoriju i onda okružili i mučili i najzad ubili. Ispekli su ih bukvalno na ražnju...
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#403 Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by Tesla10 »

Rođen u Srbiji, odrastao u Beogradu, borio se kao pripadnik ARBiH, te na kraju i položio svoj život za "Jednu nam jedinu".

To vam je ljudi moji Mihajlo Petrović. Legenda Armije Republike Bosne i Hercegovine.

Kada su mnogi davali pare i pare samo da se spase od puške koju su trebali da uzmu i da brane našu državu, Mihajlo je dobrovoljno stupio u redove ARBiH. Dolazio je iz porodice koja je generacijama ratovala protiv okupatora, tako da ga službovanje nije moglo da zaobiđe. Imao je priliku da pobjegne u svoj rodni Beograd ili čak možda i bolje u Zagreb, ali Mihajlo to nije uradio. Ostao je da se bori. A evo šta je na samome početku rekao svojim suborcima:

"Dragi moji borci, ja sam major Mihajlo Petrović, Srbin, Beograđanin, oficir bivše JNA. Moj djed borio se na Solunskom frontu protiv austrougarskih fašista, moj otac borio se protiv njemačkih, ustaških i četničkih fašista, izgleda da je došlo vrijeme da se i ja borim protiv ovih bradonja s brda. Njih će biti i više i bolje naoružanih, ali ne bojte se - junak umire samo jednom, a kukavica hiljadu puta. Budite smireni, pucajte samo u živu metu, ko nema oružja neka otima od neprijatelja, u tami slušajte moj glas jer nemamo radioveza, nemamo motorola. Slušajte i radite šta naredim. I zapamtite, između ovog našeg nezaštićenog naroda i njih stojite samo vi..."

I stao je. Stao je hrabro, borio se hrabro i poginuo hrabro. Onako kako je i živio. Čista obraza i uzdignute bosanske glave. Jer imao je običaj da kaže kako možda rođenjem nije Bosanac, ali je to postao srcem i dušom tokom svoga života.

Image

Danas je godišnjica njegove pogibije. Slava ti Mihajlo Petroviću!!!
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40831
Joined: 29/06/2011 23:39

#405 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by dječak sa šibicama »

Gdje je u Travniku ulica koja nosi njegovo ime?
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#406 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by Tesla10 »

dječak sa šibicama wrote:Gdje je u Travniku ulica koja nosi njegovo ime?
Nema je. I to je sramota. A za to treba zahvaliti ovoj eliti koja je na vlasti kao i građanima koji nisu toliko upoznati sa likom i žrtvom ovog velikog čovjeka, Bosanca/Bošnjaka.
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#407 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by Tesla10 »

Sarajmen wrote:Slava mu i hvala.
Ima već postojeća tema o herojima odbrane Bosne i Hercegovine, a on je svakako dio tih heroja :
http://forum.klix.ba/heroji-odbrane-bos ... 27335.html
Ma znam da je dio, ali želio sam da posebno istaknem njegovu žrtvu. Naročito mi se sviđa njegova hladnokrvnost i ljubav sa kojom je krenuo da Republiku brani od agresora.
plum
Posts: 87
Joined: 25/04/2013 21:58

#408 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by plum »

Tesla10 wrote:Rođen u Srbiji, odrastao u Beogradu, borio se kao pripadnik ARBiH, te na kraju i položio svoj život za "Jednu nam jedinu".

To vam je ljudi moji Mihajlo Petrović. Legenda Armije Republike Bosne i Hercegovine.

Kada su mnogi davali pare i pare samo da se spase od puške koju su trebali da uzmu i da brane našu državu, Mihajlo je dobrovoljno stupio u redove ARBiH. Dolazio je iz porodice koja je generacijama ratovala protiv okupatora, tako da ga službovanje nije moglo da zaobiđe. Imao je priliku da pobjegne u svoj rodni Beograd ili čak možda i bolje u Zagreb, ali Mihajlo to nije uradio. Ostao je da se bori. A evo šta je na samome početku rekao svojim suborcima:

"Dragi moji borci, ja sam major Mihajlo Petrović, Srbin, Beograđanin, oficir bivše JNA. Moj djed borio se na Solunskom frontu protiv austrougarskih fašista, moj otac borio se protiv njemačkih, ustaških i četničkih fašista, izgleda da je došlo vrijeme da se i ja borim protiv ovih bradonja s brda. Njih će biti i više i bolje naoružanih, ali ne bojte se - junak umire samo jednom, a kukavica hiljadu puta. Budite smireni, pucajte samo u živu metu, ko nema oružja neka otima od neprijatelja, u tami slušajte moj glas jer nemamo radioveza, nemamo motorola. Slušajte i radite šta naredim. I zapamtite, između ovog našeg nezaštićenog naroda i njih stojite samo vi..."

I stao je. Stao je hrabro, borio se hrabro i poginuo hrabro. Onako kako je i živio. Čista obraza i uzdignute bosanske glave. Jer imao je običaj da kaže kako možda rođenjem nije Bosanac, ali je to postao srcem i dušom tokom svoga života.

Image

Danas je godišnjica njegove pogibije. Slava ti Mihajlo Petroviću!!!
Slava heroju odbrane Bosne i Hercegovine,svako ko je svoj zivot dao za ovu zemlju zasluzuje najvece postovanje. To kao prvo.Ali kao drugo, kako cu gledati na ovu nadahnutu pricu za siroke narodne mase iz uvodnog posta znacu tek kad cujem kako mu se zvala zena.
User avatar
Tesla10
Posts: 1894
Joined: 14/05/2013 14:44

#409 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by Tesla10 »

Kakve to veze ima :-) ?
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#410 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by karanana »

plum wrote:
Tesla10 wrote:Rođen u Srbiji, odrastao u Beogradu, borio se kao pripadnik ARBiH, te na kraju i položio svoj život za "Jednu nam jedinu".

To vam je ljudi moji Mihajlo Petrović. Legenda Armije Republike Bosne i Hercegovine.

Kada su mnogi davali pare i pare samo da se spase od puške koju su trebali da uzmu i da brane našu državu, Mihajlo je dobrovoljno stupio u redove ARBiH. Dolazio je iz porodice koja je generacijama ratovala protiv okupatora, tako da ga službovanje nije moglo da zaobiđe. Imao je priliku da pobjegne u svoj rodni Beograd ili čak možda i bolje u Zagreb, ali Mihajlo to nije uradio. Ostao je da se bori. A evo šta je na samome početku rekao svojim suborcima:

"Dragi moji borci, ja sam major Mihajlo Petrović, Srbin, Beograđanin, oficir bivše JNA. Moj djed borio se na Solunskom frontu protiv austrougarskih fašista, moj otac borio se protiv njemačkih, ustaških i četničkih fašista, izgleda da je došlo vrijeme da se i ja borim protiv ovih bradonja s brda. Njih će biti i više i bolje naoružanih, ali ne bojte se - junak umire samo jednom, a kukavica hiljadu puta. Budite smireni, pucajte samo u živu metu, ko nema oružja neka otima od neprijatelja, u tami slušajte moj glas jer nemamo radioveza, nemamo motorola. Slušajte i radite šta naredim. I zapamtite, između ovog našeg nezaštićenog naroda i njih stojite samo vi..."

I stao je. Stao je hrabro, borio se hrabro i poginuo hrabro. Onako kako je i živio. Čista obraza i uzdignute bosanske glave. Jer imao je običaj da kaže kako možda rođenjem nije Bosanac, ali je to postao srcem i dušom tokom svoga života.

Image

Danas je godišnjica njegove pogibije. Slava ti Mihajlo Petroviću!!!
Slava heroju odbrane Bosne i Hercegovine,svako ko je svoj zivot dao za ovu zemlju zasluzuje najvece postovanje. To kao prvo.Ali kao drugo, kako cu gledati na ovu nadahnutu pricu za siroke narodne mase iz uvodnog posta znacu tek kad cujem kako mu se zvala zena.
Ana.

Moze li sad objasnjenje na sta si ciljao?
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#411 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by PM72 »

Masa oficira JNA (muslimana iz BiH) ostala je po Srbiji ...njih 99,9 % ima ženu srpkinju.Eto na šta je ciljano,ko biva,i ovom majoru je žena bila Šuhra jal Fatima.
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#412 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by karanana »

aha, ko ono ti si odakle ti je i zena.

nidje veze. siguran sam da je bilo na destine mozda i stotine srba oficira ozenjenih sa muslimankama koji su otisli na srpsku stranu. tako da mislim da to da si ostao u zeninom toru zbog zene ne pije vodu, cak i da mu je zena faketa ili sabaheta.
sad ce teorija da je ostao jer je to bio kompromis izmedju njega srbina i zene hrvatice. bas bezveze.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5953
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#413 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by studiorum_tuzlaensis »

Tesla10 wrote:
dječak sa šibicama wrote:Gdje je u Travniku ulica koja nosi njegovo ime?
Nema je. I to je sramota. A za to treba zahvaliti ovoj eliti koja je na vlasti kao i građanima koji nisu toliko upoznati sa likom i žrtvom ovog velikog čovjeka, Bosanca/Bošnjaka.
Gdje su ulice svih ostalih boraca ARBiH u ovim gradovima? Uozbiljite se, uradio je samo ono što je uradila masa drugih momčića i ljudi koji su položili živote za ovu državu.

Pristalica sam naziva kao što je npr ul. Šehida koja postoji u Travniku, ili ulica Patriotske lige i sl. ali da li to znači da i moj otac koji je podlegao na Igmanu mora dobiti ulicu u Hrasnici? Smatram da ne. Ponavljam, nije ništa veći heroj od bilo kojeg poginulog borca ARBiH.
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#414 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by animals »

studiorum_tuzlaensis wrote:
Tesla10 wrote:
dječak sa šibicama wrote:Gdje je u Travniku ulica koja nosi njegovo ime?
Nema je. I to je sramota. A za to treba zahvaliti ovoj eliti koja je na vlasti kao i građanima koji nisu toliko upoznati sa likom i žrtvom ovog velikog čovjeka, Bosanca/Bošnjaka.
Gdje su ulice svih ostalih boraca ARBiH u ovim gradovima? Uozbiljite se, uradio je samo ono što je uradila masa drugih momčića i ljudi koji su položili živote za ovu državu.

Pristalica sam naziva kao što je npr ul. Šehida koja postoji u Travniku, ili ulica Patriotske lige i sl. ali da li to znači da i moj otac koji je podlegao na Igmanu mora dobiti ulicu u Hrasnici? Smatram da ne. Ponavljam, nije ništa veći heroj od bilo kojeg poginulog borca ARBiH.
On nije sehid,tako da..
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5953
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#415 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by studiorum_tuzlaensis »

Pročitaj ponovo post moj majketi. Nek bude ulica pokojnih Srba u Gradu, ali po čemu je on bolji od nekog drugog Hrvata ili Srbina koji su se borili u ARBiH.
plum
Posts: 87
Joined: 25/04/2013 21:58

#416 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by plum »

PM72 wrote:Masa oficira JNA (muslimana iz BiH) ostala je po Srbiji ...njih 99,9 % ima ženu srpkinju.Eto na šta je ciljano,ko biva,i ovom majoru je žena bila Šuhra jal Fatima.
Tako je,samo te zena moze natjerati da okrenes cijev prema svojima. :lol: Ovo gore je tipicna prica kad od necega zelis da napravis mit.Pazi jos su mu i rijeci zapamtili mozes misliti,ko li je taj cato sto zapisa sve ovo da mi je znati?.
FARMAS
Posts: 177
Joined: 08/09/2015 19:18
Location: Nebeska kafana

#417 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by FARMAS »

PM72 wrote:Masa oficira JNA (muslimana iz BiH) ostala je po Srbiji ...njih 99,9 % ima ženu srpkinju.Eto na šta je ciljano,ko biva,i ovom majoru je žena bila Šuhra jal Fatima.
:lol: :lol: :thumbup:
User avatar
KUZNETSOV
Posts: 1078
Joined: 04/07/2015 15:57
Location: nosač aviona

#418 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by KUZNETSOV »

studiorum_tuzlaensis wrote:Pročitaj ponovo post moj majketi. Nek bude ulica pokojnih Srba u Gradu, ali po čemu je on bolji od nekog drugog Hrvata ili Srbina koji su se borili u ARBiH.
on razbija laz da je armija bila samo muslimanska...
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#419 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by Woody »

KUZNETSOV wrote:
studiorum_tuzlaensis wrote:Pročitaj ponovo post moj majketi. Nek bude ulica pokojnih Srba u Gradu, ali po čemu je on bolji od nekog drugog Hrvata ili Srbina koji su se borili u ARBiH.
on razbija laz da je armija bila samo muslimanska...
Tačno/točno!!!

Image

Bilo je 5 Srba i 7 Hrvata... Ako pod "muslimanima" podrazumjevaš narod, onda je iza njih najviše bilo Šiptara, Jugoslovena, Slovenaca i Crnogoraca čime Srbi i Hrvati ravnopravno dijele "odlično" 6 mjesto po postotku brojnosti u ARBiH;-)

Pozdrav domovini :thumbup:
Boskero
Posts: 481
Joined: 21/08/2013 05:08

#420 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by Boskero »

.
Last edited by Boskero on 29/10/2017 01:47, edited 1 time in total.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55687
Joined: 15/12/2008 16:53

#421 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by ultima_palabra »

studiorum_tuzlaensis wrote:Pročitaj ponovo post moj majketi. Nek bude ulica pokojnih Srba u Gradu, ali po čemu je on bolji od nekog drugog Hrvata ili Srbina koji su se borili u ARBiH.
Joj pitanja... pa po čemu su Safet Zajko ili Enver Šehović bolji od nekog neznanog borca koji nema ulicu? Po ulozi u ratu, hrabrosti, po činu ako hoćeš...

Njegov grob je na istaknutom mjestu u Travniku i obilazi se na važne datume, ali svakako da bi trebala postojati i ulica.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#422 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by Woody »

Boskero wrote: U Sarajevu se borila 102 Slavna Pravoslavna, generali, pukovnici, komandanti. U Tuzli ista prica

Istina znatno manje ih je bilo nego li Bošnjaka u cjeloj ARBiH ali ih treba spominjati kao i svakog covjeka koji je dao zivot da bi mi danas mogli zivjeti tu gdje smo i rođeni....
Oh, yes! How yes no!

Svi su oni bili samo
Image

Il' što bi reko jedan mali iz mog komšiluka:
Image
Boskero
Posts: 481
Joined: 21/08/2013 05:08

#423 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by Boskero »

.
Last edited by Boskero on 29/10/2017 01:47, edited 1 time in total.
User avatar
exliberal-ex
Posts: 7707
Joined: 11/04/2013 00:01

#424 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by exliberal-ex »

Boskero wrote:
U Sarajevu se borila 102 Slavna Pravoslavna, generali, pukovnici, komandanti. U Tuzli ista prica

Istina znatno manje ih je bilo nego li Bošnjaka u cjeloj ARBiH ali ih treba spominjati kao i svakog covjeka koji je dao zivot da bi mi danas mogli zivjeti tu gdje smo i rođeni....
De matereti neserendaj....ja sam bio pripadnik te "slavne pravoslavne" gdje je 90% srba koji cinili aktivni sastav bilo nasilno mobilisano I gurnuto u tu brigadu da alija moze prodavat multietnicnost....pa jos povede radeta u zenevu...jos mi reci da to nije istina :evil:
Boskero
Posts: 481
Joined: 21/08/2013 05:08

#425 Re: Mihajlo Petrović - Major i legenda Armije Republike BiH

Post by Boskero »

.
Last edited by Boskero on 29/10/2017 01:47, edited 1 time in total.
Post Reply