Travnik / 7 Korpus A RBiH

Post Reply
Wolf Angel
Posts: 219
Joined: 27/03/2014 23:54

#376 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by Wolf Angel »

tetakk wrote:Nikad nije bilo pokušaja zauzimanja Koricanskih stijena.
Jeste, bio je jedanput. Kako sam napisao.
forel
Posts: 693
Joined: 12/01/2013 22:10

#378 Re: ARBIH I HV pred Banja Lukom, na Kupresu itd.

Post by forel »

penkalaa wrote:
joijo wrote:
Pogledao sam par stranih dokumentaraca. Strane medije su dakle tvrdile da su Hrvatske mehanizovane jedinice i Bosanske pjesadijske jedinice skupa napredovale. To se i jasno vidi iz filmova. Isto stranci govore kako RH nije bas zelijela da dozvoli snadbijevanje ARBIH teskim oklopnim naoruzanjem te je se ARBIH morala oko oklopa snalaziti na taj nacin sto je ga od VRS zarobljavala. To tvrde recimo u ovom filmu:
ne seruckaj bezveze
Hrvatska niti jedan tenk ili transporter nije uvezla, bio je embargo oružja
svi ovi tenkovi su zarobljeni največim djelom u vojarnama a manji na ratištu
isto kao i BiH, mi ga nismo mogli uvesti a kao vama nismo dozvolili :lol:
znam da je post stariji i ulecem ko padobranac, ali bi ovom ''pametnom'' rekao par stvari cisto da se zna.Hrvatska je jos prije rata uvozila Rumunske kalasnjikove, pa je ispala ona ''afera'' tj snimak kupovine oruzija.Tadasnji ministar odbrane HR, je rekao da su zapljenjene neko kolicine lahkog oruzija, ali da se kasnije radilo preko obicnih motornih vozila a ne preko kamiona ko za vrijeme kad su zapljenjene.Druga stvar, HR je uvozila MTS, kad tako bulaznis da te pitam odkud HR protivazdusni sistem S300 (doduse neki stvrde da nije nikad kompletiran) ako je bio taj ''embargo''?Prica se tacno da su nasi iz dijaspore (sto pjevaci, sto oni koji su ostali raditi u inostrantvu) slali vojnu pomoc u BiH u vidu permanentno odora i konzervirane hrane za vojsku.I Hrvati su kada dodje brod u hr pola uzimali sebi.HR je imala tu srecu da su imali izlaz na more otvoren, embargo oruzija je imao smisla jer se u HR moglo tajnim kanalima (kao danas Sirija, Libija itd) dovuci oruzije preko mora.U BiH toga nije moglo toliko doci jer da napomenem HR je 1993 bila agresor na BiH kada su jedinice HV usle na teritoriju BiH bez dozvole predsjednjistva BiH i ucestovale u ratnim sukobima na strani HVO.Istina nisu se uvozili tenkovi i transporteri, jer je HR imala tu srecu da je njen teritoriji bio uzurpiran samo u dijelu RSK - zapadna Slavonija, a sve kasarne unutar HR su bile zaposjednute vec pocetkom rata i od tud ''superiorna nadmoc'' u tehnici.Treba napomenut da je HR prva imala i zracne snage u vidu preotetih Migova21.BiH je Armiju dobila tek 92 godine, a HV je bila uvelike pripremana, pocev od ZNG, pa kasnijim opremanjem doslo se do HV.Rat u BiH je najvise pogotovo HR, jer u slucaju da nije bilo rata u BiH, danas bi HR bila sravnjena sa zemljom.Zamisli da je cijela tehnika koja je ostala u BiH 2 vojne oblasti pridodata logistici iz Srbije krenula na HR?Sta bi ostalo od HR?Na zalost vidjeli smo sta je ostalo od Vukovara.

A sad sto se tice B.Luke, razlog sto B. Luka i RS nije ''pala'' se nalazi u HR, razlog je jednostavan.Nakon Oluje i oslobodjenja HR, preko 200 000 civila je izbjeglo iz djelova pod okupaciom, a hrvati su im ''rado pomogli'' da se to desi.Medjunarodni faktor je to vidio i shvatio je da ako padne RS i padne B. L.Slobi Milosevicu nista drugo ne preostaje nego da udje u rat, jer je vec primio 200 000 izbjeglica iz HR, zamislite koliko bi izbjeglica bilo iz BiH (po popisu 91 u BiH je bilo 30% srpskog stanovnistva).Zamislite da primite milion ljudi u par dana a drzava vam cjela broji 6 miliona stanovnika?Slobo nema druge nego da udje u rat sa vojskom iz Srbije, a Medjunarodna zajednica nikako nije htijela pustit da se sukobi rasplamsaju i zato je vrsen pritisak na ARBiH da stane pred B.Lukom.Nije to pitanje ni jel se moglo i koliko bi bilo zrtava, budite sigurni da su ruke bile odvezane B.Luku bi prvi napale izbjeglice iz B.Luke.Medjunarodna zajednica je vidjela sta se desilo nakon Oluje.SAD su bile u gradjanskom ratu, nakon poraza Konfederacije, Unija nije pobila i protjerala pripadnike nego su pomilovani amnestijom, dok kod nas ko god da je pobjedio onaj je drugi najebo ko zec.
User avatar
sinuhe
Posts: 11483
Joined: 03/06/2011 11:33

#379 Re: ARBIH I HV pred Banja Lukom, na Kupresu itd.

Post by sinuhe »

Hrvatska je MiG-21 avione kupila u Kirgiziji uz naklonost UN-a kao i ostalo naoruzanje.
Hrvatska je bila relativno mirna zemlja i cijeli rat su odrzavali kakvu takvu privredu. Nakon pada SSSR-a oruzja je bilo na rasprodaji, ali BiH je na dosta nezgodnoj geografskoj poziciji - ne granicimo niti sa jednom "trecom zemljom".
forel
Posts: 693
Joined: 12/01/2013 22:10

#380 Re: ARBIH I HV pred Banja Lukom, na Kupresu itd.

Post by forel »

sinuhe wrote:Hrvatska je MiG-21 avione kupila u Kirgiziji uz naklonost UN-a kao i ostalo naoruzanje.
Hrvatska je bila relativno mirna zemlja i cijeli rat su odrzavali kakvu takvu privredu. Nakon pada SSSR-a oruzja je bilo na rasprodaji, ali BiH je na dosta nezgodnoj geografskoj poziciji - ne granicimo niti sa jednom "trecom zemljom".
Ne siri dezinformacije, prelet 2 Miga tipa 21 su izvrsili su hrvatski piloti koji su jos bili u JNA, ima dokumentarni film o tome.Ti su avioni sletili u Austriju i potom prebaceni u HR.Hrvatska privreda je ''relativan pojam'' velik dio i novca i opreme u HR su stizali s vana, od jako aktivne i dobro uvezane hrvatske emigracije.Vazno je napomenut da je HR bila i placena vojska ne ko kod nas kutijama cigara nego njemackim markama.
User avatar
sinuhe
Posts: 11483
Joined: 03/06/2011 11:33

#381 Re: ARBIH I HV pred Banja Lukom, na Kupresu itd.

Post by sinuhe »

MiG 21 sa kojim je hrvatski pilot sletio u Austriju je u austrijskom muzeju. http://www.kleinezeitung.at/nachrichten ... -mig.story
Imali su oni vise migova, oko 12 cini mi se i upravo iz Kirgizije. Hrvatska je u ratu prodala preduzece Nikola Tesla Ericssonu, gradili su brodove za izvoz ...imali su privredu.
neki
Posts: 6694
Joined: 17/02/2005 07:57

#382 Re: ARBIH I HV pred Banja Lukom, na Kupresu itd.

Post by neki »

Bez pretjerivanja moze se reci da su u periodu '91-'95 proizvodili vise nego danas..
shadowblade
Posts: 333
Joined: 23/02/2014 21:13

#383 Re: ARBIH I HV pred Banja Lukom, na Kupresu itd.

Post by shadowblade »

Walther wrote:
frkenzi wrote:Hoces reci da je Alija bio dobrocinitelj koji nije htio Srbiju da pretrpa izbjeglicama,i da mu je draze bilo da njegovi ostanu izbjeglice?
Ne... Alija se je bojao da ce popit 3-4 divizije iz srbije koje je milosevic vec najavio... Inace je kciju "otegao" skoro 6 dana i onda je doslo upozorenja od amerikanaca da se vraca ili ce biti i on bombardovan.
Ma možeš ti to uobličavati kako god želiš, da su Amerikanci rekli da se ide/može ići do Drine, išlo bi se do Drine, i nikakva srbija, Milošević i njegove "divizije" to nebi spriječili niti bi smjeli spriječiti.
User avatar
Woody
Posts: 1690
Joined: 17/12/2003 00:00
Location: Jedna država, dva entiteta, tri naroda, četiri pičke materine

#384 Re: ARBIH I HV pred Banja Lukom, na Kupresu itd.

Post by Woody »

Ma možeš ti to uobličavati kako god želiš, da su Amerikanci rekli da se ide/može ići do Drine, išlo bi se do Drine, i nikakva srbija, Milošević i njegove "divizije" to nebi spriječili niti bi smjeli spriječiti.
Odgovor je... Točan!

Image
Hefest
Posts: 1
Joined: 05/07/2014 00:39

#386 Re: Večići i prodor iz Večića

Post by Hefest »

Vama koji ste bili u Večićima tokom rata , htjeo bih da postavim pitanje da li ste poznavali Mustafu Palića ( mog oca rahmetli )
i da li mozete da mi kazete bilo kakvu informaciju . Poginuo je 1.11.1992 u minskom polju kod mjesto Duboka ( barem je meni tako receno ) , kosti od babe rahmetli nikad nisam nasao i bilo kakva informacija bi mi dobro dosla .

Unaprijed hvala .
PAZI
Posts: 146
Joined: 11/03/2010 16:29

#387 Re: Večići i prodor iz Večića

Post by PAZI »

Hefest wrote:Vama koji ste bili u Večićima tokom rata , htjeo bih da postavim pitanje da li ste poznavali Mustafu Palića ( mog oca rahmetli )
i da li mozete da mi kazete bilo kakvu informaciju . Poginuo je 1.11.1992 u minskom polju kod mjesto Duboka ( barem je meni tako receno ) , kosti od babe rahmetli nikad nisam nasao i bilo kakva informacija bi mi dobro dosla .

Unaprijed hvala .
Ja sam bio.dio ratnog vremena u Večićima.Odlično sam ti poznavao oca rahmetli,(ako se radi o Sejfinom sinu iz Garića)onda znam i tebe,a i ti si mene skoro upoznao..Ondje u onoj čevabddžinici u parku preko puta autobuske stanice u Travniku..Pa eto javi se nije problem da sjednemo i popričamo,..na kraju krajeva moralna i trajna obaveza svih nas preživjelih je da u svakavim situacijama nađemo se koliko toliko pri ruci,članovima familija naših poginulih i nestalih saboraca,,Budi mi posalamljen i vidimo se ako bogda..
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#388 Re: Večići i prodor iz Večića

Post by Bosanac sa dna kace »

.
FASIZMU SMRT
Posts: 32
Joined: 28/02/2010 22:58

#389 Re: ARBIH I HV pred Banja Lukom, na Kupresu itd.

Post by FASIZMU SMRT »

https://www.youtube.com/watch?v=dxcbX2GvPyU

Kulturno društvo Bošnjaka-džemat Ženeva vam predstavlja novu jedinstvenu knjigu o najvećim herojima odbrane Bosne, o velikim i nezaboravnim bitkama za odbranu Republike Bosne i Hercegovine
Mr Majestic
Posts: 203
Joined: 04/10/2014 15:52

#391 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by Mr Majestic »

Sarajmen wrote:Vrhunski odrađena operacija :thumbup:

Pozdrav domovini!

P.S. Davno sam čitao knjigu ''Operacija Vlašić'' od autora Mušinbegović ili tako nekako, super sve objašnjeno, korak po korak-faza po faza uz prateću kartografiju .... daj nek' neko tog materijala sroka na temi.
Slazem se vrhunski odradjena operacija koja je poslije donijela najvise razocarenja . Naime kad se to desilo bilo je u najgorem vremenu i okolnostima ali ono sto smo svi ocekovali da kad stigne proljece da ce operacije biti nastavljene da ce se osloboditi Skender Vakuf poslije kojeg bi armija samo sisla u Kotor Varos i da ce taj pravac sa Vlasica biti glavni pravac prodora prema Banjaluci . Nista se od toga nije desilo cak i kad se napredovalo iz pravca Jajca i Sanskog Mosta linije na Vlasicu su mirovale umjesto da se rastereti ratiste . Naime kad se doslo do neke Svinjske glavice na Vlasicu ( tako sam cuo za to mjesto da se zove ) receno je da ne moze dalje , cuj ne moze dalje a moglo se kad je bilo najgore :-) . Izgleda da je Alija bio zacrto u svojoj glavi neke nove granice BiH . Jos sam cuo jednu drugu informaciju da kad je Dudakovic sa Alagicem posjetio Vlasic i kad je ovaj vidio kakve je pozicije imao a da poslije toga se nije mrdno da je izgrdio Alagica , to sam jos cuo 96-te a od tada je proslo mnogo vremena . Da nebude rekla kazala dali je to istina i dali neko moze nesto vise reci o tome uprotivnom zaboravite jer ovo treba da ostane prijateljsko caskanje uz postivanje svih boraca Armije RBiH .
domi
Posts: 544
Joined: 04/10/2003 00:00

#392 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by domi »

Ovo rekla kazala necu komentarisatii, jer je ocigledno glupost. St se tice te Svinjske glave, ona je. Ila u nasim rukama jos u prvoj polovini '94, kad sam ja poceo da idem gore na redovne izlete. Glavne operacije na Vlasicu su radjene od polovine te godine, zapravo ima jedna zanimljivost vezana za tu glavu. NAIME, tu je za vrijeme sukoba sa AVO-om cvjetao sverc komerc, radjala se prijateljstva ittd. itd., dok cetalji po zavrsetku tog sukoba nisu skontali da im balije vise nisu potrebne, te ih fino napadnu i uzmu polozaje na tom rejonu, bez ikakvih problema, jer ovi "nasi" biznismeni nisu ni cuvali strazu. I tako cetalji umalo zavrse izmedju Travnika i Zenice da nam putarinu naplacuju, medjutim onda je nama data uzbuna i the rest is history.... 8-) Tu je poginuo jedan dobar decko vozeci sanitet, nagazivsi na tenkovsku...rahmet mu dusi.
Škobo Habu
Posts: 9031
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#393 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by Škobo Habu »

Zna li ko razlog zašto su pripadnici HVO-a, koji su zarobljeni na Vlašiću '92., onako divljački izmasakrirani?
Tutnjavac
Posts: 141
Joined: 13/01/2014 16:01

#394 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by Tutnjavac »

@Sarajmen, pa jeste, eno je prva na spisku jedinica, ispod nje Crni Labudovi, dvije jedinice direktno potčinjene GŠ.

Otto, hvala na mapama i slikama! :thumbup:
Škobo Habu
Posts: 9031
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#395 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by Škobo Habu »

Sarajmen wrote:Kada, ko, gdje, kako, koliko...
Je li to bilo 1995 godine @boškobuha?
Koliko je meni poznato-riječ je o '92. godini. O tom događaju sam čitao na jednom od hrvatskih foruma, uglavnom zarobljeni su pripadnici HVO-a na Vlašiću koje su Srbi zvjerski izmasakrirali. Mislim da postoji spomenik kojim je obilježeno mjesto stradanja.
Wolf Angel
Posts: 219
Joined: 27/03/2014 23:54

#396 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by Wolf Angel »

Škobo Habu wrote:
Sarajmen wrote:Kada, ko, gdje, kako, koliko...
Je li to bilo 1995 godine @boškobuha?
Koliko je meni poznato-riječ je o '92. godini. O tom događaju sam čitao na jednom od hrvatskih foruma, uglavnom zarobljeni su pripadnici HVO-a na Vlašiću koje su Srbi zvjerski izmasakrirali. Mislim da postoji spomenik kojim je obilježeno mjesto stradanja.
Maj 1992, Galica. 13 izmasakriranih bojovnika HVO-a.
Da, ima spomenik sa križem na na tom mjestu.
Last edited by Wolf Angel on 07/04/2015 22:43, edited 1 time in total.
Wolf Angel
Posts: 219
Joined: 27/03/2014 23:54

#397 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by Wolf Angel »

Sarajmen wrote:Ne tvrdim, al' mislim da je u ovoj operaciji učešće imala i gardijska brigada iz Sarajeva, i da su izašli na plato prije ostalih naših angažovanih snaga. Bog dao pa je na njih pala magla i tako ih sakrila i sačuvala dok se i ostatak snaga nije uveo u borbeni raspored za napad .
Jeste, gardijska je noć pred napad zauzela kote Čavo i Pavo,
Wolf Angel
Posts: 219
Joined: 27/03/2014 23:54

#398 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by Wolf Angel »

.
taxidriver
Posts: 84
Joined: 23/05/2005 22:28

#399 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by taxidriver »

Dani ponosa i slave!

Kako je mocno izgledao taj 7.korpus u to vrijeme. Moja malenkost je jednim dijelom ucestvovala u pripremi,osmisljavanju i izvodjenju operacije. Par mjeseci prije se izveo "probni napad" na pravcu Meokrnje-Svinjska glava. Tada su se utvrdili mnogi parametri koji su se dali iskoristiti za kasnije, bilo nam je jasno koliko treba vremena da cetnicima stignu snage koje bi bile ispomoc i mnogo drugih parametara...

Gardijska brigada - Amir Corbo zapovjednik je sjajno izvrsio zadatak i zaposjeo vrhove Pavo, Cavo i Crni Vrh.

Spomenuo bih sjajne vrhunske borce koji su bili u diverzanskoj korpusnoj formaciji. Rah.Zijo Bukvic-jedan od najboljih izidjaca u ARBIH uz rah.Amela Vejzovica iz 3.korpusa koji je poginuo u Podvelezju, rah.Erma, rah. Raso.

Vjecni rahmet i mir dusama njihovim.

Pozdrav domovini!
User avatar
Nekako s proljeća
Posts: 4797
Joined: 01/12/2006 22:59
Location: Pozdrav domovini!

#400 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by Nekako s proljeća »

Zauzimanje Vlašića je istovremeno značilo da se razbija i komunikacijska blokada , signal bosanskohercegovačke televizije i radija se mogao od tada ponovo čuti daleko daleko.... a ubiše 1992. Zenuni Bajrama na radnom mjestu , kada su zauzeli repetitor na Vlašiću.

Čorbo je časni primjer oficira i pripadnika Armije Bosne i Hercegovine :thumbup: , respekt, rahmet i slava svim ostalim :bih:
Post Reply