Travnik / 7 Korpus A RBiH

Post Reply
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#351 Re: ARBIH I HV pred Banja Lukom, na Kupresu itd.

Post by Walther »

PM72 wrote:Divizije iz Srbije :lol: dobro nisi rekao proleterske brigade :D
to je inace citat Milosevica ;-) a bit nije vas u imenu jedinice ili jedinica vec otvoren sukubo sa Srbijom
Walther
Posts: 2533
Joined: 18/05/2013 16:15

#352 Re: ARBIH I HV pred Banja Lukom, na Kupresu itd.

Post by Walther »

frkenzi wrote:
Walther wrote:
frkenzi wrote:Hoces reci da je Alija bio dobrocinitelj koji nije htio Srbiju da pretrpa izbjeglicama,i da mu je draze bilo da njegovi ostanu izbjeglice?
Ne... Alija se je bojao da ce popit 3-4 divizije iz srbije koje je milosevic vec najavio... Inace je kciju "otegao" skoro 6 dana i onda je doslo upozorenja od amerikanaca da se vraca ili ce biti i on bombardovan.
Znaci islo se do odredjene linije pa u Dejton? Ovo za divizije iz Srbije :lol:
Islo se oslobadjati, pa se preslo liniju koju su Amerikanci odobrili, pa se vracalo nazad. Sta ti tu nije jasno?
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#353 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by sokkia »

jel' iko spomenuo 24.02.1994 i Galicu :-)
ZAGORS
Posts: 459
Joined: 10/07/2011 14:01

#354 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by ZAGORS »

Zna li se otprilike broj poginulih sa jedne i druge strane ?
Wolf Angel
Posts: 219
Joined: 27/03/2014 23:54

#355 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by Wolf Angel »

sokkia wrote:jel' iko spomenuo 24.02.1994 i Galicu :-)
Da misliš možda na 24.2.95 galica, pentranje uza stijene na užadima?
Prvi naš prepad na njih iz pravca da ni zamisliti nisu mogli.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#356 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by sokkia »

Wolf Angel wrote:
sokkia wrote:jel' iko spomenuo 24.02.1994 i Galicu :-)
Da misliš možda na 24.2.95 galica, pentranje uza stijene na užadima?
Prvi naš prepad na njih iz pravca da ni zamisliti nisu mogli.
da da,
zbog te akcije gotovo da i nije bilo borbi u martu, nabrali ga cete ne cekajuci da ih napadnu :-D
i istina je da su rekli: da ste nam javili da dolaziite ne bi povjerovali i opet bi nas zatekli na spavanju. :)
Wolf Angel
Posts: 219
Joined: 27/03/2014 23:54

#357 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by Wolf Angel »

sokkia wrote:
Wolf Angel wrote:
sokkia wrote:jel' iko spomenuo 24.02.1994 i Galicu :-)
Da misliš možda na 24.2.95 galica, pentranje uza stijene na užadima?
Prvi naš prepad na njih iz pravca da ni zamisliti nisu mogli.
da da,
zbog te akcije gotovo da i nije bilo borbi u martu, nabrali ga cete ne cekajuci da ih napadnu :-D
i istina je da su rekli: da ste nam javili da dolaziite ne bi povjerovali i opet bi nas zatekli na spavanju. :)
Upravo tako! :thumbup:
To im je bilo nezamislivo, a smjestili smo im se u Gornjim škuljima tik ispod nosa u predvečer te noći,IDV u ponoć javlja da kreteni doslovno spavaju kao gluha krmad, provjereno za napadne prilaze da su čisti od mina i postavljena užad za penjanje. Kompanjon do mene (išli smo lijevo od srnske stijene) je pomislio pri samom vrhu da su ga skužili i lik slobodni skok napravi užetom nazad od nekih 20 m, kasnije se jedva se pope na vrh.Tad sam baš nakostriješio od vune, umalo nisam i ja isto a imao na sebi cca 20 kg opreme. Moram priznati da je i nama bilo nepojmljiv taj uspjeh. Ipak je penjanje konopcima uz stijene neprijatelju koji godinama ima savršenu dominaciju tim područjem visok rizik. Komanda je dobro procijenila da su se baš zbog toga opustili i bili su u pravu. Nekima je u sjećanju ostala pušiona bojovnika HVO-a iz maja 92 na istom mjestu, pa nam nije bilo svejedno. Ali smo bili fakat pishofizički motivirani i nabrijani, za takvo nešto. U prvoj grupi sve momci, oženjeni sa djecom nisu dolazili u obzir. Oprema samo takva, IDV je imao čast da bira u skladištu od sa-80 britanskih, m-16, hecklera, i razumije se ostalog od istočnog bloka oružja. Mi ostali "samo" sve od ostalog. 95 i 92 nisu ni blizu isto bili.Jesu oni bili zasijali nešto mina na vrh Paklarskih serpentina ali nismo tuda ni išli. Ali, ono haha, pa pometeni su bili u naletu od pola sata kao uraganom. Još nije ni svanulo, negdje oko pola 4 ujutro je počelo.
Traserskim mecima su izviđači označavali gdje su, a prvu iz RPG-a je popila ona mamutska zemunica na vrhu stijene.
Klasičan upad, sada kada se sjetim, još ne mogu da vjerujem da smo to izveli.
Last edited by Wolf Angel on 10/04/2014 01:15, edited 2 times in total.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#358 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by sokkia »

Moram priznati da je i nama bilo nepojmljiv taj uspjeh. Nekima je u sjećanju ostala pušiona bojovnika HVO-a iz maja 92 na istom mjestu
znam i za ovo, samo su ti momci 92. krajnje naivno , gotovo samovoljno bez ikakve druge podrške krenuli na Galicu.
to je bilo iznenađenje i za cete i imali su pocetni uspjeh, ali kad su se cete presabrali onda su ih gadno sredili :sad:
Škobo Habu
Posts: 9045
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#359 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by Škobo Habu »

sokkia wrote:
Moram priznati da je i nama bilo nepojmljiv taj uspjeh. Nekima je u sjećanju ostala pušiona bojovnika HVO-a iz maja 92 na istom mjestu
znam i za ovo, samo su ti momci 92. krajnje naivno , gotovo samovoljno bez ikakve druge podrške krenuli na Galicu.
to je bilo iznenađenje i za cete i imali su pocetni uspjeh, ali kad su se cete presabrali onda su ih gadno sredili :sad:
Ne znam koliko je istina, ali sam čuo da su bojovnike HVO čete zarobile i divljački mučile?
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#360 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by sokkia »

Ne znam koliko je istina, ali sam čuo da su bojovnike HVO čete zarobile i divljački mučile?
istina jarane istina,
najgori je bio kako su ga zvali neki "cigo" koji je imao pilanu ili tako nešto u Šišavi.
macolom im je razbijao glave,i još razna divljaštva.
Djuro11
Posts: 429
Joined: 12/02/2013 18:13

#361 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by Djuro11 »

Da li je Armija Bih uzela Koricanske stijene

Ako neko zna, da mi odgovori
Djuro11
Posts: 429
Joined: 12/02/2013 18:13

#362 Re: ARBIH I HV pred Banja Lukom, na Kupresu itd.

Post by Djuro11 »

Armija Bih je dosla na Manjacu.Ovladala je Cadjavicom.To najvece i ''najhrabrije'' Srpsko selo, na tom potezu odakle su ''Solunci'' dolazili i gdje se nikad nije moglo ni zamisliti.Da ce doci neki Musliman il ''Turcin''Palo je par dana nakon sto je Kljuc pao

Linije su se uvezale kasnije pred Kljucem.5 korpus je pogrijesio jer nije ovladao cijelom Manjacom.Samo je zasao na tu ''nebesku'' planinu nesto kao i Ozren.Cadjavica je uzeta, kao i Donji i Gornji Ribnik, ono okretiste kad se prodje selo Zablace, ko zna put dole, i sve do Vrbljana skoro je uzeto od Armije.Hvo i Hrvatska vojska nije imala tako jake pocetne polozaje.Oni su istina kasnije uzeli Varcar Vakuf i Cadjavicu.Nakon sto su skopcali da je na tom putu malo teze napredovati a i nije bilo Bosnjackih sela.Sve se snage angazuju da se ide prema Sanskom Mostu

Najblizi polozaj prema Banja Luci je bila planina Behremaginica.Bronzani Majdan nije nikad uzet od strane 5 korpusa, kako neki tvrde, ali jeste selo Stratinska, to je sam rub Banjalucke opcine

Kupres je uzela Armija Bih.To je svakom jasno
Wolf Angel
Posts: 219
Joined: 27/03/2014 23:54

#363 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by Wolf Angel »

Djuro11 wrote:Da li je Armija Bih uzela Koricanske stijene

Ako neko zna, da mi odgovori

Nije.
sokkia
Posts: 2777
Joined: 23/08/2010 15:19

#364 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by sokkia »

Djuro11 wrote:Da li je Armija Bih uzela Koricanske stijene

Ako neko zna, da mi odgovori
ne, armiske linije su bile niže ka Ugru tacnije na ovcijoj brvi
Wolf Angel
Posts: 219
Joined: 27/03/2014 23:54

#365 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by Wolf Angel »

sokkia wrote:
Moram priznati da je i nama bilo nepojmljiv taj uspjeh. Nekima je u sjećanju ostala pušiona bojovnika HVO-a iz maja 92 na istom mjestu
znam i za ovo, samo su ti momci 92. krajnje naivno , gotovo samovoljno bez ikakve druge podrške krenuli na Galicu.
to je bilo iznenađenje i za cete i imali su pocetni uspjeh, ali kad su se cete presabrali onda su ih gadno sredili :sad:
Tako je, to je bilo na samom početku rata i zapravo su se svi učili šta je to. Niko zapravo pojma nija imao kako će i na šta nešto izaći, isuskustva nije bilo.
Škobo Habu
Posts: 9045
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#366 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by Škobo Habu »

Znali iko od forumaša šta se desilo sa ovom četvoricom pripadnika 17. Krajiške ABiH koji su zarobljeni od strane arkanovaca, čini mi se, kod Sanskog Mosta: https://www.youtube.com/watch?v=9gRmLoeziE4
domi
Posts: 544
Joined: 04/10/2003 00:00

#367 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by domi »

Škobo Habu wrote:Znali iko od forumaša šta se desilo sa ovom četvoricom pripadnika 17. Krajiške ABiH koji su zarobljeni od strane arkanovaca, čini mi se, kod Sanskog Mosta: https://www.youtube.com/watch?v=9gRmLoeziE4
Cao raja prezivio :thumbup: , mislim da su sva cetvorica razmijenjeni, ali sam samo za jednog siguran.
Bosnjak333
Posts: 1264
Joined: 06/06/2012 18:53

#368 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by Bosnjak333 »

Škobo Habu wrote:Znali iko od forumaša šta se desilo sa ovom četvoricom pripadnika 17. Krajiške ABiH koji su zarobljeni od strane arkanovaca, čini mi se, kod Sanskog Mosta: https://www.youtube.com/watch?v=9gRmLoeziE4
Je li istina da su se ponapijali i da sami ne znaju kako su zavrsili na teritoriji VRS? :D

Kako god respekt ovim ljudima,veliki borci i pripadnici jedne od najjacih brigada ARBiH!
Škobo Habu
Posts: 9045
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#369 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by Škobo Habu »

domi wrote:
Škobo Habu wrote:Znali iko od forumaša šta se desilo sa ovom četvoricom pripadnika 17. Krajiške ABiH koji su zarobljeni od strane arkanovaca, čini mi se, kod Sanskog Mosta: https://www.youtube.com/watch?v=9gRmLoeziE4
Cao raja prezivio :thumbup: , mislim da su sva cetvorica razmijenjeni, ali sam samo za jednog siguran.
Znam da je na Sanskom Mostu bilo gutavo, uz to poznajem neke ljude iz olovskih "Jokera" i sokolački "Kobri", pod komandom Deniala Grbe, koji su se tamo borili sa ostalim jedinicama, no, interesuje me koliko je bilo poginuli? Na snimci se čuje kako Arkan sokoli svoje sa 100 mrtvih, u što sumnjam, ali znam da je u jednom trenutku iz stroja izbačeno oko dvadesetak boraca iz Olova, a jedan ili dvojica su tada poginula, nisam siguran, kada je među njih pala minobacačka granata.
Djuro11
Posts: 429
Joined: 12/02/2013 18:13

#370 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by Djuro11 »

17 je bila na potezu Muleza.Planina kod Vrhpolja.Teren u Sanskom Mostu je previse ravan, ovaj sumarak me podsjeca da su negdje zalutali na potezu Tramosnja-Kozica mozda sve do Sokolova.Ko zna teren skopcat ce

Sanski Most od Capljanskih Bara do Podbrijezja je ravan.Ravan nema tu takve sume.Nema sanse da zalutas u borbi na tom pravcu.

Kako je 505 Buzimska napredovala po najvecoj sumetini na potezu Jasenica-Benakovac-Lusci Palanka-Kamengrad-Stara Rijeka i dalje prema Ljubiji gdje je i stala zbog Daytona

Sve me navodi da su ti ljudi zarobljeni negdje na Mulezu, ili Sokolovu, ili cak i padinama Zmijanja
Djuro11
Posts: 429
Joined: 12/02/2013 18:13

#371 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by Djuro11 »

Mislio sam na zadnje borbe pred rat.Ne na onu operaciju kad je uzet Paljenik

Da li je tad uzela Armija Koricanske stijene.Koja sela na podrucju Jajacke opcine je uzela Armija Bih.Gdje je bila tacno linija razdvajanja Armije Bih i Hvo na podrucju Jajca.
Bosnjak333
Posts: 1264
Joined: 06/06/2012 18:53

#372 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by Bosnjak333 »

Djuro11 wrote:Mislio sam na zadnje borbe pred rat.Ne na onu operaciju kad je uzet Paljenik

Da li je tad uzela Armija Koricanske stijene.Koja sela na podrucju Jajacke opcine je uzela Armija Bih.Gdje je bila tacno linija razdvajanja Armije Bih i Hvo na podrucju Jajca.
Linija razdvajanja je bila u Bravnicama.
User avatar
bingov buraz
Posts: 11329
Joined: 14/04/2009 20:23

#373 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by bingov buraz »

ova cetvorica su mislim zarobljena kod Kljuca,nije S.Most 100%,razmjenjeni su zivi koliko znam
Wolf Angel
Posts: 219
Joined: 27/03/2014 23:54

#374 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by Wolf Angel »

Djuro11 wrote:Mislio sam na zadnje borbe pred rat.Ne na onu operaciju kad je uzet Paljenik

Da li je tad uzela Armija Koricanske stijene.Koja sela na podrucju Jajacke opcine je uzela Armija Bih.Gdje je bila tacno linija razdvajanja Armije Bih i Hvo na podrucju Jajca.
Misliš pred sam kraj rata? Ne, nije nikada zauzela K. stijene. Bio je jedan takav pokušaj (septembar 95)sličan kao sa opisanom Galicom ali se neslavno završio. Neki su se od naših uspjeli popeti na njih ali su ih iz vrs dočekali zamaskirani u lišću i nekolicinu zarobili. To se probalo u po bijela dana uraditi, i nije prošlo. Za Galicu nisu očekivali ali su nakon toga uzeli u obzir da bi se to moglo i sa K.S. pokušati. Nisu se preračunali, ovaj put za razliku od nas.
User avatar
tetakk
Posts: 746
Joined: 28/07/2006 16:42
Location: duboka suma zaborava

#375 Re: Vlasic 23 mart 1995

Post by tetakk »

Nikad nije bilo pokušaja zauzimanja Koricanskih stijena.
Post Reply