TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
WildRedRose
Posts: 23712
Joined: 03/09/2012 00:58
Location: Nikad fiksna.

#51 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by WildRedRose »

Bakir1 wrote:sto nisi kupio dvicinu nego klija :lol:
:lol:
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#52 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by sorcerer »

golfiista wrote:Ta ista dvicina, s kojom se sprdate, uredno dere te punte, kante, focuse, opele renoe i sl. vec dugi niz godina i dok se mnogo mladji primjerci iz nazovi autoindustrije svakodnevno salju na bjelosvjetske otpade ta dvicina se vozi od Sarajeva do Meksika, saljuci jedinstvenu poruku, nepoderiva sam.
ma nema, toliko su dobre da svakodnevno vidim po 2-3 primjerka pored ceste s dignutom haubom ,a i u zadnje vrijeme su poceli ucestano da se raspituju za varenje .reko to je nemoguce ,dvicine ne trunu ,to je nepoderivo :lol: :lol: :lol: :lol:
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#53 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by golfiista »

Bakir1 wrote:sto nisi kupio dvicinu nego klija :lol:
Htio sam, nije da nisam, ali nisam mogao naci nijednu sa odgovarajucom bojom. Zena zapela hoce zlatnu i tacka. Djes vidio Golfa 2 sa tako neozbiljnom bojom.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#54 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by drndalo »

Pa da volis zenu jako, ofarbao bi neku super-dvicinu u zlatnu boju sa sve sljokice...
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#55 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by golfiista »

Da :)
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#56 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by Bakir1 »

ee sad je sve jasnije gospodine papuča :lol:
ne seri tamo gdje jedeš, tj tačnije po svemu što nije golf
volan
Posts: 152
Joined: 26/04/2013 10:19

#57 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by volan »

milojicabrzi wrote:Znam da ce biti dosta odgovora, u smislu da to ovisi od kvalitete dijelova, nacina voznje itd. ali zanima me otprilike, koliki je vijek trajanja plocica i diskova kod kocnica da disk sistemom.

Da li plocice, uz normalnu voznju, mogu prevaliti 20 000 km, a diskovi npr. 100 000?
Prilagodi brzinu uslovima na cesti, pretiči na preglednoj dionici , koči motorom, pločice koristi samo kada se zasutavljaš.

150.000km isti set pločica, isti set diskova, prema ovlaštenom servisu mogu još toliko.

Sretno
lavic
Posts: 3085
Joined: 14/04/2011 15:03

#58 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by lavic »

volan wrote:
milojicabrzi wrote:Znam da ce biti dosta odgovora, u smislu da to ovisi od kvalitete dijelova, nacina voznje itd. ali zanima me otprilike, koliki je vijek trajanja plocica i diskova kod kocnica da disk sistemom.

Da li plocice, uz normalnu voznju, mogu prevaliti 20 000 km, a diskovi npr. 100 000?
Prilagodi brzinu uslovima na cesti, pretiči na preglednoj dionici , koči motorom, pločice koristi samo kada se zasutavljaš.

150.000km isti set pločica, isti set diskova, prema ovlaštenom servisu mogu još toliko.

Sretno
Ma bravo majstore, 150000 sa plocicama, i pozdravi ovlasteni servis.
volan
Posts: 152
Joined: 26/04/2013 10:19

#59 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by volan »

Kočnica služi za zaustavljanje vozila i iznimno smanjenje brzine ukoliko se nešto ne predviđeno desi u saobraćaju.
Vozač koji ima previše ne predviđenih situacija znači da kretanje nije prilagodio uvjetima saobraćaja i mora da vožnju koriguje svako malo...zato se troše disk pločice, putnicima je vožnja neugodna isl...

Naravno da se pločice mogu potrošiti i za puno kraće ali to gvori dosta toga i o vozaču kao učesniku u saobraćaju.
lavic
Posts: 3085
Joined: 14/04/2011 15:03

#60 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by lavic »

volan wrote:Kočnica služi za zaustavljanje vozila i iznimno smanjenje brzine ukoliko se nešto ne predviđeno desi u saobraćaju.
Vozač koji ima previše ne predviđenih situacija znači da kretanje nije prilagodio uvjetima saobraćaja i mora da vožnju koriguje svako malo...zato se troše disk pločice, putnicima je vožnja neugodna isl...

Naravno da se pločice mogu potrošiti i za puno kraće ali to gvori dosta toga i o vozaču kao učesniku u saobraćaju.
volan,
nemoj gubiti vrijeme na forumu, odmah otvori auto skolu, ili se pocni baviti filozofiom.
Na zalost nisi kandidat za testnog vozaca u velikim firmama, takav im ne treba.
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#61 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by emko1234 »

na starom autu, nakon malo jace od 3 godine voznje i sa predjenih malo jace od 90 000km nisu mjenjani diskovi. plocice promjenjene nakon 78 000km. i to samo zbog lopovluka servisa, kad ih je covjek skinuo i kad sam pogledao boga mi je bilo mesa na njima za sigurno jos 10 000km. al eto, kao ne preporucuje se.

sadasnje auto, doduse automatik pa malo vise trosi plocice. nakon evo haman 2.5 godine voznje, diskovi i dalje odlicni. plocice promjenjene nakon 45 000km. nisu mogle vise da ga jebes. jebiga, nema kocenja motorom. a mjenjac i kad ga saltas ti ne da da kocis koliko bi kocio da je manuelni.
al eto, znam da kad mi se upali lampica mogu preci jos jedno 2000km normalne voznje. tako su mi rekli u servisu.

mislim da nema pravila i da sve zavisi od stila voznje. i plocice manje kvalitete mogu duze izdurat ako auto vozi neko ko zna sta je kocenje motorom, danasnji soferi niz ivan izbace iz brzine i lagano doziraju kocnicu :D
lavic
Posts: 3085
Joined: 14/04/2011 15:03

#62 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by lavic »

emko1234 wrote:na starom autu, nakon malo jace od 3 godine voznje i sa predjenih malo jace od 90 000km nisu mjenjani diskovi. plocice promjenjene nakon 78 000km. i to samo zbog lopovluka servisa, kad ih je covjek skinuo i kad sam pogledao boga mi je bilo mesa na njima za sigurno jos 10 000km. al eto, kao ne preporucuje se.

sadasnje auto, doduse automatik pa malo vise trosi plocice. nakon evo haman 2.5 godine voznje, diskovi i dalje odlicni. plocice promjenjene nakon 45 000km. nisu mogle vise da ga jebes. jebiga, nema kocenja motorom. a mjenjac i kad ga saltas ti ne da da kocis koliko bi kocio da je manuelni.
al eto, znam da kad mi se upali lampica mogu preci jos jedno 2000km normalne voznje. tako su mi rekli u servisu.

mislim da nema pravila i da sve zavisi od stila voznje. i plocice manje kvalitete mogu duze izdurat ako auto vozi neko ko zna sta je kocenje motorom, danasnji soferi niz ivan izbace iz brzine i lagano doziraju kocnicu :D
emko,
ovo sto ti pises je normala i neki prosjek ali onaj strucnjak je presao 150 000 km sa setom plocica, previse je i da je presao na klocevima.
emko1234
Posts: 4581
Joined: 23/06/2009 21:57
Location: sarajevo

#63 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by emko1234 »

hahahaha, a mozda frajer vozi mclaren mp4 il neko drugo auto sa zracnom kocnicom pa samo njom koci :D
User avatar
Better Man
Posts: 16772
Joined: 01/10/2006 20:10

#64 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by Better Man »

Ja sam sa Cliom prešao 110 hiljada km i nisu mi nikad mjenjali ni pločice, ni diskove, jer je sve bilo u odličnom stanju, kočnice su radile savršeno i pred velike kilometraže! Dugotrajnost pločica i diskova na mom Cliu je sigurno rezultat toga što je večina vožnje, tj. 70 do 80% bilo otvorena vožnja. Auto je zamjenjeno staro za novo i oni su ga prodali nekoj ženskoj osobi. Da li je ona mjenjala pločice i diskove, ne znam!
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58737
Joined: 03/08/2010 19:04

#65 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by kakavdanakneiskustvu »

je li u redu da mi točkovi škripe pri kočenju,mijenjao sam diskove i pločice prije par mjeseci,prešao oko 2000 km
goran16v
Posts: 10140
Joined: 20/09/2011 09:02

#66 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by goran16v »

kakavdanakneiskustvu wrote:je li u redu da mi točkovi škripe pri kočenju,mijenjao sam diskove i pločice prije par mjeseci,prešao oko 2000 km
Obicno skripe zbog sastava same disk plocice.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58737
Joined: 03/08/2010 19:04

#67 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by kakavdanakneiskustvu »

goran16v wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:je li u redu da mi točkovi škripe pri kočenju,mijenjao sam diskove i pločice prije par mjeseci,prešao oko 2000 km
Obicno skripe zbog sastava same disk plocice.



ok,hvala
volan
Posts: 152
Joined: 26/04/2013 10:19

#68 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by volan »

kakavdanakneiskustvu wrote:je li u redu da mi točkovi škripe pri kočenju,mijenjao sam diskove i pločice prije par mjeseci,prešao oko 2000 km
Nije u redu ukoliko prilikom kupovine na ambalaži disk pločica nije vidljivo naznačeno da iste škripe prilikom upotrebe.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#69 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by 530i »

Neće niko napisati da škripe na pakovanju...ko bi to kupio :lol:
Možda će s vremenom prestati dok se potroši taj dio pločice koji sadrži materijal koji izaziva škripanje u dodiru sa diskom....a možda i neće.
SundanceKid
Posts: 1377
Joined: 26/01/2008 23:38

#70 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by SundanceKid »

Better Man wrote:Ja sam sa Cliom prešao 110 hiljada km i nisu mi nikad mjenjali ni pločice, ni diskove, jer je sve bilo u odličnom stanju, kočnice su radile savršeno i pred velike kilometraže! Dugotrajnost pločica i diskova na mom Cliu je sigurno rezultat toga što je večina vožnje, tj. 70 do 80% bilo otvorena vožnja. Auto je zamjenjeno staro za novo i oni su ga prodali nekoj ženskoj osobi. Da li je ona mjenjala pločice i diskove, ne znam!
Ti si prijatelju neki mnogo sretan covjek.
User avatar
Better Man
Posts: 16772
Joined: 01/10/2006 20:10

#71 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by Better Man »

SundanceKid wrote:
Better Man wrote:Ja sam sa Cliom prešao 110 hiljada km i nisu mi nikad mjenjali ni pločice, ni diskove, jer je sve bilo u odličnom stanju, kočnice su radile savršeno i pred velike kilometraže! Dugotrajnost pločica i diskova na mom Cliu je sigurno rezultat toga što je večina vožnje, tj. 70 do 80% bilo otvorena vožnja. Auto je zamjenjeno staro za novo i oni su ga prodali nekoj ženskoj osobi. Da li je ona mjenjala pločice i diskove, ne znam!
Ti si prijatelju neki mnogo sretan covjek.
Vjerovatno jesam! Redovno su mi na svakom servisu provjeravali stanje plocica i diskova i da nisu bili u dobrom stanju zamjenilibi mi ih. Dugotrajnost plocica i diskova na mom autu je bio rezultat toga sto je vecina vozznje bila otvorena, pa je i upotreba kocnica bila mala! Sve je do nacina voznje. Naravno da ce se plocice i diskovi prije potrositi onom kod koga je iskljucivo gradska voznja, za razliku od nog kod koga preovladava otvorena voznja, a tu je i nacin voznje, da li si agresivan i li normalan u voznji.
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#72 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by topcam »

lavic wrote:
volan wrote:
milojicabrzi wrote:Znam da ce biti dosta odgovora, u smislu da to ovisi od kvalitete dijelova, nacina voznje itd. ali zanima me otprilike, koliki je vijek trajanja plocica i diskova kod kocnica da disk sistemom.

Da li plocice, uz normalnu voznju, mogu prevaliti 20 000 km, a diskovi npr. 100 000?
Prilagodi brzinu uslovima na cesti, pretiči na preglednoj dionici , koči motorom, pločice koristi samo kada se zasutavljaš.

150.000km isti set pločica, isti set diskova, prema ovlaštenom servisu mogu još toliko.

Sretno
Ma bravo majstore, 150000 sa plocicama, i pozdravi ovlasteni servis.

Moguce zasto ne, covjek vozi duge relacije negdje gdje autoput ne prestaje nakon
30 km. Vozi umjerenom brzinom i nema potrebe agresivno da koci.
Nego lagano sa ili na gas.

Na nasim cestama mu treba par godina za ovoliku kilometrazu maltene voznja dan-noc
tako da ce opet biti prisiljen promjeniti pakne, mozda i diskove jer ih je naceo
zub vremena, na ovaj ili onaj nacin.


Dok imas neke kad se dokopaju autoputa maltene ciglu na gas stave, pa koce
jer im covjek ispred njih na izletu sa zenom, djecom i masala punicom
izleti i jedva kamion prestize. Hem zena zvoca nemoj bolan ne bio brzo voziti, hem babin
sin iza blica i trubi. Zainati se covjek i nece da ga pusti vozi i dalje lijevom trakom, taj ga uzme s desna.
Napenali se ispred njega trepne mu kocnicom, ovaj vec iznerviran, ko sivonja na kocnicu.
Jedva opet "nabije brzinu" .. naplatna kucica.
Kad vozi po gradu ili van grada maltene se parkira onom ispred u gepek da se neko ne ubaci
ispred njega. Vec programiran stil voznje gas-kocnica ..itd.
Odose pakne dok si rek´o keks.

Realno ako nije totalan zastoj (iz bilo kojeg razloga) u nekim zemljama ces prije ostati bez goriva nego imati
potrebu da stopalo priblizis kocnici.

Prevedeno u km to ti je 700 do 1000 km (golf 2 i vise ;) ), bez da i jednom zakocis,
cak se na pogodnom parkingu mozes bez kocenja zaustaviti da ne trpis one dzezve kafe koje
si popio prije polaska na put.

40.000 do 70.000 km bih ja za sebe rekao, zavisi od destinacija i kombinacija (gradska,vangradska, autoput)
i (mog) stila voznje.


PS: Mozda se ovlasteni servis raduje i zamjeni kvacila koje dosta trpi prilikom
kocenja motorom posebno ako se brzina ne smanji, nego salta u manju brzinu da bi se
bolje (jace) iskoristilo kocenje motorom.

Bivsi radni kolega je na slican nacin htio doci do novog auta od firme, jadnicak maksimalno
se trudio, auto servisirano. :lol:
_Astra_
Posts: 841
Joined: 29/08/2005 22:39

#73 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by _Astra_ »

Better Man wrote:Ja sam sa Cliom prešao 110 hiljada km i nisu mi nikad mjenjali ni pločice, ni diskove, jer je sve bilo u odličnom stanju, kočnice su radile savršeno i pred velike kilometraže! Dugotrajnost pločica i diskova na mom Cliu je sigurno rezultat toga što je večina vožnje, tj. 70 do 80% bilo otvorena vožnja. Auto je zamjenjeno staro za novo i oni su ga prodali nekoj ženskoj osobi. Da li je ona mjenjala pločice i diskove, ne znam!
MA jel moguce? Sad bi ti lavic rekao, da odes i ti u ovlasteni i pozdravis ekipu tamo ... (koja te nije zaklala na 30 000km)
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#74 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by topcam »

Image

Ovo sam prije skoro 3 godine slikao na jednom parkingu. Ovaj je zaista u zadnjem trenu promjenio pakne.
Ostalo mu je i nekih sarafa viska.. :run:
:-)
User avatar
sorcerer
Posts: 2850
Joined: 26/02/2012 12:11
Location: boljakov potok
Contact:

#75 Re: TRAJNOST DISKOVA I PLOCICA

Post by sorcerer »

ovo su disk plocice .... i uz plocice pored ovih limenih osiguraca bi trebali doci novi sarafi za klizace klijesta ,tako da to objasnjava te sarafe koji su ostali....mogle su bit jos 1000 km :lol: :lol:
Post Reply