Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#2076 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by VladaFBiH »

gidra wrote:
VladaFBiH wrote:
lično iskustvo - ako ti stan ima odličnu stolariju, zgrada dobru izolaciju i nemaš puno vanjskih zidova isplati se u suprotnom ne - imat ćeš ili slične ili veće račune od dosadašnjih - prvenstveno zavisi na kojoj temp će ti se "gasiti" grijanje (pretpostavljam da si stavio termo glave na radijatore) i kakva ti je stolarija/izolacija... i ne zaboravi faktor grijanja susjednih stanova npr. komšinica ispod mene je svake godine odlazila na 15 dana i gasila u potpunosti grijanje u stanu i za to vrijeme sam imao hladne podove i uvećane račune za cca 20% (imao sam digitalni kalorimetar pa lako upratiš prosječnu potrošnju). Najveći račun koji sam dobio je bio 180KM :) i to je bilo taj mjesec kada nije bilo komšinice, vani oko -15C a temp u stanu 23.5C - stan 68m2.
Kupio sam Hertzove ventile i termoglave...
Stan je na drugom spratu u sredini, samo jedan vanjski zid imam. Stolarija je pvc Aluplast ideal 8000, 6 komora, troslojno staklo punjeno argonom, 3 dihtunga, plus ostakljen je i balkon sa kaljenim staklima (staklo u staklo fazon).. iako nemam grijanja u stanu je idealno, vise toplo nego ugodno :D .. zato evo i kontam sta mi je ciniti, trenutno se ne zivi u tom stanu.
u tvom slučaju možda i vrijedi ali moraš računati da ćeš otplatiti investiciju tek nakon 2-3 godine - negdje sam čitao da će toplane svakako morati ugrađivati kalorimetre u narednih par godine a sve u okviru nekog programa koji su potpisale - ovdje imaš nešto o tome http://toplane-sa.co.ba/mjerac.php http://toplane-sa.co.ba/mjerenje.php ali ne mogu da nađem tekst gdje su se obavezale da će izvršiti ugradnju do neke godine (mislim da je 2020 ali nisam 100% siguran)... j
User avatar
Haris.ba
Posts: 24798
Joined: 08/09/2005 20:08

#2077 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Haris.ba »

Potpisali su bili da trebaju kalorimetri do 2016. godine biti ugrađeni (ne mogu se sjetiti kada, haj nek bude 2010. godine). Pa sada su to okrenuli na 2020. I ako do tada odrade kolektivne mjerače biće odlično (ispred ulaza u zgradu). I onda će biti ko sa kolektivnim mjeračima za vodu. :run:
User avatar
cpu_fan
Posts: 1693
Joined: 24/06/2009 14:38

#2078 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by cpu_fan »

VladaFBiH wrote:
gidra wrote:
VladaFBiH wrote:
lično iskustvo - ako ti stan ima odličnu stolariju, zgrada dobru izolaciju i nemaš puno vanjskih zidova isplati se u suprotnom ne - imat ćeš ili slične ili veće račune od dosadašnjih - prvenstveno zavisi na kojoj temp će ti se "gasiti" grijanje (pretpostavljam da si stavio termo glave na radijatore) i kakva ti je stolarija/izolacija... i ne zaboravi faktor grijanja susjednih stanova npr. komšinica ispod mene je svake godine odlazila na 15 dana i gasila u potpunosti grijanje u stanu i za to vrijeme sam imao hladne podove i uvećane račune za cca 20% (imao sam digitalni kalorimetar pa lako upratiš prosječnu potrošnju). Najveći račun koji sam dobio je bio 180KM :) i to je bilo taj mjesec kada nije bilo komšinice, vani oko -15C a temp u stanu 23.5C - stan 68m2.
Kupio sam Hertzove ventile i termoglave...
Stan je na drugom spratu u sredini, samo jedan vanjski zid imam. Stolarija je pvc Aluplast ideal 8000, 6 komora, troslojno staklo punjeno argonom, 3 dihtunga, plus ostakljen je i balkon sa kaljenim staklima (staklo u staklo fazon).. iako nemam grijanja u stanu je idealno, vise toplo nego ugodno :D .. zato evo i kontam sta mi je ciniti, trenutno se ne zivi u tom stanu.
u tvom slučaju možda i vrijedi ali moraš računati da ćeš otplatiti investiciju tek nakon 2-3 godine - negdje sam čitao da će toplane svakako morati ugrađivati kalorimetre u narednih par godine a sve u okviru nekog programa koji su potpisale - ovdje imaš nešto o tome http://toplane-sa.co.ba/mjerac.php http://toplane-sa.co.ba/mjerenje.php ali ne mogu da nađem tekst gdje su se obavezale da će izvršiti ugradnju do neke godine (mislim da je 2020 ali nisam 100% siguran)... j
To je ubleha, ugrađivaće kalorimetre za čitavu zgradu pa kad neko ostavi otvoren prozor svi će plačati taj gubitak !
gidra
Posts: 3570
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#2079 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by gidra »

valter.ba wrote:
mayab wrote:Koliko kosta taj ventil sa termostatskom glavom?
Oko 60 KM u kompletu
manje, čini mi se da sam ga ja plaćao 45 KM, ali evo kad dođem kući danas uslikam račun jer sam ga sačuvao..
Mene je remont 4 radijatora došao cca 200 KM.
gidra
Posts: 3570
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#2080 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by gidra »

VladaFBiH wrote:
gidra wrote:
VladaFBiH wrote:
lično iskustvo - ako ti stan ima odličnu stolariju, zgrada dobru izolaciju i nemaš puno vanjskih zidova isplati se u suprotnom ne - imat ćeš ili slične ili veće račune od dosadašnjih - prvenstveno zavisi na kojoj temp će ti se "gasiti" grijanje (pretpostavljam da si stavio termo glave na radijatore) i kakva ti je stolarija/izolacija... i ne zaboravi faktor grijanja susjednih stanova npr. komšinica ispod mene je svake godine odlazila na 15 dana i gasila u potpunosti grijanje u stanu i za to vrijeme sam imao hladne podove i uvećane račune za cca 20% (imao sam digitalni kalorimetar pa lako upratiš prosječnu potrošnju). Najveći račun koji sam dobio je bio 180KM :) i to je bilo taj mjesec kada nije bilo komšinice, vani oko -15C a temp u stanu 23.5C - stan 68m2.
Kupio sam Hertzove ventile i termoglave...
Stan je na drugom spratu u sredini, samo jedan vanjski zid imam. Stolarija je pvc Aluplast ideal 8000, 6 komora, troslojno staklo punjeno argonom, 3 dihtunga, plus ostakljen je i balkon sa kaljenim staklima (staklo u staklo fazon).. iako nemam grijanja u stanu je idealno, vise toplo nego ugodno :D .. zato evo i kontam sta mi je ciniti, trenutno se ne zivi u tom stanu.
u tvom slučaju možda i vrijedi ali moraš računati da ćeš otplatiti investiciju tek nakon 2-3 godine - negdje sam čitao da će toplane svakako morati ugrađivati kalorimetre u narednih par godine a sve u okviru nekog programa koji su potpisale - ovdje imaš nešto o tome http://toplane-sa.co.ba/mjerac.php http://toplane-sa.co.ba/mjerenje.php ali ne mogu da nađem tekst gdje su se obavezale da će izvršiti ugradnju do neke godine (mislim da je 2020 ali nisam 100% siguran)... j
Evo priupitah onoga radnika sa naplate i on mi reče da mi se trenutno ne isplati davati te pare za ugradnju jer kao imaju u planu u toku 2018. godine završiti moju zgradu(Dolac Malta) o svom trošku.
I kao primjer mi je spomenuo da su kaliometre ugradili već na Alipašinom Polju uporedo sa onim projektom toplifikacije par zgrada koje je finansirala Općina NG.
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#2081 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by valter.ba »

gidra wrote:
valter.ba wrote:
mayab wrote:Koliko kosta taj ventil sa termostatskom glavom?
Oko 60 KM u kompletu
manje, čini mi se da sam ga ja plaćao 45 KM, ali evo kad dođem kući danas uslikam račun jer sam ga sačuvao..
Mene je remont 4 radijatora došao cca 200 KM.
Gidra gdje si ih ti kupovao?
gidra
Posts: 3570
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#2082 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by gidra »

valter.ba wrote:
gidra wrote:
valter.ba wrote: manje, čini mi se da sam ga ja plaćao 45 KM, ali evo kad dođem kući danas uslikam račun jer sam ga sačuvao..
Mene je remont 4 radijatora došao cca 200 KM.
Gidra gdje si ih ti kupovao?
Evo pogledao sam...
IMAS doo, Nedima Filipovića bb. Čengić Vila.
- Ventil: 31,90 KM
- Termostatska Glava 13,85 KM
Ovo su cijene sa popustom a popust ide 5 % na plaćanje u kešu.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#2083 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by VladaFBiH »

gidra wrote: Evo priupitah onoga radnika sa naplate i on mi reče da mi se trenutno ne isplati davati te pare za ugradnju jer kao imaju u planu u toku 2018. godine završiti moju zgradu(Dolac Malta) o svom trošku.
I kao primjer mi je spomenuo da su kaliometre ugradili već na Alipašinom Polju uporedo sa onim projektom toplifikacije par zgrada koje je finansirala Općina NG.
Tako ti je kad živiš u pravom naselju :)
hostapler
Posts: 1135
Joined: 28/02/2012 18:47
Location: Selo Mravići pokraj Matuzica

#2084 Re: RE: Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by hostapler »

valter.ba wrote:
hostapler wrote:
gidra wrote:Je li iko ugradio brojilo, da prenese iskustva?
Kako ide obračun?

Pošto sam radio remont grijanja(mijenjanje ventila, ugradnja novih rebara itd), a remont mi je po preporuci radio neki fin majstor iz Toplana i on mi reče da postoji mogućnost ugradnje brojila jer je kod mene jednocijevni sistem i da to brojilo košta 700 KM? Ima li iko informaciju više?
Trenutno sam odjavljen sa sistema i placam redovno 40%...
Kod mene je komsinica ugradila prosle godine. Van grejne sezone placa 40% (kao i svi mi po trenutnom obracunu) za odrzavanje sistema. Kaze da joj ove zime nijedan racun nije dosao preko 60 KM. Doduse,zgrade su nam stvarno dobre,ona se nalazi izmedju stanova,dakle nema vanjskih zidova. Stan je 60 m2.
Pa eto racunaj.
Možeš li molim te pitati komsinicu kako joj obracunavaju utrošak? Meni su rekli da je to po jedinici isporucene energije ipak skuplje nego za paušal! U principu čini se da je dobra varijanta ukoliko je stan u "sredini" ali da se bas i ne isplati ukoliko si na zadnjem spratu ili ta tlane[emoji1] . Dobro bi bilo da se javi neko sa konkretnim vlastitim primjerom.

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
Pitao komsinicu za obracun,brojilo i koliko placa.
Septembar i oktobar nije bilo potrebe da pali grijanje. Glavni ventil bio zatvoren,platila samo odrzavanje kao i van grejne sezone.
Grijanje palila 3 mjeseca. Novembar,decembar i januar.
Posto ima podno grijanje jedino je ventil bio odvrnut u dnevnom. U spavacoj i wc bili zavrnuti. Ona kaze da je njoj to dovoljno. Kazem,nalazi se u sredini zgrade,nema vanjskih zidova koji su hladni.
Racun oko 70 KM/mj
User avatar
un1ted
Posts: 9957
Joined: 20/10/2012 13:29
Location: Tema onih koji zaradjuju do 500KM viewtopic.php?f=77&t=82867&p=17676078#p17676

#2085 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by un1ted »

Do kada se placa ova "skupa" tarifa? Sada placam 105KM, koliko cu placati po "jefitnoj"? :D
User avatar
Truba
Posts: 81655
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2086 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Truba »

šta je otoplilo i odmah žalbe :D a šutjeli ste za minusa

nisam kod svojih mogao u wc koliko su toplane grijale.

malo otoplilo odmah smeta ccc
hostapler
Posts: 1135
Joined: 28/02/2012 18:47
Location: Selo Mravići pokraj Matuzica

#2087 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by hostapler »

un1ted wrote:Do kada se placa ova "skupa" tarifa? Sada placam 105KM, koliko cu placati po "jefitnoj"? :D
Do aprila onda ide jeftina.
Oko 30 KM ces placati.
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#2088 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by vješalica »

Black swan wrote:šta je otoplilo i odmah žalbe :D a šutjeli ste za minusa

nisam kod svojih mogao u wc koliko su toplane grijale.

malo otoplilo odmah smeta ccc
do ujutro snijeg
pa neće smetati
User avatar
Truba
Posts: 81655
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2089 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Truba »

Na cvili griju
Dva prozora otvorena
User avatar
salik79
Posts: 27013
Joined: 16/09/2013 13:15

#2090 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by salik79 »

Bagra ceka na 2°C "odobrenje" da pusti grijanje :twisted: :twisted: :twisted:

A naravno nigdje nikog' ko bi "dao odobrenje"... Norod zno!
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15611
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#2091 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by problemnatravunu »

Dakle, od danas , kapak
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#2092 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by agent_zero »

Misle li ovi kretenoidi makar malo grijati?

Ledara u stanu, ledara na poslu.
User avatar
jazzer
Posts: 7201
Joined: 20/12/2004 14:44

#2093 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by jazzer »

agent_zero wrote:Misle li ovi kretenoidi makar malo grijati?

Ledara u stanu, ledara na poslu.
U postu iznad tvog kaze kolega da je kapak, zavrseno za ovu sezonu.

Ja nisam nasao taj info. A da je hladno, jasta je.
User avatar
Truba
Posts: 81655
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2094 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Truba »

upalite grijalicu :!:
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#2095 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by seoBIH »

Pa nije hladno, ne kontam. Mozda ste navikli na otvaranje prozora u pola zime zbog jačine grijanja, pa vam sada hladno? Kuci provjetravam stan pa nije hladno, na poslu otvoren prozor pa opet nije hladno.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#2096 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by agent_zero »

Black swan wrote:upalite grijalicu :!:
Nemam grijalicu.
User avatar
agent_zero
Posts: 10478
Joined: 27/01/2010 23:58
Location: tamni vilajet SDA zlotvora!

#2097 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by agent_zero »

seoBIH wrote:Pa nije hladno, ne kontam. Mozda ste navikli na otvaranje prozora u pola zime zbog jačine grijanja, pa vam sada hladno? Kuci provjetravam stan pa nije hladno, na poslu otvoren prozor pa opet nije hladno.
Čuj nije hladno, zajebaješ se ili šta? :-)
User avatar
Truba
Posts: 81655
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2098 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Truba »

agent_zero wrote:
Black swan wrote:upalite grijalicu :!:
Nemam grijalicu.
:mrgreen:

kupi 8-)
User avatar
seoBIH
Posts: 8414
Joined: 22/03/2003 00:00

#2099 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by seoBIH »

Fakat nije hladno. Dobro, mozda jeste manjoj djeci i slično, ali evo meni, u kratkim rukavima je manje više ok temperatura. U stanu isto trenerka i kratki rukav i juče i danas.
User avatar
musicman80
Posts: 943
Joined: 28/07/2015 10:02
Location: Sarajevo,BiH

#2100 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by musicman80 »

Nije hladno, ja volim da nije suvise vruce u kuci, tako da meni odgovara. Inace, Toplane bas griju dobro, bar na Otoci nije bilo problema nikada.
Post Reply