Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#2052 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by vješalica »

hajde cemu panika
koliko je puta otisao toplobod da nije bilo grijanja u zadnjih 10 godina
ni kvar se ne smike desiti odma.svi neapoaobni
User avatar
JanuaryJones
Posts: 4193
Joined: 25/08/2013 13:31

#2053 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by JanuaryJones »

Ne znam za vas ali i pored grijanja u stanu je danas hladnjikavo (osjetim po nogama koje su hladne i pored termo čarapa). Unazad par dana je bilo oko 24 stepena ali danas je jedva prebacilo 22 (više je 20/21 zbog pozicije termometra).
neki
Posts: 6701
Joined: 17/02/2005 07:57

#2054 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by neki »

JanuaryJones wrote:Ne znam za vas ali i pored grijanja u stanu je danas hladnjikavo (osjetim po nogama koje su hladne i pored termo čarapa). Unazad par dana je bilo oko 24 stepena ali danas je jedva prebacilo 22 (više je 20/21 zbog pozicije termometra).
Grijanje u stanovima se projektuje na temperature 20 do 22 stepena (zavisno od prostorije), kupatilo 24...tako da su tvoje temperature ok, sto bi rekli "sve po zakonu" :D
User avatar
Truba
Posts: 81796
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2055 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Truba »

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: upali grijalicu
User avatar
oldtajmer
Posts: 5055
Joined: 13/04/2013 09:43
Location: Royston Vasey

#2056 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by oldtajmer »

vec dugo cadi crno iz kotlovnice na a.polju,sto li to opet loze mazut nije valjda nestasica plina
User avatar
Truba
Posts: 81796
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2057 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Truba »

možel mi neko objasnit
kako kolegu tuže zbog jednog neplaćenog računa
a jaran duguje 8000-9000 i ništa... mislim dolazile tužbe on to sve ignorirao

prvi je u novoj a drugi u staroj zgradi
znaci mogu i ne mogu isključiti
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4485
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#2058 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by VladaFBiH »

Black swan wrote:možel mi neko objasnit
kako kolegu tuže zbog jednog neplaćenog računa
a jaran duguje 8000-9000 i ništa... mislim dolazile tužbe on to sve ignorirao

prvi je u novoj a drugi u staroj zgradi
znaci mogu i ne mogu isključiti
kako ga mogu tužiti zbog jednog računa ako redovno plaća? a ovaj drugi će kad tad platiti - sud jeste spor ali ga niko još nije izbjegao (imao sam komšinicu koja nije vodu platila 10+ godina i sada nema duga :) )
User avatar
Truba
Posts: 81796
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2059 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Truba »

nešto po automatizmu pa zbog 46 maraka mora i 30 sudskih troškova
ili zaboraviš jedan ljetni pa ti dođe tužba...
User avatar
Haris.ba
Posts: 24887
Joined: 08/09/2005 20:08

#2060 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Haris.ba »

Black swan wrote:možel mi neko objasnit
kako kolegu tuže zbog jednog neplaćenog računa
a jaran duguje 8000-9000 i ništa... mislim dolazile tužbe on to sve ignorirao

prvi je u novoj a drugi u staroj zgradi
znaci mogu i ne mogu isključiti
Nije još došlo na izvršenje. Da pojednostavim - nije došlo do pljenidbe. Radi se o stotinama hiljada prijedloga za izvršenje (eto izračunaj da samo neko treba da hefta papire, koliko treba ljudi i rada). A povelik broj ih se pretvori u tužbe - može značiti i 10 godina kiseljenja po sudu u postupcima dok dođe do pljenidbe. To je dug koji se često prebije pri prodaji stana.A stanovi sami se ne stavljaju na prodaju zbog socijalne politike.

I da dalje pojednostavim. Vlast je nesposobna, jer ima mišljenje da tako vodi socijalnu politiku. Ko biva - nema para, pusti ga da ne plati.

U Sloveniji samo isklikčeš na web stranici suda, i čitav postupak je završen. Sve se može i automatizovati. A kod nas daj papir, pečat, pa u tri primjerka, pa dostavi preko suda ili pošte, pa se vrati pismeno, pa opet šalji...izmišljamo posao.
rolenc
Posts: 92
Joined: 21/09/2006 09:17

#2061 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by rolenc »

Malo otoplilo i sad ce poceti drzati na minimumu da nadoknade potrosnju za ove nedavne minuse. Trenutno 19,5 u dnevnom, spavaca 18,5.
Kataklinger
Posts: 1564
Joined: 23/12/2013 11:02

#2062 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Kataklinger »

/
Last edited by Kataklinger on 08/06/2017 01:33, edited 1 time in total.
User avatar
Truba
Posts: 81796
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#2063 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Truba »

Zar nije od sest
User avatar
pepeljara
Posts: 6566
Joined: 22/08/2003 00:00

#2064 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by pepeljara »

Haris.ba wrote: U Sloveniji samo isklikčeš na web stranici suda, i čitav postupak je završen. Sve se može i automatizovati. A kod nas daj papir, pečat, pa u tri primjerka, pa dostavi preko suda ili pošte, pa se vrati pismeno, pa opet šalji...izmišljamo posao.

Ovo je jos blago receno, za skoro sve nase institucije.
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15640
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#2065 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by problemnatravunu »

Gušića ne griju Toplane, ali mu šalju račune

Nije mi jasno šta to trebam platiti kada 18 godina nisam priključen na sistem grijanja, pita se Avdo Gušić
Avdo Gušić, koji stanuje u Ulici Esada Pašalića 7 na Dobrinji, ogorčen je na KJKP Toplane. Kaže da godinama nije korisnik usluga Toplana, ali da mu šalju račune.

- Nakon što se renovirao sistem grijanja 1999, poslao sam dopis Toplanama da ne mogu koristiti grijanje, jer mi je stan devastiran. Potom je nadležna komisija dolazila u stan, uvjerila se u uslove u kojima sam boravio i isključila me sa sistema, sa napomenom da je dokumentacija dostavljena naplatnoj i pravnoj službi i da mi se računi neće ispostavljati.

Radijatori

- Krajem 1999, zbog neispravnosti ventila koje su Toplane održavale, popucali su radijatori. Nakon toga je urađeno blindovanje kompletne instalacije. Tada nisam tražio od Toplana nadoknadu za uništene radijatore, dodaje Gušić.

Nakon toga, kako kaže, uslijedio je period mirovanja, sve do januara ove godine, kada mu stiže račun iz Toplana od 44,55 KM.

- Nije mi jasno šta to trebam platiti kada 18 godina nisam priključen na sistem. Pitam se odakle nekome pravo da traži novac nizašta, žali se razočarani građanin.

Gušić je također naveo da je Toplanama poslao dopis, u kojem im je poručio da će biti prinuđen da ih tuži ukoliko mu još jednom pošalju isti ili sličan račun.

- U dopisu Toplanama sam priložio dokumentaciju koja dokazuje da nisam korisnik njihovih usluga i da stanovi koji okružuju moj također ne koriste usluge, tako da nema ni promil osnova po kojem mi mogu ispostavljati bilo kakav račun, kazao je Gušić.

Uredba

U Toplanama su nam kazali da je popisom mjernih mjesta i kontrolom korisnika u objektima koje su provodile Toplane, a koji su vezani za pojedinačna mjerna mjesta, konstatovano da pojedini korisnici čiji stanovi nisu priključeni na sistem nisu zaduženi fiksnim troškovima koji su propisani Uredbom o opštim uslovima za proizvodnju, isporuku i korištenje toplotne energije koju je donijela Vlada KS-a 2016.

- U skladu sa navedenim i Uredbom, takvi korisnici se zadužuju fiksnim troškovima, što predstavlja 40 posto od ukupne cijene grijanja u objektima kolektivnog stanovanja. Među njima je i Avdo Gušić, naveli su iz Toplana.
gidra
Posts: 3576
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#2066 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by gidra »

Je li iko ugradio brojilo, da prenese iskustva?
Kako ide obračun?

Pošto sam radio remont grijanja(mijenjanje ventila, ugradnja novih rebara itd), a remont mi je po preporuci radio neki fin majstor iz Toplana i on mi reče da postoji mogućnost ugradnje brojila jer je kod mene jednocijevni sistem i da to brojilo košta 700 KM? Ima li iko informaciju više?
Trenutno sam odjavljen sa sistema i placam redovno 40%...
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#2067 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by valter.ba »

Odgovorite covEku i mene interesira[emoji1]

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
hostapler
Posts: 1135
Joined: 28/02/2012 18:47
Location: Selo Mravići pokraj Matuzica

#2068 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by hostapler »

gidra wrote:Je li iko ugradio brojilo, da prenese iskustva?
Kako ide obračun?

Pošto sam radio remont grijanja(mijenjanje ventila, ugradnja novih rebara itd), a remont mi je po preporuci radio neki fin majstor iz Toplana i on mi reče da postoji mogućnost ugradnje brojila jer je kod mene jednocijevni sistem i da to brojilo košta 700 KM? Ima li iko informaciju više?
Trenutno sam odjavljen sa sistema i placam redovno 40%...
Kod mene je komsinica ugradila prosle godine. Van grejne sezone placa 40% (kao i svi mi po trenutnom obracunu) za odrzavanje sistema. Kaze da joj ove zime nijedan racun nije dosao preko 60 KM. Doduse,zgrade su nam stvarno dobre,ona se nalazi izmedju stanova,dakle nema vanjskih zidova. Stan je 60 m2.
Pa eto racunaj.
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#2069 Re: RE: Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by valter.ba »

hostapler wrote:
gidra wrote:Je li iko ugradio brojilo, da prenese iskustva?
Kako ide obračun?

Pošto sam radio remont grijanja(mijenjanje ventila, ugradnja novih rebara itd), a remont mi je po preporuci radio neki fin majstor iz Toplana i on mi reče da postoji mogućnost ugradnje brojila jer je kod mene jednocijevni sistem i da to brojilo košta 700 KM? Ima li iko informaciju više?
Trenutno sam odjavljen sa sistema i placam redovno 40%...
Kod mene je komsinica ugradila prosle godine. Van grejne sezone placa 40% (kao i svi mi po trenutnom obracunu) za odrzavanje sistema. Kaze da joj ove zime nijedan racun nije dosao preko 60 KM. Doduse,zgrade su nam stvarno dobre,ona se nalazi izmedju stanova,dakle nema vanjskih zidova. Stan je 60 m2.
Pa eto racunaj.
Možeš li molim te pitati komsinicu kako joj obracunavaju utrošak? Meni su rekli da je to po jedinici isporucene energije ipak skuplje nego za paušal! U principu čini se da je dobra varijanta ukoliko je stan u "sredini" ali da se bas i ne isplati ukoliko si na zadnjem spratu ili ta tlane[emoji1] . Dobro bi bilo da se javi neko sa konkretnim vlastitim primjerom.

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
hostapler
Posts: 1135
Joined: 28/02/2012 18:47
Location: Selo Mravići pokraj Matuzica

#2070 Re: RE: Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by hostapler »

valter.ba wrote:
hostapler wrote:
gidra wrote:Je li iko ugradio brojilo, da prenese iskustva?
Kako ide obračun?

Pošto sam radio remont grijanja(mijenjanje ventila, ugradnja novih rebara itd), a remont mi je po preporuci radio neki fin majstor iz Toplana i on mi reče da postoji mogućnost ugradnje brojila jer je kod mene jednocijevni sistem i da to brojilo košta 700 KM? Ima li iko informaciju više?
Trenutno sam odjavljen sa sistema i placam redovno 40%...
Kod mene je komsinica ugradila prosle godine. Van grejne sezone placa 40% (kao i svi mi po trenutnom obracunu) za odrzavanje sistema. Kaze da joj ove zime nijedan racun nije dosao preko 60 KM. Doduse,zgrade su nam stvarno dobre,ona se nalazi izmedju stanova,dakle nema vanjskih zidova. Stan je 60 m2.
Pa eto racunaj.
Možeš li molim te pitati komsinicu kako joj obracunavaju utrošak? Meni su rekli da je to po jedinici isporucene energije ipak skuplje nego za paušal! U principu čini se da je dobra varijanta ukoliko je stan u "sredini" ali da se bas i ne isplati ukoliko si na zadnjem spratu ili ta tlane[emoji1] . Dobro bi bilo da se javi neko sa konkretnim vlastitim primjerom.

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
Mogu je pitati.
Mislim i da racun ovisi koliko ko odvrne. Kazem,mislim da ona nema potrebe odvrtati stalno na maksimum.
Sama je.
Nema djece.
Mozda bi kod nekoga veci racuni dolazili.
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4485
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#2071 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by VladaFBiH »

gidra wrote:Je li iko ugradio brojilo, da prenese iskustva?
Kako ide obračun?

Pošto sam radio remont grijanja(mijenjanje ventila, ugradnja novih rebara itd), a remont mi je po preporuci radio neki fin majstor iz Toplana i on mi reče da postoji mogućnost ugradnje brojila jer je kod mene jednocijevni sistem i da to brojilo košta 700 KM? Ima li iko informaciju više?
Trenutno sam odjavljen sa sistema i placam redovno 40%...
lično iskustvo - ako ti stan ima odličnu stolariju, zgrada dobru izolaciju i nemaš puno vanjskih zidova isplati se u suprotnom ne - imat ćeš ili slične ili veće račune od dosadašnjih - prvenstveno zavisi na kojoj temp će ti se "gasiti" grijanje (pretpostavljam da si stavio termo glave na radijatore) i kakva ti je stolarija/izolacija... i ne zaboravi faktor grijanja susjednih stanova npr. komšinica ispod mene je svake godine odlazila na 15 dana i gasila u potpunosti grijanje u stanu i za to vrijeme sam imao hladne podove i uvećane račune za cca 20% (imao sam digitalni kalorimetar pa lako upratiš prosječnu potrošnju). Najveći račun koji sam dobio je bio 180KM :) i to je bilo taj mjesec kada nije bilo komšinice, vani oko -15C a temp u stanu 23.5C - stan 68m2.
User avatar
cpu_fan
Posts: 1693
Joined: 24/06/2009 14:38

#2072 Re: RE: Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by cpu_fan »

valter.ba wrote:
hostapler wrote:
gidra wrote:Je li iko ugradio brojilo, da prenese iskustva?
Kako ide obračun?

Pošto sam radio remont grijanja(mijenjanje ventila, ugradnja novih rebara itd), a remont mi je po preporuci radio neki fin majstor iz Toplana i on mi reče da postoji mogućnost ugradnje brojila jer je kod mene jednocijevni sistem i da to brojilo košta 700 KM? Ima li iko informaciju više?
Trenutno sam odjavljen sa sistema i placam redovno 40%...
Kod mene je komsinica ugradila prosle godine. Van grejne sezone placa 40% (kao i svi mi po trenutnom obracunu) za odrzavanje sistema. Kaze da joj ove zime nijedan racun nije dosao preko 60 KM. Doduse,zgrade su nam stvarno dobre,ona se nalazi izmedju stanova,dakle nema vanjskih zidova. Stan je 60 m2.
Pa eto racunaj.
Možeš li molim te pitati komsinicu kako joj obracunavaju utrošak? Meni su rekli da je to po jedinici isporucene energije ipak skuplje nego za paušal! U principu čini se da je dobra varijanta ukoliko je stan u "sredini" ali da se bas i ne isplati ukoliko si na zadnjem spratu ili ta tlane[emoji1] . Dobro bi bilo da se javi neko sa konkretnim vlastitim primjerom.

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
Ovo vam se ne isplati ukoliko se ne ugradi zonski ventil koji će biti spojen sa centralnim termometrom npr u dnevnom boravku. I nemojte kupovati od toplana kalorimetre, oni su dužni o svom trošku iste ugraditi !
gidra
Posts: 3576
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#2073 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by gidra »

VladaFBiH wrote:
gidra wrote:Je li iko ugradio brojilo, da prenese iskustva?
Kako ide obračun?

Pošto sam radio remont grijanja(mijenjanje ventila, ugradnja novih rebara itd), a remont mi je po preporuci radio neki fin majstor iz Toplana i on mi reče da postoji mogućnost ugradnje brojila jer je kod mene jednocijevni sistem i da to brojilo košta 700 KM? Ima li iko informaciju više?
Trenutno sam odjavljen sa sistema i placam redovno 40%...
lično iskustvo - ako ti stan ima odličnu stolariju, zgrada dobru izolaciju i nemaš puno vanjskih zidova isplati se u suprotnom ne - imat ćeš ili slične ili veće račune od dosadašnjih - prvenstveno zavisi na kojoj temp će ti se "gasiti" grijanje (pretpostavljam da si stavio termo glave na radijatore) i kakva ti je stolarija/izolacija... i ne zaboravi faktor grijanja susjednih stanova npr. komšinica ispod mene je svake godine odlazila na 15 dana i gasila u potpunosti grijanje u stanu i za to vrijeme sam imao hladne podove i uvećane račune za cca 20% (imao sam digitalni kalorimetar pa lako upratiš prosječnu potrošnju). Najveći račun koji sam dobio je bio 180KM :) i to je bilo taj mjesec kada nije bilo komšinice, vani oko -15C a temp u stanu 23.5C - stan 68m2.
Kupio sam Hertzove ventile i termoglave...
Stan je na drugom spratu u sredini, samo jedan vanjski zid imam. Stolarija je pvc Aluplast ideal 8000, 6 komora, troslojno staklo punjeno argonom, 3 dihtunga, plus ostakljen je i balkon sa kaljenim staklima (staklo u staklo fazon).. iako nemam grijanja u stanu je idealno, vise toplo nego ugodno :D .. zato evo i kontam sta mi je ciniti, trenutno se ne zivi u tom stanu.
User avatar
mayab
Posts: 27188
Joined: 06/03/2008 13:00
Location: SARAJEVO

#2074 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by mayab »

Koliko kosta taj ventil sa termostatskom glavom?
User avatar
valter.ba
Posts: 1767
Joined: 29/04/2008 09:55

#2075 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by valter.ba »

mayab wrote:Koliko kosta taj ventil sa termostatskom glavom?
Oko 60 KM u kompletu
Post Reply