Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Lokalna dešavanja, politički život, medijska scena, sve o glavnom gradu BiH i okolini od jutra do mraka.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#1 Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Qler »

http://www.klix.ba/vijesti/bih/toplane- ... /130516062

Nece li dati Bog pa da ovo fino krene, ja kad vidim u neboderu, duzan 20000KM za grijanje, dodje mi da zapalim i sebe i neboder... Kontaju nemoze se iskljuciti ne mogu mi nista...
RahatHurmašica
Posts: 2013
Joined: 25/04/2013 08:49

#2 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by RahatHurmašica »

vakat je i bio. samo bojim se da od ovoga na kraju neće ništa biti.
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#3 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by holowey »

fakat sta sa situacijama kada vertikala prolazi kroz 14-15 spratova i imaju recimo 8-10 neplatisa... hoce li ovi sto placaju ispastati jer ce cijela vertikala biti "zavrnuta" ili ce provaljivati u stanove neplatisa da skinu radijatore?
User avatar
Truba
Posts: 81025
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#4 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Truba »

svaka čast... podržavam

mada biće pojo vuk magarca kao da gledam

ne možemo od kapitalizma i socijalizma uzeti samo najgore...

brate ako nemaš para... zamijeni stan za manji plaćaj grijanje

kod nas bi svi da budu gospoda a da niko ništa ne plaća..

kažu ima starih i nemoćnih... pa kako je starim i nemoćnim koji moraju cijepati drva i ložiti vatru cijele zime... zaborave je jedan dan naložiti sutra smrt ili upala pluća
mali_balon
Posts: 11231
Joined: 12/09/2012 09:57

#5 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by mali_balon »

Hajd da vidim i to, ali daj Boze, da nije suplja tipa prepadanja raje, kao sad ce poletiti da plate.
User avatar
Truba
Posts: 81025
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#6 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Truba »

holowey wrote:fakat sta sa situacijama kada vertikala prolazi kroz 14-15 spratova i imaju recimo 8-10 neplatisa... hoce li ovi sto placaju ispastati jer ce cijela vertikala biti "zavrnuta" ili ce provaljivati u stanove neplatisa da skinu radijatore?
ja vjerujem kad bi u jednoj zgradi zavrnuli... da bi se povećalo plaćanje barem za 50% od ovih neplatiša...
cilj je uplašiti ove što imaju para a neće da plaćaju... zna se ko su oni...
a ostalim subvencionirati dio...a dio radijatora zatvoriti ako je riječ o samcima u velikim stanovima...
User avatar
holowey
Posts: 8407
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#7 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by holowey »

Black swan wrote:
holowey wrote:fakat sta sa situacijama kada vertikala prolazi kroz 14-15 spratova i imaju recimo 8-10 neplatisa... hoce li ovi sto placaju ispastati jer ce cijela vertikala biti "zavrnuta" ili ce provaljivati u stanove neplatisa da skinu radijatore?
ja vjerujem kad bi u jednoj zgradi zavrnuli... da bi se povećalo plaćanje barem za 50% od ovih neplatiša...
cilj je uplašiti ove što imaju para a neće da plaćaju... zna se ko su oni...
a ostalim subvencionirati dio...a dio radijatora zatvoriti ako je riječ o samcima u velikim stanovima...
ili bi prestali placati i ovi sto placaju a iskljuceno im grijanje
RahatHurmašica
Posts: 2013
Joined: 25/04/2013 08:49

#8 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by RahatHurmašica »

.
Last edited by RahatHurmašica on 06/02/2015 18:12, edited 1 time in total.
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#9 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Innovation »

Re: nova expertna vlada-suad zeljkovic

PostPostao/la Panini dana 14/05/2013 10:26
covjek koji je dokazani gubitnik i razarac kantonalnih firmi dobio je priliku od kriminalne SDA da bude premijer kantona sarajevo jer neko ko je napravio 77 miliona maraka gubitka u toplanama sigurno nije ekspert niti dobar menadzer


Ovako je napisao Klix
KJKP Toplane od korisnika centralnog grijanja za stambeni prostor potražuju 65 miliona KM, a za poslovni prostor 8,5 miliona KM.

:hm: Kome vjerovati i ko je kriv?
User avatar
Hemera
Posts: 3659
Joined: 08/08/2010 01:22

#10 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Hemera »

prvo se treba postaviti pitanje zasto su pojedinci neplatise?

pausalni racuni svaki mjesec?
racuni i kad nema grijanja?
nemogucnost koristenja toplotne energije u obimu u kojem korisnik to zeli i kad zeli?
kalorimetri?
oni kojima je iskljuceno i dalje placaju mislim 40% od cijene zasto?Koji kriteriji?
zastarsjelost potrazivanja sa kojima se toplane pokrivaju.......itd itd
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#11 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Qler »

Placas cijelu godinu da ne bi placao pola godine duplo. Razgode ti. Pogledaj cijene u gradovima gdje se placa sezonski.

Kalorimetri su odlična opcija, jer ako nastavis sa praksom grijanja koju vrsi 90% stanara, placat ces duplo skuplje, pa ces onda nauciti racionalizovati. Pa zamjeniti stolariju, ne ostavljati prozor sirom otvoren... i tako ustedjeti na grijanju i biti energetski efikasniji.

40% se placa za odrzavanje instalacija i "indirektno" grijanje od okolnih stanova

Ovo ne kontam nemogucnost koristejna toplotne energije u obimu koji zelis? Ne moze toplana raditi 12 mjeseci, prvo nema potrebe, drugo ne isplati se finansijski jer ona vise-manje trosi isto grijala 10 ili 1000 stanova...



Ovo sve znam jer sam kroz posao vezan izmedju ostalog sa toplanama, doduse najmanje Sarajevskim, ali eto, mislim da nema toplane u BiH da nisam bio tu. I mi jedini imamo ove male toplane po naseljima, svugdje je jedna velika toplana pa onda podstanice po gradu... i mislim da ih je 90% na ugalj, pa da vidis kako cadi i prlja. Plin majka.


Tako ako neko hoce kalorimetar, preporucujem da provjeri stolariju i stanje fasade prvo, jer moze iznenada umjestio 80KM dobiti 150KM racun :)
mali_balon
Posts: 11231
Joined: 12/09/2012 09:57

#12 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by mali_balon »

Ma ja sam nesta raucnao i preracunavnao haman to isto dodje kalormetar ili ovako, samo sto sa kalormetrom imas bolju kontrolu a i ovi strucnjaci iz toplana ne bi mogli varati drzavu i prikazivati neke gubitke.
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#13 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Qler »

Ma dosta ljudi ne zna kako to ide, misle manje ce potrositi... ali neka, svakome svoje. Kazem ti kad bi sad ugradili svima mjerace, to bi bio haos u gradu, zbog racuna :) dok se ljudi ne bi obrazovali...
Trebam te
Posts: 2006
Joined: 26/10/2010 13:53

#14 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Trebam te »

Qler wrote:http://www.klix.ba/vijesti/bih/toplane- ... /130516062

Nece li dati Bog pa da ovo fino krene, ja kad vidim u neboderu, duzan 20000KM za grijanje, dodje mi da zapalim i sebe i neboder... Kontaju nemoze se iskljuciti ne mogu mi nista...

Skupo je grijanje i svi energenti u Sarajevu, ista cijena kao u Becu. Ljudi imaju mala primanja i nemogu placati, posebno penzioneri...vlada treba subvencije davati gradjanima losijeg materijalnog stanja tj koji nisu u mogucnosti placati punu cijenu grijanja, a ne Toplanama koje to koriste na tople obroke (najveca farsa u Bosni cuj topli obrok :) :lol: !??) , place i kojekakve troskove !!

:run:
mali_balon
Posts: 11231
Joined: 12/09/2012 09:57

#15 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by mali_balon »

Ma pusti imamo u zgradi od prije rata kalormetre (one starinske) i sad kao ne valjaju. Ja bas zimus gledao kako okrece cifre ali et... Nije toplanama u interesu da raja uzme kalormetre, aj btw i opet se nesta pausalno placa preko cijele godine.
User avatar
Qler
Posts: 23490
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#16 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Qler »

Ma ja jos raja zaboravlja taj pausal. Misle plate samo 4 mjeseca i to ko moraju. Placa se recimo 30KM mjesecno odrzavanje, plus potroseno. A nece vise biti ova cijena koju sad placas jer je podijeljeno na godinu dana nego realna cijena energenta koja je dosta skuplja... Realno, moze se ustedjeti, i manje placati mjesecno ali se mora racionalizovati, pa staviti na 22-21 stepen temp, srediti izolacije, pametno koristit, nocu smanjivati temperatru, nije kao sad prst u uho koliko god potrosis isto ti dodje :)
User avatar
Maharadza
Posts: 16698
Joined: 30/01/2013 15:13

#17 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Maharadza »

Evo izgleda krenulo je:

http://www.klix.ba/vijesti/bih/toplane- ... /130520065

Samo naprijed! :thumbup:

PS. Koja li ironija da se u ulici u kojoj je smještena glavna centrala toplana nalaze i najveći dužnici! :lol: :-)
User avatar
novi.dan.nova.nafaka
Posts: 2991
Joined: 28/08/2010 11:17

#18 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by novi.dan.nova.nafaka »

Black swan wrote:svaka čast... podržavam
mada biće pojo vuk magarca kao da gledam
ne možemo od kapitalizma i socijalizma uzeti samo najgore...
:thumbup:
amko761
Posts: 1213
Joined: 06/06/2012 17:40

#19 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by amko761 »

Haha isključuju k'o fol sada kad je ljeto i ni ne radi grijanje :lol: Zar neko nasjedne na ove folove?

Hajd nek stisnu nekom isključiti u januaru :wink:
Innovation
Posts: 4229
Joined: 23/03/2011 11:58

#20 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Innovation »

Daju priliku ljudima do zime, da izmire dugovanja. Ja mislim da je to OK.
User avatar
Truba
Posts: 81025
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#21 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Truba »

baba sama u stanu od 75 kvadrata nema para za grijanje
prodaj stan
pređi u 25 kvadrata i živi ko carica sa razlikom para

kapitalizam ljudi koliko god ga mrzio... ne možemo drugačije i mimo svijeta
User avatar
johntra
Posts: 11800
Joined: 11/04/2004 02:17
Location: Palma de Hrasno

#22 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by johntra »

amko761 wrote:Haha isključuju k'o fol sada kad je ljeto i ni ne radi grijanje :lol: Zar neko nasjedne na ove folove?

Hajd nek stisnu nekom isključiti u januaru :wink:
pa i ne mogu u januaru isključiti, jer im to nije nikako isplativo da rade dok je voda u sistemu...ovako je lakše...
User avatar
Truba
Posts: 81025
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#23 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Truba »

u januaru i nije humano isključivati... sada svi imaju 5 mjeseci da se pripreme
User avatar
buba80
Posts: 193
Joined: 25/04/2012 20:33

#24 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by buba80 »

Qler wrote:Ma ja jos raja zaboravlja taj pausal. Misle plate samo 4 mjeseca i to ko moraju. Placa se recimo 30KM mjesecno odrzavanje, plus potroseno. A nece vise biti ova cijena koju sad placas jer je podijeljeno na godinu dana nego realna cijena energenta koja je dosta skuplja... Realno, moze se ustedjeti, i manje placati mjesecno ali se mora racionalizovati, pa staviti na 22-21 stepen temp, srediti izolacije, pametno koristit, nocu smanjivati temperatru, nije kao sad prst u uho koliko god potrosis isto ti dodje :)
Malo oni koriste monopol koji imaju jer nema logike da ljudi koji imaju satove placaju i pausal. Mi recimo, kada smo kupili stan, nismo se odmah uselili i nismo naravno ni koristili grijanje, a racuni od 40% od kvadrature stana su nam redovno stizali. zasto? sta recimo da zivimo u inostranstvu i da rijetko dolazimo u sa? iz tog razgloga taj izgovor da stanovi koji imaju kalormetar placaju onako kako se sezonski pretpostavi trosak nema smisla.
Ja se slazem da treba placati potorseno+odrzavanje (ali bez obzira na kvadraturu, jer kvadratura nema s tim nista, isto kao sto nema veze ni sa vodom ili strujom imamo li 5 kupatila ili jedno, 20 lustera po sobama ili dva, i sl.), tj. da u ljetnim mjesecima dolaze racuni samo za odrzavanje, jednako za sve stanove.

prica da se grijemo 40% od drugih stanova je isto prica za malu djecu. sta da neko odluci da nece da koristi njihove usluge i hoce eto da lozi, imaju kamin i to je njihov izbor. ali eto, sad za sad imaju monopol i moze im se, al nadam se da kako bude kapitalizam malo jacao na ovom podruciju da ce se i te stvari malo posloziti.

odrzavanje + potroseno, to je jedino fer, nista kvadrati, nista sezone.
User avatar
Truba
Posts: 81025
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#25 Re: Toplane iskljucuju grijanje neplatisama

Post by Truba »

ljudi vi niste svjesni koliko je stan kojeg griju okolni stanovi topliji od stana koji je posljednji u nizu i još krov iznad a stubište s jedne a vanjski zid s druge strane...
Post Reply