Tokarenje diskova

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Smithers
Posts: 28
Joined: 28/01/2007 20:37

#1 Tokarenje diskova

Post by Smithers »

Nedavno sam promjenio kočione diskove ali mi se desilo da sam morao proc kroz jednu veeeeliku hladnu baru i od tad mi volan vibrira prilikom kocenja...

Gdje se u Sa mogu tokariti diskovi i kolko to naplacuju?
Imal ko mozda onaj specijalni aparatić za tokarenje diskova na vozilu?
Last edited by Smithers on 16/02/2007 10:06, edited 1 time in total.
funaki
Posts: 707
Joined: 23/11/2006 08:11

#2 Re: Tokarenje diskova

Post by funaki »

Smithers wrote:Nedavno sam promjenio diskove ali mi se desilo da sam morao proc kroz jednu veeeeliku hladnu baru i od tad mi volan vibrira prilikom kocenja...

Gdje se u Sa mogu tokariti diskovi i kolko to naplacuju?
Imal ko mozda onaj specijalni aparatić za tokarenje diskova na vozilu?
Sta znaci tokarenje diskova?
Smithers
Posts: 28
Joined: 28/01/2007 20:37

#3 Re: Tokarenje diskova

Post by Smithers »

funaki wrote:
Smithers wrote:Nedavno sam promjenio diskove ali mi se desilo da sam morao proc kroz jednu veeeeliku hladnu baru i od tad mi volan vibrira prilikom kocenja...

Gdje se u Sa mogu tokariti diskovi i kolko to naplacuju?
Imal ko mozda onaj specijalni aparatić za tokarenje diskova na vozilu?
Sta znaci tokarenje diskova?
Izravnati njihovu povrsinu. U mom slucaju neravnine su se javile na 15 dana starom disku jer sam nakon silaska s Karaule prosao u blizini Olova kroz barustinu koja je prekrila 70% ceste.

Nagla promjena toplo/hladno i metal se deformisao

Evo kako izgledaju te masine:
http://www.eltera.hr/mad2000.htm
http://www.crom.hr/index.php?cat=109&t= ... w=category
funaki
Posts: 707
Joined: 23/11/2006 08:11

#4 Re: Tokarenje diskova

Post by funaki »

Smithers wrote:
funaki wrote:
Smithers wrote:Nedavno sam promjenio diskove ali mi se desilo da sam morao proc kroz jednu veeeeliku hladnu baru i od tad mi volan vibrira prilikom kocenja...

Gdje se u Sa mogu tokariti diskovi i kolko to naplacuju?
Imal ko mozda onaj specijalni aparatić za tokarenje diskova na vozilu?
Sta znaci tokarenje diskova?
Izravnati njihovu povrsinu. U mom slucaju neravnine su se javile na 15 dana starom disku jer sam nakon silaska s Karaule prosao u blizini Olova kroz barustinu koja je prekrila 70% ceste.

Nagla promjena toplo/hladno i metal se deformisao

Evo kako izgledaju te masine:
http://www.eltera.hr/mad2000.htm
http://www.crom.hr/index.php?cat=109&t= ... w=category
Sada znam i to :D , hvala! A meni na faxu niko nikada nije spomenuo da postoji takvo nesto :?
A ova nagla promjena toplo-hladno.... shok materijala! Strucno bi se to reklo (toplo----nagla promjena u hladno) ''kaljenje materijala''! Sta je sad kaljenje??? Zaboravi se brzo... :sad:
LeKo
Posts: 1489
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#5

Post by LeKo »

Kaljenje je nesto sasvim drugo,....

Ugrubo, taljenje materijala je da prevedemo topljenje, a kaljenje je kontra reakcija tj stvrdnjavanje, stim da je kaljenje proces kod ekstra čvrstih tj ne fleksibilnih metala (čelik i sl) i dobija se višestrukim zagrijavanjem i hladjenjem.

Pozz.
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#6

Post by iceman ze »

ja sam tokario na svom Golfu 3......poslije mjesec dana....morao sam mjenjati i kupiti nove diskove.....ja licno to vise nikad ne bi radio....
LeKo
Posts: 1489
Joined: 07/05/2004 12:52
Location: AP

#7

Post by LeKo »

iceman ze wrote:ja sam tokario na svom Golfu 3......poslije mjesec dana....morao sam mjenjati i kupiti nove diskove.....ja licno to vise nikad ne bi radio....
Potpisujem, mislim da je tokarenje trud uzalud i da kod nas nema savremene masinerije za taj posao. Ne znam koje ti je auto Smithers i koliko kostaju novi diskovi ako nije kakva luda cifra zamjeni ti to opet ;)
peco
Posts: 39
Joined: 13/01/2006 18:39
Location: sarajevo

#8 Re: Tokarenje diskova

Post by peco »

Smithers wrote:Nedavno sam promjenio kočione diskove ali mi se desilo da sam morao proc kroz jednu veeeeliku hladnu baru i od tad mi volan vibrira prilikom kocenja...

Gdje se u Sa mogu tokariti diskovi i kolko to naplacuju?
Imal ko mozda onaj specijalni aparatić za tokarenje diskova na vozilu?
Vidi, ovako. Ne znam valja li to ili ne. Ja sam radio to na Mazdi 626. Prilikom kocenja se auto treslo nenormalno, a nisam imao para za nove. Uradio sam to prije 11 mjeseci i jos uvijek drzi. Kostalo me oko 50km. Kada ides iz pravca Ilidze, skreni kao da ces na onu pumpu Petrol line, nastavi pravo i nakon cca 100 metara, sa lijeve strane, imas servis LALA. Eto to ti je. Govorim iz licnog iskustva. Naravno, ako imas para, kupi nove diskove. Ako nemas, meni je ova varijanta pomogla.
Smithers
Posts: 28
Joined: 28/01/2007 20:37

#9

Post by Smithers »

LeKo wrote:
iceman ze wrote:ja sam tokario na svom Golfu 3......poslije mjesec dana....morao sam mjenjati i kupiti nove diskove.....ja licno to vise nikad ne bi radio....
Potpisujem, mislim da je tokarenje trud uzalud i da kod nas nema savremene masinerije za taj posao. Ne znam koje ti je auto Smithers i koliko kostaju novi diskovi ako nije kakva luda cifra zamjeni ti to opet ;)
Hvala svima na odgovorima
Leko ja bih naravno najradije zamjenio ali to je ipak pofina investicija. Auto je Fabia. Orginalni diskovi za nju kostaju oko 170 KM, bez ugradnje + ako bih to radio vjerovatno bih morao i disk plocice mjenjati jer to preporucuje serviser

Znaci ostaje mi opcija tokarenje postojecih ili kupovina nekih solidnih zamjenskih diskova i plocica
E sad nisam se trenutno raspitivao koliko bi me ta opcija kostala
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#10

Post by chuchumbamayumbe »

Ja sam za Hondu radio u Kiseljaku, kod Oroza. Javis se u radnju, kuca pored njihove ima majstor tokar, ja mislim da je meni (ima dvije godine) sva cetiri diska odradio za 60km, nemam nikakvih primjedbi i definitivno nije bacanje para, osim ako diskovi nisu bas "dibidus" otisli!
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#11

Post by ado-šampion »

Prtobaj za zamjenske diskove i pločice Šandor iznad pomoćnog Željinog stadiona, on drži Lucas kočione elemente.
dr.iver
Posts: 981
Joined: 02/05/2006 12:33

#12

Post by dr.iver »

Jedino ako su diskovi deformisani, ali imaju mesa.
Kada su istroseni, pametnije je promijeniti ih.
whow
Posts: 2217
Joined: 11/11/2004 07:17
Location: Edmonton
Contact:

#13

Post by whow »

Evo ovako: u svim ovlastenim servisima nije moguce zamjeniti pakne a da se pri tome ne tokare diskovi. Dodatni razlog je sto mnogi proizvodaci sada nude life time garanciju na pakne ukoliko se ugrade na tokarene diskove ukoliko neces da tokaris discove garancija odpada. Ovo je normalan proces u zadnjih desetak godina. Problem je u tome sto servis predlaze tokarenje cak i kada nema ama bas nikakve potrebe da se diskovi tokare jer time povecavaju svoj profit. Ako diskovi nisu suvise izgrebani i neravni pakne ce " leci na diskove i bez tokarenja. Naravno da ce kocenje biti nesto smirienije ukoliko su diskovi tokareni no ovo necete osjetiti pri brzinama manjim od 120 km/h. Ako su diskovi pretanki ( vec tokareni ) onda nije preporucljivo tokariti je se kocnice mogu previse zagrijavati i moze svasta da bude. Dakle kao i obicno koliko para toliko muzike , mada je pravilo da se sa kocnicama ne treba zajebavati .
scott
Posts: 349
Joined: 04/01/2004 00:00

#14

Post by scott »

vrsio sam tokarenje svojih sajbi koje je kostalo 55 eura,nisam bio nesto extra zadovoljan al j... valjalo je probati.
vrsio sam tokovanje iz razloga sto je lager presovan u sajbi, tako da bi me zamjena sajbi kostala dosta skupo.
savjet nova sajba i preskakanje preko bare :(
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#15

Post by nineac »

gdje si kupio te diskove koji su se iskrivili? Kvalitetan disk bi morao bez problema da izdrzi takve temperaturne razlike. Ako je disk iz neke prodavnice dijelova, i pri tom kostaa 25km a ti vozis auto kao sto je npr. Skoda Octavio, e jaro ja nebi po cigare sa takvim kocnicama otisao.
Ako kupujes disk u prodavaonici auto dijelova kupuj renomirane marke koje su inace prva ugradnja na autima: Brembo,Lucas,ATE, Bendix, Ferodo.
Tokarenje ce samo smanjiti promjer diska, i jos vise ga uciniti osjetljivijim na temperaturne razlike.
Gdje si kupio te diskove, koje su marke, te koje je auto, pa cu ti mozda moci vis epomoci/
Smithers
Posts: 28
Joined: 28/01/2007 20:37

#16

Post by Smithers »

nineac wrote:gdje si kupio te diskove koji su se iskrivili? Kvalitetan disk bi morao bez problema da izdrzi takve temperaturne razlike. Ako je disk iz neke prodavnice dijelova, i pri tom kostaa 25km a ti vozis auto kao sto je npr. Skoda Octavio, e jaro ja nebi po cigare sa takvim kocnicama otisao.
Ako kupujes disk u prodavaonici auto dijelova kupuj renomirane marke koje su inace prva ugradnja na autima: Brembo,Lucas,ATE, Bendix, Ferodo.
Tokarenje ce samo smanjiti promjer diska, i jos vise ga uciniti osjetljivijim na temperaturne razlike.
Gdje si kupio te diskove, koje su marke, te koje je auto, pa cu ti mozda moci vis epomoci/
Radi se o orginalnim diskovima kupljenim u ASA autu - cini mi se da je marka Zimerman ( cijena 170 KM) Razmisljam i da odem do njih. ali vjeruj to mi je zadnja opcija.
Ako pronadjem nekog ko zna tokariti i ima kvalitetnu opremu otici cu - naravno prije tog pregledat da li je deformitet veliki - ukoliko jest kupit cu druge.

Uletio sam na poplavljeni dio puta duzine 30-tak metara. Temperatura napolju je bila oko 5/6 stepeni. Tako da su diskovi imali pofinu sansu da se nenadano rashlada.
Last edited by Smithers on 22/02/2007 16:56, edited 4 times in total.
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#17

Post by nineac »

Obzirom da si kupovao u ASA autu predpostavljam da se radi o VW voyilu. Ja koliko sam upoznat VW dolazi sa ATE diskovima! Mislim da su ti oni prodali zamjenske diskove a ne originalne!
Provjeri jos jednom sa njima oko toga, jesul originalni ili ne.
Mozda tvoj nacin voznje zahtjeva kvalitetnije diskove.
ja bi ti savjetovao iz svog iskustva da kupis u slobodnoj prodaji LUCAS diskove koji su izuzetne kvalitete te obicno takvi diskovi po performansama premasuju originalne.
Smithers
Posts: 28
Joined: 28/01/2007 20:37

#18

Post by Smithers »

Moj nacin voznje je doci sigurno od tacke A do tacke B.
Preticanje samo u slucaju nuzde :)
nineac
Posts: 3605
Joined: 03/03/2004 00:00
Location: preko bare

#19

Post by nineac »

Ma nisam mislio da li brzo vozis ili ne.
Uglavnom ja mislim da nebi trebao tokariti diskove, nego ako vec nece da ti zamjene idi u prodavnicu i kupi LUCAS!
Smithers
Posts: 28
Joined: 28/01/2007 20:37

#20

Post by Smithers »

Ok, hvala svima na odgovorima.
Sto se marke ugradjenih diskova, na racunu pise samo sifra (1J0615301D) tako da nisam siguran o kojem se proizvodjacu radi
Prosunjat cu malo ovaj vikend pa cu vidjet sta i kako
Sve najbolje
User avatar
relax11
Posts: 1754
Joined: 08/01/2013 12:35
Location: RAJVOSA <3

#21 Re: Tokarenje diskova

Post by relax11 »

Gdje u Sarajevu odraditi?
User avatar
problemnatravunu
Posts: 15636
Joined: 26/10/2014 07:41
Location: Sarajevo

#22 Re: Tokarenje diskova

Post by problemnatravunu »

Kupi nove, pusti se tih prošlih vremena :thumbup:
User avatar
Romeo 80
Posts: 4374
Joined: 11/12/2006 16:55
Location: Seljajevo, al Centar brale
Grijem se na: Džemper
Vozim: Azijsku nakazu

#23 Re: Tokarenje diskova

Post by Romeo 80 »

relax11 wrote:Gdje u Sarajevu odraditi?
Kod Neše u Barama, kad se prodje restoran Stare vrbe s lijeve strane.
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#24 Re: Tokarenje diskova

Post by RagibUzoriti »

Ne bih da me niko pogresno shvati,ali dokle vise ici sa ciganisanjem?
Cuj tokarenje diskova??? :shock:

U redu,disk se iskrivio,ali hajde da trazimo uzroke tome?
Vreo disk+hladna voda=iskrivljenje diska
Zapitajmo se onda kakvog loseg materijala je taj disk,i sta tek mozemo ocekivati samim brusenjem diska kada bude jos par mm tanji u odnosu na fabricke specifikacije

Zapitajmo se sta je sa onim diskovima(samoventilirajucim) koji imaju neravnina sa unutrasnje strane diska,sto se ne moze tokarati?
Prije par dana sam na BMWu promjenio sebi diskove jer su tresli prilikom kocenja. Uzrok je upravo bio to,sto je disk sa unutrasnje strane bio ostecen.
Na pamet mi nije padalo niti da tokarim niti da kakve pokuse izvodim.

Pa ljudi dragi,zivot je skuplji od seta kocnica
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#25 Re: Tokarenje diskova

Post by insomnia78 »

Nece ba biti par milimetara tanji. Svaki disk ima toleranciju potrosenosti poslije koje se ne smije upotrebljavati
Post Reply